1900. N°. 85. Zaterdag 21 Juli. 87s,e jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. FEUILLETON. „IK!" De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binner als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels A 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De BURGEMEESTER van GOES roept hier mede op den milicien-verlofganger der lichting 1897 uit de gemeente Den Dungen, FRANCISCUS VAN MAASDAM, bebooronde tot het 2e regiment infanterie, om in den wapenhandel te worden geoefend van den 13 Augustus tot en met den 11 September 1900. Hij moet op den 13 Augustus a. s. des namid dags vóór 4 uren tegenwoordig zijn bij zijn korps te 's-Herfcogenbosch, werwaarts hij zich rechtstreeks moet begeven. Hij, die niet aan de oproeping voldoet, wordt als deserteur behandeld, en hij die niet op den be stemden tijd onder do wapenen komt of niet voort durend aan de oefening deelneemt of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, word! zooveel langer onder de wapenen gehouden als de commandant noodig acht. Goes, 19 Juli 1900. De Burgemeester voornoemd, J. J. RAMONDT 1. b. GEOS, 20 Juli 1900. Uit Wilhelminadorp schrijft men ons het volgende »Ruim een half uur nadat Zondagmorgen het lijk van het ongelukkige meisje uit Goes hier ge vonden was, lag het nog, in eene al zeer weinig vertoonbare houding, geheel onder water, den lin kerarm aan een paaltje vastgemaakt. Publiek was er genoeg aan bereidwillig heid om de drenkelinge op bet droge te brengen ontbrak het niet, maar niemand durfde de verant woording daarvan op zich nemen in de meening, dat een drenkeling niet uit het water gehaald mag worden voordat het hoofd der politie daartoe zijne toestemming gegeven heeft Algemeen is die dwaze meening verspreid en welke treurige gevolgen zij kan hebben, als de levensgeesten nog bij spoedige goede behandeling zijn op te wekken, behoef ik zeker niet te zeggen. Hadden de heer Arnoldi en een ander, die juist aankwam, zich niet met de zaak bemoeid, dan zou zeker de drenkelinge nog lang zijn blijven liggen. Zoudt gij, geachte Redactie, in uw blad hierop eens willen wijzen, misschien helpt bet wel om eene dwaze meening uit te roeien." (Wij meenden aan het vorzoek van den geachten inzender niet beter te kunnen voldoen dan door zijn schrijven geheel op te nemen. Red.) Bij koninkl. besl. zijn benoemd tot gezworen van het waterschap Hoodekenskerke, J. van der Linde; tot gezworen van het waterschap Baar land c. a., J. de Jager Willemszoon. Nisse. Dinsdag jl. hadden de schoolkin deren van Nisse een genotvollen dag. Onder geleide van hunne onderwijzers deden zij een rij toer door Oostelijk Z.-Bevelaud. Te Schore werden 14 Roman van Ida Boy-Ed. »Over bet algemeen," ving Defsky niet zonder aarzelen aan, »beb ik tot nogtoe het schip met niet meer maar ook niet minder moeite in het goede vaarwater gehouden dan andere jonge collega's, die evenals ik onbemiddeld zijn. Mijne schulden waren niet groot en klommen nooit boven een paar dui zend mark. Verlies bij het spel werd door winst bij het spel gedekt. Eerst sedert een jaar ben ik door veel uittegaan in moeielijker omstandigheden geraakt. U weet, uit het eene komt het andere voort. Men ontvangt beleefdheden men wil dan beleefd heden terugdoen Hij hield op. Albert was zeer bleek geworden hij dacht aan de rijke geschenken, die Defsky met Kerstmis aan de dames ten huize van Gustaafhad gegeven, aan de philippines, die hij aan Agnes verloren, aan do vele ruikers, die hij haar ge bracht had. »Maar," ging Defsky voort, »dat is alles niet zoo ergzooals u terecht hebt opgemerkt, het woord van een officier geeft krediet. Maar dat kre diet heeft toch zijne grenzen hst gaat ten slotte maar juist zoover als het vermogen der familie, en over het bedrag daarvan zich nauwkeurig op de hoogte te stellen, daar hebben die bloedzuigers slacr van. Tegenover mijne schulden van heden zij onthaald en daarna te Wemeldinge in den boomgaard van den heer E. Lindenberg. Burge meester en wethouders, de predikant en het oud- hoofd der school waren mede in den stoet. De burgemeester van Wemeldinge toonde door een gul onthaal zijue warme belangstelling, waarvoor hem ook nu openlijk dank zij gebracht. Bij Kon. besluit zijn met 1 Aug. voor den tijd van drie jaren benoemd tot plaatsvervangers van den districtsveearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen, de veeartsen D. B. W a g e n a a r, te Kort gene, en J. P. L. G o e m a n s te Zieriksee. De Londensche correspondent van de N. R. C. seinde gisteren Een geweldige brand brak vandaag te Queenboro uit in het havenstation, waar de schepen van de Maatschappij Zeeland aanleggen. Oudanks hulp van de vloot en het garnizoen van Süeerness breidden de vlammen zich over alle gebouwen van het ka venstation uit, en alle brandden af. De schade wordt geschat op 50,000. De booten van de Zeeland zijn niet beschadigd. De dienst wordt waarschijnlijk naar Dover verlegd. De bisschop van Haarlem heeft het volgende verbod uitgevaardigd »Onlangs heeft in de parochiekerk van den H. Willebrordus buiten de Veste te Amsterdam een godsdienstoefening plaats gehad, waarbij behalve het orgel andere muziekinstrumenten zijn gebezigd (by gelegenheid van het h u w e 1 ij k van den orkest directeur Mengelberg). Dit geschiedde tegen den wil van den weleerw. pastoor van die parochie, die zulks terecht uitdrukkelijk had verboden. Het was toch een schending van een der bepalingen van het provinciaal concilie. Bij schrijven van 16 Juli 1866 heeft Z. H. de Paus verklaard, dat die be palingen alle door Nederlands Katholieken onge schonden moeten onderhouden worden. Opdat dit feit, door de dagbladpers algemeen bekend gemaakt, geen ergerlijk voorbeeld worde, hebben Wij gemeend Onze afkeuring openlijk te moeten uitspreken, en gelasten diens volgons den pastoor van genoemde parochie dit schryven op Zondag 15 Jul. van den predikstoel af te kondigen." De benoeming van mr. H. S m e e n g e lid der Tweede Kamer voor Meppel, tot griffier bij het Gerechtshof te Amsterdam, doet wederom een vacature voor dat district onstaan in de Tweede Kamer. Bij aanneming toch houdt hij op lid der Kamer te zijn, doch hij is herkiesbaar. Bij referendum van den Bond van Nederland- sche onderwijzers is beslist, dat in het herstel lingsoord voor onderwijzers en onder wijzeressen te Lunteren geen lijders aan tuberculose mogen worden toegelaten. Het is thans zeker, dat H. M. de Koningin (by gelegenheid der revue) op 3 Augustus e. k. op vijf botters zal overgaan, omdat H. M. nader met de visschers en hun bedrijf wil kennis maken. De eer van het bezoek zal te beurt vallen aan later te vermelden schippers, en wel op vaartuigen houdt mijn krediet op." »Anders", sprak Albert, »zoudt ge dus geen be zwaar gemaakt hebben geld te leenon boven het vermogen uwer familie, wanneer niet toevallig die woekeraars nauwkeurig daarvan op de hoogte waren. Dat is eene beschouwing, mijnheer, die noch in overeenstemming te brengen is met uwe eer ah officier, noch met uwe eer all edelman." Mijnheer Mesnier", zeide Defsky bijna smeekend, »zoo verschrikkelijk is mijn toestand toch niet. Ik heb eene oude moederzij leeft van haar pensioen mijn vader is ook officier geweest en van de renten van een klein kapitaal, dat omstreeks vijftigduizend mark bedraagt. Ongeveer even hoog is het bedrag mijner schulden. Wanneer ik al dat geld tegen woekerrente moet opnemen, is dat be drag weldra verdubbeld ik kan dan na den dood mijner moeder die schulden niet afbetalen. Wan neer ik daarentegen een grootmoedig vriend kon vinden, die ze mij voorschiet, kan ik ze eenmaal terugbetalen." Albert stond opalle kleur was uit zijn gelaat geweken zijne oogen schoten bliksemstralen. Mijnheer", zeide hij met harde, duidelijke stem, >ge hebt gehandeld als een eerlooze." Defsky werd afwisselend rood en bleek. Bij vloog op van zijn stoel en wilde iets zeggen. »Zwijg", ging Albert op stroeven toon voort, »elke tegenwerping is volkomen nutteloos ik duelleer toch niet met u. Gij hebt er maar zorge loos op los geleefd, schulden gemaakt, den moed gehad u den vriend te noemen van een man, wiens vrouw u nader stond, dan zij mocht, ge hebt ten die uitoefenen de botvisscherij, de haringvisschery, de ansjovisvisscherij, de aal- en garnalenvisscherij en de mosselen- èn alikruikenvisscherij. Het getal visschersbotters, dat de revue zal bij wonen, wordt steeds grooterbet blijkt dat de visschers hoogelijk waardeeren het bezoek van H. M. aan hun vloot en Haar verblijf aan boord van eenige botters. Moer dan indrukwekkend zal ook bet oogenblik zijn als alle vaartuigen, op een door de Kon. Ned. Marine te geven sein tegelijkertijdde ankers lichten en onder zeil gaan. Een dergelijk schouwspel is op onze Zuiderzee nog niet gezien. Verbazend groot zal zeker het aantal toeschou wers op stoombooten, jachten en boeiers zijn. In de laatste helft van October zal een ver gelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van klerk der posterijen en telegrafie, om naarmate van de behoefte te worden benoemd. Aan die betrekking is ver bonden eene jaarwedde van f400, welke tot f 1200, resp. f1500, kan klimmem. Dit laatste alleen voor hen, die bij de examina in de beide dienstvakken blijk geven daarmede voldoende vertrouwd te zijn. In dit geval geschieden ook de verhoogingen van jaarwedde naar een gunstiger maatstaf dan voor hen, die deze examina niet of met onvoldoenden uitslag afleggen. Zij, die zich aau dit onderzoek verlangen te onder werpen, moeten zich vóór 1 October aanmelden bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats, en onder de verdere in de Stct. no. 166 genoemde voorwaarden. De Staats-Ct. no. 165 bevat de wet van 7 Juli 1900 Staatsblad no. Ill) houdende bepalingen tot regeling van den 1 e e r p 1 i c ht. De minister van financiën maakt bekend dat in dit jaar geen examen zal worden gehouden voor de betrekking van aspirant-landmeter bij het kadaster, en dat tot het examen, het welk in do eerste helft van het volgend jaar zal worden gehouden, ook zullen worden toegelaten zij die in een der jaren 1899 of 1900 den vollen ouderdom van 23 jaren bereikten. {Stct.) Volgens de Engolscho lezing is de reden van de gevangenneming van leden van de tweede ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis hierin gelegen, dat hun verzoek om naar de Boerenliniën terug te mogen keeren, was ingewilligd onder uitdrukkelijke voorwaarde dat zij geen brieven mochten overbrengen. Ofschoon nu deze voorwaarde was aangenomen, moeten de leden in 't bezit zijn bevonden van een aantal brieven voor de Boeren, en zelfs voor bevelvoerende kom mandanten der Boeren. Vandaar de aanhoudingen opzending als krijgsgevangenen, daar de conventie van Genève alleen aan leden van hot Roode Kruis vrije beweging waarborgt, indien zij zich strikt ont houden van handelingen, die in strijd zijn met de volkomen onzijdigheid van het Roode Kruis, hun tot plicht voorgeschreven. slotte gespeeld en eereschulden op u geladen, die gij niet uit eigen middelen kunt betalen. En bij dat alles hebt ge gespeculeerd op den dood uwer moeder Mijnheer Mesmer", begon Defsky, over het gansche lichaam bevende, »ik deed slechts wat honderden doen. Men is maar eenmaal jong, heb ik altijd gedacht, en zoo liet ik mij al verder en vorder medesleepen. Ik wilde toch ook van het leven genieten. Ik heb nooit gedacht, dat het hierop zou uitloopon." »Dat is bet!" riep Albert. »Gij dacht aan niets; niet aan het einde, niet aan uwe oude moeder, wier vreugde, hoop en troost gij zonder twijfel waart. Ge hebt uitsluitend aan uw eigen IK ge dacht en aan de wijze waarop gij dat het over- vloedigst met levensgenot zoudt kunnen overstelpen. En daarvoor hebt ge uwe eer en uwe betrekking opgeofferd." »U hebt de macht om my beide te doen be houden en ik zal een ander mensch worden, dat zweer ik u." »Neen", zeide Albert met onverzettelijke wils kracht, »uwe eer zal ik redden, uwe betrekking hebt ge voor altijd verloren." »Mijne moederkreet Defsky en bij legde als een kind het hoofd op de banden, die op de tafel rustten. '»Wat ik doe, doe ik juist voor uwe moeder, en en ook nog om een andere reden. Wanneer gij morgen uwe schulden betaalt, zullen de gewoonte en de verleiding, dip altijd te samen optreden alsof zij ^noodzakelijkheid" heetten, u er overmorgen toe Het Handelsblad schrijft Een legerzuster zooals de Engelsehen treffend de verpleegsters noemen deelt mede boe het Kaffer-g enoesmiddel tegen dysenterie met do voortreffelijkste gevolgen wordt toegepast door de Engelscbe doctoren in kamp en hospitalen. Wanneer men zich herinnert welk een hardnek kige, uitputtende ziekte de dysenterie is, zooals wij die kennen in Oost- en West-IndiS, dan zou men verlangd hebben dat Reuter den inhoud van dezen brief onmiddellijk geseind had naar alle oor den der wereld. Het geneesmiddel bestaat uit eon afkooksel van den wortel van den geranium, de bloemplant, welke men tegenwoordig pelargonium noemt. De meest hopelooze gevallen zyn er mede genezen. De zus ter schrijft »Wij bereiden het drankje door vier Engelscbe onsen geranium wortel twintig minuten te koken in een pint melk. Van een tot twee eetlepels vol worden om de twee uur gegeven tot de verschijn selen der ziekte ophouden. In den regel geschiedt dit binnen 36 of hoogstens 48 uren. In niet één enkel geval bleef de goede uitwerking uit Nu moet men weten dat dit geneesmiddel sinds onheugelijke tijden bekend was bij Kaffers en Zoe loes, die bij een aanval van dysenterie eenvoudig den geraniumwortel kauwen en droog zuigen. Van militaire zijde verneemt bet Bat. Nsbl dat de generaal Van Heutz, als gouverneur van Atjeh en onderboorigheden, den chef van bet wapen der infanterie verzocht heeft, om hem groote aanvullingen te zenden, zulks niet om de in zijn gewest gelegerde troepenmacht te versterken, maar om gelegenheid te krijgen om een groote hoeveel heid militairen, die reeds lang op Atjeh geweest zijn en na de vermoeiende tochten van de laatste jaren rust behoeven, naar Java te kunnen terug zenden. Oorlog Transvaal. Roberts seinde uit Pretoria van den 17den Juli De vijand heeft gisteren een beslisten aanval op den linkervleugel van Pole Carew's stelling en op onze gebeele linker flank, die onder bevel van Hutton stond, gedaan. De vijand deed herhaalde pogingen om onze stelling te bestormen, hij kwam dicht binnen schot en maande de Irish fusiliers aan zich over te geven. De stellingen werden dap per verdedigd door de Irish fusiliers troepen. Van den vijand werden 15 gedood en 50 gewond4 werden gevangen genomen. Aan Engelsche zijde zijn 7 gesneuveld, 29 gewond en worden er 23 vermist. Vijftien honderd man met vijf kanonnen slaagden erin door het cordon, dat door de brigades van Hunter en Rundie van Bethlehem naar Ficksburg is getrokken, te breken en gingen naar Lindley, op de hielen gevolgd door de brigades van Paget en Broadwood. Do Daily Express verneemt uit Lourenqo Marques dat de telegrafische gemeenschap met Machadodorp is afgesneden. Uit Transvaalsche bron is verder te Louron^o Marques bericht ontvangen dat de bur gers van het commando van Hazebroek den 8sten brengen om nieuwe te maken. En nog wat, mijn heer von Defskyde uniform, die u draagt, heb ook ik de eer te mogen aantrekken, en als straks de Keizer ons ten stryde roept, bekleed ik den zelfden rang als gij. Ik ben evenzeer officier als gij, en als zoodanig spreek ik thans tot u Ik wil niet, dat die jas de borst van een lafaard dekt Ik acht een man, die zoo weinig zedelijke kracht beeft als gij, niet waardig, trouwe en eerlijke man nen uit het volk te bevelen. Deze degen mag niet langer gedragen worden door een man, die zijne moeder niet eert f »Ik heb mijne moeder lief," riep Defsky, de gevouwen handen tot Albert opheffende, »auders had ik naar mijn revolver gegrepen. i Albert lachte minachtend. »Ik zul u morgen vijftigduizend mark terhand stellen. Daarmede zijn de ruikers, die ge mevrouw Agnes Mesmer hebt i vereerd, vermoedelijk ruimschoots betaald Defsky kromp ineen alsof hij een slag ontving, sprong eensklaps op en liep op Albeit toe, terwijl de heftigste woorden over zijne lippen kwamen. Albert lachte voort en sprak kalm »Gij kunt mij niet beleedigenik zeg u nog eens met u duelleer ik toch niet. Morgen ontvangt gij het geld, maar op hetzelfde oogenblik vraagt ge verlof. Ge vertrekt uaar Amerika of naar onze koloniën en neemt van daaruit uw ontslag. Daar ginds kunt ge dan door harden arbeid leeren een nuttig lid der maatschappij te worden. En wanneer te eeniger tijd zelfkennis en berouw u verklaren, dat er een nieuw en waardig mensch uit u is geboren, daD kunt ge tomgkeeren en de uniform

Goessche Courant | 1900 | | pagina 1