1000. N°. 122. Dinsdag 10 October. 87stc jaargang. Afsluiting Rplstraat, brood- en banketbakkerij, FEUILLETON. Geen t'liuis. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van adverientiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant botaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Goes, brengen ter algemeene, kennis dat tot nadere aankondiging h*t SilJFELSTKAATJE is afgesloten voor rij- en voertuigen. De passage kan geschieden door de St. Adriaan- straat en Wijngaardstraat of over de Opril bij de Groote Markt. Goes, 13 October 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSEL1NK. De Secretaris, YAN REIGERSBERG VERSLUIJS. BHASDWhEK. T Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis van de ingezetenen dat aan D. T. van de VIJVER wegens vertrek ontslag is verleend als onder brandmeester bij Spuit III en dat als zoo danig is benoemd J. o. de BESTE Az. Goes, 13 October 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Aan J. BROUWER Sr. te Goes is vergunning verleend tot het inrichten eener in hot perceel Wijk A no. 68. Goes, 13 October 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Wekelijksch algemeen overzicht. Het is heden de laatste dag der verkiezingen in Engeland. Wanneer men den uitslag der stemmingen, in de laatste dagen bekend geworden, voorstelde door een lijn, dan zou deze menige kromming vertoonen met het oog op de kansen der verschillende partijen om een meerderheid te verkrijgen zoo afwisselend zijn die geweest. Jl. Zaterdag waren gekozen 398 ministeriëelen, 178 liberalen en 80 nationalisten. De ministeriëelen en de oppositie wonnen elk 35 zetels. De liberalen hebben dus geen reden tot klagen. Het nieuwe Lagerhuis zal er ongeveer uit zien als het oude en dit had Chamberlain niet gedacht. Slechts de groote meerderheid van stemmen, waarmede vele ministeriëelen zijn gekozen, kan hem een reden tot tevredenheid zijn. Ook mag hij er zich over ver heugen, dat het hoofd der oppositie, Campbell- Bennerman, slechts gekozen is met een meerder heid van 630 stemmen, tegen 1127 in 1895; Sir William Harcourt is herkozen met een meerder heid van 3525 stemmen in 1895 had hij een meer derheid van 5287. Nu vaststaat, dat do ministeriëele meerderheid in het Parlement iets grooter zal zijn geworden, maar niet zoo groot zal zijn als na de vorige verkiezingen, toen dit verschil 152 bedroeg, daalt de belangstelling en houdt men zich in Enge land bezig met de vraagZal het ministerie ver anderd worden en hoe Daar al vast de mi nister van Marine heengaat, moet er een nieuwe optreden, maar de hoofdquaestie is of Salisbury zal 9 Naar het Duitsch van B. Rittweger. Sedert dat verschrikkelijk oogenblik in het park zijn reeds zes wekon verloopen. Hildegards teeder gestel had een hevigen schok gekregen. Twee dagen lang had ze in een koorts gelegen, maar eindeljjk hadden jeugd en een in den grond sterke natuur gezegevierd. Hildegard kon het bed verlaten en ook de ziekenkamer, die den morgen na den bewusten vreeselijken dag ingeruimd was. Zij had dit be schouwd als een weldaad, in stilte en afzondering was zij weer tot rust en herstel gekomenalleen J nu en dan bezochten haar het dienstmeisje en j juffrouw Schreiber, welke laatste haar zelfs dagelijks meermalen kwam bezoeken en haar opbeurde. j Werkelijk was zij in deze dagen van lijden een ander meisje geworden. Het onwankelbaar besluit leefde in haar, niet moede te worden in haar streven naar zelfstandigheid. Zooveel het haar mogelijk was hield zij zich bezig met wetenschappelijke studie en handwerken. Zij ging daarbjj vast en volhardend aftreden en of Chamberlain als premier in zijn plaats zal komen. Daaromtrent bestaat nog wei nig zekerheid, want al is Chamberlain een groot man en al heeft hij de verkiezingen met veel talent geleid, alleen de volbloed oorlogsgozinden verlangen hem als premier, doch de Engelschen in het alge meen vreezen hem als zoodanig, daar hij hen in moeilijkheden zou kunnen breugen met de andere groote mogendheden. Op het gebied van buiten- landscbe politiek heeft Salisbury nu eenmaal een goeden naam en geniet hij het vertrouwen, al werd dit ook in den laatsten tijd meermalen geschokt. Zijn tegenstanders geven wel voor, dat hij te oud is, doch ondanks zijn 76 jaar, heeft hij de zaken tot hiertoe uitstekend geleid en acht men hem nog volkomen in staat zijn land nog eenige jaren van dienst te zijn. Men houdt het er dan ook voor dat Salisbury in bet ministerie eenige verschikkingen zal maken en als premier zal aanblijven. Het was den 9 dezer juist een jaar geleden, dat president Kruger zijn ultimatum zond aan de En- gelsche regeering en dat het sein was tot het uit breken van den oorlog in Transvaal. En welke gevolgen heeft die oorlog tot nu toe gehad, voor Engeland en voor Transvaal Zuid-Afrika, dat naar het woord van Sir Pom- mery Colley »het graf van menige reputatie" is geweest, heeft de beste Engelsche generaals afge maakt het heeft al de gebreken van de Engelsche legerorganisatie op ruwe wijze doen uitkomen het heeft de Engelsche officieren doen kennen als dap pere, maar op militair gebied onontwikkelde man nen, en de Engelsche huursoldaten als barbaren het heeft aan Engeland duizenden menschenlevens, schatten van geld, en wat het ergste is, zijn goeden naam gekost. Het volkenrecht, door Engelands medewerking geregeld en uitgebreid, werd er met voeten getreden en het vredcs-congres, dat onlangs te Parijs bjjeen was, heeft eenparig afkeuring uit gesproken over de wijze, waarop de oorlog door Engeland was uitgelokt en gevoerd. Voor Transvaal zal deze oorlog zeker een aller treurigst einde nemen, maar toch hebben de Boeren menige overwinning behaald, die de bewondering van de geheele wereld opwekte. De hoop hun vrij heid en zelfstandigheid te behouden zou slechts werkelijkheid zijn geworden, indien Engeland door interventie was belet geworden de beide ropublieken te vernielen, doch de vrees voor Engeland of voor een Europeeschen oorlog of voor interna tionale verwikkelingen hebben eiken aandrang tot interventie vernietigd. De staatslieden in Europa staken geen hand uit ten gunste der Boeren, zelfs niet toen Engelsche bevelhebbers zich schul dig maakten aan feitelijke schending vaa het vol kenrecht. De gevolgen zullen de Engelschen na de inlijving van Transvaal in ruime mate onder vinden. Een 60000 Boeren in de beide republieken zullen het regeeren zoo niet onmogelijk, dan toch ontzaglijk bezwarend en kostbaar maken en van de Hollanders in de Kaapkolonie zullen velen aan dit verzet deelnemen om vrede en rust in de ver overde landen te kunnen handhaven zal Engeland nog tallooze offers moeten brengen. Het krijgt te doen met een koppig volk in een uitgebreid land, dat geplunderd, vernield en half uitgemoord is. Na do Boksers is in China een nieuwe partij opgetreden de Triaden of het D/ ievuldighcidsgenoot- tchap. Wat zich dit ten doel stelt is nog niet vol komen bekend, maar uit de berichten, die er reeds van vernomen zijn, is op te maken, dat het een hervormingsgezinde partij is, die de dynastie der Mandsjoes zou willenomverwerpen en in haar te werk. De koele behandeling van juffrouw Werbach hinderde kaar niet meer, maar ook deze beschouwde het als een verlichting, dat de verantwoordelijkheid j voor dit teedere wezen niet meer op haar rustte, dat alles wat zij nu nog voor het meisje deed haar vrjje wil was. Zij bood Hildegard aan onmiddellijk voor haar belang te zorgen. Een rijk landedelman zocht eeDo onderwijzeres voor zijn eenig kind, een meisje, dus een betrek king, die inderdaad slechts geringe inspanning kostte. Juffrouw Werbach was met die familie bekend en zij kon verzekeren, dat het zeer aardige, lieve menschen waren. Hilde nam de betrekking aan. De betrekkelijke rust in het pensionaat deed haar goed, zij herstelde weldra zoover, dat zij er aan kon denken naar bet landgoed te vertrekken. Op een zonnigen middag stond zij voor de laatste maal in het zolderkamertje en nam afscheid van juffrouw Schreiber, haar nogmaals dankende voor alle liefde. Met warme hartelijke woorden verliet de oude haar jonge be schermelinge. Juffrouw Werbach nam afscheid op hare koele, voorname wijze in tegen woordigheidvan alle leerares- sen en leerlingen. Hildegard, toch bewogen door het gevoel van scheiden, dankte met innige woorden plaats het oude rogeeringsstamhuis weer op den troon helpen. Zij hebben in de zuidelijke provinciën, waar zij thans hooren, op verschillende plaatsen reeds gevochten met de keizerlijke troepen, die het onderspit moesten delven. Men beweert, dat in November de opstand algemeen zal worden, doch dat hij niet gericht is tegen de vreemdelingen toch zullen deze wel verplicht worden zich in den strijd te mengen, al ware het alleen om hunne eigene onderdanen en eigendommen te beschermen. De Engelschen bereiden zich daarop reeds voorsir Henry Blake moet verzocht hebben, dat uit Indië 10000 man naar China zullen worden gezonden, ter bescherming van de groote belangen, die zij in Zuid-China, Hongkong en andere gewesten aldaar, heeft. En juist bij Hongkong schijnt do opstand der Triaden het ergstdaar zouden de keizerlijke troepen reeds verslagen zijn. Men vermoedt, dat deze opstand hetzelfde ver loop zal hebben als die van de Boksers. In dit geval krijgen de verbonden mogendheden dubbel werk. De consuls te Sjanghai zijn van meening, dat de Boksers alleen slechts door krachtig en go- zamenlijk optreden kunnen bedwongen worden, doch de goede harmonie tusschen de gealliëerden laat veel te wenscheu over. Voornamelijk tusschen Rus land en Engeland moet de oneenigheid zeer sterk zijn en steeds meer het karakter van openlijke vijandschap aannemen. Rusland zet zijn politiek naar eigen goeddunken voort en neomt den schijn, aan de eenige vriend van China te zijn en om dezen schijn voor werkelijkheid te doen doorgaan heeft het aan de Chineesche mogendheden het pa leis van het Tsoeng-Li-Yamen weder teruggegeven. De opperbevelhebber graaf Waldersee die, vol gens zijn toespraak bij de aanvaarding zijn t b trekking, met grootsche plannen bezi'll is, blijkt nog weinig tot do uitvoering daarvan te hebben beproefd. De militaire operaties bepalen zich tot het afzenden van straf-expedities naar striken, waar de Boksers zich samentrekken of waar ongeregeld heden worden begaan tegen de vreemdelingen. Zijn taak zal er zeker niet lichter op worden, indien hem ook het bevel wordt opgedragen in Zuid-China, zoodra ook daar onlusten ontstaan veroorzaakt door het vijandelijk optreden der Tri aden, waarvan men wel spoedig meer zal hooren. GOES, 15 October 1900. Verbeterde wijze van stemmen. De heer Max Marchand te Amsterdam heeft naar men aan de N. R. Ct. meedeelt eene stern- machine samengesteld, die aan allo gestelde eischen voldoet. Hij heeft zich met een adres tot B. en W. van Amsterdam gewend met het verzoek hem in de gelegenheid te willen stellen zijne uit vinding voor eene door den raad aan te wijzen com missie uit leggon. De stem machine is vervat in een sierlijk kastje, de voorzijde vertoonende de namen der candidaten met een blanco vak, en achter elk vak het gobruike- lijke stemblokje. De kiezer behoeft slechts een wijzer, welke in loodrechte richting laDgs de namen bewogen kan worden, op zijn candidaat of op blanco te stellen en op een naast den wijzer zich bevindend electrisch schelkuopje te drukken, waarop het blokje der keuze zwart wordt, ter overtuiging dat de stem naar wensch is uitgebracht en geregistreerd. On middellijk daarop herstelt het blokje zich weder, de wjjzer valt en het geheim der stemming is verzekerd. Het toestel werkt geheel mechanisch met elec- trische controlestemmen van onwaarde kunnen niet meer voorkomen eu het is onmogelijk voor voor de genoten opleiding voor genoten liefde kon zij niet zeggen. Des middags te drie uur had Hildegard haar eerste doel bereikt, een klein stadje, waar een rij tuig vau bet landgoed haar zou afhalen. Met ge spannen verwa. htiog keek zij rond. Daar kwam een jonge man op haar toegesneld. Een paar schoone blauwe oogen zagen haar een oogenblik vragend aan en een welluidende stem sprak »Ik bon gezonden om juffrouw Werner af te ha len. Gij zijt geloof ik die dameik zie niemand anders." »Ja, ik ben de gezochte". »Dan verzoek ik u, mij uw reisgoed aan te wij zen, ik zal voor alles zorgen, maar veroorloof mij u eerst naar het rijtuig te geleiden, of wenscht gij eerst nog iets te gebruiken Wij moeten nog on geveer twee uur rijden". »Ik dank u, ik heb onderweg iets gebruikt. Al het u goed is, rgden wij liever onmiddellijk weg." »Zooals u wil, daar staat het rijtuig". Hij wees naar den uitgang van het perron, waar oen aardig, licht gerijtje stond te wachten. De koetsier bad moeite de vurige jonge paarden, die niet wilden stilstaan, te beteugelen. Was Hildegard op deze reis reels een geheel eenzelfden kiezer om tweemaal op denzelfden can didaat te stemmen. Elke candidaat en het blanco vak heeft zijn eigen tellerheeft men eenmaal blanco gestemd, dan staan de tellers van alle can didaten buiten werking. Aan het eind der stemming geeft het toestel aan hoeveel stemmen op eiken candidaat zijn uitgebracht, hoeveel maal blanco is gestemd en, als controle, het totaal der uitgebrachte stemmeD. Het blijkt niet duidelijk uit dit bericht of de machine ook bruikbaar is bij stemmingen voor meer dan één lid tegelijk. Is dit niet het geval, dan zou zij alleen voor de verkiezingen voor de lie Kamer en bij tusschentijdscbe enkelvoudige vacatures in Raad en Prov. Staten dienst kuDnon doen. Zeker zou met zulk een machine reeds eenige verbetering in de wijze van stemmen worden verkregen, hoewel het stellen van den wijzer op een verkeerden naam niet uitgesloten schijnt. Dat verandering in de wijze van steramen noodig is wordt door velen betoogd. Zoo schrijft men nu weer uit Friesland »Bij de jongste stemming voor een lid van den Raad der gemeente Haskerland (welke door eene herstemming moet gevolgd worden de candidaat der liberalen bad 5 stemmen minder dan de vol strekte meerderheid) bleken van de 460 uitgebrachte stemmen niet minder dan 25 van onwaarde. Op de meeste dier biljetten was een zwart puntje ge plaatst achter den naam van den candidaat. Nu de technische herziening van de Kieswet eerstdaags aan de orde komt, is het zeker niet ondienstig, dit recent geval mede te deelen. De kiezers wisten wel wien zij moesten kiezen, een afstand van eerige millimeters maakt desalniettemin hun stemmen on- geldig". Herhaaldelijk hebben ook wij onze ongunstige meening te kennen gegeven over do tegenwoordige wijze van invulling der stembriefjes. Behalve dat verscheidene kiezers nog blijkbaar zich vergissen in het blokje, dat zij wenschen zwart te maken, geschiedt dit door anderen zóó onvolkomen of met strepen en üDdere bijvoegingen, dat het stom bureau die biljetten, volgens de vierde in art. 89 der kies wet genoemde reden, ongeldig moet verklaren. Wel is waar komt dit zoowel voor den een en als voor den anderen candidaat voor, maar bij weinig ver schil in het op de candidaten uitgebrachte aantal stemmen, zooals hierboven te Haskerland het ge val bleek, zou allicht het oordeel dat het, stembu reau noodzakelijk vellen moet, in strijd kunnen zijn met den blijkbaren wil van do meerderheid dor stemmende kiezers. Het lijdt toch geen twijfel, dat de kiezers, die b.v. het witte stipje voor A slechts voor een klein gedeelte zwart maken, of wanneer het potlood bij de invulling door niet aan pen of potlood gewend zijnde personen eene kras maakt in plaats van de ronde opening vol te maken of wat óók ge beurt met het potlood, waaraan eens ferm gelikt wordt, een gat gostoken en de zwarte plek ge heel open gekrabd wordt het lijdt geen twijfel, zeggen wij, dat die kiezers op A. en niet op B. hebben willen stemmen. Toch moet het stembureau al deze briefjes van onwaarde verklaren Het komt ons voor, dat het schriftelijk (met pen of potlood) invullen van een naam do voorkeur blijft verdionen, natuurlijk met behoud van het tegen woordig couloir-stelsel. Wij hopen, dat bij de aanstaande behandeling der kieswet de wijze van stemmen niet onbesproken zal blijven. andere geworden, nu werd het haar nog vroolijker in het hart. Zij verheugde zich in den prcttigen ritdo blauwe bergen, de heldere hemel lachten haar aan, de beleefde, voorkomende ontvangst van den jongen man, wiens uiterlijk haar zoo innemend voorkwam, deed haar goed. Het was haar of zij een nieuw leven te gomoet ging, torn zij naast haar deftigen geleider op het rijtuig toetrad. Zij was werkelijk niet klein, maar de jonge man stak nog een hoofd lengte boven haar uit. Het was een ware reuzengestalte. »Siegfried" kwam haar in do gedachte, toen zij het waagde, hem onder het gaan aan te zien. »Siegfried", de edele held, haar lieve lingsgestalte in de Duitsche sagen en gedichten, het scheen baar alsof hij in levenden lijve naast haar ging. Die krachtige schoon gebouw de figuur, die flinke kop, met licht gekruld blond haar en baard, die levendige blauwe oogen, die blikken, zoo eerlijk zoo rein, waarlijk een beeld van frissche, manne lijke kracht. Hildegard verwonderde zich, dat haar geleider zich niet aan haar had voorgesteld. Als hij niet tot de familie zelf behoorde en dat scheen hij niet dan was hij toch zeker in eenigszins hooge betrekking op bet landgoed, mogelijk een opzichter. Misschien ook had hij in der haast vergeten zicli

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1