1000. N°. 97. Zaterdag 18 Augustus, 87sle jaargang. Bij dit no. bekoort een bijvoegsel. Verkiezing Gemeenteraad Middelbaar Onderwijs. FEUILLETON. M o e d e r 1 o t. De prijs der gewone advertentiëu is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Hg directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo hinner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de opgaven van caiidid.iten voor de aanstaande verkie zing van EEN* lid van den geweonteraad, (vacature W. N. G. Coenen) onderteekend door minstens achttien kie zers, moeten worden ingeleverd op Donderdag 6 September a. s., tusschen des voormiddags negen en des namiddags vier uren in bet Raadhuis dat formulieren voor de candidaatstelling koste loos ter secretarie verkrijgbaar zijn van af 23 Au gustus e k. dat de inlevering der hierboven bedoelde opga ven persoonlijk moet geschieden door een of meer personen, die de opgaven hebben onderteekend en dat eene eventueele stemming op 18 September en cene eventueele herstemming op 25 September is bepaald. Goes, 14 Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, W E S S E L I N IC. Wordt hiermede herinnerd dat de her-examens en toelatings-examens voor de Hoogere Burger school zullen plaats hebben in het gebouw dier school op Donderdag en Vrijdag 30 en 31 Augustus a. s telkens des morgens te 9 uren, en dat de lessen aanvangen op Maandag den 3 September 1900. Aangiften tot het toelatings-examen kunnen plaats vinden bij den Directeur der school tot en met 25 Augustus e. k. Goes, 16 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, W E S S E L I N K. Do f. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. GOES, 17 Augustus 1900. De postdienst van Goes op Noord- Be v e 1 a n d tot dusver verricht door een bo den-loop, zal, door do bemoeiingen van den directeur van het postkantoor alhier, eerstdaags geschieden door eeD p o s t - r i t. De thans met dezen dienst belaste boden zullen alsdan in eene andere betrekking bij den postdienst geplaatst worden. De Staatscourant bevat de] statuten der Scliiet- vereeniging Wühelmina te Wilhelminadorp. Zij is eene onderafdeeling van de daar ter plaatse be staande afdeeling Volks weerbaarheid". Ook de heer J. Spaan, vroeger te Hans- weerd woonachtig, en óud-loerling van de H. B. S. te Goes, is geslaagd als surnumerair bij de pos terijen. De directeur der Nederlandsche Maat schap p g voor kunstmatige oesterteelt, Naar het Duitsch van B. Rittwegkr. (Slot.) Eindelijk is de groote dag aangebroken de bruid komt in gezelschap barer moeder. Kaatje is inder daad een lief meisje, wel een weinig flets, een groot-steedsch uiterlijk, met haar bleeke kleur en het gekrulde lokje op het voorhoofdmet den onderzoekenden blik, waarmede zij alles gadeslaat maar zij heeft haar Frits hartelgk lief en de zeker heid daarvan te verkrijgen vervult zijn moeder met innige vreugde. Niet dat zij daaraan getwijfeld heeft, maar het met eigen oogen te zien, dat doet haar goed. En daarom ziet zij alles over het hoofd, wat aan het meisje vreemds is. Maar Kaatje's moe der bevalt haar in het geheel niet met hare scherpe tong, die op allen en alles iets aan te merken en zooveel »als" en »maar's" in te brengen heeft. Onder de kritiek van deze vrouw krimpt het ge- heele behagelijke schoolhuis ineen tot een ellendige hut, de kinderen zullen zich zoo" en »zoo" moeten behelpen. Maar één kamer, want dat hoekje boven voorheen onder de firma C. L. de Menie mee s- ter C o., te Bergen-op-Zoom, deelt in zijn ver slag over het met 30 Juni geëindigde boekjaar 1899/1900 o. m. het volgende mede Er is ditmaal een winstsaldo verkregen van f 12,550,21 (het vorige jaar sloot met een verlies- saldo van f 18,571,63). De opbrengst van den oester verkoop was f86,636,40 (2,471,257 stuks, tot ge middeld f 35,06 per mille). »Dat dit bedrag niet hooger is geweest en daardoor geen hooger winst cijfer is verkregen, moet zegt de directeur, dhr. Ochtman voor een groot gedeelte worden toege schreven aan den algemeen gedrukten toestand, waarin de oester-industrie verkeert. De gunstige zo mer van 1899 en, in verband daarmede, de meerdere opbrengst en betere kwaliteit der oesters, hadden grond opgeleverd voor gunstiger verwachtingen, die door verschillende oorzaken echter niet werden verwezenlijkt. De tegenspoeden van allerlei aard, die nu een reeks van jaren achtereen de oester industrie hebben geteisterd, en nog andere inwen dige oorzaken, hebben gemaakt dat verschillende ondernemingen, behalve den achteruitgang op de waarde van den inventaris, ook nog haar werkka pitaal en zelfs meer dan dat, verloren, en dan, om te voorzien in het gebrek aan kasgeld voor de be taling van pacht en exploitatie-kosten, verschillende soorten van oesters op de maikt brachten, die daarvoor niet altijd geschikt waren en die a tout prix verkochten. Eene algemeene depreciatie van alle soorten oes ters is daarvan het gevolg geweest, en neemt men daarbij nog in aanmerking, dat in de laatste jaren het gebied van afzet kleiner is geworden, (Enge land bijv. door minder verbruik en grooter pro ductie, voorziet niet alleen in eigen behoefte, doch treedt in België en Duitschland nog als concurrent op, en wjj missen dat land bijna geheel als vroegere belangrijke afnemer), en dat, ondanks herhaaldelijk daartoe aangewende pogingen, nog altijd onder de meer ernstige ondernemers de noodige overeenstem ming wordt gemist om voor do eerste soort oesters een beteren prijs te bedingen, terwijl bovendien de ervaring ons in de laatste jaren nog leerde, dat de Oosterschelde door minderen groei en grootere sterfte blijkbaar niet meer de resultaten van vroeger oplevert, dan zal wel verder betoog onnoodig zijn om tot de overtuiging te komen, dat onze industrie een zeer moeilijken tijd doormaakt, waaraan alleen door oordeelkundige reorganisatie het hoofd is te bieden. Daartoe behoort naar onze meeuing, om door kapitaalvermindering de verschillende onderdeelen der onderneming meer in overeenstemming te bren gen met de werkelijke waarde, die door de gewij zigde tijdsomstandigheden daar thans aan moet worden toegekend en waarvoor door ons aan den raad van commissarissen de noodige voorstellen zijn gedaan, doch ook eene vermindering deg exploitatiekosten binnen de grenzen van een goed beheer. De exploitatie-kosten hebben f 83,482,771/9 be- loopon, dus weder f7937,32 1/2 minder dan in het vorige boekjaar, en slechts ongeveer de helft van hetgeen zij in 1890/91 vorderden. Verdere vermin dering blijft het streven der directieen zij acht dit, behoudens onvoorziene rampen, hoofdzakelijk mogelijk door vermindering der pachtsommen. Bij de gehouden openbare verpachtingen in de laatste jaren is de opbrengst steeds minder geweestzoo bedraagt bijv. voor de perceelen 398 en 399, door de Mij. in pacht bezeten, de jaarlijkscbe pachtsom in het huis kan men nauwelijks rekenen, het is alleen goed om daar de betere meubels op te bergen. Netjes meubileeren kan men dat in het geheel niet; de slaapkamer, nu die is groot genoeg voor bet begin, maar later nu ja, dan kan men altijd zien. De zolderkamer is prachtig, daar heeft men zulk een schoon uitzichtde moeder mag er wel big over zijn in het vervolg daar te mogen huizen. Daar heeft zij ook niet de drukte der schoolkinde ren boven zich. En daar is ook nog een lief ka mertje bij. Dat is juist geschikt voor een logeer kamertje, maar de moeder zal dat zeker wel voor slaapkamer gebruiken, niet waar Zoo gaat het op één toon voort, en de oude vrouw Heiinreich ademt ruimer als alle maten ge nomen zijn van meubels en gordijnen, als al het noodige besproken, als do visite, met veel woorden van dank eindelijk vertrokken is. Het komt haar voor alsof hare aanwezigheid een onrecht is, als heeft zij in het geheel het recht niet meer hier te blijven, hier in het tohuis harer kindsheid en harer huwelijksjarenhier, waar zij zelfs als weduwe nog zoo gelukkig geweest is, sa men levende met haren lieven jongen Zij spreekt met hem geen woord daarover voor niets ter wereld zou zij hem in deze gelukkige dagon willen bedroeven. Zij zwijgt ook als zij na eenigen tijd van met aanvang van 1 April 1901 slechts f2100, tegen f 4650, het tegenwoordige bedrag. Do gebouwen, putten en inventaris verkeeren in goeden staat en vorderden geene buitengewone her stellingen. Dank zij de goede weersgesteldheid van 1899 is de groei der oesters bevredigend geweestdat de voorraad eerste soort niet grooter was, vindt zijne oorzaak in de omstandigheid, dat één zomer, hoe gunstig ook, niet in staat is geheel te compeuseeren het nadeel, toegebracht door bijna stilstand van groei gedurende den vorigen. »Een bewijs voor de goede ontwikkeling der oesters in 1899 is, zegt de heer O. nog dat wij eene veel grootere hoeveelheid dan andere jaren, vlugge, goed ontwikkelde plantoesters (zoogenaamde twijfelaars) hebben teruggezaaid, die, met wat wij uit anderen hoofde nog op de perceelen in voor raad hebben van vorige jaargangen, ons de beste verwachtingen doen koesteren voor eene behoorlijke hoevoelheid eerste soort oesters, die in de a. s. cam pagne kunnen aan de markt worden gebracht. De broedval van 1899 is blijkbaar weder zeer belang rijk geweest en zijn alle natuurperceelen flink bezet met oesters van verschillenden leeftijd, zoodat ook weder dit jaar het naar-zeo-brengen van pannen en de aankoop van schelpen overbodig was. Door ons is eene proef genomen met het zaaien van diverse soorton oesters op de zoogenaamde Oude- Tongsche Banken de uitslag daarvan is ons echter nog niet volledig bekend." De voorstellen, door den directeur hierboven be doeld, zgn bij het verslag gevoegd. Zij hebben ten doel, de tegenwoordige artikelen 4 (kapitaal) en 21 (vvinstverdeeling) der statuten te vervangen door nieuwe, en in verband daarmede den tekst der artt. 22 en 24 te wijzigen. Volgens het nieuwe artikel 4 zal het kapitaal der vennootschap f 575,000 be dragen, d. w. z. f 690,000 minder dan tot dusver. Met die kapitaalreductie van f 690,000 zullen de volgende afschrijvingen worden gedaan op oester- cultuur-onderneming f 356,751.78; oesterputten f 137,500; aangelegde werken Schaus f 9800; oester- gronden f 105,350 gebouwen f 8944 hospitalen en netten f9126; paunen f7300 en stoombooten f 12,500, terwgl de rest ad f 42,728.22 strekt tot delging van het nadeelig saldo der winst- en verlies rekening. Volgens directie en commissarissen kunnen hiermede, onvoorziene rampen voorbehouden, de afschrijvingen geacht worden tot de uiterste grens te hebben plaats gehad, vooral ook met het oog op de beschikbare kasmiddelen, bedragende op 30 Juni 1900 f 227,891.88. »Bovendien rekening houdende met de omstandigheid, dat in al die ongunstige jaren het werkkapitaal der Mij. bijna ongeschonden is gebleven, zgn wij zeggen directie en commis sarissen van oordeel, dat in de naaste toekomst verdere belangrijke afschrijvingen overbodig zijn, en dat dus alle eventueele batige saldo's der W. en V. rekening geheel ter beschikking kunnen worden gestold van de houders dor aandeelen en winstaandeel en, in voege als dit bij de gewijzigde statuten wordt aangegeven." {N. R. Ct.) Woensdag is de deputatie der Boeren republieken met den gezant en den secretaris te Petersburg aangekomen. Er was veel publiek en groote geestdrift. De dames Van der Pais en Croiset boden bloemruikers aan. Namens het comité heette ds. Gillot de gezanten welkom. Ook een vertegen woordiger van de Russische pers voerde het woord. Fischer antwoordde in het Hollandsch. de schoonmoeder een brief ontvangt, waarin er weder op gezinspeeld wordt, hoezeer haar Kaatje zich als jonge vrouw zal moeten behelpen. En haar Kaatje brengt alreeds een offer, door er genoegen mede te nemen de vrouw te worden van een dorps schoolmeester, terwijl zij toch hooger aanspraken zou kunnen maken. Maar de ouders hebben haar niets willen in den weg leggen, daar zij Frits zoo lief heeft. Dat zij hoogst waren ingenomen met het aanzoek er waren nog twee zonen te verzorgen en de tweede dochter was ook reeds volwassen, en ver mogen was er niet dat vertelde zij natuurlijk niet. Wel liet zij dóórschemeren dat Friedemans moeder, wel alles zou doen wat zij kon om Kaatje voor bare opoffering te beloonen, want een schoon moeder in huis is voor een vrouw toch al geen kleinigheid. Zij moest haar niet kwalijk nemen, dat zij dit zoo openlijk zeide, want het was een bekeude zaak. De brief deed de oude vrouw zeer pijnlijk aan, maar zij zwoeg er over. Het geluk van haar zoon mocht niet gestoord worden. Maar na eenigen tijd bemerkte zij, dat Friedoman na eiken brief van zijn bruid ontstemd was en zelden deelde hij er baar iets uit mede. Zij keek scherp en zij wist, zonder dat iemand het haar zeide, dat er over Oorlog Transvaal. Naar uit Krugersdorp wordt bericht is De Wet nu voorbij Ventersdorp op weg naar het noorden om zich te vereenigen met De la Re}', die Rusten burg bezet houdt. Kitchener en andere generaals achtervolgen hem nog steeds van dichtbij. Volgens een bericht uit Kaapstad, zou generaal Prinsloo, die daar uit Bethlehem is aangekomen, verklaard hebben, den oorlog moe te zgn en naar vrede te verlangen. Hij verzekerde dat het rneeren- deel van de Boeren ontevreden was over de hou ding van president Kruger. Men schat te Kaapstad dat het nog drie maan den zal duren, voor de guerrilla geëindigd is, maar de eigenlijke oorlog zal gedaan zijn als De Wet en De la Rey gevangen zijn gemaakt. Botha zal zich dan, naar men denkt, ook overgeven. Uit Twijfelaar bericht men van 15 Augustus Buller's leger is hier nagenoeg zonder strijd aan gekomen. De Engelschen zijn hier op 32 K.M. ten zuiden van Wonderfontein. In de nabijheid van het Chrissiesmeer, ten Z.-O. van Carolina, staan 800 Boeren met zes kanonnen. Lord Roberts seinde den 14den Augustus uit Pretoria het volgende>Het kleine garnizoen van Elandsrivier, dat naar men meende door den vijand gevangen genomen was, zooals ik den 89ten seinde, hield het den lOden nog uit, en op dien dag heeft kolonel Hoare een bode kunnen afzenden, die te Mafeking is aangekomen. De verliezen bedroegen tot dien dag 67 man, waaronder een officier. »Carrington beeft bevel ontvangen zich onmid dellijk naar Zeerust te begeven, en Jan Hamilton is op de hoogte gesteld van de noodzakelijkheid om Hoare zoo spoedig mogelijk hulp te brengen. De troepen moeten hedenmiddag ten minste 64 K.M. van Elandsrivier zijn. »Geen bericht van Methuen of Kitchener, die op eenigen afstand van de telegraaflijn zijn. »Tot mijn leedwezen moet ik melden dat kolonel Heylar, dien ik den 31sten Juli als vermist had op gegeven, door de Boeren vermoord is. Twee man nen, die men gelooft dat zijn moordenaars zijn, zullen voor den krijgsraad gebracht worden." Oorlog in China. De voornaamste berichten zijn de volgende Volgens een telegram van Tokio, den 14en Augus tus aan het Wolffbureau verzonden, bezetten de Japanners den 12en Augustus Foeng Tsjou, op tien mijlen van Peking gelegen, zonder tegenstand. De vijand scheen den nacht te voren naar Peking teruggetrokken te zijn. Buitengewoon groote voor raden wapens en magazgnen met koren werden ge nomen. Het Journal publiceert het volgende telegram van 14 AugustusIk verneem uit goede Chineescbe bron, dat de verbondenen Maandag te Peking aange komen zijn. Ik heb alle reden om te gelooven, dat het leger met geweld de stad zou zgn binnengerukt en de gezanten en hunne vrienden heden gered werden. Zij zijn waarschijnlijk op het oogenblik veilig en wel bij het christenleger. In den kabinetsraad te Washington is een besluit genomen betreflende het antwoord op Li-hoeng- stjang's beroep op de Ainerikaanscho regeering. Naar men verneemt, i3 de regeering bereid een wapenstilstand toe te staan ten einde de gezanten en anderen te Peking te ontzetten. Als deze in veiligheid zijn, wil zij de vijandelijkheden voor ze- haar de moeder werd gesproken. En zij wilde geen hinderpaleu in den weg plaatsen. Daar om deed zij op zekeren dag haar zoon het voorstel, zelf te vertrekken dat zou voor beide partgen beter zgn en er was in het dorp wel een kamertje te vinden. Maar de jonge onderwijzer wilde daar niet van hooren nooit zou hij zoo iets toe staan, nooit mocht daarover meer gesproken worden, nooit. Liever wilde hij neen afstand doon van Kaatje, dat kon hij niet, dan maar liever alles verdragen Kaatjes moeder moge tegenover hem ontevreden zijn, Kaalje zelf zal hij wel weten te leiden, als zij maar eerst onttrokken is aan den invbed van thuis. Maar zijn moeder zien vertrek ken Nooit, en in het gansche dorp is geen woning te vindendat weet zij even goed als hij. Tot slot van het pijnlijk gesprek verzocht hij haar dringend op dit punt giet meer terug te komen, als zij hem werkelijk liefhad. Weder verliop een tijd. Toen kwam de vraag van Kaatje of men hier of daar ook een soort lo geerkamertje kon vinden, want natuurlijk nu en dan wilde zij ook iemand van hare familie of ken nissen ontvangen. Wellicht wil moeder wol naar de kamer boven vorhuizon en daar slapen. Friede- mau was ontsteld, maar de moeder wilde niet dat hg zgn misnoegen aan do bruid zou laten blijken..

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1