Donderdag 26 Juli, 8?'* jaargang. 1900. N°. 87. FEUILLETON. „IK!" Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bp blad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave* De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Goboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ouderdoms-pensioenen. De prijzenswaardige spoed, waarmede onze regee ring, alleen het belang van den werkman in het oog houdende, na de verwerping van het ongevallen- ontwerp door de Eerste Kamer, een nieuw ontwerp beeft ingediend, waarbij, onder controle van den Staat, eigen verzekering zoowel als verzekering bij eene maatschappij is toegelaten, heeft de hoop ver levendigd, dat de werklieden verzekering van Staats wege, en dus algemeen, weldra hare intrede in Nederland zal doen. Intusschen staat het vast, dat daarmede nog slechts een klein deel bereikt is van het groote doelde economisch zivakkeren in alles te steunen en een drage lijk lot te verzekei'en. Eveneens staat het vast dat wij, in zake werk liedenverzekering, niet met het gewichtigste gedeelte begonnen zijn. Wij zijn met de verzekering der werk lieden, tegen ongevallen kuu iu het bedrijf overkomen, aangevaugen, omdat zij, uit een financiëel oogpunt, de meest bereikbare was. De wenschelijkheid om er eene ziekteverzekering, aau de eerste nauw verwant, mede te verbinden, is meermalen uitgesproken doch nu dit niet is geschied, zou het ons beter voorkomen, dat het eerst werd ge stuurd in de richting der pensioen verzeke ring, waaraau wellicht wel de meeste behoefte bestaat. Gelijk wij in ons vorig nr. meldden is door een groot aantal diaconieën en kerkeraden in ons land een adres aan H. M. de Koningin gezonden met het verzoek het ouderdoms-pensioen bij de Regeering aanhangig te maken. Het onderwerp is dus ook hier weder van eenigs- zins actueelen aard geworden en in verband daar mede verdient ook de aandacht de aanneming door de Belgische Kamer van een door de regeering op dit gebied ingediend wetsontwerp. Reeds sinds eene halve eeuw bestaat in België de Staatslijfrentebank. Bij deze bank wordt de ge legenheid opengesteld om jaarlpksche stortingen te doen van minstens tien francs. Zoodra men den loeftijd van vijftig jaren heeft bereikt, kan de in legger daarvoor een pensioen verkrijgen, in even redigheid tot bet gestorte kapitaal. Veel succes had die bank, waarbij niet uitsluitend werklieden verzekerd zijn, nietzij kreeg eerst eenig succes, toen, eenige jaren geleden, de Bank een Staatssubsidie kreeg van veertig centimes van iedere gestorte franc, waardoor toen het pensioen kon stijgen. Op dien weg is de regeering in België nu met haar wetsontwerp eenigszins voortgeschreden, door aan ieder, die zich bij de bank verzekert voor eene lijfrente, wanneer de premie, welke hij voor deze verzekering stort, niet hooger is dan dertig francs per jaar, een aanmoedigingspremie te verleenen. Daarvan zijn echter uitgezonderd zij die eene zekere som in de directe belastingen betalen. De hoogste aanmoedigingspremie bedraagt negen francs in het jaar en zij houdt op, wanneer er ge noeg gestort is, om op vijf-en-zestigjarigen leeftijd een lijfrente van driehonderdzestig francs te bereiken. 16 Roman van Ida Boy-Ed. Vijfde Hoofdstuk. Heden was het de dag Olga wist het dat Hellwang zou terugkeeren. Gisteren zeide Hansi, toen hij van zijn rijtoer tehuis kwam, dat hij mor gen niet met oom Albert kon gaan rijden, omdat oom iemand bij zicb kreeg en wel baron Hellwang, en dan zou het licht kunnen gebeuren, dat hij verhinderd was en dus was het maar beter Hansi niet eerst iets te beloven. Reeds van 's morgens vroeg liep Olga rusteloos door het huis. Ze kon zich niet langer dan vijf minuten bp eenige bezigheid bepalen. Toen Agnes beneden kwam, zeide zij haar voor het eerst sedert vier dagen weer vriendelijk goeden morgen ze moest met iemand praten, anders kon ze het niet uithouden en tot hare verwondering ontving ze een hartelijk antwoord. Dadelijk gevoelde ze zich verzoend met Agnes, en zeide met eene stem, die van innerlijke ontroering beefde »Vandaag komt Hellwang. Indien je mij liefhebt, Agnes, laat ons dan geen seconde alleen en tracht toch op elke manier te voorkomen, dat Hellwang ook in uwe tegenwoordigheid elke gelegenheid mist om ook maar op zijne wenschen te zinspelen." »Wat beteekent dat vroeg Agnes, »wil je de beslissing verschuiven Alleen maar tot morgen, in vredesnaam geef mij dat korte uitstel 1" smeekte O'.ga. Ingenomen als wij zijn met het beginsel van zelf-hulp en met dat van sparen, achten wij het natuurlijk prijzenswaardig, dat op die wijze eene reeds lang bestaande instelling nog verruimd wordt, zij het ook, dat het Duitsche stelsel, hetwelk wij een paar jaren geleden in ons blad uiteenzet ten, op solieder grondslagen rust. Maar met het oog op de bezwaren, daartegen destijds door ons ontwikkeld, zouden wij het reeds een stap in de goede richting achten als in Nederland het Belgi sche stelsel in toepassing werd gebracht. Zonder ons in gissingen en vage berekeningen te verdiepen, is het duidelijk, dat de ouderdoras- verzekering geldelyke offers van den Staat zal eischen. En wil men wezenlijk het doel bereiken en de verzekering populair maken, dan moet er vooral een middel worden gevonden, om, zoodra eene desbe treffende wet in werking mocht zijn getreden, die ook feitelijk uittevoeren en de uitkeering van pensioen niet afhankelijk te stellen van eene jarenlange stor ting. Reeds na een betrekkelijk kort tijdsverloop moet eene aan de storting geëvenredigde rente kunnen worden verkregen en ook de gelegenheid worden opengesteld om zich door hoogere stortingen dan de verplichte premiebetaling, binnen betrekkelijk korten tijd een toereikend ouderdomspensioen te verzekeren, ook voor hen, die bij de invoering der te maken wet reeds een zekeren leeftijd bereikt hebben. Zij zou anders weinig directe waarde be zitten en eerst na verloop van vele jaren een wer kelijk effect hebben. Mocht de ongevallenwet nu spoedig tot stand komen, dan hopen wij, dat dit voor de regeering een krachtige aansporing zal zijn om zoo spoedig mogelijk de pensioenverzekering ter hand te nemen, op eene wijze die op werkelijke totstandkoming en spoedige praktische uitvoering hoop geeft. GOES, 25 Juli 1900. Herbenoemd tot burgemeester van Rilland- Bath de beer J. J. van Gorsel Hz. Aangesteld tot onbezoldigd rpksveldwachter Marinus Oudeman te Wemeldinge. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Nov. 1900, aan den directeur van het telegraafkantoor te Arnhem, J. C. Pilaar, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, onder dank betuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen. Het stoomschip Arundel Castle, dat den 9en dezer met 762 passagiers van Kaapstad vertrok, wordt nu den 29en dezer te Vlissingen verwacht het ss. German, dat den 11 en dezer met 294 pas sagiers van Simonsbaai vertrok, kan er den len Augustus zijn. (N. R. Ct.) Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. pantscrdekscbip Koningin Wilhelmina der Nederlanden en pantser schip Piet Hein, onder bevel respectievelijk van »Kind," zeide Agnes met het hoofd schuddende, »ik dacht, dat je de meest mogelijke haast zou maken om deze schitterende partij te doen. Teu- minste zoo als ik jou ken en de eischen, die je aan het leven stelt, vindt je er zoo een niet licht weer." »Ik zal hem wel nemen," riep Olga ongeduldig, »maar het behoeft toch niet zoo oogenblikkelijk te zijn." »Luister eens," begon Agnes na een oogenblik te hebben nagedacht, »ik zou het maar heel gauw doen. Onder ons gezegd Gustaaf staan groote ver liezen te wachten en eene verbintenis met Hell wang zou ons maatschappelijk uitstekend van dienst kunnen zijn om ons te handhaven. Wie weet ook of Hellwang zich zelfs niet terugtrekt, als hij niet gebonden is vóór de krisis, die vrijwel onvermij delijk is, komt. En dan zit je er meé. Dan zal het moeielijk meer gelukken." Olga zweeg ontsteld. Zoo stonden de zaken dus Dat had ze niet kunnen vermoeden. Ze had er nooit over nagedacht of Gustaaf, die toch oorspron kelijk precies even rjjk moest zijn geweest als Al- bert, genoeg verdienen kon om een staat te voeren, zooals hij deed, en ze had eenvoudig Gustaaf altijd voor een rijkaard, Albert voor een man van matig vermogen gehouden, ieder hunner naar zijne le venswijze taxeerend. Ja inderdaad, dan was het zoo veel te noodzakelijker dat ze met een millionair trouwde, 't Was nu maar dubbel gelukkig, dat Hell wang nog zoo juist op het nippertje kwam »Nu", zeide Olga eindelijk, »die krisis zal Albert wel op bevredigende wijze voor ulieden weten op te lossen. Maar niettemin, wat mijn plannen ten opzichte van den baron betreft, kuu je gerust zijn." de kapiteins ter zee L. A. H. Lamie en J. H. M. JanseD, 22 dezer te Hongkong binnengeloopen. (St. Ct. Het hoofdbestuur der Ned. Mij. van Geneesk. deelt in het Tijds. v. Gen. mede, dat den 13en aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid het volgende adres is verzonden »In opdracht der algemeene vergadering heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst de eer zich tot Uw Exc. te wenden met het verzoek om bij de behandeling der ongevallenwet reke ning te willen houden met de volgende wenschen dat de behandelende geneesheer in tegenstelling mot het bepaalde bij art. 56 van het oorspronke lijk ontwerp de vryheid behoude slechts datgene mede te deelen, wat hem met het oog op het be ginsel van het beroepsgeheim geoorloofd voorkomt en zich te mogen onthouden van de beantwoording van vragen, waaromtrent hij zich niet bevoegd rekent, dat de bevoegdheid der geneeskundigen, die namens de Rijks-verzekeringsbank optreden, zoo- danig worde geregeld, dat een behoorlijke samen werking tusschen dezen en den behandelenden ge neeskundige verkregen worde". Naar wij vernemen, wordt er tusschen de betrokken Ministers overleg gepleegd, om te komen tot eene rijksinrichting voor den jj k van glazen meetwerktuigen voor chemisch en pharma- ceutiseh gebruik, o. a. in verband met een vonnis, gewezen door don kantonrechter te Arnhem, waarbij een apotheker veroordeeld werd tot 2 geldboeten, wegens het in zijne apotheek voorhanden hebben van twee niet geijkte glazen maten. Minister Thor- becke antwoordde in 1872 op eene desbetreffende aanvrage, dat de meetmiddelen, voor chemisch en pharmaceutisch gebruik bestemd, niet zijn maten in den zin der wet. (N. R. Cr.) Er is door het Twentsche kolensvndicaat bij de Regeering aangedrongen op bespoediging van liet vestigen der concessiën van de Lim- burgsche steenkolenmijnen, een ver zoek, waarbij zich reeds eenige kamers van koop handel en fabrieken hebben aangesloten. De belan gen der industrie maken spoed noodig. In het Soc. Weekbl. komt een artikel voor van den heer Vliegen, thans te Parijs, waarin hij ook in 't belang van den arbeider op spoed aandringt. Na het leven der werklieden in Limburg te heb ben geschetst veel heen en weer getrek ook in Duitschland eindigt Vliegen aldus Wat het algemeen belang betreft, acht ik de Limburgscbe mijnontginning van meer belang dan de droogmaking van de Zuiderzee. Er is nog wel geen officieel© schalting aanwezig van de in den Limburgschen bodera aanwezige hoeveelheid kolen, maar er zijn toch al cijfers ge noemd. In de Kamerzitting van 18 Dec. 1896 zeide de heer Van Kerkwijk vernomen te hebben, dat men uit den Limburgschen bodem gedurende 120 jaren elk jaar 5 millioen ton steenkolen halen kon. Olga ging naar haar kamer om zich met veel overleg te kleeden, zoo eenvoudig en zoo voor naam, als alleen zij het kon. Ze bekeek zich in den spiegel, ja, die donkere japon van grove, moderne stof stond haar vooral nu goed, nu ze opvallend bleek was. Kant noch juweelen sierden haar hals, haar kleed sloot van boven met Spartaanschen eenvoud maar aan de slanke armen, die de nauwe mouwen niet ver over de elleboog bedekten, klin gelden ontelbare armbanden, kettinkjes en munten. Daar hield een rijtuig stil Olga snelde naar het raam. Juist, hij O, hemel, als Agnes hem alleen ontving, was hij in staat haar om een on derhoud onder vier oogen mot Olga te verzoeken. Zij vloog de trap af, al loopende nog een knoop van haar japon dichtmakende, kwam buiten adem in de kamer en riep »Zeg, Agnes je moest toch maar liever van daag nog helpen om een beslissing te voorkomen". Baron Hellwang laat vragen of de juffrouw geen belet heeft", berichtte Willem. »Laat de baron binnenkomen", antwoordde Agnes. Hellwang trad binnen, gekleed in rok en met zijne ridderorden op de borst. Hij zag er uit als een deftig minnaar, maar de glans op zijn ge laat verduisterde een weinig, toen hij Olga en Agnes bemerkte. Zonder twijfel had die domme Willem niet duidelijk doen uitkomen, dat hij zich uitsluitend bij Olga had laten aandienen. Zij wist immers om welke reden hij kwam zij zou hem dus ook wel alleen ontvangen hebben. Nu moest hg zich naar de vormen schikken on eerst hoffelijk mevrouw Agnes de hand kussen. Toen Olga hem zoo zag binnentreden, zijne trotscbe figuur hoog opgericht, het door de zon gebruinde Volgens de cijfers van de adresseerende Twentsche fabrikanten hebben kolen op het oogenblik een waarde van f 7,20 per ton, dat zou 36 millioen gulden perj jaar wezen. Laat de hoeveelheid veel minder en de prijs veel lager zijn, dan resten er nog zeer respectabele cijfers. Wat echter de hoeveelheid benoodigde arbeids kracht aangaat, daartoe kan het volgende dienen. De Belgische en Duitsche mijnen produceeren respec tievelijk om en bij de 225 a 250 ton kolen per arbeider en per jaar. Mocht dus de productie van kolen slechts de helft van de hoogte bereiken, die de heer Van Kerkwijk noemde, nl. 2 lJ2 millioen ton, dan nog zouden er noodig zijn ruim 10,000 arbeiders, als we rekenen dat ieder arbeider 250 ton produceert. Het spreekt van zelf dat de vestiging van een bedrijf van dien omvang andere werken zou noodig maken en aan andere bedrijven werk zou verschaffen. Wat de gevolgen zouden zijn voor de geheele provincie, die nu waarachtig geen parel is in Hol land's kroon, daar ze op elk gebied achteraan komt, kunnen we, als onder het hoofdje »toekomstdroomen" hehoorend, voorshands buiten bespreking laten, maar zeker is het dat de gevolgen groot zujjen zijn." Het gratie-adres voor de gebroeders Hogerhuis, dat thans door het Landelijk Co mité ter teekening gereed is, is opgenomen in het orgaau der Soc. Hem. Arbeiderspartij. Aan het slot er van wordt gezegd De Hooge Raad heeft slechts uitgesproken, dat het onderzoek van den raadsheer-commissaris en de pleidooien geen »ernstigen twijfel" bij hem hebben gewekt. Getuigenverklaringen konden vol gens de bepalingen der revisiewet niet voor den Hoogen Raad worden afgelegd. Het ontbrak dit lichaam dus aan de middelen zich een overtuiging te vestigen, zooals die in elk ander strafproces wordt gevormd. Moge het nu al waar zijn, dat het arrest van den Hogen Raad geen uitspraak bevat over de schuld der Hogerhuizen even zeker is het, dat op herziening van hun vonnis thans wel niet meer valt te hopen. In deze omstandigheden, na zoovele middelen vruchteloos to hebben beproefd, na een driemaal herhaalde poging tot rivisie, wenden de ondertee kenaars van dit verzoekschrift zich tot Uwe Ma jesteit, oui voor de gebroeders Higerhuis, in wier schuld zij niet kunnen gelooven, dat te vragen wat slechts in Uwe macht staat hen te geven, de gratie". In het Socr. Hbld. van 23 Juni leest men »De regens blijven aanhouden, de verwachting, dat eindelijk de oostmoesson zou doorbreken, is ijdel geweest. Overal regent het weer, de lucht blijft bewolkt, do velden zijn blank. >De suikercultuur en de bevolking met haar lijden het meest. Het riet rijpt niet, van daar een slecht suikergehalte. Het werk op de fabrieken staat stilde enkolen, die het gewaagd hebben te gaan malen, hebben een ontzaglijke misère. Een dag malen, een nacht stilstaan, het riet kan niet van de velden getrokken worden, de grond is een gelaat met de heldere oogen stralende van blijde verwachting, zijne gansche persoon merkbaar meer zelfbewust door de overtuiging van de waarde van datgene, wat hij kwam aanbieden, en het gfloof aan dat, wat hij kwam vragen, toen werd het haar onuitsprekelijk bang om het hart. Een ellendig gevoel, het ellendigste van alle, dat dor schaamte, was oorzaak, dat zij vuurrood werd. Hellwang schreef haar blozen aan eene andere oorzaak toe. Het maakte hem innig gelukkig. Hg greep Olga's hand en drukte die krachtig. »Er zijn hier wonderen gebeurd in die enkele dagen," begon Agnes te babbelen »weet u al, dat de arme Defsky naar Afrika is getrokken." ^Waarlijk?" zeide Hellwang. Agnes noodigde hem uit plaats te nemen, ging voort over Defsky en den speelduivel te praten, en weldra viel Olga haar bij. Het benauwende gevoel van schaamte was van haar geweken en nu babbelde zij met koortsige opgewondenheid. Aanvankelijk antwoordde Hellwang, belangstelling huichelend, naar behooron maar langzamerhand werd hij stil. De zoo vurig begeerde gelegenheid om in eene pauze in het gesprek Olga om een afzonderlijk onderhoud te smeeken, deed zich niet op. Het was zoo gemakke lijk hem verlegen te maken de beide dames maak ten hem volkomen verlegen. Ook aan zijne zoo geringe kwaaddenkendheid moest het duidelijk zijn, dat men hem ontweek, en elke zijner vragende blikken was voor Olga eene marteling. Uit medelijden met hem sprongen haar bijkans de tranen in de oogen, her haal delg k drong zich een tegemoetkomend woord haar op de lippen, maar telkens klonk bet inbaar binnenste»Ik kan niet ik kan niet." schitterde er tot hare verbazing weder

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1