1901. N°. 97. Zaterdag 17 Augustus. 88sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. (IOESCHE Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bfjblad 10 cent. InzendEng van advertentiën vóór 2 uren op den dap dep uitgave. COURANT. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent,eiken regel meer 10 ct. Bfl directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Aan den ontvanger der directe belastingen is op heden uitgereikt het kohier no. 3 voor de belas ting op het PERSONEEL dezer gemeente, voor het dienstjaar 1901, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, ver plicht is het door hem verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, 16 Augustus 1901. De Burgemeester van Goes, J. J. RAMON DT, l. b. GOES, 16 Augustus 1901. Omtrent de quaestie van den arbeid op Zondag aan het ministerie van binnenl. zaken, schrijft nu de Hollander: «Wij begrijpen (overigens) niet recht hoe over dien Zondags-arbeid zooveel drukte is gemaakt door liberalen en socialisten, die het met Zondags rust nu juist niet zoo nauw nemen. Maar dr. Kuy- per of liever zijn beginsel moest toch eens even een duw gegeven worden. Is echter die duw ver diend Meent men nu werkelijk, dat de minister met opzet en bewust de ambtenare.i op Zondag zal hebben laten werken Natuurlijk niet. Wij weten van heel dien Zondags-arbeid niets, maar kunnen ons toch wel voorstellen hoe dat geloopen is. Minister Kuyper moest Maandag 5 Augustus op reis Voor dien tijd behoorde hij in zijn bezit te hebben de stukken, betrekking hebbende op de be grooting, ten einde daarin naar de eischen van den nieuwen koers veranderingen aan te brengen. De ambtenaren, blijkbaar niet gewoon om na de bekende zware dagtaak! ook een enkel avondje te werken aan het departement, in plaats van als naar gewoonte klokkeslag 4 uur het bureau-jasje uit te trekken, waren vóór den Zondag niet gereed met de stukken en toen zullen er een paar op Zondag gewerkt hebben, iets waarvan de minister, die in Amsterdam zat, wel niets zal geweten heb ben en waarvan men hem dus geen verwijt mag maken. En daar is nu zoo'n drukte van gemaakt." Hierop antwoordt Het Volk: «Ziedaar nu het geloof in de praktijk. Het feit kan niet worden ontkendmaar het wordt ver kleind, verdraaid, goedgepraat, en de aandacht wordt ervan afgeleid. Dat is juist wat wij huichelarij noemen. Die arme Dr. Kuyper Hij zal het wel niet heb ben geweten, dat zijn ambtenaren op Zondag moes ten werken Het gebeurde bij ongeluk, in zalige onbewustheid. En de ambtenaren zijn zoo lui. FEÏÏILLETOM. Eene Moeder. Uit het Duitsch van A. von Hedenstjerna. De oude moeder en hare dochter Marie woonden in een achterbuurt van een kleine stad, waar men nog geen spoorbaan kende en waar de modes eerst kwamen als ze in Parijs weer al verouderd waren. De oude moeder heette vrouw Schultze, hare dochter Marie, dus Marie Schultze, en hare oude muizenvangster Schultzers kat. Zij bewoonden twee kleine kamers en hadden het medegebruik van de keuken. Mijnheer Schultze, het hoofd van het gezin, had geen plaats in huis meer noodig. Hij rustte- sedert vier jaren in het westen der stad, in een oord waar de sluimerenden niet meer in hun droo- men worden gestoord en de zon telkens in de lente de treurwilgen met frisch groen bekleedt. Schultze was schrijnwerker geweest en had zijn leven lang vlijtig gewerkt, vooral sedert zijn zoon Rudolf als student in de rechten naar Berlijn was gegaan. Er behoort vreeselijk veel geld toe, eer men zoo geleerd is, dat men een flink referendaris worden kan. Mijnheer Schultze wilde niets afne men van zijn klein kapitaal, dat hij voor zijn vrouw en zijn dochter had gespaard, maar toch zou het Rudolf aan niets ontbreken. Daarom moest hij wer ken voor twee, zijn geliefde pijp missen, die hij na den eten zoo gaarne rookte, en zijn ouden Zon- dagschen rok laten keeren, die reeds drie domine's en twee burgemeesters in de stad overleefd had. Als zijn goede vriend, schoenmaker Rabe, die zijn zoon ook schoenmaker liet worden, hem des Zater dagsavonds wilde komen afhalen om in een koffie huis een glas bier te gaan drinken, moest hij tel kens weigeren, want hij durfde geen geld voor zgn genoegen of voor eene versnapering uitgeven, daar zijn zoon Rudolf eiken cent gebruiken kon, dien zgn vader oververdiende. Dan hadden zij maar Zaterdagavond moeten werken. Het werk kwam eeist Zondagmorgen laat af, maar toch Wat is die Dr. Kuyper een sukkel, een doetje, een gedachteloos mensch En wat vergoet hij, een maal minister, gemakkelijk die gevoeligheden, waar van de geloovige oppositieman altijd zoo dierbaar kan getuigen. Juist in dat vergeten van den dag des Heeren, juist in dat niet denken aan den rust dag niet alleen, maar aan de sabbathsheiliging zjjner ondergeschikten, herkent gij den liberalist, den on- geloovige, zoo zou men vroeger van hem hebben vernomen. Thans is dat de moeite niet waard om er drukte van te maken. Immers, dr. Kuyper moest op reis. Als dr. Kuyper op reis moet, wat drommel, waarom moet het dan ook juist Zondag wezen Dr. Kuyper kon natuurlijk niet Dinsdag op reis gaan, naar zijn hadplaats. Dat was om allerlei wereldsche dingen onmogelijk. De Hollander is daar volmaakt van overtuigd. De eere Gods is een schoone zaak als zij dienst kan doen als verkiezingsleus. Maar als zij het op reis gaan van dr. Kuyper een dag zou vertragen, dan moet men er geen kouwe drukte van maken. Wat is dat anders dan huichelarij Benoemd tot opzichter bij de genie, ter stand plaats Middelburg, de heer P. de Jonge, tim merman te Middelburg. De heer De Jonge is te Goes geboren en oud leerling der Goesche Ambachtsschool. (M. Ct.) De Minister van Justitie heeft aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter H. van de Vrede D z. te Ierseke. Het telegraafkantoor in het station der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen te 's-Heer Arendskerke zal op ultimo Augustus a. s., na afloop van den dienst, voor het algemeen verkeer worden gesloten. (M. Ct.) Kolijnsplaat. Eene oproeping van den voor zitter van het Fanfaren-gezelschap «Wilhelwina" alhier, den heer J. Huisson, aan de ingezetenen om in een der schoollokalen het al of niet vieren van den aanstaanden verjaardag Harer Ma jesteit in deze gemeente te bespreken, was niet vruchteloos, want velen waren opgekomen en met algemeene stemmen werd besloten feest te vieren, te meer, daar men, om het gure jaargetijde vooral, het huwelijk onzer Koningin niet gevierd had. Eene feestcommissie werd gekozen bestaande uit de heeren: R. van Ham, eere-voorzitterJ. Ver meulen, voorzitter; J. Huisson, vice-voorz.G. A. Kesteloo, penningmeesterC. Schrier, secretaris L. A. Vink en nog een viertal anderen, die allen hunne benoeming aannamen. De oude Schultze stond dus dag en nacht in de tochtige werkplaats tafels en banken te maken, maar zonder het te weten maakte hij ook zijn eigen dood kist. Toen deze gereed was, kwam de dag, waarop de bewoners van het stadje het gerimpelde gelaat en de grijze haren van den schrijn werker niet meer zagen door het venster van zijn werkplaats. Rudolf kwam voor de begrafenis naar huis en zag er zeer elegant uit in zijn nieuwen zwarten rok, die betaald was met de laatste zuur verdiende penningen zijns overleden vaders. Hij schreide de gebruikelijke tranen, sloot zijne moeder en Marie in zijne armen en beloofde ijverig te zullen studeeren, opdat hij haar spoedig zou kunnen ondersteunen. Van nu af aan zaten moeder en dochter dag in dag uit aan het met bloemen versierde venster. Tusschen haar stond eene naaimachine, die -vlijtig draaide en vroolijk ratelde. De bloesems vielen af en nieuwe knoppen kwa men weer te voorschijn. De oude vrouw viel ook af, zonder echter opnieuw te ontluiken Marie werd bleek en mager en kreeg hevige pijn in den rug, door voortdurend met de naaimachine te werken. Een enkele maal stond de machine stilhet was als Marie naar de spaarbank ging, van waar zij terug kwam met groote, schoone banknoten, die de oude moeder liefkozend en zegenend met de hand streelde, om ze daarna met een zucht in een couvert te steken, dat Marie met vijf groote lakken sloot. De studie in de rechtswetenschap moest toch zeer moeilijk zijn, daar die zoo zeer, zeer lang duurde. Deze brieven verwekten intusschen de levendigste vreugde, als zij in Rudolfs handen kwamen, die gewoonlijk bezoek van den eenen of anderen goeden vriend had. «Gij zijt toch een gelukskind", was het dan, «midden in het kwartaal geld te ontvangen. Uw oudje is waarachtig de kroon aller moeders «Ja, goed is zij, dat is waar. Nu gaan we heen en iets hartigs gebruiken." Wissenkerke. DeD 15 dezer is bij het bestuur der schietvereeniging «Koningin Wilhel- mina" alhier bericht ontvangen dat toestemming tot oprichting dier vereeniging werd verleend bij Koninklijk besluit vau 27 Juli jU, no. 27. Naar bericht wordt is de toestand van mr. J. G. Gleichman, oud-president der Tweede Kamer, die zeer ernstig ongesteld is geweest, thans zeer bevredigend. Oorlog Transvaal. Oorlogsnieuws is er weinig. De toestand is in de laatste dagen en weken zoo goed als onveran derd gebleven voor zoover wjj ten minste ver mogen te oordeolen, zegt de N. C. De Afrikaansche winter loopt echter ten einde, en wij durven wel het vermoeden uitspreken, dat, zoo gauw het gras weder het veld zal komen be dekken, de Boorencommando's uit hun niet ont dekte schuilplaatsen zullen te voorschijn komen om den Engelschen nieuwe onaangename verrassingen te bezorgen. Noch van De Wet, noch van De la Rey, Botha of andore aanvoerders van naam is in den laatsten tijd iets vernomen bet is dus niet onwaarschijnlijk, dat zij van de wintermaanden ge bruik maken om op hun verhaal te komen, nieuwe krachten op te zamelen en plannen te combineeren en dat op het oen of ander oogenblik een gebeur tenis plaats grijpt, welke lord Kitchener onder den naam van «ongelukkig incident" heeft over te seinen. Reeds beginnen de commando's hernieuwde werk zaamheid te toonen. Dit bewijzen de talrijke aan vallen, geslaagd of niet, welke de Boeren in de laatste dagen op treinen, blokhuizen of patrouilles hebben gewaagd. De Daily Express en de Daily Mail vernemen, dat Lord Kitchener half September terugkeert, en dat Lyttelton hem opvolgt men houdt 't ervoor, dat de oorlog dan uit zal zijn Dit bericht is door Chamberlain tegengesproken. De Standard verneemt uit Pretoria, dd. 12 dezer, dat goedingelichte personen niet gelooven, dat de proclamatie van Kitchener oenig tastbaar resultaat zal hebben, tenzij Schalk Burger en Steijn hun goedkeuring hechten aan de overgave. Ondanks de geleden verliezen is het niet waarschijnlijk, dat Botha en andere aanvoerders iets zullen doen zon der die goedkeuring. Aan den anderen kant gelooft men niet dat Steijn en Schalk Burger hun goed keuring zullen geven, uit vrees van door alle Boeren voor verraders te worden aangezien. Do Matin deelt mede, dat de vertegenwoordigers van Transvaal en van den Oranje-Vrijstaat, die tot nog toe steeds geweigerd hadden om kapers te laten wapenen tegen de Engelsche marine, op het punt zijn thans toestemming te verleenen en kaper brieven uit te reiken aan stoutmoedige avonturiers, Toen de goede oude moeder den grooten brief met de kostelijke banknoten afgezonden had, gaf zij zuchtend twaalf pfenningen aan hare dochter. «Wij eten van middag weer pekelharing lief kind." Naarmate het kleine kapitaal in de spaarkas al meer en meer verminderde, ?agon de bewoners van het stadje, die des avonds door de straat gingen, de hoofden der beide vrouwen al later en later in den nacht over de naaimachine aan het venster gebogen. Het oude hoofd werd al door grjjzer en meer gerimpeld, de gelaatstrekken op bet steeds bleeker wordende jonge gezicht werden steeds scher per en de stroom van wit linnen, dat door de naai machine gleed, nam geen eind. Het was of de ma chine zelf moede werd, want zij ratelde niet meer zoo vroolijk als vroeger. Menigmaal kwamen gelukkige bruidjes een zonne straaltje brengen in de kleine, nederige kamer. Marie zou haar uitzet naaien en had daardoor eenig aandeel in het geluk en de vreugde der anderen. Zoodra zij met stralende oogen een afscheidsknikje hadden gegeven en de deur achter zich hadden gesloten, kwamen Marie allerlei gedachten in het hoofd, onderwijl zij de zware rollen linnen tot tafelkleeden, beddelakens en andere huishoudelijke artikelen knipte. Thans had ze een klein doekje te zoomen voor een theetafeltje, dat juist groot genoeg was voor twee personen. Hoe verrukkelijk moest het zijn, als in een nette, vroolijke kamer dit kleedje gelegd werd op een tafel vóór de zachte sofa, uit welker hoek twee oogen liefdevol de bewegingen volgden van de kleine handeD, die de tafel gereed maakten. Zoo even had Marie het fijnste Hollandsche lin nen verwerkt, en met echte kant versierd. Welk gelukkig jong vrouwenhart zou daaronder kloppen. Dwaze Marie! Werk toch door en peins niet, zorg, dat het naaiwerk afkomt, al doet uw voet door het trappen wat pijn. Uw broeder Rudolf heeft geld noodig die zich aanbieden om voor hunne zaak te strijden. De Matin bevat den tekst van een dezer kaper brieven, waaronder men poogt de bandteekening van president Kruger te verkrijgen. De tekst van dit document, dat onderworpen is aan de onder- teekening van de Transvaalsche en Vrijstaatsche autoriteiten en door hen elk oogenblik kan worden onderteekend, luidt aldns «Mijnheer, wg nemen uw aanbod aan om een vrijwillige vloot te organiseeren. Het blijft afge sproken, dat gij de schepen op uwe risico wapent tegen Engeland. Door de regeeringen der Zuid- Afrikaansche Republiek en van den Oranje-Vrij staat zal u, wanneer zij de onafhankelijkheid behouden, worden toegekend 80 pond sterling per ton water verplaatsing voor de Engelsche oorlogsschepen en 40 pond sterling per ton bruto inhoud voor de Engelsche koopvaardijschepen, die worden geuomen of tot zinken gebracht. Gij zult den handel der neutralen waarschuwen tegen de gevaren, die de Engelsche schepen zullen loopen," enz. Gisteren kwam er een bericht uit Middelburg vau 14 Augs., luidende: Kolonel Gorringe had gisteren een treffen met Kritzinger en commandanten Erasmus, Pijper en Cachet nabij Steynsburg. Erasmus en Cachet zgn doodelgk gewond. Verschillende personen zgn ge vangen genomen. Bijzonderheden omtrent het ge vecht ontbreken nog. Kolonel Doran hoeft Lotter, Botha en Smit gis teren op 24 K.M. westelijk vandaar aangevallen en 15 paarden buitgemaakt. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 18 Augustus, des morgens te 10 uren ds. Tj. Kielstra, vroeger predikant te Middelburg. Ned. Hervormde kerk. Bedankt voor het beroep te Haamstede door ds. J. R. van Kooij te IJzendoorn. Roomsch-kath. Kerk. Gisteren heeft Z. D. H. de Bisschop van Haarlem in St -Bavo den weleerw. heer F. E. S. M. K n i t e 1 de priesterwijding toegediend. Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden zijn veroordeeld J. V., 17 j., en P. v. O., 17 j., beiden werkman te Wemeldinge, wegens diefstal ieder tot f5 boete of 5 dagen hechtenisC. v. 3., 32 j., koopman te Wemeldinge, wegens huisvredebreuk en bedreiging met eeuig misdrijf tegen het leven gericht tott5 maanden gevangenisstraf. Onder den sneeuwwitten schedel der oude vrouw, aan de andere zijde der tafel gezeten, werden nog vroolijke opwekkende droomen gedroomd. Hoe zwak ker de oogen werden, hoe liever zij in de toekomst blikten. Waarvan zou zij wel droomen Welke beelden der fantasie tooveren een zonnigen lach op haar gerimpeld gelaat? Zie hier wat zij droomde Haar Rudolf bad reeds lang zijn examen met glans afgelegd en is nu rechter in een groote stad, veel grooter dan zijne geboorteplaats. Zijn oude moeder woont bij hem in de warmste en gezelligste kamer zijner groote woning. Heden geeft haar zoon eene groote partij, want de rechters moeten nu en dan elkander ontvangen. «Kom, moedertje «Neen Rudolf, ik ga niet binnen bij zulke voor name raenschen." «Onzin, moeder!" Mijnheer de president verheugt er zich reeds over met mijn moedertje kennis te maken." «Maar, Rudolf, Rudolf Hij legt met zorg hare kleine, dorre hand op zijn sterken arm, voert haar met opgeheven hoofd en stralenden blik in de gezelschapskamer en schaamt zich zgn oude moeder niet. De voorname heeren maken voor haar eene buiging en nu en dan heft een hunner zgn glas in de hoogte en roept «Op uwe gezondheid, vrouw Schultze." «Ach, Rudolf Rudolf." «Moeder, onze kolen zgn tot het laatste stukje op en het geld voor mijn laatste werk is nog niet ontvangen." Aldus de stem van Marie. «Ach kind, waarom stoort gg mij Ik droomde zoo heerlijk «Schep vreugde in 't leven zingt Rudolf met zware tong, zijn zolderkamertje binnentredend, waar van, ondanks de winterkoude, het venster open staat. Met gloeiende wangen en verglaasde oogen zoikt

Goessche Courant | 1901 | | pagina 1