Zaterdagnacht is te V. Gravenhage een jong- menseh met zgn rijwiel tegen een boom gereden, met bet treurig gevolg dat hij te water viel en verdronk. Men meldt uit St. Philipsland aan de N. It. Gt. Door enkele personen alhier wordt in den laatsten lijd op do Zeeuwsc-he stroomen per boot jacht ge maakt op zeehouden, die den visscbers heel wat schade toebrengen, daar de beste visch, vooral bot, ais voedsel wordt buitgemaakt. Het is voornamelijk te doen om de uitkeering der Rijkspremie, die voor een vrouwelijk f 3, en voor een mannelijk exemplaar f2,50 bedraagt, terwijl het uitbraden van het zeehondenspek een aardige hoeveelheid traan oplevert, die aan vrij goeden prijs markt vindt. De jacht levort overigens heel wat moeilijkheden op, daar de dieren, zich koesterend in het warme zand der tallooze zandplaten, niet gemakkelijk zich laten verschalken, daar ze zich nooit ver van hun element, het zeewater, verwijderen, en zich erg schuw too- nen in diep water geschoten, zinken ze onmiddel lijk in de diepte, en zijn dan zelden meer te krijgen. Eerst dagen na dien spoelen ze meestal aan eon der waterkeerende werken aan. Meermalen werden bij de laatste jachten 5 4 8 dieren bemachtigd. Maandagmiddag ongeveer 2 uur brak te Slie- drecht brand uit in een zoogenaamde spaander schelf. In betrekkelijk korten tijd brandden 4 schel ven af, 2 schuren en eenige woningen 11 huis gezinnen geraakten zonder dak. Van wat verbrand is, is niet veel verzekerd. De brandweer kon alleen voorkomen, dat nog niet meerdere verwoestingen werden aangericht. Oorzaak onbekend. Te Glanerbrug, onder de gemeente Lonneker, is Maandagnacht een blok van vier arbeiderswo ningen door brand vernield. Assurantie dekt de schade. De fiets en de school. Men schrijft uit Fries land aan de Stand. In Friesland beginnen onderwijs-autoriteiten en sommige gemeente-besturen te klagen over de werking der fiets, daar tal van onder wijzers en onderwijzeressen het rijwiel gebruiken, om soms 2 a 3 uren van de school bij hunne ouders of familie in den kost te gaan. 's Morgens voor schooltijd moet dan die afstand per fiets worden afgelegd naar 't oordeel van auto riteiten is de fietser of fietster dau niet voldoende frisch meer om met opgewektheid en ijver onder wijs te geven. Er gaan dan hier en daar ook stemmen op om het onderwijzend hulppersoneel de verplichting op te leggen te wonen in 't dorp, waar de school ge vestigd is. Bij verschillende benoemingen van den laatsten tijd is 't gebleken dat èn de hoofden van scholen ön de gemeenteraden de voorkeur geven aan onderwijzers en onderwijzeressen, die van elders komen boven hen, van wie men kan verwachten, dat zij van uit de huidige woonplaats per fiets de school zullen bezoeken. Een hoofd der school stelt als eerste vraag aan sollicitanten voor onderwijzers aan zijne school Fietst de heer X. ook De man is daarvan een aartsvijand geworden, sedert hij aan zijne school onderwijzers had, die *4 her en der woonden en steeds naar en van de f school fietsten. Dat vele onderwijzers en onderwij zeressen, voortgesproten uit den kleinen burger- of arbeidersstand, gaarne bij hunne ouders in den kost gaaD, is vooral gelegen in de omstandigheid, dat de ouders het kostgeld zeer goed kunnen gebrui ken, terwijl zulks voor de onderwijzers voordeeliger is en daardoor spoedig een fiets is uitgespaard. Men schrijft aan de N. R. Ct.: In de laatste dagen is het veesmokkelen aan de Belgische grens sterk toegenomen, doordat er in België veel gebrek is aan goed melkvee. Bijna iederen avond gingen in de vorige week bier of daar Nederlandsche melkkoeien over de grens. Ge woonlijk liepen de smokkelpartijen goed af. Niet echter Zaterdagmorgen. Een zestal smokkelaars, twee prachtige melkkoeien geleidende, verlieten 's morgens om circa drie uur de Nederlandsche gemeente Koewacht en trokken in alle stilte over de grens. Alles ging goed, tot zij een 2 uur van de grens, onder de gemeente Exaerde, eensklaps vervolgd werden door een bri gadier der douanen, den heer v. d. V., gestationneerd te Moerbeke, en een ander beambte. Daar de troep op hun geroep niet wilde standhouden, maakten de douanen van hun vuurwapenen gebruik. Bp het tweede schot viel reeds een der smokkelaars J. N. ter aarde. Hij had een kogel in het achterhoofd f- gekregen, die tot de hersenen was doorgedrongen. De ongelukkige was onmiddellijk eem lijk. Ook kreeg één der koeien een schot in de ribben. Al bloedende werd het dier nog medegenomen. De getrofiene is een jongeling van 27 jaar uit de gemeente Moerbeke, die over dag ging werken en 's nachts smokkelen om zijne ziekelijke ouders beter te kunnen ondersteunen. Ofschoon andere smokkelaars nog al eens misbruik van sterkedrank maakten, was hg steeds heel matig. Het geval verwekt veel sensatie in de Belgische grensdorpen. De Midd. Ct. meldt, dat de ambtenaar, die zoo kras optrad, reeds verplaatst is. Men vermoedt dat hierbij bloedwraak in het spel was. JR$ ijlgoed verzondenOp het perron van het station D. P. te Rotterdam werd omstreeks 10 uur gistermorgen aangetroffen een 8-jarig Israëlietisch meisje, even te voren met den trein uit Duitscb- land aan dat station aangekomen. Het kind was goed gekleed en had een valiesje bij zich, doch wat de bijzondere aandacht trok, was een stuk papier, met een lintje duidelijk zichtbaar om den hals gebonden, en waarop in Duitsch schrift ge schreven stond »S. Noah, vischhandelaar, Rotter dam." Van een ieder verlaten, stond de kleine meid daar, natuurlijkerwijs niet wetende waarheen. Haar hulpbehoevendheid trok de aandacht en zoo kwam zij met de politie in contact, die het meisje mede- nam naar het centraal bureau op hot Haagscko- veer tot nader onderzoek. Bij stukjes on beetjes kwam men te weten, dat bet kind gekomen is van een tante, woonachtig in een plaatsje, vermoedelijk nabij Berlijn en dat zij van uit Berlijn per spoor de reis naar Rotterdam heeft gemaakt. Verder kwam men te weten, dat de geadresseerde S. Noah in de Aort van Nesstraat aldaar woont en dat bij een oom van het meisje zou zijn, terwijl haar vader te Londen moet verblijf houden. Hoewel niet kun nende lezen of schrijven, kan de kleine meid zich goed verstaanbaar maken in het Engelsch en Duitsch. j De politie is in overleg getreden met haar oom. Het gevolg daarvan is, dat deze het meisje onder zijn hoede heeft genomen. Volgens verschillende inlichtingen, die het kind gaf, moet hij aannemen, dat zij familie van hem is. Zij zal naar haar vader in Londen worden gezonden. In Michigan en sommige andere der Veree- nigde Staten moeten lieden, die 't scbeerdersambacht willen uitoefenen, vooraf examen doen. Zij moeten verklaren waarmee ze hun messen slijpen, welke anti-septische middelen zij bezigen om hun gereed schap rein te houden, hoe zij bloedingen stelpen, enz. Santon Dumont heeft alweer een mislukte poging gedaan om met zijn ballon van het terrein der Aero-Club te Parijs naar den Eiffeltoren te sturen, daarom heen te draaien en weer op de plaats der opstijging terug te keeren. Hij zal de poging hervatten. In Italië is een ingenieur Almerieo Da Schio nu ook zoo ver, dat hij spoedig in tegenwoordig heid van de ministers van oorlog en marine een proef zal nemen met zijn bestuurbaren luchtballon. De Almerico-ballon is ook sigaarvormig, doch ge heel van aluminium. Volgens zijn ontwerper zal hij 19 kilometer per uur afleggen en zal zijn motor van 3 paardenkrachten het vijf uur volhouden. Ook in het Hoftheater van Belgrado is een levendige strijd ontstaan over »Op Hoop van Zegen", het tooneelspel van Heyermans. De aoti-dynastieke partij tracht gedaan te kriigen, dat het stuk woidt gespeeld, terwijl de regeeringspartij de opvoering beschouwt als een bespotting van de dynastie en van de Koningin. Koning Alexander, die in litte raire zaken nu juist niet bijster thuis is, heeft zich telegraphisch om raad gewend aan zijn vriend in Petersburg, den peet van den voor later bewaarden kroonprins. En naar wij uit goede bron vernemen is in het paleis te Belgrado het volgende antwoord ontvangen »Bij mij staat »»Op hoop van Zegen"" nog altijd op het repertoire Nikolaas." Lustige Bliitter. In de 20e eeuw. Een oude vrouw, wonende in het Hongaarscbe dorp Kevilo, die in de meening der bevolking het »booze oog" had en het vee behekste, is door twee boeren vermoord, die daarop haar hut in brand staken. De beide boeren hebben zicb rustig laten ge vangennemen. »Wij hebben een heks vermoord," zeggen zij, »en dus een goed werk verricht." Bij een uitstapje, dat de Duitsche Keizer op zijn reis dezer dagen deed in de omgeving van Gudvangen, verloor hij zijn verlovingsring. Een staljongen vond het voorwerp, waaraan voor Z. M. zulke zoete herinneringen verbonden waren, eo kroeg 50 kronen beiooning. Uit pure blijdschap stopte Wilhelm een zelfde bedrag een koetsier in de hand, die part noch deel aan de vondst had. Een landbouwer te Baptaillard in den Zwit- serschen Jura keerde Zaterdag met zijne vrouw en zijne vier kinderen van het veld naar huis terug, toen zij plotseling door een hevig onweer werden overvallen. Terwijl zij snel liepen, om een schuil plaats te vinden, wierp oen bliksemstraal hen tegen den grond. Twee kinderen blekeD gedood, terwijl een derde geruimen tijd bewusteloos bleef, doch niet het minste letsel bekwam. Sedert eenige dagen verkeerde men te Cha- mounix in groote ongerustheid over het lot van een gezelschap van 5 personen, den heer Boelen uit Amsterdam, een Duitscher en 3 gidsen, die vandaar waren vertrokken, om den Mont-Blanc te beklimmen. Zaterdag vertrokken 25 gidsen, om hen op te sporen. Het gezelschap werd gevonden, op zgn gemak geïnstalleerd in een observatorium, waarvan men de deur had opengebroken en waar men op mooi weer zat te wachten. De rechtbank te New-York heeft de rechten erkond van zekeren John Bowers op de nalaten schap van een gierigaard, die 60,000 dollars had nagelaten. De erfgenaam liet als een der bewijzen van naaste verwantschap gelden, dat hij evenals de overledene zwemvliezen had tusschen de teenen. De rechters bevalen de opgraving van bet lijk van den erflater en toen ook daar de aanwezigheid der zwemvliezen geconstateerd was, werd Bowers in het bezit gesteld van zgn erfenis. Keizer Wilhelm heeft zich niet verveeld op zijn reis naar Bergen Z. M. heeft daartoe te veel liefhebberijen. De muziek van golven en zeewind heeft ditmaal zijn muzikale talenten wakker gemaakt en aan boord van de Hohenzollern heeft de Duitsche keizer een militaire marsch getoondicht, die uitslui tend bij gelegenheid van groote revue's door zgn garde-regiment mag worden gespeeld. Drie Duitsche luchtreizigers, die dicht bij de Jura in een ballon waren opgestegen, zijn door het slechte weer tot een daling in Frankrijk genood zaakt (iB Arbois, de geboorteplaats van Pasteur). Daar de autoriteiten dachten dat zij met spionnen te doen hadden, werden de Duitschers aan een be leefd, maar scherp verhoor onderworpen. Eerst toen de procureur eigenhandig de eerste en de twaalfde plaat uit de medegenomen reiscamera van de heeren had ontwikkeld en zich daardoor ervan overtuigd had, dat men geen militaire opna men had gedaan, werden de Duitschers vrijgelaten en verder zeer voorkomend behandeld. De Libre Parole echt or maakte er dadelijk van dat een militaire ballon met spionneerende Duit schers was gepakt. De zwarte vrouw. Een geval van vree6elijke ruwheid moet dezer dagen afgespeeld zijn in de nabijheid van het Russische stadje Bjelogorod in het gouvernement Kursk. Terwijl verscheidene boe rinnen in do rivier bezig waren met baden, brak een hevig onweer los. Toen de vrouwen naar den oever snelden, werd een der badenden door den bliksem getroffen, viel en verloor het bewustzijn. Maar toesnellende vriendinnen zagen, dat haar huid geheel zwart gekleurd was. Op het geschreeuw kwamen eenige bloedverwanten van de getroffene toesnellen, ook haar man was daarbij en deze was zoo terneergeslagen, toen hij zag, dat zgn viouw geheel zwart geworden was, dat hij wenschte dat zij spoedig stierf, want anders zou zij ten spot zijn van den geheelen omtrek. De andere bloedverwanten wisten wel raadze haalden wat scherpe messen en begonnen het zwart van het lichaam af te krabben. Het met bloed be dekte slachtoffer van deze barbaarsche behandeling viel in zwijm onder de handen van haar kwel geesten doch de operatie was niet afgeloopen. Het met wonden overdekte lichaam werd ten slotte nog met ongebluschte kalk ingewreven. Op raad van een oude vrouw werd de gemartelde ten laatste tot aan den nek in den grond gestopt. Niettegenstaande al deze kwellingen is de jonge vrouw door een wonder in hot leven gebleven. De Figaro verhaalt van president Kruger het volgende Vier jaar geleden toen nog alles in vollen vrede was gaf de Fransche kolonie te Johannesburg op den nationalen gedenkdag (14 Juli) een bal, en bet gelukte don Franscben consul, den heer Aubert, den president, ofschoon deze zeer weinig van uitgaan hield, over te halen dat bal met zijn tegenwoordigheid te vereeren. De dames hadden »groot toilet" gemaakt, wat bij een bal kort toilet, althans van boven, heteekent. Toen de president kwam, werd hg door den consul aan den ingang van het gebouw ontvangen, begaf zich naai de balzaal, waarvan hij zelf de deur opende. Nau welijks had hg echter een blik in de zaal gewor pen, of hij sloeg haar ijlings weer dicht en riep uit»Ik ben te vroeg, de dames zgn nog niet ge kleed Men haalde inderhaast doekjes en fichus, omdat de president niet wilde binnentreden vóórdat de dames »gekleed" waren. De directie van de Pan-Amerikaansche Ten toonstelling te Buffalo heeft dezer dagen de volgende advertentie laten plaatsen in de Amerikaansche bladen »Men zoekt bankdieven, falsarissen, zakkenrollers, straatroovers, flesschentrekkers, kortom misdadigers van alle soort, bij voorkeur moordenaars. Vaste betrekking." Natuurlijk is het aantal sollicitanten legio. De directie der tentoonstelling wil de misdadigers hun avonturen en boe zij aan de justitie ontsnapt zgn, laten vertellen in conférences. De directie heeft er zich borg voor gesteld, dat de conférenciers niet lastig gevallen zullen worden door de politie. Gomez, Orsini's medeplichtige in deD aanslag op Napoleon III in 1858, sedert 39 jaren naar de Hes du Salut gedeporteerd, schijnt op vrije voeten gesteld te zijn en is volgens de Italiaansche bladen te Napels aangekomen, thans 72 jaar oud. Hij schijnt onder 't moorddadig klimaat, waarin hij zoolang geleefd heeft, niet te veel geleden te hebbe-i. Een telegram uit Brussel aan de Ned. zegt Men verzekert hier dat President Kruger, na de bedreigingen van wreedheid door Chamber lain nu weer geuit, voornemens zou zijn een b e- roep op de mogendheden te doen om tus- schenbeide te komen, al is het dan niet ten gunste van den vrede, dan toch om bij Engeland stappen te doen om het te herinneren aan de regelen van beschaving en menschelrjkheid, op de Vredesconfe rentie vastgesteld. Als de mogendheden daaraan geen gevolg zouden willen geven zouden de Boeren tot alle mogelijke represaille-maatregelen hun toevlucht nemeD. En een uit BerlijnNaar hier wordt uit den Haag geseind dat de minister-president, dr. Kuyper, het voornemen zou hebben om aan Engeland vrijen doortocht voor een ambulance voor de Boeren te vragen en een vrijgeleide voor Portugal, opdat President Kruger naar Transvaal zou bunnen terug- keeren, waartoe deze na den dood van zijn echtge- noote herhaaldelijk het voornemeD heeft te kennen gegeven. Opzienbarend gevalDe volgende gebeurtenis is in Griekenland het onderwerp van »alle" ge sprekken. Prins Nikolaas, de derde zoon des Konings, zou naar Engeland vertrekken, en te Kephissia, een uur van Athene, gaf de heer Romano te zijner eer een diner, waaraan ook de eerste minister en andere voorname personen zouden aanzitten. Ter wijl men nu in den tuin van 't hotel liep te praten, werd eensklaps luitenant Pallis, aide-de-camp van den Prins, aangevallen door een gewezen artillerie- luitenant Mourousis, die beschonken was en vroeger met Pallis onaangenaamheden had gehad. De aan valler greep dezen bij zijn das en was op het punt hem te worgen, zonder dat iemand van het ver bijsterde gezelschap een vinger uitstak. De Prins eohter vloog zijn aide-de-camp te hulp en sloeg zijn stok op het hoofd van Mourousis aan stukken deze viel en sleepte Pallis mee. De Prins raapte nu een stuk van den stok met een zilveren knop op en bracht Mousouris nog een slag toe, zoodat dezen een weinig bloed uit den rech terslaap vloeide. Thans boden echter anderen de behulpzame hand en maakten zich van Mourousis meester, die tot den Prins gewend, schreeuwde »Ik ken den hals, die mg geslagen heeft, 't is niet alleen een stommerik maar een lafaard ook Vervolgens gelukte het hem zich los te rukken, en te vluchten, maan hij werd een uur later gevat en zal voor den krijgsraad terechtstaan. Wel verre van een »hals" of een »stommerik" te wezen, is prins Nieolaas, kolonel der artillerie, wiens gunstig voorkomen geroemd wordt, een goed schilder. Er is zelfs een blijspel van hem bekroond bij een wedstrijd, waaraan hij onder een schuil naam had deelgenomen. Laatste en telegraphische berichten. Kolijnsplaat. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den Raad zgn uitgebracht 202 st. Hiervan verkregen do heer J. Tazelaar 103, de heer J. de Looff 99 st., zoodat eerstgenoemde gekozen is. Correspondentie. Aan P. S. te Wemeldinge. Uwe zaak is te zeer van persoonlijk huishoudelgken aard om haar bij ingezonden stuk in ons blad te kunnen behandelen. Red. Burgerlijke Stand van Goes van 5 tot 7 Augustus 1901. Ondertrouwd 7, Hendrik Brinkman, 33 j. jm. te Zwolle en Tetje Kok, 19 j. jd. te Goes. Geboren 6, Marinus Kornelis, z. v. Kornelis Marinus Koppejan en Maria Tamse7, Albert Joseph, z. v. Francois Joseph Bleuzé en Carolina van Scbaik. 367ste Staatsloterij, 2e kl. Trekking van Dinsdag 6 Aug., 2e lijst. 10009326 200: 7751 9061 16266 100: 1680 6245 6597 7457 20098 3041 4236 4240 4323 4354 4384 4431 5497 5754 5784 5798 13064 19T65 19798 19952 19965 Trekking Tan Woensdag 7 Aug., 3e lijst. 20000: 8149 5000: 10152 1500: 1086 2071 1000: 544 11762 4003418 7826 14696 15457 1002980 5190 6146 11960 12120 12951 19209 3049 4388 5423 5461 5500 5810 11494 13071 19953 19961 Verkoopingen en Verpachtingen. Dat om. Plaats. IafonpattSD. 13 Aug. 14 Voorwerpeu. Kapelle, appels ec peren, L. E. A. Liebert. Ellewoudsdijk, paarden enz., Hollmann. Rilland, koffieho**-, herberg- en winkel inventaris en huiah. goederen. De Vos. Kape'le, oppervruchten, Pilaar Kapoile, oppervruchten, Mulock Houwer. Kloetinge, oppervruchten, M lock Honwer. Klottinge, verpachting bouw'aud, Mulock Houwer. Kruiningen, appels en peren, Wemeldinge, appels en peren, Ellewoudsdijk, verp. inlaagkade met wei- au tuingronden, Prins. L. E. A. Liet ei t. 22/29 's Gravenpolder, boomvruchlen, Goes, oppervruchten. Baarland, oppervruchten. Wemeldirge, woonhuis en erf, erfpachtsrecbt, bouwland. Steenbergen, bouwland, J Bestuur polder Ellew.Borsele. P. O.erman. Mulock Houwer. Van der Kloea. P. Overman. C. L. Schermer, te Steenbergen, en P. Overman. Kolijnsplaet, verpachting bouwland, P. Overman. Goes, verp. hoveuieriuf, boomgaard, bouw- en weiland, Pilaar. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 8 Augustus 8.42 9.5 2.9 2.33 9 9.49 10.25 3.14 3.49 10 11.15 11.45 4.38 5.18 11 0.42 6.— 6.35 12 1.15 1.44 7.10 7.37 13 2.11 2.37 8.3 8.26 14 3.— 3.24 8.47 9.7 Marktberichten. GOES, 6 Augustus 1901. De stemmi g op de graanbenrs was zeer gedrukt, zoodat bjjna alle artikelen iets lager moesten worden afgegeven. Oude TARWE per Hectoliter t 6,60 a f 7,— Nieuwe TARWE a Nieuwe ROGGE 4 70 a WINTERG1RST per 100 K G. 7— a 7,?5 HAVER per Hectoliter 2,10 a 8 21 KROON-ERWTEN 9 a 9 50 WINTER KOOLZAAD f,75 a 10 KARWJJZAAD 0 B f 50 a 10 BOTER per K.G. 1 16 a 1,40 EIEREN per 100 stuks 8.20 a 4) ROTTERDAM, 6 Augustus 1901. Op de veemarkt waren aangevoerd 58 paarden, 979 magere en 697 vette runderen, 348 vatte, 86 nuchtere en gres- kalveren, 42 schapen o' lammeren, varkens, 183 biggen. Koeien en ossen 24 tot 38 cstieren tot c., kalveren 32 tot 48 c., schapen tot ezuiglammeren tot c., varkens tot c. en lichte varkens voor export a c. per '/j kilo. Melkkoeien f 120 a 220, kalfkoeien f 145 a 250, stierea f40 a ISO, graskalveren f 15 a 85, pinken fa vaarzen f 45 a 132, alles miger vee, biggen f 6,50 a 18. paarden f45 a 95. Nuchtere kalveren, slacht- f7,— a 9,fok- fll a 18, I Door den geringen aanvoer van ls qnaliteit runderen was d« handel daarin zeer goed an kon ei nog ooven noteariug verkocht word n. Ook puike kalveren vonden goeden aftrek Handel ia mager- en me'kves matig Stieren konden 1 iet zoo goed plaat sing vinden als vcrige wekeu. In paarden was de handel gering. De prijzen der boter waren als volgtle qual f 50, 2s qua! f48. 3e qual. f44. Per Va kilo 55 a 60 c. Zoeuwache eieren f 3,60 S,S0 de 100 atuka*

Goessche Courant | 1901 | | pagina 3