1900. N°. 132. Donderdag 8 November. 87slc jaargang. T O N O A G E N. "De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bpblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de Toondagen 13, 20 en 27 November a. s. aan de café houders enz. zonder nadere aanvrage vergunning wordt verleend om in hunne inrichtingen muziek en danspartijen te geven tot des avonds 11 uren onder bepaling dat door de politie de vergun ningen kunnen worden ingetrokken zoodra in de localiteiten ongeregeldheden voorvallen. Goes, 7 November 1900. De Burgemeester van Goes, WESSELINK. GOES, 7j November 1900. De Eerste Kamer is Maandagavond half negen bijeengekomen tot hervatting harer werk zaamheden. Ingekomen waren verschillende missi ves, waaronder een van H. M. de Koningin, eene kennisgeving van de verloving van H. M. met hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin. De voorzitter zoido daarop Mijne Heeren Deze gewichtige en naar wij hopen en vertrou wen voor ons land en Vorstenhuis hoogst geluk kige gebeurtenis, die een nieuw tijdperk zal openen tot heil van Land en Volk in een lange reeks van jaren, hebt u zeker met mij met de hoogste be langstelling en ingenomenheid vernomen. Ik heb gemeend in den geest der Kamer te handelen door deze missive van onze geliefde Koningin namens u te beantwoorden met de volgende missive. Mevrouw «Namens de Eerste Kamer der Staten-Generaal kwijt ik mij van da hoogst vereerende taak Uwe Majesteit de hartelijke gelukwenscben der Kamer aan te bieden naar aanleiding van Hoogderzelver verloving met Zijne Hoogheid hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin. Deze gewichtige verbin tenis zal onder Gods zegen ongetwpfeld het levens geluk van Uwe Majesteit in hooge mate bevorderen. Zij zal tevens den eeuwenouden band tusschen Ne derland en Oranje nog hechter maken en daardoor strekken tot heil van Vaderland en volk." Deze missive werd met applaus begroet. In bare zitting van heden heeft de Kamer goed gekeurd verschillende wetten, waaronder die der uitkeering van prijzen op verloren loten der Staats loterij en de regeling van het waterstaatsbestuur. De regeering erkende de urgentie der regeling van de administratieve rechtspraak. De Kamer is op reces gegaan. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de voorstelling, a. s. Zaterdagavond in de Schouw burgzaal van >de Prins van Oranjete geven door de Koninkl. Vereenigiug «Het Nederl. tooneel". Van de op te voeren stukken is reeds op verscheidene wijzen melding gemaakt. In beide, een drama en eone comédie, treden de beste krachten der Koninkl. Vereeniging op Mevr. MannBouwmeester, Louis Bouwmeester, Tourniaire, Clous enz. Het kan voor Goes eene bijzonderheid worden genoemd, deze beroemde tooneelspeelster en spelers hier te zien optreden. Was eene hooge entrée voor den len rang noodig om dit mogelijk te maken, de entrée van f 1 voor den 2en en van f 0,50 voor den derden rang brengt de voorstelling ook onder het bereik van hen, wien de entrée voor den len rang minder conveniëert. Wjj vertrouwen dan ook, dat eene volle zaal het bewijs zal leveren, dat velen uit Goes en uit den omtrek deze poging om hier werkelijk eens iets goeds, iets uitstekends op dit gebied te krijgen, op prijs stellen en vestigen voorts de aandacht op een ingezonden stuk in dit nommer. Wij wijzen er met nadruk op, dat de voorstelling te half acht aanvangt. Het onder het spel binnen komen kan dikwijls zoo hinderlijk zjjn. In het, in ons vorig nommer uit de Nieuwe Rotterd. Courant opgenomen stukje over de ver wantschap van H. M. koningin Wilhelmina met hertog Hendrik, moest, volgens nadere mededee- ling in dat blad, staan dat de grootmoeder der Koningin en de over- grootmoeder van hertog Hendrik (niet diens grootmoeder) zusters waren. Helena Paulowna van Rusland is in 1799 gehuwd met Friedrich Ludwig, erfgroothertog v. Meck- lenburg-Schwerin (17781819) die, na haren dood in 1803, in 1810 hertrouwde met Caroline van Saksen-Weimar en in 1818 met Augusta van Hes sen-Homburg. Uit het eerste huwelijk werd ge boren Paul Friederich, groothertog v. Mecklen- burg-ScbweriD (18001842), die in 1822 huwde met Alexandrina van Pruisen. Deze waren de ouders van Frieierich Franz II v. M.-S. (1823—1883) uit wiens derde huwelijk, met Maria von Schwarz- burg-Rudolstadt, hertog Hendrik in 1876 werd geboren. In De Tijd betoogt pater F. J. H. Evers, dat het thans tijd is de vraag te stellen waarin zal het huldeblijk bestaan, dat wij der Konin gin zullen aanbieden, indien het Haar behaagt het wel te willen aanvaardon En de inzender voegt er direct bij, dat de keuze, met hooge goedkeuring van H. M., moet vallen op een koninklijk jacht. Was hot niet treurig, vraagt de iDzeüder, dat bij de groote vlootrevue van 15 September 1898 de Zeehond in eenige weken voor koninklijk jacht in gereedheid moest worden gebrachtdat het opne mingsvaartuig Buyskes bij de visscborsvlootrevue eenzelfde doel te vervullen had «Waar zooveel Vorsten over één of meer jachten do beschikking hebben, moest onze geëerbiedigde Koningin zich vergenoegen met een politie- of op nemingsvaartuig Om een jacht te doen vervaardigen, waardig Haar te herbergen, op wie Neêrlands hoop is gevestigd, is thans de tijd gekomen." Uit Amsterdam meldt men Eenige vereeni- gingen uit de voormalige Heinze-commissie zijn voornemens H. M. do K o n i n g i n bij haar hu welijk een aubade te brengen. Te Zierikseo is door Commissarissen der Spaarbank van het Departement der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" uit 28 sollicitanten tot boekhouder benoemd de heer A. Verhage, gediplomeerd boekhouder der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. (Z. N.J Het Middelburgsche comité heeft den 22en October weer een bezending goederen (ter waarde van f1000) voor de krijgsgevangenen te St. Helena, aan den heer W. J. Williams, consul der Nederlanden aldaar, verzonden, en eene be zending (ter waarde van f1500) voor de vrouwen en kinderen der gevangen Boeren, aan den heer B. H. de Waal, consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, die ze aan mevrouw KoopmansDe Wet aldaar zal doen toekomen. De Koninginnen in Holstein. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Lensahn, dd. 4 No vember o. m. Wanneer gaat de kerk aan? Waar komt de Ko ningin langs! Waar zie ik haar het best overal hoort men deze vragen, en het kleine dorp, anders een doodstil plaatsje zooals er honderden in Duitsch- land zijn, is in rep en roer. Correspondenten, maré chaussees, agenten van de geheime politie uit Ber lijn, tal van burgers uit de omliggende plaatsen zijn op straat. «Ik heb de Koningin al driemaal gezien, zij ziet er zoo lief uit", vertelt de kleine dreumes voor mij, de kleinzoon van den dominee «en papa heeft al eene heel mooie preek voor haai gemaakt." Wij begeven ons naar de kerk eene echt Hol- steinsche plattelandskerk, het onderste gedeelte uit geweldige rotsklompen, erratische blokken opge bouwd, daarboven de muren van gebakken steen, en het geheel bedekt met een ontzaglijk dak van roode pannen de groote vierkante toren, zwaar en kolossaal opgetrokken in de dagen, toen de kerk nog een toevluchtsoord was tegen de invallen van de heidensehe slaven, steekt met zijn zadelvormig dak nauwelijks boven het kerkdak uit. Zoo staat de kerk op eenen heuvel, met een prachtig gezicht op het omliggende land. Een eerste rptuig brengt de hofdamesen da delijk daarna, onder het luiden der klokken, nadert de koninklijke stoet zelf. Voorop een rijtuig met de heeren den Hertog regent Johann Albrecht van Mecklenburg-Schwerin, Hertog Friedrich Adolf, den Groothertog van Ol denburg en den jongen regeerenden Groothertog van Mecklenburg-Schwerin. Daarna in een open coupé do Koningin met haren verloofde, ten slotte de Koningin-Moeder met do Groothertogin van Oldenburg. Met een eerbiedige buiging door het publiek begroet, gaan zij langzaam over het smalle pad langs het kerkhof naar boven de Hofjliger opent de deur, en zij verdwijnen in het donker gewelf van de kerk. Voorop het jonge paar, de Hertog in politiek, met lioogen hoed, de Koningin in eene paarse zij den japon met zwart galon, en een sealskin man teltje, zwarten hoed met enkele zwarte en witte veeren echt gelukkig, met een innemenden glim lach voor het publiek, loopt zij aan den arm van haren verloofde. Haar volgt de Koningin-Moeder, in een zwarte robe en een zwaren fluweelen mantel, dan de Groot hertogin van Oldenburg, eeno voorname verschijning. De heeren en dames van het hof sluiten don stoet. Ook van binnen is die kerk typisch Holsteinsch. Laag van verdieping, ietwat somber groote bogen met korte dikke kolommen dragen het gewelf. Aan het einde staat het altaar met een middeneeuwsch drieluik van gesneden hout in levendige kleuren, tafereeleu uit de Lijdensgeschiedenis voorstellende fluweelen knielkussensliggon aan de eenvoudige tafel. De stoelen ©n banken zjjn met veel smaak, licht geel met roode lijnen, voor deze gelegenheid opge knapt, ook de bank van de groothertoglijke familie op de eerste verdieping in het koor. Hier gaan de Koningin, naast haar Hertog Hendrik, en vervol gens de Koningin-moeder zitten de andere heeren en dames achter en naast hen in de volgende loges. Geen hatelijk gordijn wordt toegetrokken, en ieder kan zien, hoe aandachtig het jonge paar naar d# woorden van den predikant luistert. Het is een eer waardige grijsaard van omstreeks 60 jaren, en met veel vuur en kracht spreekt hij over het woord «Heer, heilig ons in de waarheid, Uw woord is de waarheid". Op de preek volgen, zooals in Duitschland ge woonte is, de liturgie, gebeden en als antwoord daarop gezangen van het koor van frissche boeren kinderen. Wij zoeken onder de laatste woorden onze oude plaats voor de deur op, en weer verschijnt de aanvallige gestalte der Koningin boven. Op dit oogenblik breekt de zon door, die tot nog toe achter wolken gescholen had, en tegelijk valt een licht bundel in het schip van de kerk, en in die weelde van licht staat het jonge paar eenige oogenblikken onder aan de trap stil, de Koningin zegt eenige woorden als ik goed hoor, in het Duitsch tegen Hertog Hendrik een goudstuk valt in de bus die voor de kerk is opgesteld, en het geheele gezel schap gaat naar de rijtuigen terug. «Wie 8üsz, nein wie süsz klinkt het van alle kanten, en wie zich onder de groepen mengt, die zich overal vormen, hoort spoedig de eene of andere aardige geschiedenis van Hollands Koningin H.H. M.M. de Koninginnen zijn Maan dagavond op het Loo teruggekomen. Naar aanleiding van de jongste processen, in Engeland gevoerd, die geëindigd zijn met de veroordeeling van de importeurs van Neder- landscho boter, vestigt de heer Th. Van Weideren baron Reugers te Oenkerk in het Friesch Weekblad de aandacht op het plan van de Friesche Mij. van Landbouw om oen controle-station op te richten. Dit plan is het volgende De Friesche Mij. richt het station op. Zij be noemt den directeur, den scheikundige en de con troleurs. Ieder boterproducent iu Friesland kan zich aanmelden om onder controle geplaatst te worden. Hij moet, bp toelating, tegenover de Frie sche Mp. zich verbinden zpn fabrieken of werk plaatsen of pakhuizen steeds voor do beambten der controle beschikbaar te stellen en ten behoeve van het contrölestafcion, dat een aparte kas krijgt, een zeer zware boete te betalen bij geconstateerde ver- valsching. De vervalsching wordt zooveel mogelijk bekend gemaakt. De onder controle staande boter- producenten bekostigen het station naarmate van de hoeveelheid boter, die zij produceeren. Het be heer is bp den directeur en het bestuur der Frie sche Mij., terwijl uit de gocontroleerden oen com missie van advies wordt benoemd. De heer Rengers wijst er op, dat het resultaat, dat men met het contrölestation op het oog heeft, alleen bereikt zal worden, wanneer alle eerlijke boterbereiders als één man toetreden. Daartoe wekt hp hen op. Bij de Indische begrooting voor 1900 is ge rekend op de aanstelling van een geneeskundige aan het laboratorium te Weltevreden om onderwijs te geven in tropische ziekten. De Indische Regeering acht evenals al hare adviseurs zulk een regeling te verkiezen boven de instelling van een academischen leerstoel hier te lande, en ovenzoo oordeelt de minister van koloniën. In het Weekblad van het Ned. Tijdschrift voor Ge neeskunde betoogt dr. J. A. Voorthuis, te Apeldoorn, dat beide maatregelen behoorden te worden toege past. Reeds veel te lang ontbreekt hier te lande de gelegenheid voor studenten, die voor Indië be stemd zpn, om behoorlijke kennis van de tropische ziekten op te doen. Andore landen zpn hierin reeds voorgegaan. In Nederland is pas onlangs te Utrecht een lectoraat daarvoor opgericht. Maar een leer stoel, bij voorkeur aan de Amsterdamsche Univer siteit, acht dr. V. stellig geen weelde voor een land met uitgebreide koloniën, dat jaarlijks zoo vele ge neeskundigen naar Indië zendt. De Gelderland kwam Maandagmiddag 2 uur te Djibouti aan en wisselde de gewone saluutschoten met den Franschen kruiser Catenat. Slechts drie porsonen dr. Heymans, mr. Bredel en de secretaris Eloff vergezellen Kruger. Een vertegenwoordiger van het te Djibouti uitgegeven dagblad werd door den President ontvangen, die op het dek zat met een plaid om de beenen. Hem werd bet jongste nieuws} uit Zuid-Afrika volgens de Reuter-beriebten medegedeeld. Het verheugde hem zeer, dat do Boeren .hier en daar met succes tegenstand bleven bieden. «Dat ze zonder ophouden blijven vechten" riep de President uit, terwijl hij zijn pijp met kracht stopte «dat is alles wat we wenscben". De heer Kruger geniet een uitstekende gezond heid. Op reis van Lorenzo Marquez had hij echter nog last van zijn oogen. Zijn gevolg beweert, dat bp enkel naar Europa gaat om daar zijn verlof door te'1 brengen. De Gelderland zal 3 a 4 dagen te Djibouti blijven en te Port-Said nadere hevelen omtrent de bestem mingsplaats van Kruger ontvangen. De President reist incognito en is niet aan land geweest. Den 20en October verliet het schip Loreu<,'o- Marquez, den 26en deed hut Dar-es-Salaam aan. Het heeft dns 16 dagen gedaan van de Delagoabaai naar de Fransche haven Djibouti. Hier blijft het drie dagen om kolen in te nemen en ook de vic tualie, die de Bali van de Maatschappij Nederland er gebracht heeft. Den 8en vervolgt de Gelderland de reis. Port-Said, waar zij blijkbaar niet of slechts een oogenblik schijnt te zullen stoppen, kan dan den 13en of 14en bereikt worden. Van Port-Said naar Marseille zal de reis nog een dag of vijf, zes duren, zoodat de aankomst te Marseille op den 19en kan gesteld worden. Het bericht van Kruger's zeeziekte zal wel een ver zinsel zpn geweest. Op vorige zeereizen was hij nooit zeeziek. De Standard verneemt uit Kaapstad dat mevr. Kruger te Pretoria ernstig ziek ligt. In den gemeenteraad van Parijs heeft Galli het volgende voorstel gedaan Do gemeenteraad richt tot de Zuid-Afrikaanscho Republiek de betuiging van zpn levendige sym pathie en bewondering. De raad zal zich met het bureau naar het Lyonsche station begeven om Kruger bij zpn aankomst te Parijs te be groeten, en hem uitnoodigen op het stadhuis te komen, waar hij uit naam van de ingezetenen van Parijs zal worden ontvangen. Het voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. De Liga voor de Nationale Verdediging heeft een afgezantschap benoemd om president Kruger bij zpn aankomst te Parijs aan 't station te ont vangen. Droevig welsprekende cijfers zijn het, welke het Britsch Departement van Oorlog thans openbaar maakt omtrent de verliezen, door het B r i t- sche leger in Zuid-Afrika geleden en waarvan het totaal thans 46.026 bedraagt. In de afgeloopen maand October alleen zijn daar bij gekomen 3601 man, te weten 126 officieren en 3475 manschappen. Van dezen zpn in den strijd gesneuveld 15 offi cieren en 152 man aan wonden overleden 3 offi cieren en 68 man gewond 43 officieren en 457 man vermist of krijgsgevangen 6 officieren en 85 man als invaliden naar Engeland teruggezonden 96 officieren en 2777 man. Door «ongelukken" heeten omgekomen te zpn 1 officier en 85 man. In gevechten verloren de Engolschen in October derhalve niet minder dan 758 man, waarvan 142 alleen aan de Wet. De anderen, een kleine drie duizend, bezwoken aan ziekten, typhus en enteric fever. Do Londeosche Star noemt deze cijfers hart brekend. Oorlog Transvaal. Lord Roberts zegt in oen telegram uit Johannes burg, dd. 5 dezer «Terwpl er onmiskenbare tce- kenen zijn, dat de Boeren ontmoedigd zijn en ge brek hebben aan leeftocht en munitie, doet Steyu zijn uiterste best om zijn landgenooten aan te moe digen den hopeloozen strijd voort to zetten door hen te misleiden mot valsche berichten van over winningen." Als men nu nagaat, dat Lord Roberts, evenmin als Reuter, hiervan in do laatste 14 dagen iets heeft doen blijken, maar alle, door de censuur doorgelaten telegrammen aanhoudend bericht brach ten van voordooien, door de Boeren behaald, dan is er aan het bovenstaande niet veel waarde te hechten en do joügste tijdingen zijn er vrij wel mee in strijd. Zoo meldt men Naar men gelooft, is er een commando Boeren bij Petrusville, ton Z. van do Oranje-rivier. Een soldaat van het Welsche regiment is op patrouille-

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1