Closetpapier AANBESTEDING ADVERTENTIE ÏST. op Donderdag 5 Sept. a. s., een WOONHUIS, Vrijdag 30 Augustus 1901, verkoopen: Rijks Hoogere Burgerschool Openbare Verkooping. Diüsdag 10 September 1901, geen voortgang hebben, Festival Krabbendijke. Een vaste arbeider, F. Kleeuwens Zoon. op de meest tragiscko wijze te eindigen, mol con Slachtoffer, dat zich dood reed, een tweede dat bijna dood werd gereden en nog twee andere, die belang rijke verwondingen opliepen. Een wielrijder uit Helmond, de heer Perere, naderde voor den eersten keer de eindstreep in de Woon6elscho straat, iu dolle vaartde menigte ijsde, nog een oogenblik en bij schoot voorover van zijn rijwiel. Met gebroken nek werd hij opgenomen Bpoedig was er een geneesheer daar, die echter slechts den dood kon constateeren. De politie hield zooveel mogelijk de talrijke menigte tegen. Eens klaps werd veldwachter Peeters, die mede zijn best deed, door de pedaal van een rijwiel gegrepen, machteloos omvergeworpen Twee, drie en mis schien nog meer rijders over den ongelukkige heen, die daar lag te zieltogen Terwijl Perere naar 't liefdehuis werd gebracht, naderde geneeskundige hulp voor het tweede slachtoffer, dat intusschen van de laatste heilige sakramenten werd voorzien. Gistermorgen is zijn toestand wel iets lichter, maar toch in 't geheel niet buiten gevaar. De ongeluk kige is innerlijk zwaar gekwetst. Niet zoo erg kwam er af de heer Van der Horst van Strijp, die toch gapende wonden opliep aan het hoofd en een pols breuk, naar wij vernemen, en de heer Van Lies hout van Tongelre, die ook al beduidend gekwetst werd. Nbr Omtrent het gevecht aan de Belgische grens, in ons vorig nommer in het kort vermeld, zegt de Ter Neuzenscke Courant i Zondagmorgen had onder Sas van Gent een ern stig treffen plaats tusschen twee marechaussée's van die plaats en eenige Belgen. Nabij Sas van Gent ligt de z. g. Poel, een mod derig water, met riet begroeid, waarin veel paling zit. Het recht van visscherij van de Poel behoort aan een inwoner van Sas van Gent. Deze kwam des morgens bij de marechaussee klagen dat eenige Belgen bezig waren zijn paling weg te halen en verzocht die iuidjes te noodzaken hun rooverij te staken. De marechaussée's Corvriendt en Beun togen er op los en troffen ter plaatse een zevental personen aan, die daar met emmers en palingscharen gewa pend aan 't werk waren. Toen de marechaussée's onder bekendmaking hun ner kwaliteit de Belgen aanriepen, ging een ervan ter stond aan den haal, doch de anderen, aangemaand hun bedrijf te staken, ontvingen de mannen der wet met schampere en tartende woorden. De marechaussee Cortvriendt greep een met paling gevulden emmer, welke hem door een der mannen ontrukt werd, die de paling weer in de Poel uitstortte. Die han deling was een begin van het daarop ontstane gevecht. De Belgen drongen den mareehaussée Beun in de Poel, zoodat hij weldra tot over zijn middel in 't water stond. Cortvriendt, de hachelijke positie van zijn kameraad bemerkende, greep alsnu zijn revolver en schoot er op los, waarbij hij een der mannen in de borst trof, doch ontving zelf met een palingschaar een zoo hevigen slag op den arm, dat het bloed door zijn kleeren drong. Na het schieten gingen allen aan den haal, ook de verwonde, doch de mareehaussée wisten den persoon, die met de palingschaar geslagen had, r nog te grijpen en voerden deze geboeid mede naar Sas van Gent. Volgens gerucht is de verwonde met zijn mak kers kunnen vluchten tot aan een wachthuisje van het spoor, en, toen hij ineenzakte, door hen op een kruiwagen verder meegevoerd en naar huis gebracht. Er liep te Sas van Gent een gerucht dat hij thans dood zou zijn. Een beschonken man, die met vrouw en kind »uit" was, verwekte Zondagavond heel wat angst en schrik op den Loosduinschen weg, waar hij zich op zeer ruwe wijze aanstelde tegenover verschillende personen, maar vooral tegenover zijn kind, een knaap je van 4 a 5 jaren. Nadat hij eerst met het jonge tje- op straat gevallen was, nam hij het in zijn armen on begon er zoo woest mede te zwaaien, dat men de grootste ongelukken vreesde. De moeder van het kind kreeg het toen zoodanig op de zenuwen, dat men haar in een nabij zijnde woning moest brengen. De beschonken huisvader werd om verder onheilen te voorkomen door de politie in bewaring gesteld. F.en automatische preek. De predikant van een kerk te Old Brentford in Engeland heeft er iets nieuws op gevonden, om den menschen het bezoek aan de kerk aangenaam te maken. Hij spreekt te voren zijn preek uit in een fonograaf en zet dit instrument in werking op den preekstoel. Het succes is geweldig. Een vindingrijke Amerikaanscho journalist, die het er op had toegelegd, het zich tijdeDS de laatste hitte-periode zoo gemakkelijk mogelijk te maken, schreef al zijn nieuws op de eerste pagina van zijü blad. De 3 andere pagina's besmeerde hij met lijm, om vliegen te vangen. Hij had enorm succeshet aantal abonncs verdubbelde. Natuurlijk waren andere journalisten naijverig op zijn succes. Een hunner vond iets anders. Hij laat alleen de eerste en de vierde pagina van zijn blad bedrukken, met de mededeeling, dat hij de tweede en de derde openlaat, om den lezers in de gelegenheid te stellen hun boterhammen in het papier te pakken, want zegt hij bedrukt pa pier maakt de boterhammen onsmakelijk. De consul Mahin te Reichenberg deelt mede, dat volgens een te Brussel openbaar gemaakt rap port, het aan den Belgischen ingenieur Tobiansky gelukt is uit rook licht te bereiden. Hij verzamelt daarvoor rook, van welk soort vuur ook, in een reservoir, laat hem daarin een behandeling onder gaan met waterhoudende koolstof en verkrggt uit het mengsel een schitterend lichtgevend gas. Een uitkomst voor de groote steden, die door den rook der fabrieken geteisterd worden De proeven, in Canada genomen met het bereiden van gas uit turf, zijn volkomen geslaagd. Met behulp van een door Merrifield en Pearron uitgevonden toestel, is men zoover gekomen dat men het gehalte niet tot ontwikkeling te brengen gas, dat vroeger 35 pet. bedroeg, tot op 8 pet. kan verminderen. Uit een ton goede turfkolen kon men met dit toestel evenveel gas trekken als uit een ton beste steenkolenten opzichte van de licht en warmtekracht zijn beide soorten gas volkomen gelijk. Wat de kosten van bereiding betreft is het turfgas nog iets goedkooper dan het kolengas. Vooral voor ons land met zijn grooten turfrijk- dom is de nieuwe uitvinding van zeer veel belang De Engelsche zwemmer Montague Holbein, die Zaterdagnamiddag om halfvijf bij Kaap Grisnez te water ging om te trachten, het Pas de Calais over zwemmende, naar Engeland over te steken, heeft zijn plan niet ten uitvoer kunnen brengen. In de eerste 2 uren had hij zeer tegen de hooge golven van de woelige zee te kampen en zou het dan ook ondoenlijk blijken de Engelsche kust te bereiken. Niettemin kampte hij, gevolgd door een sleepboot, hardnekkig tegen het zoute element, maar na ruim twaalf uren in het water doorgebracht te hebben, raakte hij uitgeput. Hij bevond zich toen op vijf a zes mijlen van de Engelsche kust en het werd hoog tijd dat men hem te hulp kwam, want nauwe lijks aan boord van de sleepboot getild, viel hij in onmacht, zoodat men het nog vóór het binnen komen van Dover noodzakelijk vond, met vlaggen om geneeskundige hulp te seinen. Per brancard moest bij in half bewusteloozen toestand naar het hotel getransporteerd worden. Een gewezen Duitsch officier heeft een tref fende uitzondering geleverd op den regel dat 12 ambachten 13 ongelukken medebrengen. In 1869 zat hij in de vierde klas van het gymnasium. De school verdroot hem eu hg nam als vrijwilliger dienst bij een Brandenburgsch regiment infanterie. In 1870 trok bij mede ten oorlog. In den slag bij Mars-la-Tour werd bij zwaar gekwetst door een kogel in de linkerborst. Balf genezen volgde hg zijn regiment weder en vocht mede bij Le Mans. Op dat slagveld zakte hij van zwakte in elkaar. Hij werd tot luitenant bevorderd en kreeg het IJzeren Kruis, maar voor den dienst geraakte hij voor goed ongeschikt. Zijn beenen verlamden en men moest hem in een wagentje rijden, maar vol energie hervatte hij zijne studiën en deed met glans het eindexamen. Hij leerde een jong meisje kennen. Haar ter wille dong hij naar de betrekking van inspecteur bij het gevangeniswezen en kreeg die. Hg trouwde en werd vader van twee kinderen. zijn chef, een gewezen soldaat, die vroeger ondor hem gediend had, plaagdo en treiterde hem zoo, dat hij hot op den duur niot houden kon, zijn ontslag nam en zich met jeugdigen moed te Halle als student in de godgeleerdheid liet inschrijven. Gedurende zijn studiejaren werd zijn huwelijk met nog twee spruiten gezegend. Hij kwarn door al zijn examens heen en thans staat hij als welbezoldigd predikant op een groot Brandenburgsch dorp. Men verzekert, dat Gustav Whitehead te Bridgeport, in Connecticut, een vliegmachine heeft uitgevonden, die, van wieken voorzien als de vleu gels van oen vleermuis, zich op den beganen grond als een automobiel beweegt en in de lucht als een vogel. Op een hoogte van 20 voet werd de machine tusschen boomen door gestuurd bij de genomen proef. Twee jongelieden, die niet zeer nuchter in jolige stemming den straatweg van Köpeninck naar Treptow (Brandenburg) afliepen, kwamen op het ongelukkig denkbeeld een paar hofhonden, die op een erf de wacht hielden, te tergen. Zij klauterden op de schutting en sloegen met hun stokken naar de woedend blaffende dieren. Deze aardigheid liep slecht af, want zij verloren het evenwicht en vielen naar beneden. De eene werd door de honden zoo toegetakeld, dat hij op de plaats dood bleef. De i andere kon nog gered worden en ligt thans met zware wonden in het hospitaal. De bekende dr. Calmette van het Instituut j Pasteur te Parijs werd in de vorige week bij een proefneming door een giftige slang in de hand ge beten. Hij waande zich reddeloos verloren toch liet hij zich door het anti-gift-serum, door hem uitgevonden, inspuiten en hij schijnt er werkelijk zijn redding aan te danken te hebben. Corsetten voor heeien. In Amerika zegt de Manufacturier neemt deze dracht, want mode kunnen we 't bezwaarlijk noemen, meer en meer j op. Dit heeft men te danken aan de hemdblouses, die reeds den vorigen zomer door de Amerikaan- sche heeren veel gedragen werden en dit jaar al gemeen zgn geworden. Bij deze hemdblouses draagt men geen jas en geen vest, doch alleen een cein tuur, dienende om de taille strak te omspannen. Maar een ceintuur valt niet in ieders smaak en vooral niet bij diegenen, wier taille-omvang nogal aanmerkelijk is. Hij knelt en drukt, en zoo is men ei toe gekomen het corset voor heeren in te voeren, dat, in tegenstelling met dat der dames, van voren geregen wordt. Dat tegen mode niet te strijden valt, ziet men weder hieraan, want reeds verleden jaar verschenen enkele heeren in deze blouses maar in koffiehuizen werden deze »heeren zonder jas" toen niet toegelaten. Een zeer eigenaardig sportgezelschap heeft zich te Milaan geconstitueerd onder eenige adellijke sportliefhebber sen wel onderden naam »Electrischo Steeple chase". In plaats van levende volbloed ren ners worden kleine paardjes van hout gebezigd, die door middel van electrische motoren loopen. De berijder regelt met zgn sporen de snelheid, die tot 30 kilom. per uur bedraagt. Ook kan men die paardjes voor wagentjes spannen. In Parijs is men ook reeds doende deze nieuwigheid in te voeren die uit Amerika is overgekomen. Laatste en telegraphische berichten. In de heden gehouden vergadering van het Waterschap de Breede watering bewes ten Ierseke waren tegenwoordig 46 personen, uitbrengende 68 stemmen. Het verslag omtrent den toestand van het waterschap over 1900/1901 werd uitgebracht en voor kennisgeving aangenomen. De rekening over 1900/1901 werd vastgesteld in ont vang op f 255744,19 Vs» iu uitgaaf op f234851,20, das met een overschot van f 20892,991/9. Hiervan is echter nog te betalen aanden aannemer van het zinkwerk f 4970,821/2 en aan niet ingekomen coupons f 412,50, te zamen f 5383,821/2, zoodat het werkelijk goed slot f 15509,67 bedraagt. Van de geldleening van f 267,000 per resto f 173,000 werden negen obligation a duizend gulden uitgeloot. Naar aanleiding van een voorstel van het be stuur om de vergoeding, uit te keeren aan werk lieden, die een ongeluk overkomen, nader te re gelen, is op voorstel van don heer J. W. v. d. Weert met 46 tegen 22 stemmen besloten die voortaan te bepalen op één gulden per dag. Alsnog werd besloten een strookje mede-eigen dom onder Wemeldinge te verkoopen. Na vergelijkend examen is benoemd tot leer- lingo aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam raej. K. W. Blok te Waarde. Burgerlijke Stand van Goes van 26 tot 28 Augustus 1901, Getrouwd 27, Hendrik Brinkman, 33 j., jm., te Zwolle, en Tet.tje Kok, 20 j., jd., te Goes. Geboren 27, Hendrik Izak, z. v. Adriaan Mat- theus Brakman en Magdalena Johanna Kareis. Overleden 26, Pieternella Cornelia, 2 j., d. v. Willem Zwartepoorte en Pieternella Maria Schip per Maria de Munnik, 71 j., wed. van Her- manus Gerardus Hartman. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Heden werden door notaris Pilaar voor het Burgerlijk Armbestuur alhier verpacht37 per- ceelen hoveniering, bouw- en weiland, ter grootte van 52 Heet. 23 Aren 11 Centiaren, voor 5075,54, tegen een vroegere pachtsom van 4413,16. Correspondentie. Aan veen krantenlezerte VI. Uw stuk is niet voor plaatsing vatbaar. De door u genoemde eige naar zal toch zelf wel het best kunnen oordeelen of hij zijne boomgaarden met meer voordeel kan verhuren. In elk geval is hij volkomen meester in eigen zaak. (Red.) Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatién, 29 Ang. Waarde, meubilair enz., onil porse'eiu, Prins. 29 Steenbergen, bouwland, J C L. Schermer, te Steenbergen, en P. Overman 29 Wemeldiugn, manufacturen, sigaren enz Hoffmann. SO 'a-Gravenpolder. loopvarkens, Hoffmann. 4 Sept 's Heerenhoek, woonhuizen, De Ronde Bresser. ]0 Goes, woonhuizen enz, Mr Liebert. IS Ierseke, woouhuis, LEA. Liebert Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. InformatiSn. 29 Aug. Goes, schoonmaken watergangen, Goesche polder. SU Borsale, deltwerk en schoonmaken watergang, Bestuur Polder Borsele. Marktberichten. GOES, 27 Aigustus 1901. Met grooten aanroer van Erwten moesten deze in alle soorten lager w rdea afgegeven Karwijzaad hooger betaald. Oude TARWE per Hectoliter t 6,60 a t 7, Nieuwe TARWE 7,— a 7,85 Nieuwe ROGGE 6,— a 5 35 WINTERGERST per 100 KG. 7,25 a 7,50 HAVER 2.60 a - 8 25 KOOK-ERWTEN per Heitoliter 8Tb a 9,10 KROON-ERWTEN 9,— 9 70 BRUINE BOONEN 8,50 a 9,— WINTER-KOOLZAAD 9,80 a KARWIJZAAD 10,60 a 10,75 BOTER per K.G. 1,25 a 1,60 EIEREN per 100 stuks 8.60 a 4,— ROTTERDAM, 27 Augustus 1901. Op de veemarkt waren aangevoerd -. 4L paarden, 1098 magere en 720 vette runderen, 254 vette, 56 nuchtere eu 457 grss- kalveren, 4 schapen o' lammeren, varkens, 218 biggen. Koeien en ossen 23 tot 33 cstieren 20 tot 28 c., kalveren 34 tot 43 c., schapen tot czuiglammereu tot c., varkons tot c. en lichte varkens roor export a c. per '/j kilo. Melkkoeien f 135 a 225, kalfkoeien f 145 a 230, stieren f40 a 185, graskalveren f 15,a 5a, pinken fa.vaarzen f 45 a 125, alles mager vee, biggen f 6,50 a 18, paarden f 5tla 115. Nuchtere kalveren, slacht- f6,a 11,fok-f IS a 19, Handel in r inderen goed voorat puike waren üink te plaatsen. In vette kalveren was de handel matig. Graskalveren konden slecht plaatsing vinden, wegen9 dea ruimen aanvoer In melk en fokvee was goede handel, voorat voor het buitenland Handel iu mager vee goed. De prijzen der boter waren als volgtle qaal. f 56, 2« qual. f 54, 3e qual. t 50. Per l/s kilo 65 a 70 c. Zeeawsohe eieren f 3,60 a 3,80 de 100 stuks. Getrouwd k H. BRINKMAN en T. KOK, die, mede namens wederzijdsche betrek kingen hun dank betuigen voor de belangstelling bjj hun huwelijk onder vonden. Zwolle 27 Aug. 1901. Goes Zaterdag 31 Augustus a. s. hoopt onze geliefde moeder, behuwd- en groot moeder CORNELIA VAN DEN BERGE haar 70'"° geboortedag te herdenken. Hare dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. 's-Heer Abtskerke, 28 Aug. 1901. Heden overleed te Goes, In den ouderdom van 71 jaren, onze moeder en bebuwdmoeder Mevrouw de weduwe H. G. HARTMAN, geboren De Motnik. üit aller naam, A. M. HARTMAN. Goes, 26 Augustus 1901. Mijn hartelijken dank aan allen, die mij bewijzen van belangstelling gaven, bij mijn benoeming tot Hoofd der School te Kapelle. Kapelle, Augustus 1901. A. v. p. BRUGGE. Het faillissement van J. H. VAN DEN ELSHOUT, koopman te Goes, is door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst geëindigd. De Curator, Mr. J. DE WITT HAMER J.Gz. Goes, 27 Augustus 1901. te Wilhelminadorpvan tea behoeve van den heer M. v> d. Weele. Bestek en teekening liggen van heden af ter inzage in de dorpsherberg. Inlich tingen worden verstrekt door den be steder en door den opzichter H. SNIJDER te Ierseke. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des voormiddags om 10 uren, aan de schuur van mej. de wed, Vroonlan d te 's-Gravenpolder, voor dhr. Jan Hoocje- steyer aldaar, EENE PARTIJ Inlichtingen omtrent mogelijke kostc- Iooze plaatsing van Leerlingen op deze school zullen, bij persoonlijke aanvrage, tot 3 September e- k. verstrekt wor den door den Directeur, Dr. G. H. LEIGNES BAKHOVEN. Goes, 28 Aug. 1901. en hetgeen meer zal geveild worden. TE GOES. Notaris Mr. LIEBERT te Goes zal op des avonds 7 uren, in »de Prins van Oranje", ten verzoeke van de erven wed. ib. Reijerse, in het openbaar verkoopen: 1°. WOONHUIS en ERF, to Goes, in de Wijngaardstraat, wijk A no. 52, groot 1 A. 2 e.A. 2°. WOONHUIS en ERF, aldaar, in de Rozemarijnstraat, wijk B no. 196, groot 1 A. 92 c.A. 3°. TUINHUIS en ERF, aldaar, aan den Oostsingel, sectie B no. 52, ged. 53 en 490, groot 4 Aren 51 c.A. 4e. DUBBEL WOONHUIS en ERF, aldaar, sectie B no. 53 en ged. 490, groot 4 A. 87 c.A. Perceel en 3 en 4 ook gecombineerd te veilen. De Veiling van het H0F- STEEDJE te Kapelle, op Vrijdag 30 Aug9. 1901, zai als zijnde uit de hand verkocht' Notaris DE VOS. Gelegenheid tot eten bij W. Verlate* Ook voor gezelschappen. Direct bij Ed. van Hootegem Kruiningen; geheel den winter vast werk. van uitstekende qualiteit is voorhanden bg de boekhandelaars A»

Goessche Courant | 1901 | | pagina 3