BIJVOEGSEL m GOESOHE COURANT. ZATERDAG Ml 11 AUGUSTUS 1900. No. 94; Boofdelijken Omslag Uitvoer van Vee. Aan deD ontvanger der directe belastingen is op heden uitgereikt het kohier no. 3 voor de belas ting op het P E B 8 O N Fi L dezer gemeente, voor het dienstjaar 1900, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, ver plicht is het door hem verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, 10 Augustus 1900. i De Burgemeester van Goes, WESSELINK. Het eerste suppletoir kohier van den voor 1900, zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 26 Juli 1900 werd vastge steld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 4 Augustus 1900 no. 50a goed gekeurd, en op heden aan den ontvanger ter invor dering uitgereikt, welk kohier in afschrift, gedu rende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagteekening der aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, den 10 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De f. Secretaris, A. A. YAN DELLEN. De Burgemeester vail Goes brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 8 dezer het douanekantoor Esschen (dorp) is geopend tel kens van 89 uur 's voormiddags, voor melkvee den 1 en 15 van elke maand; voor schapen, paar den, geiten en slachtvee eiken Woensdag. Goos, 10 Augustus 1900. De Burgemeester van Goes, WESSELINK. GOES, 10 Augustus 1900. Nisse. Door den Gemeenteraad is be sloten sich met dien van 's-Heer Abtskerke te verstaan, om een verbindingsweg tussehen beide dorpen te begrindenechter niet langs den hoofd weg, maar over een buurtweg, hetgeen door velen bejammerd wordt. In het Ned. Dagblad schrijft V. Wij vernamen onlangs, dat de t w e e d e N e- derlandsche ambulance met tal van krijgsgevangenen naar Ceylon was getransporteerd, en wij gelooven, dat zulk eene handelwijze eenig is in de krijgsgeschiedenis. De schoone instelling van het Roode Kruis wordt in den wortel aange tast, als de geneesheeren en hun personeel gevaar loopen op een los vermoedea als krijgsgevangenen te worden gedeporteerd. Volgens de Engelschen hebben de genoemde per sonen de onzijdigheid geschonden door brieven van de Boeren-gewonden aan hunne familieleden over te brengen, maar zouden de Engelschen ook be zwaren hebben gemaakt, indien de Nederlandsche geneesheeren in het Boerenkamp brieven van En- gelscbe gewonden, die daar werden verpleegd, aan de Engelsche voorposten hadden bezorgd? Waarom zijn de gevangenen ook niet in de Kaap kolonie gelaten Waartoe die verzwaring van straf door het vervoer naar Ceylon Dat is eene op zettelijke beleediging voor Nederland en een nieuwe slag in het aangezicht van het volkenrecht. Is de neutraliteit werkelijk geschonden, dan was terug zending naar Noderland voldoende geweest, maar van den aanvang af hebben de Engelschen de Ne derlandsche ambulances met een onvriendelijk oog aangezien. Het nu gebeurde staat niet op zich zelf. Andere feiten zijn voorafgegaan van beslag op het materiüel, gevangenneming der geneesheeren bij vergissing, opzending naar Kaapstad in plaats van naar de Boeren-voorposten, ten einde de Boeren zoo lang mogelijk van geneeskundige hulp te ver steken enz., en dat alles maakt, dat wij ook nu gelooven, dat de Engelschen slechts een voor wendsel hebben gezocht om de ambulance onscha delijk te maken. Wat zal de regeering nu doen Zal zij wederom bevreesd zijn zich aan koud water te branden, of zal zij oen krachtig en waardig protest doen hooren Wij hopen, dat een Kamerlid de regeering zal interpelleeren. Het geldt hier geen zaak van Nederland of van de Boeren, maar van heel de beschaafde wereld. Elke staat wordt ge troffen door onrechtmatige behandeling van ambu- 1 mees. De Nederlandsche regeering kan dus nu veilig ook een beroep doen op de andere regeerin- gou, die nog niet lang geleden hare afgevaardigden naar de Vredes-Conforentie zonden, om over deze nieuwe schending van het volkenrecht te klagen. Onderwijs. Naar aanleiding van de dezer dagen te Am sterdam waarschijnlijk plaats gehad hebbende fraude hij de examens voor de hoofdakte is door de In specteurs van het L. O. tegen Woensdag 22 Aug. a' s. te Utrecht een bijeenkomst uitgeschreven van voorzitters en ondervoorzitters der examen-com- missiën voor de hoofdakte voor dit jaar. De agenda bevat O. a. ter bespreking de vraag wat is uwe ervaring bij het afnemen der examens volgens lett. c. van art. 41 der wet op Let L. 0.2 Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 12 Augustus geen godsdienstoefening. Gereformeerde kerken. Aangenomen het beroep te Weesp door ds. W. Goedhuis te Oostburg. Gemengde Berichten. Waarschijnlgk om onder dak te komen, maakte H. B., wooachtig te Blerik (Limburg), zich in don avond van den achtsten dezer alhier schuldig aan diefstal, waarna hij zich bij de politie aanmeldde. 't Is een oud bekende der justitie en op last van den commissaris van politie alhier den volgenden morgen gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Vlissinyen. In bet geheel worden hier nu nog 3 booten der Oastle-Union-Line verwacht met uit Zuid-Afrika verdreven ambtenaren. Bovendien zullen nog een aantal personen op eigen rekening terug- keeren o. a. met de binnenkort verwacht wordende General van de Oost-Afrika-Line, terwijl ook de König nog enkelen zal medebrengen. Men meldt uit Overslag aan de Vliss. Ct. In de naburige Belgische gemeente Wijnkei St. Kruis is Zondagavond eene vreeselijke misdaad gepleegd. Toen de koopman v. d. V. met een kame raad uit de herberg huiswaarts keerde, werd hij op korten afstand van zgne woning, gelegen in de wijk Spanjeveer, door één of meer kerels aange vallen. Zijn kameraad werd een rib afgeslagen. Deze kon zich nog huiswaarts begeven, doch pas thuis, geraakte hij buiten kennis, tengevolge van uitput ting, zoodat hij geen mededeelingen kon doen aan gaande v. d. V., wiens lijk men dan ook pas Maan dagochtend in vreeselijken toestand vond liggen. Op het lijk vond men sporen van slagen met een dikken stok of ander zwaar voorwerp toegebracht. Verder heeft de moordenaar zijn slachtoffer met verscheidene messteken afgemaakt. Het lijk is zoo vreeselijk verminkt, dat wij schromen, nadere bij zonderheden daaromtrent mede te deelen. Men denkt aan wraakoefening. De verslagene laat eene weduwe met 4 kinderen na. De toestand van den kameraad van v. d. V. is zorgwekkend. Het is voor hem en voor het gerecht te hopen, dat hij in leven blijve, want hij alleen is in staat om den dader aan te wijzen. De politie heeft een streng onderzoek ingesteld. Maandagvoormiddag was het parket van Gent reeds ter plaatse. Iemand te Doeiburg ontdekte de vorige week, op zolder komend, dat ledige graanzakken in brand waren geraakt door de buitengewoon heete zon, die door een glazen dakpan scheen blijkbaar had 't een of ander bol plekje in 'tglas als brandglas dienst gedaan. Daar 't meer kan voorkomen, raadt de Doesb. Ct. aan glazen dakpannen aan de binnenzijde met wat witkalk te bestrijken. Een zestienjarig meisje uit Groningen, dat op Schiermonnikoog als badgast vertoefde, vermaakte zich Woensdagmiddag aan het strand, door met ontbloote voeten in het zeewater te baden. Vrienden en kennissen waren in haar nabijheid. Plotseling verdween zij, zoodat men mag veronderstellen dat zij in eene diepte geloopen is. Waarschijnlijk is zij door den stroom meegevoerd, zoodat het den om standers niet is mogen gelukken haar te redden. De persoon, die een paar weken geleden op een Zondagavond te Scheveningen werd aange houden in verband met de miBdaad ten vorigon jare op den 7-jarigen Van Wezel gepleegd, be vindt zich nog steeds in voorloopig arrest. Bijna dagelgks wordt het onderzoek iu deze geheimzin nige zaak door den rechtercommissaris mr. Crooc- kewit voortgezet, en worden door hem nieuwe ge tuigen gehoord. Bg het verhoor zijn dingen aan den dag geko men, die een allesbehalve gunstig licht werpen op het zedelijk gedrag van den aangehoudene, een 34-jarig tenger persoon, uit Leiden afkomstig, die hier ter stede woonde en bij een bleeker in dienst was. Tegenover het beweren van den aangehoudene, dat hij van niets af weet, wat op de zaak-Van Wezel betrekking heeft, staan verzwarende ver klaringen van getuigen, die verzekeren, dat zij den man den 25on April 1899 den dag van de verdwgning van den knaap in gezelschap hebben gezien van het jongetje, wiens lijk, zooals bekend is, later in de duinen onder Scheveningen is gevonden. Om het onmogelijke van deze getuigenverklaringen aan te toonen, moet de aangehoudene zich in de instructie er o. a. op beroepen hebben, dat zijn werk hem niet toeliet overdag te wandelen, maar een ingesteld onderzoek heeft bewezen dat de man juist dien bewusten Aprildag van zijn patroon wegens een feestje te diens huize toevallig vrijaf had gekregen. Deze aanwijzingen, gevoegd bg het zonderlinge gedrag, onlangs in de instructie aan den dag gelegd door den aangehoudene, terwijl hij nl. trachtte een st.uk dat hij op verzoek van den rechter-commissaris had geschreven, weder te verscheuren, doen een sterk vermoeden ten nadeele van den man rijzen. De verdachte blijft echter alle schuld ontkennen. Een straatmuzikant ontmoette te Voorburg een scharenslijper en men besloot »er een te gaan pakken". De vrouw van den muzikant weigerde te drinken en daarop gaf de vader het reeds be stelde glaasje aan zijn 4-jarig kind, dat kort daarop stomdronken was. De muzikant werd opgepakt en het kind onder geneeskundige behandeling gesteld. (D). Een buitenkansje. Twee boeren dienstboden te Hazerswoude hebben, vertelt het U. D., de vorige week bericht ontvangen, dat een erfenis van 60 woonhuizen en eenige duizenden guldens haar ton deel was gevallen, gelegateerd door een oom, over leden in de gemeente Apeldoorn. Het zaakje veroorzaakte heel wat drukte, want de erfgenamen, een paar stevige boerendeerns, waren nog minderjarig en hadden haar moeder door den dood verloren; wat toen verzuimd was moest thans herstold worden, nl. voogden moesten worden be- benoemd, anders kon de erfenis niet worden gele gitimeerd. Had het opsporen der erfgenamen nog al heel wat moeite gekost de brief behelzende het bericht had ook heel wat postkantoren gepas seerd, en telkens van adres gewijzigd moeten wor den de familieraad voor den kantonrechter had spoediger zijn beslag. Deze week is des nachts een koe, die uit een weide onder Twello was gebroken, over de schip brug gekomen. Het dier is een gedeelte der stad doorgeloopen, en zoek geraakt. De vorige eigenaar van de koe woont in de buurtschap Epse, bij Gors- sel, en toen men op den inval kwam om daar eens te laten informeeren, bleek het, dat de koe daar rustig in de weide liep te grazen. Woensdag kwam te Terneuzen het parket met een dokter uit Middelburg voor lijkschouwing en onderzoek. De gearresterde werd met het lijk geconfronteerd. Na afloop van het onderzoek werd hij op vrije voeten gesteld. Verschillende omstan digheden pleiten voor een ongeval. De verdachte kon ook zijn alibi bewijzen. (N. R. Ct.) Uit Goedereede wordt gemeld De dysenterie breidt zich alhier nog gestadig uit. Er zijn thans 39 lijders onder behandeling, en er zijn 5 dooden te betreuren. De gemeentelijke be waarschool is in gebruik genomen om daarin lij ders uit groote gezinnen te verplegen zoo noodig kunnen daarin 16 lijders worden opgenomen. De geneeskundige inspecteur kwam Dinsdag hier en nam den toestand in oogenschouw door per soonlijk bezoek in de besmette gezinnen. Spoedig verwacht men alhier een paar hospitaal soldaten om met het ontsmetten der woningen, waaruit de lijders zijn overleden of naar de be waarschool zijn overgebracht, een aanvang te maken. (AT. R. Ct.) Turksche censuur. Er is een systeem van cen suur, dat wedijvert in brutale naïviteit met de berucht geworden Engelsche oorlogcensuur. Weet men hoe de brave Muzelmannen den moord op den koning van Italië te weten zijn gekomen De eerste dagen hoorden zij er in het geheel niets van, doch toen men den geschikten vorm in het paleis gevonden had werd het volgende bericht aan de bladen doorgelaten »De vorst van Italië is tengevolge van een beroerte gestorven." Toen president Carnot vermoord was, word den Turkschen bladen door de Turksche regeering het volgende bericht in handen gespeeld: »De presi dent verliet per rijtuig de prefectuur. Onderweg overleed hij aan een bloeduitstorting." werd aan Luccbeni in zijn cel in de gevangenis van Genève door den procureur-gene raal de moord van Monza meegedeeld. Luccheni toonde zich daar zeer verheugd over en verkondigde, dat weldra alle vorsten zouden volgen, te beginnen met den nieuwen koning van Italië. Hij gaf echter geen enkele mededeeling over het bestaan van een complot. In Konstantinopel blijft de schrik voor mogelijke anarchistische belagers van het leven van den sul tan groot. De politie bewaakt zeer scherp alle Italiaanscbe werklieden en een aantal hunner, die in Yildiz Kiosk werkten, zijn ontslagen. Een zeer geheimzinnig verhaal doet het Berl. Tageb. Een zijner redacteurs heeft den Russischen prins Apolinow gesproken, onlangs van KiefF naar Berlijn gekomen, en deze vertelde het volgende Op de reis van Kieff zat de prins met zijn ge malin tegenover een hooggeplaatst Russisch per soon, en naast dezen een zeer elegant gekleed jong- mensch, die in Riga met den ouden heer een ge sprek begon. Toen de nacht aanbrak, trad de jonge man naar het venster, waarbij hij zijn buurman voorbij ging en aanstootte. Deze gaf een lichten kreet. De jonge passagier verontschuldigde zich, en zegde, dat er zeker een naald in zijn jas had ge zeten. In het volgende station verliet de jonge heer het rijtuig en de voorname oude Rus legde zich tegen over den prins te slapen. Aan een der volgende stations kwam er nog iemand binnen en beproefde den ouden man te wekken. Toen bemerkte men dat deze dood was. Terstond werd daarvan aan gifte gedaan, een dokter gehaald, maar deze kon alleen constateeren dat hij aan den arm een heel kleine, nauwelijks zichtbare wond had, waaromheen de huid donker was gekleurd. Geen twijfel of de man was met een vergiftige naald gestoken. Het schieten op onweerswolken met kleine kanonnen om hagelbuien te voorkomen en daar mede beschadiging van den oogst, wordt in Italië tegenwoordig veel in praktijk gebracht. Landeige naars hebben vereonigingen gevormd om kanonnen te koopeu en de regeering heeft hare medewerking toegezegd. Voor het verkrijgen van regen bleek het schieten ook uitstekend. Gedurende de heete dagen van drie weken geleden, werd in vele deelen van Italië hevig gevuurd door de landbouwers met het resultaat, dat in de meeste gevallen er regen viel en de temperatuur lager werd. Men is nu van plan om in allo Italiaansche steden kanonnen en kruit op te slaan om van tijd tot tijd de hitte van den zomer te temperen door het te voorschijn brengen van wolken. Uit Stockholm meldt men van 9 Aug. aan het Svenska DagbladetDe Amerikaansche consul-ge neraal ontving van een in Cleveland wonenden Amerikaan een bericht, volgens hetwelk een docu ment zou gevonden zijn, gedateerd 2 Juni, 1900, en geteekend door Andrée, waarin gemeld wordt, dat hij, Andrée, nog leeft, doch wegens zgn benar den toestand ten spoedigste hulp noodig heeft. Het plan van kapt. Bauendahl om met de Matador aanst. Vrijdag van Hamburg naar het Noorden te stevenen en Andrée op te sporen, wordt in de Hamb. Nachr. nogal gewaagd genoemd. Het schip is geen groot, voor het doel gebouwd vaartuig als de Fram van Nansen, maar een betrekkelijk kleine visscherskotter van bout, in 1892 gebouwd en heeft bij 17 Y', M. lengte, 5^ M. breedte en 2% M. diepte, een inhoud van ruim 32 netto tonnen. Vroeger had het achterin een petroleummotor, die echter is weggenomen om ruimte tot een kajuit voor den kapitein en den stuurman te krijgen, een naar hokje waar men niet rechtop kan staan. Vóór hebben de vijf matrozen, die de bemanning vormen, een ruimer logies. Het ruim is gevuld met 120 kisten, die de benoodigdheden voor de lange reis bevatten. Van buiten is het schip met stalen platen voorzien als bescherming tegen het ijshet dek is geheel glad en heeft een verschansing van slechts één voet hoogte. Geen enkele der opvarenden heeft ooit zulk een tocht meegemaakt. Allen zgn Duitschers en de geheole uitrusting is in Duitschland aange schaft. De Matador moet echter meer als trans portschip dan als ijsbreker dienst doen. Het plan van kapt. B. is zoodra hij het pakijs heeft bereikt, het schip te verlaten en over land en gs verder noordwaarts door te dringen. Zelf heeft hg een onwrikbaar vertrouwen in het gelukken van zgn voornemen. De boei van Andrée, die onlangs werd ge vonden en naar Stockholm opgezonden, is daar geopend. Het onderzoek leverde niets bijzonders op alleen kon men uit den ongeschonden toestand zien, dat de boei door Andrée uit zgn ballon niet op land of ijs geworpen werd, maar in water moet zijn terecht gekomen. De Roomseh-Katholieke zending heeft tele grammen ontvangen, naar luid waarvan er in Tsji-li twee zendelingen en 3000 Christenen, en in Noord- Mantsjoerije twee zendelingen zijn vermoord. Poldervergaderingen. 29 Aug. Goes. Breede Watering bew. Ierseke. Burgerlijke Stand van Goes van 8 tot 10 Augustus 1900. Getrouwd 9, Leeudert Marinus Buitendijk, 25 j., jm. en Aagtje Boone, 21 j, jd.Pieter Hijman, 21 j., jm., te Goes en Maatje Meulbroek, 20 j., jd., te Hoedekenskerke. Geboren 9, Elizabeth Maria, d. v. Jakobus Rooze en Wilhelmina van der Maas. Politie. GEVONDEN VOORWERPEN. Een ceintuur, waaraan een gesp, voorstellende een vlinder, een kinderhoedje en het bovenstuk van een gouden slot. Inlichtingen te bekomen bg den Commissaris van politie alhier. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Het bouwen eener boerderg en schuur op de hofstede ^Waterloo" gelegen in den Wilhelmina- polder, gemeente Wolfertsdijk, is door de directie van den Wilhelminapolder gegund aan den laagsten inschrijver, den heer W. van der Linde te Katten- dijke, voor f 12.499. MCt.) Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Num. Voorm. Nam. 11 Augustus 3.14 3.38 8.50 9.13 12 4.2 4.20 9.32 9.55 13 4.46 5.3 10.13 10.42 14 5.26 5.45 11.2 11.31 15 6.9 6.28 11.48 16 V 6.51 7.8 0.20 0.37 IV 7.39 7.56 1.10 1.29 Marktberichten. MIDDELBURG, 9 Augustas 1900. Ter graanmarkt ran hed.n was de aanroer uit Walcheren weder gering. Tarwe en Winterkoolzaad waren de eonige ar tikelen, die aangeboden weiden De noteering is als rolgt Jarige Tarwe zonder handel, nienwi dito Tin f6,25 tot 6,50 gekocht, een partijtje nieuw. Rogge werd met 1 0 betaald, dito Wiutergerst niet getoond, een enkel partijtje nienwe Zomer- gerst bracht f 4,7 J op, Walch Witte B ionen opgeruimd en lange Bruine Bonnen op fS,50 gehonden, Koolzaad, met Teel vraag, werd met f 11,10 en 11,20 betaald, Kerwiiiaad gevraagd doch niet trr markt Jee. Boter f 1.S0 a 1,30 por kilo. Eieren fS.60 per 100 etaka. Druk P. Kleeuwens

Goessche Courant | 1900 | | pagina bijlage 1