1900. N#. 109. Zaterdag 15 September. 87s"' jaargang, J. Z. BZSCH Bij dit no. behoort een bijvoegsel. Stemming 18 September. J Z lilSUll DUVEKOT Cz., L. RISCH, J. Z. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave* De taak om een woord van aanbeveling te schrijven voor onzen candidaat bij de stemming op a. s. Dinsdag is ditmaal zeker niet zwaar. Is er locli één persoon in onze gemeente, alge meen geacht en bekend, dan is dat zeker wel de heer Ieder, die de literarische geschriften van dhr. RISC FT heeft gelezen, zal moeten erkennen dat hij die achting waardig is en dat adel van ziel en van geest dezen fijn gevoelenden man kenmerken. Bovendien, niet beboerende tot de uitersten van eenige richting, is de heer RISCH bij vriend en vijand ook op politiek gebied gezien en geacht. Maar we stemmen het gaarne toe niet deze eigenschappen alleen stempelen iemand tot een flink lid van den gemeenteraad. Daartoe be lmoren ook de noodige bekwaamheid en geschiktheid. Welnu, niemand zal den heer RISCH ook deze eigenschappen ontzeggen, In de jaren, waarin hij als provinciaal-veearts hier gevestigd is, was hij zeker in slaat vele plaatselijke omstandigheden en toestanden, ook daar waar de grooiere en kleinere landbouwers en veehouders in onze gemeente wonen, te leeren kennen. In zijne betrekking van Voor zitter der Gezondheidscommissie, bij welke alle aanvragen tot bouwen en verbouwen van woningen om advies terecht komen, is hij op de hoogte van de inwendige inrichting der stad, van alles wat de openbare gezondheid betreft, en kan zijne grondige kennis van een en ander hem in den Raad van veel nut doen zijn, vooral nu uit dat college de eenige geneeskundige verdwijnt. De a 1 g e ui e e n e ontwikkeling van den heer RISCH is ons tevens een waarborg, dat hij, ook wat betreft het administratief bestuur der gemeente, de kennis bezit, zoo onmisbaar voor wie als raads lid over de voorstellen van Burg. en JVeth. de medebeslissing hebben. Maar ook heeft de heer RISCH reeds blijken gegeve# te willen medeleven met de burgerij en te Willen medewerken tot alles wat uit haren boezem in het algemeen belang op het getouw wordt gezet; getuige niet alleen zijn lidmaatschap van de Gczorulheidscommissie, maar ook zijn op treden als secretaris van de scllietvereeniging „Ko- ^'iiingin Wilhelinina", eene vereeniging met (al van leden, en waarvan het secretariaat zeker niet tot •de minst tijd en inspanning vorderende betrek kingen behoort. Ook bij verscheidene andere publieke aangelegen heden werkte de lieer RISCH als commissie-lid mede om de zaak, die het gold, te doen slagen. Dienzelfden ijver, diezelfde bereidwilligheid zal de lieer RISCH zeker aan den dag leggen als hij door het vertrouwen der kiezers tot het lidmaat schap van den Raad wordt geroepen. Inderdaad, de heer RISCII is een candidaat, met wien de liberalen met eere in het strijdperk kunnen treden, en wij mogen hem dankbaar zijn, dat hij zoo bereidvaardig is geweest de candida- tuur aan te nemen. iMaar al kunnen wij met dezen candidaat met Ltrouwen den strijd bij de stembus aanvaarden, Itaieeinl niet weg, dat zijne voorstanders tot den \tsten man a. s. Dinsdag trouw op hun post zijn en anderen moeten aansporen zich aan hie, zijde te scharen. EEejpst dan is er kans op slagenkans dat de met groote meerderheid tot lid van den gemeen teraad wordt gekozen. op de Secretarie eene andere vragen en verkrijgen. Zonder zulk een kaart kan men niet. tot de stem bus worden toegelaten. Op vertoon van die kaart ontvangt men vaneen Voorzitter in de Raadszaal een stembiljet, waarop onder meer staat gedrukt De gelegenheid om te stemmen bestaat aanst. Dingdag 18 September onafgebroken van des ochtends 8 tot d*s namiddags 5 uren* Ook des middags tusschen twaalf en éen kan men dus terecht. De toegezonden oproepingskaart moet meegebracht worden. Heeft men deze wellicht veiloren of verlegd, dan kan men In de stemhokjes hangt een potlood, waarmee zoo men op den heer Risch wil stemmen alleen liet ronde witte jilekje in het zwarte vier kante blokje voor zijn naam goed zwart maakt. Het witte plekje voor den anderen naam blijve onaangeroerd. Daarna vertoont men aan den Voorzitter de achterzijde van het stembiljet en werpt liet in de bus De moeite om te trachten een verdienstelijk man als vertegenwoordiger van onze belangen in den Raad te brengen is dus voor ieder onzer gering. Mt-n koine dus trouw op en late zich niet door te groote gerustheid op den uitslag weerhouden van te doen wat de plicht is van iederen kiezer GOES, 14 September 1900. De opbrengst der Rijksmiddelen in Augustus j.l. was f 11.021.870.82 tegen f 10.845.394.32 i/a in Augustus 1899. Opbrengst over de eerste acht maanden van 1900 f87.406,937.53 i/a tegen f82.589.865.26 i/2 over de eerste acht maanden van 1899. De opbrengst der eerste acht maanden van beide jaren 1 Januari31 Augustus toont een zeer belangrijken vooruitgang. In 1899 werd 1 82.6 mil- lioen ontvangen, in 1900 f87.4 millioen, dus bijna 5 millioen meer. Zulk een belangrijk surplus is bijna ongeëvenaard in onze financieele geschiedenis, zegt het Hand. Ook 1899 is een zeer voordeelig jaar geweesthet gaf in het geheel 53/3 millioen boven 1898, dus over de volle 12 maanden. Thans zijn de 5 millioen reeds bijna bereikt, terwijl nog een derde deel van het jaar moet verloopen en o. a. uit de directe belastingen nog 18 ty2 ton minder is ingekomen dan 2/3 der raming voor het geheele jaar. Toen de minister een jaar geleden zijn millioenen- redo hield, kon hij wijzen op een voordeelig cijfer van 4 millioen tot het eind van Augustusdit jaar is het verschil nog ruim ty2 millioen hooger, ofschoon de domeinen, wegens de opheffing der rijkstollen, ruim i/* millioen minder hebben opge leverd. De Staatsct. bevat een Koninklijk besluit, waarbij bepaald wordt dat de tegenwoordige z i t- t i n g van de State n-G e n e r a a 1 zal worden gesloten op Zaterdag 15 September, des namiddags te drie uur. De opening van de vergadering der Staten-Ge- nevaal zal plaats hebben Dinsdag 18 September, met het gebruikelijke ceremonieel, waarvan het programma mede in de Staatsct. is opgenomen. Bij het jl. gehouden examen voor surnu merair der directe belastingen enz. zijn 0. m. geslaagd de heeren H. van Ebbenhorst Tengbergen, H. J. Vooren en H. G. T. L. Nolens, allen te Hansweerd. Men schrijft ons uit Heinkenszand Tegen 1, October a. s. heeft onze burgemeester, de heer B. Vermandeontslag gevraagd uit zijne betrek king, welke hij sinds 17 jarea vervulde, na te voren ruim 24 jaren burgemeester van 's-Heer Abtskerke te zijn geweest. De heer Vermande heeft zijne betrekking met lust en ijver waargenomen. Veel goeds werd onder hem tot stand gebracht, getuige de flinke straatverlichting, de bestrating in de kom der ge meente, terwijl ook het onderhoud der andere wegen niets te wenschen overliet. De gelden der gemeente werden steeds op nuttige wijze besteed en gaarne wenschen wij den heer Vermande nog eenige jaren van welverdiende rust toe. Zooals reeds gemeld, kwam de Breamer Castle Woensdagnamiddag op de reede van Vlissingen ten anker. Met dit schip zjjn medegekomen ruim 500 passagiers, bestaande uit 133 ambtenaven der N. Z. A. S. M., benevens vrouwen en kinderen. Voorts Nederlanders en personen, tot andere landen be- hoorende. Het vervoer in Afrika was even slecht geweest als vroeger. In open kolenwagens, trolleyst ossenwagens enz. had dit plaats. De zeereis was voorspoedig geweest. De kapitein van de boot werd nogal geprezen en met de voeding en de ligging was het beter dan op de vroegere schepen. Ook nu werd aan de ambtenaren van de N. Z. A. S. M. door de directie in de douanenloods het welkom in het vaderland toegeroepen de directeur, xde heer Van den Wall Bake, zeide 0. a.Wij willen u volstrekt niet af- of aanraden om eene betrekking te gaan zoeken dat laten wij geheel aan u over doch zij, die daartoe het besluit nemen, kunnen zich gerust tot ons wenden. Wij geven u de verzekering, dat wij dan al onze krachten zullen aanwenden om daartoe te geraken. Met een drie werf hoera en een »leve de Boeren" werd deze toespraak beantwoord. Daarna werd met hen afge rekend en was men hen behulpzaam met het in wisselen van geld. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Meppel, werd mr. H. Smeenge gekozen verklaard. Er waren geen tegen-candidaten gesteld. De afdeeling der S. D. A. P. heeft aan den gemeenteraad van Middelburg bij vernieuwing een adres gezonden, waarin, onder verwijzing naar de verklaring dienaangaande door minister Borgesius bij de behandeling der leerplichtwet gedaan, wordt verzocht dat van gemeentewege aan alle kinderen, die in de gemeente lagere scholen bezoeken en bij welke daaraan behoefte bestaat, voldoende voeding en k 1 e e d i n g zal worden verstrokt. Heden viert prof. Nicolaas Beets zijn 86en verjaardagnaar men verneemt verschijnt binnenkort nog e^n bundel gedichten van zijne hand, onder den titel »Dennennaalden," bevattende als laatsten bundel de gedichten van 18921900. In de jengste dagen zijn vanwege het genees kundig bestuur maatregelen genomen ten einde voorbereid te zijn op alle eventualiteiten met het oog op het heerschen van de pest te Glasgow. De barakken aan den Hoek van Holland zullen binnen enkele dagen ingericht zijn om voor het ge val de opneming van lijders noodig is, dienst te kunnen doen. In de nabijheid van Maassluis zal een drijvende ontsmettingsinrichting gestationeerd worden. De inspecteur van het Geneeskundig Staatstoe zicht in Zuid-Holland, de heer Menno Huizinga, is in de laatste dagen herhaaldelijk in de plaatsen aan den Maasmond geweest en onder zijn persoon lijke leiding worden de voorbereidingsmaatregelen uitgevoerd. Tot op Zaterdag jl. ontving de Nederl. Zuid-Afrik. Vereeniging f 1,213,455. Naar de Holl. bericht, is bij de familie van den heer* P. Keulemans te Schoonhoven be richt ontvangen, dat bij krijgsgevangene was. De heer Keulemans bevond zich bij Prinsloo, toon deze met zijn commando zich aan de Engelschen overgaf. Indien er iemand onzer Hollandsche jongens geweest is, die in den Boerenkrijg veel heeft ondervonden en geleden, dan is het de heer H. Dijksterhuis, die thans van uit Pretoria te Groningen is teruggekeerd. De linkerheup is hem weggeschoten, een der handen is gekwetst. Hij werd bij den slag te Elandslaagte deerlijk gewond en naar Ladysmith vervoerd. Tijdens het beleg heeft hij als eenige Hollander te Ladysmith met de En gelschen alle ontberingen doorgestaan. Hij maakte persoonlijk kennis met generaal Hunter. Nadat hij weder naar Pretoria was vervoerd, werd hij ook daar ingesloten. Wat hij daar zag en hoorde... De Engelschen bijna smeekende om brood, mannen en paarden waren vermagerd. De Engelsche sol daten spraken het uit, dat zij smachtten naar het einde van den oorlog, maar zegt de heer Dijk sterhuishet kan nog lang duren. 15000 mannen de kern der Boeren staan nog in het veld, waarvan velen besloten zijn om zich tot den dood toe te verdedigen. Pretoria is één hospitaal, overal zijn zieken, overal zijn gewonden. Nog eenige da gen vóór het beleg hoorde hij Oom Paul spreken in de Gereformeerde kerk. De grijzö staatspresi dent had nog goeden moed. (Zw. Ct.) Een telegram van 16 Augustus, te Scheut ontvangen, meldt het verblijdend nieuws, dat alle missionarissen in Mongolië in veilig heid zijn. Noordbr Oorlog Transvaal. Toen wij eergisteren het telegram ontvingen, dat president Kruger te Loremjo Marques was aange komen, meenden wij, met 't oog op de plaats, van waar dit bericht werd gezonden, het nog eenigszins in twijfel te mogen trekken. Gisteren zijn echter zoovele telegrammen door de verschillende bladen te Londen met betrekking tot deze gebeurtenis ontvangen, dat aan de waarheid niet meer valt te twijfelen. President hruger is te Lorenzo Marques vergezeld van Piet Grohler en den auditeur-generaal Marais. Verscheidene bladen leveren hierover beschou wingen. Het Handelsblad schrijft »President Kruger is te Lorenzo Marques aan gekomen op zijn reis naar Europa, ten einde te pogen daar, door zijn persoonlijken invloed een of meer mogendheden te bewegen hun veto uit te spreken, tegen het vernietigen van de onafhanke lijkheid der twee Afrikaander-Republieken. Binnen -enkele weken zal president Kruger 75 jaar oud zijnen het is voor den eerwaardigen president een gewichtig besluit op dien leeftijd, en onder zulke ongunstige omstandigheden, zijn land te verlaten en de hulp in te roepen van de mo gendheden. Zijn reis, op verzoek van de nog overgebleven leden van den Uitvoerenden Raad ondernomen, doet denken aan de poging, in 1870 ondernomen door Adolphe Thiers, die toen ook al ruim 73 jaar oud was, om de Europeesche hoven gunstig te stemmen voor Frankrijk. Het was na de catastrophe bij Sedan, toen Napoleon gevangen genomen was, en in Parijs de dynastie der Bonapartes vervallen ver klaard van den troon, toen do Republiek was uit geroepen in Frankrijk, dat de oude Thiers in Sep tember 1870 de droeve reis door Europa aanvaardde. Hoffelijk en vriendelijk werd hij ontvangen, vooral in Engeland en in Rusland, maar helpen deed zijn poging niet. De groote mogendheden achtten zich niet geroepen tusschen beiden te komen in de wor steling tusschen Duitschland en Frankrijk. Zal de reis, thans door president Kruger onder nomen, meer succes hebben Zal de oude president, door zijn persoonlijk optreden, meer gedaan weten te krijgen dan het driemanschap Fischer, Wolma- rans en Wessels, of dan de heer Leyds Of zal Europa schouderophalend blijven toezien naar den moord van twee kleine Staten, en den ouden Pre sident ongetroost laten vertrekken Het Vaderland schrijft »Aan de komst van Kruger te Lorenzo Marques kan niet meer getwijfeld worden. Er moeten in de laatste dagen, naar uit een telegram aau de Daily Tel. blijkt, reeds meer ambtenaren daar zijn aan gekomen. Het blad noemde den postmeester Van Alphen en verder ook Kruger's kleinzoon Eloff en zijn oogarts dr. Heijmann. 't Blijkt thans een heele exodus te zijn. Wat zulleu wij ervoor 'toogenblik van zeggen Klaarblijkelijk meent de President zijn land op deze wijze nog het best te kunnen dienen, maar anders is het wegloopen van het hoofd van den Staat wel het begin van het einde. Enge land gedraagt zich geheel als heer en meester dat bewijst de invoering der krijgswet, dat bewijst ook de benoeming van een chef der politie te Pretoria. Men zal moeten toegeven, dat do aanwijzing van Baden Powell een gelukkige keuze is,daar de wakkere verdediger van Mafeking bij vriend en vijand in hoog aanzien staat. De kolonie zal heeten Vaal- rivierkolonie en voorloopig blijft Pretoria hoofdstad, ofschoon de Johannesburgers moeite doen om hun stad tot dien rang verheven te zien. Men heeft er van Engelsche zijde bezwaar tegen, omdat Pretoria dan te uitsluitend oen nest van Boeren zou worden. Wij zullen voor heden van de Transvaalsche zaken maar niets meer zeggen." De Engelsche bladen juichen. »De oorlog is uit. De ondramatische, niet heldhaftige vlucht van den president zal onberekenbare schade doen aan de Kruger-legende," schreven zij. Ja, zelfs gaat één blad zoover, om te zeggoD, dat dit heengaan voor de Engelschen beter is dan dat zij Kruger gevan gen genomen hadden. Met diep medelijden geven Duitsche bladen hun overtuiging te kennen dat ook Kruger met zijn reis naar Europa bij de mogendheden niets zal 1 uitwerken. j De radicale Berliner Zeitung zegt b.v., dat wel onder het volk de deelneming voor hom en de I Boeren opnieuw zal opvlammen, maar dat de prak- j tische politiek, die iederen staat noodzaakt aller eerst zijn eigen belangen to behartigenzich daardoor niet uit haar vaste baan zal laten brengen. Men verzekert, dat Kruger don 28sten uit De- lagoa-baai zal vertrekken en dan kunnen wij den ouden president in de tweede helft van October verwachten. De Daily Mail verneemt dat Marais, auditeur- gdieraal, al zijn boeken en klerken meebracht. Reitz is niet bij het gezelschap. Officieel wordt medegedeeld, dat president Kruger zes maanden De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1