8?"' jaargang. 1900. N°. Ill Donderdag 20 September. Vacciaeeren e» Hervacciueeren. VERKIEZING. Afsluiting Weg. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Pi ijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. inzending vsn advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiün is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing dorzelfdo advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbend e dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De heer A. F. LASONDER, genees- en heel kundige dezer gemeente, zal Vrijdag 21 September a. s 9 des namiddags te twee uren, in het Gasthuis zit ting houden tot bet gratis De zoogenaamde trouwboekjes moeten worden medegebracht. Goes, 18 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Het gemeentebestuur van Goes brengt ter open bare kennis, dat van het stembureau is ontvangen bet proces-verbaal tot vaststelling van den uitslag van de stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad op 18 September 1900, hetwelk in afschrift is aangeplakt en op de Secretarie ter visie nedergelegd. Goes, 19 September 1900. Het gemeentebestuur van Goes, De Burgemeester, J. J. RAMONDT, l. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De ZEEDIJK van den polder de Breede Wate ring bewesten Yerseke onder de gemeente Katten- dijke tusscken den Noorddijk en den Kokuitsweg zal van 24 September tot en met 6 October 1900 ge sloten zijn voor het verkeer met rij- en voertuigen. Goes, 19 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, l. B. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 19 September 1900. Uitslag der stemming op gisteren voor een lid van den Gemeenteraad te GOES. Aantal kiezers 898. Ingeleverd 694 stembiljetten. Van onwaarde en blanco 29, volstrekte meerder heid 333 stemmen. Gekozen J. Z. RISCH met 340 stemmen. L. Duvekot Cz. verkreeg 325 stemmen. De cijfers wijzen aan, dat het er bij deze ver kiezing gespannen heeft. Toch mag erkend worden, dat van beide zijden de strijd met waardigheid is gevoerd, en dat er door de besturen der kiesver- eenigingen veel ijver aan den dag is gelegd. Dat wij ons over den uitslag verheugen, zullen wij wel niet behoeven te zeggen en wij vertrouwen, dat de gemeente in den heer Risch een uitnemend raads lid zal hebben. Gisteren werd de nieuwe zitting van de Staten- Generaal door H. M. de Koningin geopend met bet houden eener TROONREDEwelke begint met een beroep op de medewerking der Kamers om de Ongevallenwet binnen kort tot stand te brengen. Verder wordt er in hoofdzaak in gezegd Kwam in de vriendschappelijke betrekkingen met het buitenland geen verandering, do ernstige bin- nenlandscbe onlusten in China hebben in het ver keer met dat rijk stremming veroorzaakt. De hoop wordt voorts uitgesproken, dat het Hof van arbitrage alhier bevorderlijk zal zijn aan het hooge belang der vreedzame oplossing van geschil len tusschen de volken. Twee betreurenswaardige gebeurtenissen, de oor log in Zuid-Afrika en de onlusten in China, maakten het wenschelijk, dat de zeemacht zich in de aan grenzende wateren vertoondo, ten einde aan land- genooten zoodanige hulp of bescherming te ver- leenen, als noodig zou blijken. Dank zij de ruimere opbrengst van verschillende middelen is de financiëele toestand gunstig. Ver sterking van inkomsten blijft echter onmisbaar voor nieuwe uitgaven, allereerst met het oog op de leerplichtwet. Gunstig is evenzeer Indië's financieele toestand voorstellen tot krachtige bevordering van de zede lijke en stoffelijke ontwikkeling van Indië worden aangekondigd. De toestand in Noordelijk Sumatra verbetert geleidelijk, al moet bij wijlen de kracht der wapenen gebezigd worden. Wetten op het arbeidscontract, het armwezen en tot staats-exploitatie van de Limburgsche steen kolenmijnen zullen weldra worden ingediend. Met den wensch dat de Kamer onder Gods zegen veel moge doen voor vaderland en koloniën werd de zitting geopend. De V. R. Ct. meldt, dat de Koningin in een geheel creme satijnen kleed met witgevederd hoedje, bet breede lint van den Ned. Leeuw over de borst, H. D. Moeder in lila fluweelen costuum, gedeelte lijk overtrokken met een kleed van witte kant aan Haar zijde gaande, in al de majesteit van jeugd en vriendelijkheid, links en rechts naar bet hoogmo gende gezelschap neigende, naar den Troon schreed. Met Haar klankrijke en welluidende stem las H. M. de openingsrede van het papier en in de zinsnede de twee betreurenswaardige gebeurtenissen, don oor log in Zuid-Afrika en in China vermeldende, nam hare stem een ietwat weemoedigen klank aan. Toen H. M. op dezelfde statige wijze, begeleid door den heer Fransen v. d. Putte als eerstbenoemd lid der commissie, de zaal verliet, werd even voor den hoofduitgang door baron van der Borch van Verwolde een Leve de Koningin aangeheven, dat, door alle leden herhaald, driemaal door de zaal daverde. Ook de Koningin-Moeder was bet voorwerp eener ovatie. Ook weerklonk een hop, hop, hop hoerah, waartoe naar gezegd werd, de heer Leopold de Ram het initiatief nam, waarmede de ganscho vergade ring door gejuich instemde en dat ook weerklank vond op de tribunes, aan beide zijden door een uit gezocht publiek van dames en beeren bezet. (Volgens de M. C. viel het hiep, hiep, hiep van dhr. De Ram slechts zwakke bijval ten deel.) Uit de »Haagsche Kroniek" der 2V. Gr on. Ct. Het verblijf van HH. MM. de Koninginnen zal niet van zeer langen duur zijn. Nog vóór het einde der maand worden zij voor een maand of drie ongeveer op het Loo verwacht. Uit alle in de hofkringen waarneembare ver schijnselen meen ik te mogen opmaken, dat twijfel aan een spoedige verloving van onze beminde Ko ningin, volkomen gegrond is. Het zou mij niet ver wonderen als 1901 ongeveer ten einde spoedde en H. M. Haar 21e levensjaar bereikte, voordat de natie met net bericht van Haar aanstaand huwelijk werd verblijd. Ik heb daarvoor één ik erken gaarne misschien zwakke, maar toch tamelijk prac- tische reden. Het paleis van wijlen prins Hendrik, dat bestemd is bij het huwelijk van Koningin Wil- helinina door de Koningin-Moeder te worden be trokken, wordt zeer langzaam voor dat doel in ge reedheid gebrachtmen werkt gestadig aan do in- en uitwendige verfraaiing en uitbreiding, maar alles geeft den indruk, dat er met de voltooiing vau een en ander nog maanden, misschien ongeveer een jaar, gemoeid zullen zijn. En als ik me herinner dat, nu omstreeks een jaar geleden, toen de eerste geruchten over huwelijksplannen der Koningin be gonnen te loopen, een zeer hooggeplaatst en uit den aard van zijn p isitie mot de aangelegenheden van het Koninklijk Huis bekend persoon, mij op deswege tot hem gerichte vraag om inlichting, ant woordde Er is geen sprake van naar alle waar schijnlijkheid zal de Koningin niet voor de vol tooiing van Haar 21e jaar in den echt treden, dan geloof ik dat we vooreerst dit onderwerp, hoezeer 't ook heel de natie ter harte gaat, veilig kunnen lateu rusten. De Tweede en Eerste Kamer hielden gisteren de gebruikelijke namiddagzittingen met de even gebruikelijke speeches, daar van den tijdelijken, hier van den herbenoemden voorzitter. De heer Jansen was iets uitbundiger dan anders, doch strikt neutraalde heer Yan Naamen kon een terecht wijzend woordje aan 't adres van hen, die kritiek op de houding der Eerste Kamer hebben geoefend, niet torughouden. In de Tweede Kamer maakte het nieuwe lid Bolsius zijn intree, verscheen de vroegere Hooge- veensche kantonrechter als Amsterdamsch griffier en was de heer Van Kerkwijk hersteld op zijn post. De presidiale voordracht werd hier samengesteld als vorige jarenGleichman, Veegens, M i c h i e 1 s allen bij eerste stemming gekozen de heer Gleichman bijna eenparig, de heer Veegens met iets meer dan do" helft (de heer Mackay was zijn concurrent), do heer Michiols met een ongewoon hoog stemmental. In de Eerste Kamer werd nog aan de Regeering verzocht de deelneming van dat lichaam aan de Italiaanscho koninklijke familie over to brengen wegens den gepleegden vorstenmoord. Tot betuiging van deelneming aan president Kruger wegens den gepleegden volksmoord werd niet besloten. Vad.) De vernieuwde afdeelingon der lie Kamer hebben gekozen tot hare voorzitters de hoeren Veegens, SehepoJ, Mackay, De Savornin Lohmau en Schaepman tot hare oudervoorzitters de beeren Tak van Poortvliet, Drucker, Pynappel, v. Alphen en Kuyper; en tot leden der Commissie voor het adres van antwoord op de Troonrede de heeren Rink, Fok ker, Hartogh, v. Bylandt (A.) en Kuyper. Benoemd tot inspecteur der directe bo- lastingen enz. te Eindhoven de heer G. den Har togh, thans in gelijke betrekking te Hausweerd tot dijkgraaf van den polder Zuidvliet de heer W. van Oeveren. Tegen de benoeming van den heer Carpreau als ontvanger-griffier van den Zachariaspolder te IJzendijke is door de tegenpartij, den heer Hen- d r i k s e die 4 van de 9 stemmen verkreeg, bij Gedeputeerde Staten protest ingediend op grond, dat een der 9 geen behoorlijke volmacht zou ge had hebben. (M. C.) De heer C. A. Sprenger heeft besloten zich niet beschikbaar te stellen om als kommandant van het bataljon dd. schutterij te Haarlem op te treden. De le luit. van het O.-I. leger C. J. A s s e 1- bergs, die als militair attaché den oorlog in Zuid-Afrika gedeeltelijk medemaakte en aldaar ge- ruimen tijd ernstig ziek lag, is thans, na een voor spoedige reis, te 's-Gravenhage teruggekeerd. Uit Nijmegen wordt gemeld dat de heer Hamer, bisschop van Mongolië (een Nijmegenaar), volgens bij de familie ontvangen bericht vermoord is. Omtrent het afhalen van Kruger ouder Nederlandsche vlag schrijft de Stand. »Even beslist en scherp als we de houding van het Kabinet, in zake Transvaal, én tijdens de Vredes conferentie, én toen de Deputatie werd afgescheept, gelaakt hebben, even hartelijk spreken we onze blijdschap uit over hot nu genomen besluit, om President Kruger een Nederlandschen oorlogsbodem voor den overtocht aan te bieden. Of prof. De Louters stuk daartoe den stoot gaf, laten we in het midden. Het is ons genoeg, dat ditmaal althans aan Transvaal een openlijk blijk van sympathie wordt gegeven. Wel staat het vast, dat Engeland, zoo het Kruger gevangen wilde nemen, de inscheping op onzen bodem niet zou toelaten, maar het aanbod is dan toch gedaan, en dit reeds strekt het Kabinet tot eere. Het aanbod, niet de aanneming of afwijzing, be slist hier. Allicht kon President Kruger voorkeur geveu aan een mailboot, die sneller loopt. Jaagt Engeland hem niet na, dan is hij op elke mailbooot even veilig. Maar het zal hem toch goed doen, dat het schip ter zijner beschikking is gesteld. Het gezelschap aan boord van een mailboot kon minder aangenaam zijn, en onder Nederlandsche zeeofficieren is hg van warme sympathie op reis verzekerd." Het Nederl. Dajblad daarentegen zegt het aanbod niet onvoorwaardelijk te kunnen goedkeuren. Wij verheugen ons van harte in het bewijs van sym pathie, dat de Transvalers zullen ontvangen, maar is de eisch der voorzichtigheid niet uit het oog verloren vraagt het blad. »Het is met de ministers hollen of stilstaan. De Nederlandsche geneesheeren op Ceylon laten zij in den steek. Tegen de schendingen van het volken recht door Engeland komen zij niet op, ofschoon het feit alleen, dat de Vredesconferentie in Den Haag heeft plaats gehad, hun daartoe aanleiding gaf. Zij bepaalden zich tot onderhandelen en een zwak protest, terwijl zij zich mot eene waardige nota tot do overige mogendheden hadden moeten wenden. Thans echter vallen zij in een ander uiterste. Hebben zij zich vooraf vergewist, dat Engeland Kruger niet zal aanhouden en het aanbod van een Nederlandsch oorlogsschip niet als eene onvriende lijke daad zal aanmerken, dan is hot ons wel, maar anders stellen zij de Nederlaudsche vlag noodoloos aan smaad en vernedering bloot. Wat zal er gebeuren, indien hot Nederlandsche oorlogsschip, dat Kruger aan boord heeft, in volle zeo door Engelsche schepen wordt aangehouden Reeds visitatie van een oorlogsschip is een in breuk op hot volkeurocht en eene grievende bo- leediging. Zal do commandant zich dan met alle macht verzetton, op gevaar af van te gronde te gaan, of zal hij eenvoudig, ouder protest, voor ge weld bukken Waarom kin Kruger niet evengoed met eene Duitsche mailboot gaan Eugeland is dapper tegenover kleinen en zwakken en durft de machtigen niet aan. Kruger is geen onttroond vorst als de koning van Hannover in 1866. Hij komt naar Europa als president iu functie met verlof en in elk geval als gezant. Wie hem als zoodanig ont vangt, protesteort daardoor tegen de annexatie en de ministers hadden ook dat punt moeten over wegen. Nederland behoeft de aunoxatie niet te erkenuen, maar openlijk trotseeren is evenmin noodig". Men meldt uit Ruhrort, 17 September Steenkolen. In de afgeloopen week was de aanvoer van koleu naar de Ruhrhavens slechts middelmatig, zoodat alles direct in de groote sleep- kanen kon verscheept worden. Naar den Bovenrijn ging het grootste deel daarvan daar thans echter het water sterk vallendo blijft, zoo kunnen deze groote schepen slechts gedeeltelijk laden en wordt dit waarschijnlijk dagelijks ongunstiger; hierdoor eerst komen meer kolen voor Nederland vrij en wordt door menig kooper reeds weken daarop ge wacht. De vaart naar den Bovenrijn heeft thans veel hinder van mist, hetgeen bij den lagen water stand zeer gevaarlijk werkt, zoodat de schepen thans beduidend meer tijd gebruiken en er ook veel gelicht moet worden, vooral de uit de zeehavens nog dieper afgeladen vaartuigen. De prijs der kolen is en blijft hoog, terwijl zelfs tot deze hooge prijzen nog weinig te koop is, vooreerst schijnt men dus aan lagere prijzen niet te denken. Vrachten zijn nog weinig veranderd, echter is hier verhooging te wachten spoedig begint de zoogenaamde bieten vaart en komen dan gedurende dien tijd weinig schepen naar hier. Men betaalt voor schepen van middelbare grootte naar Goes f 2.70/90. Aan de Rijks-Munt te Utrecht, die sedert eenige weken, na een geruimen tijd van stilstand, weer aan het werk is, is men op het oogenblik bezig met het aanmunten van guldens stukken, die het jaartal van het Kroningsjaar (1898} met den nieuwen beeldenaar en de nieuwe kroon op het wapen dragen. Vermoedelijk zal nog een vijftal weken met het aanmunten van guldens worden voortgegaan daarna zal met het aanmunten van halve centen worden begonnen. Naar aanleiding van onze vraag, welke ge meente de eerste zal zijn met het aanbod tot tij delijke plaatsing van het standbeeld vanpre- sident Kruger, schrijft eeu lezer of Vlissin- gen zich niet aanbieden wilde. Daar staat, zegt hij, bo ven op den Noordzeedijk hot standbeeld van onzen de Ruyter mot het gezicht naar zee en den admiraals staf iu de hand. Alle Engelschon, opvarende naar Antwerpen, kunnen daar gewaar worden, dat hot Vlissingen, dat zij eens gebombardeerd hebben, or nog is niet alleen, maar zelfs hot standbeeld draagt van hun ouden vriend de Ruyter. Op dien zeedijk nu is naast de Ruyter nog plaats voor het stand beeld van Kruger. De aanblik op die twee grootste tegenstanders van Hollandseken stam zal den En- gelschen goed doen. (N. R. Ct.J De directie van de Nederlandsche Zuid-Afrik. Spoorweg-Maatschappij verzekert hoegenaamd geen berichten ontvangeu te hebben betreffende het overnemen van hare spoorwegen in Zuid- Afrika door de Engelsche militaire autoriteit en hecht geen geloof aan Reuters bericht, zooals dat in de bladen is medegedeeldhet zou trouwens on mogelijk zijn. De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging heeft een brief ontvangen van den Nederland schen consul te Colombo, dd. 30 Augustus, waarin hij mededeelt, dat hij den commandant van het gevangenkamp kennis heeft gegeven, dat er ten behoeve der krijgsgevangene 500 bij de Bank of India gestort is. Hij wacht nu antwoord op zijn voorstel tot verdeeling van het gold. Verder blijkt dat do commandant 'toestond, dat op Koningin's verjaardag aan ieder Hollandsch gevangene een flesch bier en vijf Hollandscho sigaren, werden uitgereikt. Verder kroeg de consul vergunning ziju exemplaar der N. R. Ct. aan de Hollandscke gevange nen ter lezing tor lezing te geven. Maar één cou- raut voor 68 gevangenon rijkt niet ver. Do consul verzoekt nu hem dagbladen te zraden, waariu echter alles wat op deu oorlog betrokking heeft of aan stoot geven lean, is onleesbaar gemaakt. Ter aanvulling van dit bericht meldt de N. R. Ct. nog dat de commandant van het gevangenkamp te Diyatalawa op Ceylon, die geen bezwaar maakte tegen het ter lezing geven van dos consuls exem plaren der xV. U. Ctin 't algemeen het uitdeelen van Hollandscho couranten zou toestaan »unless there is anything detrimental to British interost in them" (tenzg or iets in is ten nadeelo van de Britsche belangen). In den Maandag op Balmoral gehouden mi nisterraad teekendo do Engelscho koniugin eene proclamatie, waarbij zij hot parlement ont bindt tegen 25 Soptembor. Op denzelfden dag zal het nieuwe parlement, tegen 1 November bijeen worden geroepen.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1