1900. N°. 107. Dinsdag 11 September. 87s"' jaargang. J. Z. BESOM, BRANDWEER I) e Ui 11 o t i n g FEUILLETON, Te hooge inzet. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woonsdag- ezi Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Blijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advcrientiën vóór 2 uren op den dag dep uitgave. C01RAN De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrokking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de stemming op Dinsdag 18 Sep tember a. S. ondersteunen wij ten zeerste de candidatuur van den heer een man, die èi om zijne bekwaamheid en geschiktheid, èn om zijne reeds aan de gemeente bewezen diensten met alle vrijmoedigheid door ons wordt aanbevolen, die in den Raad uitnemend op zijne plaats zal zijn en het vertrouwen der kiezers ten volle waardig is. Redactie Goesche Courant. De Aanbesteding van Steenkolen en Turf, benoodigd voor de gemeente, van 1 October 1900 tot 30 September 1901 Zal op Zaterdag 22 Sep tember 1900, des voormiddags 10 uur, ten Raad- huize alhier, plaats hebben. De conditiën zullen ter Secretarie ter lezing lig gen van heden af tot den dag der besteding, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, vol gens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven voor de levering van stukkan en Ruhr-kachelkolen, beiden per 100 kiloen voor de korte en voor de lange turf per 1000 stuks. Goes, den 10 September 1900. Burgemeester en Wethouders vnn Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Het register vau de ingeschrevenen voor den dienst der zal ter visie liggen gedurende de laatste helft van September, terwijl de L O T IN G zal plaats hebben op Donderdag den 4 October daaraanvolgende des middags te 12 uren. Goes, den 10 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, YAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. van twee obligatiën der geldleaning 1896, elk ad Duizend gulden en aflosbaar op 1 Januari 1901, zal plaats hebben in het openbaar ten Raad- huize op Zaterdag 22 September 1900, des voor- middags 10 uur. Goes, den 10 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Een beeld des tijds naar Hubert von Trutzschler. Precies op den genoemden tijd hield een elegante dog-cart stil voor een der fitjnste restaurants, de toenmalige verzamelplaats der sportmannen en der jeunesse dorée voor de wedrennen. Het rijtuig was bespannen met twee prachtige vossen vóór elkander. Onrustig knabbelden de dieren op de gebitten en stampten met hunne kleine hoeven op de straat- steenen. Vijf minuten later traden Goldberg en Harden uit het huis. Vlug stapten zij in, Gold berg greep de teugels, de groom zette zich, rug aan rug, op de achterbank en als een pijl uit een boog vloog het lichte gerij heen. Toen zij buiten de stad kwamen, ontmoetten zij een menigte voetgangers en rijtuigen van allerlei soort, die steeds aangroeide naarmate zij dichter bg de renbaan kwamen.. Binnen een half uur waren zij daar aangekomen. Op de plaats waar de paarden werden opgetuigd, heerschte reeds een groote drukte, de tribunes begonnen vol te worden op de laagste rangen, vooral op de derde, was het zwart van menschen. De legerwodrennen hadden ook heden, ondanks de drukkende hitte, hunne oude aantrek kingskracht op de bewoners der sportlievende stad uitgeoefend. Wekelijksch algemeen overzicht. Het overlijden van den Tk*ansvaalschen ge neraal De la Rcy schijnt een feit te zjjo, al meende men aanvankelijk aan het eerste bericht daarover maar evenveel of liever even weinig geloof te mo gen hechten als aan dat over den dood van pre sident Steyn, die nog tot de levenden blijkt te behooren. Met Do la Rey is weder een dier dap pere Boerenleiders gevallen, die van het begin van den oorlog af heeft pal gestaan voor de vrijheid en onafhankelijkheid van zijn land. Voorzeker een ernstig verlies voor de Boeren, die reeds meerdere aanvoerders zich zagen ontvallen. Generaal Koek sneuvelde te midden van een heeten strijd Jou- bert stierf aan de gevolgen van vermoeienis, Cronjé is als gevangene op St. Helena aan den strijd ont rukt. En onder al deze verliezen houdt de oude stoere President het hoofd wel omhoog, maar ook hij is verdreven van alles, wat hem dierbaar is, naar het onherbergzame noorden. Zijn leven is een aaneenschakeling van strijd geweest, en tot het einde zal hij blijven strijden, vol hoop op goeden uitslag, als strijdende voor een rechtvaardige zaak. En kwam er een oogenblik van moedeloosheid en verslapte deze onwrikbare wil, dan stond er naast hem een man, die het oude vuur weer wakker schudde, de geestkracht deed herleven. Krugor en Steyn, de heldenfiguren uit den rampzaligsten der oorlogen, zullen blijven voortleven in de herinne ring, van geslacht tot geslacht. De Oostenrijkschs regeering heeft dan ein delijk besloten, te beproeven een einde aan de cri sis in dat Rijk te maken door de ontbinding van het Parlement en door het doen van een beroep op de kiezers. Het heeft lang geduurd voordat deze stap door de Regeering werd gedaan. Sedert Badeni, door zijn ongrondwettige afkondiging van de taalver ordeningen bij algemeenen maatregel van bestuur, de crisis heeft in het leven geroepen, die nu al drie jaren lang den geheelen wetgevenden arbeid in de Monarchie onmogelijk maakte, heeft de Kei zer, op voorstel der Ministers, steeds gepoogd door wijzigingen in het Kabinet den toestand te regelen. Maar steeds zonder baat. Bleef do taalverordening gehandhaafd, dan wa ren het de Duitsche groepen, die eiken arbeid on mogelijk maakten, en toen later deze bron van ontevredenheid zoodanig werd gewijzigd dat men meende alle partijen daardoor tot kalmte te zullen brengen, waren het de Czechen, die zich veronge lijkt achtten en in de kamerzitting een oppositie voerden, die tot de bekende spectacles aanleiding gaf. Langen tijd heeft minister Von Körber getracht in het parlement een geest tot samenwerking te brengen, die vruchtbaren arbeid mogelijk zou ma ken, doch te vergeefs, al werd ook eenige malen het ministerie gewijzigd of soms geheel vernieuwd. Eindelijk heeft hij den Keizer kunnen overtuigen dat thans een andere oplossing moet worden gezocht dan een nieuwe kabinetswijziging. En zoo is dan de Kamerontbinding afgekondigd. Minister Von Koerber heeft den eenig mogelijk on weg ingeslagen. Het resultaat van zijn handeling wordt niet al leen door de monarchie, maar door geheel Europa met belangstelling afgewacht. Terwijl de beide aangekomenen don grindweg langs gingen, die naar de baan leidde, keek Gold berg door zijn gouden pince-nez naar de rechts daarvan staande loges. ♦Ha, daar zit mijne familie", zeide hij plotseling, ♦excuseer mij een oogenblik, Harden, ik wil hen even groeten". ♦Als gij het goed vindt, ga ik met u mede", her nam Harden. ♦Zeer vriendelijk". Zij beklommen de steile trappen, knikten bier on daar een bekende toe en waren in korten tijd bij de gezochten. ♦Goeden dag, juffrouwgoeden dag, mijnheer Goldberg," begon Harden zijn groet. Het jonge meisje, dat de aangekomenen niet be merkt had, keek plotseling om een vlammend rood bedekte haar gelaat. »Ha, mijnheer Harden", riep zij op vroolijken toon uit en sloeg toen weer de oogen neer alsof zij vreesde, dat men hare blijd schap opmerken zou. ♦Heel aardig van u, mijnbeer de baron, dat gij ons de eer bewijst", zette de vader het gesprek in, ♦het belooft zeer geanimeerd te worden maar zeer warm, dat zult gij ook bij het rijden bemer ken" hg nam den hoed af en veegde zich het zweet van het voorhoofd. ♦Maar wilt gij niet plaats nemen Harden zette zich, »on dezen avond komt gij toch, hoop ik bepaald een heel eenvoudig avondje." ♦Ik zal zoo vrij zijn." Tijdens de tegenwoordige troebelen in Mace donië en Rumenië heeft de koning van dit laatste staatje, Carol, aan keizer Frans Jozef een bezoek gebracht, waaraan thans groote politieke beteekenis wordt gehecht, want dat bezoek toont opnieuw boo eng de band is, die Rumenië verbindt aan het Drievoudig Verbond. De aanwezigheid van den Oosten rij kschen minister, graaf Goluchowsky te Ischl, waar de samenkomst plaats had, toont dat daar «ok staatkundige onderwerpen zijn behandeld. De leden van het Drievoudig Verbond hebben echter besloten zich niet uit te laten over bijzonderheden over deze quaestie. Duitschland en Italië zijn over- eengekomen de regeling der onderlinge geschillen geheel over te laten aan Oostenrijk en Rusland, i Het Bed. Tageblatt verneemt, dat door beide Rege- ringen ernstige protesten gericht zijn tegen Bulgarije en dat aan de Regeering te Sofia is te kennen ge geven, dat noch Rusland, noch Oostenrijk eenige verstoring van den vrede of eenige oorlogszuchtige agitatie zullen dulden. Dit wordt in Weenen reeds voor voldoende geacht, om aau de woelingen der Macedonische comite's een einde te maken, of ten minste aan die woelingen den steun der Bulgaarsche regeering te ontnemen. Een betere toekomst gaat een ander Balkan-staatje, Servië, tegemoet. Men zal zich herinneren, dat Koning Alexander in Augustus jl. een ieder ver baasde door zijn huwelijk met de hofdame zijner moeder. De eerste indruk daarvan was in zijn land vrij ongunstig, doch weldra nam die een gunstige wending. Men begon in te zien, dat ook een koning, evenals een gewoon sterveling, aanspraak mag maken op een gelukkig huwelijks leven, te meer waar de jonge Alexander zulk een treurige jeugd heeft gehad, door immer met zijn vader, Milan, in onmin te leven. Het toenmalig mi nisterie wilde de verantwoordelijkheid voor dit hu welijk niet aanvaarden en trad daarom af. De vorst benoemde onmiddellijk een nieuw, dat reeds met lof is werkzaam geweest door een betere verhouding te scheppen tot Oostenrijk, door verbetering van den socialen toestand van Servië, en door de erkenning van dezen staat door Rusland, dat weder een ge zant naar de Servische hoofdstad heeft gezonden. Door den invloed, dien Milan in Servië sedert jaren bezat, was Rusland daar niet vertegenwoordigd. Het ligt voor de hand te vermoeden, datdeCzaar daarmede ook zijn politieke bedoelingen heeft, en wel om zijn invloed op het Balkan-Schiereiland te doen toenemen en zijn positie in geheel het Zuid- Oosten van Europa te behouden. Hoe meer de dag der presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten nadert, hoe meer opgewonden de beide partijen worder., die elkaar de zege be twisten. Met hoeveel animo de strijd gevoerd wordt blgkt wel uit de enorme weddenschappen, die, gelijk wij reeds meldden, worden aangegaan, zoowel op Mc. Kinley als op Bryan. Zoo heeft een bekende wedder Croolce 250 duizend francs op Bryan gezet tegen 100 duizend op Mc. Kinley, wiens kans hij dus 2 i/s maal zoo kleiu acht. In den staat New-York voorspelt men aan Bryan een meerderheid van 80 duizend stemmen. Zoo gunstig staan zijn kansen echter niet overal. De uitslag der gehouden verkiezing te Vermont is weinig bemoedigend voor de democraten. In Ver mont hebben de republikeinen steeds een groote Weder sloeg de dochter de oogen op en haar blik ontmoette dien van den jongen officier, die zich met bijzondere vriendelijkheid tot den vader had gewend. Zij was geen schoonheid, deze Irene Goldberg, haar gestalte was eerder klein dan groot, haar ge laat noch lief, noch leelijk. Wat in haar op viel was een ongewone bescheidenheid, bijna bedeesd heidhaar blik scheen meer in zich zelve dan naar de buitenwereld gekeerdhaar toilet was elegant, maar niet opzichtig. Anders was haar vader. Zijn zwaarlijvigheid leverde het bewijs, dat hij van het vette der aarde niet afkeerig was, en zijn joviaal en zelfbewust optreden, waarbij elke verlegenheid hem vreemd was, dat hij over millioenen te beschikken had. Toen het gesprek ongeveer tien minuten had ge duurd luidde de klok, die het sein gaf tot het begin van den wedstrijd. ♦Haast u niet, mgnheer de baron, het leger komt eerst als derde nummer, als ik mij niet ver gis," zeide Goldberg senior, »maar gij wilt mis schien nog eerst naar de zadelplaats der paarden. Laat u niet ophouden." ♦Als u mij toestaat, wilde ik wel gaan zien of Hassan er reeds is", sprak Harden. ♦Geneer u nietik blijf bier zitten. Dat heen en weer loopen is mij te lastig en van bier uit kunnen wij u ook het best bewonderen." Harden en Goldberg junior stonden op. ♦Ik wensch u hals en been breken, beste Harden, meerderheid weten te behouden en deze is bij de laatste verkiezing zelfs toegenomen. Een ernstige mededinger naar den presidentszetel blijft ook Roosevelt, als candidaat in den staat New-York, te meer nog, omdat de democraten daar zeer verdeeld zijn en niet als één man zullen stemmen voor Bryan. Als eind-uitslag der te houden verkiezing worden echter aan Bryan de meeste stemmen toegedacht, en koestert men de hoop, dat door zijn verkiezing door de Boeren op de hulp van Amerika mag ge rekend worden. GOES, 10 September 1900. Examentortuur. In De Avondpost wordt een karakteristiek voorbeeld gegeven van dwaze oxamentortuur. Het volgende toch is niet meer of minder dan een rekenkundig vraagstuk, dat tevens dienst moest doen als dictee, opgegeven op het examen voor de kweekschool voor vroedvrouwen, door den Inspecteur van het geneeskundig staats toezicht in de provincie Zuid-Holland, aan een ploeg van circa 26 candidaten op den 21sten Juli jl. Men oordeele ♦Drie jongens wandelden samen in eenen ker senboomgaard. De roode sappige vruchten, die over vloedig aan de takjes hingen, wekten hunnen lust, om daar eens terdege van te smullen, krachtig op. Zij trokken dan ook eindelijk de stoute schoenen aan, klommen elk in eenen boom en plukten wat zij konden. De een vulde zijnen hoed, een ander beide broekzakken, de derde zijne scbooltascb met kersen. Aldus beladen, zochten zij, voorzichtig om het ooft niet te kneuzen, den grond weder op. IJ lings spoedden zij zich nu naar een naburig boschje, waar zij, door niemand bespied, hunnen buit konden verorberen. De eerste, die zijnen hoed bad gevuld, bleek veel minder te hebbea, dan de beide anderen, die bei den nagenoeg evenveel hadden verzameld. Het aan tal kersen toch dat uit de schooltasch te voorschijn kwam, was slechts vijfentwintig grooter, dan dat hetwelk in boide broekzakken van don anderen knaap was geborgen geweest. Zij, die bet gelukkigst waren geweest, besloten nu hunnen minder fortuin lijken makker elk vijfentwintig kersen te geven, onder voorwaarde, dat deze telkens slechts twee kersen zou eten, tegen dat zij er ieder drie aten. Nadat zij aldus eenigen tijd hadden gesmuld, had hij, die zijn hoedje als mand had gebruikt, geen enkele kers meer over. Begeerige blikken wierp hij op de hoopjes, die vóór zijne makkers lagen. Dezen evenwel gaven hem niet aanstonds wat hg verlangde, »maar", zeiden zij, ♦gij zgt slechts twaalf jaren oud, en hebt dus nog slechts twee vijfden van den gezamenlijken leeftijd van ons beiden be reikt, terwijl wij beiden onderling in leeftijd zóó weinig verschillen, dat het aantal kersen, dat gg van ons hebt gekregen, maar twee te klein is, om aan te duiden hoeveel weken de een van ons ouder is dan de ander. De oudste van ons bezat, toen gg uw laatste kers in den mond kadt gestoken, nog een aantal kersen, tweemaal zoo groot als het aantal zijner levensjaren. De jongste van ons beiden had op dat oogenblik nog een aantal kersen over, dat, vermenigvuldigd au re voir." Ofschoon het jouge meisje de beteekenis van dezen wensch in sportzaken kende, werd zij toch onaan genaam aangedaam en wierp zij een bezoigden blik op Harden. Nadat zij de tribune haddon verlaten, begaven zij zich naar de plaats, waar de gebouwen voor de weddenschappen, de zadelplaats, de kleedkamers en do (stallen zich bevonden. Harden ging naar een der laatste en had er zijn Hassan spoedig gevonden. ♦Alles in orde vroeg hij den staljongen, die het paard gebracht had. ♦Jawel, luitenant." Nadat hij nog eenmaal de spieren aau de boenen van het paard gestreken had en zich had overtuigd dat de jongen alles in orde had gebracht, en hem nog eenige aanwijzingen had gegeven, verliet Harden den stal en begaf zich naar de zadelplaats terug. In de nabijhoid daarvan heerschte reeds een buitengewone drukte. De menschen verdrongen elkander zoodanig, dat er geen doorkomen aan was. In lange rijen schoven zij een voor een aan den eenen kant door de nauwe toegangen naar den tota- lisator, wiens machines niet meer ophielden met klepperen aan den anderen kant stonden de wedders en fluisterden nu en dan, schuin naar de politie omziende, elkander de sommen toe, die zg op elk paard hadden gezet. Harden had zich naar deze zijde gewend. ♦Nu, mijnheer de baron", sprak hem een der grootere bookmakers (wedders) aan, ♦nog ecu kleine

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1