1900. N°. 96. Donderdag 16 Augustus. 87s" jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uiigave. De prgs der gewone advert.entiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Dg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. K R M 1 S. De BURGEMEESTER van GOES brengt ter ken nis van belanghebbenden dat gedurende de kermis, zonder nadere aanvrage, aan de caféhouders enz. vergunning wordt verleend om in hunne inrichtin gen te geven alle voorstellingen, die niet in strgd zijn met de openbare orde en zedelijkheidverder dat bet sluitingsuur wordt vastgesteld rgen en Telegraphic namen deel 89 candidaten, van welke 85 geplaatst werden o. a. met no. 1 de beer M. C. J. M i e r a s te Beesd. Uit Ter-Neuzen meldt men het N. v. d. Van Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag op Donderdag 1 uur, Vrijdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 2 uur, 3 uur, 4 uur, 2 uur, 3 uur, 4 uur, onder bepaling dat door de politie de vergunningen worden ingetrokken, zoodra de openbare orde wordt verstoord of de zedelijkheid gekwetst. Goes, 14 Augustus 1900. De Burgemeester van Goes, WESSELINK. GOES, 15 Augustus 1900. In Juli jl. brachten de rijksmiddelen op f 10,888,637,161/2 tegen f 11,276,116,89 1/2 io Juli 1899. De opbrengst over de eorsto zeven maanden van 1900 was f 76,402,963,67 tegen f 71,763,232,52 1/3 over do eerste zeven maanden van 1899. De opbrengst der Rijksmiddelen is in Juli van dit jaar dus niet zoo hoog geweest als in die maand van 1899. Het verschil is echter slechts bijna 4 ton en de lagere ontvangst kwam in hoofd zaak voor bij de personeele en de bedrijfsbelasting, waarop wat minder is aangezuiverd, bij de succes sie- en de registratierechten, bij den suikeraccijns, domeinen en do loodsgelden. De overige middelen toonen bijna alle eenige verhooging, welke enkel bij de grondbelasting, de zegelrechten, de posterijen en de telegrafen van eenige beteekenis was. Over de verloopen 7 maanden des jaars is een surplus van 4f3 millioen verkregen, waartoe de indirecte belastingen 18 Va ton (waarvan het suc cessierecht 141/4), de accijnzen 13 (suiker 7 3/4), de directe belastingen 8 s/4, de invoerrechten 41/2, de posterijen 21/2, de telegrafen 2/t, de loodsgelden ook 2 '3 ton hebben bijgedragen. Alleen de domeinen toonen, wegens do afschaffing der meeste rijkstollen sedert Mei jl., een vermindering met 2 1/4 ton. Men meldt uit den Haag Eergisteren is door tusschenkomst van den Chi- neeschen gezant te Berlijn een nader cijfertelegram van den heer Knobel ontvangen, gedagteokend 4 Augustus en afgezonden uit Tsi-nan (prov. Sjan- toengj waaruit 0. a. blijkt dat alle Neder landers te Peking behouden zijn. Den 4en September zal door de betrokken gezanten aan het Departement van Buitenlandsche Zaken worden gedeponeerd de acte van rati ficatie van de op de Vredesconferentie gesloten tractaten. Hoogstwaarschijnlijk zullon bij die gelegenheid door de gezanten met onzen Minister van Buiten- landsche Zaken besprekingen worden gevoerd om trent de benoeming van het personeel en de instal latie van het te 's-Hago te vestigen Internationaal Hof van Arbitrage. (D.j Aan het examen voor surnumerair der Poste- FETJILLETOH, Moederlot. het Duitsch van B. Rittweger. Nog eenige oogenblikken en haar jongen zal weer terug zijn, haar lieve, oude jongen, dien zij al de dagen van zijn afwezigheid zoo zeer gemist heeft. Wat had zg zich begverd alles vriendelijk tot zijn ontvangst in te richten, opdat het eenvoudige school huis hem weder zou bevallen, nadat hij zooveel schoons in de groote, vreemde stad gezien had De twee briefkaarten, die hij gedurende de feestdagen der onder wijzers-vergadering had geschreven, waren vol geestdrift geweest. En zij had het hem zoo van harte gegund Zij had hem zelfs aangespoord de reis te maken. Haar oude jongen is toch nog zoo jong; hij mag nog geen kluizenaarsleven leiden, zooals zijne moeder, die als het ware één geworden is met den grond waarop zij leeft hij moet er dikwijls uit, buiten de enge grenzen van het school meestersleven dat doet hem goed, dat heeft hij noodig. En recht dwaas is het, dat zijne moeder zoo ontzettend naar hem verlangt, als bij met va- Dag In tegenstelling met den weinigen groei, doch het wél vet worden van do oesters, voor proef geplant op den Westerschelde-bodem, langs den Zuid-Bevelandschen oever, doen zich hier, in den oesterput binnendijks, juist de omgekeerde ver schijnselen voor, nl. enorme groei en niet vet wor den, tot heden. Deze oesterput werd ruim 20 jaar geleden, ten koste van zeer veel geld, aangelegd door de Société anonyme des grands huitieres de Zélandedirecteur Mr. L. Affairons Spinelli, ten doel hebbende daarin Fransche oesters te kweeken en te vetten, doch heeft destijds daarmede, het eerste jaar het beste, zoo'n jammerlijk fiasco gemaakt, dat Mr. Spinelli en route is gegaan en de oesterput 0. a. onbeheerd is blijven liggen. In 1899 nu zijn de terreinen, en wat er van de inrichtingen nog restte, in het openbaar en voor zeer weinig verkocht. Men heeft er nog al wat aan gerestaureerd en er verleden jaar proeven in ge nomen met Zeeuwsche plantoesters, die goed vol- daau hebben, en thans staan er eenige honderd duizenden in, die voor het aanstaand seizoen in derdaad wat belogen, want die vet wording volgt straks wel. Op de a. s. jaarvergadering van het Nederl. Werkl. Verbond Patrimonium zal een nieuwe voor zitter moeten benoemd worden. De heer Kater gaat heen, de man die Patrimonium tot ontwikke ling en bloei bracht en wiens werkzaam aandeel aan de arbeidersbeweging in ons vaderland niet kan worden miskend. {De Ned.) Blijkens een bij do directie der Noderlandsche Zuid-Afrikaanscke Spoorweg-Maatschappij ingeko men telegram van don consul-generaal der Neder landen te Kaapstad, is op 5 Augustus jl. het vijfde stoomschip, de Manhattanvan Simonsstad naar Vlis- singen vertrokken met ougeveer 100 geëmploieerden der maatschappij aan boord. Ook nu weder zijn de namen der terugkoerenden niet bg de directie bekend. De Stichtsche Ct. noemt do onrustbarende stgging in de steenkolenprijzeu van zeer ernstige beteekenis, niet alleen voor de parti culiere huishoudens, maar ook voor de industrie. De oorzaken zijn, zegt het blad, niet alleen schaarschte van het product, maar ook kunstmatige opdrijving der prijzen. De syndicaten en trusts, die in Amerika reeds zooveel kwaad hebben gebrouwen, beginnen nu ook in de oude wereld meer en meer een rol te spelen en de regeeringen zullen wel doen op krachtiger tegenweer dan tot hiertoe geboden werd, bedacht te zijn. Om het steenkolen-syndicaat in bedwang te hou den zou staats-exploitatie der in Limburg aanwezige steenkolenmijnen ongetwgfeld voortreftelgk kunnen werken. Ongelukkig genoeg wordt deze gewichtige aan gelegenheid met zoo onverklaarbare langzaamheid behandeld, dat men er het geduld bij verliest. In April 1899 is eene commissie benoemd om onderzoek te doen naar de mogelijkheid van staats exploitatie van een deel der Limburgsche mijnen en tevens is een nieuwe mijnwet ingediend, die de cantie er eens voor langeren tijd uitvliegt eu des avonds niet tot haar terugkeert. Dwaas is het, ja, maar zij kan het niet helpen. Zg bezit alleen hem sedert haar goede man dood is. Alleen dat eene kind heeft de lieve God haar gegeven en hg is al zgn leven zulk een goed braaf kind geweest. Niet een enkel lastig oogenblik heeft haar Friedeman haar met opzet bezorgd, sedert hij het levenslicht aan schouwde. Anders lieve God wie telt de moeilijke oogenblikken, die een moeder aan bet ziek bed van haar kind doorwaaktde zorgen, die het nog hulpbehoevende kind haar baart, wanneer het I eenmaal aan de beschermende moederoogen ontrukt is, en later als de aankomende jongen het werkelijke leven intreedt wie telt ze Maar met opzet heeft hij haar nooit verdriet aangedaan, neen nooit Zij mocht met recht trotsch op hem zjjn. Hg is een goede zoon en oppassend in zijn beroepdaarom is hem na zijns vaders dood de goede onderwijzers betrekking opgedragen en zij de weduwe kon blijven in haar gewoonten, in haar oude om geving. Zij zou een scheiding daarvan ook nauwe lijks kunnen doorstaan hebben. Zoo huisden zij dan samen na vaders dood in de oude school, die haar, de dochter van den vroege ren ontginning door particulieren op beteren voet re gelt. 8 Aug. 1899 is het voorloopig verslag van het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp reeds verschenen. Maar het antwoord der Regeering laat nu, een jaar later duezich nog steeds wachten. Inderdaad zóó groote langzaamheid, waar zulke allergewichtigste belangen op het spel staan, is eenvoudig onverantwoordelijk. ï>Wie koren inhoudt, dien vloekt het volk," zegt de Schrift. Dit geldt natuurlgk in de eerste plaats hen, die opzettelijk docr allerlei kunstgrepen thans de steen- kolenprijzen opdrijven. Maar ook onze Regeering mag aan deze krasse uitspraak wel eens denken waar zij, wetende welk een rijke schat van onmisbare brandstof onder Lim burgs bodem ligt verborgen, zoo traag is om te doen wat in haar vermogen is om den toegang tot dien schat te ontsluiten en daardoor tevens paal en perk te stollen aan het gewetenloos drijven van mijneigenaars en steenkolenhandelaars. De directie der Nederl. Z u i d-A f r i- kaansche Spoorwegmaatschappij heeft de navolgende circulaire aan hare ambtenaren en beambten, die door de Britsche regeering verdreven zijn uit de Zuid-Afrikaansche Republiek, verzonden »De vast aangestelde ambtenaren en bpambten der N. Z. A. S. M., die door de Britsche Regeering verdreven zijn, worden geacht buitengewoon verlof te bobben zonder behoud vau salaris. Teneinde den on vrij willigen verlofgangers te ge- moet te komen in hun levensonderhoud, zal de Maatschappij hun tot nader order maandelijks toe kennen Gehuwden met Ongehuwd, gezin. of geb. A. Ambtenaren in Afrika zond. gezin, een salaris genietende beneden 1540. van 15—2090.— 60.— voor ieder 1 salaris bo ven 202.1.25 met een maximum van 250.150. B. Beambten in Afrika een salaris genietende12 's maands of 1 penny per uur en daar beneden40.30. per 1 's maands of 1 penny per uur meer2.1.50 met een maximum65.48. »Het staat", zegt de directie verder, »deu ver lofgangers vrij om gedurende hun verloftijd tijde lijke werkzaamheden voor anderen te verrichten. Van de daarvoor genoten verdiensten komt 1/2 in minderiDg van bovenbedoelde toelage. Zoodra de directie hunne diensten in Zaid-Afrika weder noodig heeft, moeten de verlofgangers zich op het door de directie te bepalen tijdstip weder te Pretoria aanmelden. De reiskosten naar Pretoria zullen, wat de ambte naren en beambten betreft, ten laste der Maatschappij komen, volgens de daaromtrent bestaande bepalingen. Hg, die tijdens het gedwongen verlof eene vaste betrekking aanvaardt, moet daarvan onmiddellijk aan de Directie konnis geven". (N. G. C Naar men aan het B. N. mededeelt, besluiten hoe langer hoe meer Indische ouders er toe, om hunne in Nederland een opvoeding ont vangende kinderen, wanneer ze militaire aspiratiën hebben, tegen den tijd van het examen voor Ca- onderwgzer, reeds een kinderhemel was Zoo leidden zij boiden een allervreedzaamst leven zelfs te stil, vooral voor hem, meende de moeder, en menigmaal stelde zij Friedeman voor oen jonge vrouw iD huis te brengen. Die en die zouden den onderwijzer Heirareicb wol geen blauwtje laten loopen. Het was eigenlijk hare eenige zorg, dat hij tot hiertoe niet te bewegen was naar een vrouw om te zien. Maar huwelijken worden in den hemel gesloten en de rechte was nog niet gekomen, zoo troostte zij zich telkens. Ook nu, toen zij, nadat alles voor zgn ontvangst in gereedheid was gebracht, aan het venster zat, terwijl zg den lieve ling van haar hart opwachtte. De rechte zal nog wel komen als het tijd is Zij kijkt naar de klok reeds zes uur nu moet hij elke minuut komen. Daar komt hij juist den hoek om hoe vlug en vroolijk ziet hij er uit, ja, zoo een reis doet wonderen en nu wenkt hij haar toe en zwaait met den hoed. Zij springt op en als met jeugdige vlugheid loopt zij hem te gemoet tot aan de huisdeur. Toen zij bij hem was, vatte zij zijne handen en zeide »Gegroet, gegroet, mijn lieve jongenZijt gij altijd gezond gebleven en komt gij weer gaarne thuis bij uwe oude moeder? Gij hebt zeker veel dettenschool en Militaire Academie naar Batavia te laten komen. Reeds thans hoort men voor 1901 van vorschei- denen, die door dien maatregel de al te felle Hol- landsche concurrentie zullen trachten te ontgaan. Wel zal hierdoor ook de kans in Indië minder worden, maar ze moet toch nog een massa ongun stiger worden, voordat ze dio in Europa nabij komt. Het gouvernement moet echter zoodoende in een kort tijdsverloop voor olken cadet twee malen pas sage le klasse betalen. En wat er bij dit alles van de zoo hoog ge roemde compensatie aan Indië voor do opheffing van de militaire school te Mr. Cornelis overblijft laat zich begrijpen Oorlog Transvaal. Het meest belangrijke op dit oogenblik is wel of De Wet, die, gelijk men weet, door Kitchener, Methuen en Smith Domen op de hielen werd ge zeten, dezen dans al of niet werkelijk ontsprongen is. Het Handelsblad schrijft: »De Wet is op marseh gegaan in noordelijke richting, en bij zijn poging om den spoorweg bij Welverdiend, tusschen Potchef- stroom en Krugersdorp, over te steken stiet hij op Smith-DorrienMethuen en Kitchener achtervolgden hem, zoodat hg nu wel spoedig in eeu andere richting zal verdwenen zijn. Wat er met Ian Hamilton gebourd is, is niet duidelijk. Volgens do berichten in de Engelsche bladen was Hamilton met zijn afdeeling noordelijk van den spoorweg en wachtte hij daar de gelegen heid om De la Rey, Grobbolaar en De Wet samen in te pakken, daar hij vermeende hun verenigings punt ontdekt te hebben. Doch nu komt een telegram uit Londen, met de mededeeling dat Ian Hamelton teruggetrokken is in de richting van Commando-Nek waaruit men zou kunnen afleiden lo. dat De la Rey en Grobhelaar hem het leven te zuur maakten ten noorden van Welverdiend 2o. dat Smith-Dorrien nu geen reserve meer achter zich heeft, dus gevaar loopt aangevallen te worden door De Wet uit het zuiden, door De la Rey uit het noorden 3o. dat De Wet nu wel weer kans zal zien zijn marsch in noordelijke richting voort te zetten, onverschillig voor de vervolging van Methuen en Kitchener." Het is zeker te hopen, dat de onderstolling van het Handelsblad bevestigd wordt, maar zekerheid bestaat nog niet. De Daily Mail bevat een telegram uit Kaapstad, luidende*De Wet's strijdmacht is, volgens ver trouwbare inlichtingen, minstens 3500 man sterk, met 10 kanonnen, waaronder twee vgfponders. Bur gers stroomen uit het oosten voortdurend naar zijn kamp voor eeu groot deel hebben zg vroeger de wapens neergelegd, en den eed van onzijdigheid afgelegd. Men zegt dat De Wet geen koffie en suiker meer heeft, maar nog voor zes weken vleeseh en milies. Zijn trein bestaat uit 200 wagens. Men schat dat omstroeks 1000 van De Wet's mannen zullen vechten." Maar don 12den seinde Roberts uit Pretoria Methuen en Kitchener volgen De Wet en Steyn nog steeds en waren gisteren te Modderfontein op 16 K.M. ten oosten van Venteisdcrp. Methuen was in aanraking met de achterhoede van De Wet. Kitchener seinde den volgenden ochtend acht uur uit Schoolplaats op 13 K.M. ten oosten van VentersdorpGisterenavond heeft De Wet drie van te vertelleD Veel scboons gezien Maar kom gauw binnen en zet u, gij zult wel vermoeid zijn." »In 't geheel niet, moeder, geen zier, maar te vertellen heb ik veel. Maar laat ik u eens goed bekijken, ja, gij zijt nog mijn lief, oud moedertje." Tegelijk legde hij den arm om haar en zoo gingen zij samen de kamer in. Hij liet zijn blik gaan over de geheel bekende lieve inrichtingde mot zwart damast overtrokken kersenhouten sofa, de vierkante uittrektafel in het midden, waarop reeds de tinnen borden glinsteren, de armstoel van den overleden vader bij de groote kachel, de naaitafel der moodet aan het venster en waaraan nog npoit iemand anders heeft gezeten zoolang het hem heugt, dan zijne goede moeder. En als hij daaraan denkt, dan zucht de jonge man onwillekeurig en hij schrikt op als zijne moeder hem vraagt >Wat is er Scheelt u iets, Friedeman »Neen, goddank nietwat zou mij schelen, moeder Zie ik er uit alsof ik ziek ben Ik ben frisch en gezond. Och moeder, het is maar het best, dat ik bet dadelijk zeg moeder, ik heb een meisje. Ik ben zoo gelukkig, och moeder, ik heb tot hiertoe niet geweten, dat het zoo schoon is te leven I" i >Friedeman is het mogelijk eindelijk i

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1