De correspondent van het Handelsbl. te Rome schrijft Pier Pander is sinds eenigen tijd bezig aan het gipsmodel voor een medaille, welke zal ver schijnen bij gelegenheid van het h u w e 1 ij k van H. M. de Koningin. Do eene zijde stelt een stijlvol huwelijksbootje voor met kromme mast, gozwollen zeil, kronkelendon wimpel en vroolijk wapperende banier. Achterin ziet mon de beeltenissen van Hertog Hendrik en Koningin Wilhelmina, dio het roer houdt. Beide staren recht voor zich uit, de toekomst in. Op de achterzijdede medaillon-portretten der vorstelijke personen. De uitvoering der medailles in brons en zilver naar het gipsmodel zal door de bekende firma Be geer te Utrecht geschieden. Toen Pander den munt stempel ontwierp achtte men het noodig de uit voering (d. i. de verkleining) aan Tasset in Parijs toe te vertrouwen. Thans zal men geheel Neder- landsch werk zien. Wij hopen van harte dat de Nederlandsche techniek eer moge behalen met dezen arbeid. (Hand.) In Friesland wordt het denkbeeld geopperd om te trachten het landgoed Oranjewoud bij Heerenveen, waaraan voor het Huis van Oranje- Nassau zooveol belangrijke herinneringen zyn ver bonden, aan te koopen, ten einde het te doen dienen voor het H. M. de Koningin aan te bieden nationaal geschenk. Reuter seint uit Brussel Volgens berichten uit Parijs zal president Kruger den 23en te Parijs aankomen en de tweede verdieping van het Hotel Scribe betrekken. Hij blyft acht dagen iH Parys en gaat dan recht streeks naar Nederland. Afgezanten uit alle landen komen te Marseille aan de commissie van ontvangst wordt letterljjk overstroomd. In hot Vaderland schrijft»Een uit velen" het volgende ingez. stuk t>Waarom ik ben tegen do opheffing van de Staatsloterij. Ik ben tegen de opheffing van do Staatsloterij 10. omdat ik aan de duizenden, die spelen, niet zou willen ontnemen het kansje, dat ze hebben op een buitenkansje 2o. omdat ik het spelen niet zou willen onttrek ken aan de leidende hand van den Staat 3o. omdat ik, bij opheffing, bang 2ou zijn voor erger. Tot toelichting van deze drie het volgende I. Duizenden spelen." Een feit. De Staatsloterij is populair. Gerogeld is er meer vraag dan aan bod. Uit alle standen neemt men deel. Ook uit wat heet »de mindere stand." Vooral aan dio lui blijve »hot kansjo op een buitenkansje" gegund. Ze mogon wel eens eon kansje hebben en een bui tenkansje ook. 11. Men spreekt van »spelen" in de Staatsloterij. Het zij zóó. Toch is dat spelen vry onschuldig. Men speelt zonder hartstocht Men spaart er zelfs voor. En dat spelen zit er in bij de menschen. En er uit krijgt ge het niet. Hoogorcn en lagoren doen het en zullen het blijven doen. Ik acht het dan ook goed dat de Staat, rekening daarmee houdende, het spelen leidt. Haast zei ik leidt in het rechte spoor. Hij logt de hand op dat spelen. Hij houdt hot binnen de perken. Kunt gy slachtoffers noemen van de Staatsloterij Ongelukken aan haar te wij ten Niet in drank- of snoepwinkeltjes komen te recht de dubbeltjes, die men uitgeeft voor een twintigje-klassikaal. De teleurstelling van een niet draagt mon zonder vloek of zucht. En dat een prijs of prysje wel eens in verkeerde handen valt, wat bewijst dat tegen de Staatsloterij Hetzelfde geldt van een erfenis en een aalmoes. III. De Staatsloterij »een kwaad." Aldus som migen. Wat mij betreft, ik zie kuns de stelling te verdedigen dat de Staatsloterij meer goed dan kwaad doet. Het verlies, door ©en niet geleden, is luttel. Een prijs of prijsje is menigmaal een uitkomst, legt menigmaal den grond tot welvaart. Doch aan genomen dat de Staatsloterij een kwaad is, wat zal men, die instelling opheffende, inhalen Ik zeg uerger. Het spelen ik herhaal het zit en blijft er in bij de monschen. Het zal een uitweg zoeken. En op uitwegen is het zeer dikwijls niet veilig." Mon seint uit Marseille aan do N. R. Ct. De afgevaardigde W e s e 1 s werd gisteren ge ïnterviewd door een groot aantal Engelscbe en Amerikaansche reporters. Hy zeide, dat de burgers zouden vechten tot de laatste patroon verschoten was, indien geen aanneembar» voorwaarden verkre gen werden. Men zou voorwaarden, indien ze aan geboden werden, zeker ernstig overwegen, doch tot heden wilde Engeland slechti on voorwaardelijke overgaaf. Zijne meening was, dat de toestand nu geheel anders zoude zijn, indien Lord Roberts de voorwaarden zyner eerste proclamatie had gehand haafd en de burgers, die onder die proclamatie terugkeerden, niet bad verbannen en geen hoeven bad verwoest en vrouwen en kinderen had verjaagd. Do regeering iu Transvaal is nog altijd intact. De vice-president neemt het presidentschap waar, en de Uitvoerende Raad is bij hem. Kruger komt hier om te doen wat hij kan in het belang der repu blieken. Er ging een gerucht, dat do Gelderland eerst Donderdag komtofficieel verwacht men ze heden. De particuliere secretaris Eloff is hier aangekomen. Hij verliet de Gelderland te Port Saïd, en zegt dat de president zich in goeden welstand bevond. Ook de h jer Sandberg, door de legatie naar Suez ge zonden, is hier gearriveerd. Oorlog Transvaal* Belangrjjke berichten zijn schaarsch. Volgens Laffan's correspondent te Pretoria heeft Botha een nieuwe Boeren-republiek gesticht te Roosenkal ten westen van Lydenburg. Botha be schikt, naar men zegt, over 150,000 pond sterling, en betaalt daarmede zyn burgers een daggeld van vijf shillings. De correspondent van de Daily Mail te Louren^o- Marques verneemt dat Abel Erasmus bij de Olifants rivier staat met een commando van 2000 man, 1000 ossenwagens en 12,000 stuks vee. In Swazieland wordt het woelig. Veel Boeren, die verhongerden, hebben by de Swazies hun geweren ingeruild tegen mieliesde Engelschen trachten nu die geweren weer van de Swazies af te nomen, maar dezen ver zetten zich daartegen. Consul Pott is gedwongen geworden, de wapenborden van de Z.-A. Republiek en van den O ran je-Vrij staat weg te nemen de Portugeezen waarschuwden Pott dat de Bóeren- vlaggen niet geheschon mochten worden, en toen Pott ze toch heesch, haalde een Portugeesch ambte naar ze neer. Een telegram van Roberts uit Johannesburg dd. 18 dezer deelt mede Een kleine Boeronstrydmacht daagde den lGden dezer op ten oosten van Thaba'nchu en viel eenige voorposten nabij deze plaats aan. Een officier en drie man sneuvelden, terwijl een gewond werd. Bovendien werd een mindere gevangen gemaakt, die echter daarna in vrijheid werd gesteld. Latei- op den dag werd Springbokspost aangevallen en het garnizoen gesommeerd zich over te geven. De bevelvoerende officier weigerde, waarop de Boeren na eenig artillerie-vuur aftrokken. Aan onze zijde waren geen verliezen. De vijand is de laatste dagen zeer woelig geweest in het zuidelijk deel van de Oranje-rivier-kolonie. Herhaaldelijk werden in de buurt van Edenburg de spoorweg- en telegraaflijnen vernield. In den nacht van 15 November werd een niet geslaagde poging gedaan om twee duikers te laten springen op de Kimberley-lijn in de buurt van Brussel. Een bericht uit Natal deelt mede dat de Boeren een wagen met dertien manschappen ten zuiden van Utrecht in een hinderlaag lokten. Zij maakten den wagen buit, doch lieten do soldaton vrij. Vier man waren licht gewond. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. By de herstemming voor een notabele te Kloetinge is heden gekozen dhr. H. Mieras met 44 van de 64 uitgebrachte stemmen. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft tot vice-president van het kerkbestuur benoemd den heer C. R. van Lelyveld, pred. te Goes, in plaats van ds. A. Scholte, die met 1 Januari uit het kerkbestuur treedt. Bedankt voor het beroep te Nes op Ameland door den heer G. A. van den Bergh van Eysiuga, cand. te Hulst. Gereformeerde kerken. Bedankt voor het beroep naar Grijpskerke, door ds. H. Buitenhuis, te Vreeswijknaar Werkendam, door ds. J. H. Donner, te Nieuvvdorp. Onderwijs. Aan de openbare school der le klasse no. 53 te Amsterdam, is benoemd tot tij del yk onderwij zeres in de handwerken mej. W. A. Bolland, on derwijzeres aan die school. Ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië kunnen wordt n gesteld onderwijzers, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse by het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelykgestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij, die iu het bezit zijn der hoofdakte en van eene akte voor de Fransche taal. Akte voor gymnastiek of vrije- en orde-oefeningen der gymnastiok strekt tot aanbeveling. (Voor bijzonderheden zie de Stct. no. 272). Rechtszaken. Sanguinose. Door do Haagsche rechtbank is bevestigd het vonnis van den kantonrechter, waarbij de directeur van de Centraal-apotheek aldaar ver oordeeld werd tot geldboete wegens het voorhanden hebben van Sanguinozo in zijn apotheek (kelder daaronder gelegen) zonder dat daarop de wijze van bereiding of samenstelling was aangegeven. Do rechtbank vereenigde zich met de overwegingen van hot vonnis van den Haagschen kantonrechter en nam die over, m. a. w. ook de rechtbank nam aan dat Sanguinose is een geneesmiddel en dat de kelder, onder de apotheek gelegen, is de apotheek. Gemengde Berichten. Aannemer van den postrit Goes Wolfertsdijk is geworden firma wed. H. J. Molhoek on Zonen alhier, ingaande 1 Dec. Als postbeambte daarvoor is aangewezen de bodo J. C. Jeronimus. De 2e bode, die aan den ouden dienst vervalt, J. Jauisse, is over geplaatst naar Oostburg met dienzelfden datum. (De Z.) lerseke. By het graven van gaten om er boomon in te planten, werd op een stuk land van den heer E. de Jonge alhier het geraamte van een mensch gevonden. Men verdiept zich natuurlijk in gissingen, hoe dat geraamte daar gekomen is, doch -tot heden te vergeefs. Nisse. Maandagavond omstreeks elf uren is de herberg »de Olieton" met annex schuurtje totaal afgebrand. Van den inboedel is bijna niets gered. Alles was togen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Men meldt ons uit Ellewoudsdijk s Jl. Maandagavond gaven ruim een 40tal ingezeteoen gehoor aan jde door enkele personen gedane uit- noodiging om de wenschelykhcid van het oprichten van een kolenfonds te bespreken. Na eenige discussie werd tot de oprichting be sloten en alle aanwezigen sloten zich daarbij aan. Staande de vergadering werd eene commissie be noemd, welke in opdracht kreeg een reglement samen te stellen, bestaande uit de heeren P. Burgel, M. Geense, H. Koole, M. Jansse, G. Noels en J. 0. van Wyck, die allen zich de benoeming lieten welgevallen. Later zal tot het benoemen van een fonds-bestuur worden overgegaan. De drie personen, die doo.r de Belgische politie gevangen waren genomen als verdacht van mishan deling en verwonding van Fr. de Mey en P. Suy te Overslag zijn weer op vrije voeten. Nu de Mey niet, zooals ieder vermoedde, gestorven is en de hoofdschuldige te Middelburg gevangen zit, heeft de Belgische justitie geen termen gevonden de voor- loopige gevangenhouding van de verdachten te ver lengen. Zaterdag zyn verschillende personen van Overslag te Middelburg door den rechter van instructie ge hoord. De Belgische getuigen zouden heden te Gent gehoord worden. NR. Ct.) Aan hot arme, gryze echtpaar in de Friesche gemeente Franekeradeel, dat in een varkenshok woonde, is door bemiddeling der diakenen van de Ned. Herv. gem. nu eindelijk toch een beter© woning verschaft, die reeds door de arme stakkers betrokken is. Een reiziger dorde klasse word Maandag in den sneltrein van Rotterdam naar Den Haag onwel. Toen hy uit den trein in een der lokalen van het station werd binnengedragen, bleek de man reeds te zyn overleden. Onder Belfeld bij Venlo zijn Zaterdag twee belendende boerderijen geheel afgebrand, waarbij 11 koeien en 12 varkens zijn omgekomen en de geheelo voorraad van den iugeschuurden oogst en gedeeltelijk ook de inboedels in de vlammen zyn opgegaan. Alles was verzekerd. In sommige afdeelingen van de Friesche Maat schappij van Landbouw gaan stemmen op tegen het houden van harddraveryen en wedrennen. Vooral in de laatste ziet men eene wreedaardige af beulery van paarden. Op de vergadering der afdeelingen Berlikum werd voorgesteld niet meer naar hard draven of wedrennen te gaan kijken, de veehouders leden moesten daarvoor te hoog staan. Velen onder steunden dit voorstel, doch een besluit werd nog niet genomen. De jongeling Smelt, die onlangs te Utrecht wegens zijn aanslag op mejuffrouw Brouwer werd veroordeeld en wiens zaak in hooger beroep komt wordt in het testament van zijn slachtoffer vermeld met een legaat van f 10,000. Men schrijft ons uit Westerwolde, ter illustra tie van wat er zoo al moet gedaan worden om met een heel klein tract omentje rond te komen, dat daar op een der dorpen aan een onderwijzer voor de som van zegge f 14 per jaar, voor welk bedrag hij de laagste inschrijver was, het belangrijk »ambt" van lantaarnopsteker is toevertrouwd. Zoo zorgt dezo volksonderwijzer dus in nog ande ren dan in figuurlijken zin voor verlichting! Het Schoolbl. De studenten te Parijs trachten thans door coöperatie een inrichting tot stand te brengen waar zij voor weinig geld gezonden kost kunnen krijgen en sterk-* drank zal geweerd worden. Een som van 20,000 francs is daarvoor noodig, welke men wel dra hoopt bijeen te hebben. In de Straits Times scbryft de heer Henri Couperus, zich noemend late superintendent of the mountain-section of the government botanie garden, Buitenzorg, Java, een en ander over het gebruik van het aftreksel der koffiebladen. Ik ben, zegt hy, eveneens van meening dat koffieplanters niet meer zooveel vertrouwen moeten stellen in de koffieboon bij een dalende markt, doch veeleer hun heil moe- ton zoeken in hot drogen dor bladeren, gelijk do Maleiers op Sumatra doen, en te beproeven er een handelsartikel van te maken, dat ongetwijfeld veel aftrek zal vinden onder de inlanders van Sumatra, den Maleischcn archipel en eenige gedeelten van Java. Er is veel kans, dat zelfs Europeanen dit aftreksel een verfrisschende drank zullen vinden als het goed toebereid wordt. In het begin van 1898 was ik ter Westkust van Sumatra in de gelegenheid eenige proeven te nemen met koffiebladen en ik had daarmee zeer bevredigende resultaten, waaruit ik concludeer dat de stapels koffie bladeren, thans na het toppen der hoornen wegge worpen, groet voordeel kunnen opleveren aan de koffieplanters. Ik geloof zelfs dat een koffieonderne- ming de exploitatie kan beginnen met de bladeren voor de inlandsche markt te bereidefa om die later ook naar Europa te verschepen. (Bat. Nbld.) De Petit Temps meldt dat de minister van buitenlandsche zaken een telegram heeft gokregen van den Franscken consul te Santiago de Chile, meldende dat de gekeele stad Valparaiso is aange tast door een vreeselijken brand. Het Cbileensche gezantschap heeft geonerlei bevestiging gekregen. De eerste sneeuwberichten. De winter doet in het buitenland zijn intrede op alles behalve be scheiden manier. Uit den staat New-York komen de eerste sneeuwberichten en dadelijk zyn treinen tegengehouden en zijn de sneeuwploegen aan het werk gezet. De vorige week Vrijdag hadden alle treinen, die in New-York moesten aankomen, uren vertraging. In de stad zelf sneeuwde het niet, doch het was er reeds vinnig koud. Buiten werd de sneeuw vier voet hoog gemeld en op sommige windhoeken, waar de sneeuwstorm geblazen had, tot 10 voet. Ook dichter in de buurt, in Brussel, is de eerste sneeuw gevallen. Het waren daar geen sneeuwstor men, doch zeer lichte, teere sneeuwvlokjes. Volgens een verklaring van den Ruts lid. en minister van verkeerswegen zal het na het ger» ed komen van den Sibenschen spoorweg mogelijk zyn de reis om de wereld te volbrengen in 33 dagen, te verdeelen als volgtvan Bremen naar St. Peters burg 11/2 dag, van St. Petersburg naar Wladiwostok 10 dagen, van Wladiwostok naar San Francisco 10 dagen, van San Francisco naar New-York 4 1/2 dag en van New-York naar Bremen 7 dagen. 400 personen vergiftigd. In St. Petersburg zijn alle leerlingen van het Smolna-instituut, 400 in 't geheel, ziek geworden tengevolge van een arse nicumvergiftiging. De ziekte [begon met hevige brakingen, krampen en verlamming van da adem halingsorganen on tastte in "t bijzonder een tiental meisjes aan. Uit het onderzoek bleek, dat een ge bak, hetwelk de leerlingen als dessert genuttigd hadden, met arsenicum vermengd was door een hakkersknecht, die verklaarde uit wraakzucht ge handeld te hebben. In Beieren is onlangs een der zwaarste boomon, een linde met 8 1/3 meter omtrek, aan een houtkooper verkocht en geveld. In de bladen wordt dit een wandalisme genoemd en de vraag gesteld, of men niet, evenals by geschiedkundige gedenkteekenen thans het geval is, zulke oude boomen behoorde te beschermen, desnoods met schadeloosstelling voor de eigenaars. De Duitsche keizer heeft zich, in verhand met de soesah over het incidentje te Breslau door sommige bladen gemaakt, verplicht gezien tot de autoriteiten het verzoek te richten, geen beteekenis te hechten aan het gebeurde, dat hij heet de daad van een krankzinnige, aangetast door vervolgings waanzin. Het leven en de uitlatingen der ongel uk- kige worden nageplozen tot in de geringste bijzon derheden en de keizer is nu in het bezit van heel wat sympathie-betuigingen, waaronder een van zijn grootmoeder, koningin Victoria. Te Cheltenham, in het Engolsche graafschap Gloucester, stierf vóór eenige dagen een oude dame. Zij bewoonde een klein en heel eenvoudig huisje, maar toch ging zy bij de buren algemeen voor rijk door, en het gerucht ging, dat zij in haar tuin groote schatten had begraven, daar zij, al stak de zon ook nog zoo heet en al loeide de storm nog zoo heftig, zich bijna altijd daar ophield. Vóór eenige weken werd do ruim 80-jarige dame ziek. Een nicht van haar met haar man bezochten haar in het kleine huisje, zonder dat zij waren uitgenoo- digd. De oude dame was daarover zeer verblijd, maar haar toestand bleef wanhopig en een paar dagen later stierf zy. Even voor haar dood riep zij den neef bij zich en fluisterde hem Dauw hoor baar toe »zoek in den tuin in den ouden hollen pereboom." Do neef deed dat natuurlijk en vond er in drie groote tinnen bussen papieren ter waarde van te zamen f600,000. Het spoorwegongeluk te Dax. De secretaris van den hertog De Cauevaro, die met zyn meester ondor de dooden was opgegeven, doch later bleek onder de geredden te behooren, is naar de plaats des ouheils teruggekeerd om een onderzoek in te stellen naar do bagage van de hertogin, die gewond word, doch reeds herstellende is. De hertogin had voor een millioen aan diamanten by zich, toen zij in den restauratie-wagon plaats nam. Tot heden zyn alle nasporingen hiernaar vruchteloos geweest. Later meldt men dat de president van de recht bank te Dax zelf het valiesje met de diamanten van mevrouw De Canevaro in de ruïnes van den ver ongelukten restauratie-wagen terug gevonden beeft. Een correspondent van de Oost Londen Dispath had een onderhoud met mevr. De Wet, echtgenoote van generaal De Wet. Na een beschrijving van haar persoon en kleederdracht gegeven te hebben, en getuigd te hebben dat zij hem zeer vriendelijk onthaalde, gaat hij voort en zegt dat hij van den oorlog begon te spreken. »Gij Engelschen", zei mevr. De Wet, »zult nooit mijn man vangen. Hij zal voor den Vrijstaat en de Transvaal terugwinnen wat zij verloren hebben. Hij heeft voedsel en am munitie genoeg voor drie jaren, en dit is juist de tijd hoe lang de oorlog duren zal." Daarop dankte hy mevr. De Wet en ging weg. De toestand in Catalonië moet weer een on gunstige wending nemen. Negen duizend mannen hebben het werk gestaakt, en velen zullen gedaan krijgen de overheid neemt allerlei maatregelen om rustverstoring te voorkomen. Naar men zegt zijn de vorige week meer dan 500 geweren, die verstopt waren, door de politie ontdekt. Kanonneerbooten houden toezicht op de kust om smokkelhandel in wapens te beletten. De vorige week is de Parysche tentoonsteling gesloten op don tweehonderd en twaalfden dag na hare opening. In den namiddag van den laatsten dag den gratis-dag stroomde het nog bezoe kers en de voorzorgsmaatregelen op groote schaal genomen ter voorkoming van ongelukkon, bleken niet overbodig. Jl. Woensdag te 5 uur werden de paleizen en galeryöo onherroepelijk voor goed ge sloten des avonds werd het Chateau d' Eau voor de laatste maal verlicht en onder het gejuich »Leve Frankrijk, Leve de Republiek" was het einde der tentoonstelling daar. In de Kamer werd aan alle medewerkers hulde en dank gebracht en de gemeenteraad van Parijs nam een motie aan, waarin voor alle vreemdelin gen, die de tentoonstelling bezochten, groet en dank werd geuit. In het geheel is de expositie bezocht door ruim 50 millioen bezoekers tegen ongeveer 30 millioen in 188976000 buitenlandsche en 75000 Fransche exposanten hebben ingezondon en 65000 werklieden zijn gedurende twee jaar onafgebroken aan den arbeid geweest8000 ton koopwaren vertegenwoor digende een waarde van 2000 millioen francs vonden er een plaats. De naweeën der tentoonstelling doen zich reeds duchtig gevoelen. De Parysche deurwaarders hebben

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2