De president wordt dan met zyn gevolg, bestaande uit 20 personen, door het afdeelingsbestuur, allen gezeten in rijtuigen, naar het Hotel dos Indes geleid. De rereenigingen van kunst, letteren, ambacht, enz., die den intocht zullen opluisteren, worden gesplitst in twee afdeelingen. De eerste afdeeling wordt met de banieren opgesteld op het Stationsplein en zal, zich aansluitende achter den rijtuigstoet, den pre sident in optocht door de stad vergezellen. De tweede afdeeling zal geschaard worden voor het Hotel des Indes. Alle vereenigingeiï verzamelen zich voor de aankomst van den president op het Oran jeplein. Mevr. de baronesse van Harinxma thoe Slooten, eere-presidente van do afdeeling der N. Z. A. V., neemt de leiding op zich van de hulde der dames en meisjes in het Hótel des Indes. Er heeft zich ook een eerewacht van Haagsche jongelui gevormd, terwyl een eerestoet van Trans- vaalsche ballingen in wording is. Ter bevordering van een vrijen en ordelijken doortocht zal de politie worden bijgestaan door een piket huzaren voor en ter weerszijden van den stoet, indien die maatregel noodig mocht blijken. De hoofdcommissie tot het aanbieden van een nationaal geschenk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar huwelijk heeft zich gevormd en bestaat uit tal van bekende man nen, van verschillende richting en uit alle streken van ons land. De commissie deelt mede, dat Hare Majesteit, op een tot Haar gericht verzoek, geantwoord heeft »een geschenk van Haar volk met groote dankbaar heid te aanvaarden." Verder heeft de hoofdcommissie een circulaire vastgesteld, waarin zij de medewerking inroept van de provinciale en plaatselijke commission, die haar in 1896 en 1897 zoo krachtig hebben gesteund. Zij vertrouwt, »dat van alle zijden grootere en kleinere bijdragen zullen toevloeien, zoodat bet mogelijk worde aan Hare Majesteit de Koningin bij Hoogstderzelver Huwelijk een geschenk aan te bieden, geheel de Natie waardig." Men schrijft ons Voor velen schijnen de lessen der geschiedenis niet geschreven, ten minste goede lossen worden door hen in den wind geslagen. Van algemeene bekendheid toch is het, dat in 1865 Zuid-Beveland veel van do pokken heeft geleden. Nog vindt men hier en daar slachtoffers van die vreeselyke ziekte, o. a. blinden, wier oogen uitgezworen zijn enz. Na dien tyd werd de verplichte vaccine inge voerd en sedert bleef deze streek verschoond van pokkon. En wat hoort men nu In sommige gemeenten houdt men vergaderingen, om het volk tegen die heilzame inenting op te zetten. Is 't niet of de leiders dier beweging 't hoofd verloren hebben Met gunstig gevolg wordt ingeënt tegen hondsdolheid, ingespoten tegen dipbteritii en wat niet al Kont men ook de geschiedenis van de pokken-epidemie te Oud Beijerland niet 't Is te hopen, dat die anti-vaccine-beweging op Zuid Beveland met zyn ondervinding van de vreeselijke gevolgen der pokziekte, weinig of geen succes zal hebben. De Staatscourant van Vrijdag 30 November bevat eenige koninklijke besluiten tot uitvoering der Leerplichtwet. Een daarvan bepaalt, dat deze wet op 1 Januari 1901 in werking treedt. Andere Koninklijke besluiten strekken tot vast stelling van voorschriften ter uitvoering ven art 21 3 der wettot vaststelling van regelen voor den werkkring der commissiën tot wering van school verzuim en voor de vervanging dier commissiën door burgemeester en wethouderstot vaststelling van voorschriften ter uitvoering van art. 25 der wettot vaststelling van regelen, waarnaar de ge meenteraad bevoegd is aan schoolgaande kinderen, ter bevordering van het schoolbezoek, voeding en kleeding te verstrekken of met dat doel subsidie te vsrleenen tot uitvoering van artt. 4 en 9 der leerplichtwet (waarbij verschillende modellen worden vastgesteld). Eindelijk is opgenomen een beschikking vaa den minister van binnenlandsche zaken, waarbij het model wordt vastgesteld van de verklaring, be doeld in art. 10 der wet. naar mijne bosschen in Wisconsin, om nooit meer aan die gekke geschiedenis te denken." »Dat is braaf van u, mynheer Steininger." »En toch, juffrouw, er nooit meer aan te denken, dat kan ik u niet vast beloven. Ik geloof dat ik er mijn leven lang aan denken zal, dat ik een lief, klein aardig vrouwtje heb en toch niet heb, en dat ik van rechtswege niet zoo moederziel alleen in het Westen behoef te zitten, als ja, als wij beiden niet met een bijdoel getrouwd waren. Maar daar zijn wij in New-York en nu zult ge wel zeg gen Vaarwel, mijnheer Steininger". De stoomboot, die beiden had overgebracht, landde bij helder zonnelicht in de haven aaneen kleine schok van de boot tegen den kant der haven deed den passagiers een oogenblik hun evenwicht ver liezen. Ook Agnes tuimelde en viel tegen de borst van Pilip Steininger aan. Zjj gevoelde zich door twee sterke armen omvat en een zachte mond drukte voor een kort oogenblik den hare. Vaarwel, God be hoede ufluisterde een bevende stem haar in het oor. Toen stond zy alleen. Zij was de laatste, die de boot verliet. De torens en huizen van New-York lagen voor haar, zij hoorde het ratelen en rollen der spoortreinen zjj zag als in een droom menschen, paarden, wagens en trams als slangen voorbij zich heenvliegen en toen zij zich weer naar de zee wendde en bonderden en nog eens honderden schepen zag, staarde zij in een nieuwe wereld heette tranen verduisterden hare blikken en bevochtigden hare gloeiende wangen. Reuter seint uit Brussel De Etoile beige verneemt uit Parijs dat, naar het geen men beweert, eerst gisterochtend besloten is tot Kruger's reis naar Berlyn, toen de president van Delcassé een brief van ongeveer den volgenden inhoud ontving *>De Fransche regeering is geneigd Engeland een voorstel tot arbitrage voor te leggen, mits de Duitsche Keizer zich by dit ver zoek aansluit." Gemeenteraad van Goes, zitting van Donderdag 29 November 1900, des avonds te 8 uren. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de hh. Ramondt, Quist, v. d. Leeuw en van der Peijl, allen met kennisgeving. De Voorzitter deelt mede, dat de gascommissie, op voorstel van B. en W. de begrooting der fabriek voor 1901 eerst zal indienen in Januari of zoo noodig later, zoodra de uitkomsten van 1900 ge heel bekend zijn en er eenige meerdere zekerheid zal bestaan omtrent den kolenprys, voor het aanst. jaar te ramen, zulks om alsdan ook met meer juist heid den gaspryi voor 1901 te kunnen bepalen, en wellicht onnoodige schommelingen daarvan te voorkomen. Dientengevolge blijft de gasprys voor- loopig bepaald op 7 i/i ct. per M3. De Raad vereenigt zich hiermede. Ingekomen zijn Van Ged. Staten van Zeelanda. Goedkeuring van de regeling der jaarwedde van de tijdelyke onderwyzers aan school D. b. Goedkeuring van af- en overschrijving op de begrooting voor 1900. Van den heer G. van den Berge, dankbetuiging voor de belangstelling bij het overlijden van zyn vader. Van den heer L. F. Wenninger, dat bij zijne benoeming tot loeraar by het M. O. onder dank betuiging aanneemt. Naar aanleiding van oen adres van den heer L. van Rossen van 1 Januari 1899 tot 1 Januari 1901 benoemd tot leeraar in bet Hoogduitsch by het M. O. alhier, houdende verzoek om die beioeming te verlengen, volgons een nader schrijven tot 31 Aug. 1901 stellen B. en W. voor, op grond van de adviezen van den heer Inspecteur en de Commissie van toe zicht, den heer L. van Rossen met het onderwys in het Hoogduisch by het M. O. alhier te belasten tot 81 Aug. 1901 of wel, zoo de overname der H. B. school door het Ryk vroeger mocht plaats hebben, tot den datum dier overname en dit besluit aan de goedkeuring van Z. E. den Min. van Binnen landsche zaken te onderwerpen. De Raad keurt dit goed. Gedep. Staten van Zeeland hebben medegedeeld, dat zij het raadsbesluit tot wijziging van de be grooting voor 1900 dd. 8 Nov. jl. niet kunnen goedkeuren, voordat de regeling der geldleening van f6000 voor het baggeren in de Vesten aan hunne goedkeuring is onderworpen. Zooals bekend is werd tot het aangaan dier leening besloten in de raadsvergadering van 21 Juni jl. B. en W. stellen daarom, met gunstig advies der fin, comm., voor, te besluiten te zijner tijd aan te gaan eene geldleening van f 6000 tegen eene jaar- lijksche rente van hoogstens 4 pet. en met jaarlijk- scbe aflossing van f500 en voor do betaling dezer rente en aflossing te verbinden do gewone inkomsten der gemeente. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een verzoek van W. Nieuwenbuijze om wijziging van aanslag op het kohier van schoolgeld op d» H. B. S., aangezien hij sedert 2 Aug. 1900 in woner der gemeente is, zoomede van M. J. Paap, wiens zoon als toehoorder de lessen bijwoonde in de 5e klasse der H. B. S., en thans toegeLten is voor &Ue vakken wordt toegestaan. Door het Burgerlyk Armbestuur is aangekocht eene 2 1/2 pet. Inschrijving van f1300, gekost heb bende f 1015,62 Va, omdat gebleken was dat het kasgeld kon worden ingekrompen, zonder de admi nistratie te bemoeielyken. Dientengevolge verzoeken zy den Raad de be grooting in dien zin te mogen wijzigen. Op voorstel van B. en W. en advies der fin. comm. wordt alzoo besloten. Voorts worden nog enkele afschrijvingen van aanslagen in de plaatselijke belastingen op voorstel Filip Steininger had gelijk toen hij er waren sedert dien zes jaren verloopen tot het jonge meisje, dat op zulk een eigenaardige wijze hem in den weg was getreden, zeide, dat hij menigen zweet droppel zou moeten lateD eer hij een akker oerwoud in een vruchtbaar veld had omgewerkt. Zes jaren van zwaren arbeid, van onophoudelij- ken strijd mot de natuurlijke moeilijkheden van hot terrein en met het gemis van doelmatige werktui gen lagen achter hem. Toen hy te Wisconsin was aangekomen, had hij in de nabijheid van Ashland een stuk land voor geringen prijs aangekocht. Land Een stuk oerwoud was een betere benaming voor zijne bezitting geweest. Het was wel geen woud, zooals hij het uit reisbeschrijvingen in zijn jeugd had leeren kennen, het was meer een bosch, gelegen op een hoogvlakte met verscheidene houtsoorten, waaronder menige oude bekende uit zyn geboorte land, als ahorn, esseben, eiken, lieden, berken en kerseboomen. Het hoofdbezwaar lag in het rooien der boomen. Elke boom moest geveld worden en Steininger bezat slechts zjjn eigen arbeidskracht. Doch met moed en volharding ging hij aan den zwaren arbeid, bouwde een klein huisje, werkte met byl en zaag zoo vlijtig, dat hij reeds na drie maanden twee akkers ontgonnen bad. Daarmede was zijn zaailand zoo goed als gereed, want deze nieuwe bodem behoefde geen mestmen had alleen te zaaien, er in te eggen en de arbeid was gedaan. Ja, bet was een gezegende bodem en Steininger had vol vertrouwen de toekomst ingegaan, als hij er niet zoo eenzaam was geweest. Bij zulk een pioniersarbeid, van B. en W. en gunstig advies der fin. comm. toegestaan. De reclame tegen zijnen aanslag in den H. O. van Adr Kuzee te Goes om hem van de 2e in de le kl. te plaatsen wordt gewezen van de hand. Gemengde Berichten. Door de politie te Middelburg is de hand gelegd op twee knapen van 14 en 15 jaar, die zich, zooals zij, ondervraagd zynde, bekenden, schuldig hadden gemaakt aan verschillende winkel diefstallen. Zoo hadden zy Dinsdagavond bij een winkelier uit de geldlade een rijksdaalder gekaapt, den vorigen avond by een anderen winkelier voor een waarde van vijf gulden aan St.-Nicolaas ontvreemd en uit een slagerswinkel een stuk rookvleesch gestolen. Geen der bestolenen kende de daders maar op een enkele aanwijzing, omtrent de kleeding van een hunner, werden zij toch opgespoord. Zy zijn ter beschikking der justitie gesteld. (Af. Ct.) Een droevig ongeval heeft velen te Edam in rouw gebracht. De gebroeders J., T. en C. Medik lagen te Amsterdam met hun vrachtscheepje. Zij schijnen Dinsdagavond de luiken van het vooronder gesloten en een pot met briquetten te hebben laten gloeien. Woensdagmorgen bleef het vaartuig ge sloten. Bij onderzoek bleek dat T. Medik (de jongste der broeders) dood was J. Medik is stervende naar het gasthuis vervoerd, waar hy in den loop van den dag overleed, en alleen C. Medik is er vry goed afgekomen. J. en T. Medik waren allerijverigste menschen, die hun oude verlamde en dooü-zieke arme moeder onderhielden. J. Medik laat ook twee kinderen na; zyn broeder was nog ongehuwd. Een pasgetrouwd paartje, dat Dinsdagavond te 'g-Gravenbage in den trein itapte om een huwe lijksreis te doen, werd onaangenaam verragt door de mededeeling, dat de waggon in brand stond. Dit rjjtuig wai op d# route AmsterdamDen Haag zóo heet geloopefi, dat de vlammen aan alle zyden uitiloegen. De onthutste reizigers stapten spoedig uit en nadat het rijtuig verwyderd was, werd de tocht mtt eenige vertraging voortgezet. Te Rozendaal (N.-B.) vierde Woensdag J. Bruininks drie gouden jubilés, nl. zijn 50jarige echtvoreeniging, 50 jaren werkzaam by een zelfden patroon en 50jarig lidmaatschap van het schutters gilde >l'Amitié Unie". De besturen van verschillende sportvereni gingen hebben een conferentie gehouden, om H. M. de Koningin uit naam van de Nederlandscbe sport beoefenaren een huldeblijk aan te bieden, H. M.'s particuliere secretaris woonde die samenkomst bij. Gedurende de lange winteravonden moot men er aan denken, dat zangvogols al even slecht tegen het gas kunnen als bloemen. Men plaatse de kooien nimmer in de onmiddellijke nabyheid van de gaslamp, en vooral geldt dit voor vogelkooien, die hoog hangen. Het is zeer nadeelig voor kleine vogels een geheelen nacht in een atmosfeer door te brengen, die door het gas bedorven is. Te Vlissingen is Woensdagnacht op laaghartige wijze een groot nieuw gebouwd buis, dat neg on bewoond is, inwendig geheel vernield. Van alle kamers, zoo boven als beneden, werd het behangsel afgescheurd, schoorsteenmantels werden afgerukt enz. Daar aan wraak wordt gedeebt looft de politie 100 gulden uit voor diegene, welke eenige aanwy zing kan doen, zoo dat dit tot de arrestatie van den dader kan leiden. Om slecht schouwburgbezoek is Utrecht bij de direkties berucht. Erger dan Maandagavond kon het echter niet. Optreden van mej. Marcelle Josset met Fransche voordrachten. Er verschenen slechts drie betalende bezoekers en twee verslaggevers. Die werden ook maar weggestuurd en de lichten uitgedraaid. Ontsmetting. In de Hygiënische Bladen wordt geklaagd over de onvoldoende wijze, waarop meestal bij besmettelijke ziekten gedesinfekteerd wordt. »In de meeste gemeenten wordt de ontsmetting overgelaten aan personen, die omtrent het wezen en de uitvoering der desinfektie niet de geringste kennis bezitten. Men kan er zeker van zyn, 4dat verre van het bewoonde deel der wereld, behoorde een vrouw, oen levensgezellin, dieaan de zijde van den man moedig en volhardend het moeitevolle begin mede doorworstelt en zoo den grondslag voor latere wel vaart helpt leggen. Dat zag Steininger spoedig in en met een zekere afgunst, die hem overigens vreemd was, begon hij op zyn buren neer te zien. Vooral eene Duitsche familie, die een paar mijlen van hem afwoonde, scheen hem benijdenswaardig. Die men schen heetten Sanders en hadden in tien jaar kost bare landeryen en een niet onbelangrijk vermogen verkregen. Man, vrouw, twee zonen en een aardige 20jarige dochter sloegen de handen aan het werk en met zulk een vereeniging van krachten werd sneller gevorderd dan met de beide banden van den eenzamen jongen man. Filip was spoedig met ben in kennis gekomen, had gevolg gegeven aan de uitnoodiging hen te bezoeken en was verbaasd over de schoone hoeve, die Sanders bewoonde en over de luxe-meubelen, die de familie stuk voor stuk had aangeschaft. En daaraan hadden de vrou wen een goed deel bijgedragen. Nu bad Steininger het gemis van een vrouw gemakkelijk kunnen te boven komen, want nadat by zich enkele jaren in die streek bevond en de dochter van Sanders haar twintigste jaar had bereikt, zouden haar ouders met genoegen toegestemd heb ben wanneer hij Emile naar zyn boerderij had willen voeren en de schoonzoon van Sanders had willen worden. Het meisje zou zeker een goede vrouw en een passende levensgezellin voor Filip zyn geworden zij was vlijtig, spaarzaam en keDde meubelen en beddegoed wel door de gebj nil .1. &- infektiemiddelen worden bedorven, maar niet ont smet. Uit mijn praktyk herinner ik mij 0. a. een geval, waar de bewoonster van een buisje zich beklaagde, dat de beide veldwachters, met de ont smetting van hare woning belast, de beider witte muren van de bedstede met ruwe carbol geheel zwart hadden gemaakt. Zij hadden de chloorkalk in het [privaat geworpen, en met de ruwe carbol de muren gekalkt. Geen wonder dat bet groote publiek bang is voor een dergelyke ontsmetting." Volgens berichten van ooggetuigen kan hierbij gevoegd worden dat ergens 't rjjtuig, waarmee diph- tberitispatiënten zyn vervoerd, werd ontsmet door de ruiten een sublimaatsopje te geven, terwijl in een andere gemeente de veldwachter in een besmette woning zyn desinfektiema&tregelen beperkte tot het zetten van een gesloten flesch carbol op de kast met de opmerking, dat bet er te netjes was om den boel vuil te maken. De Hygiënische Bladen wijzen op het goede voorbeeld, dat in dezen B. en W. van Zwolle hebben gegeven. Zij willen een gemeentelijken ontsmet- tingsdienst organiseeren en de desinfectie opdragen aan geoefende personen, niet aan veldwachters- amateur-ontsmetters. Om het bloed te stilten bij kleine, en ook wel bij ernstiger verwondingen, kan men een propje zuivere watten, in zuiver heet water gedoopt, op de wond leggen. Het resultaat is verrassend. Watten alleen of watten met koud water, helpen niet. Natuurlijk geldt de toepassing van het middel alleen maar in gevallen, waarin niet dadelijk een dokter by de hand is. Uit Anicbe wordt gemeld Er heeft een dyna- miet-ontploffing plaats gehad in de schacht Férélon. Tot op het oogenblik zyn er twaalf lijken gevonden. Keizer Wilhelm beeft door zyn gezant te Lissabon de Duitsche reddingsmedaille doen over handigen aan de Koningin van Portugal, die, zoo- als men zich herinnert, eenigen tyd geleden een visscher te Cascaes al zwemmende uit de zee redde. Bedden zijn nog een nieuwigheid in Rusland en menig welgesteld huis is er nog niet van voor zien. De boeren slapen boven op hunne ovens. Menschen van den burgerstand en bedienden rol len zich in schapenvellen en gaan bij de kachel liggen. Soldaten slapen op houten banken, zonder eenig beddegoed. En eerst in de laatste jaren is het gebruik van bedden aan de inwonende stu denten der hoogescholen toegestaan. Vermorzeld. In het dorpje Vaujanay naby Grenoble is een klein meisje van 8 jaar, klein dochtertje van den molenaar, toen zij in den koren molen van baar grootvader aan het spelen was, door het raderwerk gegrepen en na eenige malen rondgeslingerd te zijn, letterlijk vermorseld. Haar moeder, die te hulp wilde komen, bleef oveneens aan de machinerie met haar kleederen hu ken, en onderging hetzelfde lot van haar dochtertje. Toen men den molen tot stilstand bracht, waren beide ongelukkigen reeds misvormde lijken. In den Duitscben Rijksdag hebben eenige leden een interpellatie aangekondigd over de door den rijkskanselier genomen of alsnog te nemen maatregelen, inzake de enorme stijging der steen- kolenpryzen, waardoor breede kringen der bevolking getroffen worden. Uit een voorloopig onderzoek naar de oor zaak van het spoorwegongeluk bij Dax, moet ge bleken zyn, dat waarschijnlijk de goederenwagen, die lichter was dan de rytuigen, welke daarachter kwamen, en veel lichter dan de locomotief er voor, het eerst uit de rails is gesprongen, terwijl daar voor geen andere reden kan worden gevonden, dan de lichte bouw van dien wagen zelf. De toestand van den weg was goed en aan de locomotief kan het, naar alle waarschijnlijkheid, ook niet hebben gelegen. De Daily Express verneemt uit Lausanne De aankomst van president Kruger in Europa heeft een nieuwe epidemie van anglofobie in Zwit serland in 't leven geroepen. Verscheidene Engel- schen en Amerikanen zijn op grove wijze door de inwoners beleedigd. SW Verdere tijdingen in het Bijblad na de advertentiën. het boerenwerk van kindsbeen af, ook moest hij bekennen, dat zij een vroolijk en lief meisje was en toch Steininger kon geen genegenheid voor haar opvatten, hij had het ook niet gekund al was zij nog schooner en} rijker geweest hij dacht dag en oacht aan eene andere, hy beminde een andere en dat was zijn kleine vrouw, die hij slechts een half uur zoo genoemd had, slechts een half uur had bezeten om haar dan voor altijd te ver liezen. Had de jonge boer niet zulk een sterk en ge zond lichaamsgestel bezeten, dan zou het aanhou dende nadenken over dit zeldzaam huwelyk, de voortdurende herinnering aan zijn geliefde, in wie bij toch nooit een levensgezellin zou bezitten, voor zijn geestestoestand gevaarlijk kunnen geworden zijn, doch Steininger Liet zyn gevoel niet de over hand verkrijgen en verloor nooit het practische uit het oog. Zoo ging hij langzaam in welvaart vooruit en al kon by zijn bezit niet met dat van Sanders ver gelijken, hy bezat toch reeds een aardig aantal akkers bouwgrond hij had vee, paard en wagen en alle voor den landbouw noodige werktuigen. Hy deed zijn werk ook niet meer alleen, maar met behulp van twee knechts. Ook had hij reeds een huis gebouwd, waarin, zooals zijn buren zeiden, niets ontbrak dan een vrouw. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2