Men schrijft ons uit Middelburg e In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men getracht de vrachtgoederen-stoomboot Annie, va rende tusschen Middelburg en Amsterdam en lig gende in de kade alhier, te laten zinken. De ge zagvoerder had des avonds half 10 de boot verlaten toen des morgens half zeven de machinist aan boord kwam, ontdekte hij dat er ruim een meter water in het schip stond. Bij onderzoek bleek dat een kraan in de machinekamer open stond, waar door het water uit de kade naar binnen stroomde. In plaats van te kunnen vertrekken moest eerst het water uit het schip worden gepompt en de lading gelost, waarbij o. a. een 100 balen bloem die natuurlijk bedorven waren. Met aanmerkelijke vertraging kon de reis naar Amsterdam worden ondernomen. De dader of daders zijn nog niet bekend. In verband met den onlangs plaats gehad hebbenden brand te Zierikzee, waarop op vermoeden van brandstichting de eigenaar Gr. in bewaring is gesteld, is op bevel der rechtbank ook zijne echt- genoote in hechtenis genomen. In den mond der Schelde en aan de Noord zeekust zijn de zeehonden zoo talrijk en daardoor zoo ongewoon brutaal, dat ze op en naast het bad- terrein te Vlissingen de waterlijn tot op niet meer dan vier a vijf pas naderen, ofschoon er nog ver scheidene personen baden en nog veel meer op het strand langs het water wandelen. De Arnemuidsche visschers klagen zeer over het nadeel, dat deze zeehonden aan hun bedrijf toebrengen. Als een bewijs, dat het kellnersvak soms aardig wat voordeel kan afwerpen, diene dat een jong Zwitsersch kellner, die het zomerseizoen te Sche- veningen heeft uitgediend, met ongeveer f 1500 overgespaard geld naar zijn land is teruggekeerd. Een klein kind, dat stil op straat was ge kropen, kwam Vrijdag te 's-ïïage onder den sproei wagen. Tot groote vreugde der moeder mankeerde het niets. Het paard was over de kleine heenge stapt en de wielen hadden bet kind niet geraakt. Een krasse man Onder de velen, die dezer dagen aardappelen rooiden, behoorde ook de 87-jarige grijsaard Adr. Van der Laak te Ginneken. Reeds vroeg in den morgen was hij in het veld en werkte daar den ganschen dag door. De crisis in de katoenindustrie. In een te En schedé gehouden vergadering der ^Neutrale Ka- toenbewerkersvereeniging" is de crisis in de ka toenindustrie besproken. Daar deze met het oog op de weinig gunstige verwachtingen van den oogst, den jongsten storm in Texas en dien in Galveston, waar in de haven reeds een gedeelte van den vroe gen oogst werd verwoest, een vrij onzekere is, be sloot de vergadering van oordeel, dat deze oor zaken niet een hongerlijden van de katoenbewerkers ten gevolge mogen hebben het bestuur op te dragen, de besturen der vakvereeniglngen van ka toenbewerkers te Enschedé tot een gecombineerde vergadering ter bespreking dezer aangelegenheid bijeen te roepen. Te Leiden bestaat een verordening op het wielrijden, met wier naleving tot voor eenigen tijd nogal zeemanschap werd gebruikt, voornamelijk wat het rijden op de kleine stoentjes ("trottoir) betreft. Het aanrijden ia de vorige week van een bejaarde dame, die niet zeer goed ter been was, heeft echter aanleiding gegeven, dat de strafbepalingen der ver ordening plotseling in al haar gestrengheid worden toegepast. Niet minder toch dan ruim 200 bekeu ringen hebben dientengevolge in de laatste dagen plaats gebad. Onder de bekeurden bevinden zich tal van studenten, professoren, doctoren, de ge meente-secretaris, de directeur van de Leidsehe ge meentewerken en de Burgemeester van Rotterdam. Vad. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. R. CL: Nimrods zonen zijn ontstemd, omdat de jacht op hazen in deze provincie niet tegelijkelijk met die op ander wild geopend is, terwijl in België de gansche jacht is toegelaten. Wat is nu het geval Belgische stroopers komen in grooten getale over de grenzen en schieten hier menig haasje neer, dat zij vrij naar België voeren en aldaar dan tegen goeden prijs verkoopen. Die lui beginnen zóó driest op te treden, dat zij zelfs op klaarlichten dag met het geweer over den schouder langs de wegen kuieren en in de nabijheid der jagers de vlugge viervoeters opjagen en schieten. De politie doet natuurlijk al wat zp kan, om deze strooperij te beletten maar zij is niet in staat deze geheel tegen te gaan. In geval van nood toch zijn de lui in een wip over de grens. En zoo heel bang zijn ze ook niet. Deze week ontmoette een onbe zoldigd rijksveldwachter een viertal zeer beruchte stroopers. En wat deden ze Ze namen ons veld- wachtertje heel gewoon in hun midden en dwongen hem hen in het opjagen van wild behulpzaam te zijn. Dat het aantal hazen door dit stroopen sterk ver mindert, behoeft geen betoog. Een blanke Indiaan. Door de gemeentepolitie te Assen is aangehouden een persoon, die in Januari ontvlucht is uit de Rijks werkinrichtingen te Veen- huizen. De man is thans weer derwaarts opgezon den. Ter wille der curiositeit volgt hier zijn signa lement, zooals dat in het Politieblad is opgenomen Hendrik Raspe, stamboek no. 7054 d, geb. te Winschoten 26 April 1859, polderwerker, lang 1,725 meter, kleur linkeroog aureool middelmatig blauw stralend, omtrek donkerblauw, haar en baard donkerbruin, weinig kleur, draagt ringen in de ooren. Op den linker middenvinger een halve ring ge- tatoueerd. Tusschen wijsvinger en duim van de linkerhand getatoueerd een anker en een ster, waar aan een halve armband verbonden. Op den linker benedenarm getatoueerd een heer met een dame, waarboven een hoorn en waaronder Aaltje Mars". Tusschen wjjsvinger en duim van de rechterhand getatoueerd een anker, symbool »Geloof, Hoop en Liefde" en een ster. Op den rechter benedenarm getatoueerd 3 sabels, 2 vlaggcu met een kroon, 2 ankers, een hart met de letters H. R. er in, 2 dolken, waarboven een kroon en daarnaast een vrouwenhoofd. (Moeielijk zal deze opsporing wel niet geweest zijn.) In bet Christelijk Schoolblad van Vrijdag ko men weer eenige brieven voor van Hollandsche onderwijzers in de Z.-A. Republiek. Daarin komt o. a. bet volgende voor in een schrijven van den beer W. Oö'ringa, verzonden uit Machadodorp den lOen Augustus Ruim vier jaar heb ik nu in Transvaal ver keerd, en tot twee malen toe beb ik mij schro melijk in de Boeren vergist. Ik beken echter gaarne, dat ik die vergissing mij zeiven heb te wijten. Het was met den Jameson-inval, dat mijn ge moed in gloed werd ontstoken voor Transvaal. Ik stelde mij voor een land, overvloeiende van melk en honig, en een volk, bestaande uit enkel helden, alsmede oprechte kinderen Gods, alleen maar ietwat eenvoudig en ten achter in beschaving. Wat echter betrof de godsvrucht werd ik hier al spoedig ontnuchterdeü geen wonder, althans ik zag mijne fout, dat ik mijne verwachting veel te hoog had gesteld. Wel zijn hier natuurlijk oprechte christenen ge noeg, doch ook als overal is er veel kaf onder het koren. Dat ik mij ten tweeden male vergiste en wel in den heldenmoed en dapperheid des volks, was een gevolg, ontspruitende uit eenzelfde oorzaak. Een volk, bestaande uit landbouwers en veeboeren, is niet bestand tegen een gedisciplineerd en ge organiseerd Europeesch leger. Boeren, wier bezigheid is, met schapen en koeien om te gaan of koren te zaaien, weten niet wat oorlogvoeren is. En dat kan m. i. niemand hun euvel duiden. Bovendien wordt in dezen tijd, vooral door vele Uitlanders. al het laakbare in de Boeren opgedischt en besproken op verachtelijken toon. Ook dit is m. i. onrechtvaardig. Immers, wij als Europeanen zijn in onze gewoon- ton en eigenaardigheden zoo verschillend van de Transvalers. Wij zien bij hen de fouten en mis slagen dadelijk, daar die bij ons zich in gansch anderen vorm voordoen. Zeker is het, dat wp Europeanen met het Afri- kaansche volk bedrogen zijn geworden, en wel in verschillende opzichten maar vergis ik mij, wan neer ik beweerde, dat we dit ons zelf hebben te wijten en diensvolgens geen recht hebben om van onze broederen kwaad te spreken Een rijke bedeelde. Bij Berlijn is onlangs een bijna 80-jarige weduwe overleden, die zeer lang van het armbestuur en van een fabrikant, bij wien haar man had gewerkt, ondersteuning had genoten. In het dakkamertje, dat zij bewoonde, vond men drie spaarboekjes te zamen voor 3000 mark, een polis over 400 mark en uit aanteekeningen bleek dat zij jaarlijks 180 mark rente van een hypotheek ontving. Het armbestuur zal vermoedelijk op de nalatenschap beslag leggen om den ten onrechte uitbetaalden onderstand terug te krijgen. Een kerk vermist. Vijftig burgers van Whiterker, New Yersey, heb ben voor een zeker zeldzame overtreding terecht gestaan voor den rechter Belvedere. Zij hebben een geheele kerk met alles wat daartoe behoorde ge stolen. Het geval had zich zoo toegedragen, dat tegen den zin van een deel der bevolking een nieuwe Grieksche kerk gebouwd werd. Toen ver- toogen niet hielpen, zetten vijftig mannen de kerk, die van hout was, op rolletjes en reden het gebouw buiten hun stad. Kapt. Dreyfus. In langen tijd heeft men niets vernomen van den man, wien ongeveer een jaar geleden gratie werd verleend na het tweede ver- oordeelend vonnis van den Franschen krijgsraad. Zeer terecht heeft hij in afzondering heil gezocht, den tijd afwachtende, die zijn onschuld ook formeel zal doen uitspreken, en tevens om herstel te zoeken van zijn door de schandelijke marteling geschokte gezondheid. Sedert Mei woont kapt. Dreyfus met zijn gezin dicht bij Genève en heeft van daar de vorige week aan prof. Havet, lid van het Instituut en een zijner beste vrienden, een brief geschreven, die bewijst dat hij weder zeer flink is. Een dame, die hem daar heeft ontmoet, schreef dan ook onge veer tegelijkertijd aan prof. Havet, dat de kapitein zeer wel is en met haren man een bergtocht had gemaakt, waarbij hij getoond had heel wat ver moeienis te kunnen doorstaan. Zoo was hij reeds met Paschen, toen prof. H. eenigen tijd te Carpen- tras bij hem logeerde. »Gij kunt aan alle vrienden van gerechtigheid verzekeren," zoo eindigt de ge leerde, »dat zij over den man even gerust kunnen zijn als over zijn zaak." Sayers, de gouverneur van Texas, geeft in een officieel rapport over de uitwerking van den jongsten orkaan een heel wat ergere raming, dan de bijzondere commissaris, dien de regeering kort na de ramp naar Galveston gezonden had. Hij schat het aantal slachtoffers langs de geheele kust op 12,000. Te Oberhausen is een berenleider door zijn boer verscheurd. De schuld lag aan eenige jonge mannen, die in een herberg den leider verzochten den beer te laten dansen, en het beest, toen de man even afwezig was, een groot glas bier met bran dewijn lieten drinken. De beer werd woest en on handelbaar en verscheurde toen zijn meester. Te Antwerpen is aangehouden de kantoorbe diende J. v. Z., die in April met een bedrag van f 1600, aan zijne patroons, de firma H. Heilebrekers Zonen op het Haagscheveer te Rotterdam, toe- behoorende, op den loop ging. Tot dusverre had bij zich aan de nasporingen der politie weten te onttrekken, doch doordien hij te Antwerpen be schuldigd werd van een Spanjaard een bedrag van 100 frs. te hebben gestolen, kwam hij nu in handen der politie. Zijne uitlevering wordt aangevraagd. Te Glasgouw is Vrijdag weder een lijder aan pest overleden, en een nieuwe patiënt is er bijge komen. De overledene was in het hospitaal opge nomen zonder dat de aard van zijn ziekte goed opgenomen washet is echter gebleken dat bij de pest had. De nieuwe pestlijder komt weer uit de voorstad Go van. De stand is nu 24 gevallen van pest, 2 twij felachtige gevallen, 88 menschen onder geneeskun dig toezicht. De Daily Telegraph verneemt uit Glasgouw De maatregelen, die de overheid aan de Clyde tegen de pest neemt, kunnen blijkbaar de uitbrei ding van de ziekte nog niet tegengaan, want bijna dagelijks nemen de gevallen toe. Gestorven zijn er aan de pest nu zes menschen, van wie twee in de afgeloopen week. Welke middelon door muziekonderwijzers in Duitschland soms worden aangewend om piano lessen te veroveren bewijst de volgende advertentie Renteloos leen ik tot een bedrag van 1000 mark aan dengeen bij wien ik pianolessen kan geven. Garantie verzekerd. Een kapitalist, die op zoo'n manier aan lessen moet komen Dat is wel het nieuwste op dit gebied In het Boheemsche plaatsje Dux heeft eene ontploffing plaats gehad in een kolenmijn op een oogenblik, dat 83 personen daarin waren. Van dezen konden zich 28 naar de opening redden. In de mijn werden 30 lijken gevonden, die echter nog niet naar boven gehaald konden worden, daar de brand nog voortduurde. Twee licht en achttien zwaar gewonden werden gered. Vijf personen wer den nog vermist. Selma van Lengefeld, een jong meisje dat in Zurich studeerde, is tot doktor in de philosophie bevorderd. Zij deed met glans examen in al de vak ken, waarvoor zij zich aan de universiteit had laten inschrijven geschiedenis, chronologie, sanscriet, archiefleer en paleographie, vakken, die tot nu toe weinig door vrouwen gekozen waren. Zij stamt uit hetzelfde geslacht von Lengefeld, waaruit de echt genoot© van Schiller stamde. Amst Hoog gevangen. Een drietal reizigers heeft de vorige week te Keulen eeoige onaangename uren doorgebracht. Zij hadden met anderen een der torens van den Dom boklommen en bemerkten toen zij wilden nederdalen, tot hun schrik dat de deur gesloten was. Door een vergissing had de geleider niet bemerkt dat het drietal nog boven was. Eerst trachtten zij met zakdoeken de aandacht der voorbij gangers te trekken, doch te vergeefs. Toen kwamen zij •op den inval een peer, die een hunner bij zich had, uit te hollen en met een briefje er in op straat te werpen. Dit gelukte. Een koetsier zag de peer lig gen, raapte haar op en vond aldus het briefje, zoo dat ten slotte de opgeslotene© hun verheven stand plaats konden verlaten. De eerste sneeuw in Italië is vóór een paar dagen in verscheiden streken van de boven-Itali- aansche voor-Alpen, vooral boven Chiavenna en en Collio gevallen en wel zoo aanhoudend, dat zij wel oen meter hoog ligt. Zoo wordt verklaard, waardoor het 's avonds en 's nachts nu in boven- Italië en in Zwitserland zoo koud is. Opmerkelijk is overigens ook, dat de trekvogels zoo vroeg heen gaan, die hun reis naar "Afrika dit jaar weken vroeger ondernemen dan anders. Men verwacht een vroegen en harden winter. Bacteriën in de gesteriliseerdemelk van den handel. Van bacteriologische zijde heeft vooral Flügge de gesteriliseerde melk van den handel in discre- diet gebracht. Hij toonde aan, dat zij meestal niet vrij is van kiemen en dat onder de bacteriën, die de steriliseering overleven, er zich bevinden, die ziekmakende eigenschappen bezitten en vermoedelijk een vol spelen bij het ontstaan van acute maagdarm aandoeningen der zuigelingen. A. Weber heeft in het Reichsgosundheitsamt te Berlijn deze quaestio onderzocht en verkreeg de volgende uitkomsten. De tot dusverre in zwang zijnde steriliseerings- methoden zijn niet in staat, met zekerheid kiem- vrije melk te leveren. Onder de in de handelsmonsters van gesteriliseerde melk aangetroffen microben waren enkele anaëroben en aërobe thermophielen, die ech ter van ondergeschikt belang zijn. Van meer gewicht zijn de andere aëroben, die alle meer of minder spoedig de kaasstof peptoniseeren en waarvan eenige haar nog verder ontleden onder vorming van zwavel waterstof. In de rauwe melk vinden deze microör- ganismen minder gunstige ontwikkelingsvoorwaarden door de concurrentie der melkzuurbacteriën, welke daarentegen in de gesteriliseerde molk niet meer voorkomen. I De zoogenaamd giftige peptoniseerende bacteriën van Flügge werden slechts in 3 van 150 monsters gesteriliseerde melk aangetroffen. Vooderingsprooven I met reine culturen daarvan bij caviae en jonge 1 honden gaven geen duidelijk resultaat. Weber meent daarom dat deze, tot de groep der hooibaciüen be- hoorende, bacteriën minder als zoodanig patbogeen zijn, zooals Flügge aanneemt, dan wel voor den i zuigeling gevaarlijk zijn door baar vermogen om de I melk snel en krachtig in ontbinding te doen over gaan. (Tijds. v. Gen.) Laatste en telegraphische berichten. Middelburg. W. P., oesterhandelaar te Goos, is heden krachtens hevelschrift der Arrondissements- Rechtbank gevangon genomen wegens verduistering en overgebracht naar Middelburg. 's-Gravenliage. Volgens ontvangen bericht is de kapitein dor infanterie bij het Indisch leger A. J. P. Kessler, gedetacheerd te Atjoh, bij eene ontmoeting met den vijand gewond en overleden. Het pantserschij) Gelderland zou terstond de reis vervolgen naar Delagoabaai, zoodra de noodige zeekaarten waren verkregen. Burgerlijks Stand van Gees van 21 tot 24 September 1900. Eerste Huwelijks-afkondiging 23, Antoon Zwarts, 31 j. jm. te 'sJGravenhage, en Maria Josephina Snoep, 31 j. jd. te 's Gravenhage, onlangs te Goes. Geboren 22, Maarten, z. v. Marinus Goedhart en Maria Goereeeene onechte dochter. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door burg. en weth. werd Zaterdag ten raad- huize alhier aanbesteed do levering van steenkolen en turf ten behoeve der gemeente van 1 Oct. 1900 tot 30 Sept. 1901. Ingeschreven word door den heer K. Pik voor Ruhrkolen stukken ad f 1,60, Ruhrkolen gewone ad f 1,35 per 100 K.G., korte turf ad f 5,50, lange turf ad f6,50 per 1000 stuks, antraciet kolen ad f 1,70 per H.L. Met de gewone Ruhrkolen zonder vaste verbinding. De fkma Wed. v. d. Reit schreef in voor Ruhr kolen stukken f 1,80, idem gewone fl,46 per 100 K.G., lange turf f 11 en korte turf f7 per 1000 stuks. De firma stelde op haar inschrijvingsbiljet de bijvoeging om, in eventueelen nood Engelsche in plaats van Ruhrkolen te mogen leveren. Voorwaardelijk gegund aan dhr. K. Pik. De Zeeuwsche oesterput te Bergen-op-Zoom bracht Vrijdag in veiling f22,235 op.\JHieronder begrepen pachtrecht van 6 perceelen en Jstoom- en zeilschepen. Afgemijnd werden o. a.koop 2 f 70 door dhr. J. Mieras te Ierseke, koop 3 f 5000 door dhr. L. Lindenberg te Wemeldmge, koop 6 f2725 door dhr. L. Lindenberg te Weineldinge. De verkoopers hebben zich het recht van gunning tot op 6 Oct. voorbehouden. Afloop publieke veiling te Baarland den 22 September 1900 voor erven Com. Riemens en C. Visser, ten overstaan voor Notaris J. M. Pilaar te Goes, alles in de gemeente Baarland Perceelen 1 en 5, hofstede met bouw- en weiland, groot 1.80.37 H.A., voor f2393,16 aan J. C. Koster te Baarlandperceel 2, bouw- en weiland, groot 0.69.16 H.A. voor f 1991,61 aan H. A. Mol te Oudelandoperceel 3, bouw- en weiland, groot 1.17.66 H.A. voor f 1232,37, perceel 7, weiland, groot 0.82.08 H.A. voor f 857,61 en perceel 12, bouwland, groot 1.05.10 voor f 1459,73 alle aan H. Riemens te Baarland perceel 4, bouw- en wei land, groot 1.62.20 H.A. voor f 1922,09 aan J. C. Koster te Baarland en Salomon Riemens aldaar perceel 6, weiland, groot 0.40.10 H.H., voor f 325 aan B. den Ex'ter van den Brink te Krabbendijke en Corn, de Wilde te Kattendijke perceel 8, bouw land, groot 0,19.90 H.A. voor f290, perceel 13, groot 0.45.50 H.A. f 666,72, beide aan Marts. Riemens te Baarland perceel 9, bouwland, groot 0.41.41 H.A. voor f 555 aan Ckr. Wisse te Baarland perceel 10, bouwland, groot 1.29.90 H-A. voor f 2035,89 en perceel 11, bouwland, groot 0.95.90 0.A. voor f 1202,42 beide aan Jan Riemens te Baar land perceel 14, bouwland, groot 0.62.90 H.A. voor f 790.26 aan Cathu Riemens te Baarlandperceel 15, bouwland, groot 0.87.00 H.A. voor f 1372,40 aan Jb. en Pr. Bruggeman te Baarland percee 16, bouwland, groot 0.85.10 H.A., voor f 1377,13 aan Corn, van de Guchte c. s. te Baarlandperceel 17, groot 1.09.82 H.A. voor f 1403,10 aan Jac. ICoole te Baarland alles den hoop. Totaal f 20374.50, on verminderd f399,66 voor accessoiren en 8!/a pet. onkosten. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaati. Voorwerpen. 26 SeptKruiningen, heereuhuis, 27 Hansweerd, woonhuis, inboedel eu bouwterrein, 28 Hoedekonskerke, inboedel, 28 Ierseke, woonhuizen en erven, 28 Hansweerd, koffiehuis, woonhuizen en erven, 28 Wolfertsdïjk, terp. eigendommen waterschap en polder, 3 Oct.,'9 Hetrenhoek, woonhuis met erfpachtsgroud, 6 Ierseke, woonhuis, schuurtje en erf, 5 w Ierseke, suikerpefën e-i mangels, 8 Driewegen, huis en erf, 11 Hoedekensksrke, verp. landerijen, Infcrmatiën Prins. Prins. P. Overman. Prins. De Vo«. Pilaar. De Ronde Bresser. Mnlock Houwer. L A Liebert. Van der Kloes. Mr Liebert Marktberichten. ROTTERDAM, 24 September 1900. Vlas aanvoer 220 steen geel. Aard a ppe- len Zeeuwsche jammen f 2,75 a f 3, Blauwe f2,60 a f2,80, Flakkeescko f2,30 a f2,50, Lijn zaad aanvoer gering f 10,50 a f 10,75. Meel f 11,25 vast, Bouwman opnieuw kooger, koopers gereserveerd, prima f 12,25 a f 12,75, eerste quali- teit f 11,25 a f 11,75. Granen: buitenlandsche stil, binnenlandsche TARWE6,90 a 7,85 Nieuwe TARWE- 5,25 - 6,75 Nieuwe ROGGE- 5,- 5,90 Nieuwe WINTERGERST per 100 kilo- 7,- 7,75 ZOMERGERST per 100 kilo CHEVALIEKGERST per 100 kilo- 7,90 - 8,35 HAVER- 2,— - 3,25 Nieuwe BRIHNE BOONEN - 8,75 - 10,10 ERWTEN- 7,— - 9,40 KOOLZAAD- KANARIEZAAD- 6,50 - 7,50 KAR WIJZAAD- 19,—

Goessche Courant | 1900 | | pagina 3