door hen aan hun afnemers omtrent de levering van huisbrandkolen in de komende wintermaanden een circulair-schrijven is gezonden, waarin o. a. gezegd wordt »De prijzen der kolen zijn van de hoeveelheden voor industrie grootendeels met de verbruikers zei ven geregeld. De prijzen voor huisbrand-kolen wor den vanaf 1 October a. s. voor alle soorten en voor alle hoeveelheden boven het kwantum, dat in de zomermaanden betrokken werd, f 15 per 10000 KG. hooger, uitmakende per HL. f 0,12. Zoo blijven de prijzen, waartegen door den Groot handel, eene behoorlijke winst inbegrepen, vanaf 1 October a. s. kan worden verkochtf 96 voor de z.g. Förderkolen (goede, grove kolen), en voor grovere soorten: f99 en f102 per waggon van 10000 KG., dus per HL. van 80 KG.: f0,77, f0,79 en f0,81 franco te station Utrecht, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Amsterdam en tusschenstations voor zoover de hoeveelhedenbetrokken in de zomermaandenin den winter niet overschreden worden. Eerst wanneer méér geleverd wordt dan die hoe veelheden, worden de prijzen voor het meerdere f 0,12 per HL. hooger en bijgevolg voor deze soorten f 0,89, f0,91 en fQ,93 per HL. franco de voorbedoelde stations. Vergelijkt men nu die prijzen met de zeer hooge verkoopsprijzenwelke volgens advertenties in de bladen en volgens •prijscouranten door den handel worden ge vorderddan zal men ziendat de prijzendoor onze vereeniging aan den handel gesteldtot die hooge ver koopsprijzen geen aanleiding geven Wij meenen deze uiteenzetting te moeten doen, omdat de hooge kolenprijzen, die, zooals gezegd, van het publiek gevorderd worden, nog steeds en bijna uitsluitend aan de Steenkolen Handelsvereeniging worden toegeschreven. Handelsblad Tot opzichter bij het baggerwerk in de Oost- vest alhier is door burg. en weth. benoemd de heer L. C. van der Linde, tijdelijk opzichter van het kroondomein te Kolijnsplaat. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Groenlo G. den Hartogh, inspecteur dier middelen te Hansweerd, mot intrekking zijner be noeming, bij Koninklijk besluit van 17 September 1900 no. 51, tot gelijke betrekking te Eindhoven; te Hansweerd C. Valkhoff, inspecteur dier middelen te Aardenburg. Bonoomd tot assistent aan het Rijks-land bouwproefstation te Goes de heer P. M. van H a a r s t, technoloog, thans assistent aan de Poly technische school te Delft. Te Middelburg is Zaterdagnacht plotseling overleden de heer mr. J. van der Lek de C 1 e r c q, vice-president van do Rechtbank aldaar, welk ambt hij bekleedde sedert 27 Mei 1887. Gelijk bekend is, behoort tot de uit Trans vaal aitgebannenen ook de super-intondent van het onderwijs in de Zuid-Afrikaaosche Republiek, dr. N. van Mansvelt met zijn gezin, die tijdelijk een onderkomen schijnt te hebben gevonden bij den burgemeester van Vlissingen. Voor het zware leed, waaronder deze bekwame man gebukt moet gaan ingevolge zijne uitbanning en do^r bet be wustzijn, dat zijn zegenrijk werk in zijn tweede vaderland aan geheele vernietiging door den vreem den overheerscber blootstaat, niets gevoelende, haast zich een Vlissinger, H. MerckeDS genaamd, in de Standaard wereldkundig te maken, datals men des morgens in Vlissingen rondwandelt, kan men de kinderen van dr. N. van Mansveltzich zien be geven naar de openbare school! Welk een gruwelAls dr. van Mansvelt niet wist, dat er te Vlissingen twee christelijke scholen zijn, 't zou van weinig belangstelling getuigen," zegt de beer Merckens »maar hij logeert bij onzen burgemeester, eeu kerkelijk man, bevriend met de bestuurders dier school." Juist daarom zou men mogen vermoeden, dat de beer van Mansvelt wel zijne redenen gehad zal hebben voor de keuze der school voor zijne kinderen. Maar neen, zelfs zon der die te kennen, meent de heer Merckens ten spoedigste den heer van Mansvelt in do oogen zij ner dweepzieke geestverwanten als een valschen broeder te moeten signaleeren. Wat kunnen die zich noemende Christenen toch onbarmhartig zijn ArnhCt.) deur en trad in een half verlichte kamer, die rijk gemeubileerd was. De dame, die hierin haar hoofd verblijf biold, was blijkbaar pas van hare schrijf tafel opgestaan en sloeg een onderzoekenden blik op Hildegard. Toen zeide zij, terwijl zij een paar schreden op het meisje toetrad en haar do hand reikte »Hildegard Werner, niet waar? Ik dacht niet, dat de trein al aan was. Zet u, Hildegard. Hebt gjj mij iets bijzonders van uw voogd mede te deelen »Vele complimenten, juffrouw Werbach, anders niet; maar ik ach juffrouw Werbach, ik moet u al dadeljjk dankoD, dat gij mij zoo goedhartig wilt aannemen en och, heb my een beetje lief, ik ben zoo alleen." Hildegard schrok, toen deze woorden haar ont vallen waren, van den verbaasden blik, waarmede de voor haar staande dame haar aanzag. »Zeker, Hildegard ik behandel al mijne pleeg kinderen met gelijke zorg en deelneming, ik zal met u geen uitzondering maken. Voor sentimenteele gevoelsuitingen heb ik natuurlijk geen tyd, ik heb het zeer druk, ook nu. En dit wil ik u al terstond zeggen, dat gij het als uw bijzonderen plicht be schouwen moet, alles te doen om mijne wenschen te vervullen. Het is van mijne zijde een groot offer, dat ik den wensch van uw voogd om voor uwe opvoeding te zorgen, ga vervullen. Daarom heb ik de jonge gravin Orteuburg moeten afwijzen ik moet zeer nauwkeurig rekening houden met het aantal Vrijdag is te 's-Gravenhage definitief opge richt de Vereeniging van uit Zuid-Afrika verdreven Z. A. S. M. personeel. Haar dool isa. samen werking om schadevergoeding van het Engelsche gouvernement te eischen en te verkrijgen b. het elkander steunen waar dit mogelijk is. De vereeni ging zal voorts zooveel als in haar vermogen is in de verschillende plaatsen des lands trachten afdee- lingen op te richten. Een afdeeling 's-Hertogen- boseh trad reeds toe. In zake de aanhangige drankwetsher ziening zal door de afdeeling Middelburg van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken aan de regeering een adhaesiebetuiging gezonden worden met het bekende adres van die vereeniging. Driehonderd brochures »De aanhangige drank- wetsherziening" zullen verspreid worden onder de leden van de aangesloten vereenigingen bij den Middelburgschen Bestuurdersbond. Aan den Middelburgschen schuttersraad zal wor den verzocht om bij de oefeningen van de schutterij, behalve bier voor geld, ook water gratis voor de schutters disponibel te stellen. Op de laatste ver gadering was men, en zeer terecht, van meening, dat waar men diensten voor het Rijk bewijst, het plicht van het Rijk is in de noodzakelijke behoeften gedurende dien tijd te voorzien. Binnenkort zal een openbare vergadering gehouden worden. De geheel-onthouders zijn er niet talrijk, maar men is vol goeden moed en Hinken werklust. (Het Volk). Het Landbouw-weekblad verneemt, dat de w e t op de tuberculose bij den Raad van State verschillende bezwaren ontmoet en derhalve de in diening van het desbetreffend ontwerp eenige ver traging ondervinden zal. Het plan bestaat te Prinsenhage, bij Breda, een groote j a m - f a b r i e k op te richten met een maatschappelijk kapitaal van een millioen gulden. Directeur en ondernemer is de heer F. Baesjou te Tiel. Naar een geschikt terrein wordt, in overleg met het gemeentebestuur, uitgezien. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat het voornemen den diensttijd van een aantal tele graafkantoren op Zon- en feestdagen eenigs- zins te beperken. De Kamers van Koophandel en Fabrieken der betrokken gemeenten zijn door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie uitgenoodigd te berichten of en, zoo ja, welke bezwaren bij haar tegen den voorgenomen maatregel bestaat. Volgens de N. R. Ct. zijn de plannen tot wederopbouw van het afgebrande haven hoofd te Queenhoro gereed Er is echter sprake van om den Vlissingschen maildienst tijdelijk naar Dover te verleggen. Boter. Volgens de Berlijnsche Kreuzzzou de Duitsche regeering voornemens zyn voov den invoer van boter uit Nederland bepaalde plaatsen aan te wijzen, om strenger toezicht te kunnen houden op de vermenging met margarine. Men schrijft uit Terborg aan de Zutf Ct. Naar men hier met zekerheid vertelt, is aan den president Krugor een van de kasteelen Wisch of Schuijlenbureh tot woonplaats aange boden, daar hij te kennen had gegeven, voorloopig in Gelderland te willen verblijf houden. Het gezaghebbende juridische vakblad Law Journal zegt dat president Kruger volko men veilig is op do Gelderland. Kruger is geen oorlogscontrabande, en al ware dat zoo, dan zou oen vreemd oorlogsschip nog niet doorzocht mogen worden. Wat het goud en het staatsarchief betreft, welke Kruger naar men zegt, meeneemt, de Engel sche regeering zou daar geen beslag op mogen leggen onderweg. Het Law Journal brengt in her innering dat een Engelsch oorlogsschip het zilver van Balmacedanaar Buenos-Aires heeft overgebracht, waar het in 't openbaar geveild is, ondanks bet protest van deChileensche regeering, die Balmaceda's dictatuur vervangen had. Het Britsche hooggerechts hof heeft toen de veiling van dat zilver geldig verklaard. Bovendien bezit Kruger de internationale rechten van een staatshoofd, zoo lang de BritBche regeering de inlijving van Transvaal niet aan Por tugal bekend heeft gemaakt, en zoo lang Portugal plaatsen. Gij zult u moeten behelpen door bij de huishoudster te slapen in de slaapzalen is geen plaats meer. Nu, gij zult boven evengoed slapen en misschien hebt gij dat nog liever, daar gij nog in uw treurdagen zijt, dan bij de andere meisjes te zijn. Later is er mogelijk wel een plaats." Juffrouw Werbach schelde en zeide tot het binnen komende meisje »Breng juffrouw Werner naar hare kamer, op de bovenste gang bij juffrouw Schreiber, gij weet wel waar." Daarna richtte zij zich nogmaals tot Hilde gard fBinnen een uur is het tijd voor theedrinken, gij kunt intusschen uw koffer uitpakken, dan wacht ik u in de theekamer, daar zult gij de leeraressen en de jonge meisjes leeren kennen. Ik hoop, dat gij zulk een opvoeding hebt ontvangen, dat gij in staat zijt u in net gezelschap te bewegen." Hildegard volgde het vóór haar gaande meisje. Nadat zij twee trappen waren opgegaan, opende het dienstmeisje een klein zolderkamertje, stak de lamp aan, wees op een kast en een wascktafel en zeide »Hier moet gij slapen. Jutfrouw Schreiber bergt boven haar goed, alleen haar bed staat hier. Wat was die juffrouw Schreiber woedend, dat zij de helft van haar kamer moet afstaan voor u. Dat zult gij spoedig gewaar worden. Hoe komt het eigenlijk, juffrouw, dat gij niet met do andere meisjes beneden moogt slapen »Ik weet het niet, ik ben bier nog geheel vreemd, maar juffrouw Werbach zal daarvoor wel hare goede die inlijving niet erkend heeft. Tot zoo lang is Kruger als staatspresident volkenrechterlijk en ook als particulier onaantastbaar in een Portugeesche haven. (N. R. Ct.) Oorlog Transvaal. Er valt niets bijzonders te vermelden. Wij be palen ons dan ook tot de volgende beschouwing, die wij in de N. R. C. aantretfen. »Er is in den laat.sten tijd veel onbegrypelijks voorgevallen, zooveel ten minste, dat wij, bij de schaarsche en eenzijdige berichten, die ons ten dienste staan, geen oplossing daarvoor kunnen vinden. Waarom hooren wij niets meer van de la Rey en de Wet en Theron Is 't alleen omdat de Engel- schen geen berichten over hun daden doorlaten, of voeren zij inderdaad niets meer uit Waarom heb ben de Boeren soms voetje voor voetje op voor hen ongunstig terrein den opmarsch van de Engelscben tegengehouden, en worden de prachtige stellingen, die zij in het oostelijk gebergte konden innemen, zonder slag of stoot prijsgegeven Wat is er van de onderhandelingen met Erasmus, en waarom voert iemand van Erasmus' antecedenten daar een belang rijk bevel 1 Hoe 't zij Schwoizer-Renecke ontzet (natuurlijk de aanval op Elandsrivier misiukt, de tegenstand langs den Oosterspoorweg opgegeven, een nieuwe jacht op de Wet georganiseerd, en wat er van de hoofdmacht der Boeren nog over is misschien in tweeën gedeeld door de strijdkrachten van Kitchener, French en Pole-Oarew dat is waarlijk geen op wekkend overzicht van de jongste krijgsverrichtingen. Maar 't ergst van al schynt ons de mogelijk heid dat de aanzienlijkste macht der onverzoenlijke Boeren in haar tocht naar het noorden belemmerd wordt door de vijandschap der Kaffers in het Ly- denburgsche en Zoutpansberg6che. Dat zijn ge vaarlijke tegenstanders, en de Engelschen zullen, evenmin als vroeger, eenig gewetensbezwaar gehad hebben, die wilden tegen de Boeren los te laten. En dan de stelselmatige wijze, waarop de Engel schen tegenwoordig het vee en de schapen in be slag nemen, overal waar zij kunnen. Dat mes snijdt aan twee kantenmaar het meest komt het er op aan, de strijdbare Boeren den toevoer van vee on mogelijk te maken. Dat ongetwijfeld in de meeste gevallen het vee niet van de commando's te velde buitgemaakt, maar van de vreedzame hoeven weg gevoerd wordtdat de rustige en weerlooze be volking dientengevolge, nu haar eenig middel van bestaan verdwijnt, aan den hongerdood wordt prijs gegeven wat bekommert een Roberts of Kitche ner zich daarom Een lichtpuntje is 't echter, dat Lord Roberts er nog niet aan denkt, voor November naar huis te gaan. De Standard verneemt uit Louren^o Marques dat de Portugeesche overheid eindelijk den uitvoer van goud verboden heeft. De Britsche consul, die Kruger's bewegingen naging, heeft zijn maatrege len eeuigszins laten verslappen, nu het gevaar voorbij is dat Kruger met Transvaal betrekkingen onderhoudt. Mevrouw Kruger zal haar man vol gens dat blad nu weer wel op de Gelderland ver gezellen. Oorlog in China. Een Chineescb eskader, sterk een pantserscbip, een kruiser, zes drijvende batterijen, vier kanon- neerbooten en drie transportschepen, is plotseling uit Sjanghai vertrokken. De gezagvoerende admiraal van de internationale vloot heeft maatregelen genomen voor de bescher ming van Europeesche transportschepen met troepen. Alle Chineesche oorlogshavens, Foetsjan en Kanton in bet bijzonder zijn geblokkeerd. Dezer dagen heeft de krijgsraud te Peking zich weer bezig gehouden met den moord van baron v. Ketteler. Tegen den man, die eenigen tijd ge leden was opgepakt, en die zich voor den moorde naar uitguf, zijn zoo weinig bezwarende feiten bijeengebracht, dat de krijgsraad geen vonnis heeft willen vellen, maar de beslissing beeft uitgesteld, in de hoop dat de aanstichters tot den moord be kend zullen worden. Volgens bericht uit Petersburg, zou de Russische regeering nu besloten hebben oen strijdmacht van ettelijke honderden soldaten achter te laten te Peking, voor de bewaking van de Russische legatie. Verschillende jmnten tusschen Peking en Takoo reden hebben. Wil u zoo goed zijn mijn koffer boven te brengen ik wil mij verkleedon." Koel en op bijna verachtelijk en toon had Hilde gard, wie de vertrouwelijke en uitvorschende wijze van vragen niet beviel, gesproken. Het meisje be merkte het wel en riep op verstoorden tcon uit >Zoo, als gij het niet weet, waarom gij hier slaapt, kan ik het u zeggen. Hier woonde nog eens een meisje, dat niets bezat, het was ook een arm schepsel, evenals gij, om Godswil hier opgenomen. Fn die was niet te benijden. Zoo zal het u ook gaan, en gij zoudt verstandig doen met ons, dienst boden, samen te verkeeren. Dan hebt gij toch iemand, met wie gij kunt omgaan, maar gij bezit misschien nog bedelaarstrots, dat kent men maar dan zal men u hier spoedig wegdrijven." »Ik wensch van uwe beschouwingen verschoond te blijven, ik vind het ongepast, dat gij op dezen toon tot mij spreekt. Ik ben een leerlinge van mejuffrouw Werbach en als er voor het oogenblik beneden geen plaats voor mij is, hebt gij daarom toch geen recht mij te beleedigen. En nu verzoek ik u nogmaals voor mijn koffer te zorgen." »Nu ja, ik ga al. Houd u maar niet als een prinses. En babbel maar niet met de oude, ik meen juffrouw Schreiber, anders krijgt gij met mij te doen. Ik wil u een goeden raad geven, boe gjj u hier het leven veraangenamen kunt, maar als gij niet wilt, is het mijn schuld niet." Met deze woorden sloeg het meisje de deur achter zouden door de troepen der geallieerden bezet worden gehouden en men zou aan Russische zijde van meening zijn, dat de forten van T&koe gesloopt moeten worden. Kerknieuws. Ned. Hei-vormde kerk Beroepen te Leerdam ds. G. E. Meloen te Kloetingete Waalwijk ds. J. Schultz te Aar denburg. Gereformeerde kerken. Aangenomen het beroep te Zwartsluis door ds. J. Zijp te Koudekerke. Onderwijs. Kats. Mejuffr. E. Heijboer, die bare opleiding aan de Goesche Normaalschool ontving en sedert 11 Juni 11. als volontaire aan de openbare school te Kolijnsplaat werkzaam is, staat no. 1 op de voor dracht voor onderwijzeres te Stavenisse. Landbouw en Veeteelt. Het plan voor de door het Rijk g e s u b s i- diëerde proefvelden in Zeeland is ver schenen o. a. zullen proeven genomen worden te Krabbendijke door de Landbouw-vereeniging »Krab- bendjjko"; te Waarde door dhr. J. Bril; te We- moldinge door dhrn. P. Lindenbergh en J. H. J. Bartelsete Wolfertsdijk door de Landbouw-ver eeniging »Landbouw en Veeteelt" en dhr. K. van der Slikke. Rechtszaken. Vrjjdag werd voor den Hoogen Raad gepleit in eene quaestie over rechterlijke bevoegdheid. Namens den eischer in cassatie werd door mr. D. van der Goot betoogd, dat bij een koopcontract tusschen een verkooper te Wageningen en een koo- per te Goes betaliDg van den koopprijs niet kon gevorderd worden bjj het kantongerecht te Wage ningen, maar te Goes had moeten geschieden, om dat art. 1550 B. W. bepaalt dat de koopt» r moet betalen ter plaatse waar en ten tijde waarop de levering moet geschieden, en dat zou zijn te Goes. Mr. J. J. de Meijier verdedigde de bevoegdheid van den kantonrechter met een beroep op art. 1429 B. W., daar volgens pleiter, hoewel in strijd met de opvatting vroeger door den Hoogen Raad ge huldigd, art. 1550 B. W. alleen slaat op koop en verkoop waarbij de levering en betaling gelijktijdig plaats heeftbovendien zou in casu niet vaststaan waar die levering was geschied. Conclusie O. M. 12 October. De Haagsche oud-hoofdcommissaris de heer Van Schermbeek heeft thans aan het gerechtshof verzocht, den officier van justitie te gelasten een vervolging tegen den burgemeester van Den Haag in te stellen. Gemengde Berichten. Boirsele Vrijdag geraakten de wieken van den windkorenmolen alhier door een windhoos op hol. De wieken draaiden zoo vlug dat zij op eene ronde schijf geleken. De rook stoeg uit den molen. Ge lukkig kon de molen door tegenwoordigheid van geest van den molenaar spoedig in rust worden gebracht. Bij onderzoek bleek dat de as was ver schoven. Sclierpenisse. Naar aanleiding van een naam- looze aanklacht bij den officier van justitie te Zie- rikzee tegen een jonge vrouw alhier ingebracht, als zou deze een pasgeboren kind hebben verbor gen, is door de politie een onderzoek ingesteld, dat echter tot nog toe zonder gevolg is gebleven en hoogstwaarschijnlijk wel zal blijven. De plaats, waar het corpus delicti verborgen zou zijn was door de besehuldiger(s) aangewezen. Deze is door de politie onderzocht en men vond er een tabaksdoos. Vlissingen. Als verdacht van diefstal van tot de lading behoorende goederen van een der mail booten zijn twee personen, behoorende tot de equi page, naar Middelburg overgebracht. Te Leiden hebben de ongeregeldheden van de vorige dagen zich ook Vrijdagavond ernstig herhaald. Meermalen moest de politie handelend optreden om de hoogst rumoerige menigte uiteen zich dicht en Hildegard bleef alleen. Maar nu overviel haar geen weekhartige gedachte, zooals dezen morgen in het station en in het rijtuig. De koele ontvangst door de directrice der school, de onbeschaamde ver trouwelijkheid van het meisje hadden haar geheel ver hard. Zij gevoelde, dat zij voor een heeten strijd stond en dit gevoel wekte haar trots op, de sterkte van karakter, die in haar sluimerde. En terwijl zij in de halfduistere, kleine kamer aanstalten maakte zich van het stof der reis te ontdoen en haar toilet te maken het noodige daarvoor had zy in een handtaschje kwam bij haar bet besluit op onder alle omstandigheden haar plicht te doen en om alle krenkingen zich niet te bekommeren. Liefde zou zij hier niet vinden, maar achting zou zij weten af te dwingen zij zou streven naar zelfstandigheid. En wellicht zou zij toch onder de vele leeraressen en schoolmakkers de eene of de andere vinden, van wie zij vriendschap zou genieten. Zij zouden toch niet allen in haar de arme zien, en ongevoelig voor haar zijn. En was dit toch zoo, welnu, dan moest zij het dragen als een noodlot zy had geen thuis i De bediende bracht haar koffer. Ook hij veroor loofde zich een grimlach en zeide »De juffrouw woont wel hoog, haha, daarom is zy ook zoo netjes ontvangen, of liever, niet ontvangen, hahaha", lachte hij nogmaals beleedigend, en toen Hildegard zweeg en hem den rug toekeerde, schoof hij, nog altijd lachend, de deur uit. (Wordt vervolgd)»

Goessche Courant | 1900 | | pagina 2