1900. N°. 94. Zaterdag 11 Augustus. 87ste jaargang. 8 Bij dit no. behoort een bijvoegsel. FEUILLETON. ,IK!" De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommors 5 centmet bjjblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave* Do prijs der gewone advertentie is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing der-zelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berokend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. China en de Chineesche quaestie. it. In vroeger eeuwen schijnt Canton do eenige be langrijke Chineesche havenstad te zijn geweest, waar de vreemdelingen werden toegelaten, 't Was als het ware het openstaaude raam. van een ge sloten huis. Alle invoer en uitvoer geschiedde over die plaats, van uit welke ook wij Nederlanders langen tijd een uitgebreiden handel dreven, die van zelf een einde nam, toen onze grootheid aan het tanen ging. Engeland daarentegen wist in den loop dezer eeuw de openstelling van verschillende havens te verkrjjgon, waaronder het belangrijke Shangai. Dit was het gevolg van een oorlog, die in 1840 tus- schen do beide landen werd gevoerd, omdat de Chineezen den invoer van opium wilden verbieden, doch daarbij te ver gingen, door den geheelen voor raad der Engelschen te verbranden. Bij het einde van den oorlog moesten de Chi neezen het eiland Hongkong aan Engeland afstaan. Dit is het voorspel geweest van het lange stuk, dat nog altijd voortgespeeld wordt, en waarin thans zulk een ontzettend drama is voorgevallen. De geheime politieke genootschappen, in China niets nieuws, hebben reeds vijftig jaren geleden tot een botsing geleid. Het was de opstand der Taiping of vredemannenwelke gericht was tegen het regeereude hoofd van den Staat. De verwik kelingen waren van dien aard, dat Engeland en Frankrijk maatregelen vaa veiligheid namen maar dit bracht hen juist in een oorlog mot China. Van dien tijd af is Tientsin voor het verkeer opengesteld en hebben do genoemde mogendheden vaste gezant schappen te Peking gehad, eerst later door andere gevolgd. Sinds werden ook verdragen met verschillende mogendheden gesloten, in hoofdzaak behelzende de openstelling van bepaald aangewezen havens. In deze havens kunnen de toegelaten vreemdelingen met hunne schepen komen, hunne koopwaren aan brengen en eene nieuwe lading innemen. De vieemde producten waren den Chineezen zeer welkom, ja, ten deele zelfs onmisbaar maar steeds werd hunne woede opgewekt door de aangewende pogingen om ook bet Christendom in te voeren. De Chinees is dweepachtig gehecht aan zijn gods dienst (waarover nadorj, beter gezegd aan zijne godsdienstvormen, want van een eigenlijken gods dienst is geen sprake. Vooral de geheime genoot schappen spelen in deze zaak de hoofdrol. Zeer zeker zou de regeering van China het recht hebben, de prediking van het christendom in dat land te verbieden; maar dat verbod zou waarschijn lijk weer tot nieuwe verwikkelingen leiden. Zagen de zendelingen en missionarissen minder op bet aantal en meer op het gehalte der bekeerlingen, dan zou men hunne vervolging en die van de be keerden nog strenger moeten afkeuren dan thans het geval is. Die bekeerlingen schijnen echter in hoofdzaak te moeten worden gezocht onder indivi- 23 Roman van Iüa Boy-Ed. (Slot.) »01ga," sprak Hellwang eindelijk met trillende stem, terwijl hij voor haar stond, »01ga, uwe biecht komt uit een oprecht gemoed. De onuitsprekelijke smart, die ik heb geleden, is gestild door de ver- boogde bewondering, die ik voor u koester. Tot nutoe beb ik mij u voorgesteld als een lief speel tuig voor toekomstige dagen, als eene soort van bovenaardscbe fee, die mjj op Roinhof zou omzwe ven heden heb ik geleerd u te hoogachten En daarom, Olga, verschaf ik mijzelf de eer u om dit lieve handje te smeeken en de hoop uit te spreken, dat ge nog eenmaal de overtuiging zult deelachtig worden, dat die ruwe landjonker hier voor u, de liefde van zijn vrouwtje niet geheel en al onwaardig is." Olga nam zijne hand in beide de hare, legde haar voorhoofd er op en brak in een hartverscheu rend snikken uit. »0, vergeef my vergeef mg," smeekte ze hartstochtelijk. »Ik heb elke aanspraak op geluk verspeeld, ik heb uitsluitend aan mijzelf gedacht en daarom met anderer harten gespeeld." »Wees bedaard, dierbaar kind," vleide Hellwang angstig; »hoe ook uwe beslissing moge luiden, ik zal toch nooit in staat zjjn boos op u te worden." Olga bleef weenen. »Neen, ik kan niet, het is onmogelijk." duen, die bij die bokeering voordeel meenen te vinden en van wie de overheid last heeft. Staat kundige en godsdienstige overwegingen gaan dus bij de christenvervolging in China hand aan hand. Van de bedreigingen togen de zendelingen en bekeerden, nu en dan wel eens door feiten gevolgd, en van de op Japan uitgeoefende pressie om met weinig tevreden te zijn, is vooral door Rusland een ijverig gebruik gemaakt, door onder meer het be langrijke Port-Arthur, aan Japan onthouden, zelf zoogenaamd in pacht te nemen en door zeer belang- ryke concessies voor den aanleg van spoorwegen. Maar ook andere mogendheden, vooral Engeland, hebben dezelfde gedragslijn gevolgd, totdat ten slotte ook Italië opkwam enbij de Chineezen een langen neus haalde. Dat er iets smeulde schijnt toch wel bekend te zijn geweest. De Russen, bezig aan hun spoorweg door het Chineesche wingewest Mantschourije, moe ten het bespeurd hebben. Een gedeelte van dit land is reeds in 1858 aan Rusland afgestaan en grenst er dus aan. De dweepzieke Mantschous hebben van het begin af den aanleg van den spoorweg hart grondig verwenscht. De Russische regeering had het recht de werklieden en het werk door een eigen politiemacht te beschermen, waartoe de Kozakken worden gebruikt. Aanvallen door het volk hadden meermalen plaats en de Chineesche overheid hield er zich buiten maar de Kozakken traden dan als wrekers op en deden in het land alsof zij tehuis waren. Veilig was de uitvoering van het werk echter allerminst en de Russische regeering had plan om aan de stations vaste kazernes voor de troepen op te richten, toen de beweging der Boxers tegen de vreemdelingen en de christenen begon. Veel van de feiten der jongste tijden en van de oorzaken, die er toe geleid hebben, moet nog worden opgehelderd. De kracht der beweging is uitgegaan van de broederschap der Boxers, een van die gods- dieustig-staatkundige genootschappen, die steeds zulk een belangrijke rol in China hebben gespeeld. Het zijn de Boxers, die in daden hebben trachten om te zetten wat geheel China denkt. Men ziet er met innige verachting neer op een godsdienst, die nog maar twintig eeuwen oud ismen beroemt er zich op reeds in lang vervlogen tijden een zeer hoogo trap van beschaving te hebben bereikt en van die beschaving vrijwillig afstand te hebben gedaan, toen men er do gevolgen van ontwaarde. De Chinees verheft er zich op, dat eer- en hcersch- zucht, godsdienst en politiek in zijn land eigenlijk dingen zijn, die niet bestaan, die men al lang tc boven is. Zijn leus islaat ons met rust, dan zul len ook wij u met rust laten. Het is hem een gru wel, dat de godsdienst der Christenen in zjjn land verdeeldheid brengt, dat men hem westersche zeden en beschaving wil opdwingen, en dat men veran deren wil wat eenmaal bestaat en goed is in zijn oog. Op welke wijze de zoogenaamde opstand der Boxers is uitgebarsten, is nog niet met juistheid bekend dat het volk en een deel van het leger met hen gemoene zaak hebben gemaakt, dat de regeering of steun verleende öf althans de oogen sloot, is meer dan waarschijnlijk. Dat men het doelhet verjagen en uitroeien van alle christenen Nu verbleekte Hellwang toch. Waarom niet Vreest ge, dat ge mjj nooit zult kunnen liefhebbeu?" Olga schudde ontkennend bot hoofd. »Ik ik heb iemand lief! En ik werd door hem bemind dat wist ikMaar door mijn misdadig spel mot u heb ik èu hem èn het geluk alles alles verloren nokte ze. Hellwang zweeg. Ja, dat deed toch pijn, erge pijnWanneer toch dat arme, lieve kind maar niet zoo huilde hare tranen te zien was ver schrikkelijk. Hij was toch ten slotte een sterke, gezonde man zonder zorgen hij zou dat alles wol te boven komen. Maar de kleine die moest bij al den honger en al de ellende niet nog eene ongelukkige liefde hebben. Drie hoog en dan dat nog dat was te veel, te veel. »01ga," smeekte Hellwang, »ween niet ook nog om mij. Ik zal het best kunnen aanzien heuscb, ik zal mij wel troosteD niet waar wij blijven toch goede vrienden Zeg mij, wie de andere is. Hij moet u op staanden voet trouwen, en al» hij geen geld daarvoor hoeft, moet hij het van mij aannemeD. Toe, schrei nu niet meer, ik kan het niet verdragen." Olga schudde andermaal het hoofd. »Neen, het is volslagen hopeloos." Hij kon het niet langer uithouden. Hij kon geen dier zien sterven, geen boom zien vellen en geen vrouw zien weenen. Vaarwel, Olga! Maar ik kom nog terug. Ik mofl; van tijd tot tijd uw gezichtje nog eens zien, maar wees niet bang, ik ben heel opgewekt, be paald vroolijk. Om mij moet ge vooral niet weenen, wij blijven toch goede vrienden l" eu vreemdelingen, nog niet heeft bereikt, dit moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan de onder linge verhouding tusschon de opstandelingen en de verschillende machten misschien ook wel aan de zeer natuurlijke reactie, die op zulk een vreeselijke opwinding volgt. De geschiedenis toont daarvan meer dau één voorbeeld. Overigens vergete men niet, dat in zulk een onmetelijk rijk zonder middelen van vervoer en gemeenschap, alles geheel anders dan bij ons in zijn werk gaat. Want China is werkelijk een onmetelijk rijk. 't Is waar, dat men bij de beoordeeling van zijn aardrijkskundigen toestand over geen volkomen be trouwbare gegevens beschikt, maar geheel juiste cijfers zijn niet eens noodig als bewijs van zijne reusachtige grootte, waaraan de bevolking tamelijk evenredig is. Men stelle zich toch een rijk voor van bijna twaalf millioen vierkante kilometers. De oppervlakte van alle lauden van Europa te zamen bedraagt beduidend minder. En wat de bevolking betreft, deze wordt geschat op ruim 360 millioen, met die van Europa tamelijk wel overeenkomende; maar dat hier slechts sprake is van eene bloote schatting, berustende op Chineesche opgaven, be hoeft geen betoog. Het oude China bedraagt slechts ongeveer een derde der oppervlakte van het geheel® rijk. Al het overige bestaat uit uitgestrekte win gewesten namelijk, het reeds genoemde Mant schourije, dat vroeger nog grooter was, en verder Mongolië. Thibet, Tsjoengarije en Oost-Turkestan, waarvan het westelijk gedeelte reeds aan Rusland toebehoort. Mantschourije, waarschijnlijk tot een Russische provincie bestemd, waardoor de Russen de Gele Zee zullen bereiken waar zij thans alleen pacht- gebied bezitten is stellig bet belangrijkste van die wingewesten, omdat de Mantschous in het midden der zeveutieude eeuw geheel China onder wierpen. Het regeerende keizerlijk huis van China stamt dan ook van de vorsten van Mantschourije af. Dit was do oorzaak van een vreeselijken opstand in 1851. Toen werden de Mantschou-soldaten verdre ven en een nieuw vorstengeslacht werd in het '.even geroepen de Taipong-dynastie, die echter weder onderging, daar de opstand der Taipongs mot hulp van Engeland en Frankrijk werd gedempt. Thibet is mede zeer belangrijk, omdat zich daar hot hoogste gebergte der aarde bevindt, dat En- gelscb-Indië afsluit van het Chineesche gebied: de Himalaja. Slot volgt.) GOES, 10 Augustus 1900. Men schryft ons Dezer dagen outvingon de polderbesturen in Zee land het prov. blad no. 90 va» 1900, waarin is op genomen een besluit van Ged. Staten tot ver nietiging van eeD besluit der vergadering van ingelanden van den Zachariaspolder le deel. Wie bij bet lezen van dat prov. blad af gaat op de daarin voorkomende overweging voor de vernietiging, nl. dat, volgens art. 42 van het Algemeen reglement, stembevoegd zijnde inge- Zijne stem begaf hem bijna en hij bracht onbe merkt zijn zakdoek aan de oogen. Hij streelde Olga bijna vaderlijk over het donkere baar en ging been om Albert in zijne woning op te zoeken. Albert behoefde hem niet te vragen, wat bet resultaat van zijn bezoek was. Met één blik op het gelaat van zijn vriend, een weinig bleeker dan anders, wist hij alles. »Ja", zeide Hellwang, »daar ben ik en ik laat de ooren hangen. Het is op niets uitgeloopen Friedrich en de paarden behoeven niet te komen, er is geen bruidje om mee uit rijden tc gaan. Ze wil niet, de kleine, beelemaal niet! Mf ar karakter heeft ze verduiveld wat een ras Albert bloosde diep. »En waarom niet Woord voor woord, voorafgegaan door de omstan- digste beschryving van de woning, die Albert na tuurlijk al lang kende en do nauwkeurigste mede- deeling van alles wat bom op weg daarheen was wedervaren, vertelde bij zijn gesprek met. Olga. Aan het eind sloeg hij met zulk een kracht met de vuist op de tafel, dat deze kraakte, en zeide »Ik ga niet naar huis terug vóór ik dien geheim- zinnigen andere heb uitgevonden en hem gezegd beb »Gij, mijnheer, zult onmiddellijk met de kleine trouwen of met me duelleeren Want ge begrijpt, dat ik geen oogenblik rust zou hebben, als ik altijd moest bedenken, dat do kleine daar neerzit en weent. Die vervloekte tranen Als ze maar niet huilt dan ben ik al tevreden." Diep geroerd logde Albert den trouwen, onzelf- zuchtigen man beide banden op de schouders, keek hom aan en zeide »Ik ben die andere Hellwang staarde Albert een oogenblik metklncb- landen enz. ven op den polderlegger bekend staan" als volle eigenaars enz. en dan in hot reglement de aanvangsalinea, van gemeld artikel daarop na leest, zal wellicht verwonderd uitroepen .maar hoe kwam toch de Voorzitter van die vergadering van ingelanden er toe, deu heer Temmerman, in de plaats van den heer Carpreau, toe te laten Wie echter dat reglement nader raadpleegt en ontwaart, dat artikel 103, onder meer, voorschrijft ^Bovendien wordt de legger door het polderbestuur gewijzigd, op verzoek vau den belanghebbende, binnen ééne maandnadat door dezen is overgelegd óf een extract uit den gewijzigden kadastralen legger óf enz., zal opmerken dat, ware vóór de uitschrij ving der vergadering, door de betrokkenen aan het polderbestuur van de verwisseling van eigen dom kennis gegeven, met verzoek den polderleg ger daarmede in overeenstemming te brengen en het polderbestuur had daaraan spoedig voldaan, dan de heer Temmerman niet alleen toegelaten maar zelfs opgeroepen zou moeten zijn. 't Kan dus, bij dit geval, voorkomen dat, indien de betrokkenen, kort na de bewuste vergadering van ingelanden, welke reeds op 26 Juni 11. werd gehouden, bet polderbestuur verzocht belb3D art. 103 toe te passen, dit bestuur nu wéér verplicht is, in plaats van den heer Carpreau, den heer Temmerman ter vergadering op te roepen en dat dan bijgevolg, bij handhaving hunner stemmen door ingelanden, de benoeming, waarvoor het besluit werd vernietigd, thans met de geëischte inachtneming van het reglement, hetzelfde resultaat zal opleveren als op 26 Juni 11. en de heer Hendrikse opnieuw wordt verkozen. Vele polderbesturen, wie weet ook bet betrokkene, zullen wellicht niet bevroeden, dat zóó de afloop kan zijn en daarom ware het o. i. wensehelijk ge weest, dat Gedeputeerde Staten, in hunne overwe gingen, ook b. v. de volgende hadden doen voorko men dat wel art. 103 de gelegenheid schept om den polderlegger te doen wijzigen, maar zulks, in dat geval, vóór deze vergadering niet meer in toepas sing gebracht kon worden, omdat de verwisseling van eigendom eerst even vóór die vergadering aan het polderbestuur bekend was geworden. Dan ware meteen de aandacht der polderbesturen er op ge vestigd geweest, dat bij verwisseling van eigendom, al is dat ook na 1 April (datum, waarop de polder- legger in overeenstemming met de kadastrale tenaam stelling moet zijn gebracht) wijziging van dien legger, met daaraan verbonden gevolg, dat het stemrecht op een ander overgaat, kan voorkomen. lerseke* Eergisteren werd de door de Z e i 1- veroeniging Ierseke uitgeschreven z e i 1- wedstryd van lersekeudam naar de Bergsche vlakte en terug gehouden. Verschillende oorzaken werkten samen om dezen uitstekend te doen slagen het weer was, een enkele regenbui niet meegere kend, zeer goed, de wind uitmuntend van richting en kracht, het bestuur zorgde voor flinke prijzen, de heer Van Deinse loofde een zilveren medaille uit, en de Eere-voorzitter, de heer J. A. P. Geill te Terneuzen, onze vroegere burgemeester, gaf aan den knecht van ieder der winnende vaartuigen een tige verbazing aan, toen sloot hij hem krachtig in j zijne armen. J »En gij hebt my kalm haar het hof laten maken «ep hij. »Zij moest alleen haar weg vindenik heb er genoeg onder geleden 1" zeide Albert. Hellwang stormde in de kamer op en neer dat bracht hem het spoedigst wéér tot zichzelf. »Eén ding," zeide hij eindelijk, diep bewogen, >moet ge mg beloven gij weet, dat ik reeds een parelsnoor voor haar gekocht heb. Niet waar, dat mag ik haar geven bij haar huwelijk Wanneer er van een huwelijk sprake is, wan neer ze mij hebben wil ik was altijd zoo streng in hare oogen," meende Albert, door zijne tranen been lachend. »En over uw eersten zoen ben ik peet. En ge moogt nooit jaloersch zijn want ik zal elk oogenblik komen. Ik moet dat kleine Mozart-vk-chtje dikwijls over dien blanken hals zien zwaaien. Dan zal ik er langzamerhand wel aan gewennen, dat ze nooit de mijne wordt." Hij veegde zich de tranen uit de oogen, lachte toen hartelijk en riep: »Hurrab nu behoeft de kleine niet meer te weenen De voorstelling, die Hellwang zich maakte, alsof Olga maar altijd uederzat en schreide, was overigens volkomen onjuist, 'tls waar, het duurde lang, eer ze zichzelf wéér meester was, en toen Hansi tehuis- kwam, zeide hij»Tante Olli, u hebt roode oogen Maar daarna riep baar wéér de arbiid. Sedert weken had Olga reeds de ervaring opgedaan welk een troost do arbeid biedt. Zo stak de lamp aan, zat met Hansi en Clementine opgewekt «aan de tafel en zoomde de wit?e gordijnen, terwijl Clementine

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1