11)00. Nu. 118. Zaterdag 15 December. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. 'Aite)5 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bgblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 teren op don dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 14 December 1900. President Kruger. De groote voor- midda g-r e c e p t i e voor president Kruger in bet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, ge organiseerd door de Haagscbe afdeeling van de Ned. Zuidafrikaanscbe Vereeniging, bad gisterochtend plaats in de kleine foyer van het gebouw, waaruit de vlaggen der Republieken en van Nederland ont plooid waren. In de ruime vestibule stonden kinderen reeds van een vroeg morgenuur af geschaard, om den Presi dent met gezang te begroeten, allen droegen de kleuren van deze dagen en uit het midden van deze kindermassa staken de Zuid-Afrikaanscha en de Oranje-Vrijstaatsche vlaggen hoog uit. Ten kwartier over tienen omstreeks deed de pre sident zijn intrede onder den plecbtigen lofzang uit kindermond. Indrukwekkend klonk deze begroeting in de ruime voorbal tot de receptiezaal. Z.H.Ed. bleef aan den ingang tot de foyer bet psalmgezang aanbooren met de boeren, die hem ver gezelden, nl. bet driemanschap de heeren Fischer, Wessels en Wolinarans, zijn kleinzoon Eloff, den gezantscbapsraad Van Boeschoten en den beer Bredell. Aan bet hoofd van de commissie van ontvangst sprak de beer Ittmann na bet einde van bet eerste gezang den President toe en heette hem welkom. Hierna werden de President en de heeren van zijn gevolg naar de receptiezaal geleid, onder het gezang, door de kinderen, van twee coupletten van bet Wilhelmus, in de oude toonzetting. De Presi dent nam plaats, terwijl zijn omgeving staan bleef. Toen begon het défilé, waarbij ongetwijfeld Kru ger voorbij zich zag trekken bet Nederlandsehe volk uit alle standen en kringen. Het is ondoenlijk een opsomming te geven van alle instellingen en vereenigingen op het gebied van godsdienst, wetenschap, kunst, arbeid enz., wier woordvoerders met een slechts zeer kort, maar o zoo hartelijk woord, den grijzen, zwaarbeproefden man sympathie betuigden, troost schonken en deden bljjken van hun innigste wenscbeu voor bet herstel van den vrede in Zuid-Afrika, in de ljjn van de regeeringen der beide Republieken. Daar defileerden oudjes van dagen voor dezen ouden held van den dag, grijsaards, die in 1830 goed en bloed hebben gegeven voor vorst en vader land en hetzelfde deden wat thans Paul Kruger doetstrijden voor onafhankelijkheid. Het was een deputatie uit de 3e sectie van bet Metalen Kruis. De jongste daarvan was 88, de oudste 91, en dan waren er nog eenigen bij tusschen dien leeftijd. Men maakte den President bijzonier aandachtig op deze deputatie. Toen de deputaties vertrokken waren richtte de President een woord van diepgovoelden dank tot den heer Ittmann, verzoekende dien dank ook aan de overige heereD te wi.len overbrengen, voor de hem op deze aangename wijze bereide hulde. Het was den President zeide hij een balsem in 't hart, te zien boe geheel de wereld opkomt voor rechtvaardigheid en alle secten, boe gescheiden overigens, vereenigd gaan in den strijd voor waar- beid. Tegen 12 uur reed de President naar bet hotel des Indes terug. Des namiddags te half 4 was president Kruger weer in het salon. Bij bet afstappen aan bet gebouw vond hij weder eene andere schare van zangeressen dan des och tends. Thans werd hem door de leerlingen der ver schillende inrichtingen van onderwjjs voor meisjes gezang 27 3, 1 en 7 toegezongen. De President, die bij zijn intrede met bloemen bestrooid werd, plaatste zich gedurende bet gezang tegenover de meisjes, en zoo stond hg als bet ware op een tapgt van blo. mblaadjes. Toen de laatste tonen hadden weerklonken, volgde een oogenblik stilte en daarop klonk 't als uit ééD mond Leve KrugerLeve Steyn Leve de Zuid-Afrikaanscbe Republieken En nu begon het défilé opnieuw. Er waren wel 500 personen, die den President begroetten. In die lange rjj werden opgemerkt verscheidene leden der beide Kamers, van d» hooge colleges van Staat, de marine, de generaals van het leger, de Commis saris der Koningin. Om kwart voor vg ven vroeg men of de President wat rust wilde nemen, maar op zijn verklaring dat bij nog niet moe was, passeerden weer eenige bon derden de revue. Daaronder ook mej. Beynen, direc trice der le Nederl. ambulance en mej. Slot, direc trice der 2e ambulance. Tegen het laatst trad een dame op den President toe. Zij begon in bet Engelscb te spreken maar vervolgde baar toespraak in het Hollandsch. Deze dame, een Engelsche van geboorte, was door leen damescomité te Hastings gemachtigd, Kruger een warmen groet over te brengen en hem de verzekering te geven van de diepe sympathie dezer dames voor den President en zijn land, met de bede dat zijn ongeschokt vertrouwen op God beloond zou worden. Na nog eenige toespraken sprak dr. Blink een warm slotwoord tot den President en omgeving, waartoe thans ook dr. Leyds behoorde. Hij wees er den President op, dat naast de officieele ontvangst deze begroeting bet Nederlandsehe volk uit het hart gevloeid was. Dr. Blink gaf dei president de ver zekering van de gestadige medewerking van ons volk voor de taak om recht en vrjjheid in Zuid-Afrika. De President met zijn gevolg keerden daarop naar het hotel terug. (N.R.Ct.) De Rijksmiddelen waren ook over No vember gunstig. Bij eene opbrengst van f 14,484,900 heeft zg het aanzienlijke bedrag van f 1,227,600 meer opgeleverd dan iü November van het vorige jaar. Het totaal-generaal voor de 11 maanden is f 125,485,700. Dat is 6.8 millioen gulden meer dan voor hetzelfde tjjdvak van het vorige jaar en 7 s/* millioen boven de raming. De maand December behoeft niet bijzonder mee te loopen om over bet geheele jaar de opbreDgst tot 8 millioen boven de raming en 7 millioen boven 1899 te doen stijgen, een schier ongeëvenaard ver schijnsel in onze finaneiëele geschiedenis, nog wel in een jaar, waarin 6 ton aan tollen werd prijs gegeven, zegt het Handelsblad. lerseke. In de gisteren gehouden raadsver gadering werden tot leden van het Burg. Arm bestuur herbenoemd de heeren C. Hartoog en J. de Schipper. De heer J. van Oeveren heeft zijne benoeming voor dat bestuur aangenomen. De rekening 1899 van betzelfde bestuur werd goedgekeurd met een ontvangst van f 13296,771/2, uitgaveH f 12089,71, goed slot f 1207,06 '/2, de be grooting 1901 met oen ontvang en uitgaaf van f5718,51 Va- Op de rekening had de commissie van onderzoek enkele op- en aanmerkingen. Do heeren Van der Burght, Polderman, Van Harmeien, De Schipper en Sandee werden tot leden der nieuwjaarscommissie benoemd. Van den heer Oom was een verzoek om verhoo- hooging van zijn onderwgzers-salaris met f 50 in gekomen. Enkele leden achtten de verbooging billijk, om dat ook de andere onderwijzers en de onderwijze ressen minstens f550 hebben, en omdat onderwijzers meer uitgaven hebben dan onderwijzeressen. Dit laatste achtte de voorzitter (de burgemeester) mogelijk, maar dan was bet voor 9/,0 aan luxe uitgaven. Voor kleeding, studie en andere nood zakelijke dingen hadden de laatsten evenveel noodig als de eersten. Eigenlijk was niemand tegen de verbooging, maar de voorz. en 6 and «ren stemden tegen een voorstel van den heer Polderman, die bet salaris op f 525 wilde brengen. Met algemeene stemmen werd op voorstel van den voorzitter besloten bet verzoek aan te houden tot bij de volgende begrooting, of tot dat zal ge bleken zijn, dat de toestand der kas eene buiten gewone uitgave van f 50 gedoogt. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dezer dagen aan president Kruger een be tuiging van sympathie gezonden. NR. Ct.) Uit Krabbendijke is aan don minister van binnenlandsche zaken een adres gezonden, waarin i dezen verzocht wordt spoedig maatregelen te nemen, dat de verplichte vaccinatie voor school gaande kinderen vervalle. Naar de Tijd uit zeer goede bron verneemt, zal ter gelegenheid van haar huwelijk door de Koningin aan een aantal gevangenen en veroor deelden geheele of gedeeltelijke kwijtschel- ding van straf worden verleend. Reeds is bevel gegeven om lijsten op te maken van V roordeelden en gevangenen, die voor gratie in aanmerking kunnen komen. Het landelijk Hogerbuis-comité heeft, naar Het Volk meldt, in zijne laatste vergadering besloten bet gratie-adres aan de Koningin te over handigen eenige dagen vóór haar huwelijk met Hertog Hendrik. Daartoe zal een audiëntie worden aangevraagd. In de fabriek van de heeren Van Kempen te Voorschoten is ontworpen en vervaardigd een herinneringsmedaille aan bet aanstaande huwelijk der Koningin. De voorzijde geeft de voor treffelijk uitgevoerde en goed geljjkende portretten van Hare Majesteit en van Hertog Hendrik. Aan de keerzijde de wapens, een slinger van oranje- bloemen en het opschrift»Moge deze gebeurtenis onder Gods zegen bevorderlik zijn aan bet, welzijn van ons land en van zijn bezittingen en koloniën in Oost en West." (Woorden der proclamatie van de Koningin). Er zullen afslagen dezer medaille in zilver en in brons in den handel worden gebracht. -Bij gelegenheid van bet huwelijk van Koningin Wilhelmina zal, volgens de Duitsche bladen, een Duitseb eskader ons land bezoeken. Het zal bestaan uit de linie-schepen le klasse Kaiser Frie- drich III en Kaiser Wilhelm II, den grooten kruiser Freija, de linie-schepen 3e klasse BadenSaksen en Würtemburg en het aviso Jagd. Aan bet hoofd van het eskader zullen de broeder des Keizers prins Heinrich en de schout-bij-nacht Fischel staan. President Kruger beeft, in tegenwoordig heid van zijn arts, dr. Heymans, een consult gehad voor zijn oogziekte met prof. Snellen uit Utrecht. President Kruger zal a. s. Woensdag morgen ongeveer 11 uur te Amsterdam aankomen en daar blijven tot den namiddag van den volgen den dag. De geheele regeling voor de beide dagen zal spoedig bekend gemaakt worden. Naar het Rott. Nbl. verneemt, heeft president Kruger de uitnoodiging van burgemeester en wet houders van Rotterdam, om een bezoek aan die gemeente te brengen, aangenomen. De datum wordt later bekend gemaakt. Jhr. mr. van Woede, Minister-resident te Lissabon, is Woensdag te 's-Gravenhage aange komen en heeft toen zijn opwachting gemaakt bij den minister van buitenlandsche zaken. De heer M. J. de Nascimento Oliveira, in gevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Setubal (bij Lissabon), is in die hoedanigheid door de Portugeesche regeoring erkend. St.ct Consul Pott, die zich 17 dezer te Lou- ren<;o Marquez inscheept, zal, aaar men ver neemt, te Napels aan wal gaan. De heer Pott kan das tusschen 17 en 20 Jan. te 's-Gravenhage zijn. De Duitsche consul te Louren<jo Mar quez is, op verzoek van onze regeoring, door zijne regeering gemachtigd geworden de Nederland sehe belangen aldaar waar te nemen. (St.ct.) Bekend is het dat het bedrag der onin bare posten bij de personeele belasting voor heen zeer hoog was. Een van de voornaamste be doelingen, waarom deze belasting werd herzien, was dan ook door uitbreiding der vrijstellingen en verlaging der aanslagen dit kwaad te beperken. Dat dit inderdaad het gevolg der nieuwe rege ling is geweest, blijkt uit een mededeeling van den Minister van Financiën. In het laatste volle jaar der oude heffing was het bedrag der oninbare pos ten f820,000 over 19.3 millioen aan hoofdsom en opcenten ook voor provinciën en gemeenten, dus ongeveer 41/4 pet. In het eerste jaar der nieuwe heffing daalt het bedrag tot f253,400 over 14 mil lioen, dus slechts 1 pet. Ook de onverhaalbare posten van vervolging zijn van f 34,500 tot f 16000 gedaald, een duidelijke aanwijzing dat ook bet aantal oninbare posten sterk is verminderd. »Wij zullen nu maar moeten berusten in het onvermijdelijke en gelooven dat wij vooreerst niet achter de geheele waarheid zullen komen. Wij meenden tot dusverre vrij stellig te weten dat President Kruger uit Parijs is gegaan in de vaste overtuiging, gegrond op het wisselen van telegram men, dat tegen een reis naar Berlijn geen bezwaren bestonden. Nu komt echter graaf Von Bülow in den Rijksdag verklaren, dat men uit Bel lijn, toen de President nog in Parijs was, reeds beslist heeft te kennen gegeven, dat de Keizer hem niet kon ontvangen en dat men hem dus verzocht, van zijn reis te willen afzien. Is die verklaring duidelijk genoeg geweest vraagt het Hand. Bebel bleef volhouden dat President Kruger toch den indruk moest hebben gekregen dat men te Berlijn geen bezwaren had tegen zijn reis. En zoowel Bebel als de alt-Deutsche afge vaardigde Hasse meenden nog steeds dat men Presi dent Kruger had kunnen en moeten ontvangen. Zeker, het had President Kruger niets gebaat, maar het had Duitschland gebaat. Want de gansche wereld zou dan hebben gezien dat Duitschland niet handelde om Engeland aangenaam te zijn." De Bondsraad te Bern heeft met algemeene stemmen besloten, zich te verzetten tegen het bij den Nationalen Raad ingediende voorstel be treffende scheidsrechterlijke beslis sing van de Zuid-Afrikaansche kwestie, en den president opgedragen dit standpunt in den Natio nalen Raad toe te lichten. Op de verklaring van den geneesheer, die den C z a a r behandelt, dat het eigenlijke ziekteproces voorbjj is en reeds meer dan twee weken een voort durend en regelmatig herstel van gezondheid plaats heeft, wordt met goedkeuring van Z. M. de uitgifte van bulletins gestaakt. Blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Constantinopel is in T u r k ij e de invoer ver boden van briefkaarten met de namen van God en den Profeet of met teekeningen van de Kaaba of andere Muzelmansche godsdienstige ge bouwen of wel met portretten van Muzelmansche vrouwen. De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seint Standardens marechaussee heeft den vijand aan gevallen te Andeue in Pedir. Luitenant Veltman kreeg een schot door de borst. Het blad teekent hierbij aan Het eerste woord is klaarblijkelijk verminkt. On langs is gemeld dat kapitein Yan der Maaten in Pedir zou patrouilleeren met marechaussee. Zou men bij het overseinen tengevolge van het uitvallen van eenige letters en hot verkeerd lozen van andere, zijn naam tot »Standarden" verbasterd hebben Volgens bericht uit Kaapstad is veldmaarschalk Roberts Dinsdag van daar scheep gegaan met bestemming naar Engeland. Oorlog Transvaal. Den 12 December seinde Kitchener uit Pretoria dat Knox al vechtende voeling houdt met de Wet. De Boeren trekken in de richting van Reddersburg, waar een Engelsche strijdmacht gereod staat aan het gevecht deel te nemen. De Wet is dus nog niet doodgejaagd in den top van den driehoek, tussschen de Caledon ea het ge bergte van Basoeto-land, zegt de N. R. Ct. Met zijn uitgeputte rijdieren, zijn veroverde kanonnen, de Engelsche officieren, die hij als zgn gevangenen meevoert, zijn proviand en zijn ammunitie is bij, niettegenstaande een overmacht van voortreffelijk uitgeruste en zeer bewegelijke vijanden hem op do hielen zat en telkens met zijn achterhoeda in aan raking kwam, de sterk gewassen Caledou overge trokken, en nu rukt hij westelijk in de richting van Reddersburg. Daar wacht hem een nieuwe colonne Engelschen om met Knox samen te werken. Maar de Wet heeft nu slagruimte gekregen, is op een terrein waar hij elk pad en elk kopje kent, en er bestaat dus allo hoop dat zich ook ditmaal, voor de hoeveelste maal is haast niet te zeggen, de ring van vijanden niet om hem zal sluiten. Bij de grens van Basoeto-land, bij Bethlehem, bij Venterskroon en bij Parijs heeft hij misschien nog voor heeter vuren gestaan en toch is hij ontkomen. Mtt spanning wordt natuurlijk overal uitgezien naar den afloop von deze belangwekkende, doch waarschijnlijk te geforceerde jacht. Het spreekt van zelf dat de beweerde afstand tusschen het terrein van Knox' operaties tegen De Wet en een telegraaf kantoor, een belachelijke verklaring is voor het uitblijven van nieuws. Afgezien van de onder den Zuid-Afrikaanschen hemel nooit lang onderbroken heliografische verbindingen, zijn de afstar.den in den driehoek, die door de Basoeto-giens, de Oranjerivier en de Caledon wordt gevormd en die nu het jacht terrein verbeeldt, niet zoo groot, dat rapportgaugers niet binnen een beperkt aantal uren de telegraaf kunnen bereiken. Er bestaat dan ook geen enkele reden om ditmaal aan een gelukkige ontsnapping van De Wet en zijn wakkere burgers te twijfelen. Integendeel is er alle aanleiding om te gelooven, dat de Boerenmacbt haar noordoostelijke richting heeft gevolgd en naar Wepener oprukt, waar in de Jammersbergdrift op de Basoetogrens bij Wepener, bekend door de ge beurtenissen uit de eerste helft van April, een tamelijk bruikbare doortocht is te vindeu. Boven dien vindt De Wet, indien die drilt onverhoopt ook sterk bezet mocht zijn, in het zeer bergachtige terrein licht een anderen uitweg, waar het zijn vervolgers niet zoo gemakkelijk zal vallen hem na te zetten. Dit mag inmiddels wel als vaststaande worden aangenomen, dat Kitchener niet zou ver zuimen elk maar eenigszins tastbaar succesje ter stond over te seinen als een pleister op de wonden, die de Britsche eigenliefde de laatste weken weer zgn toegebracht. Central Neivs seint uit Standerton dat de Boeien Zaterdag weer drie treinen met paarden hebben veroverd bg Heidelberg. Zij haddon de spoorstaven

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1