BIJVOEGSEL GOESOHE COURANT. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1901. No. 97. GOES, 16 Augustus 1901. Door Z. U. den Koning van Siam is aan den luit. ter zee le kl. C. A. Domiuicus het rid derkruis der orde van den Witten Olifant van Siaui geschonken. Gemengde Berichten. Men meldt ons Door een zestal jonge mannen uit Goes werd Zondagmiddag te Wissenkerke, gemeente 's-Heer Arendskerke, een staaltje van verregaande brutali teit uitgehaald. Eerst vernielden zij de afsluiting van een weiland en toen de bewoner der hofstede, waarachter dit weiland ligt, hen aanmaande zich te verwijderen, werden hem scheldwoorden toegevoegd en werd hij met steen en geworpen. Daarna werd de landbouwer met knuppels achtervolgd en be dreigd. Hoewel by nog een tweetal klappen ont ving, wist hij in zijne woning te ontkomen. De onbezoldigde rijksveldwachter J. S. aldaar trad tusschenbeide, waarna de jongelieden eindelijk afmarcheerden. Inmiddels kwam de brigadier der rijksveldwacht van Arendskerke de belhamels wer den achterna gezet en geverbaliseerd. Bij een brand, die gisteravond woedde in perceel 89 Mauritsstraat te Rotterdam, bewoond door vier gezinnen, werden drie bewoners, van zes tig, drie-en-zestig en twee-en-tachtig jaar, met le vensgevaar gered. Enkele glazen wasschers, toevallig in de buurt, redden een 63-jarigen man en een 60-jarige vrouw met ladders van de tweede verdieping te midden van rook en vlammen, terwijl een 82-jarige vrouw, die bewusteloos was, door de brandweer werd ge red van de eerste verdieping. Een nogal grappig gerucbt doet te Amster dam de ronde, dat, zoo bet al niet waar mocht zyn, toch te aardig is bedacht om er geen mel ding van te maken. Een der hooggeplaatste politie-boambten bevindt zich buiten de stad met verlof. Een paar nachten geleden wordt in zyn huis licht ontdekt. Dat moe ten inbrekers zijn, is de, vooral in dezen tijd, voor de hand liggende conclusie, en onmiddellijk wordt een groote politiemacht op de been gebracht om de booswichten op heeterdaad te betrappen. Het huis wordt omsingeld, de deur wordt voor zichtig opengebroken en behoedzaam dringen re chercheurs naar binnen, om, ter plaatse waar het licht brandt te ontdekkendat hun chef er in hoogst eigen persoon aanwezig is. Om particuliere redenen had hij zyn verlof een dag onderbroken en zonder daarvan mededeeling te doen, had hy den nacht in Amsterdam willen A. doorbrengen om den volgenden dag weer te ver- trekken. Natuurlijk, dat zyn beambten een pluimpje kre gen over hun activiteit, die intusschen gebleken was overbodig geweest te zyn. (Echo.) Men zal misschien weten, dat de gewoonte, om met de trom voorop naar de kerk, te Hooge veen (Dr.) te gaan, reeds oud is. Er zullen echter tyok velen zijn, die niet weten, dat deze zonderlinge oproeping naar het bedehuis al dateert van vóór 1652. Toen toch had men te Hoogeveen geen kerk, maar bevond zich op onge veer 1 uur afstands van Echten, een kapel en liet de heer van de »Heerlykheid Echten," die van mili tairen bloede was, des Zondags trommelen, wat op grooten afstand kon worden gehoord, om de men- schen op te wekken in die kapel hun godsdienst plichten te vervullen. Na het bouwen van de kerk te Hoogeveen bleef dit trommelen tot op den hui- digen dag in zwang. Het baantje van trommelsla ger was ruim een eeuw in dezelfde familie, thans fungeert als zoodanig sedert eenigen tijd aldaar Jb. Leijsenaar, mr. schoenmaker. Bo. Z. Gt.) Te Rozendaal is een ruim 60 jarige heer door een automobiel overreden, en daarbij zoodanig ver wond, dat hy weinig teekenen van leven meer gaf. Dr. L., die spoedig de eerste hulp verleende, achtte zyn toestand hoogst gevaarlijk, zoodat onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis werd gelast. Dinsdagnacht woedde boven het dorp Velp by Arnhem een vrij hevig onweer, vergezeld van overvloedigen regen, die voor alles een ware ver kwikking was. De bliksem sloeg in de woning van een bloemist en in de bedstede, waarin de knecht lag te slapen, die er gelukkig zonder letsel afkwam. De schoorsteen werd aan stukken geslagen, terwijl een begin van brand door de bewoners spoedig was gebluscht. Assurantie dekt de schade. j Een jongen, die voor de deur zijner woning zat, is door den bliksem gedood. Een schippersvrouw werd Zondagavond door de politie te Utrecht wegens dronkenschap ingere kend en om deze reden in arrest gesteld. Haar echt genoot, die met zyn vaartuig aan den Krommen Ryn in een kolk lag, werd hierdoor zoo geroerd, dat hy aan den haal ging, zijn vaartuig onbeheerd achterlatende. Nauwelijks was dit door eenige straat jongens opgemerkt, of dezen gingen op hun beurt den baas spelen op de schuit. In plaats van te gaan vartn, werd het grootste gedeelte van de tuigage en van den inboedel vernield. De daders van deze verregaande baldadightden zijn door de politie op- Woensdagochtend kwamen te Haarlem een honderdtal werklieden, die te Tilburg waren aan geworven, om te Haarlem aan den arbeid te gaan aan den lichtfabriekenbouw. De stakers, die daarvan onderricht waren, stonden hen in den Hout op te wachten en wisten ze te bewegen terug te gaan. De korporaal der infanterie (reservist) te Breda, die Zaterdagmiddag in de zweminrichting een zoo gevaarlyken spong deed, is in het militaire hospi taal aan de gevolgen overleden. Toen Prins Karei van Zweden en Noorwegen op zijn jongste inspectiereis te Ystad in Zuid- Zweden aankwam zocht hij te vergeefs naar den hem toegevoegdeu ritmeester en diens staf. De Prins nam kort en bondig een gewoon rijtuig en reed naar zyn hotel. Onderweg kwam hij de offi cieren, die zich om de een of andere reden verlaat hadden, tegen. De Prins verzocht hun, hem te ver gezellen, onderhield zich met hen en noodigde hen zelfs uit voor het groote galadiner, in het hotel, zonder bij dit alles iets te laten merken, 's Avonds bij het vertrek kwam echter de verrassing. Toen de militairen ditmaal precies op tijd aan het sta tion waren, wachtten zij te vergeefs. De Prins had nl. bevel gegeven, den trein, nadat hy van het hoofdstation vertrokken was, in het geheim buiten de stad te doen stil houden, waar Karei van Zwe den toen insteeg. Aan het station zal hij lange gezichten achtergelaten hebben Door de Nederlandsehe politie is telegrafisch de opsporing verzocht van den dader van een be langrijken diefstal met braak, te Brussel geschied ontvreemd zijn 174 heeren- en dames-horloges, een goud, Russisch zilver en zilveren horloges, benevens armbanden en 52 gouden horlogekettin gen. Alle horloges zijn op de binnenkust gemerkt firma Grottenduck. Een neger te Savannah (Georgië) die zich aan een blanke vrouw bad vergrepen, is daar Za terdagavond door een woedende volksmenigte levend verbrand. Crispi's uitvaart, die jl. Woensdag plaats had, is zeer plechtig geweest. De burgerlijke en militaire overheidspersonen waren aanwezig, ook veel aan zienlijken. De Koning en keizer Wilhelm hadden vertegenwoordigers gezonden. Een ontzaglijke me nigte was op de been. De lijkkist werd begeleid tot aan den kruiser Varese, die het stoffelijk over schot naar Palermo overbrengt. Een ongeluksvogel van den eersten rang is mej. Frieda Tboma, eene Bfiersche onderwijzeres. In haar zomervacantie ondernam zij een reisje naar Oberammergauzij viel en brak een duim. Dit belette haar niet een Alpentocht te undernomen en Alpenbloemen te willen plukken, maar met het on gelukkig gevolg dat zij van een berg stortte en twee ribben brak. Zij werd, zoodra haar toestand het toeliet, naar het dorp gebracht, waar haar ouders wonen. Nauwelijks was zij daar aangekomen of de bliksem sloeg in het huis en trof haar zoo, dat zij aan één zijde verlamd werd. Aan de Fransche kust, ter hoogte van Saint- Brieux (dep Cötes du Nord), zyn Zondag zes jonge lieden en eene vrouw, die een visscherssloep hadden gehuurd om wat in zee te varen, omgekomen. Van de kust zag men de te zwaar geladon sloep om slaan. Aanstonds werd een reddingsboot in zee gebracht, maar zij kwam te laat. Behalve de rie men en een vijftal hoeden werd noch van de sloep, noch van haar ongelukkige bemanning iets meer bespeurd. Te Londen werden in eenige banketbakkers winkels fraai uitziende ijstaarten en gebakjes in beslag genomen, daar zeer ernstige ziektegevallen door het gebruik daarvan veroorzaakt waren. Het bleek bij chemisch onderzoek dat men, ter naboot sing van bet ijs, glasscherfjes genomen bad, welke natuurlijk niet nalieten hunne verwoestende eigen schappen te doen gelden op maag en ingewanden. Men zou werkelijk by na bij dergolyke, inderdaad duivelachtige practijken, de oude bestraffing van vervalsehers in Duitschland toegepast wensehen le zien, dat zij nl. verplicht zouden worden hun eigen waren op te eten, zegt het Mbl. t. d. Verv. Sedert eenigen tijd vertoont zich in den At- lantischen Oceaan veel drijfijs. Een Engelsch stoom schip, dat de straat van Belle Isle wilde doorvaren, moest terugkeeren een driemaster zat er in 't ijs vast en een andere boot heeft 30 zeemijlen door de ijsschotsen gevaren. In een Rijksgymnasium te Weenen heeft men een school-apotheek aangeschaft om in geval van kleine verwondingen en ongesteldheden terstond hulp te kunnen verleenen. De Maatschappij van Pharmacie heeft echter daartegen bezwaren inge bracht en wel omdat op die wijze het toepassen van geneesmiddelen door onbevoegde personen tot zeer bedenkelijke gevolgen kan leiden. Graaf Waldersee is by zyn aankomst te Han nover feestelijk ontvangen door het officierenkorps en de voornaamste autoriteiten en heeft daar ook gespeecht. In antwoord op een toespraak van luit.- generaal Van Rosenberg zei hij o. a.»Wat in China voor Duitschland gewrocht is, zal, hopen we, heel spoedig aan den dag komen. Wij danken alles alleen aan den Keizer." En verder»Wij kunnen zeker zijn, dat onze vrienden ons thans nog meer leerden achten dan vroeger. Maar onze vijanden kennen ons heel goed wy hebben hun een grondige achting ingeboezemd. Zy weten dat 't met Duitschland slecht kersen eten is, en dat de Keizer een groote macht achter zich heeft." Op de toespraak van den Oberpraesident v. Stol- burg antwoordde Waldersee in dezer voege»Wij 1 danken het den Keizer alleen, dat wij Duitschland groote banen hebben geopend voor onzen handel en onze industrie. Ik ben overtuigd, dat de Duit- sche ondernemingslust steeds levendiger zich daar ontwikkelen zal en dat de Duitsche naam spoedig een geheel anderen klank krijgt. Andere namen zijn verbleekt. De Duitsche naam is hoog opge gaan Veel lof oogst de wereldmaarschalk echter niet in met zyn speeches. Zelfs in gematigde kringen is men ontstemd over zijn jongste redevoering, met de zoo krasse vleierij van den keizer persoonlijk en van diens Chineesche politiek. De National Zeitung merkte opWij hopen dat Waldersee nu klaar is met zyn toespraken niemand verlangt naar een nieuwe reeks New-York heeft weer eens een groot politie- schandaal. Hooge ambtenaren van de politie zyn in staat van beschuldiging gesteld Zy moeten ge- henld hebben met eigenaars van speelholen en an dere duistere instellingen. De speelholen betaalden iedere maand ongeveer f 2500 aan de politie, om togen een »onverwachten inval" van de agenten gewaarborgd te zijn. Er is een groote beweging op touw gezet, om nu eindelijk de stadspolitie door een staatspolitie te vervangen. Tammany Hall wordt natuurlijk door het schandaal getroffen, maar be weert zijnerzijds dat do heele geschiedenis een politieke zet is, met bet oog de aanstaande ge meentelijke verkiezingen. Over Zwitserland heeft Zondag een hevige or kaan gewoed, waardoor de meren te keer gingen als woedende zeeën. Bij Ziirick wierp de wind drie kinderen in het waterzij konden worden gered. Het heeft weinig gescheeld, of een stoomboot was op het Zliricher Meer verongelukt. In Zürich wer den hoornen ontworteld, tuinen verwoest en ven sters ingedrukt. Op het Vier woudsteden meer sloeg een kleine stoomboot om vier personen verdronken. Te Bern werden 3 huizen door den bliksem getroffen. Twee gevangen Boeren hebben beproefd om van St. Helena te ontsnappen. Zij begaven zich daartoe te water en zwommen naar een in de haven aanwezig zeil vaartuigje, waarvan zij zich meester maakten en waarmede zij op goed geluk in zee staken. Zij werden Zondagmorgen ontdekt op een afstand van 10 mijlen van de kust van het eiland en gevat door de bemanning eener sloep van de Britsche corvet BeagleHet terugvoeren der gevangenen moet een naar schouwspel opgeleverd hebben. Zij hadden geen kleederen aan het lijf, daar zij die afgelegd hadden bij hun zwemtocht op de reede, en de manschappen van de Beagle hadden niet anders om heil te kleeden, dan eenige linnen zakken, waarmede de vluchtelingen getooid werden, om vervolgens aau de bewaking van het kamp afge leverd te worden. Een beroemde doode. Baron Adolf Nordenskjold, de bekende Noordpoolonderzoeker, is Maandagavond in den ouderdom van 69 jaar gestorven. Nordenskjolds naam is vooral bekend, door zyn ontdekkingsreizen in de Poolzeeën. In 1850, '61 en '64 deed hy reizen met een kleia Noorsch schip, welke zulke belangrijke uitkomsten droegen, dat de Noorsche regesring iu 1868 een schip te zijner be schikking stelde, waarmede hij een reis naar Spits bergen ondernam, belangrijk voor de kennis van deze eilandengroep. In 1870 bezoeht hij Groenland en kwam noordelijker dan eenig reiziger vóór hem. Ook in 1862 maakte hij een reis naar de Poolzee. De expeditie, waaraan Nordenskjold echter zijn grooten roem te danken heeft, had in 1878 plaats. Den 7en Juli van datjaarmetde Vega uit Trorasoë gevaren, bereikte hij den 2östen Juli 1879 de oost kust van Azië. De vaait om Noord-Azië, die drie eeutven door tal van zeevaarders te vergeefs was beproefd, had hij volbracht. Na nog te Yokohama te zijn geweest, keerde Nordenskjold met de Vega door het Suez-kanaal naar Europa terug. Een schitterende ontvangst wachtte hem en geheel het wetenschappelijke Europa overlaadde hem met eer bewijzen. De koning van Zweden gaf hem den titel van baron. Voor de reuzenpetitie, door de sociaal-demo craten in Duitschland op touw gezet tegen de voor gestelde verhooging der rechten op graan en levens middelen, zijn meer dan een millioen lijsten ver spreid over Berlijn en de voorsteden. De lijsten zijn ter teekening gelegd in café's, winkels enz. Bovendien gaan mannen en vrouwen huis aan huis rond om onderteekeningen te verzamelen. De warmte is, evenals in ons land, ook in het buitenland aan het afnemen, en begint Augus tus de regenmaand zijn naam te handhaven, Volgens de berichten uit Zwitserland ^was het daar aan de noordzijde der Alpen algemeen regen achtig en koelin Midden-Zwitserland en naar het Noorden was de lucht grootendeels bewolkt, in het Zuidwesten echter was het mooi weer. Men ver wachtte opklarend weder en stijging der tempe ratuur. In Beieren en Oostenrijk was' het, na de regen der laatste dagen, nog zeer bewolkt. Aan de Alpen kwamen zware onweders voor, met ontzettende regensin Partenkirchen viel 35, te Tegernsee 54, te Salzburg 64, op den Herichberg 27, op den Wendelstein 80 m.M. water. De bergtoppen waren Dinsdag onzichtbaarop de spitsen viel regen en sneeuw. De temperatuur ging zeer veel achteruit. Zondag is te La Valette op Malta door 12 tot 15,000 ingezetenen een betooging gehouden tegen minister Chamberlain, die het bestaan van de Italiaansehe taal op het eiland bedreigt en de bevolking zwaarder geldelijke lasten op de schouders wil leggen. Er werd heftig tegen Joe tekeer gegaan. De wrevel en de haat, die hij den Maltesers inboezemt, kon niet duidelijker voor den dag treden dan nu geschied is. Na afloop van de protestbijeenkomst trok de menigte door de straten, schoolde samen voor de club der Engelsche officieren van de be zetting, rukte een Engelsche vlag naar beneden en scheurde die in stukken. Het bezadigd optreden van de politie, dat zelfs naar vreesachtigheid zweemde, voorkwam bloedstorting. De betoogers, die niemand te bestrijden vonden, keerden naar huis terug. Maar de Britsche minister van Koloniën weet nu wel, hoe lief men hem ook op Malta heeftI De bom, die te Troyes in de kerk van St. Nizier is gesprongen, bevatte geen dynamiet. De projectielen bestonden uit stukken ijzer, spijkers en nikkel. Ook vond men stukken van een krant, waarop te lezen stond »De dood van Ravachol." Een jonge Spanjaard uit Barcelona is, als verdacht van het misdrijf, in hechtenis genomen. De schade, die de ontploffing heeft aangericht, is ongeveer 100,000 frs. Uit drie districten van het gouvernement Nischni Novgorod worden ernstige boschbranden gemeld. Verscheidene dorpen zijn vernield en Maan dagochtend dreef er boven de Wolga zooveel rook, dat de scheepvaart gedeeltelijk gestaakt moest worden. Laatste en telegraphists berichten. Heden slaagde te 's-Gravenhage voor de akte B Duitsch M. O. de heer L. van Rossen, leeraar aan de H. B. S. te Goes. Dooi' dr. A. J. Swavingdirecteur van het Rijkslandbouwproefstation alhier, waren afgevaar digden van coöp. iandbouwvereenigingen in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant bijeengeroepen om onderling te bespreken en vast te stellen een for mulier, waarop de aanbesteding voortaan moet plaats hebben van kunst-meststoffen en voeder-artikelen. De vergadering had plaats in de «Prins van Ocauje", onder presidium vau bovengen, heer en werd bijgewoond door afgevaar digden van 26 vereenigingen, benevens door vele belangstellenden. Ook de voorz. der Vereeniging van fabrikanten v. meststoffen was aanwezig, be nevens dhr. Vorsterman van Oijen, secretaris der Zeeuwsche Mij. van Landbouw. Het formulier, waarop de levering het vorige jaar geschiedde, diende tot grondslag der discussiën, die meermalen zeer uitvoerig waren. Op grond der dit jaar opgedane ondervinding, worden thans de gewenschte veranderingen vastgesteld in het formulier, dat nu als basis voor de aanbestedingen In zijn openingswoord wees de voorzitter op de noodzakelijkheid, dat in de voorwaarden van aan besteding eenheid heerseht omtrent monsterneming en wijze van verpakking, opdat, een juiste analyse aan de proefstations kan worden verkregen. Om conforme verpakking te hebben raadde hij aan voor meststoffen houten kistjes en fleschjes, en voor voe- derstoffen blikken bussen te gebruiken, waarvan ter vergadering een paar modellen tegenwoordig waren. Na 1 Sept. a. s. zal van Rijkswege geen heronder zoek worden toegestaan indien do verpakking niet in bussen plaats had. Hij legde er den nadruk op dat deze vergadering volstrektniet is belegd als coöperatie tegen handelaren en ten bate van de verbruikershet doel is een onpartijdig behartigen van een ieders belangen. Achtereenvolgens werden bepalingen gewijzigd of vastgesteld omtrent plaats, tyd, termijn, wijze, hoe veelheid en verpakking van de levering. Nieuwe bepalingen omtrent onderzoek, monster neming en appèl werden niet genomen als niet noodig, omdat naar getuigenis van den voorzitter nooit bezwaren of klachten zijn vernomen. Nadat de aanwezigen de bovengenoemde kistjes, bussen en fleschjes hadden bezichtigd werd onder applaus besloten ze verplichtend te stellen. Ze zyn aan het proefstation verkrijgbaar, zijn doelmatig en niet duur. Omtrent speling en korting werd een bepaling over percentage ingelascht, die zoowel by koopers j als verkoopers billijk werd geacht. I Onder applaus werd nog aangenomen de bepaling op te nemen dat aan koopers en kenners toegang l moet gegeven worden in de fabrieken van fabri- i kanten van veevoeder-stoffen. I Nog werd goedgevonden in de voorwaarden op te nemen, dat door de aanbesteders van de aanne mers borgtocht kan geëisebt worden. Na afloop der vergadering betuigde dhr. Kostense van Kruiningen aan dhrn. Swaving en Van Oijen zijn dank voor de moeite, die zij in dezen hebben genomen in het belang van koopers en verkoopers. Dhr. Swaving dankte de aanwezigen voor de trouwe opkomst. Hoedekenskerke. Voor de vaeante betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school alhier hebben zich 17 sollicitanten Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1901 | | pagina bijlage 1