1900. N°. 100. Zaterdag 25 Augustus, S7sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. Stoepen of opene plaatsen VLAS M ARK. T ~i FEUILLETON Een fietsgeschiedenis, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; niet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vormolding van liefdegaven 5 cent per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd dat, zonder vergunning van Burgemeester eu Wethouders, op verbeurte eener boete van ten hoogste vijftien gulden, de vóór de panden in deze gemeente niet voor het geven van vertooningen of het doen van uitstal lingen afgestaan of voor dat doel ingenomen mogen worden. De aanvrage om vergunning moet geschieden bij den marktmeester. Goes, den 24 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, W E S S E L I N K. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Gedurende de kermis zal de passage met rij- en voertuigen door bet KijfeEaarsstraatje en de Stal straat, alsmede over de gestremd zijn, met dien verstande, wat de Vlas- markt betreft, dat deze alleen mag bereden worden van uit het Waterstraatje naar de Wijngaardstraat, in rechte richting, langs de woningen der heeren P. J. Boone en A. van Schelven. Voorts is het draven op de markten en in de belendende straten verboden. Goes, den 24 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. GOES, 24 Augustus 1900. Als tegenhanger van het bericht over steen- kolenprijzen in de N.-B. Ct. medegedeeld in ons vorig no. diene het volgende Aan een Engelsch tijdschrift voor kolen- en ijzer industrie Coal and Iron wordt uit Londen, dd. 18 Aug., het volgende geschreven »Er is in de laatste twee weken een groote en steïds stijgende vraag naar kolen, zoowel voor in dustrieel als voor huiselijk gebruik. Ongetwijfeld hebben de alarmeerende berichten in de pers sterk tot dezen toestand bijgedragen. Dit, met het feit dat de algemeene prijzen op den lsten dezer zijn naar het Duitsch van R. Lindemeyer. «Verduiveld, komt daar nooit een eind aan" bromde de een-en-vijftigjarige heer Kuno Reichert in zich zeiven, toen hij bij het oversteken van een straat zoolang op schildwacht moest staan tot een lange rij fietsers voorbij gereden was. «Men moest ze zoo zwaar belasten, dat hun de lust voor fietsen verging." Kuno Reichert bad haast. Dezen avond kreeg hij in zijn restauratie erwtensoep met varkenspoo- ten, zijn lievelingskost. Hij was ongehuwd en at in een restauratie, waar hij eiken dag plaats nam in het voor hem bestemde hoekje, dat hij zich door geen anderen gast liet ontnemen hij was om zoo te zeggen daarop ge abonneerd. Zyn korte, dikke beenen zouden hem allerminst tot balletdanser geschikt gemaakt hebben. Daaruit is' het te verklaren, dat hij altijd voor zichtig over straat ging en een aangeboren afkeer bad van al wat haast was. In het diepste van zijn ziel verfoeide hij daarom alle fietsers. Zoo een los bol kan iemand in minder dan geen tijd naar de andere wereld helpen, meende hij, en in deze reis had hij absoluut nog geen lust. Hij had eeD winst gevende betrekking en zijn vermogen stelde hem in staat de genietingen des levens met volle teugen te smaken. Intusschen was hij zonder ongeval de straat over gestoken en stapte hij behoedzaam naar zijn stam- lokaal. Juist trok een alleraardigste fietsrijdster, in phantastisch costuum, door haar gracieus rijden de opmerkzaamheid aller voorbijgangers. De heer Rei chert, die zich tegenover dames altijd op een afstand gehouden had, was, tegen zijn gewoonte, bij het zien van deze lieve verschijning blijven staan en oogde baar door zijn scherpe brilleglazen na. Om baar beter te kunnen zien, waagde hij zich zelfs eenige schreden van het trottoir op den rijweg. Op hetzelfde oogenblik klonk een luid bellen achter hem doch te IaatHet ongeluk was ge- gestegen in verband met de houding van de kolen- combinatie, heeft veroorzaakt dat haast alle cate gorieën van gebruikers zich gehaast hebben hunne bergplaatsen te vullen. Wij vernemen van huishou dens waar, uit vrees voor dure kolen, alle beschik bare ruimte is volgegooid. Vandaar nu een stijging der prijzen. Een ding schijnt zeker, dit namelijk dat een toestand als deze, waarbij op zulk een ongewoon tydperk een groote inslag van kolen plaats vindt, invloed zal hebben op den stand der markt in dep aanstaanden herfst." «De handelaars", aldus gaat Coal and Ironyoort, j>zouden zeker liever gehad hebben, dat er niet zooveel te doen was en zij hopen voor den herfst op een vermindering van den enormen toevloed van orders. Vreemd zou bet niet wezen als door deze toestanden binnenkort de pry zen nog moer de hoogte ingingen (deze beschouwing is van 19 dezer). Uit Derby wordt van 17 Augustus gemeld dat de kolen daar in de laatste veertien dagen met 1 of 2 shilling per ton in prijs gestegen zijn, ook al in verband met de onverwachte vraag naar voor raden, die de correspondent op zijn beurt toeschrijft aan do alarmeerende berichten in de Londensche bladen, die een kolenschaarscbte voor den aanstaan den winter meenden te mogen voorspellen. Deze correspondent ziet den toestand voor den aanstaan den winter weinig optimistisch in. Uit York komt ook al geen aangename tijding. De vraag naar kolen houdt ook daar steeds aan, als een gevolg van de persberichten en van het besluit van den Conciliation Board (Verzoenings- raad). De prijzen stegen ook daar zeer sterk.". Men verlieze niet uit het oog dat de Coal and Iron eene courant is, die de belangen van de han delaars bepleit, zegt de Midd. Ct. De N. R. C. meldt Laat in den namiddag is, naar ons uit Den Haag gemeld wordt, aan het ministerie van buitenland sche zaken van den waarnemenden consul te Tiëntsin via Tsjifoe bet volgende telegram ont vangen «Knobel licht gewond op 13 Augustus. Mars, Brunger, Van Zuylen allen welomtrent andere Nederlanders geen bericht, vermoedelijk allen wel. Van Zuylen onderscheidde zich dapper gedurende de gevechten te Peking." Wij kunnen hieraan toevoegen zegt het blad, dat tot de Nederlanders, omtrent wie geen bericht is ingekomen, in elk geval behoort de heer W. J. van Duysberg, leerling-tolk, en misschien ook nog katholieke zendelingen uit Tsji-li en Sjan-si, die beurd en Kuno kroop hijgend van onder de machine van een wielrijder. «Verduiveld, dat moest er nog bij komen", bromde hij, «heeft dan een menschenleven bij die losbollen in het geheel geen waarde meer «Duizendmaal verschooning, mynheer", viel de fietser, die ook gevallen was, hem in de rede. «Ik heb toch hard genoog gebeld, maar gij liept juist tegen mijn wiel in. Hebt gij u bezeerd vroeg hij deelnemend. «Pas beter op en rijd niet als een waanzinnige", voerde hem Kuno tegemoet, die zich reeds over tuigd had, dat geen lid van zijn lijf gebroken was. «Gij zoudt waard zijn, dat men u Hij voleindigde den zin niet, daar zyn aanryder reeds op zijn rijwiel was gesprongen en zich uit de voeten had gemaakt. Reichert was geheel ontstemdhij zocht, zoo spoedig zijn beentjes het toelieten, zijn restauratie te bereiken en ging regelrecht naar zyn hoekje. «Goeden avond, mynheer de griffier," snauwde hem de kellner toe, «er is van avond erwtensoep met varkenspooten, zal ik er voor u bestellen «Laat mij met rust," gaf hij den kellner ten antwoord met een verachtelijken blik. «Goed, mijnbeer," hernam de afgewezene en wendde zich met een buiging tot andere gasten. «Vandaag slecht gehumeurd, mijnheer Reichert," klonk het van een tafeltje aan de overzijde, waar aan eenige bekenden van Reichert zich de spijs goed lieten smaken. «Dat is toch uw gewoonte niet. Vandaag heerlijke varkenspooten." «Goeden avond," sprak Kuno terug, «myn eetlust is vandaag geheel bedorven." «Zoo, wat is er dan gebeurd «Ik ben zoooven door een elleDdigon fietser o\ er- reden." «Och kom. En hoe kwam dat klonk het uit den ifiond van meerdere gasteu aan de overzijde, die voor een oogenblik hun eten vergaten. Toen trad een bij Kuno Reichert inwonende neef, Kurt geheeten, binnen. Deze was gewoon eiken avond hier samen met zijn oom te eten. Met van verbazing geopenden mond bleef hij, bij het vernemen van dit ongeluksbericht, voor zijn oom staan en bezag hem met een bezorgden blik. naar Peking gevlucht kunnen zijn. Het is niet waarschijnlijk dat de leden der missie van Oost- Mongolië (Mgr. Abels) of van West-Mongolië (Mgr. Hamer) bij bet uitbreken der onlusten getracht hebben, zich binnen Peking in veiligheid te brengen. Pe heer Mars, in het telegram genoemd, is kapitein H. Mars, paardenarts le klasse O.-I. L., enkele maanden geleden naar China gezonden in verband met den aankoop van paarden voor de artillerie de heer J. J. Brunger is geëmployeorde van het Holland-China Syndicaatde heer D. van Zuylen bekleedde een betrekking bij de electrische tram wegmaatschappij te Peking. Men schrijft ons Zeven jaren geleden werden op initiatief van ds. Van Griethuijsen de drie toen bestaande Chr. J ongelingsverecnigingen tot ééne saam- gevat en een gebouw in de Sfe. Jacobstraat daarvoor ingericht met woning voor concierge. Dat door deze algemeene samenwerking het goede doel bereikt zou worden, bleek een ij dele verwachting te zijn, want succesievelyk stichtten eerst de volgelingen der Chr. Ger. kerk weder een eigen vereeniging, welk voorbeeld later door de Evangelische broeders gevolgd word. Nu staan de Hervormde vrienden dus ook weer alleen en gaan zij het gebouw in de St. Jacobstraat, dat voor dit doel altijd nog gebruikt werd, verlaten, om zich weer te vestigen in het lokaal Samuel in de Wijngaardstraat, hebbende de vereeniging van dien naam het gebouw aan de Herv. jougeliugs- vereeniging verkocht. Tn de Woensdagavond gehouden raadsverga dering te 's-Gcavenpolder werd de gemeente rekening onveranderd goedgekeurd en vastgesteld op het bedrag dat wij in het vorig verslag me dedeelden. De gemeentebegrooting voor 1901 werd overgelegd en in haar geheel voorgelezen en zoo noodig toegelichtde raming is in ontvang en uitgaaf f7109,06 1/3 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 174,301/3? terwijl voor hoofdelijken omslag begroot is f1500, of hetzelfde bedrag als voor 1900. Op de voordracht voor zetters werden geplaatst de heeren W. Geelhoed, W. Westveer, S. Paul en W. de Schipper. Vierhonderd veertig werklieden der Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen zenden met het stoomschip Admiraal van de Duitsche Oost- Afrikaansche Lijn, dat morgen van Hamburg naar Zuid-Afrika vertrekt, een gelukwensch aan 4 Paul Kruger bij gelegenheid van zijn 75sten geboorte dag. «Verduiveld, komt daar nooit een eind aan," raasde oom voort, zoodat alle aanwezige gasten het oog op hem vestigden, «tweehonderd mark geef ik dengene, die mij helpt dien fietser op te sporen en te straffen." «Beste oom", vroeg zijn neef, «gij hebt toch geen letsel bekomen «Letsel Dat zeg ik u," beet oom hem toe, waarbij Kurt verschrokken terugtrad, «op staanden voet zou ik u onterven, als gij bet waagdot een fiets te be stijgen." Ontsteld beet Kurt zich op de lippen. Hij was juist in den laatsten tijd vuur en vlam voor bet fietsen geworden en dat werd hem nu op straffe van onterving verboden Voor dien dag was hem alle levenslust ontnomen. «Maar beste mijnheer, hoe kwam dat toch?" vroeg hem oen der mede-gasten. «Vraagt gij dat nog? Stellen die wilde fietsers zich niet aan alsof alle wegen en straten alleen aan hen toebehooren «Gij hebt niet bepaald ongelijk, maar aan de voetgangers alleen behooren zij toch ook niet en die kunnen ook wat meer op hunne omgeving letten." «Wat zegt gij Ik ga zoo voorzichtig mogelijk, maar met al dat gebel weet men tegenwoordig niet meer of men voor- of achteruit zal gaan, of maar blijven staan. Nu belt do kolonverkooper, dan de electrische tram en onmiddellijk daarop een dozijn wielrijders en als het zoo uitvalt, vliegt de brand weer achteraan, om nog niet eens te spreken van de motor-rijtuigen met hun vervaarlijk geklingel. Men is tegenwoordig op straat zijn leven niet meer zekerHet doet mij pleizier, dat die heeren wiel rijders hunne hclscho machines althans zelf naai den bagagewagen mogen slepen, als ze per spoor reizen. Kellner, een portie erwtensoep met varkens pooten Toen Kurt Reichert den volgendon dag zijn vriend Paul Gabler bezocht, deelde deze hom mede, dat hij gisteren het ongeluk had gehad, mot zijn fiets een ouden hoer te overrijden) die zijne vooruit- rydende zuster Helene met zyn oogen verslond. «Ongeluksvogel 1" riep Kurt ontsteld uit, «dat was mijn oom. Tweehonderd mark belooning heeft Aan het Depart, van Marine is Woensdag ondershands aanbesteed de levering van een stoom schip, type «Glatik", ten dienste van de Gouver- nements Marine in Ned. Indië. De laagste inschrij ving was die van do Kon. Maaisch. «de Schelde" te Vlissingen, voor f 205.000. Woensdag hebben H.H. M.M. de Koninginnen een officiöel bezoek aan Deventer gebracht. Konin gin Wilhelmina schonk f 600 volgens een ander bericht f800 voor de armen dier stad en f 100 voor het politiefonds. De te Amsterdam gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders der Nederlandsche Maatschap pij voor kunstmatige oes terteelt, voorheen onder de firma O. L. de Meulemeester Co., te Bergen-op-Zoom, heeft de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 18991900 goedgekeurd en den heer D. L. van Woelderen met algemeene stemmen her kozen als commissaris. Voorts werd het voorstel van het bestuur tot wijziging van de artt. 4, 21, 22 en 24 der statuten met algemeene stemmen ongewijzigd aangenomen. Naar het Handelsbl. verneemt heeft de politie in de laatste dagen het toezicht op te 's-Graven- hage aangekomen of verblijf houdende vreemde lingen zeer verscherpt. Meer bepaaldelijk worden daar ter stede vreemdelingen, van wie blijkt dat zij komen uit landen, welke als verzamelplaatsen van anarchisten bekend staan, uitgenoodigd bij de bevoegde autoriteiten hunne papieren te vertoooeu. Kunnen de bedoelde buitenlanders hieraan voldoen, dan worden zy verder ongemoeid gelaten, maar anders worden zy met inachtnomiDg der wettelijke formaliteiten het land uitgoleid. Men weet, dat de Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij hare ambtenaren, die uit Transvaal zijn gezet, in dienst houdt, al wil zij hen, zoo zij dat verlangen, behulpzaam zijn om een andere betrekking te vinden. Er zyn echter aldus lezen we in de N. R. C. ambtenaren nu bier te lande en, voor zoover de Engelscbe militaire overheid in Transvaal ze als burger beschouwt, nog in Transvaal, die niet meer in dienst der maatschappij zijn en voor wie het vinden van een nieuwen werkkring dus in de eerste plaats een zaak van belang is. Pat zijn b.v. die ambtenaren die geen vaste aanstelling bij de maatsebappy hadden. Wie b.v. na 1 Januari 1896 op meer dan veertigjarigen leeftijd bij baar in bij op uwe aanhouding en bestraffing gesteld Zijn haat tegen do wielrijders is daardoor nog sterker geworden. Ik geloof, dat er nu niets meer komen zal van ons plan om samen te gaan rijden hij wil mij onterven, zoodra ik een fiets bestijg «Dat zou verschrikkelijk zijn, mynheer Reichert", mengde zich Pauls zuster Helene met hare zachte, welluidende stem in het gesprek, «het genoegen met u te ryden mag hij ons niet benemen." Met zichtbaar welgevallen rustten Kurts blikken op de lieve spreekster. Reeds toen hij Helene voor de eerste maal zag, had een onbeschrijfelijk gevoel zich van hem meester gemaakt. Hij beminde haar. «Zeker, lieve juffrouw, zou dat verschrikkelijk zijn, maar «Geen sentimentaliteit, waarde vriend", viel hem Paul in de rede. «Ik heb een meer praktisch idee, een vriendschapsdienst. Gij moet mij aan uw oom als den dader bekend maken en gij verkrijgt de tweehonderd mark, waarvoor gij dan een fiets kunt koopen. Wat kau mij voor straf treffen ik had geen schuld aan het ongeval." «Dat zou heerlijk zijn", hernam Helen'», in hare kleine handjes klappend. Helene was een bevallige blondine, ecu weinigje koket, doch dat deed haar geen kwaad, daar dit door don zachton klank barer stem, voor de mees ten, die haar ontmoetten, onopgemerkt bleef. Als negontienjarig meisje geleek zij een door den dauw verfrischte rozenknop. Een scherpen opmerker kon het niet ontgaan, dat Kurt haar niet onverschillig waszij beminde hem in stilte wederkeerig. Kurt keek peinzend Yoor zich, terwijl hij met de rechterhand do puntjes van zijn donkerblond snorretje in de hoogte draaide. «Zal ik dan mijn oom misleiden zoide hy half luid. Doch de gedachte met Helene samen tochtjes per fiets te maken, was te verleidelijk voor hem, om aan dezen voorslag weerstand te kunnen bie den. Het plan kwam dus tot uitvoering. Kurt ver kreeg de twee honderd mark met de vermaning ze goed te besteden en Paul wachtte zijn straf. Het goed besteden van bet geld bestond in bet onmiddellijk koopeu van een rijwiel en het aanlee- ren van bet ryden. Hy was spoedig een voortreffe lijk fietser. Wordt vervulgd.j

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1