1900. W 115. Zaterdag 29 September. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzendïcig van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij dit no. bekoort een bijvoegsel. Gemeenteraad van Goes, zitting op Donderdag 27 September 1900, des avonds te 8 uren. Voorzitter de heer Wesselink, burgemeester. Tegenwoordig 11 leden; afwezig dhr. Van den Bout met, dhr. Coenen zonder kennisgeving. Na goedkeuring van de notulen der vorige ver gadering werd medegedeeld de ontvangst der vol gende stukken van heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland de goedkeuring van de verordeningen, regelende het lager onderwijs en de bezoldiging van het perso neel van den heer A. G. van Dijk, mededeeling dat hij zijne benoeming tot leeraar aan de H. B. S. aanneemt, met dankbetuiging aan de raadsleden van de heeren Breetvelt en Remijn dankbetui ging voor de verhooging hunner jaarwedde het proces-verbaal van kasopneming en een adres van den Commissaris van Politie om verbooging zijner jaarwedde, welk laatste zal behandeld worden bij de begrooting. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raads lid J. Z. R i s c h werden onderzocht en na rapport van de desbetreffende commissie werd tot zijne toelating besloten. Naar aanleiding van bet verzoek van S. B o o n e om een schuur te mogen bouwen bij de voorma lige »Trekkerswoning," volgens nader over te leggen teekening, stellen B. en W. voor het verzoek toe te staan, onder voorwaarde, dat de schuur bij het einde van de pacht geheel worde afgebroken even als alles wat op het terrein aanwezig is en n>'et aan de gemeente in eigendom toebehoort, terwijl het terrein in den vroegeren toestand moet worden teruggebracht, tenzp aan den opvolgenden pachter, na gedaan verzoek, door B. en W. vergund wordt de schuur te behouden. De Raad keurde dat goed. Door opheffing dor voorbereidingsklasse aan school A zjjn 26 schoolbanken disponibel gewor den. Daarvoor wordt door het bestuur der Chris telijke Bewaar- en Handwerkschool alhier een bod van f40 gedaan. Daar het hier geen onbruikbare goederen betreft kon door B. en W. hierin geene beschikking worden genomen, en stelden zij nu voor hen te machtigen de banken in het openbaar bp inschrijving te verkoopen. Dit werd goedgekeurd. Aan de verzoeken om afschrijving en terug betaling van plaatselijke belastingen werd over eenkomstig de aanvragen op voorstel van B. ea W. en advies der fin. commissie voldaan. Voorts besloot de Raad op gunstig advies der fin. comm. de gemeente-rekening goed te keuren in ont vang op f 110125,60*2, in uitgaaf op f 103952,76 of met een goed slot van f 6172,84, (waarbij de leden van dagel. bestuur zich van stemming ont hielden). De rekening van bet Burg. armbestuur over 1899 werd goedgekeurd en vastgesteld op voorstel van B. en W. en gunstig advies der fin. comm., in ont vang op f52822,04Va, in uitgaaf op f 45916,83 Va» of met een goed slot van f6905,21. De rekening van het Gasthuisbestuur over 1899 werd eveneens goedgekeurd en vastgesteld, in ont vang op f 18758,87, in uitgaaf op f 17598,75, of met een goed slot van f 1160,12. Vervolgens werd ook de begrooting van hri: Burg. 2 FEIJILIJ3TQM. Geen t'huis. Naar het Duitsch van B. Rittweger. Toen Hildegard zich alleen in de kamer bevond, barstte zij Jos »Papa, lieve, mij alleen overgebleven papa, neem mij tot uAch ik bid u, laat mij niet zoo geheel alleen op deze wereld, zoo geheel alleen." Zoodra de geweldige storm der smarte een wei nig bedaard was, verzonk het jonge meisje in diepe overdenkingen, maar geen enkele lichtstraal ver toonde zich aan haren geest. Alles in hare om geving herinnerde haar aan haar verlies elk boek, dat haar geliefde vader in de hand had gehad de lamp, waarbij zij 's avonds met hem had ge zeten, elk meubelstuk in de droevige ruimte. En dan dacht zij er weer aan, dat dit alles moest ver kocht worden, dat haar niets zou overblijven uit hare omgeving en deze gedachte veroorzaakte haar nieuwe droefheid. Het was haar reeds als had zij geen recht meer te verblijven in do woning, waarin zij als kind gelukkig was geweestnu reeds kwam armbestuur voor 1901 goedgekeurd en vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f55703,48. Het kohier van het schoolgeld op de H. B. school cursus 1900/1901 werd vastgesteld op f4373 met 85 aangeslagenen het kohier van het schoolgeld op school E op f2480 met 62 aangeslagenen. Omtrent de reclamanten in zake hunnen aanslag in den H. O. over 1900 werden de volgende be slissingen genomen De aanslagen van Jos. van de Velde en D. Dorst werden geroyeerd. De aanslagen van F. Vonk, J. J. Quist, J. Nagelkerke, J. A. Steketee en W. Wolf werden gehandhaafd. De aaDslag van J. L. Boots gezel werd verminderd van de 8e naar de 7e klasse die van D. Bollestelle-Schipper van de 4e naar de 2e klasse teruggebracht. GOES, 28 September 1900 De vlagquaestie. Het Nederl. Dagblad schrijft»Het aanbieden van een Nederlandseh oorlogsschip aan president Kruger blijven wij eene politieke fout achten. Die daad zal het mi nisterie tot voordeel strekken, maar het land tot nadeel. Zij is eene tegenhanger vaD het voorlezen van de briefwisseling met den Paus op de vredes conferentie. Ook toen is het land opgeofferd om de ministers te redden. Nu eenmaal die eerste fout begaan is, schijnt de tweede, het hijschen der Transvaalsche vlag aan boord, onvermijdelijk. Die tweede daad vloeit nood zakelijk uit de eerste voort. In zooverre beeft De Standaard gelijk, maar wat consequent is, mag daarom nog niet altijd verstandig heeten. Integen deel nu de eersre fout begaan is, moeten de ge volgen zooveel mogelijk worden verzacht. Waar is het, dat Engeland verklaard heeft, geen bezwaar te hebben tegen het aanbieden van een oorlogsschip aan president Kruger, maar is die welwillendheid geen valstrik? Waren de Engelsche ministers niet zeer blijde over de onhandigheid van de Neder- landsche Willen zij naderhand onze koloniën an- nexeoren, dan hebben zij slechts op het nu gebeurde te wijzen om heel het Engelsche volk op hunne zijde te krijgen. Wat zou er ook gebeurd zijn, indien de Engel sche regeering wel bezwaar bad gemaakt Het schip was toen reeds aangeboden. Had onze Re geering dan haar aanbod weer moeten terugnomen? President Kruger zou dan alleen door e9ue weige ring Nederland uit de verlegenheid hebben kunnen redden. Door die kennisgeving aan de Engelsche regeering na de aanbieding hebben de ministers de zaak niet beter gemaakt en het land aan eene groote vernedering blootgesteld. Zij hadden geen schip moeten aanbieden of vooraf Engeland moeten polsen. Was Nederland nog eene kloeke weerbare natie, dan zoude het een heel anderen toon kunnen voeren, maar nadat het gedurende tientallen van jaren zijne strijdkrachten heeft verwaarloosd, om alleen aan onderwijsbelangen de aandacht te wijden, heeft het noch recht, noch macht eene uitdagende houding aan te nemen. Indië is weerloos." De heer G. Bakker te Amsterdam schrijft in de Telegraaf o. a. »Volk van Nederland weest verstandig Het zij mij vergund een enkel woordje te richten tot de heeren D. H. Schmiill, een oud-officier en A. C. F. Maks, over hunne artikeltjes »Volk van Nederlanden ^Holland's eervoorkomende in over haar het verpletterende gevoel geen thuis meer te hebben. Dit werd met eiken dag sterker. Onder deze omstandigheden was het voor haar een werkelijke i verlichting, toen na verloop van drie dagen de i kantonrechter bij haar kwam om haar mede te deelen, dat mejuffrouw Werbach zich bad bereid verklaard haar, Hildegard, tot zich te nemen en bare opvoeding en studie te leiden. Reeds na acht dagen zou Hildegard naar de kostschool vertrekken. »Gij moet die dame zeer, zeer dankbaar zijn, Hildegard, want zij brengt financieel een zwaar offer. De plaatsen in hare school waren altijd alle bezet en zij geniet van alle leerlingen een boog kostgeld. Het is dus alleen ter wille van mij en met het oog op den treurigen toestand, waarin gij verkeert, dat* zij u tot zich nemen wil. Dat moet gij steeds bedenken en er naar streven al het goede, dat zij aan u doet, haar later te vergelden. In de eerste plaats, dat gij na volbrachte studie baar uw diensten als leerares bewijst. Dat is de eenige voor waarde, die de dame aan uwe opvoeding stelt". Een koude morgenlucht hing nog over de stad, toen de kantonrechter met een wagen voor do wo ning stilhield om zijn pupil naar het station to uw nummer van 19 Sept. en »Volk van Neder land ontwaaktvan laatstgenoemde in dat van 22 Sept. Deze drie artikeltjes komen hierin overeen, dat ze, geschreven in opgewonden stemming, niets meer of minder beoogen, dan het volk van Nederland op te zweepen om er bij de regeering van 't land op aan to dringen Engeland een >halt!" een »tot hiertoe en niet verder 1" toe te roepen en Portu gal rekenschap te vragen. 't Is wel aardig zoo zjjn verontwaardiging eens te luchten't geeft je naam in je omgeving je gaat door voor heldhaftig, edelmoedig, gruwende van alle onrecht en meegevoel bezittende voor je 1 evenmensch. Eén ding spijt me echter alleen maar, en dat is, dat ik in geen van de drie artikelen de zin snede aantrefWie gaat met ons mee naar Zuid- Afrika Wij vertrekken met de eerste Duitsehe boot naar Delagoabaai ora ons bij de Boeren aan te sluiten en hunne rechten en vrijheden te ver dedigen tegen den overweldiger Zie, dat mis je er in. En iets, dat de heeren zelf niet doen, ze zullen er wel hun reden voor hebben, dat willen ze nu maar door een ander laten opknappen. Dat moeten de soldaten maar doen, die zijn er voor. Dus, regeering van Nederland, waag bet er maar op, troed maar brutaal op, als het tot een oorlog komt, zal ons volk, dat zijn de soldaten, niet de beer Schmüli, een oud-officier en de beer Maks, die blijven buiten schot, toonen, dat het nog Bata ven bloed in de aderen heeft. Nu, dat ze bloed in de aderen hadden, zou zoker spoedig blijken, als het dek van 't schip rood ge verfd werd en zij vreeselijk verminkt terneer lagen, dood of ongelukkig voor hun gebeele leven. De ex-militair en de heer Maks zijn al bijzonder heldhaftig in hunne stukjes. Wij moeten niet terug deinzen, omdat we vast weten, dat we klappen krjjgen, zeggen ze, want dat is laf. Ja, heldhaftig is 't niet, maar alle menschen zijn nu eenmaal geen helden er zijn er zelfs, die beweren, dat van 't klein getal helden, dat er leeft, zevenachtste deel 't alleen op papier zijn. Zoo'n papieren held is ook de fraaie Engelsche minister Chamberlain, die geen oorlog bad gemaakt, indien hij zelf de Boeren van de kopjes had moeten verdrijven doch de soldaten hadden dit werkje op te knappen en Chamberlain zou er du en later de voordeelen van genieten. Ik ben ook geen held als ik op een mooien zomerdag door de bloeiende, groene weide wandel en een stier geeft mij onverwacht een stoot, dat ik voor de wereld lig, dan spring ik op, als 't kan, en zet het op een loopen en spring over hek of sloot en laat het mij aanleunen, dat men mij voor laf houdt. Gij niet, gij staat pal en vecht met het woedende dier, want anders zpt ge laf. Als ik op een eenzamen weg door eenige ruwe gasten aangerand word, die zeggen »Je beurs of jo leven", dan geef ik mijn beurs en behoud mijn leven. Gij echter beft uw stok op en slaat er op gij weet wel, dat gij klappen krijgt en men u de beurs toch afneemt, maar dat hindert niet, gij wilt niet laf zijn. Volk van Nederland, weest verstandig en Iaat u niet opwinden en verleiden door artikeltjesschrij- vende lieden, die zelf stil thuis blijven." lerseke- In de gisteren gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd do ge meen tebegrooting voor 1901 behandeld en vast- brengen. Hildegard had in den afgeloopen nacht bijna geen oog dicht gedaan en in den korten tijd dat de slaap haar had overweldigd, hadden zware droomen haar beangstigd. Bleek en afgemat, zag zij er uit, toen zij voor de laatste maal uit haar huis trad, gevolgd door de huishoudster, die zich bezorgd toonde over het jonge meisje, blijkbaar in do hoop daardoor den kantonrochter te bewegen tot het schen ken van een goede extra-belooning voor de door haar bewezen diensten. Hildegard stond zwijgend tegenover haar voogd, de keel was haar als toegoscbroef'd, zij had een ge voel als zou zij by het uitspreken van haar eerste woord in tranen losbarsten. Ondanks den wakend doorgebrachten nacht en hare rouwkleeding, zag het jonge meisje er aan vallig uit. De groote donkere oogen in hei bleeke fijne gelaat, de dichte blonde haarlokkon, die weel derig om haar hoofd golfden, de smartelijke trekken om haar gesloten mond, dit alles gaf een ernstig en toch verrukkelijk beeld te zien. Onwillekeurig moest de kantonrechter denken hoe goed een vroo- Iijke lach op haar gelaat zou staan en hoe dan hare lieftalligheid eerst tot haar recht zou komen. Zij zal een schoonheid worden, die Hildegardo, als zij maar eerst bare droefheid overwonnen en zooals zij door B. en W. was voor gesteld. De eindcijfers beloopen f 36353.15. Alleen de schrapping van eon vroegereD post van f 50, als toelage voor een kinderbcwaarplaats, gaf aanleiding tot gedachten wisseling. Desgevraagd verklaarde de voorzitter (de burge meester), dat de schrapping voorgesteld is, omdat de gebrekkige toestand der inrichting een her nieuwde uitgaaf van deze som niet rechtvaardigde. Een paar leden betreurden dit, omdat zij een be waarschool nuttig en noodzakelijk achtten, maar na verdere verstrekte inlichtingen en discussie drongen zij niet langer op behoud van den post aan. Bij de laatste rondvraag bepleitte de heer De Schipper de aanstelling van een keurmeester voor vleescb, al was het maar een gewone slachter. De Voorzitter en de heer Van Harmeien achtten zoo iemand onbevoegd. Zij gaven het groote nut eener keuring toe, maar dan moet zij afdoende zijn, en daarvoor zijn te lerseke geen geschikte personen. Vooral het van elders ingevoerde vleesch maakt do zaak moeilijk. De heer Muller had aanmerking op de laatst aan de gemeente geleverde grint. Zij beantwoordde niet aan de eischcn, en was daarom, te duur. De Voor zitter betwistte dit niet, maar daarom had de aan nemer ook iets van de aannemingssom laten vallen. Onder de ingekomen stukken behoorde een ver zoek van het onderwijzerspersoneel van school 1 om geregelde uitbetaling vau hun salarissen. De Voorzitter erkende dat die ongeregelde uit betaling onaangenaam is, maar voor eerst zal geen stagnatie meer plaats hebben, en mocht die later weer ontstaan, dan konden B. en W. een tijdelijke kasleening voorstellen. Stbl. no. 149 bevat het Kon. besl. van 17 Augustus, houdende vaststelling van een nieuw reglement op bet bevisschen van de Schelde en Zeeuwscbo Stroomen. Naar verluidt ligt bet in de bedoeling dtr regeering de wet op don leerplicht 1 Janu ari 1901 in werking te doen treden. (Centr.) Uit het Noordwesten van Noord-Brabant meldt men dat do aanvoeren van bieten aan do suikerfabrieken nog schaarsck zijn. Niettegenstaande de contracteerende telers eene boete beloopen wegens te late levering, offeren zij die onkosten daaraan op, wegens den aanmerkelijke!} groei der laatste weken, waardoor grooter gewicht ontstaat, dat het bedrag der boete ruimschoots vergoedt. Het suikergehalte is bevredigend. (N. R. Ct.) Debestrijdiug der malaria schijnt door de proeven, verleden jaar door prof. Grassi in Italië genomen, een flink eind gevorderd te zijn. Uitgaande van de theorie dat de voornaamste drager van de malaria-parasiet de anophelesmug is, trachtte Grassi een aantal menschpn, die in een bekend malaria-gebied woonden, tegen den steek van die muggen te bewaren deze proef, die met onder steuning van koningin Margareta, van de regeering, spoorwegmaatschappijen, enz. geschiedde, is voor treffelijk gelukt. In het geheel zijn 104 moDschen, waaronder 33 kinderen onder de tien jaar, tegen de steken der muggen beschermd door middel van gazen netten, die geheel over do huizen gehangen waren, en van sluiers en handschoenen. Wel opmerkelijk is dat die 104 personen met uitzondering van 3, welke de voorschriften niet geheel opgevolgd schijnen te hebben, gezond zijn gebleven, terwijl bijna al de onbeschermde bewoners van diezelfde streek ziek de vroolijkheid terug gevonden beeft, die de jeugd eigen is. Men was aan het station gekomen. Nog een kort oponthoud iu de wachtkamer de kantonrechter zorgde voor een plaatskaartje en voor hare bagage en de trein werd afgebeld. »Laat bet u goed gaan in uw nieuw tehuis, lief kind, en groet mejuffrouw Werbach hartelijk van mij. Elkander te schrijven hebben wij wei niet te doen, ik heb niet veel tijd, maar als gij bier of daar in moeilijkheden zijt, wend u dan gerust tot mij »Dank u mijnheer, voor al de moeite, die gij voor mij gedaan hebt, voor al de goedboid mij bewezen. Ik zal mijn best doen u tot eer te zijn en u daardoor mijn dank te bewijzen." Nog een handdruk, nog een »gegroet", en de trein zette zich in beweging. Hildegard zat alleen in een coupé en niemand hoorde haar krampachtig snikken, waardoor zij lucht gaf aan al het leed over het afscheid van het ouderlijk huis, van het geluk barer zorgelooze kinderjaren, van de dierbare afgestorven, van alles wat het leven baar tot hiertoe aan vveugdo en leed bad gegeven, j Hildegarde was niet kinderlijk genoeg meer in dien zin, dat nieuwe indrukken in staat waren

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1