groote en kleine fruittelers bijeenroepen, om bun de voorwaarden voor to leggen, waaronder het ieder van hen mogelijk zal worden deelgenoot te worden in de nieuwe onderneming. Wij vernemen dat door de afdeeling Den Haag van Patrimonium" een adres aan de Koningin zal worden gezonden, waarin gewezen wordt op de algemeen heersohende werkloosheid en in verband hiermede Hare Majesteit verzocht wordt Haar in vloed aan te wenden om werken van regee- ringswege hier te lande te doen uitvoeren. Men zal trachten op dit adres handteekeningen van bestuurderen van andere vereenigingen te er langen. (De Ned.) De Gelderland, die thans in de Fran- scke haven Dzjiboeti verwacht wordt, zal daarna zijn reis vervolgen naar Port-Said om van daar, na den kolenvoorraad te hebben aangevuld, recht streeks naar Marseille te vertrekken, welke reis men hoopt dat in zes dagen volbracht kan worden. »Omtrent de aankomst van de Gelderland te Woe- boesji (Post Durnfort), Engelsch-Oost-Afrika, is te "s-Hage geen bericht ontvangen." Dit laatste heeft betrekking op een bericht van de Daily Express uit Amsterdam, naar luid waar van de Gelderland op de hoogte van Woeboesji gekomen zou zijn en last van tegenwind had. De president zou erg zeeziek zijn. In elk geval moet Woeboesji al dagen geleden gepasseerd zijn. (2V. R. Ct.) De minister van buitenlandsche zaken heeft na het bekend worden van de ramp te Cara cas, telegrafisch inlichtingen gevraagd en langs denzelfden weg antwoord ontvangen, dat de minister resident de heer v. Leyden en de Nederlanders te Caracas allen veilig waren. Oorlog Transvaal. De voornaamste berichten zijn, dat driehonderd Boeren den 26 October Reddersburg binnen trokken. Het garnizoen van 30 man, onder bevel van twee luitenants, moest zich overgeven, doch werd later in vrijheid gesteld. De Boeren commandeerden goederen op in de magazijnen en betaalden in een der magazijnen met een cheque op de Regeering van den Vrijstaat van 1600 Voorts dat Yentersburg verwoest is geworden. Een groot aantal Boeren is gesignaleerd ten Westen van Kroonstad en in de buurt van Lendloy. De Boeren hebben, naar gemeld wordt, overvloe dige ammunitie in het district Fieksburg. Volgeus den correspondent van de Daily Mail te Durban zijn Lord en Lady Roberts aangekomen te Chieveley in Natal, om een bezoek te brengen aan het graf van hun zoon. De berichten over Roberts' latere plannen zijn tegenstrijdigvolgens den een begeeft hij zich over Durban naar Kaapstad, om zich daar, met zijn staf en tegelijk met generaal Pole Carew naar Engeland in te schepen; volgens den ander zal hij naar Pretoria terugkeeren. Volgens de Daily Express is Roberts' vertrek weer verdaagd tot op hot einde van de maand, en zal het dan opnieuw voor onbepaalden tijd uit gesteld worden, omdat de Boeren overal weer aan den gang zijn. Het legerbestuur zou niet alleen nog op een veldtocht van zes maanden rekenen, maar ook bang zijn voor een nieuwen opstand in de Kaapkolonie. Daarom is het waarschijnlijk dat het leger in Zuid-Afrika niet aanmerkolijk verminderd zal wor den, er zullen nog aanvullingstroepen en ook 5000 paarden uit Engeland gezonden worden. Uit Kaapstad meldde men den 2en Roberts zal ongevoer den 20en naar Engeland vertrekken. Men verneemt, dat de Boeren den 24en October Koffij- fontein hebben bezet. De Engelscbgezinde vrouwen en kinderen vluchtten in de mijn, terwijl de man nen bovenop stand hielden. Kerknieuws. Nisse. Bij de stemming ter verkiezing van twee notabelen, wegens do periodieke aftreding van A. de Back en A. Wattel, werd de eerste met 25 van de 29 uitgebrachte stemmen herkozen, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen J. Slabbe- koorn en J. de Kok. Voor do verkiezing van één notabele, ter aan vulling eener vacature, verkroeg niemand de vol strekte meerderheid. Er moot hiervoor herstemd worden tusschen J. Eckhardt en J. Slabbekoorn. Evang. Luth. kerk. Beroepen te Zierikzee de heer J. E. T. Junot, cand. te Arnhem. Doopsgezinde kerk. Door een groot aantal leden der Doopsge zinde gemeente te Middelburg worden pogingen aangewend om den heer Tj. Kielstra te doen terug komen op zpn besluit om ontslag te nemen als predikant bp die gemeente. (Vad.) Onderwijs. Men meldt uit Nieuw Vossemeer Ged. Staten hebben den raad dezer gomeonte aangeschreven, wegens het schoolgaan van meer leerlingen dan de wet voorschrijft, dat deze moet overgaan tot het aanstellen van een vierden onder wijzer en het bijbouwen van een schoollokaal. Wp vernemen dat thans de verordering zoodanig ge wijzigd zal worden, dat leerlingen, die den vollen cursus doorloopeD hebben, d. i. na I2jarigen ]»ef- tjjd, geweerd zullen worden, waardoor èn aanstel ling èn bjjbouw onnoodig zouden worden. (N. R. Ct.) Indertijd is gemeld, dat de onderwijzer J. Mulder te Kuinre door den gemeenteraad aldaar ontslagen werd uit zpn betrekking, omdat hp zich zou schuldig gemaakt hebben aan overtreding van art. 35 der onderwijswet. Da ontslagene zou een enkele maal als koetsier dienst hebben gedaan in de zaak van diens oom, die een stalhouderij bezat. Naar men verneemt hebben Gedeput. Staten van Overpsel dat ontslag niet goedgekeurd. Gemengde Berichten. Door de politie is tegen M. S., tuinman alhier, proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging van een ambtenaar, gedurende de rechtmatige uitoefe ning zijner bediening in don nacht van 3 op 4 November jl. en tevens wegens het 3maal verwekken van nachteljjk burengerucht gedurende dien nacht. Hot mond- en klauwzeer is uitgebroken onder het rundvee op de hofstede van M. van Liere Jz. te Sirelsdorp onder de gemeente Kloetinge. Schore. Vrijdagmiddag had alhier een treurig voorval plaats. De sluiswachter A. van B. te Vlake, bezig zijnde met het leggen van eene brug over do bermsloot, bleef onder dat werk plotseling dood. Eene hartaandoening was waarschijnlijk de naaste oorzaak. De overledene, een oppassend werkman, was 42 jaar oud en laat eene weduwe met 4 kinderen achter. Hansweerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn alhier op twee plaatsen resp. 1 en 2 konijnen gestolen. In verband biermede zijn Zaterdagmorgen L. H. en C. F. alhier gearresteerd en naar Middelburg getransporteerd. Laatstgenoemde werd gearresteerd, terwijl hp bezig was een klant het haar te knippen en werd deze zoodoende tegen wil en dank gedwongen te vertrekken. Wolfertsdijk. Zaterdagavond jl. word de tweede vergadering gehouden tot oprichting eener onder linge verzekering van varkens. Hoewel de opkomst van belangstellenden niet groot was, werd toch door de aanwezigen besloten de vereeniging te consti- tueeren in de hoop, dat nog velen zullen tootreden. Het reglement, dat door het vroeger gemelde voor- loopig bestuur was ontworpen, werd met eene kleine wpziging aangenomen. Behalve de 5 leden van dit voorloopig bestuur werden nog tot bestuursleden gekozen de heeren Joh. Reinhout en H. de Kupper. De nieuwe vereeniging kreeg den naam Draagt elkanders lasten. In de week van 25 Oct.1 Nov. zijn van Ierseke verzonden 650,000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen imperialen f 6065, 70 K.G. f40—45, 60 K.G. f20—25, 50 K.G. f 13—18, 40 K.G. f5—10. Men schrijft ons: Van een Vrijdag met de Guelph te Vlissiugen teruggekeerd ambtenaar dor Z. A. S. M. hebben wij nog eenige bijzonderheden vernomen omtrent den toestand in Transvaal en den Oranje-Vrijstaat. In Pretoria, zoowel als daar buiten, is het voor ieder, die geen Engelschman is, bijna onmogelijk daar te blij ven wonen. Er heerscht een waar schrikbewind en iedere niet-Engelsohman is geen oogenblik zeker niet in den »tronk" gezet te worden. Onze zegsman deelde ons dan ook mede, dat hij vrijwillig is vertrokken tengevolge van het volgende voorval. Op zekeren morgen wordt door een Engel- sche patrouille in den tuin van een zijner bekenden, op korten afstand van hem wonende, een geweer gevonden. Hij wordt onmiddellijk gearresteerd en in de gevangenis gebracht. Of hij nu al verzekerde, dat het geweer niet van hem was ea hij niet wist aan wion het behoorde vermoedelijk was het door de Engelscben zelf daar geworpen het hielp niets. De militaire autoriteit werd er mede in kennis gesteld en deze gelastte aan de vrouw met haar drie kinderen, waaronder een van 14 dagen oud, de woning to verlaten en naar do gevangenis te gaan. Den anderen morgen werd de geheele familie tus schen militairen naar hare woning gebracht en de vrouw vergunning gegeven mede te nemen wat zij dragen kou. Toen zij daarmede terugkwam, werd de geheele overige inboedel buiten gebracht, met petroleum begoten en in brand gestoken. Heerko Prins, de milicien, die verdacht wordt van een moordaanslag op zijn vrouw, is Zaterdag morgen door de marechaussee naar Assen gebracht, waar hij in garnizoen lag. Sedert Maandagavond was hp te Groningen in 't huis vau bewariüg in de Zoutstraat. De toestand van de vrouw moet vrij bevredigend zijn. (P. G. C.) Te Groningen zijn bij een uurwerkmaker ge stolen 32 gouden en zilveren horloges, een juweelen stel, een gouden broche, een armband, twee bank biljetten van f60 en f25 en ongeveer f40 in zilvergeld. De familie was ter bruiloft en ontdekte toen zij des nachts te 3 uur thuis kwam den diefstal. De commensaal, de 25jarige photograaf Fr. A., uit Bi- berach (Duitsehland), was tevens verdwenen mot den trein naar Nieuwe Schans. Later is gobleken dat hij aldaar heeft overnacht en vervolgeus naar Duitseh land is gegaan. De door ons gemelde tot een rechtsgeding gemaakte burentwist tusschen den heer Heyer- mans jr. en mej. van Greuningen te Amsterdam is bijgelegd. De heer Heyormans zal f 60, de huisheer f 40 als smartegeld toeleggen aan do boven bewoon ster en deze zal nu verhuizen. Do heer Heyermans heeft de huur der bovenwoning overgenomen hij wil voor 't vervolg voorkomen, dat hij een piano juffrouw als bovenbuur krijgt. Een particuliere firma te Amsterdam ontving uit Laguayra de haven van Caracas een telegram, meldende dat hare etablissementen te Laguayra weinig beschadigd zijn. Hieruit valt af te leiden dat de aardbeving zich ook tot die haven heeft uitgestrekt. De heer A. Remmerde, gewezen kastelein van de Rotonde to Blaricum, is van rechtsvervolging ontslagen, op grond dat hij uit noodweer heeft gehandeld. Men meldt uit Nijmegen aan de V. R. Ct. dat de familie Hamer een brief ontvangen heeft van pater Botty uit Oerga, ovor den dood van bisschop Hamer (China). De bisschop is vermoede lijk levend verbrand. De Gelderlander verneemt de volgende nadere bijzonderheden omtrent mgr. Hamer's dood Omstreeks 16 Juli was de toestand bij monsei gneur (te Erh-tsjeu-seu-tsing-ti) zóó benauwd, dat er aanstonds een maatregel moest genomen worden. Mgr. ontbood de verschillende missionarissen en na beraadslaging werd besloten, zich in San-tao-ho, acht dagreizen westwaarts, te gaan verdedigen. Daarop zei mgr.>Wat zal ik doen Ieder zwijgt. Z. D. H. gaat naar de kerk en komt eenige oogenblikken later terug met het heldenwoord: »Ik, ik blijf." De missionarissen vroegen om ook te blijven, doch mgr. gebiedt bun, sub poena peccati, te vluchten. Zij vertrokken om elf uur in den nacht en kwamen den 15en Juli te San-tao-ho, waar pater Botty met anderen vertoefde, aan. Mgr. Hamer was dus de eenig overgebleven Euro peaan in zijn residentie hp was in gezelschap van een Chiueesch diaken, die waarschijnlijk aanstonds priester gewijd is. Den 17en Juli vernam de eerw. pater Botty het volgende Dén 12en Juli is bijna alles verwoest in 't noor der district, rondom de residentie van mgr. Hamer, eenige Christenen werden vermoord, andere ver dronken weer andere zpn gevangen on worden uitgehongerd de meeste kapellen en huizon zpn verbrand. Mgr. met zpn Christenen verdedigt zich nog. 26 Juli verneemt hij dat mgr. omsingeld is. Een Christen werd reeds gegrepen en in tweeën gezaagd. Den 7en Augustus verneemt hij 't volgende De met mgr. ingesloten Christenen hebben twee maal de aanvallers afgeslagen en 2 k 300 hunner mannen gedoodde derde aanval (21 Juli) was noodlottig en de Christengemeente werd overrom peld omstreeks 500 Christenen werden vermoord. In het huis der H. Kindsheid lag een ontzaglijke hoop lijken van kinderen, Chineesche zusters en gehuwde vrouwen. 200 Christen-vrouwen en dochters werden ge spaard en naar afgelegen steden gevoerd. De beulen vonden mgr. in de sacristie. Z. D. H. werd gevat, zijn arm opengesneden en door de wond een koord gehaald. Zoo werd hij gesleept tot de stad Toes-tsj'eng, omtrent 20 uren gaans ver; met den diaken van dezen anderen mystus werd insge lijks gehandeld. De eerw. pater Botty vermoedt dat Z. D. H. mgr. Hamer levend verbrand is. Op zijn kruisweg en te midden zijner pijnen heeft de onverschrokken belijder nog ons heilig geloof verkondigd te Kao-tsjang-jenh-iao-tzeu, waar zijn geleiders thee dronken. Vreemde geschiedenis. Donderdagmorgen om 8 uur werd de heor Waardenburg, burgemeester van de gemeente Hagenstein, die sedert Maandag ver mist werd, tusschen Vianen en Leksmond op den weg gevonden met twee revolverschoten in den bals. Spoedig daarop is hij overleden. Hp was overal gezien en een zeer oppassend man, zoodat aan mis daad bijna niet is te denken. UD.) Zekere D. Hofman te Ferwerderadeel, lag des nachts te slapen, toen op zijn ramen getikt werd met verzoek om open te doen. H. kwam uit bed en begaf zich naar zijn buur man, dim hij door een binnendeur kon bereiken. De lion wapendo zich met een luiwagen en do andere nam een bezemstok in de hand. Daar de vreemdeling bleef aandringen om binnengelaten te worden, openden de beide vrienden schoorvoetend de deur. Zoodra de bezoeker in de kamer had plaats ge- nomon, deelde hij mede, dat hij van afkomst een Fries was en jaren lang in Amerika had gewoond. Na een bezoek aan de tentoonstelling te Parijs had hij zijn geboortegrond nog eens wenschen te be treden. Vervolgens vertelde hij, dat hij aangaande den broeder van D. Hofman, die dertig jaar ge leden naar Amerika was vertrokken, kon mede- deelen, dat deze aldaar vader was van een talrijk gezin en bovendien edn welgesteld man was ge worden. Na nog eenigen tijd te hebben voortgesproken, kon hp zich niet langer bedwingen, en zeide »Die broeder staat vóór u." En inderdaad herkende nu Hofman in den nachtelijken bezoeker zijn eigen broeder. Te Amsterdam is een werkstaking uitgebro ken aan de Westersuikerraffinaderij. Loonsverhoo- "ging is de eisch. Van de 700 werklieden bleven slechts 36 aan den arbeid. Ook Zaterdag werkten slechts 40 van de 700 man. Te Rheidt, bij Venloo, kregen twee gebroe ders twist, die zoo hoog liep, dat de oudste zijn broeder met een bijl doodsloeg. De dader is ge arresteerd. Gemeld werd, dat de wielerwedstrijden, uit geschreven door de Haagsche Athletische Vereeni ging »Die Haghe" de vorige week Zondag niet doorgingen wegens het ongunstige weer. Men ver gat er echter bij te vermelden, dat de burgemees ters vaD Monster on Loosduinen de wedstrijden bepaald verboden hadden en hun toestemming blijven weigeren. Het bericht dat de wedstrijden gisteren zouden plaats hebben, is dus onjuist. Maasbode Op een der Noordbrabantsche dorpen kwam dezer dagen een rondventer met zijne waren bij een oud vrouwtje. Op zijn vraag, of ze ook En- gelsche naalden noodig had, antwoordde het oudje «Nejo mensch, we hén hier niks van Engeland noddig." Dhr. J. A. Ket, onderwpzer in Zuid-Afrika, is dezer dagen met echtgenoote en kinderen bij zijn familie te Porgen-op-Zoom teruggekeerd. Bouman heeft een V erloving s-m a r sch voor groot orkest gecomponeerd (met gebruikmaking van het Mecklenburgsch Vaterlandslied) ter eere van de Koningin en Hertog Hendrik. Zondag zou die op het middag-concert in de Dierentuinzaal in Den Haag door zijn orkest (ruim 50 musici sterk) voor de eerste maal worden uitgevoerd. Twee novicen van het Capucijn en klooster te Meerseldreef onder Breda, zpn op treurige wijze om het leven gekomen. In een roeibootje waren zij de Mark opgevaren een van beiden heeft een bad willen nemen, en is door kramp bevangen in de diepte weggezonken. Zijn confrater, op zijn hulpgeroep uit het bootje gesprongen om hem te redden, zonk eveneens, door de koude van het wa ter bevangen misschien, in het diepe water weg. Beiden zijn verdronken. Hunne lp ken zpn later opgevischt. De milicien Hoogland, die voor den Krijgsraad te Haarlem moest terechtstaan wegens dienstweige ring op den zevenden dag, is thans opnieuw ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Door bemiddeling van den heer Staalman heeft Hoogland, terstond Da de uitspraak van den krijgs raad een verzoek om gratie aan de Koningin ter hand kunnen stellen aan den heer Auditeur Militair, wien daardoor de gelegenheid werd benomen de straf ten uitvoer te leggen. Hoogland blijft thans zoolang zijn gratie-verzoek in overweging is, op vrije voeten. Door de militaire autoriteit te Haarlem, onder wier bevelen hij thans staat, wordt deze advendist met de meest mogelijke welwillendheid bejegend. (Hbld.) Men meldt uit den Haag De gerechtelijke expertise in zake deü schilderpen- diefstal is aangevangen. Het laat zich aanzien, dat de hooge som, waarop de waarde der gestolen col lectie aanvankelijk werd geschat, tot een zeer aan zienlijk lager bedrag zal moeten worden terugge bracht, omdat naar moet gebleken zijn veel schilderijen, die op het eerste gezicht voor echt werden aangezien, goed g slaagde copieëu zijn naar werken van oude meesters, terwijl sommige echte werken door beschadiging sterk in waarde ver minderd zpn. Het vinden van een echte Rembrandt ter waai de van f20,000, nl. de Christus in Gethsemané, kan veilig tot de legende worden teruggebracht. Het is een stuk, dat met Rembrandt niets te maken heeft. De goneeskundige dienst te Glasgow verwacht dat weldra de acht menschen, die nog in observatie worden gehouden, in verband met de gevallen van pest, ontslagen kunnen worden. De epidemie heeft meer dan twee maanden geduurd, maar wordt nu als geheel geweken beschouwd. In een brief van 19 September aan het Bat. Nieuiosblad uit Sjanghai over de gebeurtenissen te Peking, staat het volgende »Men toonde mij ook een photograpbie van het Nederlandsche legatiegebouw, dat buiten de verde digingslinie lag, genomen na het ontzet. Wel is waar stonden de muren nog overeind, maar verder was alles weg. De gezant heeft het archief en twee koffers metkleeren kunnen redden maar verder niets". Men bericht uit Weenen, dat 't legerbestuur in Duitsehland het luchtschip van graaf Zeppelin gekocht zou hebben en dat de ballonschuur aan de Bodensee afgebroken en de volgende proeftocht met het luchtschip in het voorjaar van 1901 op het Tempelhoferveld bij Berlijn plaats hebben zal. Wij hechten aan die mededeeling niet veel geloofwant bij het Duitsche Departement van Oorlog leeft nog altijd de traditie voort om aan alle uitvinders van stuurbare ballons, die zich aanmelden, te antwoor den wat de vroegere Minister Von Roon stelselmatig te kennen gaf»zeer gaarne zal ik uw ontwerp nader onderzoeken, zoodra u met uw ballon aan mijn venster in het Ministerie wilt voorkomen". Vad.) In Engeland bleef een mijn, waarin brand was ontstaan, 15 maanden gesloten en toen zij de zen zomer weder geopend werd, zijn verrassende waarnemingen gedaan. Uit het nieuwe boorgat stroomde de blijkbaar sterk saamgeperste lucht met groote snelheid naar buitenmen berekent dat in de eerste 24 uren uit dat gat 1 J/c millioen kub. voet gas ontweken. Die lucht bleek saamge- steld uit 84 pet. stikstof, 12 pet. mijngas en 4 pet. koolzuurer was dus geen zuurstof aanwezig. Men vond voorts de voorwerpen, die in de mpn waren achtergelaten, in volkomen goed* n staat. Het brood was zoo hard als beschuit geworden ge kookt spek zag er zeer frisch uithet water dat in den paardenstal in kuipen stond, was niet ver dampt en de haver zoo goed gebleven, dat de paarden die met lust aten. De spoien en meta len kabels waren zonder roest en do achtergelaten kleeren der mpn werkers kurkdroog en gaaf. In de 3 maanden, die sedert de heropening der mijn zpn verloopen, zijn al zulke voorwerpen sterker aange tast dan in de 15 maanden dat de mijn gesloten was. Laaghartige roof. Niet lang geleden leed de rijke New-Yorksche reeder James Corrigan, een ontzettend verlies, doordat zijn geheele gezin in het Eriemeer verdronk. Om de lijken terug te vinden van zijn twee dochters, welke nog altijd werden vermist, liet Corrigan een zonderlinge boot bouwen, met een glazen bodem en een sterke electrische verlichting, waarmede hij het geheele meer door kruiste om op den bodem naar het stoffelijk over schot zijner kinderen te zoeken. Tot heden leverde dit evenwel geen resultaten op. Het lijk van zpn jongste dochter Jane is nu gevonden op den zan- digon oever bij Cleveland. Onverlaten hadden zich reeds meester gemaakt van de ringen en briljanten van het arme meisje, waarvan de waarde verschei dene duizenden dollars vertegenwoordigt. Als een staaltje van de wijze, waarop de »pzeren vuist" der Duitschers in China te werk gaat, kan het volgende dienen, dat een Duitsch

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2