1900. Nü. 127. Zaterdag 27 October. 87sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. FEÏÏILLETOI. Geen t'hnis. GOESCHE Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. üftxettdsng vaw asS^ea»t««itBën voor 2 ipren «p den fiSes* ie 3 tg a-?*«?■ *■-»» Éi De prijs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks-* en doodberichten eu de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegavon 5 cent por GOES, 26 October 1900. Gisteren verzonden wij als bijvoegsel van ous blad aan alle abonnés en lezers gratis een exem plaar van het portret van Hertog Hendrik van Mecklenburg, den verloofde onzer Koningin. In welonderrichte kringen in Den Haag wordt verzekerd, dat bet hawelij k van H. M. d e Ko ningin met Hertog Hendrik in de laatste helft van Januari zal worden voltrokken. Omdat het dan geen gunstige tijd is voor feeste lijkheden, waaraan het geheele volk kan deelnemen, zal zoo meldde men aan de Arnh. Ct. van het Hof zelf de uitnoodiging uitgaan, de feestelijkheden te verschuiven tot aan het bezoek, dat het vorstelijk echtpaar later aan de verschillende provinciën zal brengen. Reeds wordt gemeld, dat hot trouwkleed van onze Koningin, wat hot borduurwerk betreft, ver vaardigd zal worden door mevrouw Van Emstede- Winkler, leerares aan de Rijksschool voor Kunst nijverheid te Amsterdam. Deze dame is dezelfde, die het prachtige en kost bare borduurwerk aanbracht op het kleed, dat de Koningin droeg tijdens Hare kroning. Men meldt uit Apeldoorn aan de N. R. C., dat aldaar van een bezoek dor Koninklijke familie aan Amsterdam niets bekend is. Het Hbld. verneemt thans ook van officicele zijde, dat te Amsterdam van dat bezoek nog niets bekend is. Noch bij do spoorwegen, noch bij den Konink lijken staldienst zijn maatregelen genomen. De Koningin en de Koningin-Moeder zullen zich Donderdag 1 November naar Lensahn in Holstein begeven en aldaar eenige dagen ver toeven bij den groothertog en de groothertogin van Oldenburg, ten einde aldaar de familie van hertog Hendrik van Mecklenburg-Schweriu te ontmoeten. Zondag worden voor eenige uren op het Loo verwacht de erfprins en de erfprinses von Wied. Gisteren had in de Tweede Kamer de tweede lezing plaats van de Ongevallenwet. Na toelichting, voor zoover dit nog niet schrif telijk was geschied, van eenige nadere wijzigingen, in overleg met do Commissie van rapporteurs ge maakt door deu Minister van Waterstaat had tus- 8chen de heeren Heldt, Lohman, Pijnappel en de Ministers van Financien en Waterstaat eenige gedachten wisseling plaats over enkele punten van vorm. De heer Pijnappel stelde voor, om in art. 57, 3o al., handelende over de executie van ter beurze in pand gegeven fondsen, te doen vervallen de woor den «met dien verstande dat geene voorafgaando sommatie tot voldoening wordt vereischt" falzoo dat er wèl sommatie zal moeten plaats hebben). Dit amend, werd aangenomen met 56 tegen 35 stemmen. Het wetsontwerp in zijn geheel werd aasigeno- men met 88 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Veegens, Bastert en Kerdijk. De Tweede Kamer heeft in hare vergadering van gisteren bij de behandeling van de wijzigin gen der Kieswet met 65 tegen 22 stemmen ver- 14 Naar het Duitsch van B. Rittweger. Toen Hildegard deze beido brieven gelezen had op haar kamer, die zij sedert hare ongesteldheid bijna niet had verlaten, kwam een diepe zucht uit hare beklemde bovst. Welke koele, ontzettende re gels Dat was nu het antwoord op haar smeek schrift om raad en hulp Het was haar of de grond haar onder de voeten wegzonk. Geen thuisEn hier moest ze ook weg, en wel op staanden voet, dat had mevrouw laten doorsche meren en Hildegard kon den grond daarvoor ge makkelijk raden het was omdat zij ziek was, omdat men vreesde dat zij het geliefde kind des huizes in levensgevaar zou brengen, daarom moest zij weg. Mevrouw von Buchau trad binnen, doch zij week een stap terug, ontsteld over den droevigen aanblik, dien Hildegard» uiterlijk op hot oogenblik aanbood. «Ach, Hildegard, wat scheelt er? Zijt gij erger geworden Had toch gescheld. Ik was zoo druk aan het inpakken voor do reis, weet u, daarom kwam ik er niet toe, naar u te komen zien. En Miesje had u maar gestoord, zij is zoo levendig. Scheelt worpen art. 15 van het ontwerp, waarbij do in- i voeging; in de Kieswet word voorgesteld van twee nieuwe artikelen (19bis en 19ter), waardoor de i verplichting tot aangifte voor loon- en huurkiezers zou komen te vervallen, terwijl die verplichting, onder bedreiging van straf, werd overgebracht op werkgevers en verhuurders van woningen. CJit vertrouwbare bron vernemen wij, dat de ministerraad besloten heeft de machtiging van H. M. de Koningin te verzoeken om over een wetsont werp tot drooglegging der Zuiderzee het advies van den Raad van State in te winnen. (N. R. Ct.) Woensdag, na afloop der Kamerzitting, is do ministerraad in buitengewone vergadering bijeengekomen. Met ingang van 1 November a. s. zijn verplaatst de kommiezen le klasso P. Versluijs van Hans- weerd naar Heinkenszand en J. van Rooié van Heinkenszand naar Hansweerd. j Naar men uit goede bron verneemt zijn J. J. Odendaal, echtgenoot van Bella Franken ld., alsmede zijn broeder, als krijgsgevangenen naar Cey lon overgebracht, terwijl Cornelis Franken I z. eenige dagen vóór bunne gevangenneming naar 't commando van De Wet overgegaan en gelukkig den dans ontsprongen is. Johannis Franken I z. is commandant (artillerie) bij De la Rey. {Z. Z. N.) In een te Keulen gehouden samenkomst der voreenigdo Continentale Stoomvaartlijnen is besloten i de passageprijzen 2e en 3e klasse vrij be langrijk te verhoogon. (N. R. Ct.) Aan onzen consul te Colombo zond do N e- derl. Zuid-Afrik, vereeniging Woensdag weder 250 (f 3000) voor de krijgsgevangen Boeren Uit zijn brief blykt dat de gevangenen het goed hebben, toch zou hij hun van volksspijs in blik en van boeken willen voorzien. De vereeniging zond inmiddels een groote hoeveelheid lectuur. Chamberlain, die Woensdagavond te Londen het woord voerde aan het feestmaal, van de Vischverkoopers-corpor&tie, sprak over de i m- perialistische neigingen van de Brit- scbe natie. De nauwe aansluiting bij de koloniën betoekende echter niet dat Engeland vijandig stond tegenover andere natiën integendeel, wij trachten, zeide Chamberlain, naar hun vriendschap, indien deze niet verworven zou moeten worden ten koste van noodzakelijker dingen. Wij hopen, dat andere volkeren de vriendschappelijke gevoelens die wij koesteren en uitdrukken, zullen beantwoorden, j Chamberlain ging voortIndien vreemde natiën onze vriendschap afwijzen, zullen wij het zonder deze doen. Kunnen wij hen niet overhalen, met ons samen te gaan, dan moeten wij geïsoleerd blijven, maar omringd on krachtig gemaakt door zusterna- tiën, onze koloniën namelijk. Onze isolatie zal dan een «splendid isolation" zijn, zoodat zelfs indien Engeland kwam te vallen, de koloniën overzee En- geland's traditie zullen voortzetten. Het nieuwe im perialisme staat gelijk met het besef, dat alle Brit- sche koloniën dezelfde rechten hebben als Engeland zelf. Chamberlain uitte de hoop dat de federatie van Canada en Australië een voorbeold mocht zijn u iets Hebt gij koorts Hildegard hernam «Neen, het is geen lichamelijk lijden, mevrouw, het is ik heb brieven ontvangen van mijn voogd en van juffrouw Werbach, zij kunnen mij geen van beiden wachten en nu weet ik waarlijk niet waarheen, en toch mag ik u niet langer tot last zijn tot aan uw vertrekmaar misschien ben ik dan wel dood, dat zou maar het beste zijn." Met toenemende bitterheid had Hildegard alzoo gesproken. «Maar, Hilde, wat goddelooze woorden, die lean ik niet langer aanhooren, weet u. Het is zeker onaangenaam, dat gij weigerachtige antwoorden hebt ontvangen, maar zoo in vertwijteling behoeft ge daarover niet te zijn." Movrouws natuurlijke goedhartigheid ontwaakte bij den aanblik van het jonge meisje. Gaarne had zij het bevende schepseltje in hare armen genomen en gezegd Blijf bij onsmaar haar moederlijk gevoel stond dit niot toehet was sterker dan modelijden en deelneming, het was bij baar tot een grenzeloos egoïsme ontwikkeld en waar het belang van haar kind op het spel stond, daar trad elke andere gedachto bij baar op don achtergrond. Zij ging voort »Ik heb al een ander plan. Er is, als gij wilt, al voor een onderkomen voor u gezorgd. Juffrouw voor Zuid-Afrika, en een voorteeken van een fede ratie van het geheele rijk, waardoor het Britsche Rijk in staat gesteld zou worden, zijn zending in het bolang van het recht, de beschaving en den vrede te blijven vervullen. Oorlog Trasisvaai. Een telegram van Lord Roberts uit Pretoria, dd. 22 dezer, luidt French kwam den 20en te Bethel aan. Op het grootste gedeelte van zijn tocht van Carolina af ontmoette hij tegenstand. Om Ermelo waren de men- schen zeer roerig, maar het werd beter bij het na deren van Bethel. Den 16en dezer zijn 1 officier gedood eii 3 gewond (allen van het 6e dragonders), 16 minderen gewond en 5 vermistden 17en 4 man gewond en op den 20en 1 man gedood en 4 gewond. Lord Erroll bezette den 19en van Ottoshoop uit zonder verlies Buffelshoek, dank zij het goede werk van de Nieuw-Zeelanders onder kapitein Poison. Settle heeft den 20en Hoopstad bereikt. De Boe ren violen hem op weg van Bloemhof aan. Onze verliezen waren gewond majoor H. Booke, van de genie, en 15 man geen gevaarlijk. Muthuen meldt dat deu 20en zijn konvooi bij Zeerust aangevallen is. Een luitenant van de voo rn an ry werd gevaarlijk gewond, eon man sneuveldo en acht werden er gewond. Hij meldt den dood van kapitein Gordon-Wood, van de yeomanry, dien hij als eea schitterend officier beschrijft. Hij was gevaarlijk gewond en werd door het hart geschoten, terwijl zijn bevelvoerende officier en drie anderen hem naar do achterhoede brachten. De officier, die den 16en bij Jagersfontein ernstig in den schouder gewond werd, was luit. Hall vau het 2e Seaforths. Barton meldt, dat den 18en een troep, op foura- geeren uit, op ongeveer 8 K.M van het station Frederikstad aangevallen is. Een. luitenant van de Royal Scots Fusiliers, een luitenant van Marshall's Horse en twee man werden gevangen genomen. Twee man sneuvelden en vier werden er gewond. De Boeren naderden gisteren (den 21en) Bar ton's kamp te Frederikstad en een gevecht volgde. Hij meldt dat de vijand met groote stoutmoedig heid naderde. Een luitenant van de Royal Scots Fusiliers sneuvelde. Paget meldt een welgeslaagde verrassing, uit gevoerd door een kleinen troep onder overste Lloyd, van het West Riding Regiment, en een andere, uitgevoerd door de Queenslandsche Woudloopers ouder overste Ayton, ten W. van Pieuaarsrivier. Alleen een Woudloopor werd gewond. Achttien Boeren werden gevangen en veel groot en klein vee buit gemaakt. Uit Mafeking word Maandag geseind Lord Methuen wacht te Buffelshoek op proviand. Hij is voornemens zijn troepen Dinsdag naav Elands rivier te la*en oprukken, teneinde te verhinderen dat president Steyn en generaal de la Rey zich vereenigen. Hij neemt de troepen vau Lord Erroll mee, de yeomanry blijft te Ottoshoop in garnizoen. Erroll heeft, samenwerkende met do troepen uit Mafeking, Louw's hoeve bezet, waar een afdoeling onder majoor Baker den 16 October met de Boe ren in aanraking is gekomen. Do Boeren trokken af na een levendig gevecht. Een Australiër sneu velde en twee werden gewond. Uit Colesberg werd 25 October geseind Philip- polis (in het zuiden van den Vrijstaat) dat door Semmler was zoo even bij mij en wij spraken ook over u, lieve Hilde, natuurlijk. Ik vermoedde dat bet een moeilijke quaestie zou zijn, als gij niet naar juffrouw Werbach of naar uw voogd zoudt kunnon gaan, maar juffrouw Semmler, die goede ziel, verklaarde zich gaarne bereid u in do pastorie op te nemen. Daar is hot stil en rustig en daar kunt gij uit stekend herstellen. Welnu, wat zegt gij daarvan Ziet u, Hilde, bet is niet zoo erg als hot wel schijnt. Hoe goed zult gij bij den predikant eu zijn zuster behandeld worden. Het zijn zulke lieve, aardige monschen." Mevrouw von Buchau had do eigenaardigheid al hare kennissen lief en aardig te vinden zij was i overtuigd, dat Hilde zou opspringen van vreugde bij het hooren van haar voorstel en zij verwonderde j zich daarom to meer over het aarzelend antwoord «Het is inderdaad zeer vriendelijk van juffrouw Semmlerik dacht altijd, dat zij mij niet lijden mocht, en ik - maar dat is hetzelfde, ik moet natuurlijk zeer daukbaar zijn voor dit aanbod. Wanneer zal ik verhuizen «Neen, wacht nog wat. De dokter komt morgen nog en dion moeten wij toch nog eerst vragen. Wij vertrekken overmorgen, blijft dus nog zoolang hier en ga dau bij ons vertrok naar de pastorie. Miesje zou bedroefd zijn als gij eerder weg gingt dan wij. Zij gelooft altijd nog dat gij bij ons blijft. de Boeren «aangevallen en genomen was, is, nadat zij het verscheidene dagen bezet hadden gehouden, gisterenavond ontzet door de yeomanry, die samen werkte met twee andere colonnes. Men vond dat de Boeren zeer sterk waren. Men zegt dat zjj zwaar geleden hebben. Een aantal Boerenvrouwen uit Ja gersfontein zijn gisterenavond met den spoor langs Colesberg gekomen zij waren weggezonden, omdat zij den vjjand bij den laatsten aanval hadden ge holpen. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 28 October goen godsdienstoefening. Ned. Hervormde kerk. Bedankt voor het beroep te Zoutelande door den heer Joh. W. Groot Euzerink, cand. te Utrecht te Frederiksoord door den heer G. A. van den Borgh van Eysinga, cand. te Hulst. 's-Sfleer Ar-eaicSskerke. Tot leden van het kiescollege zijn alhier herbenoemd de vier volgende heeren C. Bugteler, K. Heijboer, K. Janse en P. Mol. Kapeile. Bij de gisteren alhier gehouden her stemming voor een lid van het kiescollege zijn 38 kiezors opgekomen. Gekozen is dhr. D. van Maris met 25 stemmen de heeren J. Ossewaarde Cz. en J. Schipper Dz, bekwamen respectievelijk 5 en 7 stemmen. 1 biljet was blanco. Omtrent de quaestie der verkiozin g van leden der kies-colieges ontvingen wij van den geachten inzender van het vorig stuk nog het volgende, dat wij gaarne eene plaats verleenen »Zeer dank ik u voor do opname mijner regelen in uw blad en voor uwo opmerkingen daarbij. Vergun me, daarop nog even terug te komen. Uit de Handelingen der Synodevan 1890, waar naar ik in mijn vorig schrijven vorwecs op gezag van deu heer L. O verman, secretaris der Synode en uitgever der kerkelijke reglementen, doch die ik thans vóór me heb liggen, blijkt mij, dat de Synode van genoemd jaar van oordeel was, dat het voorschrift van Art. 8 Algem. Regl., betreffende de volstrekte meerderheid van stemmen, niet zonder nadere aanwijzing van kracht is voor de benoeming van ouderlingen en diakonen en de beroeping van predikanten, omdat hot reglement, dat deze aange legenheden regelt, later dan het Algem. Regl. tot stand is gekoineu. Een gevoelen, ook door mij in mijn vorig schrijven uitgesproken Gelijk ik daarin opmerkte is in het Regl. van l.ateren datum de eisch van volstrekte meerderheid wel voor de benoeming van ouderlingen enz. over genomen, maar niet voor de verkiezing van ge machtigden. Ik maakte daaruit, in overeenstemming met de verschillende besluiten van het Prov. kerk bestuur van Zeeland, de gevolgtrekking dat de ker keraden vrij waren bij deze verkiezingen volstrekte of slechts gewone meerderheid van stemmen voor te schrijven. Thans lees ik echter in de genoemde «Hande lingen" «deze bepaling (betreffende volstrekte meor- derheid) is echter niet van toepassing op de ver- gaderingen of bijeenkomsten, bestemd tot het ver- j kiozen van gemachtigden, ofschoon in strijd met de J ivet in vele plaatselijke Reglementen art 8 van het j Algem Regl. ook op die vergaderingen van toepassing verklaard wordt". Waarom het kind eerdep to bedroeven dan noodig is, dat wil ik niet, weet u." Ha zoo, daarom dus. Hildegard verwonderde er zich niet over. Miesje kwam in alle dingen en altijd het eerst. Het verwonderde haar ook niet, dat zij naar de pastorie zou gaan, dat. juffrouw Semmler haar het aanbad gedaan had zij had geen kracht meer zich over iets te verwonderen. Zij gevoelde ook goen afkeer meer om met den predi kant samen te wonen zij was onmachtig haar eigen lot te willen besturen, alles kon gaan zooals bet wilde. Eenige dagen van onrust verliepen nog eer do familie vertrok; Hildegard braebt die meest op haar kamer door. Mevrouw meende, dat do zieke daar het best. was: rust «as good voor aangedano zenuwen Miesje was zoo loveudig, het was maar het best haar van Hildegard verwijderd te houden. Voor al dezo overwegingen had Hildegard slechts een smartelijken lach zij had mevrouw reeds sedert lang doorzien. Een diep gevoel van troosteloosheid had haar aangegrepen en daarom vond zij het ook goed naar de Stem miers te gaan. Zjj kon niet meer helder denkon en was oumacktig om to haudelen. Zij was krank naar lijf on ziel. Hot afscheid van Buchau was kort en koel. Mijnheer en mevrouw govoelden wel, dat zij een onrecht aan hot jonge meisje begingen. Miesje

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1