Nagekomen Advertentie. In lossing ingevolge het verzoek van den Commissaris de ver langde leesles te geven, en het hoofd der school eindigde met daaraan, zij het ook onder vele uitin gen van lijdelijk verzet, te voldoen. ZutphCtj Uit Turnouzon meldt men Bij hot lossen van hot stoomschip Astrologer voor de iirma Van IJssolsteijn Zoon word de voor zitter van- den bootwerkersbond Van der Hoofd Maandagochtond bedankt. Andere werklieden staak- j ten toen, waarop de firma maatregelen nam om de j Astrologer naar Gent door te zenden voor de lossing. Onderwijl de voorzitter van den bond en een ander lid zich gereed maakten om in Gent en Ant werpen de lossing dier boot bij doorzending te voorkomen, hervatten verschillende lieden der vaste ploeg, aangevuld door anderen, mede bondsleden, den arbeid. De organisatie der bootwerkers onder gaat daardoor ook hier een grooten knak. In den Dacht van Zaterdag op Zondag heeft er eene vechtpartij plaats gehad tusschen een bondslid en een persoon, die van de ledenlijst geschrapt was. De eerste liep verscheiden messneden over gelaat en arm op. Bij den jongsten ridderorde-regen heeft zich een eigenaardig geval voorgedaan. De eere-medaille der orde van Oranje-Nassau in zilver is nl. toe gekend aan Ant. Dingen, hoofdagent vaD politie te 's-Hertogenbosch. De man is ruim een half jaar geleden gestorven. Zondagmiddag waren eenige reizigers over de rails nabij het station te Delft geloopen om met een gereedstaanden trein nog te kunnen vertrekken. Toen zij echter op het tweede perron waren, was de trein reeds in beweging. De 25-jarige L. K. wilde nog in den trein springen, doch werd daarin verhinderd door den stationschef, bijgestaan door 2 knechts. Bij de worsteling, die daardoor ontstond, viel K. en kwam met beide boenen torecht tusschen de treeplank en het perroD. Zeer moeielijk ging het hem uit zijn benarden toestand te redden en toen dit na veel moeite was geschied, bleek het dat het vleesch letterlijk van het been was gescheurd. Na verbinding door dr. Idenburg is hij naar het gast huis overgebracht. Volgens de Delftscke Ct. was aan dit ongeval, dat aan eigen onvoorzichtigheid te wijten is, het ge bruik van sterken drank niet vreemd. Bij een tweede onderzoek bleek, dat de man ook inwendig gekwetst is en zijn toestand alzoo niet zonder z)rg is. De B'ationschef, die eerst pas van een maand verlof teruggekeerd was wegens geschokt zenuwgestel, be kwam geen ernstig letsel, doch zijn toestand is niet zonder zorg. Een treurig ongeluk. Zondagmorgen geraakte te Waddingsveen het eenige zoontje van den heer De Jong, een lief aanvallig pratertje van 3 jaar, wach tend op vader en zusje, die uit de kerk moesten komen, in de kom der gemeente, in het gezicht van voor de ramen zittende menschen en toch on bemerkt, te water. Toen men, na hoogstens eenige minuten, den kleine drijvend zag, bleek de redding reeds te laat. De onmiddellijk uangewende genees kundige hulp vermocht de levensgeesten niet meer op te wekken. De kindermoord te Tilburg. Men schrijft uit Tilburg aan De Tijd: »Nog altijd heeft geen der twee verdachten in zake den afschuwelijken kindermoord, beiden zijn nog in hechtenis te Breda, bekend de gru welijke misdaad te hebben gepleegd. Het wordt echter door getuigenissen, die verkreegen zijn, meer en meer waarschijnlijk, dat de koster, J. van Ister- dael, de hoofdschuldige is. De vermoedens, die tegen hem reeds bestonden, zijn in de laatste dagen zeer bezwaard, meer dan die tegen den schilder. Zoo hebben zich de heer S. uit Bergen-op-Zoom en v. uit Tilburg bij de Justitie aangemeld met de verklaring dat zij op den bewusten Woensdag ochtend, toen Maria Kessels vermist is, vanaf even na elf tot kwart voor twaalf uur, zich bevonden in de kurk van het H. Hart te Tilburg om deze te bezichtigen. De hoofddeur was gesloten en zij waren door een zijdeur het gebouw binnengegaan. Daar hebben zij niemand aangetroffen, ook niet den koster en niet den schilder, die er wèl hadden behooren te zijn. Vermoedelijk bevonden beiden zich toen op de torentrap of in de gewelven. Ook een zekere J., een gepensionneerd brieven besteller alhier, heeft zich by de justitie aangemeld met een ander getuigenis, meer bijzonder bezwarend voor den koster en wel in hooge mate. J. is even vóór elven in de Noordhoeksche kerk binnengegaan en heeft toen het klagend gekerm van een kind gehoord. Even later zag hij den koster, zeer ont redderd, met een verwilderd gelaat, van het koor komen. Zooals men weet, kon de koster na half twaalf tot twaalf uur zijn alibi bewijzen. J. heeft aan het geschrei van het kind niet dadelijk veel waarde gehecht, omdat hij het op een afstand had vernomen, en kindergeklaag geen zeldzaamheid is. Zijn getuigenis heeft hij aan de justitie afgelegd reeds vóór verscheiden dagen, aangespoord door de bekende afkondiging van den pastoor in de kerk van het H. Hart. Een bekentenis zou, natuurljjk, gaarne worden ontvangen om aan 'de onzekerheid een einde te maken. De aanwijzingen en getuigenissen moeten echter voldoende zijn voor een vervolgingin elk geval is de voorloopige hechtenis voor beide be klaagden verlengd". Walgelijk. Het Hbld. schrijft het volgende »Toen eenige jaren geleden een paar bekende sportlui te Amsterdam een rook wedstrijd organi seerden, werd er hartelijk om gelachen en een tal rijk publiek vulde de zaal van het P. v. V. om met deze nieuwigheid kennis te maken. Dat de uitkomst van dien aard is geweest dat voor de tweede maal in de hoofdstad zulk een edele kamp zou gehouden worden, heeft men niet vermoed en met gemengde gevoelen» begaven we ons gisteren naar bet gebouw Velox, op welks terras eonigo honderden zich geschaard hadden om een verhevenheid, waar de kampioenen elkander zouden ontmoeten. Te betreuren is het dat de ondernemers ter meer dere glorie der Tentoonstelling van hotel- en koffie- huisbenoodigdheden niet iets beters hebben uitge- zocht. Dat onder het publiek heel wat dames waren, mag ook verwondering wekken. Een twintigtal mannen slachtoffers is een betere naam hadden zich aangemeld Het waren goed gekleede jonge mannen, van wie men niet mag gelooven, dat de strijd om het bestaan hen er toe geleid heeft om voor de kans op enkele guldens I zich tot zulk een rol te leenen. Telkens werden drie strijders in het vuur ge bracht, van wie twee de twijfelachtige eer genoten in een volgende heat mede te dingen. We hebben twee drietallen aan het »werk" ge zien, doch toen beving ons zulk een walging, dat we het geraden achtten ons te verwijderen Men houde ons dus ten goede dat we de namen der prijswinners niet vermelden. Zij zeiven zullen dunkt ons, inzien dat er niets menschelijks is in zulk een vertooning. En mocht ooit weder iemand het denkbeeld van zulk een wedstrijd opvatten, dan zullen we er niet weder heengaan." Of dit krasse woord van het Hbld. helpen zal Hartelijk hopen we 't, maar wij vreezen. In onzen tegen woordigen tijd is er zoo'n wedstrijd-manie, dat wij over zulke walgelijke tooneelen, als hier boven beschreven, eigenlijk al niet eens meer ver baasd behoeven te zijn. 't Is anders diep treurig (De Ned.) Omtrent Bresci wordt nog gemeld dat hij de verwachting koestert dat hij binnon niet te langen tijd in vrijheid zal worden gesteld. Een revolutie zal spoedig uitbreken en het volk zal hem verlossen. Intusschen informeert hij telkens met gejaagdheid, naar welke plaats- hij gezonden zal worden Men wil weten, dat hij naar Portolongo zal worden ge bracht, een der verschrikkelijkste bagno's, en dat dit binnen 14 dagen zal geschieden. Een geschenk voor den koning van Italië. Sedert het vermoorden van koning Humbert loopt volgens le Petit Bleu de keizer van Duitsch- land steeds met een maliënkolder van fijn staal. Nu schijnt het, dat graaf von Waldersee, toen hij op zijn reis naar China, Rome aandeed, een dergelijke wapenrusting uit naam van Wilhelm II aan den koning van Italië heeft vereerd. Een echt praktisch geschenk in deze dagen van propaganda door de daad. Een officieele opgaaf over de pest te Glasgow noemt 16 gevallen in het hospitaal, waarvan er drie twijfelachtig zijn, daarenboven zijn er 103 per sonen in observatie, onder wie er een groot aantal vermoedelijk spoedig ontslagen kan worden. De nieuwste theorie over het uitbreken van de pest te Glasgow is, dat scheepsratten de ziekte hebben ingevoerd en overgebracht naar Govau. De stedelijke overheid heeft daarom rattenvangers aan gesteld, en is een groote klopjacht in do riolen begonnen, het eerst onder Thistlestreet, waar de eerste gevallen zijn waargenomen. Men hoopt een aantal ratten te vangen en te dooden, en tevens door een microscopisch onderzoek het bestaan van de pest bij die dieren te constateeren, maar de vrees bestaat dat de ratten reeds de ziektekiemen naar alle zijden hebben verspreid. (N. R. Ct.) Uit Rambouillet wordt gemeld Prins Ourous- sof overhandigde President Loubet de St. Andreas- orde met een eigenhandig geschreven brief van den Czaar. Hij zeide, dat de Czaar wenseht, dat in dien brief gezien zal worden een bewijs van de hooge achting voor den persoon van den President en in deze bewoordingen zijn gevoelens voor de groote bevriende en verbonden natie uit te drukken. Presi dent Loubet antwoordde, dat de Czaar opuieuw getuigenis aflegde van het voortduren van zijn gevoelens voor de bevriende en verbonden natie. »Wij zien in deze daad een bewijs van den wil om de banden, die beide volken verbinden, vaster te snoeren". Een Fransch luchtreiziger, Jacques Faure, penningmeester der Aéro Club, beeft den overtocht van het Kanaal gelukkig volbracht. In vier uur tijds wist hij den luchtweg van het Crystal Palace te Londen tot Calais af te leggen. De reiziger wist al dien tijd zijn ballon op een hoogte van zeven honderd meters te houden. Twee dochters van Longfellow zijn op plechtige wijze opgenomen in den stam der Ojibway-Indianen. De groote dichter had dezen Indianenstam verheer lijkt in zijn gedicht »Hiawatha" en de Indianen wilden hun erkentelijkheid bewijzen door de beide dochters een eer te bewijzen, oven groot voor haar als voor den stam. Dezer dagen sloeg een advocaat voor het hof der Seine in het vuur zijner rede zijn eigen lorgnet, dat hij voor zich had nedergelegd, met een vuistslag stuk, niet zonder zich een weinig te kwetsten. Daar hij iets belangrijks moest voorlezen en dit niet ver mocht, verkreeg hij schorsing van de zitting voor een kwartier om een nieuwen bril te ontbieden. De Presidentsverkiezing in Amerika. Do groot ste weddingschap, die, voor zoover men ooit geboord heeft, bij een verkiezing werd aangegaan, is thans geschied, door den heer Richard Croker, te New- York, die 50.000 dollar op Bryan zet, tegen 20.000 dollar van den heer Louis W. Wormser, op Mc Kinley. Daar het niet de gewoonte van den heer Croker is, veel te wagen, heeft 't nieuws groote sensatie gemaakt. Hij voorspelde in New-York een meerder heid van 80.000 stemmen op Bryan men dacht, dat hij die voorspelling gedaan had om in de provincie meer effect te maken. De heer Croker had verscheidene groote wedding schappen bij de Rooseveltcampagne, en men zegt, dat de nederlaag van Van Wyck hem 50.000 dol lar kostte. Als hij nu wint, maakt hij dat verlies van 1898 in één slag goed. In strijd met een vorig bericht wordt thans gemeld, dat Bresci, do moordenaar van koning Humbert, geweigerd heeft binnen don daarvoor vastgestelden on Zaterdagavond vorvallendeu ter mijn, cassatie aan te teekenen, waardoor hel von nis (levenslange gevangenisstraf) definitief wordt. Bresci moet gezegd hebben, dat hij van een be roep in cassatie niets verwachtto, en dat zijne vrienden hem wel zouden wreken. De Deutschland, van de Hamburg-Amerika- lijn, heeft de reis van Cherbourg naar Now-York weer in ruim vijf uur korter afgelegd dan wat tot dusver de kortste reis was. De overtocht duurde 5 dagen 12 uur en 25 minuten. Het meest legde het schip op een dag 584 knoopen af. Do gemid delde vaart was 23.02 knoop in het uur. Een Britsche officier, die in Transvaal is, schrijft »Mijn taak is, al het vee en de runderen van de hoeven te laten wegdrijven, die wij op onze tochten ontmoeten. Het is geen werk voor een gentleman, dat verzeker ik u. In vele gevallen, als er weenende vrouwen en kinderen in de hoeven zijn, kan ik het niet over mijn hart verkrijgen, alle dieren weg te halen, want wanneer er geen enkel wordt achtergelaten, waarmede do arme schep sels in het voorjaar kunnen ploegon, dan moeton zij allen van honger omkomen De olijfboom is een van die planten, welke bekend zijn sedert de vroegste tijden van de ge schiedenis der menschheid en tegenwoordig bestaat er groote twijfel, uit welk land hij eigenlijk oor spronkelijk afkomstig is. Voor het eerst wordt van hem gesproken in het boek Genesis. De boom, die zelden hooger wordt dan 20 voet, groeit langzaam, is zeer taai en leeft zeer lang, zoo lang dat men het waarschijnlijk acht, dat de boomen, die nu in het dal van Getbsemané staan, dezelfde zijn, welke daar reeds groeiden bij het begin van de Christelijke jaartelling. Op het Middellandsche-zee-eiland Majorca, het grootste der Balearen, waarop de olijfboom waar schijnlijk is geïntroduceerd door de Romeinen, ver- toonen de oude olijf boomen de meest fantastische vormen en, wat vreemd is, is, dat deze monsters zelden afzonderlijk worden aangetroffen, maar in groepen staan. Een nadere beschouwing van deze boomen doet zien, dat, in de meeste gevallen, de kern is ver dwenen en de kruin alleen gedragen wordt door stukken. Doze stukken, waarin het vocht is blijven cir- culeeren, zijn afzonderlijk ontwikkeld. Daardoor ziet men rondom de plaats, aanvankelijk ingenomen door den ouden boom, een oneindig aantal jonge stammen van kleiner afmetingen, die, dooreen ge groeid en geslingerd, als ze zijn, de meest grillige en koddige figuren vormen, welke op gezichten van menschen en dieren gelijken. Georgo Sand in haar Hi ver Majorique" zegt over deze boomen Als iemand 's avonds een wandeling maakt onder hun gebladerte, moet hij er om blijven denkeu, dat dit werkelijk boomen zijn, want als hij alleen naar zijn oogen en zijn verbeelding zou te werk gaan, zou hij bevangen worden door vrees te midden van al deze fantastische monsters, waarvan sommige naar hem grijnzen als draken, met gapenden mond en uitgespreide vleugels, terwijl andere er uitzien als vreeselijke boa's en weer andere elkaar woedend omstrengelen, als reuzen, die worstelen. Hier staat een centaur in galopstand, daar ligt een onbekend reptiel, dat een hinde verslindt verderop danst een sater met een bok, die niet zoo leelijk is als hijzelf. En dikwijls is het een enkele, geknotte boom, dien men zou houden voor een groep van 10 boomen en die al die verschillende monsters samenvat in één hoofd, dat even vreeselijk leelijk is als dat van een Indischen fetisch. Ten nadeele van de Italiaansche tooneelspeel- ster Tina de Lorenza, die op het oogenblik te Buenos-Ayres vertoeft, is uit haar woning een kistje ontvreemd, dat al hare juweelen bevatte, tot een gezamenlijke waarde van 100,000 fr. Een edelman van den diefstal verdacht, is aangehouden, doch bij huiszoeking is niets van het ontvreemde ge vonden. Denzelfden dag werden van den tooneelspeler Guastie 10,000 fr. en verschillende voorwerpen van waarde gestolen, terwijl don volgenden dag van de actrice Emma Fornaciari 5000 fr. en voor 25,000 fr. aan juweelen werden ontvreemd. In Narbonne heeft de Fransche politie de hand gelegd op een aldaar uit Buenos Aires aan gekomen anarchist. Guiappa, die, naar mededee- lingen van een reisgenoot, een moordaanslag op den keizer van Oostenrijk in den zin had. Een pleiziertrein kwam Zondag bij Hatfield (Y. S.) in botsing met een mei ktrein. Elf personen werden daarbij gedood en veertig gewond. Het weldoen van Koning Humbert. De overste Domenico Cariolate doet de volgende mededeelingen omtrent het weldoen van Koning Humbert van Italië, dat steeds in stilte door hem geschiedde. Hij zonderde elke maand 150,000 lire af, die hij voor liefdadige doeleinden gebruikte. Hoofdzakelijk kwam deze steun ten goede aan hen, die goed en bloed veil hadden gehad voor het bevorderen van nieuwere en betere toestanden in Italië. »Ik was in dezen de stille uitvoerder van zijne bevelen," zegt de overste, »en als ik hem kwam vertellen dat ik zijn opdrachten had uitgevoerd, zei mjjn Koning steeds »De nieuwsgierigen, die ik steun, moeten nooit weten wat ik in hun belang doe." De sommen, die hij uitgaf, waren soms zeer hoog, ja gingen zelfs wel eens boven de 50,000 lire voor eene en dezelfde familie. »Deze sommen bracht mjj steeds zijn kamerdienaar Machi in alle stilte in huis. Een ontvangbewijs vroeg Machi nooit on als ik niet thuis was had hij in last, het geld zonder iots te zeggen aan mijn vrouw te overhandigen. Eens deed zich een zeor dringend geval voor. Er was voor iemand steun noodig, juist toen de vorst zich naar Milaan begeven zou, om daar het ont hullen bij le wonen van bet gedenkteeken voor Koning Victor Emanuel. Hij zond, vóór hij vertrok, den direcleur-generaal van het koninklijk huis, Lambrini, naar mij toe met eene som van 41,000 lire. Bij dit bedrag was het volgende briefje gevoegd als schuldbekentenis»Ik erken van den directeur- generaal Lambrini te hebben ontvangen de somma van 41,000 lire voor het bekende doel." Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 15 Sept., Borsele, stortBteeu en wintermaterialen, J. Beenhakker. 17 Borsele, bouwen woonhuis, J. W. v d. Weert W.Jz. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. 6 Sept 7 7 8 8 10 10 10 11 11 12 13 14 14 15 19 19 22 28 Voorwerpen. Information. Kloetinge, meubelen en huisraad, Mulock Houwer. Borsele, afbraak, Hollmaun. Ierseke, beestiaal, enz., Prins. Kruiningen, herberg-mventaris enz., Prins. Ierseke, oesterput, gebouwen, pacbtrechten, Mulock Houwer. Hansweerd, smederij met woonhuis en erf, Prins. Hansweerd, slagerij met woonhuis en erf, Prins. Ierseke, oesterput, steiger, at'braik, loods, enz., L. E. A. Liebert. Goes, verpachting scharren enz., Oatv Registratie. Goes, woonhuis en erf, Mulock Houwer. Goes, meubelen en huisraad, Mulock Houwer. Oud Sabbinge, bouwland, P. Overman. Nisse, verpachting land, Hollmaun. Ierseke, Oübtermaterieel en gereedschappen, Mulock Houwer. Krabbendijke, bouw- eu weiland, Prins en Tak. 's fleer Artndsk., woonhuis, schuur, erf en dreef, De Ronde Bresser. 'a Heer Arendsk., arbeiders-inboedel, De Ronde Bresser. Baarland, hofstede, Pilaar. Hanswt erd, koffiehuis, woonhuizen en erven, De Vos. 364ste Staatsloterij, 4e kl. Trekking van Dinsdag 4 Sept. 2e lijst. 25000 19722 20007028 1000: 16051 400: 3796 3971 6837 100: 7573 15158 16394 17547 65: 409 704 716 744 2808 9341 9344 9405 9425 9894 9926 9975 18455 Trekking van Woensdag 5 September. 3e lijst. 10001998 6138 4008448 200: 10481 100: 2867 7397 18094 19735 05 707 795 808 9497 9882 9907 14732 14737 19706 19726 20382 20392 20406 Burgerlijke Stand van Goes van 3 tot 5 September 1900. Overleden 3, Jacob Zandee, 82 j., ongehuwd. ftiarktherichten. GOES, 4 September 1900. Aanvoer Erwten ruim met daaraan gtëvenredigde vraag. Oude TARWE per Hectoliter i 6,50 t 6 75 Nieuwe TARWE 5,90 a 6,10 Nieuwe ROGGE 5,— a 5.40 WIN TERGERST por 100 K.G. 7,— a 7.50 HAVER - - 6,— a 6,25 KOO K-ERWTEN 8,50 a 8,90 KROON-ERWTEN 8,— a KARWIJZAAD a WINTER-KOOLZAAD 10,70 a 11,— BOTER per K.G. 1,05 a 1,40 EIEREN per 100 stuks 3,40 a 3,60 KRUININGEN, 5 September 1900. Tarwa f 6,a f 6,50, Rog*e f 5,a f 5,25 per H.L., Winter Gerst f 7,a f 7,80, Zomer Gerst f a f per 100 K.G., Haver f 2,50 a f 3,25, Erwten I' 7,50 a f 8,40, Paardenboonenf afBruineBoouen fa f Winter Koolzaad a fa fvpur H.L. ROTTERDAM, 4 September 1900. Op de v e e m a r kt waren heden aangevoerd 42 paarden, 1481 magere en 474 vette rnnder8n, 540 vette kalveren, 59 nuchtere kalveren, eu graskalvereu, 2 schapen of lammeren, varken, 190 biggen. Prjjzen waren als volgtkoeien le qnal. 33 c. 2e qual. 29 c.. Se qual. 25 c,, ossen le qual. 33 c., 2e qual. 30 c., 3e qual. 26 c., stieren le qual. 28 c., 2e qnal. 25 c, 3e qual. c., kalveren la qual. 40 c., 2e qual. 37 c., 8a qual. 33 c., schapen lc qual. c., 2e qual. c., lammereu le qual. c., 2e qual. c., varkens le qnal. c., 2e qual. c.. 3e qual. c., lichte varkens voor export le qual. c., 2e qual. c. Alles per l/5 kilo Melkkoeien f 125 a 243, kalfkoeien f 145 a 250, stieren f 55 a 185, graskalvereu f2j a 60, piukeu f55 a 115, vaarzen f60 a 145, alles mager vee, biggen f 6 a 14, paarden f33 a 150. Nuchtere kalveren, slacht- f8,a 10,—, fok-f 12 a 18, Handel in le qualiteit ruuderen ainvankelijk vlug. waardoor enkele koeien boven notaering verkocht werden, later kon voer alle soorten moeilijk de noteeriug bedoDgeu worden In vette kalveren was de haudel traag, doordat de aanvoer de vraag overtrof Stieren werden vlug verk.-cht Op de magere markt was de handel iu kalfkoeien van weinig beteekenis, doordien er byna niets voor het buitenland wordt verkocht. In het overige magere vee was flinke omzet en wat verkocht werd betaalde men met bijzonder hooge prijzen Slachtp&ardm zeer duur Ds pryrsa der boter waren heden als volgtie quai 1 54, 2e qual. f 59, Ss qnal. f 46. Por kilo 65 a 70 ZaeuwseHo eieren 4.29 a 4,50 de J OO stnV» EEN LADING puike Ruhrkoleu. K. PIK.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 3