1900. N°. 91. Zaterdag 4 Augustus 87ste jaargang. Bij dit uo. behoort een bijvoegsel. FEUILLETON. „IK!" Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóoi* 2 uren op den dag der uitgave. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels A 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et- Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent por regel. GOES, 3 Augustus 1900. De verjaardag van fl. M. de Koningin- Moeder werd hier gisteren op de gebruikelijke wijze gevierd. Prov. blad van Zeeland no. 71 bevat een be sluit van do Gedeputeerde Staten, waarbij, beschik kende op een verzoek van Burgemeester en Wet houders van S c h o r e, krachtens 2 van art. 87 van het Reglement op de wegen en voetpaden tot wederopzegging ontheffing wordt verleend van het verbod in 1, voor wat betreft de wegen, welke voorkomen in den ligger der wegen en voetpadm in do gemeente Schorezoodat die wegen mogen worden bereden met twee aan elkander ge koppelde onbeladen voertuigen, mits alsdan de onderstellen stevig aan elkander verbon den zijn. Dit Wilhelmlaadorp schrijft men ons: Na ongeveer 56 jair bij het onderwijs werkzaam te zijn geweest, waarvan 34 jaar onafgebroken te Wilhelrainadorp, nam Woensdagmiddag de beer C. S n ij d e r als hoofd der school, na op zijn ver zoek j verkregen eervol ontslag, afscheid van zijne leading 3n ei van autoriteiten. De burgemeester had zich met den directeur van den Wilhelminapolder, de wethouders, leden van den gemeenteraad en verdere belangstellenden in het schoolgebouw ver- oenigd. De heeren schoolopzieners van het district en arrondissement Goes, die verhinderd waren tegen woordig te zijn, hadden schriftelijk van hunne be langstelling doen blijken. De burgemeester dankte den heer Snijder voor zijn ijver, toewijding en bekwaamheid, zoo lange jaren getoond, en verheugde zich hoewel het betreurende hem als hoofd der school te zion aftreden dat hij toch nog in het midden der gemeente blijft wonen, waarna de heer F. Mays als opvolger welkom werd geheeten en als zoodanig werd geïnstalleerd. Ook de heeren Hanken, als directeur van den Wilhelminapolder, en Van Daalen, wethouder, spraken hartelijke, wel gemeende woorden, voor welke de heer Snijder hartelijk dank zeide. Hierna voerden nog het woord de heeren Ivruijsse, oud-hoofd der school te Kattendyke, Meulenberg, onderwijzer te Wilhelminadorp, en de heer Mays, het nieuwe hoofd der school. Een commissie uit de burgerij bood daarna onder welgekozen woorden den heer Snijder, als blijk van waardeering en hoogachting, tevens als her- inneriug, eeü keurig geschenk aan, bestaande uit een schrijfbureau met stoel, benevens een album met de namen der gevers, een albumstander en inktstel, voor welke geschenken de heer Snijder zich zeer erkentelijk betoonde. De kinderen, die onderwijl eenige ververschingen hadden ontvangen, keerden ongeveer 3 1/3 uren naar huis terug, eenigen tijd daarna gevolgd door autoriteiten en belang stellenden. Allen, die den heer Snijder kennen en waardee- reu, geven hem de beste wenschen in zijn welver diende rust mee, en hopen hem daarvan nog vele jaren te zien genieten. Bij hot veeartsenij kundig eindexamen is o. a. geslaagd de heer J. F 1 0 h i 1. De veel beproken Arundel Castle is dan gisterochtend in de vroegte op de reede van Vlis- singen aangekomen. De N. R. C. meldt I Een menigte aan den wal zwaaide met vlaggetjes en juichte de dichtbezette boot toe. Het uitzicht van de passagiers was tamelijk goed. Velen echter zijn vermagerd wegens den kost aan boord. Er was wel volop te eten, maar 't was eentonig en vrij slecht. Haast eiken dag Irish Stew. Velen aan wal herkenden bloedverwanten, briefjes werden gewis seld enz. Om half negen eindelijk kwam het schip in de Binnenhaven en legde voor de loodsen aan. Eerst ging een dokter aan boord, die constateerde dat alles wel was. Daarna begon de landing. De reizigers begaven zich in do vroegere douane-loodsen. Zij werden daar ontvangen door do heeren li. W. C. vau den Wall Bake en G. A. A. Middelberg, die hun ambtenaren in de loods eenige mededeelingen deden en instructies gaven. De pers werd niet toegelaten. Na 9 uur kwamen de verdrevenen buiten hot afgezette terrein en zoo konden wij vernemen dat de reis 27 dagen had geduurd, dat de voeding slecht was en de ligging veel te wenschen had overgelaten, b.v. 450 personen moesten logeeren in het ruim in hangmatten. De heer Van den Wall Bake moet gezegd hebben, dat geen hunner is ontslagendat zij vertrouwen in de maatschappij kuunen blijven stellen, dat er bij de verschillende maatschappijen van scheeps bouw enz. in ons land werk voor hen te vinden is en dat, zoo zij in fraanciëele moeilijkhedon komen, zij zich maar tot de maatschappij moeten wenden. Een der verdrevenen, de heor Dijkerman, chef van weg en werken, nam daarop het woord en uitte de hoop, dat de Mij. haar woord zou kunnen houden. In het hotel Zeeland en aan het station was het spoedig overvol. Daar versterkte men den inwen- digen mensch en ontmoette familielid en vriend. Een groot gedeelte van de passagiers van de Arundel Castle is om 11.26 met twee bijzondere treinon naar Rotterdam en Amsterdam vertrokken. De overigen gingen met den gewonen trein. De German met de tweede bezending uitgezette ambtenaren van de Ned. Zuid-Afr. Spw.-maatsch. is gisteravond te Vlissingen aangokomen. De ont scheping zou heden plaats hebben. Te 5 u. 45 min. kwamen aldaar per stoomschip Calais aande prins van Wales, de hertog van York, de hertog van Connaught en de hertog van Sparta (kroonprins van Griekenland), met gevolg, dio een uur later per extra-trein naar Koburg vertrokken. In een door den heer H. van Kol geteekend 20 Roman van Ida Boy-Ed. Agnes lag stil en bleef Gustaaf's hand vasthou den. Ze was angstig. Allerlei gedachten joegen haar door het brein. Wanneer ze werkelijk sterven moest, wat gebeurde er dan met haar Als ze in het donkere graf lag of ze dan nog zou kunnen den ken Wie had ooit bericht gedaan van hetgeen geschiedde na dat huiveringwekkende oogenblik van den laatsten snik VerschrikkelijkOf wanneer het vergif eens schijndood tengevolge had en ze werd levend begraven nog verschrikkelijker Neen niet sterven leven, leven, leven Clementine kwam met een glas dampende melk. »Drink nu," zei Olga. »Dat helpt". Agnes deed alle moeite, maar het ging niet. Ker mend viel ze in hare kussens terug. Ja, ze moest sterven. En wat dan wie zou hare plaats in de wereld innemen Zij liet er im mers geen leeg Haar echtgenoot zou haar niet missenze had nooit zorg, deelneming, belangstel ling, opoffering voor hem betoond ze had uitslui tend voor zich, voor zichzelf geleefd. Haar kind zou niet om haar klagenzij had voor hem nooit tgd gehad en slechts aan zich, aan zichzelf gedacht. Olga Die zou voortleven als vroegervoor Olga was ze geen vriendin geweest, slechts een deelge- noote in het vermaak, en zoo iemand zou Olga als de rjjke, voorname barones Hellwang niet meer noodig hebben. Hare plaats in huis Iedere vreem de kon liefdelijker en met meer toewijding verrich ten, wat zij met tegenzin en met halve oplettendheid had gedaan. Neen, zij liet geen plaats ledig; niemand zou om haar treuren, niemand een traan om haar ver gieten, want zij had op aarde ook niemand bemind en voor niets tijd gehad dan voor haar eigen IK. Vreeselijk lot door haar zelf geschapen en daarom te verschrikkelijker. Eén woord van liefde nu Slechts één kreet van diepe smart door eenig men- schelijk wezen om haar geslaaktO, hoe weldadig zou dio klinken! Daar stond haar man, meer ver lamd door schrik dan' door smart. Daar spande Olga zich in, maar meer gedreven door mensche- lijkheid en dankbaarheid dan door bange zorg voor de stervende. »Mijn kind steunde ze. Ja, Hans die zou haar liefhebben, die zou zich schreiend aan hare borst werpen, hare handen, haar gelaat met kussen bedekkenhij was toch vleesch van haar vleesch, bloed van haar bloed. Olga snelde heen en droeg den voor haar veel te zwaren jongen op do armen in zijn nachtge waad naar het bed. Het verschrikte kind keek slaapdronken om zich heenverlangend strekte Agnes de handen naar hem uit. Louter uit ge woonte, omdat hem geleerd was zijne moeder zoo toe te spreken, stamelde hij »Goeden nacht, lieve mama Maar toen Olga hem over zijne moeder heen- boog, opdat Agnes hem zou kunnen aanvatten, richtte hij zich huilend weder op, sloeg zijne armpjes om Olga's hals en riep»Ik ben zoo bang ik ben zoo bang »Weg, wegkermde Agnes dof. Olga droog hem weder wegmen hoorde baar in de aangrenzende kamer eenige kalmeerend e hoofdartikol in »het Volk", getiteld: »De Kolo niale Reserve en de Werkstakin g", wordt gezegd, dat »de Nederlandscbe Regoering" de soldaten dier Reserve tijdens de Rotterdamsche werkstaking aanwees »voor gewichtige posten" 7>de koloniaal, gewend aan moorden en dooden, deinst wellicht niet meer terug voor bloedvergie ten" zoo »zal men den bruinen belastingbetaler weer laten opdokken om Indische soldaten te laten strijden voor het Europeesche kapitaal". De heer van Kol, wiens taai-diapason als hij spreekt of schrijft altijd voel hooger is dan van iedor ander mensch, verwijt de pers dit »feit" dood te zwijgen en beschuldigt haar »zich daardoor medeplichtig" te maken »aan deze volkenrechtelijko misdaad". Deze t wonderlijke qualilicatie van het »feit" in 't. raidden latende, veroorloven wij ons de opmerking dat de pers waarschijnlijk zwijgt omdat haar van het bestaan van het »feit" hoegenaamd niets bekend is. Wij vermoeden dat eene weelderige fantasie den heer van Kol ten deze parten speelt. Een ernstiger en bezadigder indruk maakt een schrijven in hetzelfde blad van een milicien, die behoord heeft tot het detachement infanterie uit Amsterdam, dat te Rotterdam de openbare rust moest helpen bewaren. Wat deze schrijver omtrent de slechte verpleging en onbillijke behandeling der soldaten mededeelt, die eerst in een loods en later aan boord van een stoomschip werden gehuisvest, herinnert aan de behandeling der eerste Bóeren- krijgsgevangenen door de Engelschen, waarover men in Nederland terecht zich zoo diep verontwaardigd toonde. Na de klachten in gelijken geest, door »een milicien" in de «N. Rolt. Ct." geuit, mag een on partijdig, streng onderzoek naar de gegrondheid der klachten inderdaad niet achterwege blijven en dient er in elk geval tegen gewaakt, dat ooit zulke toestanden zich herhalen. (Arnh. Ct.) Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederl.-Iudië, van 31 Juli, wordt de gouvernements-k offieoogst op Java voor dit jaar thans weder geraamd op 210,000 pi cols. (St. Ct.) Woensdagmorgen heeft het lid der Tweede Kamer nir. P. J. Troelstra de strafgevangenis te Haarlem, waar hg een maand geweest is, we der kunnen verlaten. Precies te tien uur verliet hij het gebouw door een klein poortje, steeg in een rijtuig, waarmede zijn vrouw hem wachtte en reed dadelijk weg. Zoodoende werd elke betooging verhinderd. Een aantal nieuwsgierigen stond voor den hoofdingang te wachten en heeft hem niet zien vertrekken. De »Maatschappij tot bev. der Bouwkunst" heeft een prijsvraag uitgeschreven ter ver krijging van een ontwerp voor een ambachtsschool voor 300 jongens met directeurswoning. Een 2de prijsvraag beeft tot onderweip een diploma uit te reiken aan do eere-leden der Maatschappij. woorden spreken, men hoorde de bussen, die Hans haar op de lippen drukte toen kwam ze terug. Agnes lag met open oogen en wachtte wachtte, dat Gustaaf of Olga zich weeklagend over haar zouden buigen en zouden smeeken »Ga niet van ons heen, wij kunnen u niet missenMaar geen geluid, geen smartkreet der liefde, slechts stomme schrikEen schrik, die ieder mensch bevangt, wanneer hij een medemensch voor altgd ziet heen gaan Albert kwam terug, bleek en buiten adem. »De professor volgt mij op den voet," sprak hij reeds bij de deur. »Hij kleedt zich even aan. Dadelijk sterke koffie of citroensap melk helpt niet Olga vloog heen om het noodige te halen. Al- bert trad aan het bed der zwaar ademhalende vrouw. Diep bewogen legde hij de hand op de blonde, verwarde haren en zeide op innigen toon »God zal ons in deze bange oogenblikken nabij zijn, Agneshij zal u voor ons behouden Zij hief het gelaat tot hem opdoor den strak - ken blik des doods in hare onnatuurlijk groote oogen brak een straal van onbeschrijfelijke woelde. Hij, juist hij, de diep geminachte, de onverbidde lijke, alleen hij had een woord van hoop, van troost, van liefde voor haarZij liet de hand van Gustaaf los en trachtte die van Albert te vatten, maar ze greep er voorbij. Vreemd alle voorwerpen sche nen hoe langer hoe verder zich van haar to ver wijderen, en al kleiner en kleiner te worden. Ze kon niet goed meer zien. Albert nam hare koort sige hand in de zijne. »De professor zal u redden, Agues, en dan be gint een nieuw en beter leven." »Ja", mompelde ze met vertrokken lippen, »een nieuw loven, on niet meer altijd ik, ik, ik In bet wekelijksch overzicht van het Soer. Hbl. wordt gemeld, dat aan den resident yau Palom- bang is geschreven, het uitgeven van concessies voor mijnbouwkundige onderzoekingen in terreinen, die geheel of gedeeltelijk in het D j a m b i-gebied kunnen liggen, te beperken. Ten aanzien van de reeds uitgegevene moet gestreefd worden naar rui ling van terreinen, of intrekking desnoods tegen schadevergoeding. Djarabi moet geheel vrijkomen. Het blad vraagt»Wat heeft de regeering met Djambi voor?" Nieuwe aanslag op een vorst. Gistermorgen te 9 uren toen de Sjah van P e r z i uit het Palais des Souvereins te Parijs kwam, trachtte oen man op de tree van hot rijtuig te klimmen. Hij hield een revolver in zijn hand en richtte die op den Sjah. De grootvizier ontrukte hem het wapen, en de man werd door politieagenten in hechtenis ge nomen. Zij moesten hem tegen hot volk beschermen. Op het politiebureau antwoordde hij op de hem gedane vragen alleen »Het is een zaak tusschen mij en mijn geweten," en uitte zijn spijt dat ziju aanslag mislukt was. De revolver was geladen met vijf kogels. De man ziet er uit als een werkman en heeft een gor del om met het nummer van het 128e regiment infanterie. De Sjah zette ondanks het gebeurde zijn tocht per boot voort naar Sèvres en Versailles. Loubet zal hem bij zyn terugkomst een bezoek brengen. (N. R. Ct.) Oorlog TrasssvaaS. Volgens een telegram van Roberts van 1 Augs. hebben nog twaalfhonderd Boeren zich aan Hun- ter overgegeven, waaronder de commandanten Roux, Fourie en Nel. De commandanten Potgieter en Joubert hebben zich aan Bruce Hamilton overge geven ook luitenant Andersen, een Deen, officier bg de staatsartillerie, heeft zich overgegeven. Oli vier is met vijf kanonnen en een aantal burgers doorgebroken naar het district Harrismith. Een trein met mondvoorraad, begeleid door een afdeeling infanterie, is bij Frederikstad, op den spoorweg tusschen Krugersdorp en Potchefstroom ontspoord, doordat de Boeren eenige rails hadden opgebroken. Dertien man kwamen om en negen- en-dertig kregen kwetsuren. Er is een onderzoek ingesteld. De Daily Telegraph verneemt uit Middelburg, ad. 28 JuliGeneraal Louis Botha verliet Middelburg Vrijdagmorgen na Donderdagavond een bal te heb ben gegeven in het Transvaal-hotel. Naar het zeggen van burgers beschikt Botha over een 10,000 man troepen en ruim 20 kanonnen, waaronder oen hondeidponder. Hij moet gedreigd hebben, dat hij terug zou komen om dit dorp te beschieten. De spoorweg tusschen Middelburg en het station Wil genrivier is onbeschadigd. Reuter heeft den 28en uit Middelburg geseind Sedert generaal French hier aankwam is de krijgswet in het dorp afgekondigd generaal Dick- Hare stem stierf weg, maar hare gedachten hieven helder. Ja, een nieuw levenZe wilde gelukkig en vroolijk zijn, Gustaaf's zorgen door een lachje ver drijven, met Hans leeren en spelen, vroolijk met Olga het voortaan hoogst bescheiden huishouden v( eren en eiken dag den Schepper danken, dat Ilij haar het leven had gelaten. O, er was geen rijk dom, geen schittering noodig om bemind te zijn, warm en innig bemind, zoo, dat wanneer eindelijk de scheidingsure aanbrak een niette vervullen leegte in den familiekring ontstond en een blijvende smart in aller harten. Neen, niet sterven Ha, de dood daar kwam hij op .zwarte vleugelen op haar toegevlogen »Weg", kreet Agnes, »weg, hij grijnst mij aan Neen, ik wil niet in het graf liggen, laat mij eruit, laat mij eruit »Agnes", riep Gustaaf, haar zacht nedordrukkende, »gij leeft, wij zijn bij u Op dat oogenblik verscheen tegelijk mot Olga, die een kop koffie droeg, de professor, een man met eene lange, voorname gestalte, een gebaard ge laat en groote, verstandige, maar zaebto oogen. Albert en Gustaaf weken van het bed terug. Een zucht van verlichting ontsnapte aan aller lippen, een zwijgen vol bange verwachting volgde. »Kgk mij eens aan", sprak de professor, de hand van Agnes vattende. »Hoe sterk zou de dosis wel geweest zijn kan ik hot fiescbje niet eens zien liet hij er, zich tot Olga wendende, op volgen. Deze zocht in de toilettafel. »Ik zie nietsstamelde Agnes. »De blindheid reeds ingetreden!" mompelde de professor. Hij keek mot bezorgd gelaat naar het fieschjo, rook er aan en schudde het. hoofd. Elke aanwijzing omtrent den inhoud ontbrak, er was zelfs geen etiket op. Hij uaui een poeder uit zijne

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1