ag jaargang, 22 1900, W 112, n sle Bij dit no. behoort een bijvoegsel. Belastingverordeaingea, ns ."W De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. SYixeiuHng van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave* De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels £t 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De Burgemeester en Wethouders van Goes doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergaderingen van 26 Juli en 6 September 1900 zijn vastgesteld de volgende verordeningen a. Verordening regelende het Lager onderwijs in de gemeente Goes. b. Verordening regelende bet onderwijzend Per soneel aan de openbare scholen voor lager onder wijs en zijne bezoldiging in de gemeente Goes. Zijnde deze verordeningen medegedeeld aan beeren Gedeputeerde Staten van Zeeland blijkens hunne missive dd. 15 September 1900, no. 4941/32 1ste afdeeiing. Goes, 20 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 21 September 1900. In de Eerste Kamer is gister m bet Adres van ant.voml op de fcrooarele aan gen mi-n na oen zeer belangrijk debat. De beer Fransen van de Putte vroeg inlichtingen over de houding der regeeriug in zake Transvaal en China. Wat beeft de regeeriug gedaan bij gevangenneming van leden der Nederl. ambulance en met welk resultaat V Wat heeft zij gedaan bij de uitzetting der ambtenaren der Zuid-Afrikaansche spoorweg-maatschappij en andere Nederlanders Wat was de aanleiding vin het aa 'bod om een oorlogs schip aan president Kruger aan te bieden Ten aanzien van China vroeg bij waarom drie schepen waren gezonden en Indië aldus was ont bloot en welke instructies de divisie-commandant had. De Minister De Beaufort antwoordde dat terstond na de gevangenneming van de leden der ambulance bij Engeland naar de reden was gevraagd en toen deze uitbleef, daarop is aangedrongen. Het antwoord was, dat de doctoren zich schuldig hadden gemaakt avn bet meenemen van compromitteerende brioveD. Toen bleek dat dr. Koster een rapport bestemd bad voor onzen consul te Kaapstad, dat door de Engelscbe autoriteiten niet werd overgegeven, is daarop onzerzijds aangedrongen en nu heeft de Minister bericht gekregen dat bet rapport aan den consul is gegeven en binnenkort in bezit van den minister kan zijn. De Minister wees op de bijzondere positie van bet Roode Kruis en hoopt dat de Nederlandsche doctoren zich geen onvoorzichtigheid zullen te ver wijten hebben. Tea aanzien der uitzetting van do Nederlanders constateerde de minister dat elke regeering vrij is in de uitzettingalleen kan schadevergoeding ge vraagd worden, indien de uitzetting onnoodig ver zwaard is voor de betrokkenen. Alle gevallen onder zoekt de minister, hij zal Engeland aankondigen dat bij een nota zal zenden om schadevergoeding te vragen en later een staat opzenden. De uitzending van een oorlogsschip voor president Kruger is geschied, nadat gebleken is, dat bij om gezondheidsredenen naar Europa gaat. Wat China aangaat, het zenden van meer schepen bleek door do omstandigheden geboden. De regee ring beeft instructies gegeven om niet aan de krijgsverrichtingen deel te nemen, tenzij dat voor de belangen der Nederl. onderdanen gewettigd werd. De beer Van de Putte dankte voor de informa tie den minister ried hij echter bijzondere voor zichtigheid aan. Hij zou zelfs geen verwijt hebben gemaakt als de Gelderland was doorgereisd naar Indië. Hiertegen kvvatn de beer Van Asch van Wijk op, ontkennende dat bij bet aanbod der regeering zou zijn toegegeven aan een volkswaan, maar aan een zeer goede uiting van een volkswensch. Ook bij dankte de regeering. De minister constateerde hierbij nog, dat hg niet door een volkswaan wordt meegesleept en dat, nadat bet aanbod aan president Kruger was geschied, hij hiervan aan Engeland mededeeling had gedaan dat verklaarde dankbaar voor de mededeeling te zijn en niet voornemens in de reisplannen van president Kruger zich te mengen. De beer Fransen van de Putte zeide, dat nu alle bezwaar is vervallen en hij der Regeering slechts dank brengt. Nadat nog, met algem. st. op twee na, het ontwerp tot wijziging van de artt. 240c en 243 der Ge meentewet (meerdere bevoegdheid tot toepassing van progressie by gemeentebelastin- gen) was aangenomenis de Kamer gescheiden. In de zitting der Tweede Kamer heeft mr. Gleichman bet Voorzitterschap aanvaard en daarbij j de gebruikelijke redevoering gehouden. I Op zijn voorstel is besloten de regeeriug te ver- j zoeken de deelneming der Kamer te betuigen in de verschrikkelijke gebeurtenis, die Italië in rouw bracht. Het concept Adres van Antwoord zal Dinsdag worden behandeld. Do minister van financiën beeft gisteren do staatsbegrooting voor 1901 ingediend. De eindcijfers der verschillende hoofdstukken zijn als volgt Hoofdstuk I. Huis der Koningin f800,C00. Hoofdstuk II. Hooge Colleges van Staat enz. f 681,500. Hoofdstuk III. Buitenlandscbe Zaken f853,218. Hoofdstuk IV. Justitie f 6.349,916. Hoofdstuk V. Binnenl. Zaken f 15.966.758,75. Hoofdstuk VI. Marine f 16.657.693,801/2. Hoofdstuk Vila. Nationale Schuld f 34.874.568,28. Hoofdstuk VIIó. Finauciën f 25.108.116,70 t/2. Hoofdstuk VIII. Oorlog f 22.716.429,40. Hoofdstuk IX. Waterstaat, Handel on Njjvor- beid f 29.380.073,77 Va. Hoofdstuk X. Koloniën f 1.317.218. f 521.440,75 is op hoofdstuk V meer uitgetrok ken voor onderwijs. «Mocht men, zoo zegt de AT. R. Ct., na de gun stige mededeelingen over do laatste begrootings- jaren, verwacht hebben, dat nu voor 1901 een sluitende begrooting zou worden aangeboden, dan zou men zijn vervyaebting niet hebben zien ver wezenlijkt. De ingediende begrooting sluit toch met een tekort van bijna 5,3 millioen. Nu is dit wel niet verent rustend, want onder de uitgaven komen voor ruim 3,3 millioen als zoogenaamde buiten gewone v.or spoorwegen en verlegging van den Maasmond, en daarvan afgezien bedraagt het ge raamde te kort nog geen 2 millioen, terwijl men dan nog niet op de besparing gerekend beeft, die zich geregeld op de uitgaven voordoet. Maar toch ligt een zwakke zijde van den toestand hierin, dat de vermeerdering in de opbrengst der middelen, die inderdaad bijzonder ruim vloeien voor 1901 wordt weder 5 millioen moer geraamd dan voor 1900, wat met het oog op de tot dusver bekende uitkomsten van dit laatste j;ar zeker niet te veel is dadelijk in beslag wordt genomen door de eiscben van den gewonen staatsdienst. Dit is met bet oog op de uitgaven, die tot stand gekomen of binnenkort tot stand komende wetten na zich zullen sleepen, een verschijnsel, niet zonder bedenking. Aan het slot zijner rede herhaalt de minister de reeds in de Troonrede afgelegde verklaring, dat, met het oog op nieuwe uitgaven, ten deele verband houdeudo met een reeds aangenomen wet (die op den leerplicht) nieuwe inkomsten onmisbaar zijn. En blijkbaar zijn wetsontwerp tot herziening der invoerrechten in gedachten hebbende geeft hij te kennen, dat de nieuwe inkomsten dezelfde eigenschap moeten hebben als de nieuwe uitgaven, nl. die van geregeld aau te groeien met het cijfer der bevolking." Blijkens bij bet departement van marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip »Gol- d e r 1 a n ddat president Kruger naar Ne derland zal overbrengen, Maandagavond te Porim aangekomen. Daar of te Aden zat het schip nadere bevolen hebben afgewacht. Aangenomen, zegt de N. R. Ct., dat de kapitein-ter-zeo baron Sweerts de Landas Wyborgh, de gezagvoerder van de Gelderland, Woens dag bet telegram heeft ontvangen om naar Lo renzo Marques koers te zetten, dan kan het schip, naar onze berekening, over een dag of acht daar aaukomen. Volgens het eerste bericht uit den Haag echter zou de Gelderland de reis in vijf of zes da gen doen. Beide berichten, dat van Zondag en van Woens dag, spreken van den president naar Nederland overbrengen. Zou bet werkelijk de bedoeling zijn, dat de president regelrecht in ons land komt? Niet, dat bij in een Middellandsche Zeehaven aan wal gaat om zoo een veertien dagen eerder zijn werk in Europa te kunnen beginnen Het is waar, dat zijn zending naar Europeescho hoven niet offi cieel vast staat, maar het is toch waarschijnlijk, dat hij niet alleen om gezondheidsredenen Zuid- Afrika verlaat, of ook omdat zijn hooge leeftijd hem niet voroorlooft het afmattende leven van een guerrilla mee te maken de zorg voor zijn behoud zou ook zijn burgers in hun bewegingen slechts hinderen kunnen. Komt president Kruger inderdaad eerst in ons land, dan kan hij b.v. te Vlissingen of hier te Rotterdam of te IJmuiden landon. Naar vernomen wordt, is omtrent de plaats van bestemming van het oorlogschip door onze regeering aan President Kruger aange- i boden, nog niets vastgesteld. Aan Kruger zelf wordt overgelaten het land te bepalen. De commandant van de Gelderland zal, na aan komst van het schip te Lorenzo Marquoz, de beslis sing van den Piesident daaromtrent hebben te vragen. Het Engelscbe blad De Standard, waardee- rende de sympathie, die het Nederlandsche volk voor de Boeren en hun zaak heeft gevoeld en ken baar heeft gemaakt, zegt dat, behoudeDS de onge- loofelijke onderstelling dat eerst de goedkeuring van de Engelscbe regeeriug gevraagd en verkregen is, het aanbod van een oorlogsschip aan president Kru ger zoowel uittartend als onbeschaamd is. Ter beurze van Amsterdam heerselite Woensdag nog al opwinding, wegens het gerucht dat de En- gelsche regeering aan de onze zou hebben te kennen gegeven, dat zij het aanbod om president Kruger met een Nederlandseh oorlogsschip naar Europa te vervoeren als een «minder vriendelijke" daad be schouwt. Blijkens hierboven vermelde mededeeling van onzen min. van buitenl. zaken is dit echter niet het geval en vat de Engelsche ïegeeriug do zaak juister op. Door den minister van waterstaat wordt in de St.-Ct. ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de beperking der scheepvaart door de groote schutsluis van het kanaal door Zuid- Beveland te Wemeldinge tot 24 September a. s is opgeheven; dat verder, in verband met de onder handen herstellingswerken, te beginnen met 24 September a. s. tot Dadere aankondiging, door die sluis niet met de ebdeuren, maar uitsluitend met de vloeddeuren zal worden geschutterwijl tevens, mede tot nadere aankondiging, de grootste geoorloofde breedte dor vaartuigen, volgons art. 3 van het bijzonder reglement van politie bepaald op 15.75 M. voor do groote schutsluis te Wemeldinge, tijdelijk wordt beperkt tot 13 M. De Minister van Binnenlandscbe Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor buis- en schoolonderwijs in de vrije - en orde oefeningen der gymnastiek zal aanvangen op 16 Oct. e. k. Zij, die zich aan dit examen wenschen te onder werpen, gelieven zich vóór 4 Oct. a. s. aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen. Zie verder de St.-Ct. uo. 220 In de Haarlemsche commissie voor dit examen beeft zitting mejuffrouw A. Risseeuw, leerares aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes te Leiden. In de commissie te Rotterdam is als plaatsver vangend lid benoemd mej. A. S. Beugel, onder wijzeres in de gymnastiek aan een openbare lagere school te Middelburg. Blijkens een bjj de directie der Nederland sche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij in gekomen telegram van den consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, is den 16en dezer we derom een stoomschip, de Arundel Castlevan Kaap stad naar Vlissingen vertrokken met een aantal geëmployeerden der maatschappij met vrouwen en kinderen te zaraen ongeveer 200 personen aan boord. Ook nu wedor zijn de namen der terug keerenden niet bij de direetie bekend. Uit Vlissingen meldt men, dat de Arundel Castle den 17en om 3 uur n.ra. van Kaapstad vertrok met ongeveer 360 Hollanders, die Zuid-Afrika weer uitgezet ziju. Den 9en October wordt het schip te Vlissingen verwacht. Mr. J. C. Ivakebeekc zal zich in do vol gende maand vestigen in een der kantoren van de j Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maat- i schappij te Amsterdam om daar te zorgen voorde belangen, die uitgezette ambtenaren in Transvaal hebben achtergelaten, alsook om do ambtenaron bij de behartiging van die belangen behulpzaam te zijn. Op het eind van de volgende maand zal rar. Ka- kebeeke een lezing gaan houden te Leidon en te Dolft. j NR. C.) Eon Nederlander zoo vertelt men ons logeert ergens in Zwitserland in een hotel, waarin ook vele Engelscbe gasten zijn. De hotelhouder komt bij hem en zegt, dat do Engel- schen gedreigd hebben allen weg te gaan als die Dutchman blijft. De Nederlander moest het den hotelhouder niet kwalijk nemon, al die gasten te verliezen, niet waar? En onze Landgenoot, dioden braven hotelhouder niet benadeelen wil en een wijs man is, gaat. Het is niet lang geleden gebeurd en met wien bet gebeurde was de president van de Nederlandsche Bank i (N. R. C.J Woensdag zijn, naar het Dagblad verneemt, twee Nederlanders, kortelings Transvaal uit gezet, zich aan het departement van buitenlandsche zaken komen beklagen over de schandelijke behandeling, die zij door en bij hun uitzetting van Engelsche zijde hebben ondervonden. Bij de vredesconferentie te 's-Graven- hago heeft Zwitserland geweigerd het verdrag be treffende wetten en gebruiken van den oorlog te land te onderteekenen. Het Zwitsersche blad Der Bunddat hieraan herinnert, voegt er bij, dat af gevaardigden van Noovd-Amerika, Zweden, Noor wegen en Turkije dit verdrag toen wel hebben geteekend. Thans is er echter te Bern bericht ont vangen, dat de genoemde Staten de overeenkomst niet hebben geratificeerd, zoodat Zwitserland nu niet langer alleen buiten deze conventie staat. De New-York Herald geeft de portretten van onze beide Koninginnen met een bij schrift, waaraan het volgende is ontleend Zoo dikwijls hebben reeds geruchten omtrent de verloving van Koningin Wilhelmiua de ronde gedaan, dat men nu zeker het feit niet gelooven zal, vóór zij het zelf aan haar volk bekoud maakt. Penelope zou geen moeilijker keus gehad hebben tusschen al haar aanbidders, als zij had willen trouwen. Er zijn minstens tien personen, die vol gens hot gerucht al mot Wilhelmina verloofd waren, te weten Prins Willem van Wied. Prins Bernard Hendrik van Saksen-Weimar. Prins Nicolaas van Griekenland. Prins Harold van Denemarken. Prius Eugène van Zweden. Prins Alexander van Teek. Prins Frederik Hendrik van Pruisen. Prins Adolf Bernard van Schaumburg-Lippe. Prins Lodewrjk Napoleon. Prins Max van Baden. Prins Adolf Frederik van Mecklenburg. Behalve doze allen, is nog de oudste zoon van den keizer van Uuitschlaud, prins Frederik Wil helm, die juist 18 jaar geworden is, genoemd. Maar hij is 2 jaar jonger dan de Koningin, en Wilhelmina is een jonge dame met een eigen wil, die duidelijk heeft aangetoond, dat de echtgenoot van haar keus ook de man moet zijn, die haar hart veroverd heeft, zonder gedachte aan eenige bijkomende slaatsredenen. Het Nederlandsche volk, dat de jonge Koningin verafgoodt, stemt volkomen in met dezen wensch. Sedert H. M. aan de regeering is gekomen, heeft zij getoond, gezond verstand te bezitten door geen groote verauderingen te beginnen. Zij is zeer ont wikkeld, spreekt Eugolscb, Fransch en Duilsch, houdt van muziek en schilderen en weet veel van geschiedenis en staatsinrichting. Ze houdt verder vaD beweging, zij rijdt paard, ment, roeit, speelt tennis, fietst uitstekend, en moet zóó hevig patriotisch zijn, dat ze niet toegeven wil, dat Hol land o^it een tweede plaats inneemt. Al is baar Koninkrijk klein, men moet niet vergeten, dat haar bezittingen in de Oost en de West veel uitgebreider zijn dan die van Duitschland en dat zij in het ge heel bijna 40 millioen onderdanen heeft. De schrijver der brieven uit de hofstad van de Arnh. Ct. meldt 0. m. «Zij is nog maar één jaar geleden en feitelijk is zij reeds vergeten, die schokkende gebeur tenis, welke in September 1899 de ganscbo we reld in spanning hield, die hernieuwde voroordee- Iing van den kapitein Alfred Dreyfus, van wiens onschuld, buiten zijn vaderland, eigenlijk iedereen overtuigd was cn aan wiens schuld zijn eigen landgenooten moerendoels ook niet geloofden, getuigen die beide rechters van het zevental, welke vóór hein stemden en getuige de meerderheid zijner rechters, welke «verzachtende omstandighedon" aan nam voor een misdaad, die, door een officier gepleegd, de mogelijkheid van verzachtende omstandigheden feitelijk uitsluit. Dat opzienbarend proces en daarbij de ergerlijke wijze, waarop hot te Rennes gevoerd werd, wettig den maar al te zeer het daarop» toogepaste woord on vergeet lijk" en toch is het, nu één jaar later, zoo te zeggen reeds in vergetelheid verzonken. Zal, als op nieuw een jaar voorbij zal zijn, ook de Zuid-Afrikaansche oorlog reeds nagenoeg vergeten wezen Neen, gelooven wij, want do wouden, door dien schandelijken krijg geslagen, zijn al te diep en te schrijnend om in een korte spanne tijds te kunnon hoelon. Bovendien duurt de strijd nog altijd voort en, al is de zwakke partij wellicht hiaf-t afgestreden, ook de overwinnaar is de uitputting nabij, zoodat ook de sterk gedunde commando's van den dapperen verdediger nog wel in staat zijn den overweldiger in 't na iw te brengen.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1