1900. N°. 123. Donderdag 18 October. 87sle jaargang. MILITAIR ONDERWIJS. io FEUILLETON. Geen t'liuis. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van adveptentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De oefeningen van het voorbereidend militair onderwys zullen, te beginnen met WOENSDAG 17 OCTOBER 1900, worden gehouden iederen WOENS DAG en ZATERDAG, des avonds om 61/2 ure, in het gebouw van de voormalige weverij te Goes. Goes, 16 October 1900. De Burgenioester van Goes, WESSELINK. GOES, 17 October 1900. Een buitengewoon nummer van de Neder- landsehe Staatscourant van Woensdag 17 October 1900 bevat de volgende Proclamatie van den löden October 1900, betreffende de verloving van Hare Majesteit do Koningin. »Wij, Wilhelmina, bg de gratie Gods, Konin gin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Aan Mijn Volk! Hat is Mij eeue behoefte, aan het Ne- derlandsche Volk, van welks levendige belangstelling in het geluk van Mij en Mijn Huis Ik zoo diep ben overtuigd, persoonlijk mededeeling te doen vari Mijne verloving met Zijne Hoogheid, Hertog Hendrik van Mecklemburg Schvverin. Moge deze gebeurtenis, onder Gods zegen, bevorderlijk zijn aan het welzijn van Ons land en van zijne Bezittingen eo Koloniën in Oost en West." Gedaan enz. (Volgen de onderteekening Tan H. M. en die der Ministers). De N. R. C. teekent hierbij aan »Hertog Heinrich Wladimir Albrecht Ernst, ge boren te Schwerin op 19 April 1876, is de jongste zoon uit het derde huwelijk van den groothertog Friodrich Franz IIzijne moeder is de groother- togin-weduwe Maria, geboren Prinses von Schwarz- burg Rudolstadt. Door zjjne grootmoeder, de moeder zijns vaders, Prinses Alexandrine van Pruisen, is de Hertog aan het Pruisische koningshuis ver want, en door eene andere Prinses Alexandrine van Pruisen, met wie de broeder zjjns vaders ge huwd was, is bij vermaagschapt aan ons Vorsten huis, want deze Prinses Alexandrine was eene dochter van onze Prinses Marianne (gehuwd ge weest met Prins Albrecht van Pruisen)." Met groote belangstelling zal van deze mededee- ling door bet Nederlandsche volk, dat zich zoo bgzonder gehecht gevoelt aan zijn jonge Koningin, worden kennis genomeD. In afkomst en aanzien is Hertog Heinrich het Huis van Oranje waardig, terwgi hij, gelijk hierboven blijkt, door zijne afstam ming aan ons Vorstenhuis nog eenigszins verwant is. Aan de buitonlandsche Vorstenhuizen is van de gebeurtenis kennis gegeven door tusschenkomst van onzen minister van buitenlandsche zaken. Hertog Hendrik van Mecklemburg-Schwerin is gisteravond, per gewonen trein om 6 u. 19, met een gevolg van twee personen te Apeldoorn aan gekomen. Z. H., ontvangen door graaf Dumonceau, adj. gen. van H. M. de KoDiDgin, en door jhr. Van Naar het Duitsch van B. Rittweger. Welkom, juffrouw Werner, hartelijk welkom in Buchau, en noem het niet kwalijk, dat wij u niet zelf afhaaldtn mijn man was het van plan, maar kg moest plotseling voor dringende zaken naar de stad en ik kon Miosje toch niet alleen laten, weet u. Hier" zij wees op het kind, een frisch en gezond meisje, dat vertrouwelijk de hand naar Hil- degard uitstrekte >hier is uw leerlinge, onze Marie of Mies, zooals wij haar noemen. Ik laat dit kind niet alleen, weet u, juffrouw Werner, en mee nemen kan ik haar ook niet, de lucht is zoo scherp. Gjj zult wel denken, dat ik al te bezorgd ben en misschien ben ik dat ook, maar Mies is ons eenig kind, en daarom is het mg niet kwalijk te nemen dat ik zoo bezorgd ben, niet waar Ga nu spoe dig in huis, gij zult wel vermoeid zijn, lieve juf frouw, en het tocht hier ook nog al. Miesje, gij hebt geen doek om, kom, anders haalt gjj u een verkoudheid op den hals." Tets, kamerheer van H. M. de Ivoningin-Moeder, reed in een rijtuig, bespannen A la Daumont met voorrijder, naar het paleis. Nader werd uit Den Haag vernomen, dat de minister van oorlog gelastte, dat beden in allo gar nizoensplaatsen naar aanleiding van de verloving van H. M. de Koningin eene groote parade zal worden gehouden. De proclamatie, het heugelijke feit meldende, was gisteravond reeds aangeplakt aan de voorpui van het raadhuis. Door onzen Burgemeester is heden namens de Goesche burgerij een telegram van ge luk wensching met Hare verloving aan H. M. de Koningin gezonden. In den laatsten tijd heeft do Zimmerman- polder (onder Rilland-Bath) veel te lijden van een hevigen aanval van den stroom op den dijk, waardoor zich een diepe geul gevormd heeft. Daar, waar 5 jaar geleden bonderden meters breede slik ken nog aanwezig waren, heeft de zich daarin gevormd hebbende geul thans reeds een diepte, plaatselijk van 17 Meter. Door den hevigen westen wind der laatste dagen heeft een verbazende afname van den vooroever plaats gehad, waardoor de teen van de steenglooiing ondermijnd is geworden, zoo dat jl. Maandag de toestand van den dijk zich dreigend liet aanzien. Gelukkig is door de daarop volgende windstilte bet gevaar afgewend, en is door directen steen-aanvoer gevaar van calamiteit aan den dijk niet meer te wachten. De toestand is echter van dien aard dat de autoriteiten hunne aandacht steeds op het bedreigde punt gevestigd houden, terwijl door ingelanden besloten is den dijk door eene benedenwaartsche verbreeding der steeDglooiing met 6 Meter, in nog meer zeewaar- digen toestand te brengen. Het loopend gerucht van eene doorbraak is onjuist. De taak van een kleinen Staat. Prof. J. de Louter te Utrecht heeft zijn colleges dit jaar geopend met een rede onder bovenstaandeu titel, die bg L. E, Bosch Zoon te Utrecht iu druk is verschenen. In die rede heeft de hoogleeraar gesproken over de taak van den kleinen Staat naar buiten, tegen over audere Staten. Hg heeft daarbij herinnerd a n de samenwerking der Staten op het gebied van het privaatrecht en van bet publiekrecht, ook een woord gewijd aan een poging onlangs gedaan om een organisatie te ontwerpen voor de internationale maatschappij om tot de slotsom te komen dat ook deze geen middel aaDgeeft om te komen tot oen sanctie van het volkenrecht, anders dan de collec tieve wil der betrokken Staten. Prof. De Louter gaat vervolgens ook na wat de oorzaken zijn, dat de Nederlandsche Regeering zich niet genoopt hoeft gevoqid openlgk in de bres te springen voor het in Zuid-Afrika geschonden recht. Hij vindt een reeks van oorzaken. Het Nederland sche volk is te apathisch geweest, met name zijn voorgangers en woordvoerders. Het heeft niet in gezien welke groote Nederlandsche belangen op het spel stonden. De regeering heeft een prijzens waardige zucht getoond Nederland te vrij waren voor buitenlandsche moeilijkheden, maar toonde daarbg een »onjuiste opvatting van het internatio naal recht". »Eene regeering, die een helder besef beeft van den aard en de grondslagen en eene zelfstandige kennis van de voorschriften van het volkenrecht, De bagage van Hildegard was intusschen bin nen gebracht. Hildegard keek in dejdeur nog eens omhaar geleider was niet meer te zien. Nie mand had eenige notitie van hem genomen. Zon derling maar zij had geen tijd meer daaraan te denken. Mevrouw Von Buchau nam haar liefdevol bij de hand en Miesje hing vertrouwelijk aan haren arm. Zoo trad zij baar nieuwe woning binnen. Het werd haar warm in het hartWelk god har telijke ontvangst, wat lieve meuschen, tot wie een goedgunstig noodlot haar had gevoerd. Ja, hier moest bet baar welgaan, hier moest zg een tehuis vinden Men ging door een ruime voorzaal, waarvan de afmetingen voor Hildegard onmetelijk schenen, daar zij niets anders kende dan stadswoningen. Ook de groote kamer, waarin zij geleid werd, wekte hare verbazing op en tegelijk haar behagen over de degelijkheid der meubelen. Er was niets te zien, dat op een koopje geleek, zooals men zoo dik wijls zietelk stuk maakte den indruk, als bad hot sedert jaren op dezelfde plaats gestaan, als hadden de tijd en de steeds veranderende mode bun invloed gehad op deze zware eikenhouten stuk ken, die zoo vast op hunne voeten stonden, als waren zjj vastgeworteld in den vloer. weet wat het al dan niet gedoogt en behoeft derhalve niet te aarzelen in de keuze der meest doeltreffende middelen tot bescherming van hare rechten en be langen. Sterk door eigen overtuiging, laat zij zich niet beangstigen noch het stilzwijgen opleggen door tegenovergestelde meeningon van belanghebbenden of vreesaebtigen. Thans heeft de vrees om de plich ten der neutraliteit te veronachtzamen en aan Groot- Brittannië gegronde reden tot klachten te geven verlammend gewerkt en de regeering eerst uit haren sluimer gewekt, toen hare eigene onderdanen het slachtoffer waren geworden van vreemd geweld. Eerst toen waagde zij het inlichtingen te vragen en beden kingen te opperen, blijkbaar in de meening, dat zij eerst toen recht van spreken had gekregen. Tegen deze dwaling helpt slechts eene grondiger kennis van het internationaal rocht, dat, evenals alle recht, doorgaans de vrijheid der subjecten wel beperkt doch niet opheftm. a. w. geen stellige bevoegd heden toekent, doch slechts bestaande bevoegdheden binnen zekere grenzen bepaalt en aan zekere vormen bindt," Het slotwoord van prof. Do Louter strekt ter aanprijzing van den »vastberaden wil om wezen van schijn te scheiden en onbeschroomd onrecht te noemen wat onrecht is", van karaktervorming dus, Door de Werklieden-vereeniging »Eigen hulp" alhier werd gisteravond de gewone drieinaandelijksche vergadering gehouden. Uit het verslag over het derde kwartaal van dit jaar bleek, dat gedurende dat tijdsverloop was ontvan gen f 284,81 de uitgaven bedroegen f 267,27, waaronder f 248 aan uitkeering wegens ziekte, ge noten door negentien personen. Het kas-saldo be droeg op 30 September f2806,12. Eeu voorstel van een der leden om de contribu tie to verhoogen ten einde langer uitkeering te kunnen geven of die meerdere opbrengst voor andere doeleinden in gelgken geest te gebruiken, werd op grond van de ongegrondheid der aange voerde motieven verworpen. Bij de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding op 1 Januari a. s. van J. C. de Beste, M. Krjjger en P. Schrijver werden her kozen De Beste en Schrgver, terwijl gekozen werd M. Rejjerse Jz. Do Beste, die, evenals Krijger, ver zocht had niet meer in aanmerking te komen, bleef echter bij zijn besluit, zoodat in diens plaats bij herstemming met P. C. Kerkhoven, gekozen werd H. Visser. De gekozenen namen allen hunne be noeming aan. Hoofdzakelijk door vertrek Daar elders was de ledenlijst met een tiental personen verminderd en bedroeg op uit. September 209. Zooals reeds uit een kort bericht in ons vorig no. bleek is de opbrengst der Rijksmiddelen in September jl. weder vrij gunstig geweest. Zij bedroeg ruim 4 ton meer dan in Sopt. 1899 en zulks ofschoon op de directe belastingen bijna 2 ton minder werd aangezuiverd en uit do invoer rechten f 18,000 en uit de domeinen f 55,000 minder werd ontvangen. Dit werd echter ruimschoots opge wogen door de 4 ifo ton boogere ontvangst uit de indirecte belastingen (waarvan ruim 4 ton enkel uit de nalatenschappen), f173,000 meer uit de accijnzen (vooral gedistilleerd en suiker), f33,000 uit de posterijen, f3000 uit de telegraphic en f15,000 uit de loodsgelden. In de eerste 9 maanden was de opbrengst al ruim 5 millioen boven 1899 en bijna 2 millioen boven de raming. Laat men de directe belastingen buiten rekening die bij de raming nog 2.7 mil- Het deed Hildegard oneindig goed, toen mevrouw von Brucbau baar nog eens hartelijk welkom heette in hare nieuwe omgeving. Half weenend, half lachend stamelde Hildegard »Hoe zal ik u danken, mevrouw, voor de vrien delijkheid, waarmede gjj mij, die u nog goheel vreemd is, in uw buis opneemt. Als gij wist op welken hx>gen prijs ik dit stel, ik die geen thuis, geen bloedverwanten heb. O, ik wil alles doen'om u mijn erkentelijkheid te bewijzen." »Goed, lieve juffrouw, goed, ik denk ook dat. wij het met elkaar wel vinden zullen. Mjjn man is de beste ziel der wereld en met Miesje zult gij geen last hebbenzij is eon lief kind, ons één en al, weet u. God geve, dat zij gezond blijft, wij hebben alleen dit eene kind. Wij hadden nog een lieven kleinen jongen, maar bedenk eens hoe verschrik kelijk. Toen hg een jaar oud was giogen mijn man en ik in een naburige stad een feest bg- wonen en toen wij in den nacht terug kwamen, was het kind gestorven aan een hersenaandoening. Hoe ontzettend dit was kunt gij denken. Plotseling was het kind ongesteld goworden, en eer de dokter kwam, die onmiddellijk werd geroepen en eer wjj, zijn ouders, thuis waren, was het arme ventje dood. Ik vortel u dio geschiedenis al dadelijk, lieve juf- lioen achter zijn, maar in do laatste maanden des jaars gewoonlijk nagenoeg geheel binnenkomen dan is dit jaar zgn voorganger al met 4.4 en de raming m-t 4.7 millioen vooruit. Ruim de helft hiervan hebben de indirecto belastingen meer opge leverd. Tot de andere helft hebben de accijnzen voor 16 ton (9 uit suiker, bijna 7 uil gedistilleerd) bijgedragen, de invoerrechten voor 4 i/s, de posterijen voor bijna 3 ton, de telegrafen voor f80,000, de loodsgelden voor f90,000, alles boven 1899. Te Amsterdam gaf bet heugelijk feit van de ver loving der koningin in verschillende schouwburgen aanleiding tot vreugdebetoon. In den Stadsschouwburg, waar, door ongesteld heid van den heer Orelio, in de plaats van De Meesterzangerswerd ten gehoore gebracht Cleopatra, deelde de heer Dibbern van het tooneel bet bericht der verloving van H.CM. mede, hetgeen met applaus door het publiek werd ontvangen. Voordat de derde acte aanving, rees het scherm en zag men op bet tooneel een apotheose samengesteld in het midden de buste van de Koningin op voetstuk, waar achter de Ned. Maagd. Deze groep werd geflankeerd door de dames van het corps de ballet, palmen dragende, en het personeel der opera, dat onder begeleiding van het orkest, onder leiding van den heer Van der Linden, een paar coupletten van het oude Wil helmus ten gehoore bracht. Deze attentie van de directie der opera word door het publiek zeer op prgs gesteld. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot vice- president der arrondissements-rechtbank te Middel burg jhr. mr. E. P. Schorer, thans rechter in gemeld college. H. M. de Koningin heeft een bijdrage van duizend gulden geschonken tot leniging van de ramp, die de gemeenten Eersel, Oerle, Vessem, Oost-, West- en Middelbeers, Luyksgestcl, Bergeyk en Duizel op 30 Juni jl. door hagelslag heeft ge- troffen. Huurwaarde. Uit Groningen schrijft men aan de N. R. Ct.: De raad van beroep voor de personeele belasting heeft een merkwaardige beslissing genomen in zake een reclame, waarbij de huur prijs eener woniDg f275 bedroeg en de admini stratie de huurwaarde voor de personeele belasting wilde zien bepaald op f475, omdat de huurprijs veel te laag moest worden geacht, wegens de toe vallig* omstandigheid, dat, in een klein dorp, voor een groot heerenhuis, dat vroeger wegens gebrek aan huurders leeg stond, tegenwoordig maar één liefhebber was te vinden. Analoge gevallen doen zich ten plattelande ongetwijfeld veel meer voor. De administratie beweerde nu, dat de huurprijs in casu abnormaal laag was en, wegens gebrek aan meer huurders, onder abnormale omstandigheden was bedongen,"zoodat van toepassing moesten worden geacht art. 9 4 en art. 10 der personeele wet. De raad vbd beroep besliste, dat bier, in den zin der wet, geen abnormale omstandigheden aanwezig waren. Daar, bij het tot stand komen der nieuwe perso neele wet, een geval als dit niet schijnt voorzien, en deze beslissing, voor zoover bekend, de eerste is in- haar soort, moet zg, vooral voor het platte land, van belang worden geacht. Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland heeft order bekomen zoo spoedig mogelgk, met president Kruger aan boord, Lourenijo Marques te ver- frouw, om u te doen begrijpen, waarom wij, mijn man en ik, zoo bezorgd zijn in Mies, overdreven bezorgd, zooals de meDSchen zeggen. Maar is ons dat kwalijk te nemen Ik meen van nietook ons teruggetrokken leven is daardoor verklaard. Wij gaan nooit samen van huis, mijn man en ik, zon der het kind. Alleen gezelschappen bezoeken geeft ons geen genoegen en Miesje meenemen gaat toch ook niet. Dat wildo ik u alles zeggen, lieve Hil degard. Gij vindt toch goed, dat ik u zoo noem, niet waar Juffrouw klinkt zoo stgf. Ik hoop, dat gij u op uw gemak zult gevoelen iu onze stille omgevingeen vertrouwelijk familieleven stelt op den duur schadeloos voor het gemis van de vreugde der gezelligheid. Toch komen nu en dan ook men- schen bij ons, weet u. Onze predikant en zgn zus ter, die zijn huishouding doet, zijn eiken Zondag onze gasten en ook moormalen hebbeu we logés Maar laat ik u uw kamer aanwijzen. Neen Miesje, gg blijft hier, het is zoo koud buiten de kamer en gij zijt zoo warm." Hildegard had met aandacht dezen woordenvloed der levendige dame aangehoord en zich voorge nomen alles te doen, wat kou strekkei tot welzijn van baar leerlingo, dit geliefde oei ikind. Hoe verschillend is toch 's meuschen lotHier, om dit

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1