1900. N". 104. Dinsdag 4 September. 87ste jaargang. D© uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nominers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den ftAAD der Gemeente GODS, op DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1900, des avonds te 8 uren. Goes, 1 September 1900. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van behandeling 1. Resumtie der notulen van de vorige vergade ring. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming leeraar bij bet Middelbaar Onderwijs. 4. Wijziging van de Verordening op de beffing van schoolgeld voor Lager Onderwijs. 5. Wijziging Verordening regelende het Lager Onderwijs. Wekelijksch algemeen overzicht. Het Engelsche publiek wordt ongeduldig en ongerust. Het wordt ook ontevreden over den lang- durigen oorlog en over het onvermogen van Lord Roberts om een beslissendeu slag te slaan. De be zetting van Machadodorp heeft eenige beteekenis, maar niet veel, zij heeft dagen lang stryd gekost en feitelijk is Roberts nog niet veel gevorderd, mis schien bet tegendeel. Het terrein, waarop bij nu gekomen is, is niet alleen veel ongezonder, maar ook veel moeilijker, nog daargelaten dat de maar schalk nu van bet gebruik van den spoorweg zal verstoken zijn en al wat hij noodig heeft per as zal moeten laten aanvoeren. Het terrein is voor de Boeren niet zoo gunstig als Roberts bet wil doen voorkomengoed oorlogsveld komt eerst achter Machadodorp, daar worden dan ook de groote sla gen gewacht, doch groote slagen te leveren ligt ook niet in de bedoelingen der Boeren. Den over- machtigen vijand te overwinnen is hun onmogelijk, daarvan zijn zjj overtuigd hun taktiek is den oor log te rekken en aldus de Engelscben uit te putten. Het klimaat is de dood voor de Engelsche troepen, er sterven meer krijgslieden door ziekte dan door de kogels der Boeren. En dan de inillioenon, welke deze oorlog eiken dag kost. Engeland is rijk, zeer zeker, maar wanneer bet met millioenen gaat, komt er aan allen rijkdom een einde. Roberts bad gehoopt de Boeren te omsingelen en dan was de strijd voor dezon wanhopend ge weest, maar de Boeren laten zich niet omsingelen. Waren alle strijdende Transvalers geconcentreerd op ééne plaats, dan zou het den Engelscben wel niet moeilijk vallen beu af te maken, doch de te genstand is nog verspreid over bet gansche oor logsterrein van vroeger en nu. Ten westen en zui den van Johannesburg, in den Vrijstaat liggen nog Boeren op de loer om de Engelschen in bet nauw te brengen, bij Mafeking werd in den laatsten tijd nog sterk gevochten, waaruit blijkt, dat De la Rey, Botha en De Wet niet stil zitten. Louis Botha beeft verklaard, dat hij over 15000 man beschikt, waarvan 5000 besloten zijn zich lie ver dood te vechten dan den strijd op te geven en boe verder de Engelscben komen, hoe moeilijker het terrein wordt. Williams schrijft in de Morning Leader, dat naar zijn meening de Boeren noordwaarts zijn afgetrok ken om den toegang tot het district Lijdenburg te bezetten. De Boeren houden stand, gaat bij voort, in wat Roberts Helvetia noemt en waaraan wij den naam Suijman gaven, daar beide punten slechts een mjjl van elkander verwijderd zijn en belang rijke onderdeeleu uitmaken van dezelfde stelling. Bulier beeft Machadodorp bezet na zwakken te genstand. Maar wij hebben er reeds op gewezen dat er bij Machadodorp geen stelling is om stand te houden. Eerst zeven of negen mijlen ten Noor den van dit station is een goede stelling. De Boe ren hebben klaarblijkelijk hun hoofdmacht geplaatst aan den weg naar Lijdenburg. Als Snij man inder daad bet centrum van bun tweede verdedigings linie is, zou bet uitermate moeilijk zijn den vijand van daar te verdrijven. »Hoe lang zal de oorlog nog duren" vraagt hetzelfde blad, en antwoordt op die vraag Tenzij wij bereid worden gevonden vredesvoor waarden aan de Boeren aan te bieden, zal de oorlog voortduren, eiken dag wreeder worden, noch vrouwen noch onzijdige personen sparend, onze schatkist uitputten, ons krediet vernietigen, en de hoop, dat er eens verzoening en vrede zal komen in het uit elkaar gerukte Zuid-Afrika ongerijmder maken dan ooit te voren." De eensgezindheid onder de mogendheden in zake China is nog niet openlijk verbroken, doch tus- scben de regels van de schaarsche berichten is te lezen, dat het er met de eendracht waardoor alleen de ongeordende toestand kan worden opgeheven, treurig uitziet. Het is of de mogendheden bij alles wat zij in China uitvoeren of van plan zijn, elkan der op de vingers kijken. In Engeland wordt nog steeds gemeend dat Rusland en Duitschland zullen samendoen, zonder de andere rijken te kennen de Japanners reiken den Engelschen de hand, omdat zij bang zijn, dat Rusland Mantsjoerije zal inpal men en dit alleen zouden toestaan als Japan een deel kreeg van Korea. Amerika vertrouwt Engeland niet in de buurt van Sanghai. Niemand zou China willen veideelen maar toch ieder verlangt er een stuk van. Een aardig staaltje van de eensgezindheid onder de mogendheden is, dat de troepen van Peking naar het zuiden trekken, waar ook werkelijk vijanden genoeg te vinden zijn, en dat andere, met name Russen en Japanners, noordwaarts zijn gegaan, met welk doel weet men niet. Omtrent de pogingen der verschillende mogend heden om tot vrede te geraken begint er meer eenstemmigheid te heerschen. (Men zie daarover de rubriek in dit nummer»Oorlog in China".) Omtrent de verhouding, die tusschen Frankrijk en DuitschSand begint te bestaan, is het bekende gezegde van kracht»Oude veeten zijn vergeten en gedempt de bron van twist." De Duitschers hebben op vele plaatsen een ver standig besluit genomen. De Sedandag (2 September) is niet meer gevierd. Een commandeerend generaal te Hamburg zeide, dat hij zijne officieren dien dag niet meer tot een feestmaaltijd zou bijeenroepen. Nu Franschen on Duitschers in China als wapen broeders optreden, achtte hij het ongepast de her innering aan Fransche nederlagen steeds levendig te houden. Reeds vroeger wezen wij er in ons over zicht op dat de bewoners van Elzas-Lothariugen reeds verzoend zjjn met hunne toevoeging aan Duitschland en geen neiging meer aan den dag leggen om hunne vroegere nationaliteit terug te krijgen. Er is dus alle reden om te verwachten, dat Frankrijk en Duitschland weer tot elkaar komen. Frankrijk heeft nu voor goed geleerd zich niet meer mot de Duitsche aangelegenheden te bemoeien. Van Eizas-Lotharingen moet het afzien om te be grijpen, dat het gevaar voor dit oogenblik van de Engelsche zijde dreigt. Engeland is thans de gemeen schappelijke vijand van Frankrijk, Duitschland, Rus land en bijna de geheele beschaafde wereld. Er is bijna geen land, dat niet iets terug te vorderen heeft, dat Engeland wederrechtelijk heeft geroofd. Van een behoorlijk evenwicht kan geen sprake zijn, zoolang Engelands overmacht ter zee niet is geknot. Geen land kan zich nu meer rustig ont wikkelen en tot welvaart komen. Enkele heethoofden zijn er nog in Duitschland, die den Sedan-dag willen gehandhaafd zien, doch door den wil van Keizer Wilhem II zal hij officiëel niet meer gevierd worden. In tegenstelling van het geen elk jaar sedert 1871 geschiedde, onthoudt de Staat zich thans van elke betooging en kunnen alleen particulieren, die daarop gesteld zijn, den verjaardag vieren van Napoleon's nederlaag. Van zijn kant doet Frankrijk ook een stap; het zendt dit jaar, voor 't eerst na den grooten oorlog, een specialen afgevaardigde, om aan de oefeningen van het Duitsche leger deel te nemen. Ook in ons werelddeel dreigt oorlog en wel tus schen een paar Balkan-staatjes Bulgarije en Rumenië hebben hun geschil over het vermoorden van den Rumeenschen professor Michaleau nog niet bijgelegd en daaruit aanleiding genomen een opstand te verwekken. De Rumeensche regeering heeft een onderzoek naar deze misdaad en de bestraffing der schuldigen geëischt. Dit onderzoek heeft echter nog niet plaats gehad en men vreest dat het wel geheel zal uitblijven, waut onder de leden van het Bul- gaarsch-Macedonisch comité zijn zeer invloedrijke personen, die de regeering niet voor het hoofd wil stooten. Allerlei mededeelingen over het werken dezer comité's doen de ronde. Zij moeten voornemens zijn dezen winter zooveel mogelijk Bulgaren in Macedonië en Albanië van wapens te voorzien en daar een groote revolutie te veroorzaken. Deze landen zouden het Turksche juk moeten afschudden en zich bij Bulgarije voegen. Reeds hebben feiten plaats gehad, die op eene vijandige gezindheid wijzen. De Bulgaren hebben aan Rumeniërs den toegang tot het land ontzegd, ook als zij behoorlijk van passen waren voorzien, en Bulgaarsche douanen hebben den invoer van Rumeensche waren geweigerd. Zelfs hebben al ge ruchten geloopen over grensconflicten tusschen Bul gaarsche en Rumeensche soldaten, waarbij de Bul garen 25 Rumeniërs zouden hebben gevangen ge nomen. Dit gerucht is echter weer tegengesproken. Een ander gerucht is, dat een samenzwering zou ontdekt zijn van Bulgaren tegen koning Carol van Rumenië. De bewaking op de Rumeensch-Bulgaar- sehe grenzen is daarom aan beide zijden versterkt. Tot een oorlogsverklaring is het nog niet ge komen zelfs is er een afdoende reden, die nog al hoop geeft op het behoud van den vrede, en dat is dat geen van beide landen geld heeft. En wan neer zij dit nu maar geen van heiden bij hun vrienden, Oostenrijk en Rusland, krijgen, dan zal de oorlog uit gebrek aan zenuw ook wel niet uit barsten. GOES, 3 September 1900. In de MiddCt. van Zaterdag wordt bericht, dat voor de vacature in den gemeenteraad alhier van antirevol. zijde candidaat is gesteld de heer A. S. J. Dekker. Wij kunnen dit bericht ten stelligste tegenspreken. De antirevol. kiesvereeni- ging heeft nog niet vergaderd en naar men ons van bevoegde zijde verzekert zal ditmaal de heer Dekkei geen candidatuur aanvaarden. Men schrijft ons Het hoofdbestuur van de Vereeniging van landbouwers die suikerbieten ver bouwen heeft dezen zomer niet stil gezeten. Met den heer Vorsterman van Oyen te Aarden burg heeft het een plan ontworpen om den strijd tegen do suikerfabrikanten beter dan tot nu toe aan te binden en te zorgen, dat wat de bieten verbouwers in deze campagne van de zijde der fabrikanten moesten ondervinden, niet meer zal kunnen gebeuren. Dat van de bestaande vereeniging, ondanks her haalde pogingen van het bestuur, niet veel kracht uitging, was te wijten aan het reglement, dat de leden geheel vrij liot, en ook aan de geringe samen werking der leden onderling. Het bestuur heeft een nieuw reglement ontworpen en wonscht de bestaande vereeniging te ontbinden en eene geheel nieuwe tot stand te brengen. Het concept-reglement is aan de afdoelings-besturen en aan de zelfstandige leden gezonden en tevens ook aan eenige voorname bietenverbouwers in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland, die ter vergadering opgeroepen zijn tegen Vrijdag den 7en September 1900 in de »Prins van Oranje" te Goes. In deze bgeenkomst zal door de bestaande ver eeniging allereerst worden beslist over de bestem ming van het batig slot der vereeniging en over hare opheffing, waarna men zal overgaan tot het stichten van eene nieuwe, onder den naam van Bond van Suikerbietentelers, en tot het besproken van bedoeld reglement, dat inmiddels in alle afdeelingen besproken wordt. Veel sympathie voor den Bond wordt reeds aan den dag gelegd de landbouwers begrijpen dat het op de oude wijze niet gaan kan en dat er nieuw leven moet komen, wil men niet geheel afhankelijk worden van do fabrikanten. Het doel van den Bond is verbetering te brengen in de thans be staande overeenkomsten met de fabrikanten, de zoogenaamde tel-quel contracten. Ieder lid moet eene gezegelde verklaring inzenden, waarin hij aan neemt zich te onderwerpen aan allo bepalingen der statuten. Daarbij voegt hij eene opgaaf van het minimum aantal gemeten, dat hij jaarlijks voor het verbouwen van bieten denkt te gebruiken. Bestaat het hoofdbestuur thans uit drie leden, voor het vervolg zal het uit zeven leden bestaan. Op eene in November te houden algemeene ver gadering zullen zoo mogelijk vastgesteld worden de prijs eD de voorwaarden, op welke in de vol gende campagne met de fabrikanten zal worden gecontracteerd. Ieder lid is gehouden zich te ge dragen naar de besluiten in de algemeene vergade ring genomen, en tegen geen lageren prijs, noch onder andere voorwaarden te contracteeren op het tel-quel contract dan daar zijn vastgesteld. Wie daaraan niet voldoet, betaalt voor elk gemet, dat hij als zoodanig gecontracteerd heeft, eene boete door de algemeene vergadering te bepalen ten bate der algemeene kas. Deze zijn do voornaamste bepalingen van het concept-reglement. Mochten deze worden aange nomen en mochten alle groote bi eten verbouwers zich aansluiten bij den nieuwen Bond, dan pas zal met vrucht en succes met de fabrikanten onder handeld kunnen worden en zal de biet weder een rentegevend gewas voor de landbouwers zijn. Maar daartoe is aansluiting noodig. Men raeene ook niet dat voor de verschillende streken, die zich bij den Bond aansluiten, de prijzen en voorwaarden van de contracten dezelfde moeten zijn, integendeel, gelet op de verschillende toestanden in Zuid-Holland, Brabant en vooral in Zeeland, vindt men een ar tikel in de nieuwe statuten, waarin aan dat be zwaar wordt tegemoet gekomen. Jl. Zaterdag trad alhier in functie als cipier in de strafgevangenis dhr. M. F. van Heffen, gewezen cipier in het huis van bewaring te Zutfen. Op denzelfden datum werd dhr. M. Hoekman, bewaarder le rang (brigadier) als zoodanig verplaatst van Goes naar Maastricht en vervangen door dhr. A. d o J o n g e, tot nu toe bewaarder 2e rang in het huis van bewaring te Middelburg. Bij het dames-comité te Middelburg is tot heden voor Cr on jé en zijne medegevangenen f3382,59 ontvangen, waaronder uit Goes f 186,10. Gelijk wij in ons no. van Donderdag jl. meldden, zal het comité gaarne meerdere gelden en goederen in ontvangst nemen, voornamelijk voor eene verzen ding half Sept. a. s. naar de krijgsgevangenen op Ceyion. Lid van het comité voor Goes is mevr. Leignes BakhovenDe Jongh. Gedep. Staten van Zeeland hebben aan de Industrieele Maatschappij te Amsterdam conces sie verleend voor een stoomtram op Zuid- Be v e 1 a n nl. Buitenhaven Hansweerddorp Kruiningenstation KruiningenIerseke—dorp Ier- sekeIersekendamBuitenhaven Wemeldinge be gin- en eindpunt gelegen aan hot Kanaal door Zuid-Beveland en te Hansweerd tegenover Walsoor den, het waterpunt van de geconcessioneerde tram lijn HulstWalsoorden. (N. v. d. Dj In een bestuursvergadering der Vereeniging »Uit het volk voor het volk" te Middelburg is als gevolg van den bijzonderen steun der burgerij bij de voorbereiding der viering van don 20n ver jaardag der Koningin, besloten een Koninginne- fonds te stichten voor de jaarlijksche feestelijke herdenking van Hr. Ms. geboortedag. De aangekondigde vergadering van belang hebbenden bij de fruitteelt werd Woensdag middag te Breda gehouden. Eenparig waren de aanwezigen van meening, dat een krachtige nationale jam-industrie een hoofd voorwaarde is voor een bloeiend tuinbouwbedrijf en behoudens een enkele uitzondering werd als vaststaand aangenomen, dat bloei van die industrie afhankelijk is van afschaffing of althans creditee ring van den suikeraccijns. Zeer veel instemming vond 't denkbeeld eener coöperatie van fruittelers en industrieelen volgens dit plan zouden de vruchtenkweekers mededeelheb bers worden in de industrieele onderneming, niet door geldstorting, maar door de verplichting tot levering van fruit van goede qualitoit tegen vast te stellen prijzen. Ter andere zijde werd dit stelsel ontraden op grond van ernstige practische bezwa ren, terwijl niet was uitgesloten do mogelijkheid dat ook hier 't betere de vijand vau 't goede zou zijn, nl. het streven naar een fabriek op coöpe ratieven grondslag misschien tot niets zou leiden, terwijl de fruitteelt intusschen ten onder ging. De voorkeur zou verdienen een flinke jamfabriek op een gunstige plaats hier te lande en daarnaast in de verschillende tuinbouwcentra kleine inrich tingen, waar de voorloopige bereiding van de ver- sche fruiten tot pulp kon geschieden. Naast de stichting eener eigen fabriek of de be vordering van zoodanige stichting door industrieelen werd ook geopperd do meening, dat wellicht de voorkeur zou verdienen aansluiting te zoeken bi) een bestaande ouderneming, die tot flinke uitbrei ding beeft besloten. Het slot der bespreking was, dat geen definitief besluit werd genomen, doch een commissie van voorbereiding werd benoemd, waarin o. a. zitting heeft de heer W. F. K. Lenshoek te Kloetinge. Deze commissie zal overwegen lo. in hoeverre coöperatieve verbinding mogelijk en wenschelijk is tusschen fabrikant en tuinier; 2o. wat de voorkeur verdientaansluiting bij eeu be staande onderneming, die uitgebreid zal worden of de bevordering eener nieuwe stichting. Do schrijver der »Brioven uit de Hofstad" in de Arnh. Ct. liet zich, met het oog op het op handen zijnd bezoek aan de Koninginnen door den vorst van Perzië, de afgeloopen week aldus uit »Hoewel ik niet in 't minst zou willen afdingen op de gracelijke gastvrijheid, waarmede onze Koninginnon den Sjah op het vorstelijk lust slot zullen ontvangen, zoo is 't toch geen gewaagde onderstelling dat zij hem met een glimlachje vau opluchting weer zullen zien aftrekken. Zoo'n gansch ander mensch dan wij, Westerlingen, wiens lief hebberijen, zeden, gewoonten, smaak zoo in alles van de Europeesche dito's afwijken en met wien men slechts met hulp van een tolk een woord kan wisselen, moet als bezoeker tamelijk »zwaar op do hand" wezen. Een der Fransche bladen beweerde onlangs wel dat de Sjah zoo wat Fransch en En- gelsch spreekt, maar als dit een verstuauhaar taaltje ware, dan zou men er wel heel wat ophef van ge maakt hebben. Misschien eischt de Oostersche éti- qette zelfs dat het gesprek door middel van een tolk gevoerd wordt, dan kan men zich nooit ver spreken, want mocht er eens een min gepast woord komen, dan is 't natuurlijk de schuld van den tolk.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1