dienst bij Philipstown doodgeschoten. Er is bezetting gezonden naar Philipstown. De Boeren worden in de buurt van Basoetoland talrijker. Een commando van 1400 man staat in de buurt van Ladybrand. Het dorp en het district Ficksburg zijn in het bezit der Boeren. Te Kroonstad vertelde men Zaterdag dat De Wet te Frankfort was en dat de Boeren 800 stuks vee in do nabijheid van die stad hadden buit gomaakt. Generaal French is te Springs aangekomen, na een moeïelijken marsch van Barberton uit. Hij heeft 1500 trekossen verloren sedert zijn opmarsch uit Machado-dorp. Men gelooft dat deze ervaring er toe bij zal dragen om een eind te maken aan militaire »trekken" van dezen aard. Reuter seinde uit Kaapstad >Gentraal Smith Dorrien heeft met twee kleine colonnes den lsten uit Belfast eennaehtelijken marsch gedaan temidden van een stortvloed van regen en het lager van de Boeren te Witkop verrast, met het aanbrekeu van den dag maar daar de troepen doorweekt waren en blauwbekten van de koude (were perishing with cold), konden zij geen party trekken van hun succes. De vijand vervolgde daarop onze troepen en viel ze met groote stoutmoedigheid aan, maar leed zwaar. Onze verliezen waren gering 1 officier en 1 man gesneuveld, 2 officieren en 12 man gewond" enz. »Onmiskenbaro teekenen van ontmoediging" lijken dit nu juist niet Provinciale Staten van Zeeland. Vergadering van Dinsdag 6 November 1900. Tegenwoordig de Commissaris der Koningin, Voorzitter, 37 leden en de Griffier. Afwezig de heeren Van der Have, De Smidt, Pompe van Meerdervoort en Van der Lek de Clercq met, Van Dam zonder kennisgeving. Na de opening der zitting worden voorgelezen het door Ged. Staten tot H. M. de Koningin bij Hare verloving gerieht schrijven en het daarop ontvangen antwoord. De Voorzitter zegt, dat de leden zeker met het schrijven zullen instemmen. Applaus Na mededeeling van ingekomen stukken wordt een adres van de gemeenteraden van Nisse en van 's-Heer Abtskerke om een renteloos voorschot voor wegsverbetering in handen van Ged. Staten gesteld. Het voorstel van Ged. Staten tot het stollen van regelen voor de pensionneering van provinciale ambtenaren wordt naar de afdeelingen verzonden. In verband met het aangehouden voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van subsidie voor een stoomtram van Westkapelle over Domburg naar Middelburg (comité-Den Bouwmeester) is ingekomen eene aanvraag om subsidie voor eene lijn van Vlis- singen ovor Koudekerke naar Domburg met een zijtak van Middelburg naar Koudekerke (comité- Lantsheer). Ged. Staten stellen nu voor, de be slissing omtrent het verleenen van subsidie voor een tram op Walchoren aaii te houden tot de zomervergadering. De heer Van Teijlingen is teleurgesteld over dit voorstel van Ged. Staten, gedaan naar aanleiding van oen plan, dat nog geheel in de lucht hangt. Het doet spr. leed, dat de heeren van het comité- Lantsheor zich lieten verleiden tot dezen stap. Spr. heeft samensmelting gewonscht, maar ter goeder ure. Do nu gedane stap kan niet anders dan een spaak in het wiel steken. Uit de correspondentie blijkt, dat het comité-Den Bouwmeester zooveel mogelijk is tegemoet gekomen, zooveel mogelijk heeft willen samenwerken. Er is geen grond voor de stappen van het comité-Lantsheer, dan om plan-Bouwmeester te doen mislukken; het doet spr. leed, dat te moeten zeggen, maar hij kaa niet anders. Hij staaft zijne meening met aanhalingen uit geschriften van het comité-Lantsheer. Het nieuwo plan moet dus buiten beschouwing blijven en het aanhangige plan op zich zelf behandeld worden. Spr. is daarom tegen uitstel. De heer Van Deinse wijst er op, dat de verga dering even ver is ah toen in de zomervergadering tot uitstel werd besloten. Nieuw uitstel zou ver moedelijk tot niets leiden. Spr. zou daarom willen voorstellen, de zaak in handen van Ged. Staten te stellen, ten einde te trachten eene samenwerking van de comité's te krijgen en daarna een nader voorstel te doen. Do beer De Veer sluit zich geheel aan bij den heer Van Teijlingen. De aanneming der motie Fokker in de zomervergadering heeft ons niets verder gobracht. Dezen zomer waren Ged. Staten bijzonder warm voor het planSerooskerkenu willen zij weer uitstellen. Spr. meent op geen enkelen goeden grond. Met de a. s. zomerzitting zullen wij even ver zijn nu reeds duikt een plan op, om de lijn naar Veere door te loggen. Deleden, die absoluut geen tram op Walcheren willen steunen zij, die tegen een tram over Serooskerke zijn, en zij, die daar voor zijn, moeten z. i. allen tegen uitstel stemmen; alleen zij, die nog geen gevestigde opinie hebben, kunnen in uitstel heil zien. Spr. is daartegen en wenscht behandeling van het voorstel in do afdeelingen. De heer Van Lijnden deelt mede, dat de reden van het nieuwe voorstel van Ged. Staten deze is, dat zij de tramplannen op Walcheren objectief be handelen. Nu er sprake is van eene nieuwe lijn, meenen Ged. Staten dat het niet op hun weg l:gt, dit plan van zich af te schuiven. Het voorstel- Van Deinse wordt door spreker ontradenGed. Staten hebben naar zijne meening alleen over in gediende plannen te oordeelen. Nadat de heer Van Deinse zijne bedoeling nader heeft gepreciseerd, wordt het voorstel-De Veer (tot behandeling in de afdeelingen) verworpen met 23 tegen 14 stemmen en het voorstel-Van Deinse aangenomen met 20 togen 17 stemmen. Ged. Staten zullen dus de zaak met de comités dienen te be spreken. De andere voorstellen van Ged. Staten worden naar de afdeelingen verzonden. Nadat de afdeelingen zijn samengesteld, wordt do volgende vergadering bepaald op Vrijdag a. s. des voormiddags 10 uren en de tegenwoordige ge sloten. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Beroepen te Arnemuiden ds. II. Kwint te Nieuw- en St. Joosland. Bedankt voor het beroep naar Zoutelande door den heer J. W. Groot Enzevvind voor dat naar Serooskerke, eiland Schouwen, (toez.) door ds. J. W. F. Roth. Kapel Ie. Door kerkeraad en kiescollege alhier is herkozen tot ouderling de heer J. de Jager Jz. en gekozen tot diaken de heer C. Lepoeter, zulks in de plaats van den haer D. Schipper Mz., die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Men schrijft ons uit 's Heer Arendskerke i Een tweetal jaren geleden werd in de kerk der Ned. Hervormde gemeente alhier een flinke groote vulkachel geplaatst, die het ruime kerkgebouw in weinig tijds voldoende verwarmt en welke maat regel zeer wordt gewaardeerd. Thans heeft de kerk voogdij hare zorgen gewijd aan de verlichting der kerk voor de avond-godsdienstoefeningen. Een drietal sierlijke bronzen kronen, een achttal wand- armen en een paar hanglampen, samen een 20tal petroleumbranders, zijn door de flrma wed. Fabery v de Jonge uit Goes aangebracht en Maandagavond als proeve voor hh. Kerkvoogden en Notabelen ontstoken. Op een der eerstvolgende Zondagen zal eene avondgodsdienstoefening worden gehouden en dan zol iedereen in de gelegenheid zijn het opvallende verschil te zien met de vroegere kaarsjes-verlich ting. Onderwijs. Te Kruiningen worden ernstige pogingen aangewend om aldaar een school met den Bijbel te verkrijgen. Op eene de volgende week te houden vergadering van voorstanders van Ohr. onderwijs in het kerkgebouw der Gereformeerden zal het co mité dat zich vormde nadere plannen ontvouwen. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 6 November 1900 zijn ver oordeeld wegens Jagen zonder acte en vergunningM. B. Mz. te Goes, tot 2 maal f 10 b. s. 2 maal 4 d. h., ver- beurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te beta len f 3 s. 2 d. h. Vervoeren van wild in gesloten jachttijdC. G. Lz. te 's-Heerenhoek, tot f 5 b. s. 4 d. h., verbeurd- vorkl. opbrengst inbeslaggenomen hazen. Stellen van wildstrikkenW. T. te Wemeldingo, tot f 5 b. s. 4 d. h.M. P. te Wemeldinge, tot 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h. voor iedere ver- beurdverkl. en vernietiging inbeslaggenomen wild strikken. Schelde bevisschen met een verboden vischtuigJ. B. S. te Santvliet, J. v. d. B. te Ossendrecht, ieder tot f 5 b. s. 3 d. h., verbeurdverkl. en vernietiging inbeslaggenomen harpoenenJ. de B. te Santvliet, tot f 5 b. g. 3 d. h. Bevisschen Schelde met vaartuig zonder letterteeh'.n en no. en mosselen rapen binnen 500 M. ajstand v. d. zeedijk: A. v. D. en J. C. beiden te Grauw, ieder tot 2 maal f 10 b. s. 2 ra. 5 d. h. Bevisschen Schelde met een vaartuig zonder no. en letterteekenJ. B. d. H. te Philippine, tot f 10 b. s. 5 d. h. Schelde bevisschen zonder consentP. v. d. V. te Ierseke, tot f 1 b. s. 1 d. h.Ph. B. en J. C. te Ierseke, ieder tot 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. h. Visschen in het kanaal door Zuid- BevelandA.M. d. P. en J. J. K. te Hansweerd, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. Niet beletten dat hond haas opspoortP. B. te Borsele, tot f 2 b. s. 2d. h. Met een schip des nachts gemeerd liggen in vaar water zonder lichtP. B. L. to (Jlinge, T. H. te Ierseke, C. H. J. v. D. te Bergeu-op-Zoom, C. G. te Oud-Beierland, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h. Te laat openhouden herberg te BorseleJ. W. te Borsele, tot f 3 b. s. 2 d. h. Idem te 1 s-HeerenhoekF. P. S. te's-Heerenhoek, tot f 1 b. s. 1 d. h. Te laat vertoeven in herberg te ''s-Heerenhoek H. v. G., P. P., J. B., J. B., C. T., allen te 's-Hee renhoek, ieder tot f 1 b. 8. 1 d. b. Idem te Borsele: J. W. en J. d. V. te Borsele, ieder tot f 1 b. s. ld. h. Nachtrumoer: G. A. te Driewegen en J. v. W. te Borsele, ieder tot f2 b. s. 2 d. 1). StrooperijM. K. te Wemoldinge, E. M. te Ierseke, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h.J. T. to Goes, tot f 3 b. s. 3d. h.J. v. d. S. te Kapelle tot f 2 b. s. 2 d. h. Loopen over pad met verboden toegangG. S. te Goes, tot fl b. s. 1 d. h. Loopen over bezaaiden grond zonder vergunning J. v. N., L. W., A. W., C. v. N., J. J. K. allen te Kruiningen, ieder tot fl b. s. 1 d. h.A. v. d. S. eu A. D. beiden te Kruiningen, ieder tot 2 maal fl b. 9. 2 maal 1 d. h. Vee laten loopen op bezaaiden grond zonder ver gunning D. B. Cz. te 's Gravenpolder, tot f 3 b. s. 2 d. h.M. M. te Kloetinge tot f3 b. s. 2 d. h. en betaling cener schadevergoeding aan den eigenaar der vruchten ad f4. Straatschenderij: S. v. S. te 's Heer Arendskerke tot f3 b. s. 3 d. h. Niet openen der portieren door conducteur aan een haltstation van den spoorwegH. N. P. te Utrecht tot f5 b. g. 3 d. b. Verkoopen loten te Krabbendijke en Rilland zonder vergunning: A. B. te Middelburg, tot f5 en f10 b. s 1 en 2 d. h. Rijden met aangespannen honden op een weg in Zee land zonder muïlkoiwen: C. van H. te Waaide en A. Z. te Schore, ieder tot f 1 b. 8. 1 d. h. Vee laten loopen op een waterkeerenden dijk in Z> e- land: J. v. W. te Kattendijke tot 2 m. f 0,50 b. b. 2 m. 1 d. h. Dronkenschap en een wapen bij zich hebbenJ. F. A. te Goes tot f 3 en f5 b. s. 3 en 5 d. h. In dronkenschap verkeerende de orde verstoren L. V. te Goes tot f 5 b. s. 5 d. h. Dronkenschap J. v. 't W. te Borsele en W. de P. te Middelburg, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.G. J. te Ellewoudsdijk, H. de J. te Ovezand en J. K. te Goes, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h.P. P. te 's-Hee renhoek, W. F. te Goes, P. M. en B. v. E. te Hansweerd, J. de IC. te Middelburg en P. M. S. te Ellewoudsdijk, ieder tot f5 b. s. 3 d. h.A. M. de P. te Hansweerd tot f 10 b. s. 3 d. h.M. V. te Goes tot 2 m. f 5 b. s. 2 m. 3 d. h. ld. Ie herhalingG. F. te Kolijnsplaat tot f 5 b. s. 3 d. h. ld. 3e herhalingJ. D. te 's-Gravenpolder tot 7 d. h. Voor de Haagsch© rechtbank is Maandag in hooger beroep behandeld de indertijd uitvoerig medegedeelde zaak betreffende den verkoop van sanguinose. Do kantonrechter, gehoord den deskundige, den heer F. R. Vechtmann, in den Haag, oordeelde sanguinose een geneesmiddel, en niet een voedingsmiddel, geljjk door den verkooper werd beweerd, en veroordeelde den directeur van de Centraal-apotheek de Ooievaar tot een geldboete. Jhr. mr. W. M. de Brauw, voor appellant als verdediger optredende, protesteerde tegen de be noeming van een concurrent tot deskundige, criti- seerde diens rapport en conclusie, en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, daar, gelijk hij uitvoerig trachtte aan te toonen, sanguinose geen geneesmiddel is. Subsidiair vroeg hjj vrijspraak, omdat z. i. de kelder of bergplaats niet de apo theek is in den zin der wet, geljjk door den kan tonrechter was aangenomen. Het 0. M. bij de rechtbank verdedigd© den des kundige tegenover den aanval van pleiter en requi- reerde gelet op een arrest van den Hoogon Raad bevestiging van het veroordeelend vonnis van den kantonrechter. Uitspraak over 14 dagen. Gemengde BeriGhten. Kloetinge. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente onder het rundvee uitook heeft het zich bij een varken vertoond. Het beest is geslacht. Uit Hulst schrijft men aan de M. C. De getroffene Ch. W., van wiens ervaring Zon dagavond in ons vorig nommer melding werd ge maakt, is nog steeds niet buiten gevaar. Hij is een zeer oppassend jongmensch, waarom het geval veel deelneming heeft gewekt. Naar het schijnt, moet de dader iemand anders hebben willen treffen eu de oorzaak van zijn stcekiust tegenge werkte liefde zijn. Men meldt uit den Haag Een ernstig ongeval bracht gisterochtend in de Boekborststraat groote ontsteltenis teweeg Aan een in aanbouw zijnd perceel waren op den steiger aan do straatzijde drie werklieden aan het werk, toen plotseling men denkt door het kan telen van een balk do werklieden vielen. Eon hunner klemde zich nog vast aan een ijzeren bint, maar werd door zijn kameraden gegrepen en in den val van ongeveer 7 meter hoogte medegesleurd. De ongelukitigon kwamen terecht op groote blokken hardsteen en ijzeren binten. Een der werklioden was onmiddellijk doodde twee anderen waren zwaar gekwetst aan het hoofd en ribben en werden, nadat dr. Erkelens de eerste hulp had verleend, door de politie per raderbaar naar het gemeentezieken huis vervoerd. Een der verwonden was gehuwd de twee anderen waren vrijgezel. Het ongeluk is, blijkens het resultaat van een voorloopig onderzoek, toe te schrijven aan het bre ken van een legger, waarop de werkvloer van den steiger rustte, die 3 meter hoog wasde dood van den werkman werd veroorzaakt doordien de man met zijn hoofd op oen stuk hardsteen terecht kwam. De werklieden waren allen door hun werkgever tegen ongevallen verzekerd. Een gemeenteraad in den donker. Gedurende de laatste zitting van den gemeenteraad van Hoorn had, naar De Tijd verhaalt, een vermakelijk voorval plaats. Het werd duister, en de raadsleden kouden tr.et het werk niet voortgaan, want zij konden hun stukken niet meer lezen. Waarom dan het licht niet ontstoken AntwoordEr zijn geen lampen in de raadzaal N.B. De gemeente heeft een eigen gasfabriek en sedert jaren is door de raadsleden aangedrongen op verlichting van de raadzaal, maar vergeefs. De kostbaro oude lichtkronen leenen zich niet tot gas verlichting, en nu ja, de raadsleden moeten maar afmaken wat er te doen is en vóór donker vertrekken Goede raad was duurde vergadering uitstellen wilde men niet, ook niet in het donker zitteD, zoo dat eindelijk de vroedschap met ab- en dependentie verhuisde naar een ander lokaal, dat wel kon worden verlicht en waar men, zeer gezellig aan één tafel gezeten, de zaken ten einde bracht. Te Werkendam kreeg een schoolmeisje een wonde aan het hoofd met een griffol. De wond genas, doch steeds hield, het meisje hoofdpijn jaren aaneen. Thans, nu de plaats aan haar hoofd begon op te zetten en pijnlijker dan anders werd, besloot men die plaats te opereeren. Door drie geneesheeren is nu, na een lastige operatie, de punt van een griffel verwijderd, waarna de patiënte geen pijn meer heeft en wellicht voorgoed daarvan bevrijd zal zjjn. Zondag heeft te Eindhoven een droevig voorval plaats gehad. De winkelier G. vroeg den sigaren maker S. om achterstallige schuld. In plaats van geld ontving hij plotseling een diepe snede over het hoofd en daarna nog een in de hartstreek, waarop hij ineen zakte. De dokter vreesde voor zijn leven, waarop de aangehoudene nog met zijn slachtoffer moest geconfronteerd worden. De toestand van den winkelier bleef hopeloos. De verslagene en de dader hebben beide zeer groote gezinnen. Omstreeks vijf uur Maandagmorgen werd de heer J. te Utrecht wakker door een benauwde gas- lucht die in zijn kamer heerschte. Een onderzoek werd door hem ingestetd, doch van gas, dat in een door hem bewoonde vertrekken, hjj woonde boven, zou kunnen zijn ontsnapt, viel geen spoor te ont dekken. Het moest dus uit het benedenhuis komen. De heer J. scheld© daarom bij den benededbewoner, den heer T. aan, doch ontving op zijn herhaaldelijk en luid schellen geen teeken van leven. Vermoedens werden daardoor sterker, dat de heer T. en zijn echtgenoote wellicht door gas verdoofd waren. De heer J. riep daarop de hulp van een politie agent in. Met behulp van een tweeden sleutel, ge lukte het in het huis te komen, en vond men ook werkelijk den heer en mevrouw T. bewusteloos. De hulp van een dokter werd onmiddellijk inge roepen en had tot resultaat, dat beiden spoedig het bewustzijn terug erlangden. De oorzaak van het incident moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat een der gaskraantjes niet goed gesloten was. Op het Zand, nabij Middelburg, werden dezer dagen slangen gezien en twee dezer dieren gevangen. Later bleek, dat de dieren waren ontsnapt uit de aan het Zand grenzende tuinbouwinrichting van den heer W. Chr. Noske, die verscheidene dier soorten voor aquariums en terrariums in voorraad heeft. De verpakking van de van elders aangevoerdo slangen was onvoldoende geweest en daardoor had den zij gelegenheid gehad om te ontvluchten. Een brutale inbraak heeft Zondagavond plaats gehad in perceel 354, Singel bij de Oude Spiegel straat te Amsterdam. De weduw© W. Honselaar kwam omstreeks elf uur met haar eenig dochtertje thuis. Zij bewoont een souterrain, waar zij sedert eenige jaren een zaakje uitoefent in koffie, thee, enz. Zij ontstelde al reeds, toen zij bemerkte dat de voordeur van het winkeltje openstond, maar wie beschrijft haar schrik, toen zij in de binnenkamer achter den winkel zag, dat alle kasten waren open gebroken, haar bed was zelfs doorzocht. Een trom meltje, waarin voor bijna f 1300 aan Russische effec ten, benevens een knip met geld voor een Maandag ochtend te betalen vordering waren verdwenen. Ook eenige gouden sieraden en juweelen waren gestolen. Even bekomen van haar schrik, snelde zij naar het politiebureel Gymnasium. Bij het door de politie ingestelde onderzoek was echter geen spoor van de inbrekers te vinden. Daar boven in het huis Zon dags nooit iemand aanwezig is, hadden zij vrij spel. De weduwe, die het geld eenige jaren geleden door een erfenis verkregen en dit had bewaard, is totaal geruïneerd, zóó zelfs, dat zij haar zaakje moeielyk zal kunnen voortzetten. Werd vroeger gemeld, dat ten nadeole van den beer Raedt van Oldenbarnevelt, behalve de schilderijen, nog een aantal andere kunstvoorwer pen waren ontvreemd, thans kan worden medege deeld, dat de inspecteur van politie, de heer Aaltsz, Zaterdag jl. ten huize van een zoon van den ver dachten huisknecht, heeft in beslag genomen drie kisten, bevattende velerlei antieke en moderne voorwerpen, benevens een drietal schilderijen, ter wijl later een buurman van dien zoon bij de po litie een kist deed brengen, die op onverklaarbare wijze in zijn tuin was neergezet en linnengoed bleek te bevatten. De drie kisten, bij den zoon in beslaggenomen, bevatten een groot aantal zilveren vorken en lepels, verder tafelgerei, antiek-zilveren kleinoodiüu, an tieke beschilderde waaiers, oude bijbeltjes, zilveren en gouden sieraden, moderne eetserviezen, koppen en schotels uit het Empire-tijdvak. De koffiehuishouder A., te Zutphen, Vrijdag- midd^ tussehen licht en donker in de gelagkamer bezig zjjnde met het schoonmaken van kleeding- stukken, kreeg bezoek van een zeker persoon. Toen eenige oogenblikken later zijne bezigheden hem in den kelder riepen en do bezoeker dien tyd alleen in de zaal vertoefde, maakte deze van de gelegenheid gebruik om zijn oude broek te ver wisselen met een nieuwe van den kastelein. Nadat de dief vertrokken was, vond men de vuile plunje van dezen tussehen de kleederen van den anderen. (Z. Ct.) Te Amsterdam hebben twee echtelieden, waar van de een 94 en de andere 91 jaar is, hun 70- jarige bruiloft herdacht. Te Dinxporlo is Vrijdag een treurig huwelijk gesloten. Toen het bruidspaar van het Raadhuis terugkeerde, was de vader der bruid overleden. Van feestviering kon geen sprake meer zjjn. Ernstige ongeregeldheden. Men schrijft aan het Handelsblad Werd tot dusver de loting vóór de nationale militie voor de lotelingen uit Bunschoten te Baarn gehouden, Maandag had die op hun verzoek te Bunschoten plaats. De lotelingen, reeds vroeg in den ochtend zwaar beschonken, wilden met alle geweld den kolonel militie-commissaris spreken en toen deze, op aanraden van den burgemeester, een onderhoud weigerde met dez© niet-toerekenbare menschen, die zich als bezetenen aanstelden en rondliepen met groote Oranje-sjerpen, werd het mes getrokken en zoodanig gevochten, dat uit Amersfoort hulp moest worden gerequireerd. Een detachement van het eskadron ordonnansen onder bevel van luitenant G. J. Maris, is nog des ochtends naar Bunschoten vertrokken om de orde, welke zeer ern stig verstoord is men zegt o. a. dat het Ge-

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2