1900. N". 90. Donderdag 2 Augustus 87sle jaargang. FEUILLETON. „IK!" De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels A 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 1 Augustus 1900. Naar aanleiding van den moord op den k o- ning van Italië schrijft de Telegraaf: Vorsten vallen niet meer aan het hoofd hunner troepen. De romantiek heeft afgedaan. In onze eeuw van nuchterheid gaat het veel nuchterder toe. Men stapt op de treeplank van een waggon, nadert met een verzoekschrift het vorstelijk rijtuig, en trekt af of stoot toe. Voila toutEven weinig verhef fends als er is in zulk een sterven, even verach telijk, even menschonteerend is de daad van den moordenaar. Daar gaat een mensch, te midden zijner medemenschen, toegejuicht, hetzp om zpn persoon lijke eigenschappen, hetzij als de drager van het gezag, hetzij om beide redenen. Hij moet zich vei lig voelen, hij, de landsvader, te midden zijner on derdanen, beschermd door hun liefde of eerbied. Helaas Populariteit, menschenmin, edelmoedigheid, groote talenten, krachtige hand tot regeeren, wat vraagt de moordenaar er naar Daar gaat voorbij zijn verblind oog »het Gezag", waartegen hij, de eco nomisch zwakkere geworsteld heeft, dat hem overal dreigend is tegemoet getreden, waaraan hij zich niet heeft kunnen onttrekken, dat in zijn dwaze verbeelding de oorzaak is van den honger zijner kinderen, de zwakte van zijn vrouw, het leed hem aangedaan. Daar nadert hetEindelijk. Stoot toe 'tls een mensch als gij, met al ziju deugden en gebreken, met zijn liefde on lijden. Zijn vrouw, zijn kinderen Hij doodt hem, en meent daarmede het gezag te dooden, de ellendeling. Ja, there is something rotten Humbert de Eerste is gevallen, als Sadi Carnot, als Alexander II. Er was geen enkele reden. Hem, den streng constitutioneelen, kan Italie's achteruitgang, of juister misschien, geringe voor uitgang niet verweten worden. Hij kon niet krachtig ingrijpen om de onderste lagen van zijn volk op te helfen, gelukkiger te maken. De grondwetEn de politieke kuiperijen Als hij het gekund had Hij voelde veel voor zijn laud". Tot zoover de T'elegraaf. Inderdaad het schijnt wel, dat wij terugkeeren naar den tijd van Caesar uit de Romeinsche geschiedenis, toen vorstenmoord menigvuldig voorkwam. In latere tijden werd het wat minder gevaarlijk eene vorstelijke waardigheid te bekleeden, hoewel Hendrik III eD Hendrik IV van Frankrijk toch niet de eenigen waren, die na de kruistochten ondervonden, dat er nog altijd vorstenmoordenaars bestonden. Na 1600 kwam er wat verademing en het schijnt inzonderheid voor onzen tijd bewaard om te doen zien, dat het ras dergenen, die in het vermoorden van vorstelijke personen heil zien voor de wereld, nog niet is uitgestorven. Alexander IT, Sadi-Carnot en keizerin Augusta van Oostenrijk vielen onder de hand des sluipmoorde naars. Op den prins van Wales werd kort geleden een aanslag gepleegd, en nu viel een Vorst, zeer 19 Roman van Ida Boy-Ed. Op zulk een onvrouwelijk optreden, op zooveel razernjj en zooveel gebrek aan adel was Albert niet voorbereid. Gustaaf trad van zijn vrouw terug een diepe smart, een onbeschrijfelijk gevoel van schaamte greep hem aan hij had wel kunnen wee- nen. En Olga, die in stomme ontzetting op zijne hoonend lachende vrouw staarde, wierp zich aan Gustaaf's borst een groot medelijden met den diep verslagene greep haar aan. Hoe in plaats van de ellende van haar echtgenoot te begrijpen, in plaats van hem onder tranen te verzekeren, dat, wat er ook mocht gebeuren, zjj het moedig met bem samen zou torschen, dacht Agnes slechts aan haar eigen IK, aan haar van glans en praal be roofd IK. Een hevige toorn maakte zich van Albert mees- ster stout trad hij op Agnes toe, die met vuur schietende oogen en verwrongen trekken hem aan staarde als een tijgerin, die tot den sprong gereed is. t>Gij vergist u, Agnes," sprak hij, »ik kan en zal Gustaaf niet redden. Gij staat voor een volko men ondergang. Volslagen armoede staat u te wach ten de toekomst van uw kind berust uitsluitend op de vlijt van Gustaaf en op uwe zelfopoffering. Gij zult dit huis moeten verlaten, uwe maatschap pelijke positie moeten prijsgeven. Gij zult voortaan slechts de vrouw zijn van een armen boekhouder. Gij hebt niet langer gelegenheid om te schitteren door pracht, maar ge kunt eeno verheffende levens taak vinden door te schitteren door vrouwelijke deugden." Agnes staarde hem aan wezenloos, als ver- geacht en bemind bij zijn volk, die steeds gepoogd heeft ontwikkeling en beschaving in Italië te bevor deren, de welvaart van zijn volk te doen toenemen Kan men van zijn opvolger meer verwachten V De meeste vorstenmoorden zijn onverklaarbaar, vooral die in onze eeuw, tenzij men aanneemt, dat werkelijk alleen haat tegen elk gekroond boofd, hoop op uitwerking der vrees voor eigen leven bij niet getroffen vorsten de redenen zijn. De moorde naars hebben bijzonder weinig kans op belooning tenzij met den strop en zij zijn in den regel nooit in ecnige persoonlijke aanraking geweest met dengeen, naar wiens leven zij staan. Het is niet de persoon, de mensch, dien zij treffenbet is het gekroonde hoofd. Het voordeel, dat zij kunnen beöogen is uitsluitend het voordeel van anderen en steeds is dat voordeel zeer problematisch. Immers, verondersteld, dat de moordenaar erin slaagt allen overblij venden vorsten een zoodanigen schrik op het lijf te jagen, dat zij zitten te rillen op bun tronen, wat is daarvan dan nog de invloed op de wetten der landen Sedert de invoering van het parlemen taire stelsel, sedert de in gebruikstelling der con stituties is de persoonlijke invloed der vorsten zoodanig verminderd, dat de meest welwillende het in den regel bij vurige wenschen moet laten. De deelname van het volk aan de regeering die sedert de Fransche Omwenteling der vorige eeuw in elk land zich in meerdere of mindere mate, maar overal toch eenigszins op den voor grond treedt maakt het voordeel aan vorsten moord verbonden, geheel illusoir. De vorsten-moor denaars van onzen tijd brengen dan ook alleen droefenis en verontwaardiging te weeg. De oorzaak van misstandon in de maatschappij wordt er aller minst door weggenomen. Be Nederlander schrijft Gelukkig bereikte ons het nieuws, dat de R o t- terdamsche werkstaking tot het verledeno behoort, hoewel de naweeën zich natuuriijk nog geruim en tijd zullen doen gelden. Yoor één ding is het goed, dat de bootwerkersaangelegenbeden tegenwoordig zoo onomwonden in de bladen be handeld zijn, nl. doordien hun gezinnen nu zoowat te weten zijn gekomen, op welk bedrag de gemid delde verdiensten dier lieden kunnen geschat worden, iets dat de bootwerkersvrouwen, naar mij van doorgaans welingelichte zijde is meegedeeld, meestal niet weten. Het sehijnt, dat de bootwer kers over het algemeen zooveel persoonlijke be hoeften hebben, dat zij daaraan een aanzienlijk deel van hun wekelijksche uitkomsten moeten ten offer brengen. Den goeden niet te nagesproken, geloof ik dat bet een groote uitzondering mag genoemd worden, wanneer het geheclo weekloon ten bate van het huisgezin komt. En wanneer zoo'n huishouden leeft, al is het dan ook bekrom pen, van de helft of een derde van het verdieudo weekgeld, dan bewijst dit feit m. i. daghelder, steend. Zij begreep hem aanvankelijk in het geheel niet toen langzamerhand eindelijk volledig. Een kreet van wanhoop ontsnapte aan haren wijd geopenden mond, toen stortte ze eensklaps neder, in haren val een stoel met zich sleepend. Daar lag ze schijnbaar levenloos de hooge leu ning van gesneden eikenhout van den stoel had haar het voorhoofd verwond, een dunne straal bloeds vloeide langs de slaap op het tapijt neder. Olga wierp zich naast haar op de knieën en boog zich met gevouwen handen over haar heen. Gustaaf snikte aan zijns broeders borst. Zijn huis en zijn geluk stortten in puin. »Laten we Agnes naar boven dragen en te bed leggen", zeide Olga op zeldzaam kalmen toon. Ze stond op en ging naar Gustaaf toe. »Gustaaf", zeide ze, hem met beslistheid aan ziende, «kom, geef me de hand. Ween nietwij zullen het hoofd wel boven water houden, Hans en ik. En werken kan ik ook". Gustaaf nam het koude handje in de zijne. Al- bert keek het meisje aan als in een droom. Onder dezen blik vol diepe verbazing ging Olga voort met een stem, die eenigszins beefde van ingehouden weenen »Ge zult eens zien, Gustaaf, het zal keusch zoo moeilijk niet zijn. Maar laten we Agnes toch naar boven dragon Als wezenloos volgde Albert hare aanwijzingen. Olga riep Clementine, Olga liep vooruit om hot licht aan te steken, Olga haalde azijn en water en maakte compressen gereed en toon Agnes eindelijk als eene doode op haar bod lag, legde Olga een verband om het hoofd. Vervolgens drong ze er kalm en rustig bij Gustaaf op aan, dat bij naar haar kamer zou gaan, zij zou wel bij Agnes wa ken, en meteen sneldo ze heen om haar nachtgoed uit haar kamer te halen toen smeekte ze Albert zacht om niet naar huis te gaan, maar bij zijn broeder te blijvenbij kon toch op haar chaise longue dat de 1'out niet ligt in de hoegrootheid van het loon, doch in de treurige wijze, waarop het door velen wordt besteed. Menschen die eiken dag een paar maal een kroeg kunnen binnentreden, ontzeg ik het recht, om over geringheid van loon te klagen, of over zwakke verdienstenelke op die wijze uitgegeven cent is ontstolen aan hun vrouw en kinderen en ik heb met de gezinnen dier menschen diep medelijden, doch met hen zelf niet, want hoeveel komt er, ook zelfs in andere dan bootvverkershuishoudens, niet kijken aleer de kastelein een beurt kan krij gen. Een sterk staaltje werd mij dezer dagen ver teld Een bootwerker had, tengevolge van een ongeval, het leven verloren en, daar hij een zwaar huishouden naliet, bepaalde de cargadoor, voor wien hij gewerkt had, dat zijn weduwe de helft van 's mans weekloon zou blijven trekken. Daar hij gemiddeld een f 24.per week verdiende, stelde men der weduwe, de eerste week na het overlijden, f 12ter hand, die met de grootste verbazing werden in ontvangst genomen want zoo lang haar man geleefd had, ontving ze voor het geheele weekloon nooit meer dan f 10.En, naar mijn zegsman mij mededeelde, behoorde dit geval niet tot de uitzonderingen. Mij dunkt, dat bier voor de vakvereeniging een schoon arbeidsveld ligt en zoodoende practisch meer voor den werkman te doen is, dan door het stellen van allerlei overdreven eischen. Waar de werklui controle en toezicht op elkander en hun patroons willen uitoefenen, zouden de besturen hunner ver- eenigingen een goed werk verrichten, door eerst bovengenoemden misstand voor goed den kop in te drukken. Wie slecht voor zijn huishouden is en den zijnen het verdiende geld onthoudt, om het te gaan verbrassen, heeft geen recht van mee spreken, als het sociale toestanden en verbeteringen geldt, doch heeft alle reden, om weg te schuilen en zich bitter te schamen, zelfs om zich een ellen deling te noemen. In een Maandagavond gehouden raadsver gadering te lerseke werd de gemeente rekening over 1899 ingediend, bedragende in ont vangst 40,288,38 bien in uitgaaf 39,321,33. Het goed slot beloopt dus 967,05 i/s- Tot lid vau bet burgerlijk armbestuur werd be noemd do heer A. van der Burght met 5 van de 7 stemmen. De heer P. van Liere Pz., die met hem op de aanbeveling voorkwam, verkreeg 2 stemmen. Naar aanleiding van het aanstaand vertrek van den heer W. van Oeveren Jr., die niet ter verga dering aanwezig was, bracht de voorzitter (de burgemeester) bij het einde der vergadering in herinnering, hoe de beer Van Oeveren vroeger als raadslid en wethouder, later ook als lid en voorzitter van bet Burgerlijk Armbestuur in het belang der gemeente was werkzaam geweest. Hij betreurde zijn heengaan en hoopte dat hij in zijn rusten. En intusschen riep ze telkens»sst, sst opdat Hansi niet wakker zou worden. En bij dat alles klonk hare stem zoo zeldzaam kalm en zacht, zweefde hare gestalte als die van een goeden engel door de kamer. Gustaaf en Albert volgden zwijgend hare bevelen, de een onderworpen tegenover alles „wat nog mocht komen, de ander besluiteloos tegenover alles wat hij zag. Hoewel Agnes door sterke essences weldra was bijgebracht, opende zij de oogen niet. Alleen hare duidelijke en diepe ademhaling bewees, dat het bewustzijn teruggekeerd was. Het trouwe dienst meisje bracht een voorraad ijs uit de ijskast, Olga klom op een stoel om de van den zolder afhangende lamp aan te steken. Daarna trok ze haar japon uit en haar nachtgewaad aan, stak de voelen in een paar warme pantoffels en schoof een grooten leun stoel bij het bed van Agues. »Ge kunt nu wel heen gaan, ClementineAls ik iets noodig heb, zal ik wel even roepen." »Och, juffrouwis het nu toch heusch waar »Wat »Wel, Willem zeide het reeds een paar dagen geleden, dat de boel hier op het springen stond", zeide Clementine snikkend. Zoo hadden dus de dienstboden reeds over het onheil gemompeld, nog vóór zij zeiven het vermoed hadden Olga sidderde, terwijl zo dacht over de oneerbiedige uitingen, die vermoedelijk gedaan waren. »Ja, het is waar, Clementine. Gij zult allen moeten heengaan," zeide Olga. Clementine bracht haar schort aan do oogen. »Acb, lieve God juffrouw, ik wil ook graag als meid alleon bij u blijven op zoo ééu verdieping is er niet veel werk." »lk weet niet of we wel dienstboden zullen kun nen lioudeu," sprak Olga geroerd. nieuwe woonplaats de eer der menschen en den zegen Gods zou mogen verwerven. De aanwezige raadsleden stemden daarmee in. Men schrijft ons uit Terseke Ten gevolge van het langdurig warme weder is de groei en de broedval der oesters zeer gunstig te noemen. In het geheel zijn ongeveer 150,000 pannen gelegd, die allen reeds vol broed zitten. (Hbl.J Korïgene. Op het verzoek van de afdeeling »Noord-Beveland" van den Bond van onderwijzers om in de instructie der onderwijzers alhier school vergaderingen verplichtend te stellen, is door den gemeenteraad met op één na algemeens stem men afwijzend beschikt. Kolïjiisplaat. In de gisteren gehouden ver lering van den gemeenteraad is de reke ning dienst 1899 overgelegd, zijnde in ontvang f 17691,87 V3» in uitgaaf f 16295,08, dus met een goed slot van f 1396,79 1/2- Wissenkerke. In de jl. Maandag gehouden raadsvergadering werd, met algemeene stemmen, besloten lo. af te wpzen, het verzoek van de afdeeling Noord-Boveland" van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, tot het invoeren van verplichte school vergaderingen 2o. gunstig te beschikken op het adres van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, om de openbare school te Geersdijk, van tijd tot tijd te mogen gebruiken tot het houden van godsdienstige samenkomsten 3o. afwijzend te beschikken op een verzoek van het gemeentebestuur van Kortgene, tot bet verleenen, gedurende 10 jaren, van eone jaarlijksche bijdrage van f 40 in de kosten van het plaatsen van een ijzeren schering langs den Kaaidijk aldaar(enkele leden orkenden wel, dat het plaatsen van zoodanige afheining, de veiligheid zou bevorderen, maar ontkenden dat daar ter plaatse daaraan meer be hoefte bestaat dan op verschillende andere wegen, ook in deze gemeenteen 4o. Burg. en Weth. te machtigen, om een ge deelte der openbare dorpschool met speelplaats in gebruik te geven aan bet Rjjk voor eventueel te geven voorbereidend militair onderricht in deze H. M. de Koningin heeft haren groot meester, kolonel Sirteraa van Grovestins, opgedra gen den Italiaanschen gezant bij ons hof, baron Galvagna, Harer Mojesteits leedwezen te betuigen over den op koning Humbert gepleegden moord, met verzoek Haar deelneming over te brengen aan de- Italiaansche vorstelijke familie en de bevolking van dat koninkrijk. De heer Sirtema van Grovestins heeft zich Maan dagmiddag van deze opdracht gekweten. »Maar u kunt toch onmogelijk den vuilnisemmer zelf naar beneden brengen," huilde Clementine. Olga moest lachen. »Dat zal alles wel terecht komen ga nu maar." Luid snikkend ging het meisje heen, en Olga was in de schemerachtig verlichte ruimte alleen met de doodsbleeke vrouw. Ze boog zich over Agnes heen. »Lievo Agnes," sprak ze liefdevol, »gord u aan. Anderen is ook wel hotzolfde wedervaren, wat ons thans overkomt, en zij zijn na eenigo jaren van armoede weder tot aanzien en vermogen gokomon. Niet waar, we zullen den armen Gustaaf deze dagen verlichten door alles met vroolijken moed te dragen." Agnes wierp zich op zijde zonder de oogen te openen, en loonde daardoor duidelijk, dat ze n^tf wilde toegesproken worden, noch zelve wilde sprelfc^ Zuchtend maakte Olga bet zich dus in den leun stoel gemakkelijk, spreidde een deken over bare knieën uit en steunde haar hoofd achterover. Zij was zoo zeldzaam te moede volstrekt niet be droefd, volstrekt niet wanhopend, maar gelaten en kalm als aan het einde van een langen en zwa ren strijd. Zij moest zichzelf telkens weder in de hei'innering roepen, dat er werkelijk iets belang rijks verloren was gegaan ze bad veeleer een ge voel alsof zo veel rijker, veel gelukkiger was ge worden. Ze peinsde en peinsde ze schrikte weder op ze sloot do oogen, en deed zo kuipoogend weder opentot eindelijk haar boofd op het kus- son nederzonk en de zachte, regelmatige adem, die over bare roode, half geopende lippen kwam, het bewijs leverde, dat ze sliep. De stilte en de sche mering in de kamer hadden over bare overspan ning gezegevierd. Agnes luisterde naar deze kalme ademhaling. Ze opende de oogen en keek om zich heen. Daar lag Olga in den ruimen stoel met hooge leuning a sliep haar donkere haarvlecht viel over h lar

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1