87sle jaargang. 1900. N°. 124. Zaterdag 20 October. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. Kleinhandel in Sterkedrank ii FEUILLETON Geen t'huis. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzondorlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De pry8 der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt do prijs slecbts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ot. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. den paleistoren had zijn elf zangerige slagen door de bosschen laten klinken. Toen leidden de stal knechts zes gezadelde paarden aan den toom voor bet bordes. Niemand te zien op het voorplein, nie mand in de lanen, heel geen militair vertoon. En toen verschenen daar, erg eenvoudig, opgewekt, in den gang twee jongelieden, onze lieve blonde Koningin in een leverkleurige paletot en een laag slap hoedje op de lokken en aan baar zijde ging een slank krachtig gebouwd jongmenscb, eveneens in zeer eenvoudige dracht, een kort zwart jacquet op den lichten rijbroek, een zwarte fantasiehoed boven het zonverbrand gelaat. De Hertog reikte onze Vorstin de band en hielp Haar bij bet vlugge opstijgen. Hij zelf volgde met rappen ruiterzwier. En zoo reed Hare Majesteit met haar tockomstigen Prins-Gemaal, door enkele dames en beeren der hofhouding gevolgd, langs het terras, ^langzaam hot herfstwazige buitenpark in, regen en windvlagen jong trotseerend. En heel vriendelijk met gentlemenliken zwaai van zijn hoed, groette de hertog do beeren van het gevolg, die belangstellend uitkeken voor de ramen hunner kamers in de zyvleugels, en mot vriendschappelijk gebaar zijn eigen beide adjudan ten, die voor den ingang van een corridor stonden. De ochtendrit duurde ruim een uurover de drassige bladbedekte paden onder de druipende boomen, die stonden in grijzen mist. Voortdurend waren de jonge verloofden in blij intiem gesprek. Yan verre boorde ik boven bet hoefgeklap uit de twee lachend-jonge stemmen schertsend gaan in de wijde boschstilte. Een frissche blos kleurde het blanke gezichtje van de jonge Majesteit. Zij reden vlak langs my; ik zag duidelijk nu het fiere, zonroode gelaat, snor- en baardloos, de klare Ger man en-oogen van den hertogik zag zyn stoere militaire gestalte, hoe hij los en vrij te paard zat ik zag hoe beiden achteloos de teugels van hun mooie rossen slap lieten hangen, zoodat de dieren de koppen, als wilden zij grazen gaan, rekten naai den grond, weelderig onder hun nobele, heel niet strenge berijders. Te kwart over 12 terugkeerende, reikte Hertog Hendrik nu Koningin Wilhelmina hoffelijk de band tot afstijgen. Toen was daar op dat wijde terras alleen het groepje ruiters, wachtend op Hare Maje steit die, haar amazone elegant geheven, het lieve lingspaard Miska een klontje suiker voerde en streelde op den kop. En de Hertog ook aaide den fleren nek van zijn paard, van het zwarte Koninginne- paard Valentijn. Eu toen de nobele dieren zoo beloond waren voor dezen eersten verlovingstocht van het jonge paar, traden Wilhelmina en Hendrik het bordes weer op. Nog even bleven zij samen uit kijken over het droefgeestig herfstlandschap, dat zoo vreemd contrasteerde met hun innerlijk prinselijk lentefeest. In het salon begroette de Koningin- Moeder met bewogen lieftalligheid de jongelieden, gerust nu voor do toekomst. En op zilveren bladen werden de stapels telegram men en brieven de jeugdige souvereine en haar fieron verloofde aangeboden: de heilwenschen van haar volk en van de monarchen der werelddeelen." don schipper, wuivende met de hoofddeksels een driewerf ♦hoezee" gGrocpen. Het commandementschip heeft des ochtends om acht uur met drie en dertig schoten, des middags met vijf en dertig en des Damiddags om vier uur weder drie en dertig schoten gesalueerd. De an dere schepen salueerden op den middag eveneens met drie en dertig schoten. Do schepen en vaar tuigen vuurden alleen hun geschut batterij af. Op alle bodems bood de eerste of de oudste officier aan het hoofd van den état-major de gelukwenschen aan den commandant aan en zoover do gelegenheid dit toeliet, vervoegden de commandanton zich, tot datzelfde doel, gezamenlijk bij den commandant der zeemacht of hij den oudsten commandant ter plaatse. Steenkolen. Naar wij vernemen, heeft het steenkolen-syndicaat hier te lande een rond schrijven gezonden aan de handelaars in brandstoffen, de kennisgeving bevattende dat de productie der steenkolen grooter is dan waarop gerekend werd, zoodat het aanbod thans de vraag overtreft. (Hbl.J Zooals reeds gemeld werd zijn thans de n i e u w e guldens gereed, tenminste spoedig zullen zij in circulatie komen. Ze dragen het jaartal 1898 en vertoonen aan de voorzijde het horstbeeld der Koningin naar links gewend, hot haar opgenomen en samengevat in een wrong, de diadeem is in de voorharen gestoken. Het omschrift luidtWilhel mina Koningin der Nederlanden, en onder het kopje staat P. Pander. De keerzijde vertoont het Neder- landsche wapen, anders gemodelleerd dan vroeger, met de gebruikelijke munt- en waarde-teekenen en het omschrift. Het kantschrift natuurlijk als op de oudere munten. De munt is een niet genoeg te waardeeren poging om mooi werk te loveren 't is een verademing na het vele leelijke, door sleur en gemis aan energie bedorven werk dat op dit gebied in de laatste tien talion van jaren in ons land is tot stand gekomen aan 's Rijks Munt. Aan Minister Pierson komt een woord van warme hulde toe voor dit initiatief. ♦Het kopje vertoont, volgens^een schrijven aan de N. R. Ct., niet het gewone type van de Koningin, maar er zit in de melancholieke, eigenaardige ern stige, wat oudere gelaatsuitdrukking toch zeer veel waars en juist gegrepens men moet nooit vergeten, dat verreweg het grootste aantal van de Nederlan ders, die de guldens in handen krijgen, H. M. de Koningin pleegt te zien bij joyeuse entrees in steden en dorpen, of snelrijdend in Baarn, Apeldoorn of het Haagsche Bosch. Anderen meer bevoorrechten weder, zien H. M. op audiëntiën of statiediners. Pander heeft een andere uitdrukking van het vorste lijk gelaat naar zijn individueele opvatting gegrepen en voortreffelijk op de munt in beeld gebracht. De lijnen van het baar zijn mooi, vooral daar w£ ai- de krulletjes neervallen op het voorhoofdneus, oog en kin zyn smaakvol wedergegeven, de mond is ietwat te benepen." De Daily Mail verneemt uit Lorenzo Marques dat het koleninnemen vau de Gelderland lang zaam gaat, en dat men verwacht dat zy niet vóór Maandag zal vertrekken. Vergunning is gevraagd tot uitoefening van den door J. M. HOOGESTEGER, in dezelfde locali- teiten als thans geschiedt door L. Reitsma, in de Sociëteit ♦Van Ongenucbten Vrij" perceel A no. 137. Bezwaren kunnen worden ingediend vóór den 27 October 1900, des voormiddags 10 uren. Goes, 19 October 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSEL1NK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 19 October 1900. Op hot in ons vorig no. vermelde telegram van gelukwonsching aan H. M. de Koningin is het volgende antwoord ontvangen ♦Burgemeester Wesselink, Goes. Hare Majesteit de Koningin betuigt u en de bur- gorij hoogst derzelver bijzonderen dank, voor aan geboden gelukwenschen. Adjudant van Dienst, Van Hoogstraten." Alhier maakten Woensdagavond, in verband met de verloving der Koningin, de mu ziekgezelschappen ♦Eupbonia" en ♦Hosanna" een wandeling met fakkellicht door alle straten der ge meente, beurtelings een nommer spelende. Voor de woning van den burgemeester werd halt gehouden en toen deze buiten kwam, ter eere van de Koningin, een driewerf herhaald ♦hoera" aangeheven. Op de Groote Markt werden de volksliederen gespeeld. Men verzoekt ons mede te deelen, dat door ge noegzame inteekening de voorstelling op 10 November van de Koninklijke vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel" alhier kan doorgaan. De Vergadering van de leden der Ver eeniging De Ambachtsschool te Goes, gis teravond in de restauratie-zaal der Sociëteit V. O. V. alhier gehouden, was zeer schaars bezocht. Na opening der vergadering en goedkeuring van de notulen der vorige, deelde de Voorzitter, dhr. C. C. Coomansmede, dat de subsidie der Provincie ad f 1050 en die van het Burg. Armbestuur alhier ad f 300 weder voor vijf jaar zyn verleend dat de cursus in het schilderen is geopend en dat het onderwijs in dit vak wordt gegeven door dhr. Hyma. Daarna werd de begrooting voor 1901 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f6111,18 met een post voor onvoorzien van f 153,68. Ten slotte wees de voorzitter er met leedwezen op, dat de bijdragen van contribuanten en begun stigers aanmerkelijk verminderen wegens vertrek of overlijden en hij spoorde de aanwezigen aan, ieder in zijn eigen kring, te trachten nieuwe leden te werven, ook buiten de gemeente. Vermeerdering van de financieele krachten der vereeniging is hoogst noodig, wegens het zeer groot aantal leerlingen, dat de school tegenwoordig bezoekt, waaruit bly.kt, dat deze instelling zeer gezocht is ten gevolge van de goede resultaten, die zij reeds heeft opgeleverd, en daardoor bewijst ten volle aan haar doel te be antwoorden. Woensdagavond vergaderde de Bouwvereeni- ging »Help u Zeiven" door en voor arbeiders te Naar het Duitsch van B. Rittweger. Gesterkt door een diepen, rustigen slaap, ont waakte Hildegard don volgenden morgen tamelijk laat. De zon scheen reeds helder in hare kamer en vroolijkte haar op. Vlug maakte zij toilet, ruimde haar kamer op en ging naar beneden, reeds vree- zende, dat zy te laat zou komen aan het ontbijt. In de eetzaal vond zij mevrouw en Mies, die haar met een vriendelijken morgengroet te gemoet kwamen. ♦Mjjn man is reeds weg, lieve Hildegard, hij is een echte landbouwer, weet u. Hij laat u groeten ontbyt nu met Miesje, ik heb myn man al gezel schap gehouden. Na het ontbijt zal zy u overal rond leiden het is heerlijk weer, zy zal nu niet verkouden worden. Van middag gaan wij dan sa men eens uiter zyn hier zulke schoone omstre ken en nu in het voorjaar is alles op zyn schoonst, weet u." Goes, teneinde hare bij Koninklijk besluit goedge keurde gewijzigde statuten in te leiden, en dien overeenkomstig een nieuw bestuur en commissaris sen te verkiezen. Herkozen werden daarvoor dhrn. A. Matthjjssen als voorz., on P. Nonnekes Az. als vice-voorz. Gekozen werden dhrn.N. Hendrikso tot le secr. en J. F. Wolfers tot 2e secr. Voorts werden herkozen dhrn. P. Dentz als penningmees ter, J. M. Bartelse en J. de Jonge Wz. tot com missarissen, terwyl als zoodanig werd 'gekozen dhr. A. A. Somer. Allen lieten zich de benoeming wel gevallen. Borsele- Woensdag hield de Dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuze water schap Ellewoudsdjj kB o r s e 1 e oene ver gadering, waarin door het bestuur verslag werd uitgebracht van het onderzoek naar bruine b a- zaltsteen voor steenglooiing, ingevolge verzoek van den leverancier, welke soort niet toegelaten werd vermits de A. B. eene effen grijze kleur voor schrijven. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de bruine zuilen van even goede kwaliteit zyn als de gryze. De bruine kleur is alleen op te mer ken aan den buitenkant van de steen. Voor de kosten van verzekering tegen ongeluk ken van de vaste arbeiders aan het onderhoud der steenglooiingwerken, gedurende het tijdvak van 1 November tot 30 April 1901 besloot de Dijkraad het vereischte bedrag toe te staan. Donderdag overleed alhier dhr. P. Karei se, in leven Dy k graaf van de polders Zuid-Kraayert en Nieuwe West-Kraayert en lid van den Dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuze water schap ^EllewoudsdijkBorsele. Gedurende het be- kleeden zijner betrekkingen was de overledene steeds trouw op zyn post, welken hij met de meeste nauw gezetheid vervulde. Kolijnsplaat. In de gemeenteraads zitting van Dinsdag 11. werd de gomeentebegroo- ting over 1901 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 14062,27 met een post voor onvoorzien van f220,49. Het voorstel van het dagelyksch bestuur om op de begrooting een post te brengen voor het aanschaffen van een lijkwagen werd met één stem meerderheid afgestemd. Nog werd de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1899 vastgesteld op f 1012,70 in ontvang en f811,71 in uitgaaf, dus met een goed slot van f 200,99. De begrooting van dit armbestuur over 1901 werd in ontvang en uitgaaf op f800,99 vastgesteld. (Dit bericht ontvingen wy Woensdagavond, te laat voor het vorig nr.) Overgeplaatst van Terneuzen naar Zutphen, met ingang van 3 Nov. a. s., de opzichter van forti ficatiën 2e klasse N. C. van der Heijde, van Wissenkerke. Hare Majesteiten de Koninginnen en Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg- S c h w e r i n gaan Zaterdag, morgen, voor één dag per staatsspoor naar 's-Gravenhage. Dien dag is er galadiner ten paleize. H. M. de Koningin heeft Haren verloofde het Grootkruis der orde van den Nederland- schen Leeuw geschonken. »Ik mag de herinnering bewaren," zoo schrijft de verslaggever der N. R. C. uit Apeldoorn, ♦dat ik de eerste gewone sterveling was, die Hare Majesteit met haar aanstaanden echt genoot bij hun eerste verschyning in het pu bliek eerbiedig heb mogen groeten. De klok in Het programma werd uitgevoerd. Na het ontbijt namen onderwijzeres en leerling hoed en doek en gingen in den frisschen zonnigen Mei-morgen uit. ♦Wees zoo goed er op te letten, dat Miesje niet in het natte gras looptzij kan in het geheel niet tegen natte voetjes," had mevrouw haar nog toe geroepen en daardoor Hildegard een glimlach ont lokt. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de boerdery met hare ruime schuren en stallen. Alles was voor Hildegard vreerad en nieuw, alles wekte hare verbazing op. De schoone paarden, de bonte koeien, de landbouwwerktuigen, alles wilde zij zien. Daarna gingen zy in den moestuin; de jonge erw ten kwamen reeds uit den grond, snijsla en peter selie vertoonden een jeugdig groen en de asperges staken hunne zaehtgekleurde kopjes reeds boven den grond. In dit deel van den tuin stonden de broeikasten, de zon schoot haar stralen door de vensters en koesterde de bloemen en de teere plantjes, die daarin werden gekweekt. Met den rug naar Hildegard gekeerd, stond een man in een werk manspak en met een breedgeranden hoed op. Hij was druk aan het werk en sloeg geen acht op de Ter eero van de verloving van Hare Majesteit is er Woensdag aan boord van Hr. Ms. schepen van zonsopgang tot zonsondergang gevlagd en ge- pavoiseerd. In den voormiddag is groote parade gehouden, na afloop waarvan de equipage in te genwoordigheid van de officieren, door den com mandant werd toegesproken. Daarna is er Dadat de commandant, wuivende met de steek, het Leve do Koningin geroepen had, op het fluitsein van Een bulletin van de Röln. Ztgmeldt Homburg vor der Höhe, 17 Oct. De Keizer be noemde heden den minister van staat graaf V o n Bülow tot Rijkskanselier, Pruisisch mi- nister-president en minister van buitenlandsche zaken. Mecklenburg-Schwerin. Het land, vanwaar de aanstaande prinsgemaal korat, is 13161 vierkante kilometer groot, iets meer dus dan een aankomenden. Miesje zeide♦Dat is de tuinman, juffrouw wacht even, ik moot hem iets zeggen". Zij liep op den arbeider toe, die zich omkeerde on een eerbiedige houding aanuam voor het kind, dat hom vriendelijk vroeg om een paar bloemen voor juffrouw Werner. Hildegard stond op een afstand als aan den grond genageld de tuinman was haar geleider van gis teren Slechts de tuinmanAls door een nevol zag zij plotseling alles en zij schrok. Een gloeiend rood kwam haar op het gelaat, maar weder dacht zij, zooals gisteren: ♦Wat heb ik met dion vreemde te maken Of hij do tuinier, de opzichter of iemand anders was, dat was voor haar hetzelfde maar neon, zij gevoelde, dat het toch niet hetzelfde was. Daarom had hij dus niet aan tafel gezeten, hij was slochts een arbeider, de tuinman. Die telde niet mee die kon nooitmaar waarheen dwaal- I den hare gedachten j N u riep Mies haar toe ♦Kom oens hier, juffrouw. Lenz heeft tijd om ons de broeikast te toonen en voor ons bloemen af te snijden." Het hielp nietHildegard moost naderbij ko men, ondanks hare verwarring. De. tuinman zag ook heden in zijn werkpak er goed uit, toen hij wel wat onbeholpen, maar toch met een zekere deftigheid voor Hildogard boog en haar uitnoodigdo het bloemenhuis binnen te gaan. ♦O Lenz, wat mooie bloemen kijk eens juffrouw, hij zal er eenige voor u afsnijden." Reeds gisteravond vond ik zulk oen schoonen ruiker op mijn kamer, dien bob ik stellig van u gekregen, Mies". ♦Neen van mij niet. Lenz, wie heeft dien ruiker voor juffrouw Werner besteld Mama Neen ik dacht het zal de juffrouw wol aangenaam zijn zoo op den eersten avond toen nam ik de vryheid.Als het onbescheiden was, vraag ik vergiffenis". Aarzelend kwamen deze woorden er uitde groote man kleurde daarbij als een jong meisje en keek Hildegard als om vergoving vragend aan. Deze trad snel op hem toe en, gevolg gevend aan een plotselingen aandrang, legde zij hare slanke, blanke hand in de krachtige bruine rechterhand van den tuinman.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1