1900. N°. Il l, Donderdag 27 September. bi jaargang. FEUILLETON. Geen t'huis. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrokking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 26 September 1900. Onder het opschrift«Particulier of Staatshoofd" schrijft de Standaard De redactie van de N. R. Ct. had liever gezien, dat we de vlag-quaestie niet ter sprake hadden gebracht. Tot op zekere hoogte acht ook de red. van het Hand. dit niet vrij van bedenking. Naar ons voorkomt ten onrechte. De vraag, hoe onze Regeering den heer Kruger beschouwtals particulier of als Staatshoofdis toch niet te ontwijken. Men moge dit lastig vinden, maar er is niets aan te doen. Een deur moet open of dicht zijn. Een derde is hier niet. De illusie, alsof men van deze netelige quaestie af was, zoodra Kruger aan land was gezet, is de ongerijmdheid zelve. Tenzij Kruger zelf verklaart incognito te reizen, zal men in DeD Haag voor dezelfde moeilijkheid staan, want ook al komt hij niet hier aan wal, in ons land komt bij stellig. Nu schijnt in het buitenland de meening te heerschen, dat Kruger wel terdege als President moet ontvangen worden. In Rusland sprak zoo de Novoje Vremjain Frankrijk de Temps, in België de Indépendance. Is het nu denkbaar dat men Kruger elders wel en in Den Haag niet als President zou erkennen Ons dunkt, dat zal noch de N. Rott. noch het Hand. willen. De quaestie moet dus toch onder de oogen wor den gezien. Ter zake was daarom de informatie van het Hand., die ons mededeelt, dat art. 7 van het hier in aan merking komend reglement bepaalt »dat aan den president eener republiek dezelfde eerbewijzen be wezen worden als aan prinsen van het Koninklijk- Huis, tenzij in bijzondere gevallen afzonderlijke voorschriften daaromtrent worden gegeven. Dit zegt iets. Maar volledig ware de informatie pas geweest, als er bijgevoegd was het andere artikel, regelende de ontvangst aan boord van koninklijke Prinsen. Eischt die ontvangst, naar luid van het vigeerend reglement, saluut en vlaghijsehen, dan zou thans in het nalaten van heide de verklaring liggen, dat men Kruger niet in qualiteit aan boord ontvangt. Kan dit nu niet, omdat Engeland het niet zou dulden, goed, dan late men het, maar zij er zich dan ook helder bewust van, dat men het laat om Engeland. We houden van Real-Politik. Misschien, dat Kruger zelf de moeilijkheid zal afsnijden door voor een en ander te bedanken wat ons zelfs raadzaam voorkomt. Maar voor het overige sta het ieder onzer helder voor oogen, dat Engeland, vroeg of laat, met of zonder vlag hijschen, ons het zenden van dit oorlogs schip toch zal inpeperen. Doch dat juist moet men aandurven en aanwillen. Gezond medelijden eischt dat men ook mede durft lijden Over deze vlagquaestie ontvangt de M. Ct. het volgend schrijven, blijkbaar van een deskundige »Indien werkelijk de Transvaalsche vlag gehe- schen wordt aan boord van de Gelderland, van af het oogenblik dat president Kruger op dien bodem is, dan geschiedt dit, volgens het gebruik, aan den grooten top, terwijl de Hollandsche vlag onveran- Naar het Duitsch van B. Rittweger. Schemerlicht heerschte in de kameraan het eenige venster stond een slank, half volwassen meisje, dat onbewegelijk en blijkbaar gedachteloos door de gordijnen de straat opkeek. Nu eu dan slechts maakte het kleine kopje, half onbewust, een luisterende beweging naar de deur, die naar de zijkamer leidde en waarachter stemmen, soms goed hoorbaar, soms gedempt, klonken. Een eigenaardige geur vervulde het vertrek, een lucht als van waskaarsen en cypressen. Geen wonder Nauwelijks een paar uur geleden hadden waskaarsen gebrand in de grootste kamer van het huis, dezelfde waaruit nu die stemmen klonken, en een met kransen rijk versierde doodkist had daar gestaan, de kist, waarin de heer des huizes in zijn laatsten sluimer lag. Niet alle kransen, door vrienden en bekenden, door dankbare patiënten den overleden arts gewijd, hadden op de kist kunnen plaats vinden. Nog een menigte lagen er na de begrafenis op den vloer en daarvan ging de scherpe lucht uit, die in vereeni- gmg met de uitgeblazen waskaarsen aanduidde, derlijk aan den achtersteven of den achtersten gaf fel gevoerd wordt. Het voeren van de vlag aan den grooten top is een aanduiding voor het geval men een staatshoofd of vorstelijk persoon aan boord heeften zoolaDg de Engelsche regeering geen kennis heeft gegeven dat de Z. A. Republiek ophield te bestaan, dient aan president Kruger de hem verschuldigde eer te wor den bewezen. Een oorlogsschip aan te houden, dat een algemeen erkend internationaal gebruik volgt en overigens de gewone natievlag voert, ware ongeoorloofd en onver antwoordelijk. De vraag moet dus nog worden gesteld of ook na officieele kennisgave de onwettige annexatie door alle mogendheden zal worden geëerbiedigd. Is dit zoo en geschiedt dat tijdens de reis van de Gelderland, dan kan het geval zich voordoen, dat het schip met de presidents-vlag een haven binnen komt. De aldaar aanwezige Nederlandsehe consulairo ambtenaar zal dan den coinmandeereuden officier wel onmiddellijk kennis geven van don nieuwen staat van zaken en de Transvaalsche of presidentsvlag worden neergehaald. In December 1889 geschiedde iets dergelijks, toen een Nederlandsch eskader, be staande uit de Tromp, Atjeh en Van Galenop de reede van Rio Janeiro kwam en bij het vallen van het anker de Braziliaanscbe Keizersvlag in den groo ten top heesch en het gouvernement salueerde met het gebruikelijk aantal schoten. De Nederlandsehe consul-generaal kwam toen in allerijl aan boord om den divisie-commandant, kolonel Stakman Bosse, mede te deelen, dat de keizer van Brazilië kort geleden had moeten abdiqueeren en de vlag met de keizerskroon vervangen was door een republi- keinsche, waarin de veelbelovende woorden voor een Zuidamerikaanschen staatOrdem e Progresso Op 31 December 1899 bestond volgens de voorloopige uitkomsten der toon gehouden achtste algeraeene volkstelling de bevolking van ons land uit 2,520,157 mannen en 2,583,274 vrouwen totaal 5,103,431 zielen. In Zeeland waren die getallen respect. 106,928, 109,365, 216,293. Een wetsontwerp is ingediend voor ver plaatsing en uitbreiding van bet sta tion Roosendaal en voor verlegging van de spoorwegen van Roosendaal naar Rotterdam en naar Breda. De stationsinrichtingen te Roosendaal lieten reeds sedert geruimen tijd veel te wenschen over, zoowel met het oog op de veiligheid voor de reizigers, die door twee tegenover elkander liggende stations in gevaar worden gebracht bij het overloopen van het eene naar het andere station, als wat betreft do geregelde uitoefening van den dienst. Uit Den Helder wordt gemeld, dat aldaar in marine-kringen vernomen is, dat Hr. Ms. Gelderland koers zal zetten naar Napels en aldaar de ont scheping van President Kruger zal plaats hebben. (Tel.) Brieven voor Transvaal. Er zijn aan de Transvaalsche postadministratie brieven en andere stukken voor Pretoria in April, Mei en Juni 11. uit Nederland verzonden, terugontvangen, welke niet door haar konden worden terecht gebracht. Zij, die brieven of andere stukken naar Pretoria hebben verzonden, kunnen tot den 15 October e. k. dat in dit huis droefheid heerschte. Iu dit huis Neen, alleen in het hart van het slanke kind, dat aan het venster staat en in een troosteloos naar buiten zien tracht te begrijpen, wat haar is over komen. Vader doodDe eenige inensch op aarde, die baar toebehoorde, sedert een jaar geleden, hare moeder hem was voorgegaan op den donkeren weg des doods. En niemand, die met haar treurde, niemand, die liefdevol haar hoofd, dat pijn deed van het schreien, in zijn handen nam, aan zijn hart drukte en zeide»Arm kind, kom, hier is nu uw hemel"; ach neen, niemand. De huishoudster, een knorrige, onbeschaafde vrouw, had van dit oogenblik af geklaagd eu ge jammerd over haar vermoedelijk lot gedwongen te zijn nu weer een andere betrekking te zoeken. Dat was voor haar het gewichtigste het weeskind kwam bij baar slechts in de tweede plaats, of liever in het geheel niet. En anders Diemand Geen vrouwelijk wezen, dat tot dit huis in eenige betrekking stond. Sedert den dood der moeder was elke band met andere familiën verbroken. Dokter Werner was een zonderling ge weest, die na den dood van zijn geliefde vrouw nog slechts voor zijn patiënten en voor zijn kind leefde. Maar dokter Werners praktijk leed zeer onder aan do postkantoren inlichting ontvangen of zich ouder de teruggezondene door hen verzonden brieven of stukken bevinden. Deze zullen worden terugge- geveu, of, desverlangd, zonder betaling van port over Engeland naar hunne bestemming verzonden worden. Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan de N". R. Ct.: Eenige uitgewezen ambtenaren der Nederl. Zuid-Afrikaanscbe Spoorweg-Maatschappij hielden eergisteren alhier eene vergadering, ter be spreking van hunne rechten en belangen. In verband met de raaandelijkscho uitkeeringpn, die de ambte naren thans van de maatschappij ontvangen, werd er aan herinnerd, dat de ambtenaren van de maat schappij nog te vorderen hebben hetgeen hun op hunne traktementen in de laatste maanden wegens scbaarschte aan geld is ingehouden, plus de grati ficatie, die zij jaarlijks ontvangen enz. De vraag werd met het oog hierop gesteld, of de uitkeeringen, die zij thans ontvangen, strekken in mindering van dit hun te goed, dan wel of deze als buitengewone tegemoetkomingen moeten worden beschouwd. Be sloten werd te dien aanzien inlichtingen bij de maatschappij in te winnen. Ten aanzien van do te stellen eischen tot schade loosstelling, wegens hot verlies hunner roerende goederen, geleden ontberingen enz., werd besloten, dat ieder daarvan een begrooting zal opmaken, ten einde deze alsdan verzameld te kunnen opzenden daar, waai zulks het meest geraden voorkomt. Tal van buitenlandsche bladen, do Engelscbe natuurlijk uitgezonderd, drukken hun vreugde er over uit, dat het kleine Nederland, als aanverwante natie der Boeren den grijzen Staatspre sident beeft aangeboden hem met een Neder landsch oorlogsschip naar Europa over te brengen. Vooral ook in Duitschland trekt hot feit de aandacht en vindt het allerwege in stemming. De Berliner Neueste Nachrichten komt zelfs heftig op tegen het artikel van de Engelsche Standard (dat wij in een vorig nommer meiedeelden). Nederland heeft zegt het blad door zijn besluit om aan Paul Kruger een oorlogsschip aan te bieden voor zijn overbrenging naar Europa, overal buiten Engeland nieuwe harten veroverd. Wij hopen, dat ook aan de andere zijde van het Kanaal nog stemmen zullen opgaan, die de aanvallen van de Standard afkeuren. De wensch, om den aan voerder der dappere Boeren niet alleen op staat kundig gebied onschadelijk te maken, maar hem ook persoonlijk te verootmoedigen, bewijst, dat de Engelschen, die door de Standard voorgelicht wor den, op zeer laag peil staan, wat zedelijke gevoelens betreft. De geringste eerbied voor Engeland zolf moest de Standard beletten, die natie bloot te geven door zulke lage insinuaties wereldkundig te maken. Door dit heftig artikel komt weer aan den dag, op welk laag peil de politieke zedelijkheid staat in sommige den toon aangevende kringen in Groot- Brittannië. Het is intusschen niet aan te nemen, dat in het artikel aan de gevoelens Yan Salisbury uitdrukking wordt gegeven." »Beschouwt de Nederlandsehe regeering den persoon Kruger, als President of eenvou dig als particulier, voor wiens gezondheid het verkieselijker is de reis van .Lorenzo Marques te doen per Hollandsch oorlogsschip dan per Duit- sche postboot Dit is de vraag, die de Times op- dit kluizenaarsleven hij was niet meer gezocht bij den netten stand. En dat was hem ook onver schillig hij had genoeg te doen in de wijken der armen en de opbrengst daarvan was voldoende om zijn klein huishouden te voeren. Maar er bleef ook niets over. De kunst van sparen verstond hij niet ook niet. iu zijn beste tijden hjj niet en zijn vrouw niet, die bij een zwakke gezondheid eu gemis aan overleg, het geld niet wist te waardeereu en hot met volle handen uitgaf, als het er was. Zij had den slechts één kind, waarvoor zouden zij zoo angstvallig hebben te zorgen Doch na den dood zijner vrouw bevingen don arts dikwijls sombere gedachten. De inkomsten vloeiden niet meer, aan geld overleggen was nog minder te denken, maar hij hoopte nog lang genoeg te zullen leven om voor zijn lieveling, zijn eenig kind, zijn Hildegard te kunnen zorgen. Wie anders zou het doen Bloed verwanten bad bij niet, ook niet van de zijde zijner vrouw. Kort voor zijn dood had dr. Werner, wien het dikwijls zwaar viel aan zijne verplichtingen te voldoen, droevig zijn blik op zijn dochtertje laten rusten met de treurige gedachte op een spoedige scheiding. «Mijn arme lieveling" bad hij haar dik wijls genoemd en wanneer zij dan vroeg Waarom toch, vadertje, ik hob u nog?" dan had hij smar telijk gelachen. Nu was hij dood, die beste goede vader, do werpt. Erkent onze regeering Kruger als hoofd van de Zuid-Afrikaansche Republiek, dan heeft zij tevens te erkennen dat zij bem niet kan toestaan zijn schatkist en archieven met zicb op de Gelderland in te schepen, zonder de neutraliteit te schenden. Ij Kruger de heer Kruger en niet meer, dan heeft hij geen recht op zaken die hem niet toe- behooren en heeft Engeland hot volste recht Por tugal en Nederland te verzoeken hem het mede- nemen van schatten en archieven te beletten", aldus het City-blad. Een ingezonden stuk in de Times geeft dezelfde meening weer. De inzender hoopt dat de Engel sche regeering aan de Nederlandsehe duidelijk heeft gemaakt dat het verlof om den heer Kruger to vervoeren, alleen betrekking heeft op zijn persoon en niet op de staatsarchieven, en de groote som men geld, die »de heer Kruger bij zijn vlucht uit Pretoria met zich mede nam." De staatsstukken, die Kruger naar Lorenco Mar ques medegenomen heeft, kunnen voor do Engel sche regeering van het grootste belang zijn en wij hebben het volste recht te verbieden, dat zij weg gevoerd worden in een neutraal schip. De inzen der dringt er vervolgens op aan, dat de Portu- geesche regeering Kruger zijn papieren en geld ontneme en aan de Engelschen ovorhandige. Voor zoover ons bekend, heeft de Engelsche re geering nog aan geen enkele mogendheid de mede- doeling gedaan, dat de Zuid-Afrikaansche Republiek heeft opgehouden te bestaan. Zij bestaat dus nog voor onze regeering en er is geen enkele reden President Kruger niet als haar hooofd te erkennen. Welke redenen den President ertoe geleid hebben, uit zijn land te vertrekken, heeft de Nederland sehe regeoring niet to beoordeelen, evenmin als zij te beoordeelen heeft, welke staatsstukken en hoeveel geld haar gast op zijn reis per Gelderland noodig acht, voor het slagen zijner zending, mede te nemen. Zij heeft President Kruger een schip aangeboden, aan hem de beslissing of hij archieven en geld aan boord zal mede nemen. De inzender in de Times spreekt van verlof" door de Engelsche regeering gegeven. Ook dit is niet juist. De Nederlandsehe regeering heeft een oorlogsschip ter beschikking van den President ge steld en dit besluit ter kennis van de Engelsche regeering gebracht, zonder meer. (Tel.) De resident van Samarang heeft zich, meent het Handelsblad, zeer verdienstelijk gemaakt door, naar De Locomotief van 24 Juli bericht, bet ini tiatief te nemen tot de oprichting van een »H o 1- landschen cursu s", waar zonen van i n- landsche hoofden de gelegenheid vinden, tegen een zeer kleine uitgaaf, de Hollandscbe taal te leeren. Twee onderwijzers, de heeren Van Bemmel en Visser, stelden zich tot het geven van dien cursus beschikbaar. De resultaten zijn verrassend, zoo schrijft de heer Stoll in genoemd blad, niet alleen dat bet onder wijs betere vruchten draagt dan men bad kunnen vermoeden, maar ook is het bij den dag duidelijker, dat de cursus hoogelijk gewaardeerd wordt door hen, ten wier behoeve hij werd gesticht. »De toe loop is groot" bureauschrijvers, magangs (inland- sche volontairs), inlandsche onderwijzers, leerlingen van do inlandsche le lagere school meldden zich aan. »Zelfs andere resideutiën dan Samarang hebben haar contingent geleverd van mond tot mond had eenige mensch, die haar op de ganscbe wijde wereld had toebehoord. Geen zorgen voor de toekomst, alleen de smart over den dood baars vaders ver vulde op dat oogenblik het jonge meisje. Zij wist dat daar in de zijkamer de kantonrechter Wosen, een vroegere vriend des huizes, die aangeboden had de voogdij op zich te nemen, en do dokter, die haar vader het laatst had behandeld, beraadslaag den, wat nu te doen stond maar dat was haar onverschillig. Zij bekommerde zich om niets, hare smart behoerschte alle andere gedachten. Hildegard keek nu naar boven, naar den donke reu, zwaren winterhemel, maar geen vriendelijke ster lachte haar troostend toe, de bomel bood baar niets aan, haar oogon konden het duister niet door dringen en de aarde scheen haar woest en ledig. Arm kind Nog zoo jong en geen thuis »Kom, lieve Hildegard, we hebben met u te spre ken". Het was haar voogd, die in de open deur staande, deze woorden sprak en bij keek daarbij zijn pupil medelijdend aan. Aarzelend kwaui zij tot hem, haar voeten weigerden hun dienst, toen zij den drempel zou overschrijden. Een rilling vloog haar door de leden. Daar had voor een paar uren nog de doodkist met het ontzielde lichaam g - staan en zij had er naast geknield om nog eei - maal het dierbare gelaat te aanschouwen, eer h<t haar voor altijd zou worden ontnomen. Zeker waie

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1