1900. N#. 135. Donderdag 15 November. 87sle jaargang. VERHUIZINGEN. Vee-uitvoer naar België. De uitga ve dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo hinner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Inzendino wan advertentiën vóór 2 uren €»p den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5^ent per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS -pan GOES berinneren de ingezetenen aan hunne verplichting om binnen acht dagen aangifto te doen van verhuizingen in de gemeente en de ver anderingen in het dienstpersoneel. Goes, 13 November 19Ó0. Burgemeester en Wethouders van Goes, WËSSEL1NK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de INVOER VAN MELKVEE langs Santvliet en de Clinge is verboden met ingang van 15 November 1900. Goes, 14 November 1900. De Burgemeester van Goes, WESSELINK. GOES, 14 November 1900. De directeur van bet Kabinet der Koningin brengt ter algemeene kennis, dat hjj van H. M. de Koningin een schrijven beeft ontvangen, hetwelk bij wenscbt bekend te maken, door bet in zijn geheel te plaatsen in de Ned. Staatscourant. 's-Gravenhage, 12 November 1900. P. J. VEGELIN. »Het Loo, 9 November 1900. >De tallooze gelukwenscben, die Ik, bij gelegen heid mijner verloving, zoowel uit bet vaderland als uit de overzeescbe bezittingen en van Neder landers in bet buitenland vertoevende, mocht ont vangen, heb Ik tot mijn groot leedwezen niet alle afzonderlijk kunnen doen beantwoorden. Daarom verzoek Ik U Hoogwelgeboren mijn diep- gevoelden dank over te brengen aan allen, die mij door hun gelukwenschen zoovele blijken hebben ge geven van bun liefde en trouw. De hartelijke belangstelling, door mijn volk in mijn geluk betoond, vervult mij met groote erken telijkheid. WILHELMINA" In het voorl. versl. omtrent hoofdstuk Binn. Zaken der Staatsbegrooting wordt o. a. gezegd, dat de veelvuldige toepassing van bet tweede lid van art. 61 der Gemeentewet door sommige leden werd af gekeurd. Van bet voorschrift van bet eerste lid van dat artikel omtrent bet vereischte van inge zetenschap voor de benoembaarheid tot burgemeester behoort, huns inziens, slechts bij hooge uitzondering te worden afgeweken. Enkele leden, voorstanders van eene meer demo cratische inrichting van ons staatsbestuur, wenschten den burgemeester te doen kiezen door de kiezers voor den gemeenteraad. Anderen verlangden dat aan de gemeente althans eenige invloed op de benoeming zou worden toe gekend, bijv. door deze te doen plaats hebben uit een door den raad aan de regeering aan te bieden drietal. Van sommige zijden werd aangedrongen op wij ziging van art. 149 der Gemeentewet in dien zin, dat de gelegenheid worde geopend niet-raads- leden tot ambtenaren van den burger leken stand te benoemen, met name ambtenaren ter secretarie. Betreurd werd in het algemeen door sommige leden de uitbreiding van het getal rijks hoogere burgerscholen en de aanzienlijke verbooging van het budget van onderwijs, die daar van het gevolg is, De beoogde uitbreiding van de rijks hoogere burgerschool te Bergen-op-Zoom vond ver dediging en bestrijding. Sommige ledendie hunne ingenomenheid te kennen gaven met het voorstel tot overneming door het rijk van de gemeentelijke hoogere burgerschool te Goesv verklaarden zich evenwel niet te kunnen vereenigen met de voorwaarde, die de regeeiing aan de overneming verbonden wenscht te zien en krachtens welke door de gemeente Goes jaarlijks een bedrag van f 2500 in de kosten zal worden bijgedragen. Een school als deze moet h. i. geheel uit de Staatskas worden bekostigd. Drankwet. Eergisteren deelden wjj reeds iets mede omtrent het gewijzigde wetsontwerp. Nu nog het volgende Ten aanzien van de volgorde, waarin later de beschikbare vergunningen zullen worden verleend, wordt thans het volgende bepaald. Allereerst zullen aanspraak op vergunning hebben degenen, die afdoenden waarborg bieden daarvan voortdurend te zullen gebruik maken op eene wjjze, die het minst schadelijk zal zijn. Van dezen staan bovenaan zjj, die vergunning vragen voor locali- teiten, waar noch des Zondags, noch in de late avond- of de vroege morgenuren zal worden getapt, en daarna volgen de inrichtingen, waar één van die beide sluitingstjjdperkon zal worden in acht genomen. Om reden van meer persoonlijken aard wordt vervolgens de voorrang toegekend aan hen, die den langsten tjjd vergunninghouders zijn geweest, dus vooreerst aan degenen, die overeenkomstig de toenmalige overgangsbepaling van art. 27 der oor spronkelijke Drankwet, reeds vóór 1 Januari 1882 vergunuing hebben gevraagd en op wier verzoek toen gunstig is beschikt, doch die wegens latere verhuizing naar andere localiteiten niet vallen onder de volgens art. 26a der bestaande wet voor hun leven begunstigden. Daarbij wordt weer de meeste aanspraak toegekend aan hem, die in zjjn in 1906 geëxploiteerde localititeiten reeds bet langst zijn bedrijf uitoefent. Daarna volgen degenen, die als de natuurlijke en wettige onmiddellijke opvolgers zijn te beschouwen van de hier bedoelde personen. Onder ben komen weer het eer6t in aanmerking zy, die nog in dezelfde localiteiten als hun echt genoot of ouders het bedrijf zijn blijven voortzet ten, en dezen in de volgorde van den duur van hun eigen bedrijf. Eindeljjk komen de andere op de Ijjst van art. 27a gebrachte verzoekers, die onder geen der vorige nummers vallen. Als slotbepaling van art. 27d wordt voorgesteld in elke categorie te doen voorgaan telkens degene, die het langst het bedrijf, waarvoor hij vergunning vraagt, uitoefent. Naar wij vernemen, wordt ook in onze pro vincie eene commissie gevormd tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin ter ge legenheid van baar huwelijk. (M. Ct.) Op bet verzoek der schippersvereeniging Schuttevaertot het plaatsen van mistsignalen op de beide uiteinden van het Zuid-Bevelandsch kanaal, is afwyzend beschikt. (M. Ct.) De Rijksmiddelen hebben in October jl. opgebracht f 13.421.023,99 tegen f 13.093.308,92 in October 1899. De opbrengst over de eerste tien maanden van 1900 was f 111.000.837,96 tegen f 105 416.986,09 over de eerste tien maanden van 1899. Voorzitters en secretarissen van vele ver- eenigingeu, vertegenwoordigende een groot deel der Noderlandscbe werklieden, hebben zich met een adres tot H. M. de Koningin gewend om Hare aandacht te vestigen op den grootcn om vang, dien de werkloosheid onder de Neder- landsche werklieden beeft aangenomen en nog dreigt aan te nemen, wat zp mede toeschrijven aan bet feit dat bij aanbestedingen en ook ondershands veel werk door bet buitenland aan den handenarbeid harer onderdanen wordt onttrokken. Te Haarlem had gisteren de jaarvergadering van den Cbristelijken Werkmansbond plaats. Tegenwoordig waren 52 afgevaardigden. Ge kozen tot bestuurslid werd o. a. de heer L. d o Beste te Goes. De beer C. Scherer besprak vak organisatie. De conclusie was De Chr. Werkmans bond, lettend op de eischen des tijds, gaat over tot het oprichten van vakorganisaties op Protestan tscb- Christelrjken grondslag, in overeenstemming met de beginselen van den bond. Zij werd met alge meene stemmen aangenomen. NR. Ct.) Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. C. Was het voor een kwart eeuw nog in vele ge meenten ten plattelando algemeen gewoonte voor een sterfhuis bet zoogenaamde doodenstroo te leggen, thans beeft men er mede gebroken en kan de vreemdeling maar zelden meer de vraag doen, »wat beduidt die bos stroo voor de woniDg Onvorauderd luidde het dan als antwoord »wel, er is een doode in die woning terwpl de grootte van den bos verband hield met den ouderdom van den overledene. Slechts op enkele plaatsen blijven lieden van den ouden stempel de gewoonte nog volgen, maar of zij de beteekenis begrijpen Ik meen zelfs te mogen beweren, dat een niet vrien delijk woord over de lippen zou komen, wanneer u, rechtzinnig als de meeste dier lieden zijn, durfdet zeggen, dat zij een »heiden?cbe" plechtigheid door het leggen van doodenstroo verrichtten. Het schijnt bij de oudste bowoners van Zeeland gewoonte te zijn geweest de lijkon der afgestorvenen in booten in zee te verbranden, een gewoonte, die bij het invoeren van bet Christendom werd afgeschaft, maar toch werd zooveel mogelijk aan de voorvader lijke lijkplechtigheden vastgehouden vandaar nog dat zeer lang in zwang bleven de avondbegrafenissen met flambouwen, de lijkinaaltijden (niet zelden zwelgpartijen) en ook het leggen van lijkstroo, dat na de begrafenis werd verbrand. Mogen do avond begrafenissen geh<el tot bet verleden bebooren en de ouvoegolijke maaltjjden groote uitzonderingen z'jn, het leggen van bet doodenstroo beeft bet langen •tijd volgehouden, maar moet toch langzamerhand wjjken en zoo zal binnen weinige jaren ook deze eigenaardigheid tot bet verleden behooren. De Kapitein D. de Ronde Bresser van het regiment grenadiers en jagers is bevorderd tot Majoor en bestemd tot commandant van bet 5e bataljon te Utrecht. In een vergadering van provinciale admini stratieve vereenigingen van burgemeesters en ge meente-secretarissen, 13 October jl. te Amsterdam gehouden op verzoek van de Overpselscbe Prov. Adm. Yereeniging, is besloten een adres te richten aan de Koningin, verzoekende de totstandkoming eener w e t te bevorderen, waarbij aan de burge meesters en de gemeente-secretaris sen wordt toegekend het recht op pensioen ten laste van den Staat en tevens de pensionneering van hunne weduwen en weezen wordt geregeld. In de N. R. Ct. maakt iemand de volgende o. i. zeer juiste opmerking: »Toen dr. Leyds o. a. per advertentie plaat sing vroegen voor uitgeweken Trans valere, kon ik mij dat van bun standpunt be grijpen, maar dacht niet dat er aan dat verzoek veel gevolg zou gegeven worden, wijl daardoor eene groote onrechtvaardigheid zou begaan worden tegenover de vele niet uitgewekene Hollanders, die, hoewel dikwijls bekwaam en ijverig, nog moeielijk een eenigszius loonend baantje kunnen krijgen. Nu ik echter zie, dat de uitgewekenen dikwijls geplaatst worden en hun zelfs per advertentie de voorkeur wordt aangeboden, noem ik dat, met al mijn sym pathie voor bun zaak, een onrechtmatige achteruit zetting van onze Hollandsche jongelui. Daarbij komt, dat nu velen uitgelokt zullen worden hierheen te komen, betgeen voor verreweg de meesten wel een teleurstelling zal zijn." Ook in het sectie-verslag der lie Kamer komt deze zaak tor sprake. De wenscb werd te kennen gegeven dat de minister de Transvaalsche uitge wekenen zooveel mogelijk in betrekkingen zou plaat sen, opdat zjj in bun onderhoud zouden kunnen voorzien. Van andere zijde werd hiertegen met na druk opgekomen, omdat, werd aan dien wenscb vol daan, bet inzonderheid voor hen, die naar lagere betrekkingon dingen, nog bezwaarlijker zou worden eene plaatsing te erlangen. Bedoelde uitgewekenen en bannelingen verdienen ongetwijfeld ieders sym pathie, maar dit mag toch geen reden zijn om vreemdelingen voor te trekken boven landgenooten. De Stand, spreekt de hoop uit, dat ons volk bij Krugers komst verstaan zal, welke hou ding alleen met de positie van hem, die tot ons komt, overeenstemt. »Laat bij aan alles merken, dat geen volk hem zoo waardeert en mint als bet volk van Nederland, en dat in geen land de weedom van zijn eigen hart iu zooveel duizend harten natrilt als onder ons. »Maar zij er geen gedrang, geen onstuimigheid, geen luidruchtig rumoer. Worde er veel minder nog aan festijn of vreugdebetoon godacht. En verlieze de ontvangst van den diepgetroffen grijsaard geen oogenblik dat stille, dat ernstige, dat plechtige karakter, dat eiscb van den toestand is. »Niet wat óns het liefst, maar wat voor Kruger het best is, geve den regel aan. »Vermoeie men hem daarom evenmin met te vele deputatiën en aanspraken. Waarom kan ééne depu tatie, waarin alle vereenigingen en kringen vertegen woordigd zijn, niet in aller naam hem zeggen, wat Neérlands volk op bet hart beeft »En bovenal, vergete men niet, dat Kruger niet komt, om zich aan de volken te vertoonen, maar om bij de vorsten der volken voor zijn vaderland te pleiten en houde niemand onzer hem van die heilige roeping af." De heer Charles Boissevain houdt ten derden male voor de Engelsch lezende wereld een wel sprekend pleidooi voor bet goed recht der Boeren. Hij doet nu »ecn beroep op het geweten van het Britscbe volk", en schildert met verontwaardiging en soms met scherpe satire en door een reeks van bewijsstukken zijn betoog klem bijzettend de geschiedenis van »cen groote mis daad", de misdaad die, door Chamberlain met be hulp van oen kapitalistenbent beraamd en nog door de meerderheid van het Engelsche volk deels ge duld en deels toegejuicht, in Zuid-Afrika door onraeedoogendo generaals aan het Boerenvolk wordt bedreven. En hij kan niet gelooven, dat het geweten van het Engelsche volk gevoelloos zal blijven voor bet groote kwaad, dat daar geschiedt. Het lange stuk met zoo moedige pen, zoo afwisselend van stof en behandeling, in zoo ontroerde taal gescbroven, dat het niet lang is om te lezen staat reeds in het Engelsch in bet Handelsblad (Derde Avondblad van 11 dezer) en zal weldra in pamfletvorm ver schijnen. Wie bet in Engeland en zijn koloniën en verder in de wereld helpt verspreiden, doet een goed werk. (N. R. C.) Het Perskantoor te Dordrecht vraagt inlich tingen naar den beer P. J. van Es, laatstelijk van gehoord uit Kroonstad op den 6den Mei 11. Er zijn op St. Helena 21 Fransche krijgsgevangenen, die naar bun land terug mogen, als er geld voor hun overtocht komt. Uit de Figaro blijkt, dat daartoe reeds maatregelen genomen worden. Zouden er ook niet nog Hollanders aldus te helpen zijn vraagt do N. R. Ct. Het comité voor de ontvangst van pre sident Kruger te Marseille beeft in groote lijnen zijn programma opgemaakt. De Gelderland zal niet voor acht uur des morgens na de aankomst de haven binnenloopen en zal ge meerd worden in hot Zuider-bassin van do Joliette. Daar wordt een estrade opgeslagen, waar de voor zitter van het comité, de beer Thourel, den presi dent welkom zal beeten. Zijn toespraak zal waar schijnlijk beantwoord worden door dr. Leyds, daar president Kruger de Fransche taal niet machtig is. Vervolgens wordt met deputaties van vereenigingen en comité's een stoet gevormd, die den heer Kruger naar bet hotel De Noailles zal geleiden. De presi dent zal daar eenige uren rust nemen en later op den dag verschillende deputaties ontvangen. Dan staat er nog een feestmaal op bet program alles natuurlijk onder voorbehoud vaïi de goedkeuring van den president. Oorlog TranavaaE. De jongste berichten zpn opnieuw minder gunstig. In het gevecht, waarin Smith-Dorrien dezer dagen bp Belfast gewikkeld is geweest, verloren de Boeren o. a. commandant Prinsloo en generaal Fourie, ge sneuveld, en generaal Grobler, gewond. Lord Metbuen heeft Snpman en Vermaak verrast tusscben Ottoshoop en Lichtenberg, bun eenige verliezen toegebracht en verscheidene wagens buit gemaakt. Generaal Kitchener, de broer van Lord Kitchener, heeft een gelukkigen nacbteiyken aanval by Middelburg gedaan. De huzaren chargeerden den vpand bij maanlicht en sabelden er velen neer de bereden infanterie dekte met goed gevolg bun aftocht. In den ochtend kregen de Engelschen ver sterkingen de Boeren werden toen geheel en al verslagen. Kolonel Plumer heeft een aanval van 400 Boereu van De la Rey's commando afgeslagen. Een politiepatroelje is na een wanhopig gevecht bij Petrusburg door de Boeren gevangen gemaakt, maar weer vrygelaten na van bun geweren en zaken van waarde ontbeveu te zpn. Generaal Settle, die vcrledon week mot een groote troepenmacht bet zuiden in is getrokken, is hevig maar met goeden uitslag aan bet vechten geweest. Generaal Rundie beeft de laatste dagen verschei dene schermutselingen gehad in de districten Harri- smitb, Vrede en Reitz. Douglas, van Zeerust gekomen, beeft Vcntersdorp, een stapelplaats van de Boeren, bezet en 21 Boeren gevangen en een aantal groot en klein vee buit gemaakt. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Ds. W. Lamers alhier slaat op een drietal voor Rotterdam. Te Sirjansland is toezegging van beroep ge daan aan den heer J. van Duivenbode, candidaat te Katwgk aan Zee. Doopsgezinde kerk. Naar men ons uit tföiddeEbiapg meldt is de beer Tj. Kielstra, predikant aldaar, naar aan leiding van een verzoek van tol van gemeenteleden, voorloopig teruggekomen op zgn besluit om tegen 1 September 1901 ontslag als zoodanig te nemen. Roomsch-kath. Kerk. De bisschop te Haarlem beeft benoemd tot pastoor te Schoten den beer J. B. A. Diekmann, en in diens plaats tot pastoor te Ierseke den heer W. M. Nix, kapelaan to Amsterdam (H. Catbarina).

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1