1900. Ir. 140. Dinsdag 27 November. 87sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Inzending van advertentie» vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cont per regel. OPENBARE VERGADERING van den UAAD dei* (üemeente GOKS» op DONDERDAG 29 NOVEMBER 1900, des avonds te 8 uren. Goes, 24 November 1900. i De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van behandeling Resumtie der notulen van de vorige vergade- ring. I 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek L. Van Rossen om te worden herbe noemd tot leeraar bij het Middelb. Onderwijs. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent de galdleening, aan te gaan voor bet baggeren in de Vesten. 4. Wijziging Kohier van schoolgeld op de H. B. Bcbool. 5. Wijziging begrooting Burgerlijk Armbestuur voor 1900. 6. Reclame tegen aanslag in den Hoofdelijken Omslag. 7. Afschrij vingen van aanslagen in de plaatselijke belastingen. De termijn voor afkoop van den dienst bij de BRANDWEER voor 1901 is op Zaterdag 1 December aanstaande geëindigd en moet alsdan de quitantie van den gemeente-ontvanger voor de betaalde afkoopsom ter Secretarie bezorgd zijn, omdat daarna dadelijk wordt overgegaan tot het opmaken van bet register der dienstplichtigen. Goes, den 26 November 1900. Burgemeestor en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Wekelijksch algemeen overzicht. Het was te vermoeden, dat in de Kamers der groote mogendheden van Europa de Chineesche quaestio aan de orde zou komen en overal tot meer of minder heftige debatten zou aanleiding geven. In den Duitschen Rpksdag hiold de nieuwe Rijkskanselier Von Bulow een breed opgezette rede voering, waarin hij verklaarde, dat bet optreden van Duitschland niet voortkwam uit lust tot in menging of uit willekeur, maar hot gevolg was van een niet te ontgane noodzakelijkheid. Het land bevond zich in staat van wettigen tegenweer na den moord op zijn gezant. Het was Diet het in bezit nemen van Kian-tsjau, zooals de sociaal-democraten be weerden, waardoor de uitbarsting ontstond de beer Von Bulow achtte bet een strijd tegen de beschaving en tegen alle vreemdelingen in China. Duitschland wil dan ook daar geen staatkunde van verovering volgen, maar zijn rechten, zijn belangen en zijn eer verdedigen, zooals een groot volk betaamt. Het verlangt niet naar verdeeling van China en geen politiek van annexatie te volgen. Het hoofddoel bet ontzet der in Peking opgesloten vreemdelin gen is bereikt, doch de gestelde vredesvoor waarden moeten nog worden verkregen en het kan mogelijk zijn, dat men China nog zal moeten laten gevoelen, dat Duitschland op militair gebied de meerdere is. Ten slotte verzocht de Rijkskanselier den Rijksdag om goedkeuring der maatregelen, door de regeering genomen, en van de uitgaven, die daarvoor zijn gedaan. Het waren vooral de sociaal-democratische aan voerders, die de regeering heftig aanvielen over hare eigenmachtige handelwijze in het optreden tegen China en opkwamen tegen redevoeringen, die door den Keizer hier en daar zijn gehouden. Met groot succes wist Von Bulow echter alle aan vallers te woord te staan en hen in hunne eigen strikken te vangen. Voor de redevoeringen van den Keizer nam hij de volle verantwoordelijkheid op zich. Tevens verklaarde hp, dat hij zelf sterk had aangedrongen op de bijeenroeping van den Rijksdag, doch zich daarvan had laten afhouden door een artikel in de Freisinnige Zeitung. Hij ver zekerde, dat hp zich door zulke artikelen niet meer zou laten leiden, en voortaan den Rijksdag zal bijeenroepen als hij dit noodig oordeelt. Ook in de Fransche Kamer kwam hetzelfde punt aan de orde. Aan de regeering werd te ken nen gegeven, dat men, even als in Duitschland werd beweerd, de goedkeuring der Kamer had moeten vragen eer men tegen China optrad, of heter nog, dat de regeering zich had moeten ver eenigen met het vredelievend voorstel van Rusland en Peking had moeten ontruimen. De regeering werd ook gevraagd hoe lang die oorlog nog duren zal en hoeveel ze zal kosten, onder opmerking, dat, als alle regeeringen zooveel vragen als de Duitsche, er wel 1200 millioen francs zal noodig zpn. Zullen die worden betaald uit de Chineesche invoerrechten, dan komen ze feitelijk toch uit de kas der Euro peanen en moet China ze voldoen met afstand van grondgebied dan wordt het een wereldoorlog. Daarom werd in overweging gegeven, dat Frankrijk alleen het hoofd der schuldigen zal eischen. De minister van buitenlandsche zaken, Delcassé, verdedigde zijn handelingen door in herinnering te brengen, dat men hem den 7 Juli had vrjjgelaten in de keuze der middelen, die hij tegen China zou aanwenden het kwam hem noodig voor zich aan te sluiten bp de militaire «d politieke handelingen der andere mogendheden en hp sprak als zijne meening uit, dat de handel met China niet kan worden uitgebreid, wanneer daarmede niet gepaard gaat, de voortdurende zelfstandigheid van het Chi neesche Rijk. De regeering wen sekt een eind te maken aan alle verdere opofferingen, maar niet voor dat voldoening is verkregen. Zij vroeg daarom het vertrouwen der Kamer. Nog eene andere teere quaestie werd behandeld. De zoon van den minister van Koloniën en eenige Kamerleden werden beschuldigd handel te drijven in eerekruisen, die door dezen minister zijn uitge reikt. De minister verdedigde zich door te zeggen, dat alles in het openbaar was geschied, kwam met kracht tegen de beschuldiging op en wachtte met vertrouwen het oordeel der Kamer af. Hierover ontstonden natuurlijk eenigszins heftige discussies, die eindigden met een voorstel om over te gaan tot de orde van den dag. Dit voorstel wtrd door den minister-president afgewezen en door de Kamer ver worpen, waarna een motie van vertrouwen in de regeering werd aangenomen met 379 tegen 31 stemmen. Het moet erkend worden, dat de Kamer met bewonderenswaardigen spoed daarna aan den par lementairen arbeid i« getogen, die niet werd onder broken door scherpe aanvallen tegen de regeering of door interpellaties. De begrootingen voor buiten en binnenlandsche zaken, voor handel en voor open bare werken zijn in twee dagen afgehamerd. Het ging zoo vlug, dat de leden der Kamer zelf er over verbaasd stonden en geen gelegenheid vonden veel woorden in het midden te brengen. De Senaat heeft de amnestie-wet behandeld, waar door alle Dreyfus-zaken in het vergeetboek komen. De regeering wilde onder de amnestie ook opnemen de delicten van ongeoorloofde vereenigingen, doch de commissie uit den Senaat wilde dat niet. De wet is in haar geheel aangenomen met behoud van den tekst der commissie. Uit China zelf komen weer minder gunstige berichten. Graaf Waldersee meldt uit Peking Het detachement-Müchlenfel8 verdreef den 20sten sterke Bokserafdoelingon na een kort gevecht uit Anniatsjwang. De Boksers verloren vpftig dooden en acht stukken geschut. In de Duitsche wijk zijn de wachtposten verdubbeld en hebben do troepen bevel ontvangen om zich gereed te houden om elk oogenblik te kunnen oprukken. Volgens een telegram uit Sanghay is daar een geheim decreet van de Keizerin doorgezonden, waarin den onderkoningen en gouverneurs wordt last gegeven ora zich tegen de bondgenooton te verzetten. Over do vredesonderhandelingen kunnen de mo gendheden het maar niet eens worden. Te Wash ington is een zitting van den Kabinetsraad ge houden, waarin de eischen der gezanten werden besproken. De regeering der Vereenigde Staten schijnt niet voornemens te zpn zich aan te sluiten bij de ander© regeeringen, indien deze eischen stellen, die door China niet kunnen worden ingewilligd. Het bericht, dat de gezanten de toe te kennen schadeloosstelling zouden hebben bepaald, acht men te Washington onjuist. Amerika heeft zich geheel aangesloten bp Ruslands voorstel om de schadeloos stelling te doen bepalen door hot Hof van arbitrage te 's-Gravenhage. Allo mogendheden hebben direct of indirect te kennen gegeven, dat zij de verdeeling van China niet verlangen, doch de loop der onderhandelingen toont aan dat deze verklaring niet bp alle gemeend ie. In de bijeenkomst der gezanten te Peking kwam onverwachts een geschilpunt aan het licht, dat de onderhandelingen tpdolijk tot stilstand bracht. De gezanten seinden over de zaak naar hun kabinetten en gingen uitten, zonder den dag van de volgende bijeenkomst vastgesteld te hebben. Men vreest dat het eenigen tijd zal duren voordat de moeilijheid opgelost is. GOES, 26 November 1900. President Krugor zond bij zijn aan komst te Marseille aan Hare Majesteit do Koningin het volgende telegram H. M. de Koningin der Nederlanden. 's-Gravenhage. Door Gods bescherming onder de goede zorgen van den commandant, de officieren en manschappen Uwer Majesteits kruiser Gelderland behouden en in welstand te Marseille aangekomen, gevoel ik mij gedrongen bij hot verlaten van dien oorlogsbodem, in afwachting dat ik het voorrecht moge hebben zulks persoonlijk te doen, Uwe Majesteit mijn op rechten dank te betuigen voor het bewijs van Hare welwillende gevoelens, mp gegeven door het ter beschikking stellen van den kruiser Gelderland. Kruger. H. M. de Koningin heeft daarop Vrijdag het volgende telegram aan Kruger gestuurd Den Haag, 23 November. Aan den heer Paul Kruger, president van de Zuid-Afrikaansche Republiek. Het is mij aangenaam geweest, aan Uwe Excel lentie den Kruiser Gelderland aan te bieden, on ik ben gelukkig te vernemen, dat gp Uwe reis in goede gezondheid hebt volbracht. WILHELMINA. Men schrpft uit Den Haag aan de Arnh. Ct. Hier ter ter stede zijn er die beweren, dat onze Regeering (inzake het huwelijk van H. M. de Ko ningin) moeiljjkheden ondervindt van de zijde des Duitschen Keizers, die Hertog Hen drik niet uit het Duitsche onderdanen-verband zou willen ontslaan. Het historisch bekende *beschrankte Unterthanenver stand" maakt 't voor een nederigon burger als de schrijver dezer brieven moeilijk, om zich aan een zoo verheven onderwerp te wagen. Wij willen hopen dat de loopende geruchten onjuist zijn en dat onze keizerlijke buurman geen nevels laat oprpzen tusschen zpn land en bet onze, wij hebben voor ons deel waarlijk mist genoog als wp naar de zpde van Groot-Brittanië 't oog slaan. Naar nuchtere opvatting kan de Gemaal eener re- geerende Koningin toch onmogelijk de onderdaan wezen van eenigen anderen Souverein, wien ook. Bovendien mag men vragen of een lid van het immers ook souvereine Huis van Mecklenburg, mits hp ophoudt Duitsch officier te zpn, .wel een onderdaan van den Duitschen Keizer is, al is deze »Oberster Kriegsherr" der Duitsche armée. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen laat een work verrichten, dat eenigen barer ambtenaren zeker niet onwelkom zal zpn. Sedert ODgeveer anderhalf jaar is hot stelsel van hulp wachters aan de overwegen ingevoerd om daardoor den langen dagelpkschen dienst der wachters tot een behoorlijken arbeidsdag terug te brengen. Deze hulpwachters waren echter tot hier toe genoodzaakt hun dienst in de open lucht te verrichten, indien de wachterswoningen, ora welke reden dan ook, voor hen niet toegankelijk waren. Thans worden aan alle wachthuizen hulpkeetjes gebouwd, die de hulpwaehters tegen het onstuiinigste weer beschutten en voorzien zpn van twee raampjes, die aan weerszijden zicht geven op de lijn voorts van een stookplaats en van de noodigste meubelen. Hierdoor vervalt natuurlpk ook elke noodzakelijk heid om eventueel de wachterswoningen voor de hulp wachters open te houden, zoodat nu do rust der wachters zeiven beter verzekerd is. In het belang harer ambtenaren heeft de Maat schappij niet opgezien tegen de hoogo kosten, die van haar worden geëischt voor de oprichting van een groot aantal dergelijke keetjes over al hare lijnen. Voor de lichting van 1901 is benoemd tot militair lid van den militieraad van Zee land de luit.-kolonel Van den Oudendijk Pietorse, prov. adjudant in Zeoland en tot plaatsvervangend lid de kapt. Bernelot Moens, van het 8e rog. infan terie, beiden te Middelburg. In verband met hot, ook door ons aan do N. Rott. Ct. ontleend bericht, dat de zoogenaamde goudfabriek te Sas van Gent zou wor den gesloten, meldt de directie dor fabriek thans, dat het werk gestaakt was om het binnengedeelto der ovens, bestaande uit vuurvaste steen, die ge sprongen waren, te herstellen. Overigens kan gezegd worden, dat de uitkomst der bewerking ver van nadeelig is en zelfs de verwachtingen heeft over troffen. Het arsenicum is bp chemisch onderzoek gebleken j van hot zuiverste te zijn dat tot heden is voort- gebracht. Al het in de ertsen zich bevindend goud I kan daaruit afgescheiden wordon, terwijl al hot i arsenicum er reeds uit verwijderd is. Reuter seint uit Brussel Volgens de Soir zou Kruger onmiddellijk na zijn aankomst in Nederland een verzoek om scheids rechterlijke bemiddeling doen. Indien hij stuit op een weigering, zal hij alle staatsstuk ken, die hp bezit, openbaar maken, om het licht te doen schijnen over de adessous" van den Zuid- Afrikaanscben oorlog. Krugor toch meent, dat wan neer Europa de geheele waarheid zal kennen, er in de openbare meening een dusdanige beweging zal ontstaan, dat Engeland zich wel minder hard zal moeten tooneu. Werd hij ook in deze laatste verwachting teleurgesteld, dan zou Kruger naar Transvaal terugkeeren, om te midden van zpn dappere medeburgers te sterven. Blijkens Vrijdag ontvangen officieel bericht heeft het pantserschip Gelderland Donderdagavond om 51/2 uur de reede van Marseille verlaten en is het den volgenden dag te Algiers aangekomen. De gansche wereld volgt thans met spanning den tocht van den grijzen banneling uit Zuid-Afrik a. Niemand ziet op 't oogenblik recht duidelijk waar het heengaat, maar na de ontvangst in Frankrijk is er toch een van die »imponderabiliën" in de quaestie gekomen, waar mede men ten allen tijde zooveel rekening heeft moeten houden in de politiek. Men heeft zoo den indruk moeten krijgen, dunkt ons, dat er uit de reis van dezen schranderen ouden diplomaat, dien Bis marck als zpn meerdere erkende, meer kan voort vloeien dan men eerst wel dacht. Kruger zelf heeft dit is reeds de eerste ver rassingonmiddellijk te kennej gegeven wat het doel van zpn komst is. Hij komt aandringen op ar bitrage. Misschien komt hij nog meer doen, maar dit in allen goval heeft hp aanstonds uitgesproken. Nu zal het er hem echter niet om te doen zijn, de Europeesche kabinetten voor dit denkbeeld in beginsel te winnen. Dat zou vrijwel zijn een open deur openstooten. Maar hij moet wezenlijken steun trachten te vinden. En dien steun, al is het ook maar moreel, kun nen de Europeesche regeeringen niet geven dan wanneer zp er de verstandhouding met Engeland aan wagen. Geen enkele mogendheid zal bereid worden gevonden, alléén tegen Engeland op te treden. Maar misschien is alsnog, ouder den invloed van Kruger, een continentale pressie op Engeland moge lijk. Het is maar de vraag hoe ver die gaan zal en wat ze kan uitwerken. Of laatste mogelijkheid het kan gebeuren dat het impressionabele en nog altijd grootmoedige Fran sche volk de door minister Delcassé verloochende vrijheidsmissie weer opvat, de regeering onder den voet loopt en in een van die groote clans, die het reeds meer heeft getoond, toch alléén doet wat an deren niet durven. De steen dit blijkt reeds uit de houding van verschillende autoriteiten, ook van president Loubet is aan 't rollen. Wie weet of er niet meer van komt dan wp wel vermoeden. {Hand.) De Minister van Oorlog heeft maatregelen genomen om oen aantal behoorlijk in de gymna stiek onderlegde dienstplichtigen, die in Maart 1901 onder de wapenen moeten komen, met elkander bij één of meer compagniën in te deelen en dat de bedoeling biervan is, te onderzoeken in welken tijd deze jongelieden tot goede soldaten c. q. kaderleden te vormen zijn. Het ligt in de bedoeling, deze eischen in den vervolge ook te stellen aan de adspiranten voor het reservekader. Mevrouw Warzklewicz stelt f 10,000 voor de op te richten hypotheekbank voor Afrika beschikbaar. (N. R. C.) Naar do Soerab. Ct. verneemt, heeft resident Liefrinck, die steeds heeft aangedrongen op ver mindering van hot garnizoen op Lom bok, en die zelfs in een geheel opheffen van de militaire bezetting op dat eiland geen bezwaar hoe genaamd zag, op hot laatste oogenblik een eenigszins gewijzigd advies aan do Regeering gezonden. Hij verzoekt thans, dat de laatste compagnie, die met November vertrekken zou, nog tot Juni daar gelaten zal wordon. Do Figaro schrpft omtrent Kruger te Mar seille De president komt aan wal. Ik kan hem nu van dichterbij zien. Hij is zeer groot on zwaar met breede schouders. Maar de jaren, misschien ook de nederlaag, helaashebben zijn gestalte gebogen. Hij heeft een lange donkergrijze overjas aan, waar een zwarte broek onder uitkomt. Hij heeft een hoogen hoed, tot halverwege mot zwaar krip om geven, in do hand en tracht er zijn zieke oogen mee te beschermen. De hoed is niet fonkelnieuw, maar wie let daarop Alle oogen uit de menigte zijn op den grijsaard gericht en nemen hem op. Hij ziet er wel uit zooals do portretten hem bekend

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1