1900. Nü. 131. Dinsdag 0 November. 87s"5 jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den BAAD der Gemeente OOMS, op DONDERDAG 8 NOVEMBER 1900, des avonds te 8 uren. Goes, 3 November 1900. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Punten van behandeling Resumtie der notulen van de vorige vergade- ring. 1. Ingekomen btukken. 2. Benoeming tydeljjk leeraar aan de H. B. School. 3. Regeling jaarwedden tjjdelijk onderwijzend personeel aan school D. 4. Af- eD overschrijvingen en wijziging van de gemeentebegrooting voor 1900. AANBtiaTfcOLNG Straatmakerswerk. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen op Zaterdag 87 November ISOO, ten Raad- huize des voormiddags to 10 uren, trachten aan te besteden Het VERNIEUWEN vaa 239 M2. straat- werk ia Waalklinkers in de Singel straat en aan de Groote Kade te Goes. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing op de secretarie. Aanwijzing, te beginnen aan de Singelstraat, op Donderdag den 8en November 1900, des namiddags 1 uur. De inschrjj vingsbilletten moeten den dag vóór de besteding worden gestoken in een e gesloten bus, staande op de secretarie der gemeente. Goes, 5 November 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Wekelijksch aigsmeen overzicht. üit Engeland valt het voor dat ryk groote nieuws te vermelden, dat Lord Salisbury is afge treden als minister van buitenlandsche zaken en vervangen door Lord Lansdowne. Over het alge meen is men mot deze verandering in Engeland niet zeer ingenomen. Zelfs de ooriogsgezinde bla den besproken deze benooming op afkeurenden toon of weten geen termen te vinden om den nieu wen minister te verdedigen tegen de aanvallen, die op hem worden gericht. De Standard bespreekt de benoeming zelfs op een toon, die kan doen ge- looven, dat de keuze van dezon minister niet de volle sympathie van Lord Salisbury heeft. »Wij kunnen slechts zeggen," merkt bet blad Op, »dat de benoeming met een gevoel van diep leedwezen zal worden ontvangenWant boe wij de persoonlijke eigenschappen van Lord Lans downe waardeeren, wij moeten bekennen dat zijn bevordering tot minister van buitenlandsche zaken een volkomen onbegrijpelijke flater is. Lord Lans downe heeft noch het karakter, noch de eigen schappen, noch bet persoonlijk overwicht, noch de ondervinding, die zijn keuze voor dezen post kun nen rechtvaardigen, in een tijd dat de gevaren voor bet Rjjk nog niet zijn weggenomen, en wij nog met nijdige en critische blikken worden aangezien in meer dan een land." Met de benoeming van Lord Lansdowne is do wijziging in het Engelsche ministerie nog niet ge ëindigd. Men verwacht, dat nog acht of tien por tefeuilles van eigenaar zullen verwisselen, alvorens het parlement bijeen komt. De Fransche minister-president Waldeck-Rous- gean heeft te Toulouse een rode voering gehouden, die in zyn land een diepen indruk heeft gemaakt. Als de voorstander der democratische Republiek heeft hy een oproeping gericht tot alle republi keinen om zich vast aaneen te sluiten. Hij wees daarbij op de goede resultaten, die zijn kabinet had verkregen door samenwerking van alle partij- genooten, die van zuiver republikeinsche kleur zijn. Hij liet duidelijk blyken, dat hy den eenmaal in geslagen weg zal blijven volgen de geheele po litieke ontwikkeling van zyn kabinet heeft hem gedreven naar den linkervleugel dpr republikein sche fractie. Voorzichtig en behoedzaam heeft hij de beide groote vraagstukken besproken, die voor Frankrijk van belang zijn en verklaard geen an deren eiach te kennen dan dien der democratie. Het woord van Gambetta »het clericalisme is de vijand" is opnieuw het wachtwoord geworden van het Fransche ministerie. Waldeck-Rousseau toonde tevens geen anti-militarist te zijn hij wil het legor, dat by grooten lof toezwaaide, meer en beter democratisch maken en het brengen op de hoogte van zijn taak. Hy ging sterk te keer tegen de congregaties, die onder het masker van godsdien stige instellingen in den staat een politiek lichaam vormen, dat zich ten doel stelt volkomen onaf hankelijkheid te verwerven en alle gezag in handen te krygen. Ook de zaak-Dreyfus bracht hij te berdehy beschouwde die als geëindigd, omdat de regeering haar heeft toevertrouwd aan volkomen onafhanke lijke rechters en hun oordeel heeft geëerbiedigd. Z|j heeft aan de gevoelens der menschelijkheid vol daan door genade te schenken aan den veroordeelde eu zij zal door een amnestie-wet pogen de ver stoorde rust to herstellen. Tegen een heropening der zaak zal de regeering zich krachtig verzetten, want de Dreyfus-quaestie is en blijft, naar de mee ning van Waldeck-Rousseau, geëindigd. Berichten uit Spanje maken melding van hevige beroeringen door de Carlisten, vooral in Catalonië, het rumoerigste deel van het koninkrijk. Daar heerscht onder de fabrieksarbeiders veel ontevreden heid sedert den ongelukkigen afloop van den oorlog met de Vereenigde Staten. Het is nog maar enkele dagen geleden, dat een arbeidersvereniging te Bar celona een openljjke bedreiging met opstand zond aan de regeering to Madrid. De werklieden ver langden de bemiddeling der regeering in de oneenig- heden, die tusschen de fabrikanten en hen bestaan, doch gaven tevens te kennen, dat, zoo de eischen der arbeiders niet werden ingewilligd, een ernstig conflict zou ontstaan. Waarschijnlijk hebben de Car- listische aanvoerders van die stemming in Catalonië gebruik gemaakt om de bevolking tot opstand te brengen. Het militaire gouvernement van Spanje heeft in dit geval den kortsten weg gekozen en besloten de oproerige bewegingen door het zenden van sterke troepen-afdeelingen te onderdrukken. Gene raal Azcarragua en zijn minister van oorlog worden geacht minder omslag daarmede te zullen maken dan de minister-president Silvela deed, te meer omdat hier de beweging een Carlistische tint heeft aangenomen. Aanvankelijk meende de regeering, dat de opstand van geen beteekenis was, doch zjj blijkt van deze meoning te zijn teruggekomen. Er is reeds cavalerie van Madrid naar de oproerige plaatseu gezonden er wordt gesproken van 800 man naar óéne stad en zulk een macht is niet noodig om een opstand van weinig beteekenis te bedwingen. Don Carlos blijft ontkennen, dat hij iets van de beweging ge weten heeft. Maar te Barcelona gaat het gerucht, dat by de huiszoeking bij Tores Baros het bewijs is gevonden van don Carlos' deelneming aan het oproer, in den vorm van een aantal benoemings besluiten voor officieren enz., die alle geteekend waren >don Carlos." Markies Villadavin, de ver tegenwoordiger van don Carlos en vele andere hoofden der Carlisten zijn in hechtenis genomen. Als de berichten uit China meer betrouwbaar waren zou men werkelijk gaaa gelooven dat de vrede weldra zal worden gesloten. Het diplomaten- corps zou een bijeenkomst hebben gehouden om den vorm vast te stellen, waarin de vredesonder handelingen zullen worden gevoerd. De gezanten hebben echter besloten hunne beraadslagingen ge heim te houden, om te beletten, dat huu plannen bekend worden onder de Chineezen. Tegenover dit bericht ontving de Daily Express uit Shanghai een bericht over de onderhandelingen, die door Li- Hoeug-Tsang en prins Tsjing met de gezanten wor den gevoerd. Volgens dat bericht zouden de Chinoesche g- vol- machtigden aangeboden hebben, dat Cnina een scha deloosstelling betalen zal van veertig millioen Pond Sterling, die in 60 termijnen zullen worden vol daan. Als waarborg voor de goede uitvoering van deze bepaling zullen de douane-rechten en de likin- rechten onder controle van de buitenlandsche Re- geeringen worden geplaatst, totdat de geheele schuld zal zijn betaald. Dit voorstel werd onmiddellijk gevolgd door een tweede, betreffende de bestraffing der schuldigen aan de Boxers-opstanden. De gezanten hebben den eisch gesteld dat prins Toean en vier andere Mandsjoe-prinsen, een prins van minderen rang, drie ministers, generaal Toeng-foe-sian, en de gou verneur van Sjan-si zullen worden gestraft met den dood. De correspondent meldt verder, dat by die bij zonderheden vernomen heeft uit Chineesche bron, wat de waarschijnlijkheid der voorstellen ook al niet grootor maakt, te meer nog daar een laatste bericht zegt dat alle geruchten over onderhande lingen geslaagde of niet geslaagde van Li- hooug-tsjang met de gozanten, ongegrond zijn, en evenzoo de uitvoerige mcdedeelingen, die gedaan zyn over de eischen, door da mogendheden aan China gesteld. GOES, ^5) November 1900. De Standaard schrijft o. a. Oranje boven! Van dag tot dag drong er in het Hand., met een pathos, die in het te buiten gaan van alle maat kracht zocht, op aan, dat het j nieuwe Huis zou heeten Oranje-Nassau-Mecklenburg, en dat het alzoo mocht blijven Oranje boven.' j Dat men in ernstige zaken toch nuchter blijve De vermoedelyke erfgenaam van den Troon voert volgens art. 29 van de Grondwet den titel van »Prins van Oranje." Doch dien titel voert hij, onverschillig of hij-zolf al dan niet uit het stamhuis van Oranje afstamt. Voor het bloed, voor de afstamming, voor de dynastieke lijn is uit een titel, als zoodanig, niets hoegenaamd af te leiden. De Koning van Pruisen voert dien titel ook. Het feit is en blijft, dat Koning Willem de Derde wegstierf zonder manlijk oir achter te laten, en dat door het huwelijk vau onze Koningin de dynas tieke vechten straks overgaan in een ander Huis, cn wel in het Huis van Mecklenburg-Schwerin. Een vorstelijk Huis heet niet naar de vrouw, maar naar den man. Omdat de moeder van Koning Willem III een Russische Grootvorstin was, was de laatste Prins van ons Huis toch geen Romanoff. En omdat onze Koningin geboren is uit een Wal deck, behoort ze toch niet tot het Huis van Wal deck, maar wel waarlijk en eeniglijk tot het Huis van Oranje. Doch dan volgt hieruit ook, dat de kinderen, gesproten uit het aanstaande huwelijk, niet meer kunnen gerekend worden onder het Huis van Oranje, maar behooren zullen tot het Huis van Mecklenburg- Schwerin. Dit kan geen menschelyko macht, geen wet, en geen Van dag tot dag te niet doon. Zoo en niet anders staan de feiten. Het concert, dat jl. Zaterdagavond in de schouwburgzaal der sociëteit V. O. V. alhier werd gegeven door mejuffrouw Lida Jeltes (alt) en dhrn. Mart. Wolters (viool) en Gottfried Mann (piano), heeft bewezen, dat we niet overdreven, toen we in een onzer vorige nummers zeiden, dat onzen muziekliefhebbers een groot genot wachtte. Dit concert heeft waarschijnlijk allen, die het bij woonden en dat waren er vrij velen ten zeerste voldaan Mej. Jeltes, die voor het eerst alhier optrad, hebben we leeren kennen als een sympathieke zangeres met eene welluidende altstem en eene kalme, beschaafde voordracht. Vooral na de uit voering van het tweede gedeelte van het rijke en afwisselende programma mocht zij zich verheugen in een langdurig en welverdiend bewjjs van tevreden heid barer hoorders voor haren heerlijken zang. Onnoodig zal het wel zyn nogmaals to wjjzen op de groote gaven van dhr. Wolters als violist en van dhr. Mann als pianist. Zij zyn ons ge noegzaam bekend door hun vroeger optreden alhier en door den lof, dien de pers in geheel ons land hun toebrengt Ook hier behaalden beiden nieuwe lauweren en vooral dhr. Wolters mot zijn gevoelvol en wegsleepend spel blijft ons eene sympathieke verschijning, die wij niet genoeg eeren en bewon deren kunnen. Dhr. Mann had wel de zwaarste taak, daar elk nummer hom op het podium riep, hetzjj als solist, hetzij als accompagnateur, terwijl zijn naam ook op het programma prijkte als componist. Door zijn ongemeen talent, zyn gemakkelijk», eenvoudige wijze van voordragen en zijn hoog ontwikkelde techniek toonde hij zich eveneens een kunstenaar van be teekenis. Bij enkele gedeelten van do onder no. 3 op het programma voorkomende stukken van Chopin kwam het ons voor, dat de heer Maun wat haast scheen te hebben, althans dat een minder snel tempo ge- wenscht ware geweest. Het beste bewijs overigens dat dit concert alle aanwezigen boeide is wel dat de aandacht tot op het laatste, vrij late oogenblik niet verflauwde. Het Maandblad voor Vakopleiding schrijft Den 3den Januari 1901 zal het 25 jaar geleden zyn, dat de Ambachtsschool te Goes geopend werd. Tevens is dan 25 jaar aan de school ver bonden de eerste onderwijzer in hot timmeren de heer M. Hoogestegev. Met 3 leerlingen voor het timmeren werd op dien 3den Januari 1876 begonnen naenkelo weken slechts klom dit aantal tot 8. Het woonhuis, waarin aller eerst de school gehouden werd,, werd te kleiu en een pakhuis werd gehuurd en als werkplaats ingericht. Ook dit bleek weldra te klein, en een eigen gebouw werd gezet, hoewel alleen nog be staande uit een timmerwinkel. Eenige jaren later werd het vakteokenen, als onderwysvak, er bij gevoegden na nog enkele jaren bekwam het smeden een plaats. Een eigen teekenlokaal volgde even als stoommachine on draai bank en in het 24ste levensjaar werd ook het huisschilderen als leervak toegevoegd aan de andore vakken. Het 25ste levensjaar zal vermoedelijk eindigen met een nog nooit gekend aantal leerlingen, n.in. 55 de smederij blijkt dan ook reeds weder zóó te zijn, dat zij slechts met groote moeite het getal leerlingen kan bevatten. Wordt hierbij in acht ge nomen dat Goes een bevolking heeft van pl. m. 6800 zielen, dan blijkt hieruit dat deze school een van de drukst bezochte is. In hot bestuur zitten nog enkele der oprichters o. a. do heeren J. J. Ochtman en A. de Beste. In eene op jl. Vrjjdagavond gehouden ver gadering benoemde de commissie voor (Eco nomische Spysuitdeeling alhier tot baren voorzitter den heer B. M. den Boer en als uieuw lid der commissie den heer W. Kakebeeke. Als soepkoker, in de plaats van den naar elders ver trokken Beuns, werd L. Glerum aangesteld. WemeStiinge» Benoemd tot tijdelijk secretaris cn ontvanger dezer gemeente de heer Quadekker van Arnemuiden. Met ingang van 1 dezer is bevorderd tot-de 3e klasse bij 's Rijks belastingen de kommies 4e klasse F. J. Thomson te Hansvveerd (tijd.) De reeds hangende plannen van een stoom tramverbinding in Oosteljjk Zeeuwseh-Vlaan- deren schijnen verwezenlijkt te zullen worden. Bij Ged. Staten van Zeeland is thans concessie aange vraagd voor een stoomtram van Hulst naar Sas van Gent met een zjjtak naar Axel. Hare Majesteiten de Koningin en de K o- nin-Moeder zullen tegen 15 November in de residentie aankomen. Het huwelijk van H. M. de Koningin met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin zal einde Januari of begin Februari worden voltrokken. Daarna zal het Vorstelijk Echtpaar voor ongeveer 14 dagen naar Het Loo gaan en dan een bezoek aan Amsterdam brengen. De terugkomst van Hare Majesteiten uit Len- sahn op Het Loo is op heden bepaald. Naar men uit 's-Gravenhage meldt, zullen slechts de naaste familiebetrekkingen van H. AI. de Koningin en Hertog Hendrik van Mecklenburg bij de huwelijksvoltrekking als gasten in de residentie tegenwoordig zijn. Er worden aldaar onderhandelingen gevoerd met de eigenaars en directeuren van de voornaamste hotels, in verband met het verblijf van vorstelijke personen en deputaties van vorstenhuizen ter ge legenheid van het huwelijk. De grootmoeders van koningin Wilhelmina en van hertog Hondrik's vader waren zusters Anna Paulowna en Helena Paulowna, dochters van keizer Paul van Rusland. Grootvorstin Helena Paulowna was gehuwd met erfprins Friedrich Ludwig van Mecklenburg-Schwerin en werd moeder van den lateren groothertog Paul Friedrich. Deze was dus een volle neef van koning Willem III, Zoo zijn koningin Wilhelmina en hertog Hendrik dus bloed verwanten in den zevenden graad. Mogelyk is ook niet algemeen bekend, dat her tog Hendrik vrij na verwant is aan do familie Orleans, door zijn oudtante Helena, een halve zus ter van groothertog Paul Friedrich, die buwdo met don oudsten zoon van koning Louis Philippe. (N. R. C.) De Guelph, Vrijdag to Vlissingen aangekomen, is waarschijnlijk de laatste boot geweest, die daar uit Transvaal verdreven personen aan wal zet. In het geheel zijn nu met de 7 booteu ongeveer 4000 personen, vrouwen en kinderen zoowel als vreemde lingen medegerekend, te Vlissingen geland. Met zekerheid kan thans worden medegedeeld, dat het oprichten een er fabriek voor jam- en pulpbereiding te PriDseuhago tot stand zul komen. Het terrein is reeds aangekocht en de voor bereidende werkzaamheden voor een doelmatige organisatie zijn aangevangen. Het is de bedoeling participatie voor alle deel nemers aan het bedrijf toe te passou en dus aan de leveranciers van fiuit een vast percentage in de winst toe te kennen, terwijl nog andere voor deden aan geregelde levering zullen verbonden worden. Waarschijnlijk zal de commissie, in wier handen de Aoorberciding is gesteld, binnenkort opnieuw

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1