1900. N°. 113. Dinsdag 25 September. 87sle jaargang. NATIONALE MILITIE, LOTING NATIONALE MILITIE Opzichter Baggerwerk. Kleinhandel in Sterkedrank. B A K K B R IJ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der Gemeente GOK®, op DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1900, des avonds te 8 uren. Goes, 22 September 1900. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Punten van behandeling Resumtie der notulen van de vorige vergade ring. 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemd Raadslid. 3. Verzoek van S. Boone om eene schuur te mo gen bouwen op het terrein van »De trekkers- woning.1' 4. Voorstel van Burg. en Weth. omtrent het verkoopen van schoolbanken. 5. Verzoeken om afschrijving en terugbetaling van plaatselijke belastingen. 6. Reclames tegen aanslagen in den Hoofd. Omslag. 7. Gemeenterekening over 1899. 8. Rekening van bet Burgerlgk Armbestuur over 1899. 9. Rekening van het Gasthuis over 1899. 10. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1900. 11. Kohieren van schoolgeld op de Hoogere Bur gerschool en school E. Het Register van inschrijving met de daaruit opgemaakte Alphabetische lijst voor de over 1900 voor de lichting van 1901, liggen van heden tot en met 30 September e. k. ter inzage. Gedurende dien tijd kunnen tegen register en lijst bezwaren worden ingebracht bij den heer Commis saris der Koningin in dit gewest, door tusschen- komst van den Burgemeester dezer gemeente, zulks op ongezegeld papier, maar door de noodige be wijsstukken gestaafd. Goes, den 22 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, l. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Heden zijn ten Raadhuize uitgeloot, om met 1 Januari 1901 te worden af Voor de eerste maal wordt bekend dat de voor de voor deze gemeente, lichting 1901, door den heer Commissaris der Koningin is be paald op VRIJDAG deü 2 November 1900, d^s voormiddags te negen uren, te Goes, en dat die zal plaats hebben in de ZAAL BOVEN DE KOOP MANSBEURS. De militieplichtigen worden opgeroepen ten ge stelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende wegens broederdienst of eenige wettige zoon, op Maandag 29 October a. s., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, ter Secretarie der gemeente daarvan op gaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuig schriften tot vrijstelling te kunnen aanvragen en opmaken. Goes, den 22 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Ten einde opzicht te houden bp het baggerwerk in de Oostvest wordt te Goes gevraagd een tijdelijk opzichter, in staat nauwkeurige opmetingen te doen onjuiste aanteekeningen te houden, het baggeren betreffende, op eene bezoldiging van f280 voor bet geheele werk. Sollicitatiën in te zenden bij den Burgemeester vóór 29 September a. s. Nadere inlichtingen bij den gemeente-bouwmeester. Goes, 22 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT Z. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. de obligatiën no. 45 en no. 57 in de geldieening van 1896. Goes, den 22 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, Z. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. De Naj aars-Schouw over de Voetpaden zal gehouden worden onmiddelllijk na den 15 Oc tober a. s. en tegen de nalatigen wordt alsdan de bij het reglement op de wegen en voetpaden voor geschreven vervolging ingesteld. Goes, den 22 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, Z. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Vergunning is verleend tot uitoefening van den Kleinhandel in Sterkedrank aan D. J. B. ARENTZ, voor de beide voorlokalen van perceel E no. 129, staande aan de Jacob Valcke-straat. Goes, 22 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, Z. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Bij het gemeentebestuur is door J. BROUWER Sr. te Goes, ingediend een verzoek om vergunning voor het oprichten een er in perceel A no. 68 gelegen in de St.-Adriaanstraat. Verzoek en teekening liggen ter visie op de Secre tarie, gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Zaterdag 6 October 1900 des voormiddags te 10 uren ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven tot het in dienen en bespreken van bezwaren. Goes, den 22 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, Z. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Wekelijksch algemeen overzicht. De correspondent van de Daily Neivs te Sanghai geeft in korte woorden een overzicht van den toe stand in China, zooals die op het oogenblik is. Hij zegt o. a. >De vreemde gezanten hadden een onderhoud met prins Ching, waarin zij aangedrongen hebben op de afzetting der keizerin en den terugkeer des keizers naar Peking. Men zegt dat de onderkoning van Tse-Tsjoan naar Skan Si gaat met 10,000 man om den keizer te helpen. In Nanking is het nu rustig, maar slechts met de grootste moeite kan men de rust handhaven. Een officieel telegram uit Ta-Toeang-Foe meldt de aankomst in die stad van den schatbewaarder der provincie Hoenan, aan 't hoofd van 8000 man. Hij verklaarde aan den keizer dat andere troepen op weg zijn naar Ta-Toeang-Foe. Uit Sanghai meldt men dat de Tao-Taï de toe stemming van de consuls heeft gevraagd, om ver schillende leiders der geheime genootschappen aan te houden. De consuls hebben hun toestemming gegeven. Waarschijnlijk zullen talrijke terechtstel lingen volgen. Bij keizerlijk edict worden de onderkoningen van Nanking en van Woe-Chang aangeduid om deel uit te maken van de vredescommissie met prins Ching, Li-Hoeng-Chang en Yoeng-Loe." Tot de hoofdvoorwaarden, waarop de vrede in China zal gesloten worden behooren, dat voldoende zekerheid worde verkregen van een niet-herhalen van den opstand en het betalen van schadever goeding aan do benadeelde mogendheden. Do mid delen, die tot bet eerste doel kunnen leiden, moeten, zoo niet bedacht, dan toch zeker nog genoemd worden. Omtrent het bedrag der schadevergoeding worden reeds cijfers vermeld. Te Weenen raamt men het gaheele bedrag, dat de mogendheden zullen eischen, op 60 k 80 millioen pond sterling. Een betrouwbaar cijfer is dit evenwel niet, want het is toch onwaarschijnlijk dat meD te Weenen kan weten, wat daaromtrent aan de verschillende hoven zou zijn bepaald, ten andere is bet even on waarschijnlijk dat de mogendheden één gezamenlijken eisch zuilen stellen, en ten derde stemt de genoemde som op verre na niet overeen met het bedrag, dat te Petersburg wordt genoemd. Daar spreekt men van ongeveer een milliard roebels, als schadever goeding voor het vernielen van door Rusland in China aangelegde spoorwegen en voor het betreden van Russisch grondgebied door de Chineezen. Wanneer men bedenkt dat deze som niet veel kleiner is dan het bedrag dat Frankrijk in 1871 aan Pruisen moest betalen, zal men niet zoo gereede- lijk geloof slaan aan dezen eisch der mogendheden. In regeeringskringen te Parijs verwacht men dat de vredesonderhandelingen met de C'hineesche re geering van zeer langen duur zullen zijn en dat een talrijke strijdmacht gehandhaafd zal moeten worden te Tientsin tot de afsluiting van een lormeel tractaat en de betaling van schadeloosstelling. De Duitsche regeering heeft aan alle bij de Chineesche quaestie belanghebbende mogendheden door baar gezanten doen mededeelen, dat zij de bestraffing van alle schuldigen in China, zonder aanzien des persoons, dringend eisebt. Dit voorstel van Duitschland wekt volstrekt geen verwondering. Het is een feit, dat Duitschland door den loop der gebeurtenissen in China, tegen zijn zin, al beeft het daar ook groote belangen, in de eerste rij der verbonden mogendheden is ge plaatst. Door den moord op zijn gezant is dit rijk ten zeerste beleedigd en die misdaad legt Duitsch land des te grootere verplichtingen op, daar de moord volgens verklaringen van ooggetuigen is geschied op last van de machthebbers te Peking en met brutaal overleg is voorbereid. Dat Duitsch land recht heeft op den voorrang bij de afhande ling der Chineesche quaestie wordt ook erkend door de benoeming van graaf Waldersee tot opper bevelhebber der verbonden troepen in China, wat door de andere mogendheden moest worden goed gekeurd. Men vermoedt daarom dat bovenbedoelde circulaire eveneens bij alle belanghebbenden in goede aarde zal vallen. Na do ontbinding der Oostenrijksche Kamer wordt druk gewerkt om de regeering op beteren voet te krijgen en aanvankelijk met bevredigenden uitslag. De leiders der vijf Duitsche partijen zijn bet eens geworden over een verkiezingsprogram, dat de handhaving der constitutie op den voor grond stelt en been stapt over voor het oogenblik meer of minder ondergoscbikte punten. Om een meerderheid te kunnen verkrijgen moet men het nog trachten eens te worden met de zoogenaamde Christelijke volkspartij en met de Polen, wier lei ders reeds tot onderhandelen naar Weenen zijn gekomen. Bij de eersten rekent en vertrouwt men op hunne anti-Czechische gezindheid, die zij bij elke poging tot schikking vroeger aan den dag legdende persoonlijke invloed van den Keizer zou de Polen tot handelbaarheid kunnen stemmen. Maar bij al de hoop, die men koestert om eindeljjk den gedemoraliseerden toestand tot een bevredi gende oplossing te brengen, heerscht toch nog veel onzekerheid. Eerst na afloop der verkiezingen zal men kunnen oordeelen, welken weg de regoering in Oosten rijk zal opgaan. Nog eene andere dan do drie in ons vorig over zicht genoemde Kamers staat op bet punt ont bonden te worden, nl. die van Poriugs>By en bet plan is tegen November een nieuwe verkiezing uit te schrijven. Ook in de Portugeesche- Kamer zijn in den Iaatsten tijd elementen geslopen, die men thans gaarne verwijderd zag. Drie republikeinsche vertegenwoordigers voeren daaiin een oppositie, die belemmerend werkt op den gang van zaken. Het is echter zeer twijfelachtig of de uitslag van de nieuwe verkiezing niet de bedoeling er van zal teleurstellen. Portugal kan zich in dit opzicht spie gelen aan Italië. Bij de werkelijk liberale elementen beeft de reac tionaire regeering geen genade kunnen vinden in zake baar houding tegenover Engeland omtrent Transvaal. Tal van onwettigheden zijn door de regeering gepleegd ten bate van Engeland en meer malen is volgens de meening dm* liberalen de neu traliteit geschonden. Vele onafhankelijke bladen zijn op alle manieren lastig gevallen, omdat zij de zaken bij den waren naam durfden noemen. Bij dit alles komt nog, dat de belastingen in Portugal enorm zijn gestegen, zelfs opgedreven, en de economische toestand van het land is over het algemeen weinig bevredigend. GOES, 24 September 1900. Op hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1901 wordt door do Regeering voorgesteld het overnemen van de gemeentel. Hoogere Burgerschool te Goes door het Rgk en het uitbreiden der Rijks-H. B. S. te Bergen-op-Zoom tot eene school met 5-jarigen cursus. In de memorie van toelichting wordt ten opzichte van de school te Goes o. a. gezegd, »dat zij voorziet niet alleen in de behoefte aan middelb. onderwijs voor deze gemeente, maar ook voor het grootste deel van Noord- en Zuid Beveland, waarvan Goes het centrum is. Dit big kt uit het groot gedeelte der 96 leer lingen, welke buiten de gemeente woonachtig zijn, thans 49 pet. Het onderwijs aan de school eischt echter dringend verbetering. De oorzaak van de slechte resultaten van het onderwijs aan de H. B. S. to Goes kan door de gemeente niet worden weggenomen. Zij ligt namelijk in de herhaalde mutatiën van het onderwijzend personeel. Deze mutatiën zijn het gevolg van lage jaarwedden, welke moeten worden uitgeloofd, daar de gemeente niet in staat is den leeraren een vol doend salaris te geven, ten gevolge van de zeer ongunstige financieele omstandigheden, waarin zij verkeert. Om een voorbeeld te geven dier mutatiën zij medegedeeld, dat er leerlingen zijn, die onderwijs in iedere der moderne talen van vier leeraren heb ben gehad en dat in een tijdsverloop van tien jaren 23 leeraren vertrokken. Het behoeft geen betoog, dat deze verwisseling van personeel zeer nadeelig op het onderwijs werkt. De gemeenteraad van Goes beeft zich mitsdien herhaaldelijk tot de Regeering gewend met verzoek de school over te nemen. Dit verzoek wordt ook gedaan in een adres van 299 ingezetenen, terwijl tal van gemeentebesturen uit Zeeland hiermede instemmen en ook Gedeputeerde Staten dier provincie en het Rijksscbooltoezicht het verzoek krachtig ondersteunen. De gemeente verklaart zich bereid om, indien de school door bet rijk wordt overgenomen, in de kosten bij te dragen tot een bedrag van f2500 'sjaars. Daarenboven zullen van gemeentewege de noodzakelijke verbeteringen aan het schoolgebouw worden aangebracht en wil men de ruime, kort geleden in goede orde gebrachte directeurswoning aan bet rijk verhuren voor f250 'sjaars, indien het onderhoud daarvan door het rijk geschiedt. Aangezien de school in hare omgeving voorziet in eene werkelijk bestaande behoefte en de gemeente buiten staat is aan die inrichting de noodige kos ten te besteden, om bet onderwgs op een behoor lijk peil te houden, acht de regeoring de termen aanwezig, om de school als rijksinrichting over te nemen, op voorwaarde, dat door de gemeente wordt bijgedragen op bovenomschreven voet. De kosten voor personeel in verband met de uitgaven voor de bestaande rjjks-hoogereburger- scbolen worden geraamd op ongeveer f 24,000 en de jaarlijksche uitgaven voor materieel op f 2500, terwijl een bedrag van f 2000 voor eens zal noodig zijn voor buitengewone uitgaven voor scboolmeu- belen enz. Ten einde de school met 1 September 1901 te kunnen overnemen, is onder dit artikel voor per soneel f 8000 uitgetrokken." In verband met dit voorstel is het thans genoten wordende Rijkssubsidie van f 9500 slechts voor tweederde uitgetrokken. (Uit bovenstaande blijkt dus, dat voor bet p e r- s o n e e 1 aan de school met inbegrip van den amanuensis en den concierge f 24000 wordt ge raamd. Er staat bij, dat deze raming »in verband staat met de uitgaven voor de bestaande Rijks Hoogere burgerscholen", zoodat het cijfer van f24000 natuur lijk niet vaststaat. Neemt men echter in aanmerking, dat thans de traktementen van het personeel aan de II. B. school tusschen f 16000 en f 17000 be dragen, dan is er wel kans op eene niet onaanzien lijke verbetering van de positie der leeraren). Het aanbod van onze regeering om K r u g e r mot een schip onzer marine naar Europa over t.e brengen heelt in ons land warme instemming ge vonden. Men zou mogen verwachten, dat ieder, die deze daad van de regeering goedkeurt, zooals De Standaard met bijzondere ingenomenheid doet, haar daarbij zou willen steunen en vragen van internationaal recht, waartoe de reis van Kruger onder de vlag der Nederlandscbe marine aanleiding zou kunnen geven, zou laten rusten. Anders denkt daarover De Standaard. Zij meent, dat, als het hoofd van een anderen staat een Ne- derlandschen oorlogsbodem betreedt, niet incognito maar officieel, het gewoonte is, dat z ij n vlag aan boord wordt geheschen, en zg betoogt, dat, «al is Schalk Burger thans Kruger's waarnemende func tionaris, daarmede Kruger's titel van president der Zuid-Afrikaanscbe Republiek niet is opgegeven. Daarmede wordt terstond reeds een van de teerste quaesties opgeworpen, die uit de daad van onze re geering zouden kunnen voortvloeien. Wij kunnen slechts hopen, zegt do N. R. C., dut het voorbeeld, door De Standaard gegeven, geen navolging zal vinden.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1