1900. N°. 98. Dinsdag 21 Augustus 87s,e jaargang. VERORDEMSGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De Burgemeester en Wethouders van Goes doen te weten dat door den Itaad dier gemeente in zijne vergadering van 3 Augustus 1900 is vastgesteld Do Verordening, regelende de gevallen, den aard en den duur der Persoonlijke diensten, die van de Ingezetenen kunnen worden gevorderd in de Ge meente Goes. Zijnde deze verordening medegedeeld aan Heeren Ged. Staten van Zeeland blijkens hunne missive dd. 11 Augustus 1900 no. 4523/94 3e afdeeling. Goes, 18 Augustus 1900. De Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De f. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Wekelijksch algemeen overzicht. Berlijn, 17 Augustus. (Part.) Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een vertrouwbaar telegram uit Sjanghai ontvangen, meldende dat de internationale troepen, zonder vorder tegenstand ontmoet te hebben, Peking binnengerukt zijn, de gezantschappen ontzet en alle vreemdelingen bevrijd hebben. Bovenstaand bericht zal zeker door velen met belangstelling en met genoegen worden vernomen. Het licht den sluier op, die zoo lang de gebeurte nissen in China bedekte. Wel werd daarvan nu en dan een tipje opgelicht, maar men mocht er geen vertrouwen in stellen daaronder ook slechts een deel van den waren stand van zaken te zien. Ook nu nog is de ontzetting der gezanten niet boven allen twijfel verheven, want het telegram is nog niet officieel, maar men mag aannemen dat het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn het niet met de bijvoeging vertrouwbaar" openbaar zou maken, indien er gegronde reden bestond om aan de echtheid van het bericht te twijfelen. Boven dien, ook uit Londen, Washington en een paar Chineesehe plaatsen is een gelijk bericht ontvangen. De verbonden troepen zijn den I5n Peking binnen getrokken en begonnen onmiddellijk hun bevrijdings- werk. Wat ons Nederlanders natuurlijk in de eerste plaats voldoening heeft, is dat ook onze gezant, de heer Knobel, en de secretaris-tolk, de heer v. Duys- berg, daardoor hun vrijheid herkregen hebben. Twee maanden lang zijn de gezanten van de buitenwereld afgesloten geweest en hebben gedu rende dien tijd een heldhaftigen strijd gevoerd tegen de Boxers, de Chineesehe troepen en den honger. De eene na de andere legatie werd in de ascb ge legd, zoodat ten slotte slechts het uitgestrekte En- gelsche gezantschaps-hotel, een verkapte vesting, een betrekkelijk veilige schuilplaats bood aan een 800 personen. Ondanks het hevige geschut- en ge weervuur zijn slechts weinigen getroffen, doch hoe ontzettend er door allen geleden moet zijn, af gesneden als zij waren van alle gemeenschap met de buitenwereld, opgesloten in een beperkte ruimte, in een bijna ondraaglijke hitte, en van dag tot dag hopende en aan den avond zich weder teleurgesteld voelende, men kan er zich moeilijk een voorstelling van maken. Hoe 't eerste schot, ten teeken van de nadering der verbonden troepen, moet weerklonken hebben in de harten dezer vertwijfelenden De correspondenten, die de bondgenooten op hun tocht naar Peking vergezellen, seinen dat er bij het oprukken niets bijzonders gebeurde. De Chi- neezeD boden nergens ernstig verzet. Volgens dien van de Express marcheerden de bondgenooten om de hitte alleen 's morgens vroeg en 's avonds laat. De troepen kwamen juist bytijds om te beletten dat de Chineezen zekere afdamwerken voltooiden, waardoor de streek overstroomd moest worden. Thans zijn dus de mogendheden heer en meester in Peking. Prins Toean, de Keizerin-weduwe, de leden der hofhouding, een doel van het leger en van de Boksers zijn naar Hsi-Ngan getrokken, diep in het binnenland gelegen, bijna 1000 K.M. van Pekingwaar de Keizer is weet men niet. De Chineesehe crisis is nu een ander, maar niet minder belangrijk stadium ingetreden het gemeen schappelijk belang heeft een einde genomen om plaats te maken voor het eigenbelang der bij de crisis betrokken rijken. Over hunne onderlinge verhoudingen is echter nog niets bekend en over eenkomsten zijn nog niet gemaakt. Het werk der verbonden troepen is dan ook zoo vlug en onge hinderd ten uitvoer gebracht, dat de Kabinetten zelf daarover verrast zijn en nog geen tijd hebben genomen om plannen te maken voor de naaste toe komst. Men staat dus thans voor het antwoord op de vraag Wat nu De Daily Mail vernam uit Lorenco Marquez, dat volgens berichten, afkomstig van Pott, den Trans- vaalschen consul, President Steyn gestorven zou zijn op weg naar Kruger, dien hij beproefde te bereiken. Als dit bericht waar is, zal de dood van Steyn een heele slag zijn voor de beide republieken, niet omdat hij een grooten invloed uitoefende op de krijgsverrichtingen, maar omdat hij als het ware den Vrijstaat met Transvaal heeft vereenigd en door zijn zedelijk overwicht de Engelsche elementen in den Vrijstaat in bedwang wist te houden. Sommigen meenen, dat president Steijn de man is, die zijn land in een oorlog heeft gewikkeld, zonder daartoe genoodzaakt te zijn geweest, doch waar de uitbarsting van den strijd tusschen Trans- ■saal en Engeland niet te vermijden was, voorzag Steijn dat de annexatie van den Vrijstaat door het begeerige Engeland slechts een quaestie van tijd zou zijn daarom wilde hij liever zijn broedervolk met raad en daad bijstaan en met eere vallen, dan zich later aan de Engelschen te moeten geven. Martinus Theunis Steijn heeft veel gedaan voor den Vrijstaat gedurende de vijf jaren van zijn pre sidentschap. Het spoorwegverkeer breidde zich uit het volk, dat sedert 1854 vrij was van het Engel sche juk, nam in welvaart toe en leefde rustig en tevreden. Geen goud of diamantmijnen waren er, die een stroom van gelukzoekende uitlanders lokten. In deze rust en welvaart mocht de Vrijstaat zich niet langer verheugen. In September 1899 kwam de Volksraad te Bloem fontein bijeen om de naderende kritieke dagen te bespreken. Steijn wees toen op de verplichting zich te houden aan de bepalingen van het politiek ver bond, in 1889 met de Zuid-Afrikaansche republiek gesloten en waarin was vastgesteld dat de repu blieken elkaar in tijd van oorlog zouden bijstaan. Uit die redevoering sprak zulk eene overtuiging, zulk een krachtig geloof, zulk een warm, oprecht gemoed, gepaard aan zulk oen duidelijk inzicht in den loop der gebeurtenissen, die tot den kritieken toestand aanleiding gaven, dat de grootst mogelijke instemming van het volk met de plannen van den president werd geboren. Een gebeurtenis, die op zichzelf weinig beteekent, heeft in Frankrijk den band tusschen president en volk versterkt. De reis naar Marseille, waar Loubet afscheid kwam nemen vaD de naar China zich inschepende troepen, zoowel als voor veertien dagen die naar Cherbourg voor een marine-inspectie, heeft den President der Fransche Republiek in de openbare meening veel goed gedaan. De nationalisten, die sedert hun succes bij de verkiezingen te Parijs, zich krachtiger gingen gevoelen, plaatsten zich op don achtergrond. Te Marseille hebben noch zij, noch do daar nogal sterk vertegenwoordigde anarchisten iets van zich doen merken. Loubet, die drie redevoe ringen moest houden, heeft zorg gedragen te doen uitkomen, dat de tegenstelling, die men in zekero kringen tusschen het leger en de Republiek tracht te maken, allen grond mist. De ondubbelzinnige hulde aan leger en vloot nevens zijn ferme taal voor de republikeinsche instellingen maakte een goeden indruk. De kreten »leve het leger die uit den aard der zaak voort durend weerklonken, hadden hier geen protest- beteekenis, afgewisseld als zij trouwens werden door die van »leve de Republiek en leve Loubet Ook door kleine vriendelijkheden tracht de presi dent zich bemind te maken. Zoo ging hij, met zijn extra-trein te Parijs terugkeerende, alvorens het station te verlaten, naar de locomotief, om stoker en machinist de hand te drukken. Onder voorzitterschap van Koning Vittorio Em- manuele is Donderdag te Rome de eerste minis terraad van diens regeering gehouden. De Koning verzette zich krachtig tegen uitzonderingswetten tegen de anarchisten en spoorde de regeering aan haar zorg vooral te wijden aan de binnenlandsche aangelegenheden. In het bijzonder vestigde hij haar aandacht op de landwetten. De jonge vorst maakte op de ministers den indruk van een krachtige per soonlijkheid, wien de zorg voor het welzijn van zijn volk na aan het harte ligt. Mag men echter de geruchten gelooven, dan zou de bijzondere belangstelling van den koning voor sommige onderwerpen van wetgeving aan enkele ministers heel onaangenaam zijn geweest. Z. M. zou naar enkele ontwerpen hebben gevraagd, waarop het land met ongeduld wacht, en zou zijn misnoegen niet verborgen hebben, toen hij vernam dat deze ontwerpen nog lang niet gereed zijn. De betrokken ministers moeten voornemens zijn heen te gaan. Trouwens hun aftreden zou geheel in de bedoeling van den vorst liggen, als waar is wat in politieke kringen omtrent de bedoelingen van den monarch wordt vermeld. Men zegt daar dat de koning duidelijk te kennen heeft gegeven zijn verlangen, om te handelen en te besturen. Hij zou verklaard hebben dat hij jonge ministers noodig heeft, die initiatief hebben. Eenige dagen geleden werd te Bucharest de Rumeensche professor Michaileau vermoord, wat tusschen Rumeuië en Bulgarije tot een zekere spauning aanleiding heeft gegeven. Aanvankelijk meende, men met een anarchistischen aanslag te doen te hebben, doch later bleek dit niet het geval te zijn. De moordenaar is een achttienjarige kleer makersgezel, die den professor vermoordde, omdat deze als journalist propaganda maakte voor Ruinenië. In 't altijd woelige Macedonië betwisten namelijk Grieken, Bulgaren en Rumeniërs elkander het over wicht. Bepaald vijandig tegenover elkaar staan de in 't binnenland door elkander wonende Bulgaren en Rumeniërs, terwijl de Grieken meer aan den zeekant gevestigd zijn. Te Sofia bestaat een Bul- gaarsch-Macedonisch comité, dat voeling houdt met de Bulgaren in Macedonië en naar bevrijding van 't land van het Turksche juk streeft. Nu meende de moordenaar, Dimitrow, dat de professor Mace- donië's bevrijding in den weg stond. Men moot erkennen, dat Vorst Ferdinand het tegenwoordig niet gemakkelijk heeft. De ontevreden heid in zijn land wegens de zware belastingen en de onvoldoende agrarische toestanden is groot, en de beweging voor de Macedonische »bevrijding van het Turksche juk" zeer populair. De Rumeensche regeering heelt een stap gedaan, die in Bulgarije niet vriendelijk zal worden opge nomen. Zij heeft zich namelijk gewend tot de Porte, als suzerein van Bulgarije, met mededeelingen om trent de misdadige woelingen van het revolutionaire Bulgaarsch-Macedonische comité en met bet verzoek de uitroeiing van dezen haard van voortdurende complotten te bevorderen. Voor de Porte ook geen gemakkelijke taak. GOES, 20 Augustus 1900. Ongevallenwet. De Nederlander is van oordeel, dat er in de critiok op de houding der Regeering na het votum der Eerste Kamer eenige waarheid ligt. Evenwel acht het blad die houding in 's lands belang. »Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. En de hartstochtelijkheid, waarmee de radicalen jammeren, dat het Eerste-Kamervotnm geen poli tieke gevolgen heeft gehad en niet tot Kameront binding of Kabinetscrisis heeft geleid, schijnt ons meer ingegeven door de zucht om de Eerste Kamer te kastijden en haar te doen gevoelen, dat zij niet zoo maar straffeloos een woord kan meespreken, dan door een juiste schatting der belangen, die hier op het spel staan. Zoowel het belang der arbeiders bij een onge vallenverzekering als andere internationale belangen zouden grootolijks geschaad zijn door van de ver werping een politieke quaestie te maken, en wor den het best gediend den inhoud van het nieuwe ontwerp, dat zeker nog voor verbetering vatbaar is, nu daargelaten langs den door de regeering in geslagen weg. De gevaugen dokters. Het feit dat er nu eenig licht opgegaan is over de gevangen neming van twee dokters, die naar Zuid-Afrika gegaan zijn om zieken te verplegen, de doctoren Cartier van Dissel en Van Houtum, benevens verder ambulance-personeel, geeft aanleiding deze zaak te bespreken. Uit dr. Van Houtums brief, in ons num mer van gister opgenomen, hebben onze lezers kunnen zien, welke redenen voor hun gevangen neming zijn opgegeven. De N. R. Ct. brengt de zaak thans ter sprake en vraagt of een dergelijk licht vergrijp, zoo het al een vergrijp tegen de bepalingen der Geneefsche conventie mocht heeten, niet voldoende gestraft ware met een bevel om dadelijk het oorlogstooneel te verlaten, en gevangenschap met deportatie niet eon onevenredig harde straf was. Ook nu nog kan die meening niet anders dan in een vraag uitgesproken worden, omdat wij de toedracht der zaak slechts van eene zijde vernomen hebben. Men zou on dit geldt tevens het geval van dr. Cartier van Dis sel, die nog minder zich aan eenig vergrijp schul dig gemaakt schijnt te hebben ook moeten hoo- ren, wat de Engelsche militaire overheid te zeggon heeft. En dat nu is juist wat het Nederlandsche volk met aandrang verlangt, en wij vragen of de tijd niet gekomen is, dat ouzo regeering op de eene of andere wijze openbaar maakt wat haar van de zaak bekend is. Wij meenen te mogen zeggen, dat de natie daar recht op heeft. Niet alleen heeft zij het geld opgebiacht, waarvoor de ambulances uitge stuurd zijn, maar meer nog is voor haar eer- en rechtsgevoel de onzekerheid, of deze onze land- genooten, op wier arbeid in Zuid-Afrika wij trotsch mogen wezen, behandeld zijn overeenkomstig het beschaafde oorlogsgebruik en do bepalingen dor Geneefsche conventie, pijnlijk te dragen. Hebben zij schuld en ondergaan zij een straf, die, hoe hard ook, hun rechtmatig is opgelegd, dan zullen wij er ons bij hebben neer te leggen. En indien niet, laten wij ook dat vernemen, maar zwijgzaam deze vernedering te dragen en niet te weten wat er eigenlijk gebeurd is, is meer dan men van ons volk vergen kan. Wij hopen, dat de regeering niet langer zal wachten met de natie mede te deelen wat zij inder daad recht heeft te weten. Bij dezen wensch van de N. R. Ct. zal zich, dunkt ons, geheel de natie aansluiten. Algemeen is de wensch, dat in deze zaak het volle licht worde ontstoken. (Ned. Dbl.) Niettegenstaande verscheidene familiën zich buiten de stad bevonden, was gisteravond een vrij talrijk publiek in verschillonde groepjes in onzen schoonen sociëteits-tuin aanwezig om te genieten van het tweede avond-concert, dit jaar gegeven door het muziek-korps der dd. schutterij te Middelburg, onder leiding van den heer M o r k s, luitenant-directeur. Bij den heerlijken zotner-avond hadden slechts enkele fa miliën zich in de veranda tegen mogelijke avond koelte beschut. Het was inderdaad een heerlijke avond, niet alleen om de temperatuur, maar ook en voornamelijk om het groote genot, dat de uitvoering der verschil lende stukken opleverde. Als wij met genoegen opnieuw een woord van hulde brengen aan de uit voering van het ballet Espagnoleen inzonderheid de uitvoering loven van fin Kairo, Orientalischer Zugen van het altijd zoo dankbare »Der Freischütz dan willen wij daarmede niets tekort doen aan de voortreffelijke uitvoering der andere nrs. van het programma. Wjj twijfelen er niet aan of deze twee avond concerten hebben een band gelegd tusschen dhr. Morks en het Goesche publiek, dat in wat goeds op het gebied der toonkunst belang stelteen band, die een volgend jaar naar wij hopen nog vaster zal worden aangehaald. En als wij onzen dank be luigen aan de beide stadgenooten, die tot deze uit voeringen het initiatief namen, dan danken wij niet minder den heer Morks en zijn korps, voor het groote genot, ons verschaft. Een dergelijk resultaat kan zeker slechts verkregen worden, wanneer de directeur aan het noodige talent, takt, ijver en toewijding paart. In al deze opzichten onze oprechte hulde aan den bekwamen heer Morks. Borsele* In de Vrijdag gehouden vergadering van den Dijkraad voor de waterkeering Elle- ïvoudsdijfcBorsele berichtte het bestuur dat de rekening over 18991900 was goedgekeurd met een goed slot van f 1445,451I-1. Dit bedrag word inde loopende begrooting in ontvang gebracht en bij de onvoorziene uitgaven gevoegd, nadat deze waren verminderd met ruim f 15000 voor kosten van oeverwerken. De omschrijving dezer werken was vroeger vastgesteld, doch werd Vrijdag gewijzigd door verbreeding der verdediging, tengevolge waar van 700 scheepston steen meer noodig is. De raming der kosten van grondboringen onder ging eenige verhooging voor uitgebreider onderzoek, dat bereids heeft plaats gehad te Borsele. Het daaromtrent uitgebrachte verslag gewaagt hoofd zakelijk van zand en veen. In eene in Juni gehouden vergadering van de Kolenmijn te 's-GravenpoIder werd besloten met den aankoop van kolen te wachten tot Sep tember in de hoop, dat dit onmisbaar stooksel wat goedkooper zou worden. Men schatte toen den prijs op f 1 per mud. Helaas de prijs steeg en nu besloot het bestuur van de Kolenmijn den leden aan te raden alsnog een schip te laten komen, waaraan dezen gevolg gaven. Men berekent nu den prijs op f 1,10 por mud, vrij aan den wal te Hoedekeuskorke. Niet zeker echter is het of de leverancier, die onze vor- eoniging reeds 21 jaren bedient, het verlangd aantal mudden zal kunnen leveren wij willen het beste hopen. Thans kunnen wij hier geene andere kolen krijgen dan voor f 1,35 uit Goes, een aanmerkelijk verschil dus als we ze voor f 1,10 kunnen bemach tigen Te Goes zal, naar verscheidene bladen melden, onder leiding van dr. Swaving, directeur van het Landbouwproefstation te Goes, Woensdag den 22sten Augustus eene vergadering gehouden worden van afgevaardigden van de vereenigingen in Zeeland en Westelijk-Noord-Brabant, tot gemeenschappe lijk e n aankoop van meststoffen en voeder middelen. Het doel dezer bijeenkomst is om gelijkvormigheid te krijgen in do voorwaarden van aankoop enz.

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1