1901. N°. 101. Dinsdag 27 Augustus. 88SU: jaargang. Stoepen of opene plaatsen VLASMARKT Lager Onderwijs. FEUILLETON. Eva Hausberg. (lOEHDHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. PrgB per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bgblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgavea COURANT. De prjjs der gewone advertentiGn is van 1-5 regels 50 cent,eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de^ prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den BAAD der Bemeente 6 0WS, op DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1901, des avonds te 8 uren. Goes, 26 Augustus 1901. De Secretaris, YAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van behandeling Resumtie notulen der vorige vergadering. 1. Ingekomen stukken. 2. Indiening der gemeente-begrooting voor 1902. 3. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1900. 4. Idem Gasthuis over 1900. 5. Verzoek van eenige burgers en huiseigenaren i. z. het tonnenstelsel enz. 6. Wijziging begrooting 1901. 7. Af- en overschrijving begrooting 1901. 8. Verzoek van de firma Wed. J. 0. Massee en Zoon om een verbindingsdam te mogen leggen tusschen haar terrein en don stationsweg. 9. Reorganisatie Burger-avondschool. Den belanghebbenden wordt herinnerd dat, zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders, op verbeurte eener boete van ten hoogste vijftien gulden, de vóór de panden in deze gemeente niet voor het geven van vertooningen of het doen van uitstal lingen afgestaan of voor dat doel ingenomen mogen worden. De aanvrage om vergunning moet geschieden bij den marktmeester. Goes, den 24 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders van Goes, W ESS EL INK. De f, Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Gedurende de kermis zal de passage met rij- en voertuigen door het Rïjfelaarsstraatje en de Stalstraat, alsmede over de gestremd zijn, met dien verstande, wat de Vlas- markt betreft, dat deze alleen mag bereden worden van uit het Waterstraatje naar de Wijngaardstraat, in rechte richting, langs de woningen der heeren F. J. Boone en A. vau Schelven. Voorts is bet draven op de markten en in de belendende straten verboden. Goes, den 24 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De f. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen biermede ter kennis van belanghebbenden dat de lessen op de scholen A (nieuw), B en C weder zullen aanvangen op Maandag den 9 September a. s. des morgens te 9 uren. Goes, 24 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WESSELINK. De f. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Naar het Duitsch van Th. Mügge. Nadat Eva zich eenige schreden van den vreem deling had verwijderd bleef zij nogmaals staan, keerde zich om en zeide «Een ding moet gij mij nog zeggen, namelijk hoe gij heet". «Ik heet Werder". «En hoe nog V' «Eugen Eugen Werder, als die naam u bevalt". >0 ja, Eugen bevalt mij. Goed, mijnheer Eugen Werder, dat ik uw naam weet. Men kan geen goede voorstelling van iemand maken als men zijn naam niet weet. Nu, ik zal spoedig terug zijn". >Wat een aardig natuurkind", zeide Werder bij zich zelf, toen zij weg was. «Eenzaam opgegroeid in eene stille omgeving bij een vader, die oen eigen aardige man moet zijn om zulk een dochter te hebben". Hg zette zich in het pritiel, zag over land en meer en bladerde schrijvend in zijn zakboekje, tot hij de deur weer hoorde opengaan on Eva binnentrad. Zij had niets aan hare kleeding veranderd, alleen had zjj hare klompen met schoenen verwisseld. «Hebt gij eens rondgekeken, mijnhoer EngeD 1" Wekeiijksch algemeen overzicht. Czaar Nicolaas van Rusland heeft de uitnoodi- ging van Keizer Wilhslui aangenomen om de mili taire manoeuvres te Dantzig bij te wonen, en om Frankrijk daardoor niet tegeu het hoofd te stooten, heeft hij besloten ook een bezoek te brengen aan dat land. Verschillende Fransche bladen laten zich hierover met vreugde uit. De Figaro noemt het bezoek des te meer ver blijdend, omdat in de Petersburgscke omgeving van den Czaar verschillende stemmen tegen het plan opgingen, uit bezorgdheid voor de persoonlijke veiligheid van den monarch. De Petit Parisien zegt, dat deze belangrijke ge beurtenis de aandacht van de geheele wereld trekken zal en directe diplomatieke gevolgen zal hebben. De Matin zegt, dat het, sedert de verkiezing van den beer Loubet, steeds het plan geweest is van den Czaar om met het hoofd van den verbonden staat kennis te maken. Tot nogtoe kon dit plan niet worden uitgevoerd. De verhouding tusschen de beide landen is volstrekt niet veranderd. De ontvangst van den Czaar zal niet minder warm zijn dan in 1896. Na afloop van de wapenschouwing blyft de Czaar eenige dagen op het kasteel van Compiègne, waar de Czarina zich bij hem zal voegen. Vervolgens worden eenige Fransche steden bezocht en ten slotte zal Frankrijks bondgenoot voor zijn terugkeer naar Rusland officieel te Parijs worden ontvangen. Op het bezoek van keizer Nicolaas aan Frankrijk zal natuurlijk een tegenbezoek van president Loubet aan Rusland volgen. Men verwacht, dat dit zal plaats hebben in bet voorjaar van 1902. De Oostenrijksche minister-president Von Körber begint reeds maatregelen te nemen, om te trachten in de aanstaande zittingen van den Rijks raad zooveel eensgezinsheid onder de leden te ver krijgen, dat althans zich geen scènes voordoen, als waardoor die vergaderingen in de laatste jaren bepaald berucht zijn geworden. Te dien einde beeft hij met den keizer geconfereerd om een verzoe ning tot stand te brengen tusschen de verschillende nationaliteiten, die het nog maar steeds niet met elkander kunnen vinden. Het Fransch-Turksche geschil heeft een be denkelijke wending genomen. Op hot laatste oogen- blik heeft de Sultan geweigerd de reeds getroffen overeenkomst over de kaden-quaestie te Konstanti- nopel te teeltenen. De Turksche Regeering heeft indertijd aan Fran sche kapitalisten concessie verleend om de kaden van Konstantinopel te exploiteeren. De concessiona rissen hebben daarop, volgens de Turksche wet, een naamlooze vennootschap opgericht, en tal van wer ken langs die kaden doen aanleggen. Nu schijnt de Sultan plotseling bevreesd gewor den te zijn, dat bet recht van die vreemdelingen op de kaden van zijn hoofdstad een gevaar opleverde voor zijn rijk en voor zijn persoon. Hij eischte daarom, op grond van de bepalingen der concessie, den terug koop van de kaden. Dit recht werd door de con cessionarissen volstrekt niet ontkend en ook om trent den prijs was men het eens geworden. Aangezien; de Sultan echter nu in gebreke is ge bleven, zijn beloften na te komen, heeft de Fran sche gezant alle relaties met de Ottomaniscbe re geering afgebroken. Russische bladen maken de opmerking, dat er Duitsche intriges achter de kade-quaestie zijn, daar vroeg zij reeds van verre. »Wij wonen bier heel aardig, niet waar Het groote meer is wel geen zee, maar het schuimt toch en ruischt en zijn groote golven komen en gaan, zooals de rusteloosheid, die de mensehen door het leven drijft". »Ik zou denken, dat gij van die rusteloosheid in het menschelijk leven nog weinig weet, juffrouw Eva". »Dat is ook zoo, maar daarom gevoel ik haar des te meer. Ik ben nog niet verder goweest dan de staddat is alles, wat ik van de wereld ken. Ais ik nu hier eenzaam zit en het water voorbij mij zie stroomen, of ik sla boven op de heuvels en zie over bergen en bosschen, kunt gij dan niet begrijpen, dat ik voortdurend er over nadenk, wat zich wel achter die bergen en bosschen bevinden mag »Nog bosschen, bergen en meren," viel hij haar lachend in de rede, 7>en nieuwe menschen met al lerlei deugden en gebreken." »Dafc zegt vader ook," hernam zij levendig, j>welnu het mag zoo zijn, ik wil het gelooven, maar toch is het schoon, te weten waarheen een vogel vliegt, de wolken voortdurend verder trekken en het water rusteloos verder stroomt." »Maar, Eva, het water loopt in de zee uit, de wolken lossen zich op, en de vogels, zij mogen verre wegvliegen, zij keeren toch weer naar hun de Duitschers gaarne de kade zouden willen over nemen. Er is echter groote waarschijnlijkheid, dat deze quaestie toch een storm in een glas water zal zijn geweest. Een nota van Havas meldde jl. Zaterdag dat tengevolge der verklaring van den Franseken gezant te Constantincpel en op aandringen van Del- cassé, een irade is uitgevaardigd, waarin de Sultan beveelt dat de vrije uitoefening der rechten voort vloeiend uit de iirman, die de concessie gaf, niet in 'fc minst zal worden belemmerd. De regeling der andere zaken wordt geacht op handen te zijn. Het vermoeden bestond, dat het definitieve ver drag van do mogendheden met China deD 20en dezer zou zijn geteekend dit is echter nog niet gebeurd. Het is Engeland weer, dat een spaak in het wiel komt steken. De Westm. Gazette deelt daaromtrent het volgende mede »Het vertrek van de verbonden troepen was vast gesteld en de terugkeer van het Hof werd spoedig verwacht. Doch thans komen allerlei teleurstellende berichten. Het Hof heeft ontdekt dat bot te Peking te warm wezeu zal en dat die hitte wel tot emd October zal aanhouden. En sir Ernest Satow heeft aan de Chineesche onderhandelaars medegedeeld, dat, zoolang de executie der moordenaars van Tsjoe- tsjau niet heeft plaats gehad, de Engelsche regee ring haar troepen niet zal terugtrekken. »Wanneer Engeland daartoe besluit, zullen andere mogendheden het waarschijnlijk ook doen en zoo het vooruitzicht op de ontruiming, die nog pas als vaststaande werd aangemerkt, weder geheel ver nietigd zijn." De Westm. Gazette hoopt, dat de ojrrakeling van de Tsjoe-tsjau-quaestie door sir Ernest Satow niet zal leidon tot het teniet doen, op het laatste oogen- blik, van de met zooveel moeite verkregen inter nationale eenstemmigheid en van de vredesvoor waarden. De bevolking van Malta zal op voorstel van een nationaal comité hare grieven tegen de harde maatregelen van Chamberlain in een groot verzoek schrift verzainoleu en dit koning Edward aanbieden. Tevens zal een parlementslid worden uitgenoodigd, bet Engelsche publiek op de hoogte te stellen van het tegen Malta gedreven onrecht. In Italië neemt de pers een zeer vijandige hou ding aan tegen Chamberlain en diens toeleg om de Italiaansche taal op Malta te verdrukken. In de kamer zal Galli de regeering naar aanleiding hier van interpelleeren. De Maltesers zijn vooral ver bitterd op den regeorings-secretaris, sir G. Strick land, die voor den vooruaamsten handlanger van Chamberlain doorgaat. Om zich aan den baat van het volk te onttrekken, gaat Strickland een tijdlang naar Rome, zoo het heet belast met een bijzondere zending bij den paus. Op het; vinden van den persoon, die te La Val- lette het standbeeld van Koningin Victoria verminkt heeft, is oen belooning van 50 pond uitgeloofd. Uit de laatste berichten omtrent de verhouding tusschen Venezuela en Columbia krijgt men den indruk, dat het tusschen deze beide Staten allerwaarschijnlijkst tot een oorlog komen zal. De Venezolaansche regeering heeft reeds de opstande lingen in Columbia met schepen en troepen gesteund. Dit staat dus feitelijk gelijk met eene oorlogsver klaring het baart zelfs bevreemding, dat deze nog niet is uitgesproken. Volgens de New-York Herald is president Oastro vast besloten om den oorlog uit te lokken. Als nest terug. Zoo gaat het ook met de mensohen. Ik ben drie jaar van huis geweest, in Italië, in Engeland en Schotland en ik verlang er weer sterk naar te zitten onder de boomen van onzen kleinen tuin, bij diegenen, die mij liefhebben." ^Hebben dan alleen diegenen ons lief, die met ons samenwonen vroeg Eva nadenkend. »Hoe oud zijt gij al, Eva?" Bijna zeventien jaar." »Uwe moeder leeft niet meer »Ik heb haar in 't geheel niet gekend. Zij is gestorven, toen ik nog nauwelijks een jaar oud was." »Dat is droevig," zeide Eugen, »mijn moeder leeft nog, tot mijne innige vreugde." »Zeker dat is drbevig," beaamde Eva, »mijn va der was niet jong meer, toen hij met mijne moeder trouwde", ging zij vertrouwelijk voort. »Zij leefde met hare moeder hier in dit huis, dat toen veel kleiner was en lang niet zoo mooi. Zij was eene arme visschersweduwe. Mijn vader kwam hier wo nen, toen bjj ontslag uit den dienst had genomen. Hij kon het met zijn majoor niet vinden en zoo laadde hij hier aan. Hij huurde een huis en de beide vrouwen deden zijne huishouding. O, mijne moeder moet zeer goed, zeer lief en braaf geweest zijn, want |vader spreekt altijd met eerbied van haar en stelt mij baar tot voorbeeld, als ik soms reden geeft bij op den inval op Venezolaansch ge bied door den troep van Garbiras, dien hij nog steeds voor Columbianen uitmaakt, terwijl de tegen partij volhoudt, dat het Venezolaansche opstande lingen waren. De Amerikanen, die aanvankelijk plan hadden zich met deze quaestie in te laten, schijnen zich nu toch van interventie te zullen onthouden. Aan de Köln. Zeit. althans is uit New-York ge seind dat Staats-secretaris Hay met President Mc. Kinley de quaestie heeft besproken en dat zjj beiden overeen zijn gekomen om dan alleen actief op te treden, wanneer het verkeer op den Isthmus en de bij verdragen verzekerde rechten werden geschaad. Verder dan de verdediging van die belangen zou men in geen geval gaan. GOES, 26 Augustus 1901. Men deelt ons mede, dat bet schoolgeld op de Rijks Hoogere Burgerschool te Goes is bepaald op f 40 voor één leerling en voor elk volgend kind uit hetzelfde gezin, tegelijk school gaande, f 20 'sjaars. Zullen de s t e e n k o 1 e n dit jaar duur wor den Deze kwestie interresseert iedereen en on danks do groote warmt» van het oogenblik kan men zeggen, dat zij van brandende actualiteit is. Inderdaad wordt van verschillende zijden ver zekerd, dat een zeer strenge winter op dezen beer lijken zomer zal volgen. Do buitengewone duurte der brandstoffen gedurende het laatste seizoen is nog niet uit het geheugen. Het criterium in de zaak wordt in zekeren zin gevormd door de vaststelling der steenkoolprijzen in Belgiö, welk land den prijs der steenkolon voor de industrie in handen beeft. Deze vaststelling heeft plaats te Luik en Charleroi. Er is nu aldaar een algemeene vermindering van 9 franks per ton vastgesteld en daar alles in do steenkoolindustrie met elkaar samenhangt, volgt daaruit een overeen komstige vermindering van de steenkool vcor huise lijk gebruik. Wijl de opbrengst zeer aanzienlijk is en er geen enkele werkstaking aau den horizon dreigt, is er alle reden om te hopen, dat de prijs verlaging gehandhaafd zal blijven. (M. Ct.) 's-Gravenpolder. ln de raadsverga dering van Vrijdagavond werd het nieuw ver kozen raadslid, de hoer L. Hubregtse, beGedigd de gemeente-rekening werd voorloopig vastgesteld op f 7085,871/9 in ontvang en f 6867,04 in uit gaaf, sluitende dus met een goed slot van f218,83. De vernieuwde begrooting voor 1902 werd aan den Raad overgelegd, nadat een besluit was ge nomen in zake de bij de wet gevorderde wijziging der tractementen van het onderwijzend personeel. De vermeerdering der tractementen en vergoedin gen bedraagt f 250, de rijks-subsidie f265, zoodat de gemeente bij de nieuwe onderwijswet f 15 pro fiteert, althans voor 1902. Naar wij vernemen zullen de okergele post zegels van 3 c e n t met ingang van 1 September geleidelijk vervangen worden door zegels van dezelfde waarde van zeegroene kleur. De kleurver andering heeft plaats om tegemoet te komen aan het bezwaar dat bij kunstlicht de postzegels van 3 en 5 cent te veel overeenkomst vertoonen en tot verwarring bij administratie en publiek aanleiding geven. (Dbl.) iets verkeerd doe of niet vlug en stipt zijne beve len opvolg." Eugen sloeg een deelnemenden blik op bet jonge meisje, dat lachend voortging»Dat is een verve lend verhaal, niet waar Wij moesten over iets anders spreken. Vertel gij mij eens wat." »Neen," hernam hij, »gij weet niet hoeveel be lang ik daarin stel. Uwe moeder stierf dus vroeg en uwe grootmoeder spoedig daarna?" Mijne grootmoeder heeft nog vier jaar geleefd; toen heeft vader de oude Marie in buis genomen, die mijne verpleegster is geweest." ï>Eii wie heeft u onderwijs gegeven? Uw vader toch niet »Mijn vader," antwoordde Eva, »is naar hier gekomen om te visschen. Zijn overgespaard geld gebruikte hij grootendeels om dit huisje te bouwen en te meubileeren, zooals gij het nu ziet. Bij heelt geene andere vrienden dan eenige oude mannen, die in de stad wonen en met hem gaan visschen of drinken. Het zijn goede menschen, maar onder wijzen ja, toch, onderwijzen konden zij mij ook." »Waarin dan, beste meid »Wel, boo men visschen vangt," zeide zij lachend, »hoe men goede visehpjaatsen vindt, hoe men fui ken legt en welke de beste wormen zyn. Ik geloof niet, mijnheer Eugen, dat gij dit weet, of dat gij mot mij in de vischboot durft varen, als de zee

Goessche Courant | 1901 | | pagina 1