1900. N°. 108. Donderdag 13 September. 87sle jaargang. 4 FEUILLETON, Te hooge inzet. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vipdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke noininers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentoën vóór 2 uren op den dag der uitgave* De prijs der gewone advertentiè'n is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels è- 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de stemming op Dinsdag 18 Sep tember aS. ondersteunen wij ten zeerste de candidatuur van den heer J. SS. RISCH, een man, die èa om zijne bekwaamheid en geschiktheid, èn om zijne reeds aan de gemeente bewezen diensten met alle vrijmoedigheid door ons wordt aanbevolen, die in den Raad uitnemend op zijne plaats zal zijn en het vertrouwen der kiezers ten volle waardig is. Redactie Goesche Courant. GOES, 12 September 1900. Prov. blad van Zeeland no. 99 van dit jaar bevat do volgende aanschrijving aan de colleges van Burgemeester en Wethouders in Zeeland »Bij onze circulaire van 22/29 Mei 1897 no. 37 (Provinciaal blad no. 64) deelden wij u mede, dat wij met bet oog op 's Konings besluit van 8 Mei 1895 (Staatsblad no. 82) in bet vervolg voor door gemeente-ontvangers nieuw te stel len of te vernieuwen zekerheid genoe gen zouden nemen met eene berekening van 80 ten honderd voor de 2 Va pet. en van 90 ten honderd voor de 3 pet. inschrijvingen op de Grootboeken der Nationale Schuld. Met intrekking van die circulaire meenen wij or uwe aandacht op te moeten vestigen, dat sedert de koers der Nationale Schuld belangrijk is gedaald en bevelen wij u aan, ook voortaan met de koerswaarde dier inschrijvingen rekening te houden, opdat zoo noodig tijdig tot aanvulling van deu borgtocht kunne worden overgegaan." Naar aanleiding hiervan werd ons de vraag ge daan of, waar in de circulaire van Mei 1897 ge sproken wordt van nieuw te stellen of te vernieuwen zekerheid, daardoor destijds werd uitgedrukt, dat op de toen reeds bestaande borgtochten de aan schrijving zonder invloed bleef en of dit nu ook het geval is met het tweede gedeelte der nu ge zonden aanschrijving op de thans bestaande borg tochten. In het midden latende wat met de circulaire van 1897 is bedoeld, meenen wij, dat het laatste ge deelte der huidige aanschrijving geen twijfel aan de bedoeling overlaat. De circulaire van 1897 is inge trokken en nu wordt gezegd, dat voortaan met de koerswaarde der Nationale Schuld rekening moet worden gehouden, opdat »zoo noodig tijdig tot aanvulling van den borgtocht kunne worden over gegaan." Wij kunnen daaruit niets anders lezen dan dat de gemeentebesturen voortaan op die koers waarde hebben te letten, en dat zij aanvulling van den borgtocht hebben te bevelen, wanneer do koers zoo ver is gedaald, dat de inschrijvingen op het Grootboek niet meer de waarde van het tot borg- Een beeld des tijds naar Hubert von Trutzschler. {Slat.) Toen Hassan, het paard van Harden, onmiddellijk vóór den aanvang van den wedstrijd, de stem van zijn meester dicht aan zijn oor hoorende, als tot antwoord vroolijk hinnikte, gleed een gelukkige glimlach over het gelaat van Harden, waarop tot voor korten tijd nog zooveel trekken van angst en onrust lagen. Het was een prachtig gezicht, toen de twaalf strijders na een korte parade voorbij de tribune naar de baan reden en men wist niet of de me nigvuldige kreten van bewondering, die uit het publiek werden gehoord, den ruiters of den paar den golden. Bijzondere opmerkzaamheid trok Fa vorite, een prachtvolle vos, van sterken, edelen bouw, met onberispelijke beenen. Zij zou wel de overwinning behalen, al scheen zij voor het oogen- blik wat zenuwachtig en al zweette zg sterk dit was een uitgemaakte zaak. In de tweede plaats interesseerde iedereen Leander, een voorname, eenigszins langbeenige bruine zonder gebreken. Aan de overige paarden werd weinig aandacht ge wijd alleen toen Hassan in galop over de bij de tweede tribune staande hindernis wipte en door zijn sprong heel wat terrein op de anderen won stelling noodige bedrag zouden vertegenwoordigen. Indien wij in deze opvatting dwalen, zal men van bevoegde zijde zeker wel eenige uadere inlich ting willen verstrekken. De wereldvrede? Er is sedert den zo mer van het vorige jaar zooveel belangrijks en vreeselijks gebeurd als wilde de 19e eeuw geen afscheid nemen zonder diepe, helaas niet zeer be moedigende indrukken achter te laten dat men schier heeft vergeten wat op 29 Juli 1899 heeft plaats gehad. Wie herinnert zich nog, dat opdien dag in het Huis ten Bosch bij 's-Gravenhage door de afgevaardigden van schier alle beschaafde Staten eenige overeenkomsten zgn onderteekend, waarin na een beraadslaging van ruim twee maanden een aantal regelingen zgn geformuleerd in het belang van den wereldvrede Terwijl de schandelijke veroveringsoorlog, door Engeland in Zuid-Afrika begonnen, nog voortduurt en in Peking de legers der verbonden groote mo gendheden gelegerd zijn, zijn in Den Haag wederom de afgevaardigden ook van Engeland en van de in China strijdende landen, bijeen geweest om de akten tot bekrachtiging van de overeenkomsten der Vre desconferentie" te deponoeren. Zij hebben deze ge legenheid aangegrepen om den ontwerper dier con ferentie, den nobelen Russisehen keizer, een tele gram van hulde te zenden, waarop eergisteren het antwoord is gekomen, dat wij hebben vermeld. Het moet voor den Czaar een moeilijk oogenblik ge weest zijn, toen hij overwoog wat bij zou antwoorden. Was het niet een hersenschim, die hij najoeg, bij bet streven naar den wereldvrede, naar het voor komen van oorlogen door bemiddeling, door arbi trage en dergelijke vredelievende middelen Heb ben de slagvelden in Zuid-Afrika en in het verre Oosten niet een streep gebaald door al de met zooveel moeite saamgestelde artikelen van de Haag- sche tractaten Toen bij de opening der doos van Pandora alle rampen en de oorlog was daarvan zeker niet de geringste over de aarde zich verspreidden, bloef toch één ding op den bodem achterde hoop Zoo ook in den geest van den Russischen alleenheer- scher en van allen, die zgn edele bedoelingen waar- deeren. In zijn antwoord spreekt hij de verwachting uit, dat do Haagsche tractaten »tot grondslag mo gen strekken voor het grondvesten, zij het ook maar eerst in een verwijderde toekomst, van den wereldvrede, doel van alle christelijke beschaving." Een wissel op een nog verre toekomst getrokken ziedaar de eenige beteekenis van de vredesconferentie van 1899. Zekerzg die gelooven, haasten niet maar hoeveel onrecht, ellende, verwoesting en bloed zal het nog kosten, alvorens die wissel gehonoreerd zal worden (Hand.) Uit een der Flakkeesche gemeenten schrijft men het volgende aan de Zierikzeesche Nieuwsbode »De arbeider Kamerling woont op 't. grondgebied van Oude Tonge. Als zijn kinderen daar moeten schoolgaan, moeten ze bijna een uur loopen, voor een groot gedeelte langs een slechten weg, terwijl de school te Nieuwe Tonge in 20 minuten is te bereiken langs een veel beter pad. Daar moet ech ter voor kinderen uit andere gemeenten per week klonken verscheidene luide bravo's voor den don ker zwarten, tamelijk kleinen, maar door en door gespierden hengst. ^Springt niet slecht," zeide Goldberg senior tot een achter hem zittendon dragonder-officier, terwijl de wangen zijner dochter, die gewoonlijk door bleekheid opvielen, met een hoog rood werden overtogen. Nauwelijks waren de ruiters «aan het punt van afrit aangekomen of de vlag viel. In korten galop, tamelgk dicht bij elkander, zetten de paarden zich in beweging. Zoo ging bet tot bij de eerste hin dernis, een hoog hek, waar zij alle te gelijk over heen sprongen. Toen begon Leander meer en meer aan te zetten en spoedig was hij ongeveer vijftien lengten voorvier andere paarden volgden op ge ringen afstand van elkanderop een troepje de rest, waaronder ook Juno en Hassan. Bg een vol gende heining viel een der paarden en een ander weigerde. De volgorde en de afstanden tusschen de overige bleef over het algemeen dezelfde tot aan het einde der baan, waar de ruiters in het bosch verdwenen. Toen zij weer zichtbaar werden, had Leander zgn voorsprong tot dertig lengten vergrootHassan had zijn plaats verboterd, hij galoppeerde als derdeJuno kwam nog altijd achter aan één paard ontbrak, het was in het bosch ge vallen. Nu kwamen zij recht op de tribune aan. De strijd was buitengewoon heftigals een storm wind vlogen de dieren de helling af. Leander was nog altijd verre voor, de andere waren bij elkander. Een luid bravo klonk, toen de hindernis door alle voor iederen leerling 30 ct. schoolgeld betaald wor den, wat voor een arbeider met 3 schoolkinderen ondoenlijk is. Alles heeft de man nu aangewend, om zijn kinderen voor 't gewone schoolgeld, dat is 10 ct. per week, te Nieuwe Tonge geplaatst te krijgen, doch zonder resultaat. Ten einde raad, wendde hij zich tot de Koningin en deze betaalt nu voor 2 kinderen 40 ct. per week en de arbei der zelf 20 ct. Het oudste kind van 8 jaar is van school genomen om ook het jongste in de gelegen heid te stellen onderwijs te genietende man schroomt, om ook voor 't derde kind bij Hare Ma jesteit aan te kloppen. Schoolverzuim is plichtverzuim, zoo eindigt ^het bericht in het genoemde blad, maar wij vragen, zegt het Schoolblad, schuilt het hier bij den arbeider of bij de gemeente Oude Tonge Als dit de manier zou moeten worden om de uitvoering der Leerplichtwet te verzekeren, waar door het gemis van overeenstemming tusschen de besturen van aangrenzende gemeenten het getrouw schoolbezoek, in stede van bevorderd, belemmerd wordt, dan zou Koningin Wilhelmina met het ge heel of gedeeltelijk betalen van schoolgeld van kin deren, die het slachtoffer zijn van zulk een gemis van overeenstemming, nog heel wat te doen kunnen krijgon Ook zullen na de invoering dier wet niet meer kinderen van 8 jaar van school genomen kunnen worden om een jonger broertje of zusje ook eens een beurt te geven. Het geval van Oude Tonge, dat met tal van soortgelijke zou kunnen worden vermeerderd, zooals o. a. uit de jaarver slagen der ^Gemengde Commissie voor Onderwijs- belangen" kan big ken, stelt echter opnieuw de noodzakelijkheid in 't licht dat bij de aanstaande wijziging der Lager Onderwijswet een wettelijk voorschrift wordt in 't leven geroepeD, om er tegen te waken dat het bezwaar der ouders tegen de binnen een afstand van 4 Kilometer van de woning gelegen school, hetwelk hen van de verplichting, om hunne kinderen te doen onderwijzen, ontheft (art. 7, 4o der Leerplichtwet), ooit besta in het hooge schoolgeld, onverschillig of dit door de ge meente der inwoning, of door eene aangrenzende gemeente wordt opgelegd. (Arnh. Ct.) De proclamatie van lord Roberts betreffende de annexatie van do Z. A. Republiek geeft aanleiding tot allerlei vragen en opmerkin gen. Afgezien nog van het feit, dat die procla matie in strijd is met de beginselen van het vol kenrecht, wijl dit een annexatie van gebied, dat niet bezet is, niet erkennen kan, doet zich, naar de Westm. Gazette doet opmerken, de vraag voor of door deze annexatie tevens president Kruger van zgn waardigheid vervallen is, en alle bezittingen van de Republiek overgaan in EngeLands bezit Kan Engeland dit m-it een pennestreek bepalen, en heeft het daarvoor niet noodig de erkenning dier annexatie door de andere mogendheden De Westm. Gazette acht het noodig, dat de En- gelscke regeering aan elke mogendheid kennis geeft van de annexatie en dat elke mogendheid daarop antwoordt door een formeele erkenning der an nexatie. Zoolang dit niet geschied is, zal de Z. A. Republiek blijven bestaan, kan president Kruger niet als vervallen van zijn waardigheid worden tegelijk werd overgesprongen. Maar als met één slag veranderde de toestand. »Juno komt" hoorde men roepen en werkelijk de Favorite schoot uit den troep vooruit, alsof nu eerst het rennen be gon. Spoedig had hij Leander ingehaald, to vergeefs deed deze moeite om naast hem te blijven. Met lange krachtige sprongen ijlt hij de steilte op, van de andere paarden weg. De uitslag is beslist, zoo als altijd als Juno loopt. Prachtig een eerste renner dat is een paard", boort men uit het publiek. Toen het op den berg was aangekomen was het een vijftig lengton voorLeander was tweede, dicht na hem kwam Hassan, twee paarden nog een eind daar achter, i de andere waren nog niet in het ziebt. Zoo gaat het voort naar het einde van do baan. Vrij spoedig loopen Leander en Hassan naast elkanderde bruine begint zichtbaar vermoeid te worden. ^Verduiveld, kijk eens!" zeide Goldberg senior tot den dragonder officier, »Loauder vermindert, Hassan wordt tweede. Fameus, werkelijk fameus!" Harden zit stil in den zadel. Nog ongeveer 1200 meter is hij van het eind der baan. De zwarte vliegt als een machine. Vóór hem galoppeert nog Juno, maar do afstand tusschen boide paarden is te grootHarden kan niet winnen, dat is onmogelijk. Maar wat is dat De Favorite gaat lang zamer de afstand van haar wordt geringer. Daar begint Harden zich te roeren en met handen en voeten te rgden. Hij komt nader en nader. Het publiek wordt onrustig. De afstand is slechts oen twintig lengten meer. Juno gaat beschouwd, is dr. Leyds de gezant dier Republiek en kan Engeland geen aanspraak maken op de be zittingen dier Republiek, buiten het bezette gebied. Nu zal juist de erkenning der annexatie door de mogendheden tot langdurige onderhandelingen en besprekingen aanleiding moeten geven. Want die annexatie is geen zaak tusschen Engeland en Trans vaal alleen, maar gaat de meeste groote mogend- beden aan. Er is veel Fransch en Duitsch kapitaal gestoken in Transvaalsche mijnen en in monopolies, die de regeoring der Z. A. Republiek verleende. Frankrijk en Duitschland zullen ongetwijfeld op komen voor de belangen, die hunne onderdanen in de Republiek hadden, en die door den overgang aan Engeland zouden kunnen worden geschaad. Zoolang de vijandelijkheden voortduren zullen de onderhandelingen over die erkenning wel niet wor den afgesloten, en zullen dus, voor geheel Europa, de Zuid-Afrikaansche Republiek, zoowel als de Oranje-Vrij staat bestaan blgven als onafhankelijke staten. (Hbl.J. Op den nationalen Kolfwedstrijd, ge houden te Haarlem op 9, 10 en 11 dezer, behaalde de kolfsociëteit nde Prins van Oranjete Goes gis teren den tweeden prijs, zijnde een zilveren medaille, in don corpswedstrijd. De heeren G. Reijerse, Jac. Baljé en H. Bliek, die daaraan deelnamen, ontvin gen eene kleine medaille. Door 203 kolvers werd aan dezen wedstrijd deel genomen. Bij beschikking van den minister van binnen- landscke zaken, is, met ingang van 1 October a. s., aan C. F. van der Linden, op zgn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent aan het rijks- landbouwproefstation te Goes. Elleuroudsdijk. Door den ambachtsheer, den heer J. C. van Hattum van Eilewoudsdijk, is eene vrij belangrijke som golds ter beschikking van de beide armbesturen dezer gemeente gesteld, ten einde daarvan in den aanstaanden winter bedeeliug van andere dan gewone behoeften aan de armen te doen. De oud-president der Vereenigde Staten, Cleveland, heeft geweigerd deel uit te maken van den raad van het scheidsgerecht, door de Haagsche conferentie ingesteld. Men schrijft uit Apeldoorn, dat HH. MM. de Koningin en de Koningin-Moeder in het laatst dezer maand het paleis Het Loo zullen betrekken. (D.) De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden October, November of December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van eon getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Breda en te Zwolle. Van de candidaten, die bij bet in October a. s. te houden examen voor telephoniste slagen, zullen er ten hoogsts twintig, naar gelang van de behoefte, in dienst gesteld worden. in stap. Het publiek schreeuwt. Nu nog tien lengten. De ruiter van Juno hoort het galoppeeren achter zich. Harden heeft het bemerkt, een ril ling gaat hem door de leden, hg ziet hoo Juno weer in snelheid toeneemt; hij gevoelt hoe zijn hengst onder hem begint te wankolen. Zoo na aan het doel zou hij nog verliezen Hij grijpt naar de zweep. Gewillig rekt de hengst zich uit, hg doet zijn laatste nog drie sprongen en met één halslengte schiet hij als eerste over de eindstreep »Dat is knap, werkelijk knapHet doet mij wezenlgk groot genoegen zeide de oude Goldberg, terwijl hij opstond om naar Harden te gaan en hem geluk te wenschen. Op eenmaal wordt hij tamelijk onzacht ter zijde getrokken verwonderd keert hij zich om daar ziet hij zijn dochter in onmacht in de armen van den dragonder-officier. »Wat scheelt er toch, Irene Dank u zeer, mijnheer de luitenant, maar ik begrijp niet j>Harden is gevallen, juist over de eindstreep." Harden gevallen Op de vlakke baan Hij wendt zijne oogen naar de plaats van het onheil. »Waarachtig, ik hoop dat het niet erg is." *Het schijnt van wol," antwoordde do dragonder, »hij ligt nog altijd." Een dame uit de nabij zijnde loge had bet hoofd van Irene in haren arm genomen en wreef haar de slapen met eau de cologne. Goldberg senior bevond zicb klaarblijkelijk in de grootste ongerustheid. Hij wist niet wat hij doen zouzijn blikken zweefden nu eens naar zijn

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1