1900. N°. 121. Zaterdag 13 October. 87sle jaargang, Bij dit no. behoort een bijvoegsel. SCHOOLGELD Geen t'huis. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet byblad 10 cent. Intending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel met r 10 ct. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De kohieren van verschuldigd voor het onderwijs aan de Hoogere Burgerschool en school E over den cursus 1900/1901, zooals zij door den Gemeenteraad in zijne vergadering van den 27 September werden vastgesteld en door Ge deputeerde Staten bij besluit van 6 October daar aanvolgende no 40 werden goedgekeurd, zijn op heden aan den Ontvanger ter invordering uitgereikt, zoodat ieder der daarop voorkomenden zijnen aan slag ten gestelden tijde moet voldoen. Goes, den 11 October 1900 Burgemeester en Wethouders van Goes, WBSSEL1NK. Ito Soprof and VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Iets over het hedendaagsche verzekerings- en credietwezen. ii. De levensverzekering is tegenwoordig de algemeene benaming voor verschillende vormen van verzekering, die op levens- en sterftekans gegrond zijn. In den aanvang bestond zij uitsluitend hierin, dat iemand eeDe som in eens of eene jaarlijksche premie stortte en dan, bij zijn overlijden of by het overlijden van een ander, aan zijne erfgenamen of aan hem zei ven eene vooraf bepaalde som werd uit- gokeerd. Zoo zorgde b. v. de vader tegen den tijd van zijn heengaan, teneinde zijne weduwe en kinderen niet onverzorgd achter te laten. Nog heden ten dage wordt van dezen vorm van verzekering veel gebruik gemaakt. Het ligt echter in den aard dei- zaak, dat, wil men den zijnen een genoegzaam be drag verzekeren, de premie niet gering kan zijn terwijl, kan men de jaarlyksche betaling daarvan niet voortzetten, somtijds al het gestorte verloren is. Dat zulk een kanscontract niet voor ieder geschikt is, zal men gemakkelijk begrijpen. De nieuwere vormen van levensverzekering heb ben echter minder het karakter van een kanscon tract. Zij gelijken meer op een bij zonderen vorm van sparen en om die reden zijn zij in vele op zichten wel aanbevelingswaardig. Immers aan hot sparen zelf is dit nadeel verbonden, dat er geen zekerheid bestaat, dat het bespaarde niet somtijds, zelfs buiten dringende noodzakelijkheid, zal worden aangewend voor zaken, waarvoor het niet bestemd was. Sluit men eene levensverzekering, dan staat het daarentegen vast, dat men niet» kan bekomen vóór een bepaalde tijd verstreken is en weet men dat de uitkeering van de geregelde voldoening der premie afhangt, voor welke laatste men dan toch ook kan sparen. Het is natuurlek ons doel niet bier de verschil lende gevallen op te noemen, waarvoor men zich verzekeren kan. Zij zijn trouwens bekend genoeg en voor zoover wij er over kunnen oordeel en, zijn de zoogenaamde ouderdoms-, kapitaal- en uitzet- verzekeringen het meest in zwang. Maar om de levensverzekeringen te doen zijn wat ze worden moeten volkomen betrouwbare en ~a FEUILLETON. Naar het Duitsch van B. Rittweger. »Gij hebt mij verkeerd begrepen, lieve Hilde, geheel verkeerd", zoo ging Verson voort. »Gij spreekt van vrijen en trouwen, maar daaraan heb ik niet gedacht, daaraan kon ik niet donken. Voor- loopig kan daarvan geen sprake zijn. Later na jaren hm Maar u zoo lang laten wachten, dat zou onrechtvaardig zijn. Ziet gij, Hilde, wij kunste naars, wij hobben onze eigene wetten en rechten, wij binden ons niet aan de zedelijkheidsvoorschriften van gewone menschen. Wij weten het geluk te vatten, waar het zich aanbiedthet leven te ge nieten, onbekommerd over de toekomst. Het heden geldt by ons alleen, het schoone en lachende heden. Dat wil ik u leeren, kom volg mij, Hilde, het zal u niet berouwen. Ik voer u het leven, het geluk te gemoet. Gij zult verbaasd staan, als gij onder vindt, dat gij tot hiertoe hebt geleefd als een plant. Gy met uwe schoonheid en uwe geestesgaven, gij hebt waarlyk niet noodig u af te beulen in een dorre betrekking. Word mijne muze, gun mij het voorrecht u te mogen uitschildoren, ik kan geen schooner beeld vinden. Geef mij het recht u elk oogenblik te naderen en leer van my dat leven voor allen bereikbare instellingen, is ook bier eene verbeterde wettelijke regeling wel gewenscbt. In de eerste plaats is het voor de verzekerden van het allergrootste belang, te weten dat de ta- j rioven der maatschappij op billijke wijze, overeen- komstig wetenschappelijke gegevens zijn berekend en dat men niet zonder juiste kennis van zaken wordt overgehaald tot bet sluiten van een contract, waarbij de kansen niet gelijk staan. Het komt, om iets te noemen, bv. wel voor, dat bij het omzetten van een gewone in een premie- vrije polis, het niet voortzetten der premiebetaling den verzekerde op een zeer aanzienlijk verlies te staan komt. Billijk zou het ook zijn, dat nimmer bij over lijden of onmogelijkheid om te blijven betalen, al het gestorte aan de maatschappij kon vervallen. Bij de uitzet- en ouderdomsverzekering en der gelijke komt geeu geneeskundig onderzoek te pas, omdat de levens- en sterftekansen daar weinig of niets tot de zaak doen. i Bij de gewone levensverzekering, wanneer de maatschappij meer gevaar loopt, wordt eon gestreng geneeskundig onderzoek ingesteld, dat de levens verzekering voor velen feitelijk ontoegankelijk maakt. Sommigen, en vooral vrouwen, maken bezwaar zich aan dat onderzoek te onderwerpen vooral voor de vrouw behoort eene bijzondere regeling van het geneeskundig onderzoek te worden gemaakt. j De bezwaren, op enkele punten nog tegon de regeling van ons verzekeringswezen bestaande, klemmen te meer, wanneer men bedenkt dat twoe instellingen, op zich zelf geheel vreemd aan elkander, in den laatsten tyd opzettelijk en tot een bepaald doel met elkander in verband zijn gebrachthet verzekerings- en het credietwezen. Het credietwezen, eene onmisbare instelling in de wereld van zaken, staat niot op zeer hoogen trap. Het leenen van geld tegon rente, voor zoover het door particuliere personen dus niet door als solied bekende bankiers of "bankinstellingen geschiedt, is zelfs een bedrijf, dat op zeer lagen trap staat, daar bet, zonder eenige wettelijke con trole wordt uitgeoefend en de geldschieters ruim schoots in de gelegenheid stelt om hunne cliënten door het betalen van woekerwinst en hooge telkens terugkeerende extra-kosten op fatsoenlijke wijze en natuurlyk met hun vrijen wil, uit te kleeden. En nu spreken wij natuurlijk bier over don eer lijken geldhandel, want van oneerlijkheid kan men den geldschieter niet beschuldigenhjj heeft het gebruik van zijn geld zoo duur mogelijk afgestaan dat is alles. De in lateren tijd opgerichte en thans overal bestaande voorschotban ken hebben getracht in dit euvel te voorzien en niet zonder succes. Het ligt in den aard dor zaak, dat dergelijke instel lingen, ofschoon opgericht met het doel om winst te maken, zich niet zullen inlaten met speculatiön op het ongeluk of met minder nauwgezette hande lingen. In één opzicht ecLtor hebben de voorschotbanken in lateien' tijd een bedenkelijke richting ingeslagen. Zij zijn namelijk aangevangen om, behalve borg stelling of anderen waarborg, tot nog meerdere zekerheid, den schuldenaar tot het sluiten eeDer levensverzekering te verplichten. Het is te voor- zien, dat binnen eenigen tyd alle maatschappijen dit voorbeeld zullen volgen. De levensverzekering genieten isHilde, niet waar, gij volgt my op den weg tot geluk Bij deze woorden boog de schilder zich over het als versteend zittende meisje en beproefde zijn arm om haar heen te leggen, maar alsof een gif tige slang haar aanraakte, rukte zij zich los. Zij sprong op en plaatste zich vóór hem nu niet meer als het vreesachtige schuchtere kind, dat deemoedig, maar toch met het gevoel van eigenwaarde had verklaard den voor haar staanden man als bruid te willen toebehooren, neen, als een beleedigde vrouw, die in hare eer was aangetast De donkere oogen ODtvlamdon in toorn, toen zij uitriep »Wat waagt gij, mijnheer Verson. Ja, eerst nu begrijp ik u. Gy gelooft, dat ik bereid zou zijn met u te gaan, zonder uw wettige vrouw te zijn, door u weggevoerd te worden op den weg der schande Daarvoor schijn ik u goed genoeg, dat is uwe liefde Foei, schaam u, dat gij het waagt een hulpeloos meisje zoo te beleedigen gij zijt een ellendeling O, mijn God hier verloor zij haar kracht en haar trots waarom heb ik geon vader om my te beschermen, geen broeder om dien smaad te wreken Ga weg," riep zij met nieuwe kracht uit, toen Axel haar trachtte te bedaren en weer op haar toetrad »ga wegalles wat nog in mij leefde van vertrouwen en geloof in de mensch- heid hebt gij vernietigd. Ga weg en tracht my niet weder in den weg te treden. Gij zijt een slecht mensch, slechter dan een moordenaar. Ik geloofde op die wijze in de hand werkende, verzekert de voorschotbank zich natuurlijk extra voordeden maar voor het crediet zijn hieraan zeer groote nadeelen verbondon. Vooreerst moet de verzekering gesloten worden bij eene bepaald aangewezen maatschappij, met welke de voorschotbank in relatie staat. Het baat niet altijd dat de debiteur reeds verzekerd is. Deze neemt dus vaak, ter wille van de geldleening, eene verzekering, waai aan hij geene behoefte heeft en die hem tot niets nut is. Hij heeft op die wijze buitengewone en dikwijls zeer groote kosten en wanneer later de leening wordt afgedaan, dan laat de debiteur de verzekering varen, om verdere pre miebetaling te ontgaan. En hierbij komt dan nog de verplichte keuring. Wordt de belanghebbende afgekeurd of in eene te hooge klasse geplaatst, zoodat hij de gevorderde premie niet betalen kan, dan is het crediet voor hem gesloten. Wij gelooven daarom weinig tegenspraak te zul len ontmoeten, wanneer wij beweren, dat ook deze zaak wel eenige wettelijke voorziening vereisebt maar het is twijfelachtig, of men de voorschot banken zal kunnen beperken in hare bevoegdheid om dergelijke eischen te stellen, althaus op zoo danige wijze, dat die eischen niemand het bekomen van crediet onmogelijk maken. Immers, bet staat vast, dat men altijd de bevoegdheid behoudt, een gedane aanvrage af te wijzen. Herhaaldelijk is dan ook reeds aangedrongen op de instelling van een Staatscrediet, waar door de mogelijkheid zou wordon geopend om aan hen, die hulp verdienen, op meer billyke en meer gemakkelijke voorwaarden het benoodigde te ver schatten, wanneer bet overigens aan de noodige zekerheid niet ontbreekt. Den Staat moot het natuurlijk niet om voordeel te doen zijn, maar alleen om het publiek belang. Vandaar dan ook dat er van mededinging met de byzondere nijverheid geen sprake is en deze, zoo er al sprake van mocht kunnen zijn, in ieder ge val geen beletsel zou mogen wezen. De Staat zou er zich ook geen bijzondere moeite voor behoeven te geven, geen kapitaal beschikbaar behoeven te stellen want, sedert de oprichting der rijkspostspaarbank heeft ons volk getoond wat het op dit gebied vermag. De millioenen, in de spaar bank belegd, worden echter niet ten nutte van het algemeen aangewend toch kon dat het geval zijn door credieten te verschaften op de door ons be doelde wijze, om daardoor in het openbaar belang de nadeelon van het heerschende credietstelsel weg te nemen. Op het gewicht dezer zaak is de regeering reeds een en andermaal gewezen en wij vertrouwen dat zij er eindelijk wel toe zal overgaan, om aan de volksvertegenwoordiging zoodanige maatregelen voor te stellen, welke tot verwezenlijking van dit denk beeld kunnen leidon. Is daartoe eenmaal in beginsel besloten, dan kan de uitvoering, bij de gewenschte hoogst eenvoudige en gemakkelijke regeling, weinig moeite kosten. In ieder geval is het eene zaak, in onzen tyd volkomen de aandacht waardig. GOES, 12 October 1900. De Commissaris van Politie te Goes maakt Lekend, dat alhier weder een valsch bank- een oogenblik u te kunnen liefhebben, maar nu haat ik u. Ga, of ik roep om hulp Daardoor zoudt gij u zei ven een slechten dienst bewijzen, zeer geëerde juffrouw. Het zou een twijfel achtig licht op u werpen met mij hier samen aan getroffen te worden. Gij kunt toch niet beweren dat ik u te na gekomen ben, ik geloof ten minste niet, dat, uw teergevoeligheid zou toelaten, den inhoud van ons gesprek weer te geven. God weet, dat ik het goed met u voor bad, maar, bm gy zijt nog te jong, te onervaren om in te zien wat tot uw bestwil dient. Gij hadt uwe groote woorden wel kunnen sparen. Het beeft zoo niet mogen zijn, daar mede moet ik mij troosten en u aan uw lot over laten. Gelukkig zijn er nog meer schoone meisjes in de wereld. Doch ik hoor menschen. Hot best is maar, dat wij een verschillenden kant uitgaan. Hot stuk is uit, het gordijn valt Met deze spottende woorden verwijderde Axel zich, die in den grond van een goedig, maar onvast karakter, boos werd, zoodra zijn ijdelheid werd geprikkeld. De scherpe woorden van Hildegard hadden hem diep beleedigd cn alle belangstelling in haar weggenomen. Het meisje zou waarschijn lijk tegenover zijn taut11 wel over het voorgevallene zwijgen, anders zou hij gedwongen zijn de zaak anders voor te stellen dan zy zich bad toegedra gen. Hij zou daarvan ook geen gewetenszaak ge maakt hebben. Moraal kende bij niet. de lichtzinnige kunstenaar, maar ook geen echten waren kunstzin, biljet van f 25 is ontdekt. Ook hieraan ontbreken de watermerken, het vorige was genummerd Q D 3406, dit Q D 7590, de datums zijn gelijk, 13 Augustus 1896. De verdere afwijkingen zijn gevangenisstraf met in plaats van v, de rand van bet schild is don kerder afgedrukt dan bij de echte, de beschadigde druiven uit den hoorn des overvloeds in de midden- hoofdteekening zijn slecht en te donker, en de ver lichte te klein van teekening, terwijl de vleugels van den Mercuriusstaf de vereischte schaduw missen. De beneden-sieirand van de cartouche van het schild, bevattende het Nederlandsche wapen, is slecht van teekening. j De letters Q D van het met grovere cijfers af gedrukte volgnummer 7590 liggen niet in eene horizontale rechte lijn ten opzichte van de hoek- schilden, waarop 25 is afgedrukt. De cijfers van 13 voor het woord Augustus en van het jaartal 1896 zijn iets grooter van type dan voor de dagteekening van uitgifte op de echte bil jetten voorkomt, j De kleur is iets donkerder geel, bij nauwkeurige vergelijking is do teekening van den rand minder fijn en met eene kleine afwijking van de gravure der echte biljetten. De Commissaris van Politie, A. R. HOLSHEIMER. Blijkens bij het departement van marine ont vangen bericht zijn Hr. Ms. pantserde ksche- p e n Koningin Wilhelmina der Nederlanden on Holland, onder bevel van den kapitein ter zee L. A. H. Lamie, divisiecommandant, 9 dezer van Sjang hai vertrokken, ter aanvaardiging van de terugreis naar Oost-Indië. [St. Ct.) Uit Vlissingen meldt men aan de N. R. Ct. De Arundel Castle, die gistermorgen alhier bin nenkwam, had in het geheel 480 passagiers aan boord, waaronder 130 vreemdelingen. Den Ï7en September van Kaapstad vertrokken, heeft do boot dus 23 dagen reis gehad. Over het algemeen gaf de behandeling aan boord geen reden tot klagen, en de voeding, die de eerste 3 dagen slecht was geweest, werd na ingediende klachten by den ka pitein veel beter, terwijl do behandeling van de equipage en vooral van den commandant onder vonden, werd geroemd. Eenmaal, te Las Palmas, werd stil gelegen tot het innemen van kolen, wat 14 uur vorderde. Van de gelegenheid om van boord te gaan werd daar veel gebruik gemaakt. Vier kinderen zijn aan boord overleden, waarvan drie op één dag. Op den jaardag van Paul Kruger werden de Transvaalsche, Vrijstaatsche en Neder landsche volksliederen gezongen en werd de ge zondheid gedronken van Oom Paul en zijn wakke ren medestrijder Steyn. Twee Engelsche detectives waren overgekomen, om de gangen na te gaan van den zich aan boord bevindenden Von Veltheim, die indertijd te Johan nesburg den bankier Joel heeft doodgeschoten. Alle vreemdelingen werden door den Engelse-hen vice-consul van plaatsbewijzen en reisgeld voorzien om naar hunne respectieve plaatsen van bestem ming te vertrekken. Een bowijs dat het den minister ernst is met zijn voornemen de leerplichtwet met 1 Ja nuari a. s. in te voeren is, dat nu reeds aan het want die is onafscheidelijk van ware menscbelijkheid. Bewandel verder dien weg, Axel Verson, hij zal u zeker niet naar de hoogte voeren, die u in den droom voor den geest zweeft Nadat Axel haar had verlaten, was Hildegard niet in staat oen voet verder te gaan on zonk op de bank terug. De oogenblikkolijke kracht, haar door verontwaardiging ingegeven, had haar weer spoedig verlaten. Ilaar koel deed haar pyn cfoor het heftige spreken, een gevoel van eenzaamheid en verlatenheid beving haar. Gelukkig bleef zij alleen, de naderende wandelaars namen eene andere richting. Zij brak in een hulpeloos, smartelijk snik ken uit. Vóór die die ellendeling haar had ge naderd, had zij ook geweend, maar andore tranen dan zij nu vergoot. Het was haar als lag er een afgrond tusschen het oogenblik vóór het gosprek met Verson en nu. Zij go voelde zich ten diepste beleedigd en vernederd in baar gevoel van eigen waarde. Alle kinderlijkheid was van baar geweken, de vrouw ontwaakte in baar, niet door de liefde, noen door don smaad, dien men baar bad aangedaan Zij wilde dien smaad niet dulden. O, ware zij een man, zij zou zich wreken. Maar dan was haar die beleediging ook niet overkomen, doch zij was slechts een weerloos, onbeschermd meisje. Nooit zou die schilder het gewaagd hebben baar zoo te naderen, als zij maar stond onder bet dak van een vader huis en omgeven was door do zorgende liefde van familieleden. Maar zij had geen thuis, geen hulp,

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1