1901. Nu. 92. Dinsdag 6 Augustus. 88ste jaargaug. AANBESTEDING. COURANT. De prjjs der gewone advertentiCn is van 1-5 regels 50 cent,eiken regel meer 10 ct. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbend» dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. U0ESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vip dag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Inzending van adverftentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. HIND E It W E T. Vergunning wordt gevraagd door A. ENGEL- VAART tot het oprichten eener S m e d e r ij in perceel C 128 kad. bekend sectie D no. 263, gelegen in de Langevorststraat. Verzoekschrift en teekeningen liggen ter visie op de secretarie gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Zaterdag 17 Augustus 1901 des voormiddags 10 uren ten raadhuize gelegenheid zal worden gege ven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, 3 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSEL1NK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De aanbesteding voor het bouwen eener tonnen* schuur enz. en tonnen-wagens, bepaald op 10 Augus tus a. s., wordt voorloopig uitgesteld tot Zaterdag 24 Augustus a. s. Goes, 3 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris. VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Wekeiijksch algemeen overzicht. Den 29 jl. was het een jaar geleden, dat Um- berio I vud een volksfeest te Monza naar huis keerend, doodelijk werd getroffen door den kogel van den anarchist Bresci, die zooals men weet intusschen in de gevangenis te Santo Stefano door zelfmoord een eind maakte aan zijn bestaan. Italië heeft dezen droevigen daium plechtig willen herdenken door een nationalen pelgrims tocht uit te schrijven naar het graf van den ge storven koning, wiens lijk in het Pantheon te Rome is bijgezet, waar ook dat van zijn vader Victor Emanuel rust. Van alle kanten uit Italië, zoo meldt men uit Rome aan de V. C., stroomden de pelgrims in de laatste dagen naar de hoofdstad. Een eigenaardigen indruk maakte het, op het eind van Juli, bij een gloeiende, drukkende hitte, de anders verlaten stra ten reeds om 2 uur iu den namiddag zóó bevolkt te zien. Aan den optocht namen ongeveer 25-duizend Italianen deel. Dit getal overtrot wel niet de ver wachtingen, maar imponeert toch te meer, als men bedenkt, dat de landbouw vele handen thans in beslag neemt en wi) midden in den zomer zijn. Heel Rome was uitgeloopen om het schouwspel bij te wonen. Alle publieke gebouwen, alle winkels, zelfs de restauraties en wijnhuizen hadden gesloten wegens »nationalen rouw." Overal zag men de omfloerste vlag halfstok uit de vensters hangen en van de balkons der particuliere woningen vielen zwarte met zilver omzoomde tapijten naar omlaag. De reuzenoptocht vormde de voornaamste ge beurtenis van den dag en liep ten einde zonder het geringste ongeluk. Terecht had de regeering begrepen, dat ze bij dergelijke ovaties, de hand having der orde voor het grootste gedeelte aan het volk zelf moest overlaten en alleen in geval van nood optreden. Overigens zijn om halfacbt in het groote theater Adriano eenige conferenties gehouden ter verheer lijking van den vermoorden koning en van het huis Savoia. Daarbij is weer ten duidelijkste gebleken, dat de tegenwoordige jonge koning de sympathie geniet van het geheele Italiaansche volk. Ieder voelt instinctmatig, dat in Italië, sedert »zijn" komst aan de regeering, iets veranderd is en men verwacht veel van zijn liberale politiek. Om halftien was er een plechtige dienst in het Pantheon, alleen toegankelijk voor hen, die van een biljet waren voorzien. De muziek wa« van Sgambati en werd meester lijk uitgevoerd. In het midden van het Pantheon verhief zich een graftombe in etruskischen stijl. Bloemen eo kransen bedekten haar. De geheele ministerraad, vele leden van den Senaat en van de Kamer, de burgemeester, alle nog in Rome ver toevende leden van de diplomatie, woonden de mis bjj in groot tenue en versierd met al hun ridder orden. Alle dames waren in het zwart gekleed. De mis duurde wel wat lang, vooral daar de hitte druk kend was. De Koning, de Koningin, de Koningin-weduwe en alle prinsen en prinsessen uit het huis van Savoia expres voor dezen herdenkingsdag over gekomen hadden reeds vroeg, om 8 uur, het Pantheon bezocht en daar een stille mis gehoord. Daarna waren ze gereden naar de kerk Sudario hun parochie waar de dienst privaat was. Tegen elf uur ontvingen de Koning op het Quirinaal en de Koningin-weduwe in haar paleis in de Via Buoncompagni, de verschillende afge vaardigden uit de Italiaansche steden. Het tegenwoordig ministerie in Italië heeft tot nu toe rustig en met succes kunnen arbeiden aan de verbetering van sociale misstanden, waaraan dat land zoo rijk is. Het ondervond in de Kamer de vereischte medewerking, doch nu komen de moei lijkheden uit eigen boezem. De minister van Finan ciën heeft hervormings-plannen ontworpen, waar mede de meerderheid der andere ministers zich niet kan vereenigen. Hij zal zijn portefeuille neerleggen en waarschijnlijk den minister van Landbouw in zijn val mede slepen. Men vreest zelfs voor eene alge- meene ministeriëele crisis. Italië zal misschien weldra een van zijn verdienste lijkste mannen op politiek gebied verliezen. De oud minister Crispi is doodelijk ongesteld. Hoewel de berichten in de laatste dagen iets gunstiger luiden, is er toch geen sprake van eigenlijke verbetering. Het bewustzijn is geweken. Volgens het Berl. Tblt. deed het Vatikaan pogingen om tot den lijder door le dringen, doch deze werden door diens omgeving afgewezen. In den regel nemen de ministeries gedurende dezen tijd van het jaar eenige weken, soms eenige maanden vacantie. Op dezen regel zal Spanje waarschijnlijk een uitzondering makon. Wegens de drukke werkzaamheden, die de reorganisatie van verschillende openbare diensten met zich brengt, zullen de ministers dezen zomer Madrid niet ver laten. De wijziging in de diensten zal het land op eene aanmerkelijke verhooging van uitgaven te staan komen. Zoo verwacht men, dat de begrooting van oorlog met 10 millioen peseta zal stijgen, die van onderwijs met 2 millioen, van binnenlandsche zaken met 2 of 3 millioen, van openbare werken 4 of 6 millioen peseta. De commissie uit de Belgische Kamer, belast met het ontwerpen van bepalingen voor de regeling van het kiesrecht, is met baren arbeid gereed ge komen. Zij stelt voor, de verschillende kieswetten voor Kamer, Staten en gemeenteraden tot een ge heel te vereenigen. Daarbij zou het meervoudig stemrecht beperkt worden van 4 tot 3, van het ingezetenschap van 3 jaar tot 1 jaar en van den leeftijd tot 25 jaar, die thans voor de kiezers voor den gemeenteraad 30 jaar is. Tevens zal de even redige vertegenwoordiging algemeen worden inge voerd. De regeering heeft zich reeds met het voorstel vereenigd. Het schijnt, dat de warmte van den laatsten tijd erg prikkelend werkt op de leden van parlemen taire lichamen. Evenals de Belgische Kamer heeft het Engelsche Lagerhuis daarvan het bewijs ge leverd. Het zijn vooral de Ieren, die zich nogal laten gelden en de vorige week heel wat kabaal hebben veroorzaakt. De aanleiding daartoe was een verzoek otn inlichting omtrent de bestraffing van de Daily Mail. Deze krant was geschrapt van de lijst voor het ontvangen van officiëele mededeelin- gen. De Minister van Oorlog antwoordde, dat dit geschied was, omdat die krant geheimen van het Departement van Oorlog had gepubliceerd, haar medegedeeld door een ambtenaar, die deswege ont slagen werd. De Daily Mail liet het er echter niet bij zitten en gaf een scherp artikel tegen den MinisterBrodrick. Het gevolg was een motie in het Lagerhuis, voor gesteld door Mac Neill, waarin de Minister be-' schuldigd werd van onwaarheid. Een motie om den hoofdredacteur en den direc teur van de Daily Mail voor de balie van het Huis te roepen, werd echter met 222 tegen 128 stemmen verworpen. Aan het slot der zitting had nog een ander in cident plaats. Aan de orde was een wetsontwerp tot het ver- leenen van subsidie aan grondeigenaars. De liberalen rekten de discussie over dit onderwerp, om de derde lezing van de onderwijswet niet aan de orde te laten komen. Van ministeriëele zijde ging men nu over tot het gebruikelijke geroep van stemmen, stem- men en dit hoe langer hoe harder. De Ier Red mond stond op en vestigde de aandacht op het kabaal van de ministeriëelen, als in strijd met het reglement. De voorzitter vond dit echter niet zoo erg. Redmond begon nu politie, politie te roepen en zijn vrienden volgden hem en nu werd het over en weer een schreeuwen om het hardst. De voor zitter kwam eindelijk aan het woord, verklaarde de houdiog van Redmond voor ongepast en verzocht hem de vergadering te verlaten. Dit wierp olie in het vuur. Hei geschreeuw werd nu nog erger. Do voorzitter verklaarde nu Redmond voor handelend tegen zijn gezag. De Minister Balfour viel natuurijk den voorzitter bij, en met 303 tegen 71 stemmen werd Redmond geschorst. Toch hield het rumoer aan en eindelijk moest men de vergadering sluiten, nadat de onderwijswet met 200 tegen 142 stemmen was aangenomen. Na een geanimeerde discussie naar aanleiding van de politieke redevoering van Chamberlain, werd ook de begrooting van koloniën aangenomen met 141 tegen 54 stemmen. Gedurende zijn rede werd Chamberlain herbaai- delijk in de rede gevallen door Iersehe leden, die luide protesteerden tegen sommige zijner beweringen. Al heet de Chineesche quaestie hare oplossing nabij te zijn, volstrekte rust beerscht er nog niet in hot Hemelsche Rijk. Het bof, dat met de mo gendheden was overeengekomen naar Peking te zullen terugkeeren, schijnt daaraan nu weder niet te denken, maar liever te Hsian-Fou te blijven. Een aantal regeeringsbeambten zijn reeds van Peking naar deze tijdelijke residentie vertrokken. Onder de mogendheden dreigen nieuwe moeilijk heden te ontstaan. De Daily Express ontving uit Sjanghai de tijding dat men daar b°zorgd is over een mogelijken afstand van Wei-hai-Wei door Enge land aan Duitschland. Dat zou dan geschieden wegens de goede dionsten, die Duitschland aan Enge land heeft bewezen ten opzichte van het Yangtse- getied en omdat Engeland aan Wei-hai-Wei weinig heeft. Voor Duitschland daarentegen zou het een belangrijk bezit zijn, daar het óók op Sjantoeng is gelegen. En het zou eigenlijk in Duitsche handen voor Engeland in waarde stijgen, omdat er dan tus- schen de Engelsche en de Russische invloedssfeer een sterke Duitsche s> buffer" zou staan. In Venezuela zijn onlusten uitgebroken, die schijnen te zullen uitloopen op een oorlog met Columbia of op een binnenlandschen opstand, die aan den president Castro zijn zetel kan kosten. Om afleiding te geven aan binnenlandsche onte vredenheid wil hij het doen voorkomen alsof de opstand is veroorzaakt door Columbianen. De minister van oorlog, Pulido, leider eener belangrijke partij, is afgetreden na een heftige scène in het Kabinet. De minister wilde geen or ders van president Castro aannemen om de op standelingen uit Columbia als oorlogvoerenden te erkennen en aan den Columbiaanschen gezant zijn paspoort uit te reiken. De minister ontkent dat de invallers Columbianen zijn, volgens hem zijn het Venezuelaansche opstandelingen. GOES, 5 Augustus 1901. De Haagsche correspondent van de Arnh. Ct. schrijft D e schrandere Kuyper zelf zal Neer- lands roer bestiere n", een kleine variant op een welbekenden versregel uit de »Overwintering" zal niemand bij een zoo gewichtig feit misduiden. Geen nadenkend raensch zal zich inmiddels over de verklaring van den hoofdredacteur der Standaard verbaasd hebben, dat de ongeduldigen, die als 't ware tusschen zonsondergang en zonsopgang een geheel nieuwen koers verwachtten, zich schromelijk vergissen. Hij vergeleek den afstand tusschen de heengaande en de komende bewindslieden met den afstand van Amsterdam tot Batavia en een reis tusschen die beide steden volbrengt immers niemand in één dag. Zeer juist, hij had er kunnen bijvoegen dat tusschen hem zelf en een groot deel zijner mede standers de afstand ligt, die Rome van Dordt scheidt en, de aardrijkskunde tot spot, is deze afstand mis schien nog grooter dan die tusschen de Amstelstad en de Nederlandsch-Indiscbe hoofdstad. Trouwens, zonder dit in ronde woorden te zeggen, doelt de nieuwe premier toch wel op deze omstandig heid en men moet ook wel zeer oppervlakkig zijn om dit ook maar een oogenblik te kunnen voorbij zien. Die afstand van Rome tot Dordt heet nu wel overbrugd, maar ieder weet dat deze brug maar een zeer geringe belasting dragen kan, of anders bedenkelijk kraken, spoedig zelfs doorbreken zou. Dientengevolge moeten wij er op verdacht zijn een ietwat zwevenden stap bij onze nieuwe regeerders waar te nemen, zij zullen niet zwaar gelaarsd en gespoord 't brooze bruggevaarte betreden, dat niet op een dreunenden stap is berokend." De Nederlander schrijft »Zijn wij wel ingelicht, dan heeft dr. Kuyper eerlijk beproefd, gelijkelijk met alle partgen der rechterzijde te rekenen, al blijkt dit niet zoozeer uit de samenstelling van het Kabinet zelf. Met eerlijke beproeving tot samenwerking bedoelen wij dit, dat de formateur, rekening houdende met de samenstelling der Kamer, slechts die vraagstukken, 1 en zij zijn inderdaad niet weinige, zal trachten tot oplossing te brengen, wier oplossing door al die partijen verlangd wordt. Natuurlijk zal die oplos sing moeten geschieden in den geest van het hoofd van het Kabinetmaar zij, die vreezen voor diens te groote voortvarendheid, zullen goed doen met te bedenken, dat in onze zoo samengestelde maat schappij slechts voorzichtig vooruitgaan mogeljjk is. Minder omdat men met zoo sterk conservatieve neigingen te doen heeft, dan omdat, thans vooral, geene hervorming meer mogelijk is, die niet zeer veel geld en tevens zeer veel wettelijken omhaal vordert." Dit is dus weder een stortbad op de heet ge bakerden, die spoedig wat van de nieuwe regeering verwachten. Dr. Kuyper is voor eenige wek»n rust gaan nemen in het buitenland. Welke gedragslijn het nieuwe Kabinet voornemens is te volgeD, zal voorts nog wel ette lijke weken verborgen blijven, wijl de Kamers niet meer bijeenkomen vóór de sluitings-vergadering. De kennismaking tusschen Ministerie en Staten- Generaal wordt dus uitgesteld tot het laatst van September. Vrijdagavond is uit de verschillende sollici tanten voor de vaceerende betrekking van directeur van de harmonie »Euphonia" te Goes definitief be noemd de heer J. C. Anderson, stafmuzikant bij het 3e reg. infanterie te Bergen-op-Zoom, tevens eerste violist van het strijk-orchest van genoemd regiment. Naar men ons mededeelt is de nieuwe directeur voor zijne compositiën twee jaar geleden in den wedstrijd, uitgeschreven voor Nederlandsche mili- taiie muzikanten, met den eersten prijs bekroond geworden, en heeft hij meermalen het genoegen gehad, dat composities van zijne hand door het corps van het 3e reg. met succes zijn uitgevoerd. Ook als dirigent moet hij zich reeds hebben doen kennen als iemand, die met veel jjver bezield is. Jl. Zaterdag had de installatie plaats van dhr. Verhoek als 2e luitenant bjj de dd. schutterij alhier. De compagnie stond onder bevel van den tot len luitenant bevorderden officier T. Faberjj de Jonge. De installatie geschiedde door den kapitein-com mandant in tegenwoordigheid van den burgemeester. Na voorlezing van het koninklijk besluit, wenschte de commandant den luitenant Faberij de Jonge geluk met zijne bevorderingzich daarna tot den nieuw benoemden officier Verhoek wendende, sprak hij hem als volgt toe »Luitenant Verhoek, ik wensch u geluk met de onderscheiding u te beurt gevallen, nu het Hare Majesteit heeft behaagd n te benoemen tot luitenant bij de schutterij alhier. Ik hoop dat uwe benoeming strekken zal in het belang daarvan en dat u mot ijver de taak zult vervullen, door uwe nieuwe be trekking aan u opgelegd. Al zullen over eenige jaren de schutterijen in Nederland hoogstwaarschijn lijk tot de geschiedenis behooreD, laat hot ook uw leuze zijn om gedurende die jaren, de verplich tingen door de schutterij wet opgelegd, toch zoo getrouw mogelijk te vervullendoen we dat allen, dan kunnen die jaren nog met eere worden genoemd. Hiermede verklaar ik u geïnstalleerd als 2e luite nant bij dd. schutterij te Goes en gelast ik ieder lid daarvan u in uw rang te eerbiedigen en te gehoorzamen." Nadat voor den geïnstalleerde gedefileerd was, werd nog eene wandeling door een gedeelte der stad gemaakt. De commies 2e klasse J. H. De Laat de K a n t e r van Amsterdam, wordt met den 16 dezer te Rotterdam werkzaam gesteld. (Vad.J De Minister van binnenlandsche zaken heeft beslist, dat de mededeeling van prof. Drucker te laat is ingekomen, zoodat een nieuwe ver kiezing voor de Tweede Kamer in het district Groningen is uitgeschreven op Vrijdag 9 Aug. a. s. Men meldt uit Groningen aan de N. U. Ct.: Nu er een nieuwe verkiezing is uitgeschreven, mag van hier wel eens gezegd worden, dat Het Vaderland aan mr. Drucker een slechten dienst heeft bewezen door te trachten aan het geval een mouw te passen. Dat heeft wrevel gewekt, ook bjj warme aanhangers van den afgevaardigde. Van mr. Drucker zelf zouden velen gewenscht hebben, dat hij, liever dan den schijn op zich te laden het tegenovergestelde te doen, op handhaving der wet aangedrongen bad. Van de zijde der socialisten is reeds te kennen gegeven, dat zij stellig een tegen-candidaat zullen stellen. Men seint uit Veendam aan de N. E. Ct.} dat de antirevolutionire partij in het district Veen- dam bij de herstemming voor de Tweede Ka mer mr. E. A. S m i d t (vrijz.-detn.), aanbeveelt. Gelijk men weet, komt deze in herstemming met mr. P. J, Troelstra (soc.-dem.)

Goessche Courant | 1901 | | pagina 1