Op het verzoek van den heer Ter Laan, hoofd eener openbare school te Delft, gekozen als lid der Tweede Kamer in het district Hoogezand, om hem verlof te verleenen, telkens als de werk zaamheden der Kamer zgne aanwezigheid in den Haag noodzakelijk maken, onder aanbod tevens om, op zgne kosten, alsdan een plaatsvervanger te stellen, is door den gemeenteraad van Delft afwijzend boschikt. Wie betaalt den Z.-A frik. oorlog? Zoo vraagt prof. d'Aulnis de Bourouill in de Augus tusaflevering van Onze Eeuwen hij antwoordt »dat de kosten van den rampzaligen krijg thans betaald worden door Frankrijk, Duitschlaud en Oostenrijk, door België en door Nederland." Oorzaak daarvan zijn de uitvoerpremiën op de suiker. »Op het vaste land van Europa zijn op den uitvoer van suiker, het product der beetwor tels, sedert jaren premiën verleend. Maar de pre miën moesten uit eigen landskas worden betaald en deze vond daartoe de middelen enkel door steeds hoogere belasting van het eigen verbruik. Men heeft de voortbrenging van suiker aangewakkerd door in eigen land het verbruik te treffen met zwaren druk. Men heeft de voortbrenging geprik keld, mits die door uitvoer werd gevolgd. Den vreemdeling heeft men bevoordeeld door hem het product van nationalen landbouw en nationale nij verheid goedkoop te leveren. Deze vreemdeling is de Engelschman." Het is, berekent prof. d'Aulnis, meer dan 3 i/a millioen pond sterling, welke thans door het vaste land aan de Engelsche schatkist jaarlijks cadeau wordt gegeven en in deze som draagt, naar de verhoudingen van het jaar 1900, Nederland voor 4,805,000 francs of 2,400,000 gulden bg. Het Vad. betoogt naar aanleiding van het artikel des heeren d'Aulnis de Bourouill dat het eindelijk ems uit behoort te zijn met die bevoordeeling van Engelsche zoetekauwen door de Nederlandsche re geering, ten koste der Nederlandsche belastingbe talers, die tevens stijving is van de kas eener anti- Boer-regeering uit de zakken van pro-Boers bij uitnemendheid. »Dr. Kuyper is klaarblijkelijk niet van zins aan het Engelsch-Afrikaansche vuur door poging tot interventie zijn vingers te branden de vorige re geering heet hem dit voorgoed onmogelijk te heb ben gemaakt. Welnu, hier heeft hij een mooie gelegenheid ten deele goed te maken wat volgens hem door zijn voorgangers werd verzuimd. »Hij grijpe haar aan met beide handen Vrijdag werd het geschenk bij het vorste lijk huwelijk door de schutterijen in Neder land, zijnde een bronzen buste van Prins Hendrik, op het Loo, aangeboden. De commissie was aan de maarschalktafel te 1 uur genoodigd, na afloop waarvan zjj te 21/4 uur door H. M. werd ontvangen en door den kolonel Boellaard het woord werd gevoerd. De bronzen buste van Z. K. H. vervaardigd door den beeldhouwer Hesselink, weid zeer bewonderd. H. M. en Z. K. H. onderhielden zich met de leden der commissie, die na afloop der audiëntie genoodigd werd in hofrijtuigen een toer door de bosschen te maken onder leiding van de heeren jhr. Van der Staal en Six. Men schrijft in de N. Ct. te 's-Gravenhage Ook de t e n 10 o n s t e 11 ing voor ambaehts- onderwijs zeer nederig excuus aan heeren kunstminnaars en philatelisten, wanneer ik deze de voornaamste en verreweg de meestbeteekenende van de vele tentoonstellingen noem is niet geheel onbruikbaar voor den geest van den leek ga niet probeeren zelfs maar een deel van het geteekende, het getimmerde, het gesmede na te gaan, gij, die een kast, een tafel thuiskrijgt mot wiskundig nauw keurige afmetingen zonder maar een oogenblik na te denken over de vraag, hoe het toch mogelijk is, dat zoo'n eenvoudig werkman dat alles zoo precies in elkaar krijgt. Doch ga hier eens doorloopen zonder alles te willen opnemen en houd dan eens plotseling stil voor het eerste het beste en ga eens na, welke voorstudie gemaakt moet zjjn om juist dat, wat gij toevallig in het vizier genomen hebt, te maken. Zóó kwam ik te staan voor »het model van een goot" en toen vroeg ik mij af, wat mij ontbreekt om zulk een model te kunnen maken. Langzamer hand giDg ik terug, ik kan er niet voor instaan, dat ik den terugweg geheel jui9t aflegde, want ik was zonder gids, wel meen ik te weten, dat de weg leidde langsleermiddelen om gemakkelijk den tangens en cotangens aanschouwelijk te kunnen voorstellen. Ik huiverde. Zeer ver terug liggen mijn relaties met tangens en cotangens, en zij waren nooit van vertrouwe- ljjken aard. Men komt van zulk een tentoonstelling terug met zeer diepen eerbied voor den be kwamen werkman. En dit is een voordeel. De Telegraaf verneemt dat verscheidene in Nederland vertoevende Afrikaners zich reeds aan het bevoegde adres in Europa, hun wèlbekend, opgegeven hebben om deel uit te maken van de bemanning der kaperschepen, die, naar het nu werkelijk schijnt, eerlang den Engelschen handel ter zee gaan bestoken. Het is treffend, hoe deze strijd om de vrijheid van het Hollandsche ras in Zuid-Afrika al de phasen schjjnt te zullen door loopen van de worsteling der oude Hollanders van de 16e eeuw. Eerst te land, nu ter zeeAlles verliezen om alles te winnen, juist als hun Vaderen. Welk schouwspel zal de wereld nog te zien krijgen in deze 20e eeuwWeer een worsteling tusschen het Hollandsche en het Engelsche ras op de wereld zee Maar immers »Brittannia rules the waves!" Ten minste zoo meent Brittannië. Of het zoo is, zal wellicht spoedig blijken. Oorlog Transvaal. Vrijdag meldde het Amsterd. blad De Telegraaf het volgende »Door een bij onze lezers goed bekend Afri kaner hier ter stede werd langs geheimen, doch volkomen vertrouwbaren weg het volgend bericht ontvangen uit de Zuid-Afrikaansche Republiek Lijdenburg door de onzen genomen. Uit Middelburg refugee-kamp 1000 man uitgehaald door Botha. Roodepoort door de onzen vernield. In de Kaap kolonie 800 kolonialen van de Engelsche troepen aangesloten bij de Boeren. Engelschen hebben plan alles anderkant (of onderkant?) Pretoria op te ge ven. Omstreeks vijftig menschen uit het dorp Pre toria weggevlucht naar de Boeren. Deze berichten, die naar onze overtuiging vol komen vertrouwen verdienen en die verschillende geruchten bevestigen, die ons reeds vroeger be reikten, versterken ons in het geloof, dat de be ruchte Proclamatie van Kitchener van weinig uit werking zal blijken." Eenige bevestiging van dit gunstige bericht heb ben wij echter niet vernomen. Daarentegen kwamen de volgende officiëele telegrammen van Kitchener Kolonel Gorringe viel de commando's van Krit- zinger op den 13den dezer ten noorden van Steijns- burg aan en joeg hen in wanorde op de vlucht tot bg Ventersdorp. De commandanten Cachet en Erasmus werden gevangen gemaaktCachet is doodelijk gewond. De andere troepen van French dringen den vij and geleidelijk naar het noorden. Vijftig éclaireurs van French werden in de bergen bij Bethseda door een overmacht van Boeren onder Theron omsingeld en gedwongen zich over te geven, nadat een hun ner gedood en drie gewond waren. Hun aanvoerder, kapitein Bettelheim, is gevaarlijk gewond. De ge vangenen zijn weer op vrije voeten gesteld. Uit Bloemfontein meldt men van 15 Augustus Veldkornet Oosthuizen, van het Jacob6dal-commando is gesneuveld. De woudloopers uit Zuid-Australië hebben ge vochten met vijftig Boeren op een hoeve. Vijf Boeren gesneuveld en negen gewond. Acht anderen, die ook gewond waren, ontkwamen. De Zuid-Afrikaansche politie heeft den llden gevochten met 40 Boeren ten noorden van de Mod- derrivier. De Boeren kregen drie dooden en ver scheidene gewonden, zij verloren ook zes gevange nen de Engelschen twee dooden en zeven gewonden. Uit de Kaapkolonie seint men van 16 Aug. Twee commando's scheneneen paar dagen geleden, hopeloos ingesloten tusschen blokhuizen en vijf Britsche colonnes, maar zij wisten gedurende de duister nis tusschen twee colonnes door te sluipen en den Rhenosterberg te bereiken, waar zij nu scherp worden achtervolgd. Er bevindt zich nu nog slechts éc*n andere kleine bende zuidelijker dan Middelburg, behalve Scheepers die verder naar het zuiden is doorgedrongen dan eenig ander commando vóór hem. Laf an verneemt uit Durban dat Botha met 4000 man bg de Zoeloegrens is ingesloten en dat een beslissend govecht wordt verwacht. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Bedankt voor het beroep te Groede door ds. H. J. F. Keers te Durgerdam. Rechtzaken. Uit goede bron verneemt Het Centrumdat er groote waarschijnlijk bestaat, dat het hooger beroep van het vonnis der arrondissements-recht- bank van Breda, inzake den moord op Maria Kes- sels, zal worden ingetrokken, omdat de rechterlijke macht van een nieuwe behandeling dezer zaak als nog te weinig resultaat verwacht. Het zou jammer zijn als dit gebeurde, zegt de Midd. Ct., en vervolgt dan »Ons dunkt dat geen enkel middel verzuimd mag worden om over deze treurige zaak het volle licht te doen schijnen. Gebeurt wat het katholieke orgaan waarschijnlijk vindt, dan wordt er opnieuw voedsel gegeven aan de verschillende praatjes, die met eene zeldzame hardnekkigheid bljjven rondloopen. Het mag zelfs voor het groote publiek niet den schijn hebben dat men deze zaak in den doofpot zou willen doen. De nieuwe minister van justitie is het aan zich zeiven verplicht te bevorderen dat een gerechtshof haar behandele." Naar aanleiding van de mededeeling van Het Centrum meldt de s-HertCt Van welingelichte zijde kunnen wij meedeelen, dat met betrekking tot deze zaak beslist nog niets is bepaald en van een of andere waarschijnlijkheid geen sprake kan zijn, zoolang niet het nader on derzoek van alle stukken van dit proces geheel is afgeloopen. Gemengde Berichten. Door zekeren C. van H. alhier werd Zaterdag tegen den avond, eerst een huiselijk- daarna een straattafereel afgespeeld, tot groote verontwaardiging van hen, die het bijwoonden. Bedoelde persoon kwam, eenigszins onder den invloed van sterkedrank, in zijne woning aan de Oude Vischmarkt, kreeg met zijne vrouw twist over eene kleine uitgaaf, voor een der kinderen door haar gedaan, welke twist zoo hoog liep, dat de vrouw spoedig met twee kinderen vluchtte. De overige drie kinderen sloot hij op en onder bitter gehuil der kleinen, sloeg de man het huisraad kort en klein. Een raam met bet uitzicht op het erf der buren, werd mede zijner woede ten prooi. Eindelijk zocht hij met in hetzelfde huis wonende buren twist over het al of niet sluiten der voordeur en toen een dezer in de gang geslagen werd, schoten twee dienaren des gerechts binnen en namen den wildeman onder hevig worstelen gevangen. Op straat werd het nog erger, hij weigerde te loopen opnieuw worsteling. Met veel moeite werd hij, met behulp van twee burgers, gekneveld, waarbg een der agenten zulk een trap in 't gezicht kreeg dat een bloedende wond ontstond deze agent werd ook nog in de hand gebeten zoo dat het bloed er uitliep. Daarop word dc dolleman naai het politie bureau letterlijk gedragen en in verzekerde bewaring gesteld. Hoedekenskerke. Vrijdag had bij den land bouwer A. v. d. L. alhier het volgende ongeluk ats. Bij het dorschen met. eene machine zette oen der arbeiders een vork wat te dicht bij het g. n. vlugwiel. De vork werd door het snel draaiende wiel gegrepen, met het ongelukkig ge volg, dat een ander arbeider, J. de G., de vork met zulk een kracht tegen het rechterbeen kreeg dat naar huis moest worden gebracht en genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Bath. De zeilwedstrijd uit Antwerpen naar hier is, gelukkig dat er wat meer wind kwam, gisteren in orde geslaagd. De zeilvaartuigen, pi. m. 22 in getal en een 8-tal groote en kleine steamers, kwamen tegen den middag op de reede en vertrokken weder te circa 21/2 uren namiddag. Zeer vele dames en heeren kwamen aan wal. Ook uit deze plaats en omstreken waren, het kostelijk weder werkte daaraan meê, tal van men- schen te voet, per flets of rijtuig opgekomen, waar door het, in het aangenaam gelegen »Land- en Schelde-zicht" den geheelen dag druk was. Hansweerd. Het stoomschip William Egan 4* Co. no. 8 liep hedenmorgen bij het uitloopen der haven tegen den eersten due d'alve, waardoor deze zwaar beschadigd werd. Na borgstelling heeft de boot zijne reis voort gezet. Vrijdagavond tusschen 9 u. 15 m. en 9 u. 30 m. werd te Middelburg een zeldzaam luchtver schijnsel waargenomen. Er vertoonde zich eerst een helder licht aan den hemel alsof plotseling de maan scheen. Daarop werd een kleine vuurbal zichtbaar, die zich langs het luchtruim bewoog in de richting van het Noord-Westen naar bet Zuid-Oosten en veel overeenkomst had met een gewone vuurpijl, en daarop ongeveer iets vóór het stationsgebouw uiteenspatte in tal van veelkleurige, meest blauwe ballen. Een gewone vuurpijl kan het niet geweest zijn geluid toch werd er in 't minst niet bij gehoord. Het verschijnsel werd ook ter hoogte van de Abeele gezien. Het duurde maar weinige seconden, doch was buitengewoon schoon. Ook te Sas van Gent is Vrijdagavond te 9.20 u. betzelfde verschijnsel waargenomen. (AJ. Ct.) Door onbekende oorzaak brandden Donderdag nacht omstreeks 12 uur het huisje en de inboedel van de wed. S. te buurtschap Beuseberg te Zwolle tot den grond toe af. Huis noch inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Voornoemde 75-jarige weduwe, die het huisje alleen bewoonde, kwam in de vlammen om. Alhoewel ze nog 2 M. do brandende woning heeft kunnen ontvluchten, vond men daar het verkoolde lijk. Een 15-jarige knaap uit Haskerland, die voor geruimon tijd stilletjes de ouderlijke woning had verlaten, is onder politiegeleide thuis gebracht, 't Bleek, dat hij met het circus Roberti, dat toen to Joure eenige voorstellingen gaf, naar België was gereisd, maar hij verlangde weer naar Fries land, verliet het circus en meldde zich bij de politie te Venloo aan, vanwaar hij naar de ouderlijke woning in Haskerland werd getransporteerd. In Seinpost te Scheveningen ontstond bij bet optreden van een leeuwentemster, die daar reeds geruimen tijd eiken avond voorstellingen geeft, een kleine paniek. Een der leeuwen greep baar plotseling vast en scheurde haar kleeren. Het verschrikte publiek werd intusschen spoedig gerust gesteld, want even na het gebeurde, trad Mile. Marguerite weer op tot bet uitvoeren van een serpentine-dans te midden van leeuwen. Nog een ander incident heeft zich met Mil. Mar guerite voorgedaan. Door den president van de rechtbank te 's-Hage werd in kort geding beslag gevorderd op bare leeuwen. Deze temster schijnt zich tegenover derden te hebben uitgelaten, dat de hospes van haar logement baar voor haar goed geld paardenvleesch te eten zou hebben gegeven. Deze zag daarin benadeeling zijner zaak en eischte f 5000 schadevergoeding. De eisch van conservatoir beslag werd toegewezen, maar op tegenspraak van mr. D. van Houten, die voor Mile. Marguórite occupeerde, is dit na twee dagen, gedurende welke de leeuwen door een bewaker werden bewaakt, opgeheven. Vrij dag is de leeuwentemster met de leeuwen vertrok ken. Men schrijft uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren aan het N. v. d. D. Werden vorige jaren onze slooten en plassen druk bezocht door Belgen, die met pols, vangnet en graanzak gewapend, door de velden trokken om kikkers op te vangen en te dooden, tot heden zgn we van het minder gewenscht bezoek dezer luidjes verschoond gebleven. Sommigen beweren, dat België tegenwoordig zulk een nauwlettend oog slaat op het vervoer dezer voor den landbouw nuttige dieren, dat men de kikkerbilletjes niet meer te Parijs kan krijgen anderen verklaren, dat door de jaarlijks 1 wederkeerende klopjachten het aantal Zeeuwsche nachtegalen zóo gering geworden is, dat de Belgen met dit moordend bedrijf geen voldoend loon meer kunnen verdienen. Dit laatste is zeer aannemelijk. Als men gezien heeft, hoe in de laatste jaren hier huisgehouden is, en men nagaat dat er bijna da gelijks geheele manden schoongemaakte billetjes verzonden werden, dan kan men genoeg begrijpen, dat het kikkervolkje daardoor in aantal verminderd is. Vorige jaren kon een man, die bij de vangst wat gelukkig was, per dag f 2 verdienen. Een ongekend hoog loon voor deze streken. Een der lezers van het Hbl. schrijft Uwe medewerker P. T. vraagt mededeeÜDg van bestrijdingsmiddelen van lastige insecten en van hunne beten. Bij gelegenheid dat een insect mij zeer hevig in do hand stak, word mij geraden kot wondje goed met zeep te wasschen. Ik onder vond daarna geen nadeelige gevolgen en deel het geval, mede omdat de raad van een geneeskundige kwam en zeep in den regel nogal bij de hand is. Een dor goedwerkende middelen om wespen te dooden is bet gieten van teer om en in het nest. De diertjes kunnen dan niet meer uit het nest komen en die er buiten zijn, blijven aan de teer vastkleven. Het is dan niet moeilijk ze te dooden. Ook heb ik met goed gevolg de nesten tot op den graat uitge graven en dan met stroo verbrand. Gasten, die nog veel lastiger zijn dan wespen, zijn m. i. de tot dezelfde familie behoorende horzen, die dit jaar in Driebergen en Doorn veelvuldig voorkomen. Het uitbranden van de nesten dezer dieren gaat bijna altijd met gevaar gepaard. Wel is waar hoort men ze aankomen door het gonzend ge luid, dat zij voortbrengen, doch drie steken van een hork of horzel, zooals men ze hier noemt, zijn ge noeg om een mensch te dooden of op zijn minst gevaarlijk ziek te maken. Deze dieren hebben tot overmaat, van ramp hun nesten in de boomenzij schijnen vooral in wilgenboomen te huizen. Een goed middel is mij niet bekend om ze zonder gevaar te bestrijden. Het lastige schuilt vooral hierin, dat zjj bij goed weder bet grootste gedeelte van den nacht vliegen en op licht afkomen. Wanneer men bij schoone zomeravonden met open deuren wenseht te zitten en men heeft het ongeluk een nest in de buurt te hebben, heeft men veel kans eenige van die heeren te logeeren te krijgen. Zou u misschien een goed middel weten tegen deze dieren en tegen de gevolgen van hun steek Men schrijft aan de N. R. Ct.: Op de Heide bij Velzen zou Donderdag een paartje in den echt worden verbonden, 's Ochtends te 9 uur zou de plechtigheid op het raadhuis geschie den en om 91/2 uur zou de kerkelijke inzegening plaats hebben, en daarom waren dan ook te 81/4 uur de getuigen en de familie in de woning van de bruid bijeen. Te half negen kwam daar plotseling de ooievaar binnenstappen. De gemeente Velzen was in zielen tal vermeerderd met een flinken dikken jongen. De ambtenaar van den burgerlijken stand en de pastoor hebben te vergeefs op het bruidspaar ge wacht. Vrijdagnacht ontsnapte uit de cellulaire ge vangenisstraf te Arnhem G. van Houten, wegens poging tot doodslag veroordeeld tot 4 jaar gevan genisstraf. Hij is 30 jaar oud, lang 1.60 M., van gewonen lichaamsbouw, heeft donker-blond, kort geknipt haar, blauwe oogen, droeg bruin pilo ge vangenispak, bestaande uit buis en broek, wit lin nen pantoffels. De kleederen zijn gemerkt 17 en een onbekend jaartal. Naar de N. R. Ct. verneemt is hg kunnen ont snappen door de traliën van zijn cel door te vijlen. Een vijfjarig jongetje te Santpoort werd door een mug gebeten en krabde het puistje stuk. Da delijk zwol het lichaamsdeel, en een tante streek er daarom een zalfje aan. Er ODt6tond bloedver giftiging, en na een dag is de jongen, onder hevige pijnen, overleden. Weinig bad 't geschoeid of op de kermis te Hoorn was in den grooten stoomdraaimolen van Benner-Tewe een ongeluk gebeurd, dat dan zeer ernstige gevolgen had gehad. Een tweetal militai ren, die niet wensebten te betalen, werden uit de tent verwijderd. Wijl zij er niet goedschiks uit wilden, hielpen machinist en stoker mee, waardoor echter de machine zonder toezicht bleef staan. Zij ontwikkelde zooveel stoom, dat de stoomklep van de machine vloog. Nog juist bijtijds hoorde de machinist buiten het gestoot en gestamp en kon toen erger voorkomen. Reeds was er een paniek in de tent onder bet publiek ontstaan, dat nu spoedig gerustgesteld kon worden. Een dame, die dezer dagen bij een notaris aan de Stadhouderskade te Amsterdam een biljet van f 60 ontvreemdde en voorgaf inlichtingen te willen hebben over een geldbelegging en die haar kwade praktijken ook in Haarlem uitoefende, is gevonden en ter beschikking van de justitie gesteld. Dat katten en honden het niet erg op elkaar begrepen hebben, is bekend genoeg, maar dat een koe en een paard het met elkaar niet kunnen vin den, is minder algemeen. Wat dan ook te Hoorn- sterzwaag is voorgevallen, zal wel een uitzondering zijn. Daar had een voerman voor een ander een voer hooi gehaald. Men spande het paard uit, liet het op het erf grazen en begon den wagen te le digen. Eene koe, in een naburig land grazende, komt op het paard af, springt over een hek en stoot het paard met baar horens vreeselijk in het onder lijf. De ingewanden puilden er uit in allerijl werd een veearts gehaald, doch deze gaf geen hoop op herstel. Het arme dier werd door een schot uit zijn lijden verlost. Bij een pleziertochtje met de Havelaar zijn een achttal passagiers op Urk achtergebleven, 't Was ten deele hun schuld niet, daar de kapitein iets vroeger vertrok dan het plan was, omdat een viertal jongelieden aan boord zich onbehoorlijk ge droegen. Zij spuwden naar de Urkers in de schuiten, maar 't bekwam hun slecht, want de Urkers klom men zooals de K. Ct. schrijft »als katten in 'twant" en het viertal kreeg een ongemakkelijk pak slaag. Dank zij den gezagvoerder en den éénigen politieagent van Ürk werden zij ontzet. De gezag voerder achtte het, uit vrees dat de gemoederen opnieuw aan 't gisten zouden gaan, maar 't beste het ruime sop te kiezen.

Goessche Courant | 1901 | | pagina 2