1900. N". 105. Donderdag 6 September. 8?le jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bp blad 10 cent. Inzending van adverteatiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. GOES, 5 September 1900. Gelijk wij in ods vorig no meldden heeft lord Roberts Transvaal geannexeerd verklaard. Het Ilandelsbl. zegt hiervan »Het doel is bereikt. De misdaad is begaan... Te Balmoral zit de oude Koningin en herdenkt het verleden. Geen onvriendelijk woord aangaande haar, kan ooit door ons geuit worden. H.M. heeft den eerbied verdiend, die Haar omringtGe durende Haar lange regeering heeft Zij zich een voorbeeldige souverein getoond en door Haar per soonlijken invloed en koninklijk woord heeft zij tweemaal belet, dat Engeland een ourechtvaardigen oorlog begon. Maar terwijl Hr. Ms. generaals en rechters op 70-jarigen leeftijd aan jongeren hun taak moeten overdrageu, is de Koningin na haar tachtigsten blijven regeeren. De taak over zulk een reusachtig rijk te presideeren is te zwaar voor een hoogbejaarde vrouw. Of wantrouwen in het beleid van den prins van Wales d8 oorzaak is dat koningin Victoria zelfs op haar tachtigsten verjaardag niet abdiceeren wilde ten gunste van haar zoon, weten we niet, wel weten wij dat het diep te betreuren is dat de Koningin, schoon te oud en te zwak om te kunnen leiden, te besturen, te controleeren als weleer, toch met het prestige van haar edelen naam de staat kunde van roof en geweld van het ministerie Cham berlain dekt. Daar ergens in de Vogezen zit de cynische oude markies van Salisbury op een badplaats en geniet van zijne welverdiende vacantie Maar in Londen is het ware hoofd van het mi nisterie gebleven, de renegaat der radicale partij, de vroegere republikein en vorstenhater Joseph Chamberlain. De bloedschuld voor den oorlog, die door zijn medeplichtigheid aan Jameson's inval, doorzjjn be dreigingen zoo in woorden al6 daden veroorzaakt is, rust op hem. Het is passend dat, terwijl hij het ministerie in Engeland vertegenwoordigt, de annexatie van de Transvaal officieel wordt bekend gemaakt. En lord Roberts, de Britsche Weyler, die voor hoen in Afghanistan zoo wreed te werk ging, heeft ook op passende wijze de annexatie gevierd, door weer tien boerderijen in brand te steken, omdat in do buurt dier boerderijen die zeer ver uit elkander liggen spoorstaven zijn opgebroken. Het gejammer der vrouwen en kinderen, wier dak en have dus boven hun hoofd verbrand wordt, is het ware eeresaluut aan de annexatie van de vrije Republiek. De brandende boerderijen zijn de ware vreugde vuren." Te Arnhem is de eerste algemeene vergadering gehouden van de »Katholiek-Democrati- 6che Volkspart ij" in Nederland. Deze partij heeit, volgens de Maasbodehaar ontstaan te danken aan het lezen van Het Land van Aalsthet orgaan van den bekenden abbé Daens. Clubjes in Twenthe stemden met de leerstellingen van genoemd blad in, en noodigden den abbé uit een propaganda-reis door ons land te ondernemen. Zoo werd de grond slag voor de nieuwe partij gelegd en zijn nu afdee- lingen te Enschedé, Hengelo en Almelo, Ngmegeu, Delft, Maastricht en Tilburg opgericht. Onder politiek opzicht is de partij tamelijk wel te karakteriseeren als een half radicale, half socia listische, met. een Katholiek tintje. Zij eischt, volgens dq Maasbode, die er natuurlijk niet meê is ingenomen, het algemeen kiesrecht eene staatspensioneeriug der werklieden zonder eenige bijdrage van den kant van dezen is sterk voor eene zeer uitgebreide staatsinmenging, gelijk o. a. bleek uit haar adres van hulde aan twee Katholieke Kamerleden na de stemming over de leerplichtwetwenscht bij verkiezingen slechts de mocraten te steunen, ook al zijn die »niet beslist" Katholiek enz. Bij kon. besl. is toestemming verleend aan dhr. D. Spruit, tijdelijk secretaris en ontvanger der gemeente Kapelle, om te Ierseke te blijven wonen. Men schrijft aan de M. Ct. Onder de vele ridderorden, op 31 Aug. 1.1. uit gedeeld, is er ook eene te beurt gevallen aan den heer \V. M. G e i 11, officier van gezondheid 1ste klasse O. I. leger. Zoo eene, dan is deze welver diend. Reeds lang was deze uiterst bekwame man bekend door menige brochure over Indische ziek ten, inzonderheid over de lepra. In 1897 vertegen woordigde hij dan ook de regeering op het lepra congres te Berlijn. In 1898 trok hij de aandacht door zijne kordate houding bij de aardbeving op Ambon. Gisteren had in de Trèveszaal to 's-Gravenhage de nederlegging plaats van de acten van bekrachti ging der verdragen en verklaringen, onderteekend op de vredesconferentie. Bij de opening zeide de minister van buitenlandsche zaken De Beaufort, dat dit de beëindiging was van de werk zaamheden der vredesconferentie, die nu tot de geschiedenis behoort. Moge eenmaal de toekomstige geschiedschrijver kunnen getuigen, dat de arbeid der conferentie duurzaam en weldadig voor de menschheid is geweestDie wensch is in een tele gram aan den keizer van Rusland uitgedrukt. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandseh-Indië, van 1 dezer, wordt de gouvernement s-k offieoogst- op Java voor dit jaar thans geraamd op 211,000 picols. (Stct.J Voor het vergelijkend onderzoek voor a d- spirant-opzichter der telegraphie hebben zich 23 candidaten aangemeld er zijn 6 plaatsen beschikbaar. Men meldt uit Ruhrort, 3 September Steenkolen. De afgeloopen week bracht op nieuw boogaren waterstand, waardoor de groote sleepkanen wederom op 2 meter diepgang konden afladen, terwijl het lichten der uit de zeehavens gekomeno schepen daardoor gestaakt kon worden. De aanvoer, van de kolenmijnen naar de Rubr- havens was nog al belangrijk, alles ecbter werd onmiddellijk scheep gebracht en in hoofdzaak naar den Bovenrijn verladenechter gaat het naar Ne derland en België ook drukker, hier begint nu eerst de tijd van groote verscheping te naderen. De vraag naar kolen is en blijft groot, enkele fa- FEÏÏILLETÖI. Te hooge inzet. Een beeld des tijds naar Hubert von Trutzscheer. Waarachtig Harden, gij zijt vandaag kolossaal ongelukkig Het was in een voornaam ingerichte kamer in een der eerste hotels, dat deze woorden werden gesproken. Van uit een elegante kroonlustre straalde een heldor licht op eene in het midden der kamer staande tafel, die met een groen kleed overdekt was, terwijl de rooskleurige, op klokken gelijkende omhulsels der electrische gloeilichten in het overige deel der ruimte een schemerachtig licht verspreid den. Eenige, door de reten der zware donkere venstergordijnen schietende lichtstralen, kondigden den aanbrekenden dag aan. In een hoek der kamer zat een kellner, met het hoofd over de leuning van een stoel hangende; eenige snorkende geluiden duidden aan dat hij was ingeslapen. Op eenige der rond de tafel staande stoelen stonden flesschen, deels leeg, deels half ge vuld op de tafel zelf aschbakjes vol eindjes siga ren en sigaretten. De asch lag op verscheidene plaatsen op de groene tafel gsstrooid hier lag een oude geopende, leege portemonnaie, daar nog een helder witte waslederen handschoen. Alles maakte den indruk dat hier een gezelschap was bijeen ge weest. Voor het oogenblik echter herbergde de kamer, behalve den kellner, slechts drie personen. Aan het eind der langwerpige afgeronde tafel zat een heei: in politiek, onberispelijk in houding en kleeding, ondanks het late of liever vroege uuraan zijne eene zijde een officier in de don kerblauwe kleeding der kurassiers, aan zijne an dere een in het roode uniform dor huzaren. Zij hielden zich bezig met hasard-spel. De eerste hield de bank, de anderen hielden aanteekeniug van winst en verlies. •Vinden de heeren goed, dat dit de laatste inzet is vroeg de onberispelijke. 1 »Mij wel", antwoordde de kurassier. »Mij ook", de huzaar. J Dit laatste spel was in tien minuten ten einde. Alles wat de huzaar nog voor zich had liggen waren drie blauwe lappen (banknoten). Terwijl hij opstond en ze waggelend in den zak stak, zeide hij I »Zestig mille, niet waar Goldberg »Jawel" antwoordde deze en stond eveneens op. Door het schuifelen der stoelen ontwaakte de kellner. »De rekening, de rest is voor u Op eens goed wakker geworden, nam de bediende met gekromden rug, een tevreden lach en een zacht gefluister »merci" een stapel goudstukken in ontvangst, die hem de onberispelijke meer toewierp dan gaf. Toen de drie heeren het hotel verlieten was het reeds klaarlichte dag. Zjj gaven elkander de bami. brieken hebben minder werk en daardoor oogen- blikkelijk minder noodig, zoodat enkele posten kolen en vooral cokes vrij komen, daarvoor vraagt de groothandel veel meer en wil ook de directie der Duitsche spoorwegen van af heden tot 1 April 30 pet. meer kolen hebben dan hun contract is, anders kan men dezen winter niet geregeld de extra-goe derentreinen laten loopen het syndicaat heeft bier voor échter een beduidend hoogeren prijs verlangd. Vrachten zijn weinig veranderd, de waterstand komt hierin ten goede; schepen niet veel voorhanden. Men betaalt voor schepen van middelbare grootte naar Goes f 2,60/85. Engolsche manieren. De heer van Zadelhoff, arts te Utrecht, werd dezer dagen ont boden bij een ambtenaarsvrouw, door de Engelschen uit Transvaal gezet en pas hier in het land ge komen. Haar toestand was zeer treurig en op reis had zij het zeer slecht gehad. Zij was in 't bezit van een schrijven van dr. Wiedeman te Johannes burg, dat moest dienen om den militairen uitzet ter" te verzoeken althans deze dame te Johannes burg te laten. Het luidde Hu het Engelsch) aldus 15-6-1900. »Ondergeteekende verklaart, dat me vrouw lijdt aan longtering in hevigen graad. Indien zij levend in Europa komt, kan zij onmo gelijk daar lang leven." w. g. dr. Wiedeman. Tot antwoord werd het arme mensch in een kaffer- wagen gestopt om de reis naar Holland mede te maken De heer Fischer, lid van de Zuid-Afri- kaansche deputatie, zal zich met zijn echtgenoote, die hem van zijn vertrek uit Zuid-Afrika is blijven vergezellen, tijdelijk te Scheveningen vestigen. Hieruit leidt men af, dat het Boerendriemanschap in den eersten tijd niet naar Zuid-Afrika zal terug- keeren. Het hoofdcomité van het Nederlandscho Roode Kruis zal met dr. Lingbeek ook nog den arts A. H. C. van Engelen, praktizeerend geneesheer te Graauw en Laugendam, naar Zuid-Afrika uitzenden. Het hoofdbestuur der Nederlandsch Z u i d-A frikaansche Vereeniging heeft aan alle spoor- en tramweginaatschappgen hier te lande een staat gezonden van Nederlanders, die uit Zuid-Afrika gezet zijn en naar een betrekking uit zien, met verzoek zoo mogelijk van deze mannen in dienst te nemen. Hier te lande is bericht ontvangen dat thans ook ds. G o d d e f r o y te Pretoria in hechtenis ge nomen is, wijl hij bij de godsdienstoefening voor de Boeren gebeden had. (Tel.) Oorlog Transvaal. De jongste tijdingen zijn, dat Buller op 2 Sept. met de Boeren slaags geweest is in de bergen ten zuiden van Lijdenburg. Botha was met 2000 man bij de Boeren, die den goheelen dag een pas bezet hielden. Bij de nadering van de Engelsche ruiterij openden de Boeren het vuur met drie long-Toms en een ver-dragend stuk geschut. De Engelschen bezetten met een batterij rijdende artillerie een stelling op den rechtervleugel, van waar zij eerst bij het vallen van den avond konden terugtrekken. en scheidden met een >morgen" om hun huis op te zoeken, ieder in eene andere richting. De straten boden nog weinig leven aan. Eenige mannen, in vuil grijs linnen gekleed, die met lange bezems de asphaltstraten reinigden, en een paar bakkersjongens, was alles wat men nog zag. De huzaar behoefde niet ver te gaan. Voor een huis van vier verdiepingen stond hij stil, nam zijn huissleutel uit den zak, stak hem in het slot en wilde de deur openen, doch zij was niet meer ge sloten. Een rilling ging hem door het lijf, ofschoon do lucht zwoel op de aarde hing. Mompelend ging hij zijn woning binnen en was weldra op zijn slaapkamer. De neergelaten gordijnen lieten slechts een zwak licht door. In grooten haast, als om te verhinderen, dat hij weer tot zich zei ven kwam, trok hij zich de kleeren van het lijf. Een deel vloog op een stoel, die aan het voeteindo van zijn bed stond Jen een ander deel op den grond. Een klokje op zijn nachttafel wees vijf uur aan hij stelde den wekker op negen. Nauwelijks had hij dit gedaan of hij stopte zich tot aan den hals onder de dekens. Nogmaals gevoolde hij een rilling en nogmaals mompelde hij eenige woorden en hij sliep in. Slag van negen maakte het oorverdoovend geraas van den wekker hem wakkir, zoo plotseling dat zijn geest doorsluimerde, terwijl zijn lichaam reeds ontwaakt was. De droom, die hem de gansche vier uur van zijn slaap had bozig gehouden, hield hem ook nu nog gekluisterd. Hij droomde verder Het geschut der Boeren vuurde den geheelen dag. In aanmerking genomen dat zij in een kuil lagen, leden de Engelschen hijzonder geringe verliezen. Ook op den linkervleugel raakte de Engolsche infanterie slaags met de Boeren die zich in kreken verscholen hadden. Lord Roberts seint uit Belfast, dd. 3 dezer Daar Buller bij zijn oprukken naar Lijdenburg den vijand vlak voor zich aantrof in een sterke stelling, die hij niet omtrekken kon, heb ik hem heden een colonne langs den weg van Belfast naar Dullstroom te hulp gezonden. De Boeren hebben den 2en op den Pieterburg- spoorweg een trein, die troepen vervoerde, laten ontsporen. De Dailij Mail heeft uit Pietermaritzburg een telegram ontvangen, behelzende dat de Boeren hun strijdmacht in drie afdeelingen hebben gesplitst. De eene afdeeling is naar Lijdenburg gegaan vermoedelijk om den grooten voorraad aldaar te bewaken, voegt de correspondent er bij een andere naar Barberton, waar de vrouwen en kinderen zich bevinden, terwijl de derde stellingen beeft ingenomen langs den spoorweg. Bij deze afdeeling bevinden zich de heide Presi denten en de generaals Botha en Viljoen. Naar het heet wilde president Kruger na de verovering van Bergendal capituleeren, maar Steyn belette dat. De Boeren schijnen nog genoeg mondvoorraad te hebben. Uit Kaapstad meldt men van 3 SeptemberDe vijandelijkheden in het N. en W. van Transvaal zijn druk aan den gang. Kolonel Plumer heeft bij Rooikop een tweede gevecht met de Boeren gehad en honderd geweren, 40,000 patronen en een hoe veelheid prdviand buit gemaakt. Den 31en hebben de Boeren vergeefs getracht de waterwerken van Johannesburg te vernielen. Gene raal Hart verraste hen en joeg hen op de vlucht. Een afdeeling van De Wet's troepen is in die zelfde buurt met groote verliezen verslagen. Het oprukken van de koloniale divisie van Zee- rust naar Krugersdorp vond hardnekkigeu tegen stand. De Boeren leden echter groote verliezen. Ten Z. van Johannesburg is Zaterdag een trein met proviand ontspoordde locomotief, een der weinige die de Engelschen hebben, lieten de Boe ren springen en 13 wagens verbrandden zij. Een afdoeling van Brabant's Horse achtervolgde de Boe ren en wist de 35 gevangen gemaakte Engelschen weer in handen to krijgen. Tusschen Zeerust en Krugerdorp heeft de koloniale divisie het ook warm gehad. Eu De Wet schijnt weer aan den spoorweg ten N. van Kroonstad verschenen te zijn. Overigens valt er niet meer aan te twijfelen of de Boeren hebben de sterke stelling bij Waterval- Onder moeten prijs geven. Uit Maseroe komt de belangrijke tijding (van 3 Sept.) dat Ladijbrand wordt omsingeld door de Boeren-commando's onder Fourie, Grobbelaar, Lem mer en Haasebroek en 200 verkenners van Theron. De bezetting heeft haar leeftocht verbrand om te verhinderen dat hg den Boeren in handen valt. Als de stad genomen wordt, zal de toestand van de bezetting hachelijk wezen. Generaal Hunter komt echter met allen spoed te hulp, zoodat waarschijnlijk de Boeren de stad wel niet krijgen zullen. De annexatie-proclamatie van maarschalk Roberts eeuwig kon dat ongeluk hem toch niet vervolgen die veile deern fortuna had zich van Goldberg af gewend en zich tot hem gekeerd. Een groote stapel goud en banknoten lagen voor hem opgehoopt, het verschrikkelijke vooruitzicht, dat zich na zgn groot verlies zich aan hem had voorgedaan, was verdwenen, hoopvol lachte hem weer de toekomst tegen zij speelde om zijn mond, tooverde groefjes in zijne volle wangen en uit ziju oogen straalde weder een jeugd vol verwachtingen. Hij wilde toegrijpen om de voor hem liggende groote som te borgen voor hij zich misschien aan een nieuw echec blootstelde werkelijk strekte hij de hand uit. Daar viel zijn oog op een blauwe lap, die op bet tafeltje voor zijn bed lag. Op eens veranderde zijn gelaat, zijn lach verdween, zijn ge laatstrekken werden somber, zijn oogen mat. »Eon droom" riep hij hardop en verachtelijk uit, zoo hard dat hij van zijn eigen stem schrikte, en »slechts een droom" kwam nog eenmaal, maar nu zacht en droevig als een echo over zijne lippen. Een paar minuten bleef hij nog liggen, duizend gedachten doorkruisten zijn hoofd en toch kwam geen enkoio tot helder bewustzijn, Een mat gevoel als vóór een onweer beving hemals wezenloos staarde hg in de opene ruimte. Plotseling verhelderde een bliksemstraal de don kere wol keu, die zich voor zijn geestesoog hadden samengepakt. Hg schrok op, het deksel vloog hem van het lichaam en met één sprong stond hij op zijn boenen. Nadat hg de banl.noot van honderd De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1