1900. N°. 103. Zaterdag I September. 87sle jaargang. e Bij dit no. behoort een bijvoegsel. DE BEG lïOOTBM; De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nornmers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentie» vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel metr 10 et. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. der plaatselijke inkomsten en uitgaven van de ge meente voor bet jaar 1901 is aan den gemeenteraad ingediend en ligt ter secretarie tot en met den 15 September 1900 voor een ieder ter lezing, terwijl afschriften tegen betaling der kosten verkrygbaar zullen gesteld worden. Goes, den 27 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Nationale Feestdagen. Feest- en vierdagen hebben in het leven van alle bekende volken een groote rol gespeeld eD waren dikwijls als bet ware saamgeweven met huD bestaan. Nu eens gingen ze hand aan band met den beersebenden volksgodsdienst, dan weer stonden zij in verband met historische gebeurtenissen maar in welken vorm ze zich ook voordeden, meestal werden zij lang in eere gehouden, van overheids wege gesteund en aangemoedigd en slechts door geheel veranderde tydsoinstaudigheden gewijzigd of Dit bewijst, dat er altijd geweest is behoefte aan rust en ontspanning. Door ben, die geregeld licha melijk arbeiden, zal die behoefte wel bet meest worden gevoeld. Het zou niet juist zijn, te zeggen dat er des Zondags niet gearbeid wordt om den kerkelijken vierdag. Wanneer er geen kerkelijke vierdag bestond, dan zou bet alras blijken dat een altoosdurend doorwerken volstrekt onbestaanbaar is. Er zou stilstand moeten zijn. Maar bet ligt geheel in de rede, dat de kerkelijke vierdag en de maat schappelijke rustdag samenvallen. Vandaar dan ook dat de Staat Zondagsrust bevorderen moet en zoo veel mogelijk meewerken dat niemand gedwongen worde zich van die rust te onthouden en niemand zich zelf eraan onttrekken kan zóó, dat de rust van anderen er door verhinderd wordt. Deze regel mag slechts wijken voor het algemeen belang, dat steeds boven alles behoort te gaan. Er is ook een te ver gedreven Zondagsrust mogelijk, die den geregelden loop der maatschappelijke ver richtingen zou kunnen verstoren en daartegen moet worden gewaakt. Een en ander ten bewijze, dat er voor den Staat op dit gebied nog wel iets te regelen valt. Het is echter voor het tegenwoordige niet onze bedoeling, het onderwerp Zondagsrust en Zondags- wetgeving in bijzonderheden te bespreken. Het op schrift boven ons artikel bewijst dit reeds. Maar wij wilden naar aanleiding van bet bovenstaande de vraag stellen, of bevordering van Zondagsrust wel voldoende voorziet in de algemeene volksbehoefte? In de wijze toch, waarop de geregelde, algemeene rustdag wordt doorgebracht of aangewend, gaan niet allen samen. De meerderheid verlangt een kerkelijken of gods- dienstigen rustdag te houden. Een ander verlangt nevens rust ook ontspanning. Beide bedoelingen kunnen goed zijn en op behoorlijke en betamelijke wijze worden verwezenlijkt. Jammer is bet evenwel, dat men daardoor den algemeenen rustdag onmogelijk dienstbaar kan ma ken aan de algemeene volksopvoeding. Van éénheid van gedachte en handelen is geen sprake. Een al gemeen doel, een doel, dat samenhangt met bet volk, zijn verleden, zijn heden of zijn toekomst, met een groot nationaal belang of wat dan ook van dien aard, wordt niet nagestreefd. Allerminst kan men zeggen, dat de Zondag een nationale dag, voel minder een nationale feestdag is en er is veel te zeggen voor de meening, dat hij bet ook niet behoort te zijn. Maar daarom juist moeten er andere dagen zijn, welke dien naam wél verdienen. Zij, die den Zon dag niet beschonwen als dag van uitspanning, zul len aan die uitspanning zeer zeker op oen anderen tyd behoefte gevoelen. Maar bovendien, bet volk, als algemeenheid beschouwd en dus de enkele vrij willige uitzonderingen daar gelaten, moet van tijd tot tijd bij bet verledene worden bepaaldbet moet zijn groote mannen en vrouwen en de beste daden van het voorgeslacht in eere houden bet moet de meest sprekende feiten van zijn geschiede nis, de voornaamste gebeurtenissen, waardoor het volksleven zich kenmerkte, telkens gedenken. Dat verlevendigt bij de ouderen de belangstelling in de publieke zaak en wekt de geestdrift der jongeren op dat geeft een korte, welkome afwisseling in den dagelijkscben eentonigen gang van zaken dat houdt er den moed en een goede stemming inzaken van bet hoogste gewicht. Men voert tegenwoordig veqL.strijd tegen de kermissen of jaarmarkten en ""vttjzflifcsa de laatsten zijn om te beweren, dat die verouderde instellingen, eens in hare oorspronkelijke gedaante van bet hoogste gewicht, nog eenig wezenlijk nut zouden hebben en niet veeleer een bedenkelijke zijde bezitten. Maar wel merken wij opnieuw op, dat een enkel afbreken, zonder op te bouwen, zelfs hier gevaarlijk zou kunnen zijn. Konden de kermissen van zelve ver dwijnen, en dat zullen ze vermoedelijk wel, slechts weinigen zouden bet betreuren, maar bet zou toch niet goed zijn, indien men niet trachtte de gelegen heid waar te nemen, om het minder goede door iets beters te vervangen. Nationale feestdagen, dagen van rust en ont spanning en van betamelijk genot van het volk, aan groote gebeurtenissen, geliefde personen of verheven doeleinden gewijd, achten wij te midden van een werkelijk gezond maatschappelijk loven schier onontbeerlijk. Maar ze kunnen er niet zijn zonder een krachtig initiatief, zonder een wijdver takte beweging en zonder steun van overheidswege, en zoowel aan het een als aan het andere ontbreekt het ten onzent nog in groote mate. In do goede richting werkt men alvast in die gemeenten, waar men de herinnering aan groote feiten tot een plaatselijken vierdag heeft gestempeld. Zoo b. v. viert Leiden zijn 3 October-feest met een onveranderlijke opgewektheid en op eene wijze, die navolging verdient en op den geest der bevolking zeer heilzaam heeft gewerkt. Een kwaad van onzen tijd is, dat wij te veel sloopen en te weinig stichten dat wij te weinig prijs stellen op een harmonisch samengaan. Maar niet elke gemeente heeft berinneringsda gen als b. v. Leiden en daarom moet voorshands ge streefd worden naar een meer voor de hand liggend punt van vereeniging, naar eene oorzaak voor schier algemeene vreugde. Wij behoeven het zeker wel niet te zeggen, wat dit vereenigingspunt is. Twee jaren geleden was het op dezen dag Koninginnedag. Ook nu is 't weer Koninginnedag, ofschoon dan in andere beteekenis. Ook nu wapperen weer de vlaggen en hoort men juichtonen. Ook nu stemmen wij van harte in met de algemeene wen- schen voor de draagster van Neêrland's kroon en met de hulde, aan de eerste in den lande gebracht. Maar, terwijl sommige gemeenten dezen dag voor goed tot een dag der eere hebben gestempeld, met passend vreugdebetoon gepaard, gaat hij in andere nagenoeg onopgemorkt voorbij. Daarom golooven wij hier op een uitnemend volks belang te wijzen als wij andermaal den wensch uit drukken, dat er een krachtig initiatief worde ge nomen, om alvast de 31ste Augustus m waarheid een nationale feestdag te doen zijn, maar dan ook met de bedoeling om zulke stonden in eere te brengen en den smaak voor het »volksfeest" te ontwikkelen. Dan zou een dergelijk streven zich in veler sympathie mogen verheugen en ongetwijfeld warm ondersteund worden. Door dat streven zou ook, van ter zijde wel is waar, maar met grooter succes, strijd worden ge voerd tegen al wat smakeloos, ruw en laag is in de vermaken en festiviteiten, die te zeer met het volkskarakter zijn saam geweven om ze met geweld en zonder er iets voor in de plaats te stellen uit te roeien. Hoe dit zy, het is op zich zelf een verblijdend feit, dat H. M. onze geëerbiedigde koningin Wil- helmina heden den leeftijd van 20 jaren heeft be reikt en nu twee jaren Hare groote en zware taak zoo uitstekend heeft vervuld. In die twee jaren is de gehechtheid van Haar volk aan Haar en Haar Huis onverflauwd gebleven, ja zelfs versterktwant de beide jaren van Hare zelfstandige regeering mogen beschouwd worden als een gunstig tijdperk voor Vorstin en Volk. H. M. mocht zich verheugen in eene steeds bloeiende ge zondheid als Souvereine toonde zij een levendige belangstelling en ijverige medewerking in regee- ringszakenZij gaf menigmaal blijken te willen medeleven met Haar volk getuige de hulp, die Zij menigen behoeftige verleendegetuige Hare deelneming in de vreugde of in het leed van hen, die blijde of droevige dagen doorleefden ten bate van Hare onderdanen werden ingrijpende wetten door Haar bekrachtigd vrede en rust heerschten in Haar gebied. Moge de welstand van onze Koningin, in den ruimsten zin des woords, gelijken tred houden met de toenemende hartelijke gevoelens van genegen heid, die Haar volk sedert hare prilste jeugd voor Haar koesterde, en waarvan deze dag weder de ondubbelzinnigste blijken zal geven en spreken we de hoop uit, dat elke volgende »Koninginne-jaardag" nieuwe stof tot vreugde moge geven over de wel vaart van Haar persoonvan Haar Huis, van Haar volk, van Haar land GOES, 31 Augustus 1900. Het bestuur van de Lib. Kiesv. Vooruitgang", thans bestaande uit de heercn W. Kakebeeke, M. den Hollander, A. E. Janssen en A. W. A. Ross, deelt ons mede dat de heer J. Z. R i s c h tot can- didaat voor den gemeenteraad alhier is geprocla meerd, en dat deze de candidatuur heeft aanvaard. Gaarne ondersteunen wij deze uitne mende candidatuur. Wij ontvingen, na het afdrukken van onze maandelijksche lijst van spoorwegen, stoombooten enz. voor September, eene gewijzigde dienst regeling van do stoombooten »T e 1 e g r a a f." Deze booten vertrekken van Rotterdam en Ant werpen dagelijks niet te 8, maar te 7 uren 's morgens. Ter aanvulling van het in ons vorig no. mee gedeelde uit de vergadering van ingelanden van het waterschap »d e Breede Watering be westen Ierse ke" kan dienen, dat het besluit van 1868 omtrent het verleenen van bijdragen voor onderhoud van wegen en afkoop tollen werd inge trokken naar aanleiding van de opheffing der Rijks- tollen, doch op voorstel van het bestuur besloot de vergadering om tot wederopzegging aan de in het Waterschap gelegen gemeenten 30 cent por H.A. voor genoemd onderhoud uit te keeren. Het door het bestuur ingediend voorstel om voortaan, in overeenstemming met artikel 102 van het algemeen polderreglement, van vroonen en vrij landen een verhoogd dijkgeschot te heffen werd overeenkomstig het daarover door eene commissie uitgebracht rapport aangenomen met uitzondering van de te verleenen vrijstelling aan perceelen, waar van de grootte minder dan 10 Aren bedraagt, dat verworpen werd. Alle vroonen en vrijlanden zullen dus deelen in een verhoogd dijkgeschot, terwijl daarvan alleen zullen vrijgesteld worden openbare gebouwen, wegen, zijkanten van wegen, wegelingen, voor zoover die nu niet zijn aangeslagen, water en watergangen. Op de jl. Maandag gehouden jaarvergadering van het Harmoniegezelschap Hosanna alhier werd medegedeeld, dat dhr. H. Janse Bz. zich genoodzaakt zag, wegens drukkere werkzaam heden, als werkend lid te bedanken. Op voorstel van 't bestuur werd hij benoemd tot Eerelid en daarna met groote meerderheid tot vice- voorzitter herkozen, welke benoeming en herkiezing door hem met hartelijken dank werden aangenomen. Uit het jaarverslag, door den Secretaris dhr. J. L. Cense uitgebracht, bleek dat de Harmonie, onder leiding van haren eminenten directeur, het afge- loopen jaar zeer vooruitging; ze telt thans 42 wer kende ledon. Op Christelijk gebied verleende ze hare mede werking o. a. bij het Zomerfeest der Chr. Jong. Vereen, op Z. Beveland, zendingsfeesten, bet school feest der Chr. School, enz. Bovendien bracht ze ook aan enkele gouden bruidsparen hare ovaties, gaf uitvoeringen enz., die ook door het publiek steeds meer blijken gewaar- deord te worden. De financiën der vereen., op accurate wijze beheerd door haren penningmeester dhr. A. Quakkelaar, zijn in goeden doen, zoodat de hoop bestaat, gaan de inkomsten niet achteruit, dat de schuld binnen enkole jaren zal gedelgd zijn. Dbr. i L. de Beste Wz. werd vervolgens op voorstel van 't Bestuur, bij acclamatie herbenoemd tot directeur. Bij monde van den vice-voorz. daariilee gelukge- wenscht, werd hem tevens als blijk van waardeering van de vele en gewichtige, belangelooze diensten, eene pendule aangeboden, die onder dankbetuiging, als blijk van liefde werd aanvaard. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuurs leden, dhr. L. de Beste Wz. (als voorz.) en J. A. Does, werden herkozen. In de Comm. v. Advies kwam geen verandering. Zij bestaat uit de heeren Jan en Andr. Mulder en J. v. Asperen Vervenne. Benoemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw tot ridder de heer L. van Waesberghe J a n s s e n s, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, te Hulst. Verleend van de Oranje-Nassau-orde de zil veren eere-medaille aan J. de Vriend, water bouwkundig ambtenaar bij de waterkeoringon te Cadzand. Benoemd tot gezworene van den Koningin- Emmapolder A. d e Buck. lerseke* ïn de gisteravond gehouden raads vergadering, die door 9 leden werd bijge woond en door den burgemeester gepresideerd, was bericht ingekomen, dat de heer A. van der Burght zijn benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur heeft aangenomen. De gemeenterekening werd zonder aan- of op merkingen van de commissie voor rapport, voor- loopig vastgesteld als volgtontv. f 40.288.38 tys, uitg. f 39.321.33, goed slot f 967.05 1/2- B. en W. boden den raad de gemeentebegrooting 1901 aan, en van het Burg. Armbestuur waren de begrooting 1901 en de rekening 1899 ingekomen. De heeren Van der Burght, Westdorp en Polder man zullen beide nazien. Voor de bestrijding van de kosten van dempen en rioleeren van slooten enz., aangenomen voor f 3912, stelden B. en W. voor f 4000 van het vorig batig saldo te bestemmen. Aangenomen met algemeene stemmen. Het Burg. Armbestuur wensebte het salaris van zijn secretaris-penningmeester, die tot heden 5 pet. der gewone ontvangsten geniet, op een vast bedrag van f 260 'sjaars te stellen en dit met het loopende jaar doen ingaan. B. en W. hadden bezwaar tegen bet bedrag. Bedoelde titularis genoot de laatste 5 jaren gemid deld f 230. Daarom stelden zij voor dit als vaste bezoldiging aan te nemen. De heer Sandee (lid van genoemd bestuur) wees op de sterke toeneming der werkzaamheden. De heer Sauer was tegen verhooging en stelde voor de regeling onveranderd te laten. Het voorstel van B en W. werd met 7 tegen 2 stemmen aangenomen. Daarna werd een voorstel behandeld om al. 3 van art. 115 der algemeene politie-verordening te wijzigen, behelzende dat de burgemeester in bij zondere gevallen het sluitingsuur der tappergen (11 uur) kan wijzigen. Blijkens een arrest van den Hoogen Raad wordt door het woord wijzigen" alle rechtskracht aan het art. ontnomen, daar het de macht van den raad op den burgemeester overbrengt. Immers deze kan nu ook vroeger dan 11 uur doen sluiten en dan is er geen sluitingsuur. Daarom stelde de Voor zitter voor het woord »wijzigen" te vervangen door »op een later tjjdstip stellen." Dit werd met al gemeene stemmen aangenomen. Voor de benoeming van 2 leden in het college van zetters werd de volgende voordracht opgemaakt 1. J. F. M. Bergman, 2. T. Cupéry, 3. A. v. d. Burght, 4. J. Lemson. Een instructie voor den lantaren opsteker der havenlichten werd ongewijzigd volgons voordracht van B. en W. vastgesteld. Voor die lantarens zal een afzonderlijk persoon benoemd worden. In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd ouder de inge komen stukken medegedeeld het adres van J. v a n der Klooster, beurtschipper op Goes, houdende verzoek om schadeloosstelling, doordien een aan de gemeente behoorende boom op zijn schip is gevallen. De voorzitter stelde voor dit te stellen in handen van burg. en weth. om advios, en na mededeeling op een vraag van den heer De Waal of de zaak niet kon worden afgedaan, dat Van der Klooster vergunning was verleend om bij de ingezetenen rond te gaan om bijdragen, waarbij de heer De Waal opmerkte dat hij liever had gezien, dat do gemeente zelf de schade had vergoed, werd conform het voorstel van burg. en weth. besloten. Bij Kon. besluit is gehandhaafd het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den gomeenteraad van Veere tot verkoop van den Campveer- schen toren. Inzake het gebruik van kilometerboek- j e s is door de Staatsspoorweg-Maatschappij het volgende bepaald Onder de benaming van huisgezin worden begre pen alle te zamen wonende, eene huishouding uit makende personen. Kinderen, tot het bezoek van scholen of andere opvoedingsinriehtingeu, tijdelijk buiten het ouderlijke huis wonende, worden niette min gerekend tot het huisgezin van hunne ouders (rosp. van degenen, die daarmede gelijk te stellen zijn) behooreu. UDj De heeren Fischer, Wessolsen Wol- ma r a n s zijn Woensdagavond met den heer de Bruijn, secretaris van het gezantschap, met een trein van de Staasspoor om 101/4 u. in de resi dentie aangekomen. De heeren hadden op hun reis van St. Petersburg te Berlijn overnacht. Zij heb ben hun intrek wederom genomen in bet Hotel des Indes.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1