1900. N°. 151. Zaterdag 22 December. 87sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. LEERPLICHT. MILITIERAAD. Belasting-V erordeningen. De Secretarie der gemeente KEU^T-COLIJ CT E 00ESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. «pöasiggj De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meir 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regelB 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goes brengen ter openbare kennis van de ingezetenen, dat de wet op den Leerplicht op I Januari 1901 in werking treedt. Zij vestigen de aandacht op de volgende bepa lingen Ouders, voogden en anderen, krachtens de wet of overeenkomst met de verzorging van kinderen belast, zijn verplicht te zorgen öf dat die Iginderen als leerlingen op eene Lagere school wordefli geplaatst en die school geregeld be zoeken óf dat a^n die kinderen buis-onderwijs worde verstrekt. OnderJ Lagere scholen worden verstaan alle sdnolen voor Lager onderwijs, hetzy openbare hetzij/bijzondere, alwaar onderwjjs wordt gegeven in de \fakken, bedoeld in art. 2 der wet op het Lager flerwys onder a—h. f Het schoolbezoek wordt gerekend geregeld plaats t#o hebben, indien gedurende twee achtereenvolgende maandente rekenen van het begin van het school jaar, niet meer dan twee schooltijden zonder geldige redenen worden verzuimd. Htt huis-onderwijs moet omvatten de vakken a—g, bedoeld in art. 2 der wet op het Lager onderwijs. De verplichting tot het zorgen voor school onderwijs vangt aan uiterlijk zoodra het kind den leeftijd van zeven jaren heeft bereikt en eindigt zoodra a. het kind 6 jaren leerling eener Lagere school is geweest en alle klassen heeft doorloopen b. voor zoover het onderwijs wordt gegeven in klassen, die samen een langeren leerfcyd dan 6 jaren innemen, zooveel klassen als samen een leertyd van 6 jaren omvatten, met dien verstande, dat de verplichting niet eindigtvoor dat het kind den 12-jari- gen leeftyd heeft volbracht en de klasse heeft doorloopen, waarin het bij het bereiken van den 12-jarigen leeftijd was geplaatst. Een kind, dat dadelijk in eene hoogere klasse wordt geplaatst, wordt gerekend de lagere klassen te hebben doorloopen. De verplichting eindigt in ieder geval wanneer het kind de klasse heeft doorloopen, waarin het was geplaatst by het bereiken^van den 13-jaiigen leeftijd. Indien aan huis-onderwijs de voorkeur wordt ge geven vangt de verplichting tot het geven van zoo danig onderwijs aan uiterlijk bij het bereiken van den 7-jarigen leeftyd en eindigt bij het bereiken van den leeftyd van 12 jaren, mits het kind alsdan 6 achtereenvolgende jaren onderwijs heeft genoten. In ieder geval eindigt de verplichting tot het ontvangen ook van dit onderwijs by het bereiken van den 13-jarigen leeftijd. Indien de voorkeur aan huis-onderwijs wordt gegeven moet daarvan aangifte worden gedaan by den burgemeester, jaarlijks vóór 1 Februari onder opgave van a. de vakken, waarin huis-onderwijs wordt ge geven b. de namen, voornamen, dagteekening van ge boorte, plaats van werkelyk verblijf en plaats, al waar het onderwijs wordt gegeven c. de namen en voornamen van degenen, door wie huis-onderwijs wordt gegeven. Ook van verandering in de personen, die huis- onder wys geven, moet aangifte worden gedaan bij den burgemeester binnen 28 dagen. Formulieren dezer aangiften zijn kosteloos ter ge meentesecretarie verkrijgbaar. De verplichting om te zorgen dat het kind gere geld onderwijs ontvangt, vangt aan met den dag der toelating op de school. Ouders, voogden of verzorgers zijn vrijgesteld van de naleving der verplichtingen, zoolang lo. zij een vaste woonplaats missen 2o. de kinderen eene inrichting van Hooger of Middelbaar onderwys bezoeken en waar zij buiten de avonduren minstens 16 uren per week onder wijs genieten 3o. zy overwegend bezwaar hebben tegen het onderwijs op alle scholen, binnen 4 K. M. van de woning gelegen 4o. indien ondanks aanvrage tot toelating geen plaatsing is kunnen worden verkregen op eenige school, binnen 4 K. M. van de woning gelegen 5o. wanneer het tydstip voor toelating van leer lingen nog niet is aangebroken voor de school waar toezegging tot plaatsing is verkregen 6o. zoolang een wettelyk voorschrift het bezoe ken der Lagere scholen verbiedt 7o. zoolang de kinderen volgens geneeskundige verklaring,ongeschikt zijn voor het bezoeken eener Lagere school of eene Lagere school binnen 4 K. M. afstand van de woning gelegen. Zy, die langer dan 28 dagen achtereen in eene gemeente verblyf houden in eene woning, tent, vaar- of voertuig, worden geacht in de gemeente vaste woonplaats te hebben en zyn verplicht hunne kinde ren naar eene Lagere school te zenden, tenzy zij eene andere vaste woonplaats hebben waar de kinderen school gaan. Zy, die moenen vrystelling te hebben van de verplichting tot het naar school zenden hunner kinderen, moeten daarvan jaarlijks vóór 1 Februari kennis geven aan den burgemeester hunner woon plaats. Formulieren zijn kosteloos ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Zy, die meenen vrystelling te hebben op grond van genoemd sub 3, moeten eene afzonderlijke ver klaring afleggen, dat zij liever wensehen, dat hunne kinderen voorloopig verstoken blyven van het ge vorderde onderwjjs, dan hunne kinderen aan een dier scholen toe te vertrouwen. Ook van deze verklaringen zijn formulieren ter secre- 1 tarie verkrijgbaar. I Genoemde verklaringen moeten onderteekend zjjn door den arrondissements-schoolopzienerbij weige ring van dezen is beroep op den districts-school- opzieüer. Ouders, voogden of vorzorgers kunnen zich niet be roepen op eenige vrijstelling zoolang de kennisgeving bij den burgemeester niet is gedaan voor welk kind en op welken grond de vrijstelling wordt gevraagd. De kennisgeving moet, zoolang de aanspraak op vrijstelling bljjft bestaan en het kind nog in den leerplichtigen leeftijd valt telkens na verloop van twaalf maanden opnieuw worden ingediend. Geldige redenen van tijdelijk schoolverzuim zijn 1. tijdelijke sluiting der school of schorsing van het onderwjjs. 2. een wettelijk voorschrift, hetwelk het bezoe ken der school tjjdelijk verbiedt. 3. tijdelijke wegzending van de school als tucht maatregel. 4. vergunning om de school tijdelijk niet te bezoeken ten behoeve van werkzaamheden in of voor de bedrijven van Landbouw, Veehouderjj of Veen- derjj, verleend door den Schoolopziener. 5. ongesteldheid van het kind, vervulling van godsdienstplichten of andere ernstige omstandig heden, die als geldige redenen kunnen worden be schouwd. Ten behoeve van werkzaamheden in of voor de bedrijven van Landbouw of Veehouderij kan door den arrondissements-schoolopziener voor kinderen, die de laatste 6 maandenaan de aanvrage vooraf gaande, geregeld de school hebben bezocht, jaarlijks voor ten hoogste 6 weken, ongerekend de vacantiën, vergund worden de school tijdelijk niet te bezoeken. Voor het jaar 1901 moet. zoolang de wet nog geen 6 maanden in werking is, gedurende de afgeloopen maanden geregeld schoolbezoek hebben plaats gehad. Die vergunning kan door den Schoolopziener worden ingetrokken wegens niet geregeld school bezoek na de aanvrage. Van eene afwijzende beschikking is beroep op den districts-Bchoolopziener. Bovenbedoelde vergunningen worden alleen ge weigerd a. op grond van niet geregeld schoolbezoek ge durende de laatste zes maanden b. wanneer er gegronde reden is om te vermoe den, dat van de vergunning geen gebruik wordt gemaakt voor werkzaamheden in landbouw en vee houderij c. indien het kind den leeftijd van 10 jaren nog niet heeft bereikt. Het hoofd der school kan schriftelijk verlof geven de school tijdelijk niet te bezoeken a. voor onbepaalden tijd wegens ongesteldheid b. voor bepaalden tijd wegens vervulling van gods dienstplichten of andere ernstige omstandgiheden. Het sub b bedoelde verlof behoeft de bekrach tiging van den arrondissements-schoolopziener, in dien het wordt verleend aan hetzelfde kind voor meer dan 10 schooltijden in 28 dagen. Een verzuim, waaromtrent binnen 8 dagen bjj het hoofd der school geen bericht is ontvangen, wordt als niet verschoonbaar aangeteekend. I Zoodra aan den arrondissements-schoolopziener is gebleken dat een kind, dat in den leerplichtigen leeftyd valt, geen huis-onderwijs geniet of niet op •ene lagere school is geplaatst of voor plaatsing aangegeven, zonder dat hem redenen van vrijstel ling bekend zjjn, maant hjj den aansprakelyken persoon schriftelijk aan bevindt hij, dat binnen 14 dagen nog niet is voldaan aan de aanmaning dan wordt daarvan door hem kennis gegeven aan de commissie tot wering van schoolverzuim. Deze commissie roept den aansprakelijken per soon op en wijst hem op zjjne verplichtingon en waarschuwt tegen het laten voortduren der over treding. Bevindt de schoolopziener, dat 14 dagen na deze waarschuwing het kind nog niet is ingeschreven op een Lagere school, dan wordt het kind ambts halve ingeschreven, ook dan nog zooveel mogelijk op eene school naar keuze van de ouders of voogden. Ook indien door den schoolopziener wordt ge constateerd, dat door een kind niet geregeld wordt schoolgegaan, waarschuwt hjj den aansprakeljjken persoon deze wordt bij niet voldoening voor de com missie van schoolverzuim geroepen en gewaarschuwd, dat hij bij herhaling strafrechterljjk zal worden vervolgd. Indien deze overtredingen binnen 6 maanden worden herhaald wordt tegen den nalatige proces verbaal opgemaakt. De arrondissements-schoolopziener is bevoegd aan ouders, voogden of verzorgers, die aan huis-onderwijs de voorkeur geven, inlichtingen te vragen omtrent den tjjd, gedurende welken dat onderwijs wordt gegeven in de verschillende vakken. Hjj is bevoegd te verzoeken tot de lessen te worden toegelaten. Hij is bevoegd de kinderen éénmaal per jaar op te roepen ten einde te onderzoéken of voldoend onderwijs wordt verstrekt. De aansprakelijke persoon is verplicht aan deze oproeping gevolg te geven. Blijkt het onderwijs onvoldoende, dan maant de arrondissements-schoolopziener tot verbetering aan. Indien hem na 3 maanden niet van verbetering blijkt, of de aansprakelijke persoon weigert do ge vraagde inlichtingen te geven of te zorgen dat de kinderen zich aan het voorgeschreven onderzoek onderwerpen, wordt daarvan proces-verbaal op gemaakt. Goes, 12 December 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSEL1N K. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen hiermede ter openbare kennis, dat de Militieraad in zijne zitting van 17 December jl. de beslissing omtrent de lotelingen dezer gemeente der lichting 1901 P. S. A. GOEDBLOED, A. VAN GORP en C. F. VAN DER PEIJL, die als reden van vry stelling gebreken hebben opgegeven en nitt zijn verschenen, heeft uitgesteld tot 25 Januari e. k., des voormiddags te 10 uren precies, in het Tehuis voor militairen, Nieuwstraat G no. 223 te Middelburg. Indien de reclamant op deze zitting niet ver schijnt, wordt hy onherroepeljjk tot den dienst aangewezen. Indien hy, wegens ziekte of gebreken, niet in staat is voor den militieraad te verschijnen, moet eene geneeskundige verklaring daaromtrent t*n spoedigste worden ingezonden door tusschenkomst van den Burgemeester dezer gemeente. Deze verklaring moet opgave bevatten van de woonplaats van den loteling, en zoo die woonplaats buiten de kom van de gemeente is gelegen, van wjjk, buurt of gehucht, waar bij is te vinden. Dit onderzoek geschiedt kosteloos en moet plaats hebben, onverschillig of de getrokken nommers al dan niet buiten oproeping blijven. Goes, 19 December 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. Do Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De Burgemeester en Wethouders van Goes doen te weten, dat door den Raad der gemeente in zjjne vergadering van 21 Mei 1900 zijn vastgesteld de volgende verordeningen a. verordening op de heffiüg van schoolgeld op school A in de gemeente Goes b. verordening op de invordering van schoolgeld op school A in de gemeente Goes c. verordening op de heffing van schoolgeld op school B in de gemeente Goes d. verordening op de invordering van schoolgeld op school B in de gemeente Goes. Zijnde op deze verordeningen de Koninklyke goedkeuring verleend bij besluit van 6 December 1900 no. 42. Goes, 20 December 1900. Bugemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. zal gesloten zijn op den eersten Kerstdag en zal op den tweeden Kerstdag WOENSDAG den 26 December a. s. alleen geopend zjjn des voormiddags van negen tot tien uren, voor aangiften in zake den Burgerlijken Stand. Goes, den 21 December 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Diakenen der Hervormde gemeente zullen op den tweeden Kerstdag, zijnde WOENSDAG den 26 dezer, na het eindigen der voormiddag-godsdienstoefening, eene buitengewone of zoogenaamde houden aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van hunne bedeelden, welke inzameling ten zeerste wordt aanbevolen. Goes, den 21 December 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 21 December 1900. Aangezien de zuivere opbrengst der hier ge houden nieuwjaars-collecte, met inbegrip van een klein saldo (f 1,52) van bet vorig jaar, slechts f 194,16 bedraagt en de commissie o n m o - ge lij k daarvoor de gewone aitdeeling op nieuw jaarsdag kan doen plaats hebben, heeft zij het be drag ter beschikking van Burg. en Wetb. gesteld en geadviseerd de Commissie voor de Oecon. spijs- uitdeeling, welker bedeelingsrol meer beperkt is, uit te noodigen, voor dat bedrag volgens de bij haar gebruikelijke hoeveelheden op dien dag eene uit- deeling van brood en spek te houden. Het is opmerkelijk, dat, terwijl men, gelijk ook uit aankondigingen in ons blad blijkt, op tal van dorpen in onze omgeving nieuwjaars-commissiën in het leven roept en deze rijkelijk gesteund worden om van het lastige nieuwjaar-wensehen af te zijn, men in Goes, blijkens de geringe bijdragen, deze zaak weder uit het tegenovergestelde oogpunt gaat beschouwen, en de zaak uit den tijd schjjnt te achten. De toekomst zal leeren of dit al of niet juist is gezien. Benoemd tot adsistent bij het Rijkslandbouw- proefstation te Goes voor het jaar 1901 de heer P. van Houwelingen. Op school B alhier is gedurende 1900 op de Rijkspostspaarbank ingebracht f359. Krabbendijke. Io de gisteren gehouden verga dering van den gemeenteraad werd aan J. Landman met ingang van 1 Januari a. s. eervol ontslag verleend als geraeentebode. De heer J. N. Elenbaas werd herbenoemd tot ambtenaar van den burgerljjken stand. Een voorstel van het raadslid H. Houtekamer om te requestreeren omtrent de afschaffing van de verplichte vaccinatie werd met zes tegen een stem verworpen. Kolijnsplaat* Het totaal der inschrijvingen voor het huldeblijk voor Hare Majesteit be draagt voor deze gemeente f 61,90voor Kats f 26,75. In de gisteren gehouden zitting der He Ka mer deelde de Voorzitter mede, dat zijn ingekomen wetsontwerpen lo. tot goedkeuring van het h u w e 1 ij k van Hare Majesteit de Koningin en regeling van de wijze van voltrekking en van eenige ge volgen van dit huwelijk 2o. houdende naturalisatie van Z. H. Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Hertog van Mecklenburg. Vorst van Wenden, Schworin en Ratzeburg. Graaf van Schwerin, Heer van de landen Rostock en Sturgard enz. enz. en regeling van eenige gevolgen dier naturalisatie 3o toekenning van een jaarlij ksch inko men uit 's lands kas aan Z. H. Hendrik Wladi mir, Albrecht Ernst, Hertog van Mecklenburg, ge durende zyn weduwnaarstaat. Naar men mededeelt, zal de Tweede Kamer in den loop van do maand Januari voor korten tijd bijeen komen voor de behandeling der wets- ontworpen, die verband houden met het huwe lijk der Koningin, wolk buwelyk waarscbi'n- lyk eerst in den loop der maand Februari zal worden voltrokken. Vad

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1