1900. N°. 137. Dinsdag 20 November. 8?lc jaargang. Personeele Belasting FEUILLETON Het pand. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bb directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet moer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanv*»n om en vermelding van liefdegaven 5 cont per regel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. Vele Duitsche bladen wijzen er op, dat de regee ring het best had gedaan ronduit te erkennen dat zij den Rijksdag vroeger had moeten bijeeuroepen en dat de gedane uitgaven voor de Chineescbe expeditie onwettig zijn geschied. De algemeene indruk is echter, dat het crodiet zal worden toegestaan, onder een of anderen vorm, die de waardigheid van den Rijksdag redt. De opening der Kamer had ditmaal niet plaats in de Witte zaal, zooals gewoonlijk, doch in de Ridderzaal, waarin geen toeschouwers en gasten en evenmin do vertegenwoordigers der pers werden toegelaten. Zelfs de leden van den Rijksdag had den alleen toegang op vertoon eoner kaart. Deze verandering hangt blijkbaar samen met maatrege len, die sedert eenigen tijd worden genomen voor de persoonlijke veiligheid van den Keizer, als bij in het openbaar verschijnt. In Ierland hebben ongeregeldheden plaats gehad, die beschouwd worden nog slechts de voorbereidingen te zijn voor een beweging, waaraan Engeland de handen vol kan krijgen. De Iersche partij heeft besloten alle verdeeldheid op zjjde te zetten en de zaak van »home rule" en de agrarische quaestie voor het nieuwe parlement te brengen. Tevens wil zij den oorlog in Zuid-Afrika blijven bestrijden en zich er tegen verzetten, dat de oorlogskosten door de belastingschuldigen worden betaald in plaats van door de bezitters der goudmijnen. Voorts zal zij kracht zoeken in obstructionisme en zich met elke partij verbinden om Chamberlain tegen te werkeD. Over deze plannen der Ieren heerscht natuurlijk in Engeland eene verklaarbare ongerustheid en men is op middelen bedacht om do Ieren tevreden te stellen. Als een dier middelen is reeds besloten, dat de Prins van Wales in April a. s. een bezoek aan Ierland zal brengen, evenals Koningin Victoria dit jaar heeft gedaan, en waarmede de Ieren nog al ingenomen schenen. De prins van Wales zou zelfs plan hebben daar geruimen tijd te blijven. Het is de regeering in Spanje gelukt de Car- listisehe beweging der laatste dagen te onderdrukken en naar uit Madrid wordt gemeld heeft zij voor- loopig niets moer tegen den troon te vreezen, vooral nu de Carlisten den steun hebben verloren van de geestelijkheid en van een deel van den adel. Alleen enkele afzonderlijke groepen in de Baskische ge westen blijven Don Carlos getrouw. Toch blijft het een onrustbarend verschijnsel, dat do Carlisten bet waagden om onder de oogen der regeering, die zelfs gewaarschuwd was, een com plot te smeden, zooals zij enkele weken geleden deed. Men is er dan ook niet gerust in, dat een samenzwering zich niet zal herhalen en wil die zoo afdoende mogelijk voorkomen. De huiszoekingen duren voorteenige bondorden verdachten zitten reeds gevangen, waaronder een aantal geestelijken. Toch worden er nog in vele kerken preeken gehouden om propaganda te maken voor de zaak der Car listen en groote bankiers hebben hun financiëelen steun beloofd. Don Carlos zelf beweerde, dat de laatste onlusten in Catalonië het gevolg zijn van verraad van enkele ongeduldigen en dat zij buiten zijn weten zijn ge schied, doch ook verklaarde hg, zonder den onder gang van Spanje te willen, geen afstand te zullen doen van zijn rechten op den Spaanscben troon. De voorwaarden waarop de mogendheden den vrede met China wenschen zijn thans bekend. De nota, die de gezanten daarover aan de Chineescbe regeering hebben gezonden, begint met deeling, dat bet daarin geöiscbte een onb|^H^^ lijke beslissing is, zoodat China niet ana^^kan dan deze voorwaarden aannemen of verwerpen, daar er tot onderhandelen nu geen gelegenheid moer bestaat. De belangrijkste punten in de nota zijn dan lo. De oiseh, dat de reeds genoemde en nog te noemen aanleggers en hoofden van den opstand der Boxers met den dood zullen worden gestraft. 2o. In alle onder-prefecturen zal gedurende een tijdvak van twee jaren een keizerlijk edict worden opgehangen waarin bet lidmaatschap van de secte der Boxers met den dood wordt bedreigdde straffen, aan de schuldigen opgelegd, zullen worden gepubliceerd en de onderkoningen, de provinciale en de plaatselijke autoriteiten verantwoordelijk worden gesteld voor de orde in hun district en voor het handhaven van de gesloten tractaten. GOES, 19 November 1900. Men meldt uit den Haag aan de H. R. Ct. De voortgezette onderhandelingen met verschil lende voorname hotels albier, omtrent de huisves ting van vorstelijke personen of leden van hun gevolg tegen den tijd van het h u w e 1 ij k van H. M. de Koningin, geven eenige aanwijzing om trent den vermoedelrjken datum van die heugelijke gebeurtenis. Een Donderdag zal voor de huwelijksvoltrekking worden aangewezen. Indien nu do geruchten bevestigd worden dat de plechtigheid tusschen 28 Januari en 4 Februari zal plaats hebben, dan zou Donderdag 3L Januari daarvoor gekozen zijn. De vreemde Vorsten en Vorstinnèn kunnen tegen den Maandag te voren verwacht worden, om Vrjjdag daaraanvolgende weder te vertrekken. Jhr. mr. L. Schoror, burgenmester van Middelburg, heeft het eere-voorzitterschap aange nomen van de Zeeuwsche provinciale commissie, voor het aanbieden van een geschenk aan H. M. de Koningin, bij haar huwelijk. In Het Vaderland beploit de hoer J. H. Vogel, te '8-Gravenhage, het geopperd plan om aan H. M.de Koningin als huwelijksgeschenk een villa aan het Scheveningsche strand aan te bieden. Heden bad alhier de installatie plaats van den nieuw benoemdon griffier bij bet kanton gerecht, Mr. P. v. d. Crab. Nadat door den waarnoraenden griffier, Mr. H. Oele, hot kon. besluit der benoeming en de verkla ring van de eeds-aflegging voor do Rechtbank was voorgelezen, nam de Kantonrechter het woord om Mr. V. d. Crab hartelijk geluk te wenschen met zijne benoeming. Spr. zeide, dat de nieuwe griffier tot hiertoe een onbekende voor bom was, doch de eerste kennismaking doet hem den moed koesteren, dat hij met den nieuw benoemde op aangename wijze werkzaam zal kun non zijn, evenals dit met zijn voorganger hot geval is geweest. De hoop uitspre kende voor een aangename verstandhouding heette spr. dhr. V. d. Crab welkom als griffier bij bet kantongerecht, en verzocht hem plaats te nemen. Daarna nam de Ambt. v. h. O. ministerie het woord om in waardeerende woorden mr. Van Eeten te herdenkeu, met wien hij 7 jaar op den meest vriendschappelijken voet heeft verkeerd, dien hg met leedwezen zag vertrekken, die steeds in aan gename herinnering zal blijven en wien bij toe wens chte, dat het hem in zijne nieuwe standplaats moge welgaan. Zich tot mr. V. d. Crab wendende, zeide spr., dat deze geen vreemdeling is op het gebied der rechtspraak, wat hem een waarborg was voor eene uitstekende vervulling zijner betrekking. Ook hij twijfelde niet aan een aangename samen werking met den geïnstalleerde in zijne nieuwe betrekking. Alsnu nam Mr. V. d. Crab het woord om in de eerste plaats zijn dank te betuigen aan H. M. de Koningin voor do benoeming en aan den Min. v. Justitie voor zjjne voordracht. Daarna bracht hij dank aan de vorige sprekers voor hunne woor den van welkom en sprak eveneens de hoop uit, dat hij in bet belang der justitie met beiden op aangename wgze zal mogen werkzaam zijn. Ten slotte riep hij de welwillendheid in van don Ambt. v. k. O. M., terwijl hg tevens een beroep deed op de bereidvaardigheid van den waarn. griffier. Men schrijft ons De deelname aan den cursus voor bet voor bereidend militair onderricht bleek te 's-Gravenpolder dit jaar eerst zeer gering, doch zij is langzamerhand aangegroeid het aantal is thans 26. Ruim eene maand is de gewenschte zaak weer aan den gang en met veel ambitie worden de lessen gevolgd. Jammer genoeg kunnen de jon gelui de lessen alleen 's avonds volgen, zoodat er van schieten in de open lucht geen sprake kan zijn men zal weer in de school met de flobert patronen moeten exerceeren, daar de nieuwe eel- luloid-patronen te krachtig zijn op een afstand van 200 meters kan men daarmede nog in onaan gename aanraking komen, en schiet men in de school dan heeft men slechts over een afstand van 7 8 meters te beschikken. De celluloid-kogels, hoe zachtaardig ze ook schijnen, doorboren eene plank van 6 centimeters op 10 meters afstand De burgemeester beloofde den jongelui aan den Raad voor te stellen voor den laatsten scbiedwet- strgd, in Februari te houden, eenige prijzen beschik baar te stellen, voornamelijk voor ben, die geregeld den cursus hebben bijgewoond. Onder de 26 deel nemers zjjn er enkele van naburige gemeenten. De vraag naar leverbare oesters is, ondanks bet overvloedig aanbod tegen soms on mogelijke prijzen, slechts langzaam stijgende, zoodat er nog al geklaagd wordt. De prijzen der beste soorten houden zich evenwel tamelijk goed, de uitersten niet meegerekend, zoodat de daling tot heden niet zeer aanzienlijk is. Er werden van 815 November verzonden 720.000 oesters, als volgtimperialen 6065 gld., 70 KG. 4045 gld., 60 KG. 20—25 gld., 50 KG. 13—18 gld40 KG. 5—8 gld. De mindere soorten gaan, zegt men, meerendeels zoo laag als nooit bet geval is geweest. De ver koop in consignatie neemt sterk toe. {Iers. en Th. Ct.) Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat de beperking der scheepvaart door de schutsluis van het kanaal door Zuid-Beve land te Wemeldinge, is opgehouden. (St.-Ct.) Het kohier no. IV van de voor deze gemeente, voor bet dienstjaar 1900, is op heden tor invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze ge meente, zoodat ieder verplicht is zijnen aanslag ten gestelde tijde te voldoen. Goes, den 17 November 1900. De Burgemeester van Goes, WESSELINK. Wekelijksch algemeen overzicht. Het particuliere leven in Europa begint allerwege te ontwaken. In België, Frankrijk, Duitschland en Hongarije zijn de Kamers reeds geopend Italië en Spanje zullen binnen enkelo dagen den wetgevenden arbeid hervatten. In België werden de zittingen aaugevangen zonder troonrede, als gevolg van de houding, die de sociaal-democraten in de volksvertegenwoordiging te Brussel sedert 1894 hebben aangenomen. Toch zou een troonrede daar wel op baar plaats zijn ge weest, daar thans een vernieuwde kamer, gekozen met evenredige vertegenwoordiging, is opgetreden. Door de Kamerontbinding en de nieuwe verkiezin gen gedurende dezen zomer zijn alle ingediende wets ontwerpen vervallen, zoodat een algemeene beschou wing onder de eischen der landsverdediging en over de in te dienen wetsontwerpen omtrent sociale hervormingen hadden kunnen gegeven worden. In den Senaat viel men den minister van bui- tenlandsehe zaken aan over de mislukte vrjjwilli- gers-expeditie naar China, dio met zooveel ophef werd aangekondigd, maar zoo plotseling weer uit een viel. De Minister bleef weigeren de stukken over te leggen en verzekerde, dat België in China op 't oogenblik alleen voor handelsbelangen afstand van een stuk grond verlangde politieke overwe gingen waren daarbij niet in het spel. Ten slotte ging de Senaat voor onbepaalden tijd uiteen. De Duitsche Rijksdag is door den Keizer ge opend met eene troonrede, waarin hij allereerst de gebeurtenissen in Oost-Azië herdacht, waar fana tieke haat en bijgeloof, aangemoedigd door slechte raadgevers aan het hof te Peking, de misdaden heeft doen bedrijven, waarvan vele Christenen het slachtoffer zgn geworden. Verder zeide de Keizer, dat hij gaarne ter be handeling der Chineesche quaestie, de loden der volksvertegenwoordiging zou hebben bjjeengoroepen, doch wijl er zoo onmiddellijk moost worden ge handeld, was er geen vaste grondslag voor het ne men van besluiten en geen schatting voor de te maken kosten mogelijk. Al werd om deze reden de Rijksdag niet bijeengeroepen, de regeering ver trouwde toch, zeide de Keizer, dat de volksverte genwoordiging de gedane uitgaven zal goedkeuren. Over den oorlog in Zuid-Afrika werd niet gesproken. Mot weemoed herdacht de Keizer zijn vriend, Ko ning Humbert van Italië, die viel als een slacht offer van een vloekwaardigen aanslag. Verder wees hij er op, dat wegens meerdere natuurlijke inkom sten en verhooging der belastingen voor bijna alle takken van dienst hoogere uitgaven kunnen wor den gedaan, voornamelijk voor de zorg voor ar beiders en voor de landsverdediging. Een kerstgeschiedenis naar het Duitsch door A. Voshage. (Slot.) Eindelijk kwam Scheller in de Boschstraat aan no. 27 was spoedig gevonden. Op een der deuren op de vierde verdieping stond een vreemde naam, op de andere niets. Hij belde aan de laatste aan Onmiddellijk werd zij geopend en een ongeveer 1 zevenjarig meisje stond voor hem. Het volgende i gesprek werd tusschen hen gehouden Woont hier mevrouw Möller, kleine?" »Dat is mjjne moeder. Zjj komt terstond terug zij is goed gaan thuis brengen." ♦Welk goed is zij gaan thuis brengen, kind Moeder naait voor Frederiks in de Spoorstraat vandaag moest het goed klaar zijn; moeder iaden geheelen nacht niet naar bed geweest, altijd genaaid." ♦Kan ik niet op uwe moeder wachten Ik heb ook goed voor haar te naaien." Aarzelend en besluiteloos stond het kleine ding voor den vreemdeling en zeide ♦Eigenlijk mag ik in het geheel niet open doen als moeder weg is, maar ik dacht, er komt mis schien wel een bode van het Christuskind, die niet overal op den laatsten dag komen kan, daarom deed ik maar open." Scheller had schik in deze wjjze opmerking van het kind. Plotseling vielen hem do doosjes in de gedachten, die in zijn overjas geborgen waren. Vriendelijk zeide hg ♦Dat ben ik ook, en als gij mjj uw naam gezegd hebt, weet ik of ik goed terecht gekomen ben, en zal ik u een klein geschenk geven. Gij weet toch wel hoe gij heet?" O ja, ik ben al zeven jaar, ik kan al lezen en mijn Daam schrjjvea. Ik heet Emma Frederika Anna Möller." Lachend zeide Scheller ♦Zoo, kleine Emma Frederika Anna Möller, laat mij nu in de kamer komen om op uw moeder te wachten. En hier is het beloofde geschonk", voegde hij er bg, toen zij samen in de uiterst eenvoudige, maar nette kamer waren. Vol vreugde dankte Anna, pakte de kleine kopjes en schoteltjes uit, haalde uit het andere doosje een aardig poppetje en bewonderde een langen tijd die heerlijkheden. Juist wilde Scheller door voorzichtige vragen iets naders van hare moeder te weten komen, toen het kind, door een zacht geluid aan de voordeur opsprong en uitriep»Daar komt moeder, wat zal die op kijken Weg was zij. Scheller hoorde een aangename vrouwenstem spreken en daartusschon de heldere stem van zjjno kleine vriendin. Verstaan kon bij ze niet, want moeder en kind waren in eene zij kamer gegaanspoedig daarna trad een slanke vrouw in een eenvoudige huiskleeding binnen en zeide ♦Mjjn dochtertje zeide mij reeds, dat een heer mg wachtte. Waarmede kan ik u van dienst zijn?" Onmiddellijk bij baar binnentreden had Scheller zijn vroegere geliefde herkend, ondanks den sedert dien vervlogen tijd en den stempel van een zwaar i levenslot, dien bij aan haar geheele voorkomen en in het bjjzonder aan hare handen bespeurde. Oogen en handen der menscben vertellen dikwgls hunne eigene geschiedenis en kunnen voor den scherpen opmerker lachende en schertsende lippen logen straffen. Scheller bevond zich in eeDO moeilijke positie. Hoe zou hij het aanleggen tegenover deze vrouw, die, trots hare bescheideno omgeving, er toch niet hulpbehoevend uitzag. Na een kort overleg bg zich zeiven, sprak hg ♦Ik kom u, op last van een vriend, om een onderhoud vragen, mevrouw. Gg zult wel zoo goed zgn uw aardig dochtertje even te verwijderen, de kleine weet reeds, dat ik kom als bode van het Christuskind." ♦Ik wist niet, wie mg hier een boodschap te zenden hadbehalve de bewoners van dit buis kent mij hier in de stad niemand." Persoonlijk heeft mijn vrie id ook niet bet ge noegen aan u bekend te zijn. Toch veroorlooft bij zich u door mij uw eigendom ter hand te laten stellen en hg verzoekt u deze kleinigheid als Kerst geschenk voor de kleine Anna te willen aannemen." Nu was het hooge woord er uitwat zou er volgen als bg aarzelend het doosje voor den dag haalde De vrouw, dio tegenover hem zat, werd bleek, maar in een volgend oogenblik bedekte een gloeiend rood bare wangen. Zij zag hem doordringend aan, sloeg de banden voor bet gelaat cn riep uit ♦Gij zijt het zelf, gij zijt Frits Scheller uit Her renburg, daarom komt gij mij bekend voor wat zien mijn oogen toch Gg zijt gekomen om u in mijn ongeluk te verlustigen had ik geweten, dat gg hier woondefc, nooit was ik hierheen gekomen". ♦Daarvoor kom ik niet, lieve Anna, stol u gerust. Het was werkelijk een toeval, dat mij op de ge dachte bracht een pand in te lossen en bij bet zien van den naam Möller en de letters A. Qu. onder stelde ik eene mogelijkheid. Ik wilde mij zeiven overtuigen of het toeval ook bg die namen een rol speelde en daarom kom ik zelf. Voor uw lief klein meisje verscheen ik reeds als bode van het Chris tuskind mag ik niet als vriend uit een lang ver leden schoonen tijd voor u treden Bij deze hartelijke woorden hief de ongelukkige

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1