IJl J If 1900. N". 116. Dinsdag 2 October jaargang, ilj Melkonderzoek. 3 FEUILLETON. Geen t'Iiuis. ste De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag dor uitgave. Do prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet moer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goes brengen ter openbare kennis, dat door de openbare Gezondheids-commissie onderstaand rapport is uit gebracht omtrent melkonderzoek. Goes, 29 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Overzicht der melkonderzoekingen. Monsterneming 25 September 1900. Z O N a ia. Woonpltats. S jortel jrewiHit bij 15° C vat. 'U droge •tof. 2-1 Dan. Rouw Goes. 1.0310 3.6 12.3 15 Ding. Melse 1.0291 3.5 11.7 16 Joh. de Rochefort 3.4 30 Cor. Karei se 1.0310 3.4 12.1 5 Mar. Verbeem 1.0313 3.3 12.1 18 Jacob de Dreu 1.0310 3.3 12.— 22 Mar. Snoek 1.0300 3.3 11.7 32 Abr. Korstanje 1.0280 3.3 11.2 1 Wed. A. Westdijk 1.0292 3.1 11.3 19 Wilhelminapolder Wilh.dorp. 1.0300 3.1 11.5 20 Hub. Mieras Kloetinge. 1.0320 3.1 12.— 28 Salomon Boone Goes. 1.0308 3.1 11.7 11 Wed. M. van Liere 1.0292 3.1 11.3 3 W. Hijman 3.0 17 A. J. Hendrikse 1.0320 3.0 11.9 2 Jacob Zandee 1.0300 2.9 11.2 23 Simon van Noord 1.0312 2.9 11.5 6 Willem Duvekot 1.0314 2.8 11.5 13 Jan Korstanje. 2.8 21 J. van der Does 1.0310 2.8 11.4 10 Marinus Zandee 2.7 12 Jacob Pot 1.0292 2.7 10.8 29 Laurus Schipper 1.0313 2.7 11.3 8 L. Korstanje 1.0301 2.6 10.9 26 Adr. Goedbloed 1.0310 2.5 11 4 Wed. W. Timmer man 1.0320 2.4 11.1 27 Flip Flipse 1.0313 2.3 10.9 25 Pieter Verburg 1.0292 2.2 10.2 Soortel. Vet. gewicht 1.029 2.5 Droge •tof 10.50 Niet onderzocht. Toelichting, als allerlaagste grenzen voor volle melk wordt aangenomen Uit de voorafgaande lijst blijkt derhalve dat de nrs. 24, 15, 16, 30, 5, 18, 22, 32, 1, 19, 20, 28 en 11 in boedanigheid met die van goede melk overeenkomen dat de nrs. 3, 17, 2, 23, 6, 13, 21, 10, 12, 29, 8 en 26 aan do gestelde eischen voldoen dat de nrs. 4, 27 en 25 beneden de allerlaagste grenzen voor volle melk blijven. Wekelijksch algemeen overzicht. In de Engelscke verkiezings campagne wordt van ministeriëele zijde zoo uitsluitend over Zuid-Afrika gesproken en van anti-ministeriëele zijde zooveel moeite gedaan om de aandacht van het tooneel van Naar bet Duitsch van B. Rittweger. Het begon reeds donker te worden, maar het station was helder verlicht. Zoekend keek Hilde- gard rond, zonder vooruit te gaan. Haar voogd had baar gezegd, dat zij rustig moest blijven staan en dan wel herkend zou worden. Zoo wachtte zij dan tot de menigte verspreid was, naar alle zijden rond ziende, maar op het laatste oogenblik weer met een gevoel van verlatenheid. Het werd meer en meer leeg om haar heen geen vrouwelijk wezen naderde haar, en zij verlangde zoo oneindig weer eens een vriendelijke stem te hooren, die haar toeriep «Wees welkom Niemand bevond zich meer op het perron Hil- degard was op het punt in tranen uit te barsten, toen een besteller uit de verte op haar toekwam, haar een oogenblik onderzoekend aankeek en naar zijn pet wees met de vraagZij t gij juffrouw Werner uit M. Hildegard werd onaangenaam getroffen door de achtelooze wjjze, waarop deze man haar toesprak, maar toch groette zij hem vriendelijk, verheugd als zij was, dat toch iemand zich om haar be den strijd af te leiden naar de vraagstukken der binnenlandsche politiek, dat elke andere quaestie op den achtergrond gesteld wordt. Belfour en Cham berlain hebben verklaard, en de overige Britsehe regeeringsmannen hebben het bevestigd, dat de te genwoordige verkiezingsstrijd eene bekrachtiging moet opleveren van het in Zuid-Afrika gevolgde en nog te volgen regeoringsbeleid, alle andere regee- ringszaken moeten er bij achterstaan. De Engelsche bladen zijn vol van verkiezings redevoeringen. Het pittigste van wat de liberalen spraken is de rede van Harcourt, die in welspre kendheid en moed om zijn hart lucht te geven, niet onderdoet voor Chamberlain en dan ook de bewering hekelde, dat de koloniën zich zoo gehecht toonen aan het moederland als gevolg van Chamberlains politiek. Zeer juist herinnerde Harcourt aan de wijze, waarop de oorlog is ontstaan. Gaarne stemde bij toe dat die niet was te ontgaan, want als Chamberlain onderhandelingen leidt is een oorlog onvermijdelijk. Nog toonde Harcourt aan, dat Kruger gedaan heeft j wat hem mogelijk was om den vrede te bewaren, maar dat Chamberlain door zijn dubbelzinnigheid en gebrek aan gematigdheid de zaken heeft bedor ven. Ondanks al deze woorden legde Harcourt, gelijk bijna alle liberalen, zich bij de annexatie neer. Zelfs John Morley, die zich geen candidaat meer stelt, maar wel met een manifest zich in de verkiezingen mengt, spreekt in gelijken geest, doch toonde meer deelneming in het droevige lot van zooveel slachtoffers van den oorlog. Het is zeker een treurig bewijs van gebrek aan zelfstandigheid en politieken moed, dat de leiders der liberale partij, welke sedert den dood van den grand old man, Gladstone, in verdeeldheid toenam, thans hunne kiezers naar de oogen zien en naar den wil van dezen verkondigen, dat de annexatie der Boeren-republieken een uitgemaakte zaak is, waaraan niets meer te doen valt. Het woord onrecht dat den ouden Gladstone telkens ontstemde, heeft voor de liberalen zijn beteekenis verloren. De verkiezingen zijn jl. Vrijdag begonnen. Eenige candidaten zijn reeds verkozen zonder stemming, omdat zij in bun district de eenige candidaat waren. In het geheel moeten benoemd worden 670 afge vaardigden, waarvan 465 in Engeland. 103 in Ier land, 72 in Schotland en 30 in Wales. Omtrent den uitslag der verkiezingen in Oos tenrijk is nog weinig te gissen, daar nog niet bekend is welke houding de Katholieken en de Polen zullen aannemen tegenover de Czechische obstructie, maar van eenige beteekenis voor de versterking der Oostenrijksche regeering is de rede, j die gehouden is door graaf Appony. Deze vroe gere leider der oppositie trad thans op als steun I der regeeringspartij en betuigde dat het niet lag j op den weg der Hongaren om partij te trekken 1 van de Oostenrijksche verwarring, ten einde een j zelfstandige positie te verkrijgen. De overwegende meerderheid in Hongarije begrypt, dat bet van belang is de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie te bewaren. Graif Appony erkende, dat de zaken in Oostenrijk een zoodanigen keer kannen nemen dat een revisie van het Vergelijk van 1867 nood- I zakelijk wordt, maar ook in dat geval wilde bij j de eendracht bewaren. Hongarije zou een groote fout begaan, indien het met opzet naar een gele genheid zou zoeken om de revisie-quaestie weer aan de orde te brengen. Het zou dwaas zijn om een binnenlandsche Oostenrijksche crisis uit te brei- I - kommerde. «Juffrouw Werbach zendt mij, ik zal zorgen, dat gij in een rijtuig komt met uw bagage. Geef mij het re^u." Hildegard zocht met bevende handen het bewijs en gaf het den man over, die zich gereed maakte haar te geleiden. Vóór het station stonden huur rijtuigen. De besteller hielp haar in een er van en keerde daarna met een pakjesdrager terug, die haar koffer droog en op het rjjtuig plaatste, waarna de besteller den koetsier toeriep »Diergaarde-straat 99, gij weet wel, pensionaat van jaffrouw Werbach." Het portier sloeg diebt en het rijtuig reed in gestrekten draf weg. Hildegard nam een gemakkelijke houding aan en sloot een oogenblik de oogen, terwijl zij met moeite haar tranen weerhield. Wat was baar toch overkomen Zij had gehoopt liefdevol te worden ontvangen door een vrouwelijk wezen, zij had een hartelijken welkomstgroet verwacht en in plaats daarvan had men een besteller gezondendat was allesHet arme kind was zoo vol hoop op een goede ontvangst. De rit duurde lang, althans het kwam Hildegard zoo voor. Nu echter hield het rijtuig stil voor een laan, die met een ijzeren hek was afgosloten. Twee gaslantaarns brandden aan den ingang, een groot schoon gebouw met breede trappen vertoonde zich statig aan haar oog. Nu zal do huisdeur toch wel den in het belang van de zelfstandigheid der Hon garen daardoor toch zouden de bewakers der orde veranderen in vijanden der OostenrijkschHongaar- sche monarchie. Graaf Appony gaf zijn vertrouwen te kennen in het programma van den Minister-president Szell, die door het tot stand brengen der vereeniging van beide rijken het mogelijk heeft gemaakt groote binnenlandsche hervormingen door te voeren. De toestand in China wordt met den dag ern stiger. De keizerlijke partij neemt voortdurend een meer vijandige houding aan tegenover de verbonden mogendheden, vooral nu zij ziet, dat deze het onder ling niet eens zijn. Zoo heeft een nieuw aangesteld Cbineesch opperbevelhebber zijn waardigheid aan vaard met de verklaring, dat hij graaf Waldersee krachtig het hoofd zal bieden, terwijl prins Toean en zijn partij toebereidselen maken om den strijd te hervatten. De onderkoningen in Zuid-China ont vingen bevel onmiddellijk troepen en generaals naar het noorden te zenden. Li-Hung-Chang, die onder Russisch geleide te Peking is aangekomen, ver klaarde, dat van oen uitlevering van prins Toean geen sprake kan zijn en de Keizerin drukte op die verklaring haar zegel door eenige hoofden der Bok sers te benoemen tot hoogo posten. Nog loopen er geruchten, dat Li heimelijk van den Keizer bevel heeft ontvangen Peking en Tientsin te heroveren, waartoe 100000 soldaten beschikbaar zouden zijn gesteld. De nota van de Duitsche regeering aan de ver schillende mogendheden is tegenwoordig de spil, waarom de Chineesche quaestie draait. Duitschland heeft in de laatste dagen zijn eischen iets gematigd en verlangt nu dat do aanleggers en voornaamste uitvoerders dor misdaden zullen worden uitgeleverd. Het wil deze daad van vergelding slechts in zoo verre toepassen, dat voor het vervolg duidelijk blij ken zal, dat zulke misdaden, als door de Boksers gepleegd zijn, niet ongestraft zullen blijven. De Chineesche regeering zal zich, om den vrede te verkrijgen, wel bereid verklaren do schuldigen te straffen en een aantal menschen op het schavot brengen, doch daaronder zullen er waarschijnlijk ve len zijn, die niet tot de schuldigen behooren en dit wil Duitschland voorkomen. Het wil, naar de Daily Express uit Berlijn verneemt, door de groote mo gendheden een internationaal gerechtshof doen sa menstellen, dat de schuld van eiken aangeklaagde zal onderzoeken. Zij, die schuldig verklaard worden, zullen onder toezieht van dit Hof worden terecht gesteld. Hierdoor hoopt de Duitsche Regeering do ware schuldigen te straffen en een afschrikwekkend voor beeld te stellen voor het vervolg. De antwoorden op de nota van Duitschland zijn nu allo bekend. Alleen Amerika heeft het voor stel verworpen en is daardoor uit het concort ge treden. De staatkunde, door Mc. Kinley in dezen gevolgd, moet het uitsluitend gevolg zijn van de verkiezingscampagneom zijn kans herkozen te worden moet hij zich anti-militair gezind toonen en den oorlog trachten te voorkomen. Do republi- keinsche pers in de Vereenigde Staten keurt de houding van den president volkomen goed alleen zij, die de zending in China voorstaan, keuren haar af en achten het ontruimen van Peking en het over laten van de bestraffing der schuldigen aan de Chineesche regeering een groote fout. In Duitsch land schrjjft men de herleving van den vreemde- opengaan en iemand tot hare ontvangst verschijnen. Neen, alles bleef stil. De koetsier klapte een paar maal krachtig met zijn zweep om zijn aankomst bekend te maken en sprong van den bok om Hil degard uit het rijtuig te helpen. «Hot schijnt dat niemand ons hoort, welnu, ga dan maar naar de deur en hol maar hard. Ik wacht op mijn geld." Hildegard stond als radeloos ach, ja geld had zij wel om te betalen. «Hoeveel krijgt gij vroeg zij verlegen zij was nog zoo weinig gewoon zelfstandig te handelen. «Twee mark". Hildegard nam het gevraagde uit haar beursje, de koetsier greep den koffer, sleurde hem naar liet hek, sprong weer op den bok en reed weg. Hildegard ging tegen de lantaarnpaal leunen en stond op het punt te schreien en te zuchten, maar zij had reeds geleerd zich te beheerschen. Plotse ling heving haar een hevige schrik zij was mis schien niet aan het pensionaat. Deze gedachte drong haar tot spoedig handelenmet enkele schreden doorliep zij do laan en steeg de trappen op. Goddank, op een wit glinsterend naambordje las zij M. Werbach. Vast besloten trok zij aan de bel. Nog een kort oogenblik moest zij geduld hebben toen hoorde zij voetstappen in de gang en de deur ging open. Een bediende ontving haar. Zijn goeden avond" lingenhaat in China uitsluitend toe aan de houding der Vereenigde Staten, die de eenstemmigheid der mogendheden hebben verstoord. GOES, 1 October 1900. De Standaard is het niet eens met generaal Den Beer Poortugael, die als zijn gevoelen te ken nen gaf, dat de vraag staatZal de heer Kruger vervoerd worden in zijn qualiteit van President, d. i. als het hoogste uitvoerend gezag vertegen woordigend, of als privaat persoon Hij leidt dan uit de verklaringen van den heer De Beaufort in de Eerste Kamer af, dat het zal zijn als privaat persoon. En dit brengt hem tot de conclusie, dat er van vlag hijschen geen sprake kan zijn. »We weten niet zegt de Stand. of dit schrijven van generaal Den Beer Poortugael geïn spireerd is, of ook zonder dat het gevoelen der Regeering uitdrukt. Maar mocht dit zoo zijn, dan springt het terstond in het oog, dat ook van deze zaak het mooie weer af is. «Of een privaat persoon per Tier zog of per Gel derland door de Roode Zee gaat, is glad onver schillig en is zoo de quaestie te Londen gesteld, dan is het de port van het telegram niet waard, dat de Engelsche regeering daartegen geen beden king bad. «In beginsel blijven we intusscben tegen de voor stelling van generaal Den Beer Poortugael bedenkirg koesteren. «Een Koning op reis blijft Koning, ook al trad tijdelijk een ander als regent op en de heer De Beaufort heeft betn dan ook niet als ex-president, maar als president Kruger genoemd. «Op de vraag Wie is op dit oogenblik President van de Zuid-Afrikaanscbe Republiek, is Diet anders te antwoorden dan President Kruger Aan de Temps is Vrjjdag uit Don Haag ge seind «dat er zeer levendige nota's zijn gewisseld tusschen de Nederlandsche en Britsehe regeeringen wegens de komst van president Kruger naar Europa, op de GelderlandDe Engelschen zouden «getracht hebben ons bang te maken, maar het ministerie in Den Haag heeft geweigerd rekening te houden met de protesten uit Londen." Onze Koningin, zoo werd verder geseind, «zal, zonder zich te storen aan de proclamatie van lord Roberts, waarbij Transvaal is ingelijfd, den President ontvangen met alle eer bewijzen, die aan het hoofd van een Staat toekomen. De openbare meening hier te lande keurt eenparig deze houding goed maar in welingelichte kringen gelooft men dat, alvorens dit besluit genomen is, men zich heeft verzekerd van hetgeen sommige groote mogendheden er over denken." De correspondent, die dit alles geseind heeft, weet meer dan iemand anders, hier te lande. Ook meer dan de minister De Beaufort, die in de Eer ste Kamer heeft verklaard, dat na zijn kennisgeving te Londen, daar is geantwoord, dat de Britsehe regeering niet voornemens is zich te mengen in de reisplannen van president Kruger. Het telegram berust dan ook stellig op praat jes of geruchten, die in Den Haag gerezon zijn, of op een of andere onderstelling door iemand geuit en als werkelijkheid overgeseind Steenkolen. De directeuren der Steen- Jeolen-Handelsvereeniging te Utrecht berichten, dat klonk niet zeer vriendelijk en hij keek haar vragend aau. »Ik ben Hildegard Werner. Mejuffrouw Werbach heeft een besteller om mij naar het station ge zonden. Buiten staat mijn koffer. Wil u hem hier laten brengen cn en waar, waar moet ik zijn?" De bediende gaapte haar eerst voornaam aan, hij had geen haast. Voor een kostschool-meisje, dat niet met veel drukte aan het station wordt af gehaald of door fijne heeren wordt gebracht, behoefde men zich niet te geneeren hij kende zijn volkje. «Zoo, den koffer zal ik wel bezorgen, die onbe schaamde kerel van een koetsier had hem dan ook wel kunnen naar binnen dragon. Maar eerst moet ik u bij de juffrouw aaudieuen, dat is mijn plicht", sprak hij eenigszins spottend en verdween, terwijl hij onhoorbaar de met een looper belegde trap Het leek Hildegard een halve eeuw voor hij terug kwam, alleen. Ach, als juffrouw Werbach maar zelf gekomen was om haar te begroeten «Kom maar binnen, doze trap op, de eerste deur links, daar is de kamer van de juffrouw." Met een kloppend hart volgde Hildegard de aan wijzing en toen zij voor de aangeduide deur stond, ademde zij nog eens diep voor zij het waagde aan te kloppen. «Binnen klonk het en zij hoorde dat in de kamer een stoel verschoven werd. Zij opende de

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1