1900. N". 110. 87s"* jaargang. J. Z. RISCH, Vee-uitvoer naar België. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave.. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels d 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Wij herinneren de kiezers te Goes aan de stemming voor een lid van den Gemeen teraad op Dinsdag 18 September 1900. Op de gronden, in ons vorig no. aan gegeven, bevelen wij ten zeerste aan te stemmen op den heer onafhankelijk man en gewoon om iti het publiek te spreken, die voorts de noo- dige algemeens ontwikkeling en bekwaam heid voor het lidmaatschap van den Raad bezit. De gelegenheid tot stemmen bestaat van des ochtends 8 tot des namiddags 5 uren. De oproepingskaart moet men mede brengen. Zoo noodig kan men op de Secretarie eene nieuwe verkrijgen. Alleen het witte plekje in het zwarte vakje voor zijn naam moet zwart gemaakt worden. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor invoer van Vee naar België gesloten zijn de grens-kantoren de Clinge (station en dorp) en bet kantoor Maeseyck den lsten en 15d'en van iedere maand zal geopend zijn van 1 April tot 30 September van 5 tot 7 uren en van 1 October tot 31 Maart van 2 tot 4 uren. Goes, 15 September 1900. De Burgemeester van Goes, WESSELINK. H I IN D E H W E T Vergunning wordt gevraagd door H. WEEZE- POEL tot het oprichten eener konijnenslachterij en vilderij in de schuur van het perceel wijk E no. 169 kad. bekend sectie C no. 638, gelegen aan den Westsin gel en door A. GOVERS in de schuur van het perceel wijk E no. 5 kad. bekend sectie B. no. 255 gelegen aan den Oost Havendpk. Verzoekschriften liggen ter visie op de secretarie gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Zaterdag 29 September 1900 des voormiddags 10 uren ten raad- huize gelegenheid zal worden gegeven tot het in dienen en bespreken van bezwaren. Goes, 15 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Wekelijksch algemeen overzicht. Inzake Transvaal wordt natuurlijk het meest de aandacht getrokken door de onverwachte aan komst van president Kruger te Lorenzo Marquez in gezelschap van onderscheidene Transvaalsche ambtenaren en hoort of leest men daarover allerlei bijzonderheden en beschouwingen. Een van Engeland's grootste en meest bekende rechtsgeleerden, mr. Westlake, een specialiteit op het gebied van internationaal recht, heeft zijn ge voelen geopenbaard aan een vertegenwoordiger van de Morning Leaderdie hem vroeg welke gevolgen het vertrek van President Kruger uit de Z. A. Republiek naar Lorenzo Marquez hebben kan. Het antwoord van den heer Westlake was: ♦President Kruger is thans volkomen veilig voor de Engelschen. Er is geen enkele mogelijkheid dat wij hem kunnen krijgen geen enkele. Het doet mij genoegen te kunnen verklaren, dat hij thans volkomen vrij is. Dat ontheft ons van een groote verantwoordelijkheid. Het maakt een einde aan een voor ons zeer moeilijke quaestie. En hp kan nu geen kwaad meer doen, waar hij ook heengaat. Hij kan, zoolang hij wil, op Portugeeseh grond gebied blijven, zonder eenige vrees voor de Engel schen. Al bad mr. Westlake in dezen volkomen gelijk, het zou toch niemand verwonderen als Engeland dit recbt van Kruger met voeten trad, en te hopen is het, dat nu dan toch de mogendheden een einde zullen maken aan Engeland's gruwelijke verkrach ting van al wat recht is. Het Dreyfus-schandaal, dat heel de wereld in rep en roer heeft gebracht, was bier nog maar kinderspel bij. Het is of alle Europeesche Kamers ten doode zijn opgeschreven, want ook het Engelsche par lement zal worden ontbonden. Herbert Gladstone heeft aan een correspondent van de Daily Chronicle te kennen gegeven, dat alle conservatieve vereeni- gingen in den lande aangemaand zijn om zich op de verkiezingen voor te bereiden, daar de ontbinding van het Lagerhuis reeds in de volgende veertien dagen zou plaats hebben, en dus de verkiezingen half October zullen zijn afgeloopen. De liberalen hadden gaarne gezien om tijd te winnen dat de verkiezingen eerst bet volgende jaar zouden plaats hebben, doch bet is hun niet gelukt hun wil door te drijven. Reeds de 25 September wordt genoemd als de dag, waarop bet Engelsche parlement zal worden ontbonden. Ook bet Fransohe Kabinet wordt geen lang leven meer toegedacht. Nog vóór de Kamer bare zittingen heropent zou bet ministerie aftreden, een plan, waarmede president Loubet en de ministers van binnenlandsche zaken Waldeck-Rousseau en van oorlog Andre, instemmen. Het tegenwoordig ministerie meent zijn taak te hebben volbracht door de Republiek tegen vele aanvallen te hebben ver dedigd, doch het vreest nog de vele interpellaties, die reeds aangekondigd zijn en die wederom een herhaling van de rumoerige vergaderingen doen verwachten. Een tweede bedoeling der Kabinets crisis zou zijn bet verwijderen van alle socialis tische leden met den minister Millerand aan het hoofd. Het nieuwe Kabinet, dat door den president ge vormd zou worden, nog voor de zittingen der Kamer van afgevaardigden zal bijeenkomen, zal aan de Kamer terstond een programma van actie kunnen voorleggen. Dit programma zal opgesteld worden bij de beraadslagingen met de commissie voor de begrootingen, die haar werkzaamheden zal aanvangen voor de Kamer weer bijeenkomt. Hoogstens zal dan de regeering een interpellatie hebben af te wachten over hare handelwijze en over baar gevolgde politiek in het algemeen. In het nieuwe Kabinet zullen waarschijnlijk geen leden van het oude zitting hebben en uit principe zal ook geen socialist eenige portefeuille worden aangeboden. De socialisten toch hebben ten vorigen jare verklaard, dat iemand hunner party geen lid kon wezen van een ministerie van bourgeois." De ontbinding van bet Oostenrijksche par lement was een gebiedende noodzakelijkheid. Sedert drie jaar staat de staatsmachine letterlijk stil noodige hervormingen blijven onuitgevoerd, alle wenschen des volks en alles wat betrekking heeft op verheffing van de algemeene welvaart, waar onder voornamelijk regeling der belastingen, wor den op den achtergrond geplaatst voor de alles beheerscbende quaestiede taalverordening. Andere landen zien hun industrie voortdurend uitbreiden, Oostenrijk kan in dit opzicht slechts wijzen op geringe toename, die dan nog tot stand komt door den ondernemingsgeest van particulieren, doch van staatswege wordt daarvoor niet gezorgd, omdat bet bestuur de noodige macht en de vereiscbte mid delen ontbreken. De regeering begon in te zien, dat deze toestand niet langer mag voortduren en ging daarom over tot den radicalen maatregel de kamer te ontbinden, ten einde den kiezers de ge legenheid te geven een volksvertegenwoordiging samen te stellen, die de belangen van land en volk beter dienen wil en zich zal onthouden in de kamer een obstructie te voeren, den leden onwaar dig, zooais in de laatste jaren zoo menigmaal is voorgevallen. De legeering beeft, door de ontbinding van een parlement dat geen positieven arbeid deed, een constitutioneel principe tot uitvoering gebracht. Hoe ernstiger de toestand wordt, des te dringender is de plicht van de kiezers, om zich de beteekenis van hun stem duidelijk voor te stellen. De kiezers zullen thans te beslissen hebben of zij bet on schatbare goed, dat in de voortzetting van consti tutioneel© instellingen gelegen is, waardeloos wil len zien worden, doordat elke practische arbeid wordt belet. Volgens Central Neivs zal Italië, waarschijnlijk op aandrang van den nieuwen Koning, de eerste mogendheid zijn, die definitieve stappen zal doen om zich te onttrekken aan de verwikkelingen in China. De ministerraad, Dinsdag te Rome gehouden, beeft besloten, alle voorstellen ter zijde te leggen, welke zouden ten gevolge kunnen hebben Italië nog verder in den oorlog met China te betrekken, en daarentegen dadelijk vredesonderhandelingen aan" te knoopen. Italië zal zijn eischen voor schadever goeding opmaken on wanneer deze worden aange nomen, zal de Italiaansche interventie in China als afgeloopen worden beschouwd. Dit bericht wordt niet onvoorwaardelijk als ge loofbaar aangenomen, daar Italië zich naast de andere mogendheden tot gemeenschappelijk optreden toch ook beeft verbonden, en ook nog schikkingen moeten worden getroffen voor de toekomst, al was bet alleen maar voor de persoonlijke veiligheid van den Italiaanscben gezant in China. Een telegram uit Petersburg meldt, dat Rusland blijft vasthouden aan het denkbeeld der ontruiming van Peking. Doch dit kan in geen geval geschieden, zoolang de onderhandelingen voortduren en China nog geen waarborgen gegeven heeft voor bet instellen en handhaven van een bestuur in de hoofdstad, dat orde en rust zal weten te handhaven. Een Ti/wes-telegram uit Peking zegt♦Het besluit van Rusland om zijn gezantschap te Peking in te trekken en er alleen een militair bewind achter te laten zal vermoedelijk ten gevolge hebben dat ook de overige mogendheden dat doen en dezen winter hun troepen te Peking laten. De Russische generaal beeft bekend gemaakt, dat 15 000 Russen te Peking zullen overwinteren, Duitscbland evenveel; de Japan- scbe generaal 22.000 Japanners de Engelsche gene raal heeft niets gemeld, omdat hij geen instructies beeft. De correspondent meldt ook, dat er een Rus- sisch-Duitscbe overeenkomst is betreffende de ver deeling van China. Rusland zou Noord-China krijgen en Duitschland Midden-Cbina, het Jangtsegebied in begrepen. Een verdeeling van China lijkt inderdaad onvermydelijk." Ook bet bericht, dat de Russische troepon in Mantsjoerije zullen overwinteren, wordt bevestigd. Mantsjoerije moge een bufferstaat worden, zooals de berichten omtrent de vredesvoorwaarden doen voorzien, het zal dan een staat worden onder Rus sisch beheer, met Russische ambtenaren en Rus sische garnizoenen en heel lang zal bet niet duren of bet zal gewoon bij het Russische Rijk worden gerekend te behooren. GOES, 17 September 1900. De zitting der Staton-Generaal is Zaterdag op de gebruikelijke wijze en met bet ge wone ceremonieel door den Minister van binnen landsche zaken gesloten. De minister herinnerde er aan, dat eenige be langrijke wetten in het afgeloopen jaar tot stand zijn gekomen, terwijl de beslissing van velerlei gewichtige onderwerpen werd voorbereid. Opgesomd werden de overeenkomsten betrek kelijk do Vredesconferentie, het bandelstractaat met Rumenië, de leerplichtwet, de wijziging van de wet op bet hooger onderwijs, de verscherping van de boterwet, de afschaffing der rijkstollen, de her ziening van de personeole belasting, de verdere aan schaffing van geweren, de regeling van den dienst op de locaal-spoorwegen, bet toekennen van voor schotten voor den aanleg van stoomtrams, de op heffing van vrijhavens in Indië en de aanleg van een drinkwaterleiding te Soerabaia. In naam der Koningin betuigde de Minister der volksvertegenwoordiging dank voor de behartiging van 's Lands belangen. De Regeering stelt er blijkbaar prijs op dat de Tweede Kamer, zeer spoedig na de opening der nieuwe zitting, meewerkt om de gestrande Onge vallenwet weder vlot te maken. Zij heeft bet voorloopig verslag, dat een maand geleden over het gewijzigd ontwerp is uitgebracht, thans be antwoord, zoodat de voordracht rijp is om in open bare vergadering te worden behandeld. De Regeering voert gewichtige gronden aan tot nadere toelichting van haar poging om na bet votum der Eerste Kamer, het onderwerp nogmaals aanbangig te maken, met uitzicht op de medewer king van de meerderheid in beide Kamers. Het hoofddoelde verzekering tegen ongelukken in bepaalde bedrijven blijft daarbij gehandhaafd, en wel zóó dat, ook by de toelating van verzekering door den werkgever voor eigen risico, de werkman voldoende zekerheid heeft dat de wettelijke ver zorging hem niet zal ontgaan. Hoogst waarschijnlijk zal de Kamer over weinige weken de voordracht in behandeling nemen. Men seint uit den Haag aan de N. R. Ct. ♦Naar wij vernemen beeft Harer Majesteits re geering aan den Nederlandschen consul te Louren«jo Marques getelegrafeerd om president Kruger aan te bieden hem aan boord van een Ne- derlandscb oorlogsschip naar Nederland over te brengen. Het antwoord van president Kruger wordt in gewacht. De noodige maatregolen zijn genomen, zoodat een Nederlandscbe oorlogsbodem binnen 5 a 6 dagen na aanneming van het aanbod te Louron^o Marques kan zijn. Wolfertsdijk. Het raadsbesluit tot het aflossen van f550 in plaats van f 700 jaarlijks is door Gede puteerde Staten niet goedgekeurd. Naar aanleiding van bet verzoek, bedoeld in art. 102 van bet Reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland, zijn tot schatters van de pachtwaarde der gron den, gelegen in den Thoorn polder, benoemd de beeren J. L. Markusse te Wissenkerke, L. Maas te Kortgene en G. Minder houd te Borsele. De Staatsctbevat de statuten der Vereeniging tot stichting en onderhouding eener c h r i s t e- lijke school op gereformeerden grondslag te R i 11 a n d-B a t b. Haar grondslag is de onveranderlijke waarheden, door Gods Woord geopenbaard en in de Formu lieren van Eenheid der Gereformeerde Kerken uit gedrukt. Haar doel is de stichting en instandhouding van eene school te Rilland-Bath, op den grondslag, in art 1 vermeld. Naar wij vernemen is de heer C. A. Sprenger te Haarlem, oud-officier, oud-burgemeester van Kloe- tinge en penningmeester van den Algem. Nederl. Wielrydersbond, aangezocht te willen optreden als commandant van het Haarlemsche bataljon dienst doende schutterij, HC.) De commissie voor jamfabricage in Nederland heeft dezer dagen weder een bijeenkomst te Breda gehouden. Haar onderzook heeft reeds twee zeer voorname feiten aan het licht gebracht, namelijk dat het mogelijk is om hier te lande ver schillende soorten jam te vervaardigen, minstens gelijk en in sommige opzichten superieur aan de Engelsche en tegen minderen prijs dan waarvoor het buitenlandsche fabrikaat in Nederland thans verkrijgbaar is, en tevens dat het mogelijk is eene regeling te treffen, waarbij fabrikant en fruitteler samengaan, zoodat de eerste van voldoende grond stof steeds verzekerd is en den laatste een aandeel in de winst boven den leveringsprys kan worden toegekend. Binnenkort zal een algemeene uitnoodiging tot deelneming aan alle fruittelers worden toegezonden. Een eigenaardige hulde viel Vrijdag den zes-en-tachtigjarigen Nic. Beets ten deel. Drie jongedames, leerlingen der middelbare school voor meisjes te Arnhem, kwamen hem uit naam van hare medeleerlingen een prachtig bloemengeschenk over handigen, als hulde van Arnhem's jeugd. Zeer ge roerd dankte de heer Beets voor deze spontane hulde. (Hbld.j De Exchange Telegraph Company meldde Za terdag ♦De districtsgouverneur, die Portugal te Loren- 90-Marques vertegenwoordigt, heeft uit Lissabon een telegram ontvangen om president Kruger, als hij de volgende week van Portugeeseh gebied naar Europa mocht willen gaan, niet de minste hinder nis in den weg te leggen. De regeering te Lissabon geeft echter last, dat den heer Kruger, zoolang hij een vluchteling op Portugeeseh gebied is, niet toe gelaten mag worden in aanraking te komen of ver handelingen te hebben met eenigen burgerlijken of militairen Transvaalschen ambtenaar. De gouverneur heeft ook last gekregen, den heer Kruger te zeg gen, dat deze gedragslijn van de Portugeesche re geering noodzakelijk is om moeilijkheden met de regeering van Groot-Brittanje te voorkomen. Eene nieuwe proclamatie van Lord Ro- b e r t s houdt in hoofdzaak het volgende in ♦Kruger is de Portugeesche grens over en beeft formeel het presidentschap neergelegd. Zijn afval (desertion) van de zaak der Boeren moet de bur gers overtuigen, dat het noodeloos is den strijd voort te zetten. De burgers moeten nu weten, dat er geen tusschenkomst van een groote mogendheid kan komen. Engeland is besloten den oorlog, dien de vorige republikeinsche regeeringen verklaard hebben, ten einde te brengen. Behalve in een klein gebied, door Botha's leger bezet, is de oorlog ont aard in ongeregelde en onverantwoordelijke opera ties. Ik zou in mijn plicht te kort schieten, als ik verzuimde elk middel te baat te nomen om aan zoodanig ongeregeld krijgsbedrijf een einde te ma ken. De middelen, die ik verplicht ben te baat te nemen, zijn die welke het oorlogsgebruik voorschrijft. Zij zijn verderfelijk voor het land en brengen ein deloos lijden over de burgers. Hoe langer deze guerilla duurt, hoe strenger de middelen toegepast moeten worden." De deputatie der Zuid-Afrik, repu blieken heeft een krachtig beroep op de mogend heden gedaan. Zij zegt aan hot slot daarvan ♦De burgers dor repubiiekon zullen den strijd

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1