Heer", betrad de Staatspresident het door een talrijke schare geheel gevulde Godshuis. Na een gebed waarin de president werd herdacht, richtte de voorganger, ds. Van der Linden alvorens zijn godsdienstrede naar aanleiding van Jesaja 40: 11 te houden, een gloedvolle toespraak tot den president, waarbij hij in bezielende taal woorden van bemoediging en vertroosting voor de kracht des geloof» tot den heer Kruger sprak, dien hij tevens hartelijk welkom op deze plaats des gebeds heette. Hij gaf den Staatspresident de verzekering dat de gemeente dag en nacht gebeden bad voor hem en het arme volk van de twee zwaar beproefde Republieken. De godsdienstvoorganger herinnerde er tevens aan, dat de 16de Decemberdag een gewichtige datum is in de geschiedenis van Transvaal, want 16 December 1838 was do dag der verlossing van de voorloopers van het Boerenvolk uit de handen van den hen overheerschenden Kafferkoningen spreker hield zich er van overtuigd, dat, ware pre- lident Kruger thans te midden van zijn worstelend volk, hij vandaag tot hen naar aanleiding van die verlossing woorden van bemoediging ia den strijd zou spreken. Na de godsdienstrede nam president Kruger dool aan het Heilig Avondmaal. Hij was de eerste, die aan tafel ging, en na eindiging dezer plechtigheid bleef hp nog eenigen tyd alléén aan tafel in biddende houding zittten. Ovezand. Voor het aan H. M. de Koningin aan te bieden huwelijksgeschenk is alhier ontvangen eene netto som van f 42,60. Te Nisse werd voor hetzelfde doel ontvangen f30,05. Aan het bestuur van den Reigerbergschen polder is, naar men ons meldt, aanvrage gedaan om, wanneer ten behoeve der scheepvaart nog een of meer lichten by Bath zullen geplaatst worden, deze aan den dijk van dien polder te mogen plaatsen. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de kerkelijke inzegening van het huwelijk van H. M. de Koningin zal plaats hebben in de Groote of St.-Jacobskerk te 's-Gravenhage. H. M. de Koningin-Moeder heeft dezer dagen aan de vereeniging »Pro Juventute" te Amsterdam doen toekomen eene gift van f200, als blijk van Hr. M.'s belangstelling in het streven dier vereeniging. Een behartigingswaardige wenk. Onder het op schrift »Paul Kruger" schrijft dr. H. J. Kieviet de Jonge van Dordrecht in de N. R. Ct. het volgende Willen AU het op willen aankwam, dan maakte heel Nederland, van den kleinsten broekeman tot de oudste spinnewielbes, zich op naar den Haag om den President te zien en toe te juichen, liefst nog hem de hand te geven en te zeggen hoeveel men van hem houdt. L>at weten wy allen en dat weet de President ook hij heeft het ondervonden op alle wijs, iu woord en schrift. Hy weet het. Meer het weten kan hij niet. Elke nieuwe bijdrage is over bodig. Alleen overbodig Ik geloof het nietik geloof scbadelyk tevens. Het zou te wenschen zijn dat de President in de gelegenheid werd gesteld rustig te werken aan het vele hoogst gewichtige, dat juist in deze dagen is af te doen. Om rustig te werken voor de vrijheid van zijn volk is hy juist bij ons. Maar hoe kan hij dat, als eiken dag een stroom van vereerders wil komen bewijzen wat geen bewijs meer behoeft? Dat aanbooron en beantwoorden en handendrukktón kost tijd en is zeer vermoeiend. De President is krachtig voor zijn leeftijd, maar jong is hij niet. Is het dan wel kiesch om hem, dien ons volk liefheeft, omdat hij het aan zichzelf heeft weergegeven, de keus te laten tusschen vrien delijke berusting en onhoffelijk weigeren President Kruger is geen roemrijke verwonneling. Maar juist omdat hij stryder is, onthoude men hem zyn beste wapen nietden tyd. Amsterdam zal hem twee dagen vieren, weinig voor zooveel geestdrift zeer veel voor wien boogere plichten roepen. Althans zoo stel ik het mij voor. En al die steden- maagden, die schuchter of vrij moedig uitzien naar hem, zou ik willen zeggen Eert dea President door hem zichzelf te laten zijn. Hervorming der huwelyks wet geving uit medisch oogpunt gewesscht, was het onderwerp, waarmede dr. C. J. Wynaendts Francken optrad voor de Vereeniging tot behartiging van de belangen der vrouw." Spr. uitte als zijn meening, dat, wil het mensche- lijk geslacht niet ianger blootstaan aan een lang zame ontaarding en degeneratie, bet noodwendig ia, dat de Staat zich in de belangrijke quaesti© van het huwelijk mengt en zoodanig, dat huwelijken, die gevaar zouden kunnen opleveren voor de daaruit geboren kinderen, belet worden. Bij den voorzitter van bet hoofdcoraité van het Nederlandsche Roode Kruis is het volgende telegram ontvangen van dr. Lingbeek uit Louren<;o Marques ♦Verzoek uitzending van een geneesheer. De hooge regeerings-commissaris heeft mij toegang tot de Transvaal geweigerd. Verbinding met onze am bulances blyft dus onmogelijk. Zend voodings-, ge nees - en ontsmettingsmiddelen, tabak, sigaren enz." Naar aanleiding daarvan zyn bereids de noodig® maatregelen genomen om den 22 dezer met het stoimscbip Oeneraal do aangevraagde goederen te verzenden terwijl tot de spoedige uitzending van een geneesheer is besloten. Deze zal hoogstwaarschijnlijk 2 Januari te Napels kunnen embarqueeren. De heer Stead, de bekende Engelsche vre- deszendeling en journalist, vertoeft thans in D«n Haag. Hy werd jl. Zaterdag door president Kru ger ontvangen, en bad een onderhoud met den mi- Dister van buitenlandscbo zaken, den heer Beaufort, aan diens departement. Zijn doel is president Kru- aan te sporen, zyn sirjjd tegen het Engelsche on recht vol te houden. De heer Stead zal president Kruger aanraden zijn pelgrimstocht niet tot Europa te beperken, maar in elke hoofdstad van Europa zoo wel als van Amerika zyn goed recht te bepleiten. Waar zoo zeide de heer Stead de regoeringen niet willen overgaan tot arbitrage of bemiddeling, is het eenige wat wij doen moeten en dit zal on getwijfeld succes hebben de volken zeiven te be wegen om op hunne regeeriugen invloed te oefenen. Waar overwegingen van diplomatieken aard de re geeringen belemmeren tusschen beide te komen, moet het volk zelf dat doen, moet de geheele be schaafde wereld het Engeland in de ooren schreeu wen, dat aan dezen onrechtvaardigen en misdadigen oorlog een eind moet komen. De heer Stead zal als vertegenwoordiger van the committee of the International Union de besluiten dier Unie kenbaar maken. Die besluiten zyn vervat in een manifest aan de onderteekenaars van do Haagsche Conventie be treffende oorlogsrecht en arbitrage. Het Vaderland deelt onder voorbehoud mede dat president Kruger onderhandelt over het huren of koopen van een huis in het Voorhout. De Morning Leader verneemt dat geneesheeren van keizer Nicolaas bij hun patiënt aanleg voor tering hebben geconstateerd. Er zou geen ge vaar voor 's Keizers leven bestaan, maar hij zou in een warm klimaat moeten leven. 's Keizers broeder, grootvorst George, eertijds ver moedelijk troonopvolger, is aan tering gestorven. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende van 15 dezer gedagteekende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indiö, betreffende den staat van zaken ter Noordkust Yan Atjeh »Toekoe Tji Meureudoe gaf zich onvoorwaardelijk over." Engelsche bladen melden, dat de Paus aan Kruger ten geschenke heeft gezonden een mooi mozaiek met ©en afbeelding van de St.-Pieters- kerk. De bijzondere correspondent van de N. R. Ct. te Lissabon seint De minister van buitenlandsche zaken heeft een langdurige samenspreking gehad met graaf Selir over het incident Pott. Oorlog Tranisvaal* Als vervolg op het telegraphisch bericht in ons vorig nr. ontvingen wij Zaterdag het volgend tele gram ♦Londen, 15 Dec. Kitchener meldt uit Pretoria van 14 Dec.Clements is zonder tegenstand te Kommaudonek aangekomen. Zijne verliezen te Maga- liesberg waren zwaar 5 EngoUche officieron en 9 man gedood, 18 officieren en 555 minderen worden vermist, waarvan 4 compagnies Northumberland fuseliers." Meer en meer blijkt het inderdaad een zeer be langrijk succes te zijn geweest, door de 2500 Boeren onder de la Rey en Beyer te Nooitgedachfc op den Magaliesberg, op korten afstand van Pretoria, be haald. Als bij Majuba is daar wéér een nachtelijk stout stukje als het beklimmen van een steilen berg geleverd, met volkomen verrassing eener Engelsche bezetting van niet minder dan vier geheele com pagnieën Northumberlandsche fuseliers, die allen blijken gevangen genomen te zijn. Deed het cijfer der gedoode officieren (vijf, onder welken een kolonel en drie kapiteins) al dadelijk vermoeden, dat de overige verliezen wel naar even redigheid zouden wezen, in die verwachting is men niet bedrogen. Immers bovenstaand bericht van Lord Kitchener bevestigt dit ten volle. Gewonden geeft Kitchener niet op. Wellicht wer den zij bij den overhaasten terugtocht achtergelaten en zyn zij onder de vermisten te rekenen. Aan d^n anderen kant zal er voor de Boeren aan behaalden buit enz. enz., nog wel het een en ander bijkomen. Om de geleden ernBtige nederlaag voor zich zei ven wat te pleisteren voegen de Engelsche bericht gevers er aanstonds weer het gerucht bij van het sneuvelen van den dapperen commandant Lem mer. Maar de man aan wien de overwinning te danken is, de la Rey, is immers zelf ook ai dikwijls dood gezegd, evenals bijna al de Boeren-aan voerders. Intusschen is dit bericht nader bevestigd. Overigens blijft de aandacht gespannen op de vervolging van De Wet. Nadat Kitchener eerst gemeld had »Knox heeft De Wet in noordelijke richting naar de linie tusschen Thaba'nchu en Lady- brand gedreven, die de Engelsche troepen bezet hielden. De Wet's strijdmacht is ongeveer 3000 man sterk. Hij heeft in den loop van den dag verschillende pogingen gedaan om door te breken, daarby gesteund door een van het noorden uit opereerende strydmacbt vau de Boeren. Deze aan vallen zijn afgeslagen, ofschoon het eenigen Boeren gelukt is van het zuiden uit door de linie heen te komen", 6einde hij laterBij het passeeren van de Engelsche linie in de nabijheid van Thaba'nchu heeft De Wet aanmerkelyke verliezen geleden. De Engelschen vermeesterden een bij de Wetsdorp ge nomen vijftien ponder, ©en pompom en verscheidene ammunitie-wagens en maakten 22 gevangenen. Een gedeelte van de vijandelijke macht is er nog niet in geslaagd naar het noorden door te breken. Eerst dus was een gedeelte er doornu is een gedeelte er nog niet door. Dit verschil in uitdruk king geeft moed. En daarom behoeft men zich nog niet al te ongerust te maken over bet bericht aan den Evening Standard, volgens hetwelk Generaal Knox in samenwerking met de colonne van Red dersburg, De Wet zou hebben genoodzaakt stand te houden en er nu een gevecht zou gaande zyn, waarin vele van De Wet's volgelingen zouden zyn gevangen genomen. Het is veel v jw.ischynlijker dat men hier weêr met een deel van De Wet's strijd macht, de achterhoede bv. of slechts een der vleugels te doen zal hebben. Een pleister op de wond moet het zeker heeten, dat Kitchener meldde ♦De Boeren hebben verder vergeefsche aan vallen gedaan op Lichtenburg, Bethlehem, Vrede en Vrij heid." Intusschen is er ook de tijding, dat de toestand to Komati-poort ernstig is. Een strijdmacht van 1500 Boeren in de buurt zal vermoedelijk een over rompeling wagen van Komati-poort. De Engelsche cavalerie is naar de Sabie vertrokken. Alle troepen hebben last gekregen zich gereed te houden. Men verwacht elk oogenblik een gevecht. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de jl. Zaterdag gehouden zitting is de be grooting van Financiën goedgekeurd. Daarop is het algemeen debat over de begrooting van Oorlog aangevangen. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Beroepen te St.-Annaland ds. J. H. Schreuder, te Ovezand. Aangenomen het beroep te Osoh (toez.) door den heer G. A. van den Bergh van Eysinga, cand. te Hulst. Nisse. Tot kerkvoogd is herkozen dhr. M. van Lieretot ouderling dhr. H. Dane Lz. en gekozen tot diaken dhr. C. Hoebeke. 's-Heer Abtskerke. Door stemgerechtigden zyn hedennainiddag herkozen tot ouderling dhr. A. van der Meulen en tot diaken dhr. D. Korstanje. Gereformeerde kerken. Heinkenszand. Herkozen als ouderling dhr. C. de Schipper en als diaken dhr. J. L. van Vessem. Voor den ouderling C. Karelse, die deze betrekking niet meer wenscht waar te nemen, zal eerst begin volgend jaar een ander worden gekozen. Onderwijs. Het Getuigschrift voor goed en duidelyk lees baar schrift met de Nederlandsche Stenografie, sy steem Riënts Balt, i3 o. a. uitgereikt aan P. C. Geus te Goes. Geslaagd voor het examen in de Wiskunde ICi (M. O.) de heer J. Lepoeter van Baarn. Rechtszaken. W. P., vroeger oesterhandelaar en administra teur te Goes, is jl. Zaterdag uit het huis van be waring te Middelburg naar 's Gvavenh«vge over gebracht. (M. Ct.) Landbouw en Veeteelt. Gedeputeerde Staten van Zeeland brengen in Prov. Blad van beden ter algemeene kennis, dat bij de in bot najaar van 1900 gehouden keuringen voor 1901 o. a. zijn goedgekeurd de hengsten van J. de Jonge Pz. en J. P. de Jonge te Borsele, wed. G. Gesekiere eD C. Verdonk te 's-Heer Arends- kerke, A. Langebeke te Heinkenszand (2 hengsten), de Wilhelminapolder te Kattendijke (3 hengsten), J. Jasperse, M. de Jonge, jhr. de Jonge en 0. Zandee te Kloetinge, P. Dees en C. P. Vogelaar te Krabben- dijke, E. van Hootegem en C. van I waarden te Krui- Dingen, A. Goossens en Oh. G. Harison (3 hengsten) te Rillaod-Bath, E. T. Guljé te Waarde, J. de Looff te Kolijnsplaat (2 hengsten), H. J. Leendartse (2 hengsten) en D. Verburg te Wissekerke. Mon sckijft aan de N. R. Ct. Evenals bij de andere fabrieken loopt ook de cam pagne aan de coöperatieve beetwortelfabriek te Sas van Gent ten einde. De aandeelhouders hebben alle reden tot tevredenheid over hun gezamelijk werken. Terwijl de gewone contract-prys der bieten dit jaar f9.50 per 1000 kilo's is geweest, hebben de aandeel houders aan deze fabriek voor de wortels van ge middelden suikerrijkdom d. i. een gehalte van 15 tot 16 pet. f9.62 Va tot f 10.50 ontvangen, terwyl het bekend is dat tegenwoordig met goed zaad en by goede cultuur het suikergehalte zeer dikwijls niet onaanzienlijk hoogor is en dien overeenkom stig ook een hoogere prijs wordt betaald, tot f 12 en zelfs daarenboven. De fundeering, aanleg en ruimte der fabriek is zoo ingericht, dat uitbreiding gemak kelijk kan plaats hebben. Met 146 van de 157 stem men hebben de aandeelhouders nu reeds daartoe besloten zoodat het volgende jaar in plaats van 400,000 kilo's 700,000 kilo's wortelen per dag kun nen worden verwerkt. De benoodigde aandeelen, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer een ton daarvoor te plaatsen, zal gemakkelijk genoeg zijn wanneer men bedenkt, dat de tegenwoordige aandeelhouders bijna zonder onderscheid veel meer beetwortelen uitzaaien dan noodig is alleen voor de leverancie aan deze fa briek, waartoe zij zich hebben verbonden, uil een begrijpelijke vrees indertijd om niet alles te wagen op één kaart. Nu de ervaring hun heeft doen zien, hoe zij door onderlinge samenwerking aller voor deel kunnen behartigen, zal de tweede stap, die thans gedaan moet worden, vrij wat gemakkelyker kunnen geschieden. Gemengde Berichten. Met spanning van de zijde van het weer talrijke publiek werd verleden Zaterdagavond in het circus-Roberti het voorlaatste nummer van hot programma afgewacht. En geen wonder een koppig, onhandelbaar driejarig paard van dhr. Hendrikse alhier, dat door dhr. Roberti in 10 uun tit34 va gedresseerd, zou voor het eerst in het pubiitk optreden en medewerken, evenals de andere paarden van het cirque. Alleen voorzien van een gewonen toom en eenige onschuldige versierselen, werd de nieuweling in het vak binnen geleid en gebracht tot midden in de manege, waar het werd vrijgelaten. In onder danige houding, zonder eenige vrees of schuwheid te toonen in die vreemde omgeving, stond het daar, blijkbaar er niet aan denkende zonder verlof zyn plaats te verlaten. Op een nauwelijks merkbaar toeken van den directeur begon bet in draf de manege rond te loopen, alsof dit sedert langen tyd zyn dagelyksch werk was, keerde daarbij op bevel eenige malen om en kwam naar den dresseur, die steeds midden in het circus bleef staan, als of het vragen wilde heb ik dat niet goed gedaan En als uit dankbaarheid voor een kleine streeling als toestemmend antwoord op die vraag, knielde het thans totaal onderworpen dier op de beide voorpooten, als om ook aan het publiek zyn dank te betuigen voor het applaus, dat begon los te breken, doch op verzoek werd ingehouden, om het paard geen schrik aan te jagen. Het sterkste bewijs van bewonderenswaardige dressuur volgde eerst nu. Door het geven van een paar zachte tikjes tegen de voorpooten legde het dier, dat vóór het zijn eerste les ontving nog nooit eenige gehoorzaamheid of onderwerping aan den menschelijken wil had getoond, zich gedwee ter neder ©11 liet toe, dat dhr. Roberti er op ging staan, zitten en liggen, zonder dat het zich ver roerde, ondanks het klappen met de zoo zeer ge respecteerde zweep. De verbazing van het publiek 6teeg echter ten top, toen hij tusschen de voor- en achterbeenen ging liggen, do hoeven bij elkaar bracht en ten slotte zijn hoofd tusschen de achter beenen legde. Nadat het dier deze proeven van dressuur zoo luisterrijk had volbracht, stond het bedaard op en verliet rustig het circus. Natuurlyk stelde het publiek zich thans schadeloos in het betuigen van zijn bewondering aan den directeur over zooveel succes. Gisteravond werd het zoo geheel veranderde paard weer voorgebracht om zijn proeven van den vorigen avond te herhalen en gaf toen bovendien het bewys, dat het niet alleen in figuurlijken, maar ook in letterlijken zin voor zijn »tijdelyken" baas door het vuur wilde loopen in draf liep het over drie flinkop brandende palen, die een goeden meter van elkaar op zyn baan waren nedorgelegd. Ook op andere plaatsen 0. a. te Neuzen beeft dhr. Roberti dergelijke weerspannige paarden, hunne kwade eigenschappen ontnomen en zyn wil gemaakt tot de hunne. lerseke. Door wijlen mej. Vervoorn te Mid delburg, dochter van een vroegeren predikant te lerseke, is aan de diaconie der Ned. Herv. ge meente albier f 200 gelegateerd, vrij van successie rechten. Kolijnsplaat. Donderdagavond gaf het Fanfare gezelschap ♦Wilhelmina" alhier in het hótel »De Patrijs" eene uitvoering voor donateurs en de ge zinnen van de leden der vereeniging. Flink werden zij daarby gesteund door de rederykersvereeniging ♦Voorwaarts" alhier. Onder den nieuwen directeur, den heer G. Fran<;oys, speelden de fanfaren recht verdienstelijk. Voor waarts" handhaafde zijn goeden naam met de opvoe ring van Arbeid adelt", tooneelspel in vier bedrijven, terwyl eene komisehe voordracht, getiteld>Uit het leven van een oud artist", om den inhoud en de voordracht zeer in den smaak viel. Nisse. De dianonie der Ned. Hervormde ge meente ontving van den pachter vau het jachtrecht alhier eene flinke gift, berekend naar het aantal gesehoten wild. Met erkentelijkheid wordt hiervan gewag gemaakt, wijl zulk eene nobele daad hier nog niet was voorgekomen. Te Rilland-Bath bestaat de commissie voor bet inzamelen van gelden voor het huwelijkscadeau der Koningin uit dezelfde leden, die werkzaam waren voor het nationaal geschenk aan de Koningin moeder. Slechts twee personen, die bedankten, wer den vervangen door de krn. Hirdes en Van der Werff. 280 Hectoliter aardappelen is geen kleinig heid. Toch zyn ze onbeheerd liggende gevonden aan de fruitmarkt te Amsterdam. De politie heeft die massa naar de Belt doen brengen. Men meldt uit IJzendijke aan de N. R. Ct.: De jachtopziener B. alhier is door een wildstroo- per aangeschoten. De dader is bekend, hij is zelf op verschillende plaatsen geraakt. Spoorwegongeluk. Even buiten Vaals is de 18-jarige A. M. P., toen hij met kar en paard den overweg van de spoorbaan wilde oversteken, door een trein gegrepen en gedood. Ook het paard werd door den trein vermorzeld. Eenige broodbakkers in de Friesche dorpen Hantum en Hantumhuizen deelden aan hunne klan ten mede, dat zij voortaan zouden breken met de grijze gewoonte, om aan iederen klant met Kerst tijd een bolle ten geschenke te geven, bekend on der den naam van Kerstwigge. De gezamenlijke brood- verbruikers hebben nu bekend gemaakt, dat zij met 1 Januari a. s. van die bakkers geen brood zullen nemen. Te Aalst was iemand door een »kwade" hand aangeraakt. Op raad van een »tooverdokter" werd een zwarte kip gekookt, om de tooverkol te doen verschijnen. En ziet daar komt buurman's kat voor bij. Hierop dus jacht gemaakt, doch poeslief was in een wip verdwenen. Of ©r dus nog by geloof beerscht De Haagsche briefschrijver van De Tijd zegt, dat onder de huwelijksgeschenken aan H. M. de Koningen 0. a. zal zijn een prachtig kleed ten ge- bruike in de kerk op den dag van het huwelijk,

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2